Kluivert, de man van twintig miljoen Oranje kan voor prachtige zomer zorgen De woeste aftocht van Jack Charlton Sport tuud Gullit iep onder e indruk ONDERDAG 14 DECEMBER 1995 EK-loting zondag in Birmingham (VERPOOLDe loting voor het EK voetbal, dat van 8 tot en met 30 uni 1996 in Engeland plaats heeft, heeft zondag om 15.00 uur flederlandse tijd in Birmingham plaats. Oranje is niet geplaatst, iet komt daardoor in een van de vier groepen die worden aan gevoerd door Duitsland, Spanje, Denemarken en het gastland Ingeland. Het EK in Engeland vindt plaats in acht steden. De openingswedstrijd en de finale zijn op Wembley, Londen. De indere EK-stadions zijn in Birmingham, Leeds, Liverpool, Man- Ihester, Newcastle, Nottingham en Sheffield. Naast de vier iroepshoofden en Oranje nemen Bulgarije, Frankrijk, Portugal, lusland, Roemenië, Tsjechië, Schotland, Zwitserland, Turkije, [roatië en Italië aan het EK deel. 100.000 gulden premie voor plaatsing p/erpoolDe voetballers van Oranje kunnen na de plaatsing oor de Europese titelstrijd rekenen op maximaal 100.000 gul len premie de man. Dat bedrag kwam de KNVB al voor de wed- trijd tegen Noorwegen overeen met de Oranjeraad. Het bedrag lat elke speler krijgt is gerelateerd aan het aantal wedstrijden lat hij werd geselecteerd. )avids en De Boer met nummer zes (verpoolEdgar Davids en Ronald de Boer hebben de eerste elft met rugnummer zes gespeeld. Een zeldzaamheid in een ledstrijd op topniveau, uitgezonden in 121 landen. Davids had timmer acht moeten dragen. De vergissing ontstond vooraf in k kleedkamer. De Ajacied wilde aanvankelijk een shirt met kor- mouwen aantrekken, maar bedacht zich op het laatste mo- Qent. Het schijnt dat hij toen een verkeerd tenue van de stapel leeg aangereikt. In de rust is de vergissing hersteld. pvermars en Seedorf topscorers Marc Overmars en Clarence Seedorf hebben in de iloop naar de Europese titelstrijd de meeste doelpunten ge- Jaakt voor het Nederlands elftal. In de reeks van elf duels scoor- en beiden vier keer. Kluivert kwam door zijn twee treffers tegen Irland op drie. De 25 doelpunten zijn aangetekend door: Over- lars 4, Seedorf 4, Roy 3, Mulder 3, Jonk 3, Ronald de Boer 3, luivert 3, Winter 1Bergkamp 1 Vertraging onderzoek zaak Kluivert erdam De officier van justitie mr. N. Schaar in Amsterdam •rt een kruistocht om zaken waarbij verkeersongelukken do- lijk aflopen voortaan binnen zes maanden op de zitting te rijgen. Mr. Schaar zegt dit naar aanleiding van de vertraging in zaak Kluivert. De Ajacied was ruim drie maanden geleden be srokken bij een ongeval waarbij een man om het leven kwam. Istitie heeft nog niets besloten over vervolging van de voetbal- nir. Schaar vindt dat dat nog zeker deze maand moet gebeuren. Toekomst 'black Marco van Bastenzonder zorgen Patrick Kluivert vierde zijn eigen feestje. Eerst op het veld, voor het oog van 14.000 Hollanders en 25.000 ver slagen Ieren. Later nog een keer op een podium in het stadion van Liverpool. Gehuld in een trainingsbroek, een t-shirt en met blote voeten in zijn badslippers. In zijn rechterhand een microfoon, die een waterval van woor den moest verwerken. Het was een bizar gezicht. Maar voor de dondersteen in de Nederlandse ploeg was het ook een bizarre avond. liverpool marcel van der kraan gpd-verslaggever „Ga je zo meteen nog zingen ook", vroeg een Britse journa list, die Kluivert de microfoon had gegeven en hem niet meer terugkreeg. Kluivert lachte er om. „Misschien wel." Edwin van der Sar kwam rond middernacht naar boven geslo pen in het stadion. De hele Ne derlandse selectie zat al