Fossiel dino-ei onthult geen baby Ontdekking 'nieuw planeetje' druppel op gloeiende plaat Wetenschap Techniek DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 REDACTIE. SASKIA STOELINCA 023-5150228 Siervuurwerk slechter voor het milieu De laatste jaren stijgt de verkoop van siervuur werk ten koste van rotjes en ander knallend spul. Uit milieu-oogpunt is dat geen verbetering. Het siervuurwerk bevat namelijk giftige zware meta len. Dat blijkt uit een rapport dat het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RI VM) samen met het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, Rijkswaterstaat en het ministerie van milieu heeft gemaakt. De verschuiving van rotjes naar siervuurwerk is het gevolg van de voorlichtingscampagnes van de overheid over geluidsoverlast en veiligheid van vuurwerk. Het milieu is daar niet mee geholpen. Een daadwerkelijke vermindering van de lucht vervuiling door vuurwerk kan bereikt worden als de overheid op centrale plaatsen gratis vuurwerk manifestaties organiseert, staat in het rapport 'Af steken van vuurwerk'. Elders zou het afsteken van vuurwerk dan niet meer zijn toegestaan. Rond Oud en Nieuw wordt zo'n vijf miljoen kilo vuurwerk ontstoken. Dat geeft even zoveel kilo's afval in de vorm van luchtverontreinigingen de papieren of plastic omhulsels van vuurwerk. Er gaan zo'n 200.000 kilo giftige zware metalen de lucht in. De lengte van een sperzieboon Nieuwe planterassen worden altijd geregistreerd. Belangrijk onderdeel hiervan is de vorm. Tot nu toe werden de afmetingen van sperziebonen, ui en en aardappelen met de hand gemeten. Dat kan nu ook met de computer. De nieuwe meet techniek is objectief en bespaart veel tijd. Onder zoeker Gerie van der Heijden, van het DLO-Cen- trum voor Plantenveredelings- en Reproduktie- onderzoek, promoveerde op dit onderwerp aan de TU-Delft. Hij ontwikkelde voor iedere plant een definitie van lengte en breedte. Zo maakt het veel uit of de meetlat bij een kromme boon aan de binnen- of aan de buitenkant wordt gelegd. Voor iedere vorm moet de computer een aparte definitie van lengte en breedte krijgen. Want het gebruik van de definitie voor de ene vorm leidt tot fouten bij een andere vorm. Daarom maakte de onderzoe ker een lijst van definities van lengte en breedte voor verschillende planten. De methode wordt inmiddels in de praktijk toe gepast bij de registratie van plantenrassen. De ui terlijke kenmerken worden niet meer met de hand maar met de videocamera en computer ge meten. S.\lTAS\l Rl S Ai twaalf meter. HOLLYWOOD Rtr Zo moet de saltasaurus er ooit hebben uitgezien. Zijn schouders reikten tot 4,5 meter boven de grond en het prehistorische dier kon een lengte bereiken van rond de FOTO REUTER van het ei, zes maanden geleden gevonden in Argentinië, waren hoog gespannen. Maar het embryo vertoont weinig kenmerken. „Je ziet wat uitstulpingen van laaakbeen-vorming en iets dat het begin van een schedel kan zijn", verklaarde dr. E. Petuch, hoogleraar paleonto logie aan de universiteit van Florida. Wetenschappers hebben met moderne tech nologie in een zeventig miljoen jaar oud ge fossiliseerd dinosauriër-ei kunnen kijken. Maar helaas vonden ze een nauwelijks ont wikkeld embryo en geen volgroeide foetus. De geleerden hadden gehoopt een volgroeide baby-dino te vinden met een compleet skelet. Dat zou hebben geholpen de ontwikkeling van de saltasaurus te begrijpen. Deze langgenekte herbivoor zwierf door Zuid-Amerika tijdens de krijt-periode. De verwachtingen onder de wetenschappers BEN APELDOORN GPD Nee, de 'Planetoïde van Sallit' zal het pas ontdek te kosmische brok wel nooit genoemd worden. Vernoeming gebeurt alleen met de ontdekkers van de veel stoffiger soortgenoten van planetoï den: de kometen. Eind november seinde de Engelse amateurastro noom George Sallit aan het Central Bufeau for Astronomical Telegramms (CBAT) van de Inter national Astronomical Union de positiegegevens door van een hem onbekend 'sterretje' dat hij bij toeval had gefotografeerd. De eerste berekeningen van CBAT-specialisten Brian Marsden en Zdenek Sekanina lieten zien dat Sallit inderdaad een nog onbekende planetoï de op het spoor was gekomen. Tussen de banen van de planeten Mars en Jupiter ligt een honderden miljoenen kilometers groot niemandsland' dat echter bevolkt wordt door duizenden grote en kleine rotsblokken: planetoï den. De eerste daarvan