Verzekeraars willen korting AN W dekken Binnenland Computerfout zorgde voor vrijlating pyromaan Ede Mag het ietsje minder zijn Varik vordert Friese Staten kiezen voor naam Fryslan 'Het werd meer van hetzelfde' Zwakbegaafde vrouw (62) werd in mootjes gehakt Hof: sgp mag vrouwen weigeren als partijlid 'Globalisering wordt zwaar overschat' DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 Boete voor frauderende wethouder Maastricht De rechtbank in Maastricht heeft gisteren oud CDA-wethouder Odekerken van Landgraaf veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en 25.000 gulden boete. Volgens de rechtbank heeft hij tussen 1990 en 1992 giften van aannemers aangenomen, incasseerde hij ten onrechte een nabestaanden- uitkering voor zijn overleden vriendin en pleegde hij valsheid in geschrifte. De ex-wethouder moest 39 maanden op zijn berech ting wachten. Volgens het openbaar ministerie was dat deels te wijten aan personeelsproblemen. Fietser rijdt rechtdoor en verdrinkt meppel» Een 32-jarige man uit Meppel is gisternacht dood aan getroffen onder het ijs in een vijver aan de Torenvalk in zijn woonplaats. De politie denkt dat de man, die de omgeving ver moedelijk niet goed kende, bij een splitsing in de weg rechtdoor is gefietst en vervolgens van een tweeëneenhalf meter hoog ta lud in het water is beland. Vermoedelijk is hij door de val bewus teloos geraakt en vervolgens verdronken. De politie trof ook de fiets in het water aan. Zij was een zoekactie naar de man begon nen nadat diens vrouw rond middernacht had gebeld met de melding dat haar man, die tot tien uur een cursus zou bezoeken, nog steeds niet thuis was. Lubbers in VN-oceanencommissie Tokyo» Oud-premier Lubbers maakt de komende driejaar deel uit van een omvangrijke commissie van de Verenigde Naties die een rapport moet opstellen over de bescherming van oceanen. De voormalig minister-president heeft in de commissie onder anderen gezelschap van Nobelprijswinnaar en oud-president van Costa Rica, Arias. De commissie van veertig leden, die giste ren in Tokyo startte met de werkzaamheden, staat onder voor zitterschap van de Portugese president Suares. Lubbers is al lan ger actief op het internationale milieuterrein. Zo heeft hij zich al eerder verbonden aan de activiteiten van oud-Sovjetpresident Gorbatsjov. Die zet zich via zijn Green Cross in voor een beter milieu op aarde. Gorbatsjov wil concreet een 'handvest voor de aarde', vergelijkbaar met het handvest voor de rechten van de mens. De pyromaan van Ede blijft ze ker tot februari volgend jaar op vrije voeten en kan de feestda gen bij zijn familie doorbren gen. Dan pas dient zijn zaak in hoger beroep bij het gerechts hof. Het hof wees gisteren de eis van het openbaar ministerie af om de pyromaan opnieuw in voorlopige hechtenis te nemen. Hij werd twee weken geleden als gevolg van een vormfout vrijgelaten. Een fout met het computer systeem van justitie is er de oor zaak van dat de 22-jarige pyro maan moest worden vrijgelaten uit het huis van bewaring, zei woordvoerder Heer van het ge rechtshof in Arnhem. Het parket van de procureur- generaal was vergeten een 'vor dering verlenging gevangen houding' in te dienen. Uit on derzoek dat op last van de pro cureur is ingesteld, blijkt dat op het dossier van de verdachte niet vermeld stond dat hij in voorlopige hechtenis zat. Als deze woorden wel vermeld staan, is dat volgens Heer nor maal gesproken voldoende om een vordering in te dienen. Of de fout veroorzaakt is door een technisch mankement aan Collectieve nabestaandenverzekering in overleg met Senaat De verzekeraars zijn bereid een speciale verzekering in het leven te roepen voor nabestaanden die als gevolg van de omzetting van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) in de Algemene Nabestaandenwet (ANW) in de toekomst geen of een veel lagere uitkering dan nu krij gen. In overleg met de senaatsfracties van PvdA, WD en D66 hebben de verzekeraars toegezegd een collectieve nabestaandenverzekering in het leven te willen roepen, waar mensen zonder selectie vooraf gebruik van kunnen maken. In de Senaat zit een aantal topmensen uit de ver zekeringswereld. den haag anpgemeld, ongeacht hun medi sche