in de bus, die terug wilde naar het hotel om daar de overwinning (2-0) op de Ieren en de kwalifi catie voor het Europees kam pioenschap verder te vieren. „Wat doe jij hier," vroeg Van der Sar, die namens de rest van Oranje poolshoogte kwam ne men, aan Kluivert. „Zit je de boel een beetje te vermaken. Het lijkt wel een party." Kluivert, een Engelse 'pint' in de linkerhand, grijnsde nog maals. De bus moest maar even wachten. Tenslotte was hij plot seling de grote man van Oranje dank zij zijn twee fraaie treffers op Anfield. Al was er nog een andere reden waarom hij zo lang na de wedstrijd bleef han gen. Van de UEFA-dokter mocht hij niet vertrekken voor dat hij een straaltje had gepro duceerd. Kluivert was uitgeloot voor de 'drugstest', zoals de do pingcontrole in Engeland heet. „Zeker omdat ik uit Amsterdam kom", grapte de match-win naar. De internationale pers vond het allemaal prachtig. De hele wereld hing plotseling aan zijn lippen. Negentien lentes pas en al zo beroemd. In mei besliste hij de Champions League finale, gisteravond kroonde hij zich tot de redder des vaderlands in een wedstrijd waarbij het alles of niets was. Zoals het een spits van topniveau betaamt, zoekt hij zijn wedstrijden uit om toe te slaan. Vooral dankzij zijn internatio nale doorbraak is hij nu al een van de duurste spitsen ter we reld. Voor Kluivert wordt straks, als zijn contract afloopt, een be drag tussen de vijftien en vijfen twintig miljoen gulden neerge teld. Daar zijn de kenners van overtuigd. Als voor Dennis Bergkamp 22 miljoen is betaald door Arsenal, levert Kluivert dat straks ook op. Tot grote ergernis van Ajax, dat al maanden bezig is om hem een handtekening te laten zetten onder een nieuw con tract. Kluivert is op dit moment in het bezit van een modaal, voor Ajax-begrippen zelfs zeer Patrick Kluivert, held van Oranje, passeert zijn Ierse tegenstander Phil Babb. De Ajax-spits bracht zijn markt waarde door zijn twee treffers op rond de twintig miljoen gulden. foto anp bescheiden contract. Alleen als hij tussentijds zijn contract openbreekt kan Ajax daadwer kelijk miljoenen voor hem van gen. Doet Kluivert niets, dan strijkt hij in de zomer van 1997 (als zijn huidige contract af loopt) zelf de vijftien of twintig miljoen gulden op. Daarmee dreigt hij na Marco van Basten de tweede speler te worden die Ajax naast de em mer met goud laat grijpen en door een slimme manoeuvre in één keer multi-miljonair kan worden. „Iedereen vraagt me na deze avond hoe mijn toekomst eruit ziet", zegt Kluivert. „Ik weet het echt niet. De mensen willen allemaal weten wat voor verwachtingen ik van 1996 heb. Dat is heel moeiijk om te vertel len. Ik heb het geweldig naar mijn zin bij Ajax. Sportief gezien heb ik geen behoefte om naar een andere club uit te kijken. Waarom zou ik weggaan? We spelen het mooiste voetbal, ik win met Ajax grote prijzen. Het einde van deze succesvolle pe id Gullit was diep onder de van het Nederlands elftal field. De Nederlander in •ftelse dienst, die gisteravond co-commentator optrad in |TV-programma van de BBC, ld de ploeg die Ierland ver ing het beste Nederlands elftal £Shij in tijden had gezien, 'jullit: „We hebben nu eigen- al van alles geprobeerd. Er ben allerlei prima spelers PSV en Feyenoord in geze- Jongens die echt wel kun- voetballen, maar het team sterker maakten. Tegen Ier met het hele Ajax-model ijna alleen maar spelers van of met een Ajax-achter- 1, klopte de organisatie irtreffelijk. Ik vond de jon- echt fantastisch in hun po- spelen." lullit kreeg bijval van zijn ,-collega Alan Hansen, die vergaapte aan