werd op 1 januari 1801 ontdekt en naarmate de jaren verstreken ontdek te men er steeds meer. Tegenwoordig is van enige duizenden de baan in het zonnestelsel nauwkeurig berekend; zeker is dat er nog vele tien-, honderdduizenden, miljoe nen moeten zijn. In alle grootteklassen: van brok jes ter grootte van knikkers tot kilometers grote 'bergen'. Ze geven zelf geen licht, maar weerkaat sen, net als alle andere hemellichamen in ons zonnestelsel, het licht van onze zon. Mede door hun afstand en donkere tint weer kaatsen planetoïden maar een heel klein beetje zonlicht in onze richting. Daardoor zijn ze zwak ker dan de zwakste, met het blote oog zichtbare sterren. En dus zijn ze alleen te zien met telesco pen. Dat lot trof de Engelsman George Sallit die zijn fotografische telescoop toevallig had gericht op een stukje van de sterrenhemel waar zich een nog niet waargenomen planetoïde ter grootte van de Vaalserberg ophield. CBAT-wiskundige Marsden stelde vast dat de af stand van het 'kersverse' brok materie tot de aar de op het moment van de ontdekking 645 mil joen kilometer bedroeg. Deze ontdekking mag gerust bijzonder genoemd worden. Juist omdat het door een amateurster- renkundige gebeurde. Elk jaar worden gemiddeld tien nieuwe planetoïden gevonden, maar dan door beroepssterrenkundigen op sterrenwachten die daar, met behulp van lichtsterke telescopen met een groot beeldveld, gericht naar zoeken. Dat gebeurt in het kader van het 'Space-Watch'- programma van de NASA. Er gaat namelijk een potentiële dreiging voor moeder Aarde uit van deze rondzwervende rotsblokken en bergen. De ze eeuw sloegen er, voor zover bekend, drie op aarde in.en richtten omvangrijke verwoestingen aan. Gelukkig gebeurde het in alle drie de geval len in betrekkelijk onherbergzame, dus dunbe volkte gebieden (Noord-Brazilië en tweemaal in Midden- en Oost-Siberië). In het verre verleden sloegen kilometers grote planetoïden kolossale kraters in de aardkorst; rampen van ongekende omvang inluidend. Door van zoveel mogelijk planetoïden de banen pre cies te berekenen, wil men zich een beeld vor men van mogelijke 'inslag-kandidaten' voor de komende tien, honderd of duizend jaar. Want het is toch wel prettig een beetje op tijd te weten wanneer en waar een planetoïde zal inslaan. De planetoïdengordel wordt algemeen geacht materie te zijn dat zich, tijdens de vorming van ons zonnestelsel niet tot een planeet kon verdich ten. De oorzaak daarvan was vermoedelijk de reuzenplaneet Jupiter, de grootste planeet in ons zonnestelsel. De aantrekkingskracht van de reus belette een belangrijk deel van de oernevel, waar uit ons zonnestelsel ontstond, zich tot een pla neet te verdichten. Het verdichtingsproces bleef daarom 'steken' bij miljoenen, miljarden brokken en brokjes. Eén van die onbekende brokken werd onlangs gevonden door een Engelse amateursterrenkun- dige. Een druppel op een gloeiende plaat: want er zijn er al zó veel, en er moeten er nog zo veel méér zijn... PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Deel van een Sparta-rijwiel (6); 7. Geen prettig argument om aan te zitten (5); 8. Geweldig als vromen hun vee verliezen (5); 9. Naaste familieleden (5); 10. Het laatste deel van een bouwwerk (4); 11. Vorstelijk orgelregister (6); 12. Geschikte manier om blauw te worden (6). Verticaal: 2. Die colleges slaan hun slag (5); 3. De leus van een dagblad (6); 4. Vreemde groet die de groente dof maakt (6): 5. In je zak kan je ze met de kost geven (4); 6. Voor de schoonmaak wordt het hachelijker op de plan ken (8); 10. Stroef voertuig (4); 11Sterrenbeeld van een konijn (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL -profiel- k-ijs-el-b lap-b-sta om-pijl-on keus-pond -ripi- mits-pact ik-ink-ua lat-u-ems d-ra-ag-t -kamelot- tfS/fi/Z BS/J je weeg Teeuê? HUL -—\y (6 ft- KP -ei i \V Li y <r s <- - TOM POES Tom Poes en het Lemland „Onbekende voetsporen", prevelde heer Ollie geschrokken. „Ze lopen helemaal om Bommelstein heen, dat is een afschuwelijke gedachte! Hier is een indringer of een ongunstig ele ment aan het werk. Wat naar is dat nu toch! Een heer moet toch al zo waken voor zijn bezittingen." Hij richtte zich op en keek spiedend om zich heen. De wind floot door de kale bomen en de luiken klapperden, maar niets levends bewoog zich in het landschap. „Ik zal de politie waarschuwen", zei heer Bommel huiverend. „Dit bevalt mij