'Ik ben geen Patrick Kluivert' Supertalent uit Sierra Leone kiest voor Ajax Sport .yenoord wijst eerste op Van Gobbel af MÏK IDERDAG 14 DECEMBER 1995 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -5356463 Sbiter Blankenstein klaagt NEC aan afrAAG» De tuchtcommissie van de KNVB buigt zich op korte ■pijn over een klacht van scheidsrechter John Blankenstein. Raagse arbiter heeft rapport opgemaakt van het verbale |teedrag van het Nijmeegse publiek, afgelopen zaterdag tij - k de thuiswedstrijd tegen Willem 11(1-1). Blankenstein werd lat duel verscheidene keren met kwetsende liederen gecon- fcteerd. De verontwaardigde scheidsrechter, die juist in sta- I De Goffert zijn 300e wedstrijd in de eredivisie leidde, pit het de clubleiding van NEC kwalijk dat er niet tegen de Jdigende spreekkoren („hoerenjong") is opgetreden. De »s in het betaalde voetbal hebben aan het begin van dit sei- p afgesproken, dat in voorkomende gevallen via de omroep- allatie de fans tot de orde worden geroepen. ip 12 in Eindhoven booRN» De Top 12 in 1997 wordt zo goed als zeker in Eind en gehouden. De Nederlandse tafeltennisbond kreeg eerder 3ar de organisatie van het toernooi toegewezen. De NTTB ikt volgende week de speelplaats bekend. Het individuele nooi voor de beste twaalf spelers en speelsters van Europa dt in 1996 in Charleroi afgewerkt. Bettine Vriesekoop heeft voor die editie al gekwalificeerd. Bij de mannen maakt Trin- ^een nog een kansje op deelname. Hij heeft voorlopig nog de ■4s van eerste reserve. in van den Brom geopereerd ;rdam John van den Brom is in Amsterdam geopereerd le meniscus in zijn linkerknie. De speler van het Turkse Is- ulspor moet daardoor twee competitieduels missen. Chi- Baldcer voerde de operatie uit. De ex-ajacied verwacht bij de itting van de competitie, in januari, zijn rentree te kunnen etes FC Utrecht vervallen FC Utrecht hoeft dank zij vormfouten bij de KNVB twee es van respectievelijk 50.000 en 75.000 gulden niet te beta- ie geldstraffen zijn vervallen omdat de tuchtcommissie van Detbalbond zich op grond van de reglementen niet bevoegd L te om in deze zaak opnieuw een uitspraak te doen. FC Écht kreeg de boetes wegens wanordelijkheden bij de wed- f jen tegen Roda JC (23 september) en Go Ahead Eagles (30 ember). De club kreeg de straffen opgelegd op basis van het V iwe Uitvoeringsbesluit Bestuur Betaald Voetbal. Daarin zijn faken vastgelegd die een rustig en ongestoord competitie- iiop moeten garanderen. Iberg niet naar Olympische Spelen )<holm» Stefan Edberg zal Zweden niet vertegenwoordigen e Olympische Spelen in Atlanta. De bijna 30-jarige tennisser t zijn plaats af aan jongere spelers. Voor Zweden zijn Enq- Larsson en Björkman kandidaat voor het olympisch toer- L Edberg nam aan de laatste drie Spelen deel. In Los Angeles I won hij het toernooi, destijds een demonstratiesport. In Vil 1988 stond hij in de halve eindstrijd, in Barcelona 1992 \or hij in de eerste ronde. In AÜanta komen in de enkelspe- 14 spelers en speelsters op de haan. De eerste 48 van de we- inglijst per 29 april 1996, met een maximum van drie per plus zestien spelers met een wildcard. Voor Nederland ko- bij de mannen Krajicek, Haarhuis en Siemerink in aanmer- Bij de vrouwen Schultz, Boogert en Oremans. isaray heeft gisteren dé Biandelingen met Feye- I over verdediger Ulrich pobbel officieel geopend, pc rolde bij manager Hans ,tein het eerste bod op de -jge Rotterdammer bin- foorzitter Jorien van den die voor zaken in de VS ft, is meteen op de hoogte van de openingszet van ïrkse collega, moeten nuchter blijven", igelstein, die geen bedra dde noemen. „Ik denk at we op dit eerste bod Ris eerste in de Leidse regio iderscheiden met het uoliteits-certificQQt 10 - 9001 meming mij. en breedeveld 071 -576 15 11 Basketballer Sander van der Holst