de klasse Oranje. „Dit is gewoon edu- He voor alle jonge voetballers uropa. Als een kind wil leren 'itballen moet hij naar dit n of naar de videoband van e wedstrijd kijken. This is the ïgto watchf' uud Gullit wilde de speelstijl de Ieren niet veroordelen, zei: „Als je al jaren gewend t om zo te spelen, kun je opeens omschakelen tegen Aip met de Engelsen. Daar- is het beter dat de Britten lekker concentreren op de fier League. Dat is en blijft mij één van de mooiste ipetities ter wereld." otest Blind »en gele kaart Een mooi feestje van een lekker stel voetballers. Edgar Davids schreeuwt het uit nadat Kluivert Nederland op voorsprong heeft gezet. Ronald de Boer, Kluivert, Mare Overmars, Danny Blind en Glen Helder vieren mee. foto gpd jaap de boer ny Blind gaat via de KNVB test aantekenen tegen de ge- aart die hij gisteren van lidsrechter Zhuk kreeg. I zijn waarschuwing een overtreding die Ronald loer maakte. Zhuk zag dat Voor de aanvoerder van ije was het zijn tweede gele li uit de kwalificatie. Dat be- fAr\[ dat Blind automatisch is «horst voor de eerste wed- ^1 van het eindtoernooi in .L Los van het protest naar Inleiding van de fout van ik, gaat de KNVB proberen jewerkstelligen dat alle gele fAften uit de kwalificatie vvor- weggestreept. Blind: „Want is niet fair dat Engeland Ier gele kaarten aan het looi kan beginnen en ande niet. Ik denk ook dat EFA alle gele kaarten zal ten, dat hebben ze twee [eleden ook gedaan." t is de vraag of Blind gelijk l ot gisteren beweerde de dat van kwijtschelding gele kaarten geen sprake Pin. liverpool henri van der steen gpd-verslaggever Diep in de nacht werd de video van de wedstrijd nog eens bekeken; Kluivert had net gescoord. Daar kwam de top scorer binnen. Stop! Terugdraaien! Want dat wilde hij zelf nog wel eens zien, die goal. En die extatische vreugde daarna. Negentien jaar. Twee goals van de Ajax- spits bepaalden de uitslag van Ierland- Nederland: 0-2. Blind, Hiddink, Dorjee, Ronald de Boer, ze lieten hem. Tuurlijk mocht de band even worden teruggespoeld naar zijn goal. Freek de Jonge zorgde intussen voor de komische noot. „Een lucky", commentarieerde Kluivert zijn eerste doelpunt zelf. Danny Blind: „Hij speelde niet goed, maar hij maakt er wel twee." Het was een constatering vol bewonde ring. In het hotel van de spelers werd afge lopen nacht op verschillende wijze feest gevierd. Een vrolijke Arthur Numan moest een rondje aanbieden vanwege zijn verjaardag, een ernstige Winston Bogarde legde bedaard uit dat hij eigen lijk heel ontspannen en lekker had ge speeld. Niet alleen Bogarde verraste vriend en vijand. Seedorf was groots, Davids was nog grootser. Oranje voet balde echter vooral als sterk collectief, als Ajax-collectief natuurlijk. Bogarde: „Ik was heel ontspannen, maar dat is niet zo gek als je met allemaal ploegge noten speelt." En keeper Van der San „Ik vond het toch wel fijn dat de verde diging helemaal van Ajax was." Ronald de Boer nam de naam Ajax ook al in de mond. „Dit is goed voor de acceptatie van Ajax. Als we hadden ver loren zou toch ook Ajax hebben verlo ren." Bij Ajax zijn ze echter blij dat dit elftal nu gewoon kan blijven staan, zon der gemor van het volk, voorlopig. Spelend als gisteravond in de barrage tegen de Ierse vechters kan Oranje zich komende zomer op het EK zelfs voor eeuwig geliefd maken. Zoals de ploeg in de eerste helft speelde was sensationeel goed. Ronald de Boer bewees nog eens van wereldklasse te zijn. Blind speelde als een echte kapitein, Reiziger was fout loos, Bogarde voetbalde alsof hij inter land nummer 50 afwerkte. Hij