niets. En kijk... de sporen lopen naar de garage! Net nu ik mijn auto wil halen... w-wat z-zal ik doen?" Besluiteloos stond hij enige tijd in de sneeuw; toen klemde hij de mand steviger vast, raapte een dikke tak op en begon langzaam naar de garage te lopen. Er gebeurde echter niets; ook niet toen hij de deur voorzichtig opende en in de schemerige ruimte en daarachter gluurde. Heer Ollie vermande zich. Hij gooide de deur nu geheel open en stapte naar binnen terwijl hij met zijn knuppel zwaaide. Zodoende keek hij niet goed uit en struikelde hij over een oude knapzak die achter de dor pel lag. Het mandje met versterkende middelen en de tak vlogen door de lucht en de ongelukkige heer kwam met een dreun op de grond terecht... H W R DOOR HANS VAN ES Een portie Noordzeelucht probeerde gisteren het land binnen te di gen, maar de zachte lucht kwam niet verder dan de Waddeneiland Het front zorgde voor een loodgrijze hemel, waaruit van tijd tot tijo wat natte sneeuw viel bij temperaturen van 1 tot 2 graden boven H vriespunt. Het echte winterweer maakte ondertussen al weer vorderingen. In Centraal-Europa viel woensdag op uitgebreide schaal sneeuw, vooh in het Alpengebied. In de loop van de dag daalde tot diep in Frankj de temperatuur onder het vriespunt. Vandaag steekt ook boven Ne derland een koude noordooster op; het begin van een nieuwe perid met vriesweer. Op.de weerkaart zijn de druksystemen weer op een klassieke, winj se wijze gerangschikt. Tussen een depressie boven de Middelland Zee en een krachtig hogedrukgebied tussen Schotland en de Oostj wordt kou uit Oost-Europa in de richting van de oceaan getranspoj teerd. De temperatuur blijft overdag even onder nul; 's nachts vriej het 3 tot 6 graden. Er staat een krachtige oostenwind, zodat het kj der aanvoelt, dan de thermometer aangeeft. De lucht wordt geleidelijk droger, zodat de wolkenvelden steeds n worden afgewisseld door perioden met zon. Tijdens het weekeind' neemt het hogedrukgebied wat in betekenis af, maar de vorst hou onverminderd stand. De wind neemt af en in combinatie met de h" dere lucht kunnen de nachten mogelijk nog iets kouder worden. In de Verenigde Staten is het de afgelopen dagen zeer koud gewe Meestal zien we een oplevende depressie-activiteit, als arctische lucht van het Amerikaanse continent over de Atlantische oceaan i stroomt. Vaak volgt er in zo'n situatie een offensief van zachte luc naar West-Europa. De blokkade van hogedruk bij Schotland zorgt echter voor, dat de zachte lucht niet in de buurt van West-Europa komt. Mogelijk krijgt de kou boven Europa volgende week een nieuwe ir puls, als het zwaartepunt van hogedruk boven Groenland komt te gen. Noordenwinden voeren zondag een partij arctische lucht het noorden van Europa binnen. Bij een windaanvoer over zee wordt 1 begin volgende week wat minder koud. De bovenlucht wordt juist der en ook onstabiel, waarbij de kans op een sneeuwbui groeit. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral langs de kust af en toe re gen of sneeuw en tamelijk veel wind. Landinwaarts en in het zuidoosten ook opklaringen en droger. Langs de westkust maxi ma boven het vriespunt; elders meest lichte vorst. Zweden: Vooral in het noorden veel bewolking en kans op sneeuw. Naar het zuiden toe droger en flinke opkla ringen. Maximumtempera tuur in het zuiden rond of net onder het vriespunt; in het midden en noorden lichte tot matige vorst. Oenemarken: Van tijd tot tijd zon en droog. Vandaag vrij koud met maxima rond het vriespunt en een koude oostenwind. Morgen minder wind en een graadje warmer. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Van tijd tot tijd zon. Langs de oostkust en, vooral van de Noordzee, kans op een winterse bui; verder droog. Maxima rond 5 graden maar in zuid-Engeland maxi ma net boven het vriespunt. Een stevige oostenwind maakt het daar extra koud. België en Luxemburg: Naast wolkenvelden ook af en toe zon. Vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van -5 graden in de Ardennen tot rond het vriespunt langs de Vlaamse kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en vandaag hier en daar wat lichte sneeuw. Morgen meer zon en vooral langs de kusten van het Kanaal nog een kleine kans op een enkele win terse bui. Tamelijk koud met een fors toenemende oostenwind en op de mees te plaatsen overdag lichte vorst; in Nor- mandië en Bretagne maxima plaatselijk