Kamer voor ruimer kraamverlof vaders Albeda levert knap staaltje advieswerk Binnenland imer verontwaardigd er dreigement minister mier stemt weer in it prestatiebeurs Gewonden bij treinbotsing Almelo 'Wakzwemmen' in het zwembad Dijkstal voelt er niets voor om kamerleden te gaan beoordelen op hun verdiensten Bedrijven gaan fraude met Air Miles aanpakken Kamer eist rapport op over spoorbeleid Westerlaken waarschuwt voor 'Franse toestanden' IDERDAG 14 DECEMBER 1995 •ootste deel knalvuurwerk verboden haag» Het overgrote deel van het knalvuurwerk wordt ver en. De Keuringsdienst van Waren heeft het meeste Chinese rwerk afgekeurd en als 'levensgevaarlijk voor de consument' gemerkt. In de afgelopen weken zijn al tientallen tonnen rwerk in beslag genomen bij groothandelaren en importeurs, ministerie van WVC zou vandaag nadere maatregelen toe- :en. De vuurwerkbranche, die al in november op de hoogte i gebracht van de eerste bevindingen van de overheid maar ?t adequaat te reageren, heeft een contra-expertise van haar lukten aangevraagd bij TNO in Delft. rallen bij Brabantse afvalverwerker pE« Justitie heeft gisteren op verschillende plaatsen in Zuid- -Brabant en Limburg invallen gedaan in woningen en be sruimten van het containertransportbedrijf Cotrans uit rne. De administratie werd in beslag genomen. Justitie ver- ct het Cotrans ervan huisvuil en bedrijfsafval te hebben ver- gd. Dat is volgens de milieuvergunning verboden. Ook een van de administratie van de Regionale Afvalverwerking oost-Brabant (Razob), die met Cotrans zaken doet, is in be- genomen. s jaar en TBS geëist voor doodslag tricht Officier van justitie mr. Van de Ven heeft gisteren de rechtbank in Maastricht zes jaar gevangenisstraf en TBS dwangverpleging geëist tegen een 23-jarige Maastrichtenaar ;ns doodslag. De man zou op 19 juni in Maastricht een 22- e man met een messteek in het hart om het leven hebben acht. Het latere slachtoffer had, samen met zijn vriendin, srdak geboden aan de ex-vriendin van de verdachte. Nadat relatie had verbroken, beschermde hij haar. Uitspraak 22 mber. ierlander gewond door bomexplosie :hen« Ken Nederlander is gisteravond zwaar gewond ge- aan zijn benen door een autobom. Het explosief ontplofte de man, werkzaam bij het vleeskeuringsbedrijf Eurocon- Breitsameter in Aisach, ten noordwesten van Miinchen, het tctsleuteltje omdraaide. Dat heeft de politie in de Beierse jstad meegedeeld. De identiteit van de 47-jarige Nederlan- i niet bekendgemaakt. De politie onderzoekt of de aanslag ht was tegen het bedrijf of de Nederlander. itieve reacties op noodkreet Sorgdrager reede Kamer is veront- gd over het dreigement inister Sorgdrager (Justi- 1996 minder cellen te n als zij niet meer geld an haar collega Zalm van iën. CDA en WD vinden erkwaardig dat de be rouw nu ineens zegt over lig middelen te beschik- irwijl er bij haar begro- ïhandeling vorige maand r *en vuiltje aan de lucht Jrager moet volgend jaar t d nieuwe gevangeniscel- in bouwen om het tekort werken. Doordat de ci- 11996 een 36-urige werk- ir rijgen, stelt de minister n hoopt wet, nu wel door Senaat te lozen g anp Bede Kamer heeft giste- r de tweede maal dit jaar ledkeuring gegeven aan lering van de prestatie- De regeringsfracties van 'VD en D66 steunen het irstel. De oppositie on- nvoering van CDA en links is fel tegen. Het Irstel moest opnieuw t Tweede Kamer omdat lat het in mei verwierp i stem verschil. ijziging van de studiefi- ing geldt voor studenten I eptember beginnen met idie. Zij hebben slechts p een beurs gedurende BÜjke cursusduur, door- Ier jaar. Ze krijgen eerst ng, die pas bij voldoen- ieresultaten wordt om- een beurs. In het eerste eten ze de helft van het rkloosheid It verder lg van de werkloosheid in. Het Centraal Bureau Statistiek telde in de )e_ h september, oktober ovember gemiddeld lie mensen die zich bij ar- i_ reaus als werkzoekende e. laten inschrijven. 5 tas weliswaar duizend n in een maand eerder, daling ten opzichte van geleden was aanzienlijk nen 'erge'eken met novem- be_ lag het werkloosheids- november van dit jaar (j_ iger, in oktober was het or_ nog 34.000. 