niet al leen. Met de linksback van Ajax maakten de jonkies indruk: het negen tien-jarige duo Kluivert-Seedorf, beiden spelend in de as van het elftal. En vooral eigenlijk de kleine Edgar Davids, 22 jaar ook pas en spelend in zijn vijfde interland. Davids - zo vol passie en plezier - is een voetbal ler die elke week een vol, zingend sta dion als Anfield verdient; andersom geldt trouwens hetzelfde. Voor rust wa ren er bij Oranje eigenlijk slechts een paar tegenvallers: de vleugels Overmars en Helder, maar ook Bergkamp. Gebles seerd werd die na tien minuten in de tweede helft door Hiddink van het veld gehaald. Oranje had toen al bijna een half uur de voorsprong te pakken die de Ieren zo graag snel in de wedstrijd hadden gehad. Het was geen toeval dat drie van de grootste uitblinkers bij Oranje een aan deel hadden in de goal: Seedorf en Da vids verzorgden de voorbereiding, Klui vert leverde de afwerking; met links, di rect geschoten: 1 -0 na 30 minuten. Ierland hoefde zich bij die stand niet geklopt te voelen, hoewel Oranje domi neerde en zo angstig soepel voetbalde dat de Ieren voor hetzelfde geld een trauma was aangesmeerd. Tegenover een enkele kans voor Ierland stonden le gio mogelijkheden voor Oranje. Het was ook daarom dat de Ieren nooit verdien den te winnen, hoewel Oranje het in het eerste deel van de tweede helft even knap moeilijk had. Hiddink greep daar om snel in: De Koek voor Bergkamp. La ter kwam Winter in de ploeg voor Hel der, maar toen had Nederland de con trole alweer te pakken. Hiddink daarover: „Ze kwamen toch nog gevaarlijk terug, maar we hadden de Ieren al voor de rust weg moeten zetten na die 1-0. Even zijn we daarom na rust in de problemen geweest, maar dat heb ben we vervolgens goed opgelost." De bondscoach kondigde mooie tij den aan met deze generatie en dat was goed uitgerekend van Hiddink. Liefst ze ven van de elf basisspelers van gister avond hebben nog geen tien interlands achter de rug; geen kwestie van talent, slechts van leeftijd. De kwaliteit van Oranje zette de Ieren voor een voldongen feit; de ploeg van Charlton was bij lange na niet goed ge noeg. Big Jack gaf dat na afloop ook toe. „Nederland heeft verdiend gewonnen. We hebben alles geprobeerd, maar het zat er gewoon niet in." Een half uur na de wedstrijd liep hii op verzoek van de Ierse fans nog even het veld op, sigaartje in de mond, oranje vlag in de hand. Het was een emotioneel moment na een prachtige avond met het nodige voetbal van grote klasse. Het absolute hoogtepunt werd pas kort voor tijd bereikt. Ronald de Boer stak de bal schitterend door het midden, waar Patrick Kluivert controleerde met een gemak dat alleen Van Basten en Maradona kennen. Snel ging Kluivert vervolgens naar de goal, keek goed en stifte de bal met links over keeper Kelly tegen de touwen; een wereldgoal van een wereldvoetballer: 2-0. Het was een score die deugde. Neder land verdiende niet minder en kan nu voor een prachtige zomer zorgen. Mare Overmars heeft daar wel vertrouwen in. „Dit elftal groeit." Hij kan zelf zorgen voor verdere groei. Met Bergkamp. Als die toch eens zijn oude vorm kon pak ken... Het zou van Oranje straks een schier onklopbaar elftal kunnen maken. Nederland - Ierland 2-0 (1-0). 2!). Kluivert 1-0, 88. Kluivert 2-0 Scheidsrechter /.huk (WRu). Toeschouwers: 40.050. Gele kaart: Blind (Neder land), Kernaghan (Ierland). NEDERLAND: Van der Sar; Reiziger. Blind, See dorf en Bogarde; Ronald de Boer, Bergkamp (57. De Koek) en Davids; Overmars, Kluivert en Hel der (80. Winter). IERLAND: Alan Kelly. Gary Kelly. McGrath. Babb en Irwin; Kenna. Sheridan, Townsend (50. McA- teer) en Phelan; Aldridge (71. Kernaghan) en Cas- riode is nog niet in zicht. 