staat. De regeringsfracties in de Eerste Kamer vrezen dat veel nabestaanden in financiële pro blemen komen als hun verdie nende partner overlijdt. Het ka- Volgens een woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars worden alle werknemers geac cepteerd die door hun werkge ver uiterlijk 31 maart zijn aan- binetsvoorstel gaat ervan uit dat voortaan iedereen die na 1949 is geboren en geen jonge kinderen verzorgt, zelf in zijn inkomen kan voorzien.. De nieuwe verzekering van de particuliere verzekeraars zal openstaan voor alle werkne mers die deelnemen in een pensioenverzekering van hun bedrijf. Uitgangspunt van de aanvullende verzekering is een uitkering aan nabestaanden op het niveau van de Algemene Nabestaandenwet per 1 april 1996, 24.000 gulden per jaar. Door de acceptatie zonder medische selectie is de uitke ring gedurende de eerste vijf jaar afhankelijk van het tijdstip van overlijden. Overlijdt de ver zekerde voor 1 april 1997, dan bedraagt de uitkering 50 pro cent van de wettelijke uitkering. Bij overlijden elk jaar later neemt de uitkering met 10 pro cent toe. Bij overlijden van de verzekerde na 1 april 2001 zal de uitkering 100 procent zijn. De fracties kregen gisteren nog een brief van werkgevers en bonden met de oproep het hui dige kabinetsvoorstel te verwer pen. Het is volgens hen een kwalitatief onding, het tast de rechtszekerheid van groepen burgers op een onaanvaardbare manier aan en confronteert burgers zonder enige overgang met inkomensverlies als de partner wegvalt. de computer of door een nala tigheid van een medewerker, is niet helemaal duidelijk. Het computersysteem van justitie wordt doorgelicht om zaken waar nodig bij te stellen, zegt Heer, zodat herhaling van der gelijke fouten kan worden voor komen. De rechtbank in Arnhem ver oordeelde de man op 24 okto ber tot zes jaar cel en TBS om dat hij in het voorjaar in de re gio Ede meer dan dertig bran den stichtte. De man zelf ver klaarde voor de rechtbank dat hij regelmatig „in zichzelf een prikkelende en tintelende dwang tot brandstichten" voel de. Hij ging desondanks tegen de TBS-veroordeling in hoger be roep. Binnen enkele dagen na zijn vrijlating vroeg de pyro maan zelf via zijn raadsman om hernieuwde opsluiting, maar dat bleek juridisch onmogelijk. De wet voorziet niet in regelin gen omtrent een vrijwillig ver zoek tot gevangenneming. Om de Edenaar toch zo snel moge lijk weer achter de tralies te krij gen is de datum van de behan deling van het hoger beroep wel een paar maanden naar voren r medio februari. UI II Ml II i s r\ v. w varik De verbetering van de rivierdijken, zoals hier bij Varik, is acht maanden na het van kracht worden van de noodwet voor meer dan de helft in uitvoering. De vrees dat het werk voor de winter niet klaar is, is enigszins misplaatst. Voorzitter Laarakker van de Stuurgroep Deltaplan Grote Rivieren heeft dat gisteren gezegd tijdens een persex- i het ministerie van verkeer en wa terstaat langs enkele projecten in het Gelder se rivierengebied en Limburg. Op dit mo ment maken op tal van plaatsen aannemers overuren om in ieder geval de meest bedreig de dijkvakken nog deze maand af te werken. Daarbij zijn ook buitenlandse bedrijven inge schakeld. Zo is in het Gelderse rivierengebied een Belgische aannemer met twintig werkne mers neergestreken in een speciaal voor dit doel gehuurde woning. Het Deltaplan Grote Rivieren voorziet in de aanleg danwel verbe tering van ongeveer 150 kilometer dijk. Bo vendien komen er in Limburg kademuren met een zelfde lengte. FOTO ANP MARC BOLSIUS leeuwarden gpd Met 43 tegen 11 stemmen hebben de Friese Provinciale Staten besloten dat Fryslan de officiële provincienaam wordt. Tegen stem den delen van de fracties van WD en D66 plus de fracties van FGF en AOV. De naamsverandering gaat in 1997 in. Statenlid Douwe Hoekstra (CDA) noemde de naamswijziging 'een kroon op het eman cipatiewerk van het Fries'. Willem Verf (Groen Links) sprak van 'een kleine maar belangrijke stap in de emancipatie van de Friezen'. Voor Jan van der Baan (Friese Na tionale Partij) was het een vreugdevolle dag: „Het zingt een beetje in me". Hij stelde voor de PTT om een postzegel te verzoeken ter gelegenheid van de naamswijziging. Ge deputeerde Kobus Walsma noemde dit een goed idee. Amsterdam Waar het aan ligt, weet de handel niet. Feit is wel dat steeds meer mensen liever een wat kleinere kerstboom in huis willen. De voorkeur van de consument verschuift naar bomen van hooguit een halve meter. Of er dit jaar ook evenals vorig jaar minder bomen worden verkocht, is nog de vraag. In 1994 werden ongeveer tien procent minder kerstomen aan de man en vrouw gebracht dan het jaar daarvoor. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Vakbondsman Korteweg houdt het na tien jaar voor gezien: den haag bart van oortmerssen Het wordt even wennen, maar over anderhalve week hoort het gezicht van Wim Korteweg (39) niet meer bij de plaatjes van het spoorbedrijf. Na tien jaar vakbondswerk bij de ver- voersbond FNV gaat hij als di recteur van de Gelderse Milieu Federatie zijn krachten wijden aan een (nog) hoger doel. Hij zou zich niet druk hoeven te maken over het mogelijke uitstel van de verzelfstandiging van de NS, maar hij doet dat wel. Oprecht. „Het is echt ont luisterend. Keuzes die driejaar geleden zijn gemaakt, daar ko men ze nu in de Kamer zonder blikken of blozen weer op te rug. De kwaliteit van de in breng van sommigen wekt nou niet het vertrouwen dat het openbaar vervoer bij deze mensen in goede handen is. Dit gedoe moet voor NS aan leiding zijn om haast te maken met de verzelfstandiging." Dat die uitgebreide operatie door moet gaan is voor de bonden een uitgemaakte zaak. „Toen het rapport Wijffels (waarin de effecten van de marktwerking in het spoorver voer werden geïnventariseerd, red.) uitkwam hebben wij meteen gezegd: Dat wordt minder treinen en een duurder kaartje. Maar dat debat heb ben we al gehad." De bezwaren die nu bij diverse partijen leven tegen het af staan van bevoegdheden, ko men volgens Korteweg vooral voort uit koudwatervrees en wantrouwen. De onvrede bin nen NS zelf is evenmin van vandaag of gisteren. „Het gros van de NS'ers heeft de neiging het verleden heilig te verkla ren. Zelf heb ik dat nooit zo ge had. Toen ik tien jaar geleden bij de bond kwam, proefde ik een enorme weerstand tegen de manier waarop het bedrijf functioneerde. Maar als de overheid dan een verandering forceert, gaat het ineens te snel. Dan wordt het crisis." Voor een vakbondsman heeft Korteweg opvallend veel be grip voor de positie van de werkgever. De laatste jaren heeft hij zich dan ook vooral laten gelden als bruggenbou wer. Bij de staking van '92 liet de FNV als eerste de (onbe spreekbare) eis van geen ge dwongen ontslagen vallen in ruil voor een sociaal plan met een degelijk vangnet. In '94 bleef Korteweg praten met NS Reizigers om de banen van 470 mensen overcompleet verklaard rijdend personeel te redden, waar de collegabon den FSV en CNV al klaar ston den om het actiemiddel uit de kast te trekken. En onlangs nog was Korteweg degene die het masterplan-idee inbracht om 'op de hei' in en open overleg tussen bonden en directie alle veenbranden in een keer te blussen. „Ik heb altijd geprobeerd con structief te zijn", schetst hij zijn eigen opvatting van het bondswerk bij NS. „Er zijn in dit bedrijf al genoeg destructie ve krachten aanwezig. Ik heb steeds geprobeerd om op een zuivere manier zuivere doelen te bereiken. Ik vind datje moet kijken wat er mogelijk is, hoe ver je kunt gaan. Dan kies je vooreen redelijk compromis, tenzij je denkt dat je met acties nog verder kunt komen. Soms gingen die oplossingen mis schien niet ver genoeg. Dat kan. De militante lijn riep wei eens dat er bijna geen versdhil meer zat tussen de bond en de vooruitstrevende stroming binnen NS. Dan riep ik altijd: nou en?" Kortewegs opstelling strookte lang niet altijd met die van de beide andere spoorbonden. Door de onderlinge belangen strijd, met de CAO-onderhan- delingen van '92 als diepte punt, konden de bonden vaak maar moeilijk front maken te gen de werkgever. „De bonden hebben nogal veel energie ge stoken in het zich onderschei den van elkaar", erkent Korte weg. „Op een gegeven moment lie pen we allemaal om het hardst naar de telefoon om de eer op te eisen voor wat er aan de on derhandelingstafel was bereikt. Wat dat betreft heb ik ook wel een vet plekje