blijft nuchter onder belangstelling Sander van der Holst haalt zijn schouders bijna ver ontschuldigend op zodra zijn kwaliteiten als basket baller ter sprake komen. Hij is pas 18 jaar, speelt met MSV uit Noordwijk in de promotiedivisie en wordt nu al begeerd door eredivisieclubs. Een talent dus. „Ach, talent. Wat is dat eigenlijk? Sporters als Patrick Kluivert en Pete Sampras, dat zijn wat je noemt talenten, natuurta lenten. Van dat kaliber ben ik dus niet. Ik gooi een aar dige bal, laten we het daar op houden," zegt de for ward. NOORDWUK ROB VAN DER ZANDEN Van der Holst zal met zijn 1 me ter 90 niet snel naast zijn schoe nen lopen. Natuurlijk is hij ge streeld door de belangstelling van de grotere clubs. Maar we moeten niet overdrijven. Bo vendien: basketbal in Neder land blijft een C-sport, zeker mondiaal gezien. Vorige week nog werd hij be naderd door eredivisionist Am sterdam, eerder klopte Voor burg bij hem aan. Maar Van der Holst maakt dit seizoen af bij MSV, waar hij al sinds zijn acht ste basketbalt. „Daarna zien we verder. Ik zou dolgraag eredivi sie willen spelen, dat wel. Het moet te halen zijn." Hij doet dit jaar eindexamen op het vwo en wil dan econo mie gaan studeren. Dat kan op meerdere plaatsen. „De keuze van de stad waar ik studeer kan bepalend zijn voor de club waar ik speel. En ik vind'het belang rijk om bij een goede coach te zitten." Hij sluit het daarbij niet uit dat hij bij MSV blijft. „Ook dat kan nog, ja." Bij MSV heeft hij immers in speler/coach Rick Driessen ook een aardige meester. Driessen, die zelf ooit op het hoogste ni veau speelde, voorspelt Van der Holst een toekomst in de natio nale top. „Die jongen kan heel ver komen. Hij is bezeten van Sander van der Holst keek niet naar Nederland - Ierland: „Voetbal boeit me niet zo. Ik ben niet anti, n potje trainen." basketbal. Sander is handig met de bal, beschikt over een goed sprongvermogen en zijn inzicht is goed. Zijn belangrijkste han dicap is een gebrek aan routine, maar dat komt vanzelf. In po tentie is het een topbasketbal- ler." Van der Holst laat het liever anderen zeggen. „Zelf vind ik mezelf gewoon een aardige spe ler, meer niet. Ik meet het af aan de jongens die met mij in de nationale jeugdselectie zit ten, daar val ik dus niet op, dat bedoel ik." Geen reden dus voor euforie, meent de Noordwijker. „Al ben ik het ook weer niet eens met Ton Boot (de Neder landse coach, die momenteel in Belgie werkt, red.) die zegt dat het helemaal niks is met onze jeugd." Basketbal is voor Van der Holst 'mijn lust en mijn leven'. „Het liefst train ik twee keer per dag. Een profbestaan lijkt me geweldig. Als ik dan die gasten in de NBA bezig zie, de ene wedstrijd na de andere, dat boeit me verschrikkelijk. Ik kom nu aan zo'n tien uur per week aan trainingen en wedstrijden." Er zijn weekeinden dat Van der Holst een keer traint en drie keer speelt. „Eerst met de natio nale selectie trainen, dan spe len. En de dag erop met de jeugd van MSV spelen en ver volgens met het eerste. Twee wedstrijden achtereen is iets te veel, maar twee trainingen doe ik graag." Gisteravond werkte hij ook twee trainingen achter elkaar af. Van half acht tot half elf. Het voetbalduel Nederland - Ierland liet hij aan zich voorbij gaan. „Voetbal boeit me niet zo. Ik ben niet anti, maar als ik mag kiezen ga ik toch liever een pot je trainen." Het basketbal is hem met de paplepel ingegoten. Zijn moe der was basketbalster en de zoon vulde de vrije tijd met spe len op de oprit waar een basket was bevestigd. „Een beetje straatbasketbal zit er bij mij wel in. Nu zijn we verhuisd en heb ben we die basket niet meer. Gelukkig is er een basketbal - veldje vlakbij het huis. Pleintjes basketbal is natuurlijk niet za ligmakend, het is alleen aanval len, veel showen, weinig verde digen. Maar