7Cje rekening wordt gehou- gS_ seizoensinvloeden (in r komen er minder ba- Jhikbaar) zien de cijfers ïver uit. Loopbaanonderbreking voorstudie, opvoeding of bijtanken den haag gpd De Tweede Kamer wil dat jonge vaders recht krijgen op minimaal vijf dagen betaald kraamverlof per kind. Nu is dit in de meeste CAO's nog maar één of twee dagen. Ook moet de werknemer de mogelijkheid krijgen zijn loop baan tijdelijk (zes tot twaalf maanden) te onderbreken met het recht op terugkeer. De Kamer zet minister Melkert (sociale zaken) onder druk om voor 1 mei met een voorstel voor een Wet op de Loopbaanonderbreking te komen. gevers willen behoeden voor hogere loonkosten. Melkert zegde toe de kamer brede wens tot uitbreiding van het kraamverlof voor mannen met de werkgevers en vakbon den te bespreken. Datzelfde geldt voor het voorstel van Groen Links om ook bij andere 'calamiteiten' (ziek kind, zie kenhuisopname partner) de werknemer het recht te geven enige vrije dagen op te nemen. Dat zal dan veelal onbetaald verlof zijn. De mogelijkheid van loop baanonderbreking werd ruim een jaar geleden al door Adel- mund naar voren gebracht. Idee daarachter is dat steeds meer De kamerleden bespraken gis teren de nota van Melkert over ruimere verlofregelingen voor werknemers. Melkerts voorstel len schieten volgens PvdA, D66, CDA en Groen Links tekort. PvdA-woordvoerster Adelmund sprak van een „schuchtere nota, waar flinke stappen vooruit noodzakelijk zijn." Melkert ant woordde zeer beducht te zijn voor extra kosten die verrui ming van verlofregelingen met zich mee kunnen brengen. Hij wil voorkomen dat die kosten op de overheid worden afge wenteld, terwijl de WD-minis- ters in het kabinet ook de werk- werkenden behoefte hebben aan tijd voor scholing, 'bijtan ken' of de opvoeding van hun kinderen. In België bestaat een dergelijke regeling al, waarbij degene die tijdelijk stopt met werken wordt vervangen door een werkloze. Diens uitkering wordt dan gebruikt als inkomen voor de tijdelijke uittreder. Het PvdA-plan om ouders die een kind adopteren ook betaald verlof te geven (voor het regelen van de adoptie en de gewen ning aan het kind), krijgt geen steun van D66 en VVD. Ook Melkert voelt daar niets voor. Wel wil hij nagaan in hoeverre adoptie-verlof via de regelingen voor ouderschapsverlof of zorg verlof is te regelen. De Kamer is het eens met het idee om het recht op ouder schapsverlof ook aan deeltijd werkers toe te kennen. Ook Melkerts voornemen het sparen van vrije dagen te vergemakke lijken, kan rekenen op brede steun. Die dagen kunnen dan worden gebruikt voor bijvoor beeld scholing. almelo gpd Bij een frontale botsing tussen twee treinen op het stationsemplacement in Almelo zijn gisteren acht gewonden gevallen. Zeven konden in de loop van de avond het ziekenhuis weer verlaten. Onder hen de twee machinisten en een conduc teur. De meeste gewonden vielen in de passagiers- trein Mariënberg-Almelo. die bij hel naderen van het station vermoedelijk door een verkeerde wis selstand op een zijspoor terechtkwam en frontaal tegen een goederentrein botste. Door de klap werd de bestuurderscabine van de boemeltrein volledig in elkaar gedrukt. De ma chinist heeft het ongeluk tijdig zien aankomen en kon zich net op tijd in veiligheid brengen. Zijn collega-bestuurder van de goederentrein raakte licht gewond. Zijn cabine werd minder zwaar be schadigd. Het meeste letsel werd opgelopen in de voorste coupé, waar enkele banken in elkaar wet den gedrukt. De twee treinen ontspoorden volledig. De in tercity Enschede-Den Haag, die op het moment van de klap op een ander spoor passeerde, raakte beschadigd dooreen rondvliegende treindeur. Ambulancepersoneel en politie waren snel ter plaatse om eerste hulp te verlenen. Spoorwegper soneel is de hele nacht bezig geweest om de rava ge op te ruimen. Het treinverkeer ondervond geen hinder omdat het ongeluk op een zijspoor is gebeurd. dat de extra