nog rond +5 graden. Portugal: In het zuiden half tot zwaar bewolkt en kans op een bui, eerst vooral in het zui den; morgen later op de dag ook in het noorden. Vandaag in het noorden af en toe zon. Middagtemperatuur uiteenlo pend van ongeveer 12 graden langs de kusten tot rond 5 graden in het birtnen- Madeira: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd fik se regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden. Spanje: Vandaag af en toe zon en"op veel plaat sen droog. Maar langs de Golf van Bis kaje hier en daar regen en aan de zuide lijke Costa's kans op een bui, misschien met onweer. Morgen ook elders een toe nemende kans op enkele buien, in het binnenland mogelijk met sneeuw. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van enke le graden boven nul landinwaarts tot rond 15 graden aan de Costa del Sol Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan bui en, misschien ook met onweer. Maxima rond 21 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en ste vige regen- of onweersbuien. Maxima rond 18 graden. Tunesië: In het zuiden eerst nog wat zon; verder wolkenvelden. Kans op een regen-of on weersbui, vandaag vooral in het noor den; morgen ook in het zuiden. Middag- temperatuur rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en hier en daar lichte sneeuw; vooral in de Franse Alpen en aan de noordoost-kant van het Centraal Massief. Morgen langs de Cöte d'Azur kans op een bui. Vandaag waait in het zuidoosten een stevige noordoostenwind en bijna overal vriest het dan licht. Mor gen maxima uiteenlopend van enkele graden onder nul in de omgeving van Clermont-Ferrand tot rond +8 graden langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk weer; vandaag nog wat zon en op de meeste plaatsen droog, maar morgen van het zuiden uit een toene mende kans op buien, misschien ook met onweer. Middagtemperatuur onge veer 14 graden. Italië: Erg wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien; in het zuiden met onweer en in de noordelijke bergstreken met sneeuw. Maxima uiteenlopend van enkele graden boven nul in het noorden tot 17 op Sici lië. Corsica en Sardinië: Bewolkt en enkele stevige buien. Van tijd tot tijd veel wind. Vooral vandaag vrij koud met maxima van een graad of 10 op Corsica en rond 13 op Sardinië. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een re gen- of onweersbui- Vooral vandaag vrij koud met maxima rond 15 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon maar ook nog kans op een enkele bui.Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in de omgeving van Thessaloniki tot 17 graden in het zuid westen van de Peloponnesos. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur uil pend van 10 graden in het noordi tot 15 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en vandaag hier e sneeuw. Morgen op de meeste pl droog. Koud met een stevige oostt en overdag lichte vorst. Zwitserland: Meest bewolkt en af en toe s^ vooral in het zuiden en oosten, bergen een koude oostenwind. N uiteenlopend van -4 graden in he: den tot enkele graden boven nul iu sin. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral vandaaf tijd sneeuw. In de bergen veel 1 Overdag op de meeste plaatsen' vorst. Polen: y Wolkenvelden en vooral vandal hier en daar sneeuw. In het noordr ook van tijd tot tijd zon. Overdag meeste plaatsen lichte vorst. üi Tsjechië en Slowakije: Tamelijk bewolkt en eerst nog p lijk sneeuw. Maxima rond -4 f maar door een stevige oostenwiri0 het kouder aan. Hongarije: Veel bewolking en eerst nog I sneeuw, mogelijk ijzel. Overdaa, lichte vorst. VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.42 Zon onder J' Maan op 00.16 Maanondefe Waterstand IJmuiden Katwijk v Hoog 08.45» 21.10 08.18 Laag 04.14» 16.56 03.55 Weerrapporten 14 december 07 d Amsterdam onbew. Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Innsbruck zwaar bew. wl Istanbul onbew. no 4 Klagenfurt sneeuw ver. 1 Kopenhagen onbew. no 9 Las Paimas zwaar bew z 8 Lissabon half bew. no 6 Locarno zwaar bew. w 3 Londen regenbui no 5 Luxemburg zwaar bew. ono 10 Madrid onbew. n 1 Malaga half bew nw3 Zürich sneeuw Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca regen Johannesburg iichtbew. Los Angeles licht bew New Orleans onbew. New York zwaar bew. TeiAviv onbew. 31 UI 27 f.( 22 tti

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 30