ik ben er niet slech ter van geworden." Bij MSV - een club die met louter eigen kweek moeiteloos overleeft in de promotiedivisie, een vrij unieke zaak - is hij van guard nu forward geworden. Het is geen toeval dat hij zelf als een van zijn zwakke punten de ver dediging noemt. Zijn sterke kanten zijn de de 'drives' en de 'second move'. „Mijn aanvallende rebound is vrij goed. Ik vind dat schitterend om achter een schot van jezelf of een ander aan te gaan. Als die bal dan op de ring stuitert en jij geeft dat laatste tikje, dat is kic ken. Dat heeft wel wat." Van der Holst wacht wat de toekorhst zal brengen. Hij moet mentaal en fysiek nog groeien. „In de breedte en de lengte. Vroeger rekenden ze uit dat ik 1.84 zou worden. Nu ben ik 1.90. Dat is niet slecht voor een basketballer, maar ik hoop dat er nog een paar centimeters bij komen." PSV wil 'beste libero van Europa' BRUGGE GPD Er is volop interesse voor Paul Okon. de libero van Club Brugge. PSV bekeek ile Australiër al, maar meldde zich nog steeds niet bij de leiding van 'Club'. AC Milan en Bayern Munchen deden dat inmiddels wel. Milan ziet in Okon de opvolger van Franco Baresi. PSV is op zoek naar ver sterking van de achterhoede. Okon zou daarvoor de ge schikte man kunnen zijn, maar de Australiër heeft nog een contract van anderhalf seizoen. PSV is echter niet van plan om voor vrijdag nog een verdediger aan te trekken. Dan zou de nieuwe mannamclijk nog in de kwartfinales van de IJEFA- Cup tegen Barcelona mogen meedoen. Trainer Advocaat: „Nee, we zijn bezig met ko mend seizoen. Er zijn ook nog andere kandidaten. We doen het dit seizoen met de ze selectie." Directeur Van Hoven van Club Brugge is de interesse van PSV voor Okon wel bekend. Ondanks dat de Australiër nog een contract heeft is er wel met 'Club' te praten. Van Hoven: „Maar luister, hij zal niet goedkoop zijn hè. Te duur voor PSV? Ach, die hebben voor Ronal- do toch ook een aardige som neergeteld. En denk eraan, Okon is momenteel de beste libero van Europa. Becken- bauer heeft dat laatst nog gezegd, hè." Mede door de interesse van diverse top clubs wil Club Brugge in fe bruari met Okon om de tafel zitten om zijn contract tus sentijds open te breken. Nederlaag voor Brams Snackbar De zaalvoetballers van Brams Snackbar hebben gisteravond een 14 nederlaag geleden tegen Malon Drukwerk. De leidse ploeg nam tegen de koploper een 1-0 voorsprong via Bouwe van Beelen, maar kon die niet vasthouden. zullen ingaan. Wij wachten op meer serieuze voorstellen." Galatasaray is al geruimde tijd op zoek naar een fysiek sterke verdediger. Johan de Koek viel af omdat het bestuur van Roda JC vasthield aan een te hoge transferssom. Trainer Graeme Souness was vrijdagavond getuige van de wedstrijd van Feyenoord in en tegen Heerenveen (0-1). Hij raakte daarbij onder de indruk van het spel van Van Gobbel, die in een eerder stadium al liet weten dat hij toe is aan een nieuwe uitdaging. Het contract van de robuuste feyenoorder loopt pas medio 1998 af. Daarom kan de Rotter damse clubleiding een flink transferbedrag bedingen. Het zou gaan om ongeveer vier mil joen gulden. Vorig jaar ketste een overgang van Van Gobbel naar Newcastle United af op de vergoedingssom die Feyenoord destijds voor hem vroeg (4,5 miljoen gulden). Dinsdag be reikte Feyenoord al mondelinge overeenstemming met FC Lu- zern over de verkoop van aan valler Regi Blinker. Die transac tie is op een paar details na rond. In de Rotterdamse selec tie zoekt ook Rob Witschge nog naar een andere club. nunspeet - gpd Met plastic schoenen leerde hij in Sierra Leone op straat voet ballen. Bij de B-junioren van Nunspeet was de vijftienjarige asielzoeker Alpha Turay dit sei zoen een sensatie. Nagenoeg al le clubs uit de eredivisie zaten de afgelopen maanden achter de spits aan, maar zoals zo vaak trok Ajax aan het langste eind. Deze week verliet hij het Veluw- se dorp en verhuisde hij naar een gastgezin in Amstelveen, om zich bij Ajax verder te be kwamen in de voetbalsport. „Het zou leuk zijn als hij slaagt- "zegt Nunspeet-secretaris Van Nieuwenhuize. „Dan kunnen we later toch zeggen dat hij hier een paar maanden heeft rond gelopen." Op het prikbord in de kantine van Nunspeet hangt de stand. 