personeelskosten die hieruit voortvloeien, ten koste gaan van tweehonderd cellen. Zij wil dus meer geld uit de-schatkist. Volgens PvdA en WD deugt haar redenering niet. Beide re geringsfracties wijzen erop dat op de Justitiebegroting al reke ning is gehouden met de perso neelslasten. Oppositiefractie CDA vindt Sorgdragers dreige ment ronduit onaanvaardbaar. Haar eigen partij, D66, kan begrip opbrengen voor het standpunt van de bewinds vrouw. Deze fractie beschouwt haar uitlatingen als een zet in het rituele spel van de bewinds lieden om meer geld bij de mi nister van financiën los te krij gen. den haag In het Haagse gemeentezwembad Overbosch krijgen schoolkinderen uit de onderbouw deze week les in 'wakzwemmen'. Het ijs en de wakken worden nagebootst door een groot donkerblauw dekzeil, dat over het water is gespannen. De kinderen wordt geleerd onder water naar de kleuren boven hen te kijken en zo de 'uitgang' te herkennen. Er wordt ze van tevoren wel op het hart gedrukt dat het water in het echt een stuk kouder is dan het zwembadwater. foto anp toussaintkluitfrs maximaal aantal studiepunten halen, het einddiploma moeten ze binnen zes jaar halen. De huidige studenten blijven onder het regime van de tem pobeurs vallen. Zij hebben recht op een jaar uitloop van hun stu die. Deze studenten krijgen eerst een beurs, die bij onvol doende studiepunten wordt omgezet in een lening. De prestatiebeurs had eigen lijk al dit studiejaar van kracht moeten zijn, maar dat kan niet omdat de Eerste Kamer daar een stokje voor stak. Minister Ritzen (onderwijs) besloot daarop het wetsvoorstel opnieuw in te dienen, nu met een ingangsdatum van 1 sep tember 1996. De minister hoopt het wetsvoorstel nu wèl door de Eerste Kamer te loodsen, omdat de regeringsfracties daar inmid dels een beduidend grotere meerderheid hebben. Meerderheid Tweede Kamer tegen 'automatisch lintje den haag gpd Kamerleden moeten 'automatisch' een ko ninklijke onderscheiding krijgen. Ook al verdienen ze het misschien niet. Elke vorm van willekeur moet zo worden voorkomen. Dat is de mening van minister Dijkstal (bin nenlandse zaken). Hij voelt er niets voor ka merleden te gaan beoordelen op hun ver diensten. Het parlement moet de regering .controleren en niet andersom, vindt hij. De Tweede Kamer denkt daar anders over. Waarom moeten parlementsleden wel automatisch een lintje krijgen na twaalf jaar volksvertegenwoordiger te zijn geweest, ter wijl 'gewone mensen' zich eerst bijzonder verdienstelijk moeten maken om voor de versierselen in aanmerking te komen?, vraagt een meerderheid van de kamerleden zich af. Afgelopen zomer werd de principe-strijd gewonnen door de Tweede Kamer. Een PvdA/D66-motie maakte van de politici ge wone mensen. Gelijke monniken, gelijke kappen. Dijkstal ging akkoord, maar kwam daar in september op terug. Het kabinet wil niet. Want het als de Kroon (lees de minis ter) moet beoordelen of een kamerlid wel of niet een onderscheiding krijgt, komt er on herroepelijk gedonder. Naar verluidt wil ook de Koningin er niets van weten. Gisteren trokken de woordvoerders Apos- tolou (PvdA), Scheltema (D66), Varma (Groen Links) en Poppe (SP) van leer tegen Dijkstal. Ze vinden de automatische toe kenning 'onzin'. Er zou tenminste een 'marginale' toetsing moeten komen voor toekenning van een lintje. Vanwege de ge lijkheid, maar ook om te voorkomen dat 'rechts gespuis' in de Kamer er een krijgt. Dijkstal gaf echter geen krimp. De PvdA die aankondigde 'lintjes-ou- de-stijl' te zullen weigeren dient samen met D66 volgende week een nieuwe iets al gezwakte motie in. Daarin wordt voorge steld kamerleden pas aan het eind van hun zittingsperiode een lintje te geven. En die moet dan eerst worden aangevraagd bij de burgemeester. Zoals bij elke gewone Nedei lander. den haag anp „Broddelwerk. Albeda begrijpt er niets van. Zijn voorstellen zijn nog slechter dan die van Dijkstal." De politiebonden haalden afgelopen maandag nacht vernietigend uit naar de commissie-Albeda. Met name voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politie bond (NPB) en zijn collega Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) hadden na afloop van de uren lange hoorzittingen geen goed woord over voor de pogingen van Albeda om de breuk tussen de vakbonden en minister Dijkstal van binnenlandse za ken te lijmen. Inmiddels ligt het eindadvies van dé commissie-Albeda op tafel. En dat is beslist geen broddelwerk. In vier weken tijd heeft de commissie kans ge zien de problematiek rond de salariëring van de politie glas helder in kaart te brengen. Zonder de kool en de geit te sparen heeft Albeda een even wichtig advies uitgebracht, waar zowel Dijkstal als de bon den jarenlang mee uit de voe ten kunnen. Ongetwijfeld steigeren de bon den na bestudering van het ad vies opnieuw. Zij hebben afge lopen weken tijdens de acties zo hoog ingezet dat ze ook nauwelijks anders kunnen. Na tuurlijk krijgen de werkne mersorganisaties van Albeda niet volledig hun zin. Met goed fatsoen kunnen zij echter moeilijk volhouden dat al hun leden er financieel flink op achteruit gaan. Sterker nog: Geen enkele diender krijgt minder salaris. De bonden zullen, na wat for meel tegenstribbelen, eieren voor hun geld moeten kiezen. De richting die de commissie- Albeda op wil is duidelijk: Extra geld moet terechtkomen in de zak van politiemensen die daadwerkelijk op onaangena me uren werken. De bonden maken zich volstrekt ongeloof waardig als ze weigeren in te gaan op dte aansporingen van Albeda om uiterlijk 15 januari volgend jaar de onderhande lingen met Dijkstal te herope nen. Trouwens, ook de minister kan geen kant op na het advies van de commissie-Albeda. Ook hij zal wat water bij de wijn moe ten doen. Immers ook de mi nister is niet gebaat bij een nog langer durende prestigeslag tussen twee halsstarrige oppo nenten die het vierkant vertik ken ook maar een lichte bui ging naar elkaar te maken. Opmerkelijk in het advies van Albeda is dat hij tamelijk on omwonden de vloer aanveegt met de bonden en de voorgan gers van Dijkstal, die jarenlang geen wezenlijke bijdrage heb ben geleverd aan het oplossen van de problematiek. „De in- conveniëntenregeling is ge hanteerd als instrument van inkomensbeleid. Daarmee is de doelstelling van de regeling, het verstrekken van een ver goeding voor onregelmatige diensten, verloren gegaan", schrijft de commissie in haar rapport. Tenminste zo opvallend is de kritiek die Albeda heeft op Dijkstals departement, korps beheerders, korpschefs en de vakbonden. Weliswaar schrijft hij netjes dat in de van die zij de aangeleverde gegevens „aanmerkelijke perceptiever schillen bestaan", maar vrij vertaald komt dat er simpelweg op neer dat alle betrokkenen maar wat roepen. Albeda be pleit dan ook de beschikbare gegevens op een dusdanige wijze vast te leggen d^il zij voor alle partijen maar voor één uit leg vatbaar zijn. Ook die kanttekening kunnen betrokkenen in hun zak steken. Het onderstreept nog eens de kritiek van de Algemene Re kenkamer dal binnen en rond de politie de linkerhand vaak niet precies weet wat de rech terhand allemaal uitspookt. den haag gpd De ondernemingen die hun klanten Air Miles verstrekken gaan fraude met dit spaarsys teem aanpakken. Van iedereen die binnen een week exceptio neel veel Air Miles spaart (bij voorbeeld door z'n kaart aan anderen uit te lenen die grote aankopen doen), worden naam, adres en woonplaats bij Air Miles-organisator LMN in Hoofddorp opgevraagd. De on dernemingen willen daarmee ook voorkomen dat het eigen personeel Air Miles int die klan ten niet willen. De bedrijven die Air Miles uit delen, kennen de identiteit van de spaarders niet. Alleen het kaartnummer van de 4|>aarder is bij hen bekend. Bij I.NIN zijn echter wel de bijbehorende per soonsgegevens voorhanden. LMN geeft de persoonsgegc vens alleen op verzoek van de deelnemende bedrijven vrij. Dat gebeurt onder strenge voor waarden. Het moet gaan om fraude of mogelijke fraude, er mag maar over één kaarthouder informatie worden gevraagd en inlichtingen