op m'n hoofd. Toen konden we niet door die muren heenbreken, maar ik denk dat dat nu wel voorbij is. Alle partijen hebben ervan ge leerd." Zelf zal Korteweg geen profijt meer hebben van het nieuwe klimaat. „Natuurlijk zijn er weieens stemmetjes die zeg gen: Je kunt niet weg. Maar dit is een goed moment. Na tien jaar begon het voor m'n gevoel toch meer van hetzelfde te worden, en dan ben je niet meer de juiste figuur om dit werk te doen. Ik heb geboden wat ik te bieden had. Er ligt nu een goeie CAO, waarvan zelfs kamerleden zeggen dat-ie te duur is. Volgens mij is dat een keerpunt, en is nu voor de meeste NS'ers het ergste leed geleden." arnhem» jaap nuuten prepareerd op een gezellige avond. Daar kwam echter niets van. De vrouw zou om het le ven worden gebracht en de lijkdelen zouden over contai ners worden verspreid. Over de gebeurtenissen die zich de dag daarna in de kleine iglo-tent afspeelden, gaven beide daders tegenstrijdige verklaringen. Snikkend ver klaarde de vrouw tegenover de rechtbank dat zij haar vriend had laten weten niet mee te willen doen. „Ik kan nog geen kanarie doden. Laat me erbui ten", zou ze gezegd hebben. „In mijn hoofd wist ik wat er ging gebeuren, in mijn hart hoopte ik dat het niet zou doorgaan." Ze zou daarom op verzoek van haar vriend de volgende dag een uurtje zijn gaan fietsen. „Toen ik terug keerde, kwam mijn vriend met een bezweet hoofd de tent uit. 'Ze is dood'," had hij gezegd. Samen hadden ze de troep op geruimd waarbij de lijkdelen van het slachtoffer in haar ei gen koffers waren gestopt. De vriend gaf een andere le zing. Volgens hem was hij op de camping gaan douchen. Na terugkomst had zijn vriendin hem verteld dat de zwakbe gaafde dood was. Vermoord, omdat ze had geroddeld. De man gaf gisteren voor het eerst toe verantwoordelijk te zijn voor het klieven van het li chaam. Hij had hoofd, benen en armen afgehakt. Van deze lijkdelen heeft de politie later alleen het hoofd en de handen teruggevonden. Na de moord vertrokken bei de daders naar een camping in het Belgische Lommei. Daar werden zij op 8 september ge arresteerd, na een opsporings bericht op de televisie. Officier van justitie Roos- Schoenmakers eiste gisteren tegen de vrouw acht jaar. Daarbij hield ze er rekening mee dat ze door deskundigen als verminderd toerekingsvat- baar was bestempeld. De zaak tegen de man is aangehouden tot 28 februari. De rechter commissaris wil eerst nog een paar getuigen horen. Zelden heeft de Arnhemse rechtbank zo'n gruwelijke zaak voorgelegd gekregen als giste ren: De moord op een 62-jari- ge zwakbegaafde vrouw uit Be neden Leeuwen. Haar lichaam werd in een tentje op een cam ping in Tolkamer in stukken gesneden. Gisteren stonden beide daders, een 48-jarige vrouw uit West Maas en Waal en haar 29-jarige vriend te recht. Begin augustus dit jaar ver trok het drietal naar een cam ping in de omgeving van Rijn waarden. Na een week braken ze daar op en verhuisden naar een camping in Tolkmare. Daar viel het campinggasten op dat de zwakbegaafde door haar reisgenoten werd ver waarloosd. Eten kreeg ze enke le malen van andere vakantie gangers en verder zat ze bijna hele dagen voor haar tent, ter wijl het tweetal in de buurt ging stappen. Huilend had ze bovendien met een vriendin getelefoneerd met de melding dat ze naar huis wilde. Maar naar huis kon ze niet meer. Want tijdens het verblijf op de camping hadden haar begeleiders met gestolen bank- pasjes haar rekening leegge plunderd. Bovendien had de man tijdens een uitstapje naar Beneden Leeuwen haar wo ning overhoop gehaald en alles wat van waarde was ont vreemd. Het tweetal bedacht daarom een gruwelijk plan. De zwakbegaafde vrouw moest verdwijnen. Als smoes stelden ze voor om een dag later een barbecue bij de tent te houden. Het slacht offer verheugde zich daar op. Als benodigdheden moesten echter nog wel een hakbijltje en een scherp mes worden ge leend. De vrouw en haar vriend lieten haar weten deze spullen bij een boer in de om geving te gaan halen. „Het vlees was al op de camping", vertelden ze de boer. In de tussentijd had de zwakbegaafde voor de tent een tafeltje klaar gezet, volledig ge- Van de tegenstanders uitte Dirk Hoek- sema (AOV) zich