'Hoofdklasse B-junioren' prijkt erboven. Met enige trots zal een aantal ouders hiernaar kijken. Hun jongens doen het lang niet slecht. Nunspeet is tweede. Een tegenstander om rekening mee te houden. IJW speelt deze zaterdagmid dag voor gewillig slachtoffer. Slenterende voorbijgangers houden af en toe de pas in en schudden vol bewondering het hoofd. Het spitsje van Nun speet, Alpha Turay, laat de lief hebbers smullen. Kappen, draaien, versnellen. Balletjes gaan in een vloeiende beweging achter het standbeen langs, de verdediging van IJW wordt aan alle kanten gedold. Moedeloos druipen de gasten af na een 7-0 nederlaag. Alpha heeft er vijf gemaakt. Met een vette grijns, die de ge hele wedstrijd zijn donkere ge laat siert. Zo ongeveer moet het een aantal weken geleden ook gegaan zijn. Toen werd in een oefenpotje een selectie tot zes tien jaar van het Jeugdplan Ne derland met 5-3 geklopt. Tot verbijstering van velen nam Alpha de complete produktie van Nunspeet voor zijn reke ning. Sindsdien stond de telefoon van Sjacco Miedema, de trainer van het elftal, als een gek te rin kelen. Scoutend Nederland was wakker geschud. „Hoeveel prof clubs er hebben gebeld? Poeh. Volgens mij alle clubs uit de eredivisie. Uuh, o nee. Alleen Roda JC heeft niks van zich la ten horen". Miedema en de B-junioren van Nunspeet zien hun topsco rer met lede ogen vertrekken naar Amsterdam. Alpha Turay krijgt bij Ajax voorlopig tot zijn achttiende de kans om zich de succesvolle huisstijl van de Eu ropees- en wereldkampioen ei gen te maken. Tot die tijd heeft hij in ieder geval een verblijfs vergunning. Alpha's verhaal staat niet op zich. Hij komt uit Sierra Leone, een brandhaard in westelijk Afrika. In april 1992 voltrok er zich een reeks gebeurtenissen, die in een film van Woody Allen niet zou misstaan. Twee leger officieren, kapitein Valentine Strasser (26) en luitenant Tom Nyuma (21), reden in een jeep naar het presidentieel paleis om achterstallige soldij op te eisen. Staatshoofd Joseph Momoh, onder wiens bewind corruptie en machtsmisbruik schering en inslag waren, interpreteerde het als een staatsgreep en vluchtte naar het naburige Guinea. De straatarme bevolking juichte, Strasser werd als de jongste president ter wereld be groet. Maar inmiddels is duide lijk dat de toestand in één van de armste landen van het Afri kaanse continent alleen maar beroerder is geworden. De bur geroorlog, in 1991 begonnen, woedt onverminderd voort. Met hulp van Charles Taylor, de nieuwe machthebber in buur land Liberia, bestrijden de re bellen het regeringsleger van Strasser, dat hoofdstad Free town en een groot gedeelte van de kuststrook beheerst. Kinde ren verdwijnen, epidemieën en hongersnood teisteren Sierre Leone. In maart vorig jaar wer den een Nederlands artsengezin en een Ierse Pater door de re bellen doodgeschoten. Geen film, geen fictie. Voor Alpha was en is het de harde re aliteit. „Ik zie geen enkele voor Alpha Turay hier als middelpunt van de vreugde: „Ik geloof in God en mijzelf. Ik bid vijf keer per dag. In Sierra Leone zou ik nu misschien dood zijn geweest". foto gpd uitgang in mijn land. Aan de lo pende band sterven er mensen door de cholera. De regering denkt alleen aan zichzelf, liet is allemaal erg verwarrend. Je kunt je beste vriend niet vertrouwen. Van de ene op de andere dag veranderen ze van soldaat in re bel". Alpha, geboren in het kleine