worden alleen vei strekt aan daartoe bevoegde mensen. Wat als 'exceptioneel' veel sparen wordt gezien, ver schilt pef bedrijf. BIJ Ubwt lleijn gaat het om duizend Air Miles per week of meer. Ruim drie miljoen Nederlan ders sparen Air Miles. Aan het spaarproject doen 23 bedrijven mee. Per 25 gulden aan aanko pen spaart de klant één Air Mile. Bonusacties kunnen dat aantal snel vermeerderen. Het sysieenl bestaat sinds begin 1994 den haag gpd De Tweede Kamer wil dat mi nister Jorritsma (verkeer en wa terstaat) alsnog ambtelijke stuk ken ter beschikking stelt die een rol spelen bij het debat over de verzelfstandiging van de NS. Het gaat daarbij met name om het rapport Spoor 2000, dat uit gaat van de opsplitsing van het spoorwegnet in nationale en streekgebonden spoorwegen. „We hebben de indruk dat de minister bij deze discussie nog wat kaarten in de mouw houdt. Dat maakt een afgewogen oor deel onmogelijk", aldus PvdA woordvoerder Van Gijzel. Zijn D66-collega Van 't Riet verwijt de minister met Spoor 2000 al uit te gaan van concurrentie in het stads- en streekvervoer, ook per spoor. De Kamer weigerde onlangs daarmee in te stem men, in afwachting van een nieuwe nota over de praktische bezwaren van elkaar beconcur rerende vervoersbedrijven. „De minister loopt voor de muziek uit. Ik begin aardig geïrriteerd te raken", aldus Van 't Riet. Tijdens het debat afgelopen maandag over de verzelfstandi ging van de NS vroeg de Kamer ook al naar het rapport Spoor 2000. Jorritsma zei toen dat het een puur ambtelijk stuk betrof, dal niet echt hij de discussie be trokken hoefde te worden. Het stuk werd opgesteld door enkele van Jorritsma's topambtenaren en is besproken met de top van de NS. Daarom denken de ka merleden dat het rapport een hogere status heeft dan Jorrits ma beweerde. De Tweede Ka mer was al geïrriteerd omdat een ander rapport over decen tralisatie van spoorvervoer naar de regio pas né hét debat naar de Kamer ging. Het bod van de NS om voor 150 miljoen gulden ook na de verzelfstandiging vrijwel alle onrendabele lijnen te blijven ex ploiteren, was de Kamer slechts bekend „van horen zeggen". Met dat aanbod zou de NS vol gens ingewijden na lezing van Spoor 2000 zijn gekomen, om zo het marktverlies aan regiona le vervoersmaatschappijen bij voorbaat te beperken. Een woordvoerder van de rni nistor ontkent met klem dat zij feiten verborgen houdt. „De ideeën over regionaal spoorver voer zijn al langer bekend. Die heeft ze op 15 november al ge schreven in een brief aan de Ka mer. Spoor 2000 stamt van april, en is daarin ontler meer verwerkt". Volgens de woord voerder zal de minister de nota alsnog naar de Kamer sturen. den haag gpd de overheid heeft de sociale partners (werkgevers en werk nemers) hard nodig om beslui ten in de samenleving geaccep teerd te krijgen. Daar ontbreekt het. in de visie van het CNV, in Frankrijk nu juist aan. „Hoe meer de vakbeweging wordt gedegradeerd tot pure belangenbehartiger, hoe groter het gevaar van politieke stakin gen. Franse toestanden komen /o op den duur akelig dichtbij". Westerlaken is juist voorstan der van een 'brede' vakbewe ging die zich niet alleen bekom mert om de (werkende) leden, maar ook om werkloosheid, ar beidsvoorziening, scholing en wat dies meer zij. „De opstelling van het kabinet druist daar lijn recht tegenin. En wie wind zaait, zal storm oogsten". CNV-voorzitter Anton Westerla ken waarschuwt het paarse ka binet voor 'Franse toestanden'. Het kabinet stuurt aan op een 'vechtmaatschappij' waarin vakbonden op den duur worden gedwongen op een 'Franse' ma nier van zich af te slaan. Wes terlaken zei dat gisteren op een jaarvergadering van de werkge versvereniging Midden-Neder- land. De vakcentrale ziet met lede ogen aan hoe de politiek zich steeds minder gelegen laat lig gen aan de overlegeconomie. Dat betekent dat de invloed van werkgevers- en werknemersor ganisaties op het beleid af neemt. Een gevaarlijke ontwik keling. vindt Westerlaken Want

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3