het felst. Hij wees op het vele verzet bij de bevolking en het bedrijfs leven. Uit een enquête bleek in april van dit jaar dat slechts 19,5 procent van de Friezen voor de naam Fryslan is. Meer dan de helft (55,6 procent) liet weten dat de naam on veranderd Nederlandstalig moet blijven. den haag anptegen geen onderscheid maken waar het gaat om fundamentele vrijheden en rechten van vrou wen, zoals bijvoorbeeld het ac tief en passief kiesrecht of het op gelijke voet met mannen participeren in de politiek. Het weigeren van de Roer- mondse als partijlid, valt niet onder dat onderscheid. Want, aldus het hof, het lidmaatschap van verenigingen is welbewust buiten de werking van het straf recht en van de nog recente wet gelijke behandeling gehouden. Het Haagse gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) gelijk gegeven in de weigering de Roermondse me vrouw Franssen toe te laten tot de partij. De rechtbank had de eis ook al afgewezen. Het Hof vindt dat het een po litieke partij vrij staat te kiezen voor enkel mannen in politieke functies en daarvoor ook te werven. De partij mag daaren- den haag gpd De globalisering van de econo mie krijgt volgens de president van De Nederlandsche Bank Duisenberg veel te veel aan dacht. Vergrijzing, bevolkings groei en milieuvervuiling zijn veel ingrijpender, zei de bank- president gisteren tijdens een congres van de Nederlandse Vereniging voor Management (NIVE) in Den Haag. Nationale economieën raken steeds nauwer met elkaar ver weven en die trend zal zich in de komende eeuw waarschijn lijk krachtig voortzetten, zei Duisenberg vooruitblikkend, „Maar toch is het geen nieuw fenomeen. Hoogstens heeft de globalisering in hel laatste de cennium versneld plaatsgevon den." Volgens Duisenberg liggen de belangrijkste economische rela ties van landen echter nog steeds binnen hun eigen regio. Dat geldt zowel voor Amerika, Europa als Azië. „Dat maakt dat eerder sprake is van regionalise ring. Al kan deze wel worden gezien als opstap naar waarlijk wereldwijde markten (globalise ring, red.)." Nederland drijft het leeuwe- deel van zijn handel nog steeds met de andere landen van de Europese Unie (EU). De export ging de afgelopen vijf jaar voor 75 procent naar EU-landen en 60 procent van de Nederlandse invoer was daarvan afkomstig. Hoewel de handel met opko mende economieën in Zuid- oost-Azië en Oost-Europa zich met name de laatste jaren spec taculair heeft ontwikkeld, ging de afgelopen vijf jaar volgens Duisenberg nog steeds maar respectievelijk 1,6 procent en 0,9 procent van de Nederlandse uitvoer naar deze gebieden en kwam respectievelijk 2,8 pro cent en 0,9 procent van de Ne derlandse invoer er vandaan. Voor directe buitenlandse in vesteringen in fabrieken en der gelijke geldt volgens Duisenberg een vergelijkbaar verhaal. Globalisering, en dan vooral de opkomst van de economieën in Zuidoost-Azië en Oost-Euro pa, wordt volgens de bankpresi- dent ook te veel als een bedrei ging gezien. De verschillen in loonkosten met landen als Roe menië of de Filippijnen zijn in derdaad gigantisch. „Maar loonkosten zijn niet de enige factor die de concurrentiekracht van een land bepalen, ook de stabiliteit van het economische en politieke klimaat." Duisenberg zou liever meer aandacht zien voor het pro bleem van de vergrijzing in de geïndustrialiseerde landen en de snel groeiende bevolking in de ontwikkelingslanden. Vol gens de laatste berekeningen stabiliseert de wereldbevolking pas rond het jaar 2150 op 11,6 miljard mensen. Nu zijn dat er vijf miljard. Een tweede trend in de ko mende eeuw is volgens Duisen berg het stijgende opleidingsni veau en dat betekent meer emancipatie en onafhankelijk heid van individuen. Dat stelt hogere eisen aan de marketing strategieën van bedrijven. Als derde noemt hij de uitputting van natuurlijke hulpbronnen. Bedrijven zullen daarom meer moeten investeren in vervan gende materialen, in minder materialen en in „menselijk ka pitaal, de enige onuitputtelijke natuurlijke hulpbron." Als laatste nu al meer zichtbare trend noemt Duisenberg de voortgaande belasting van het milieu. Bedrijven moeten meer aan het milieu gaan denken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5