Kabala, ontvluchtte dit jaar Sier ra Leone. De grond was al lan gere tijd te heet onder de voe ten. „Want mijn vader werkte voor Momoh, onze vorige presi dent". Hij zegt door een be vriende relatie bij zijn vertrek geholpen te zijn. „Die deed za ken in Engeland. Maar vervol gens ben ik in de steek gelaten". Vijftien jaar, moederziel al leen. Zo werd hij op Schiphol aangetroffen. Om in de Valen- tijn te Nunspeet, een asielzoe kerscentrum voor minderjarige alleenstaanden, terecht te ko men. „Vaak korndn ze toch wel onder begeleiding van landge noten aan", zegt mevrouw El zinga van het centrum. „Maar op Schiphol splitsen ze zich dan op en staat zo'n jongen alleen". Wat de kans op uitwijzing vol gens Vluchtelingenwerk Neder land wèl aanzienlijk vermin derd. „Voor minderjarigen geldt een afwijkende procedure", weet woordvoerster Biesma. Na alle ellende in het thuis land een kleine pleister op de wonde. Alpha heeft inmiddels een verblijfsvergunning voor drie jaar. Terug wil hij zeker niet. „Mijn vader is dood. Hoe het met mijn moeder en mijn broer gaat weet ik niet". Met die onzekerheid moet hij in een vreemd land een bestaan op bouwen. „ik droom heel vaak over mijn familie". Wat dat voor dromen zijn, laat zich volgens Michiel Tweehuijsen, activitei tenleider van de Valentijn, niet al te moeilijk raden. „Nachtmerries. Aan de bran dende lichten kun je precies zien wie er last van heeft. Wat overdag verdrongen wordt, komt er 's nachts natuurlijk uit". Hij is zelfstandiger dan menig leeftijdgenoot. Vindt een ieder die hem kent. En Alpha, die vele jaren in een sportinstituut door bracht, wil slagen in Nederland. Bij Ajax. „Ik geloof in God en mijzelf. Ik bid vijf keer per dag. In Sierra Leone zou ik nu mis schien dood zijn geweest". Zo wordt kerstinkopen doen een feest! John van Lottum nu tegen Siemerink op Masters Kerstinkopen in de stad? Pak de trein. Die 2 brengt u zonder parkeer- en fileproblemen naar a"e stadscentra van de Randstad, pau-artikelen. kerstversiering, feestkleding en heel I gezelligheid: u vindt het allemaal op wandelafstand n de stations. Bovendien is uw treinkaartje misschien wel een super-de-luxe reis per Oriënt Express waard! Of een van de vele andere hoofdprijzen in de grandioze NS-Kerstwedstrijd! Dus koop een kaartje, pak de gratis NS-Kerstkoericr op het station en doe mee! We gaan ervoor. AMSTERDAM ANP De Tennis Masters legden zich woensdag bij voorbaai neer bij het verlies van de publiciteits- slag tegen de voetbalwedstrijd Ierland - Nederland. Yvette Bas ting werkte ongewild mee aan de snelle afwerking van het pro gramma. Bij een achterstand van 1-3 in de partij tegen Kim de WeiUe maakte een buiteling een einde aan het optreden van de 18-jarige Brabantse. Met de rechter enkel in het ijs gepakt werd ze voor observatienaar het ziekenhuis vervoerd. De schade bleek mee te vallen. Bij de mannen liep Femon Wibier voor de tweede achter eenvolgende maal tegen een nederlaag in de openingsronde aan. Trainingsmaatje John van Lottum, met wie hij vorige week in Reggio de Calabria nog dub belde. was net iets scherper en won met 7-6 (8-0) 6-3. Na zijn jaren bij Jong Oranje heeft Wi bier de moeilijke overstap van Satellites naar ATP-toernooien nooit kunnen maken. Voor het grootste deel van zijn inkom sten is hij tegenwoordig zelfs op het dubbelspel aangewezen. Van Lottum. lang, iel en hoogst getalenteerd, staat nog aan het begin van een internationale carrière en is net bij Jong Oranje begonnen. Zijn gedrag en inzet zijn de laatste tijd zo verbeterd, dat bondscoach Stanley Franker de uit Frankrijk afkomstige Bra bander ondanks diens enigszins gevorderde leeftijd van negen tien jaar een kans heeft gegund. HAASNOOT MANNENMODE 600 m2 mannenmode VOORSTRAAT 14 KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27