'I love Ajax'. Maar als er een prachtige aanbieding komt, kan dat de si tuatie inderdaad veranderen." De kans dat hij binnen een jaar al opstapt, is echter klein. Kluivert wordt na het Europees kampioenschap in Engeland pas 20 jaar. Bovendien weet hij dat op dit moment ook Oranje drijft op de golf van het Ajax- succes. „Als ik ergens naar uit kijk is het het EK hier in Enge land wel. Ik heb alleen nog maar een EK met de Oranje- jeugd gespeeld. Ik heb er geen voorstelling van hoe het is om zo'n toernooi op het hoogste ni veau mee te maken. Het lijkt me heerlijk, zeker in die Engelse stadions. Want ik vond het een genot om op Anfield te spelen." Patrick Kluivert speelde tegen Ierland niet zijn beste wedstrijd in dienst van Oranje. Wel de meest waardevolle, omdat hij op de belangrijke momenten een bijna klinische afwerking had. Tussen de bedrijven door kopte hij ook nog een keer op de lat (voorzei Helder). Zijn 'stiffie' in de slotfase was de kroon op het werk. Het shirt ging uit, la Mike Obiku. Voor zijn gevoel zweefde hij en verkeerde hij ver na afloop nog steeds in hogere sferen. Hij werd bedolven onder gelukwen sen. Ook 's nachts tijdens het feest in het hotel van de spelers was hij het middelpunt van be langstelling. Op de vraag wat het mooiste compliment was, dat hij had gekregen, sprak de spits: „Iemand van de buiten landse pers noemde mij de 'black Marco van Basten'. Dat vond ik wel mooi. Tenslotte is Van Basten de beste spits die we ooit hebben gehad." Met de nadruk op zwart dus? Kluivert begreep de hint. „Ook voor Suriname is het belangrijk dat wij met de donkere jongens in Oranje zulke goede prestaties hebben geleverd. In de aanloop naar de wedstrijd tegen de leren heb ik er niet zoveel bij stilge staan. maar ik wist dat er een record aantal donkere spelers in de ploeg zat. Daarom betekent dit heel veel voor de Surinaam se gemeenschap." Emotioneel afscheid van Ierse bondscoach UVERPOOL MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Met de Nederlandse vlag in zijn handen nam hij afscheid op het veld. Afscheid van zijn elftal, dat hij waarschijnlijk voor het laatst coachte. Van het fantastische Ierse publiek, dat zowel de Ie ren als Oranje een staande ova tie gaf. En van Guus Hiddink, die hij het allerbeste gunde met zijn elftal op het EK komende zomer. „Je hebt een prachtige ploeg, je verdient het echt om naar de eindronden te gaan", sprak Jack Charlton uit de grond van zijn hart. Wat daarna volgde was met geen pen meer te beschrijven. 'Big Jack' toonde zich emotio neel op de persconferentie, ging vervolgens toch nog op de vro lijke toer ('Zeg, ik ben de presi dent van Amerika niet...'), maar verliet uiteindelijk met slaande ruzie het stadion van Liverpool. Voor Jack Charlton betekende de uitschakeling door Neder land het einde van tien prachti ge seizoenen als bondscoach van de leren. De Engelsman probeerde zijn verdriet lang te verbergen, maar zelfs met zijn grappen en grollen lukte dat niet. „Laten we dit maar gauw afhandelen", sprak hij na afloop tot de verzamelde media. „Dan kan ik gauw een stevige borrel gaan nemen." Maar zo makkelijk kwam hij er niet vanaf. Charlton moest eerst maar eens uitleggen waar om hij met zijn elftal was afge slacht door Nederland. Want ondanks dat de score bij 0-2 was blijven steken, was de ver nedering van de Ieren com pleet. Charlton: „We hebhen Nederland gewoon geholpen bij het snel rondspelen van de bal. Vroeger was de speelstijl van Ierland gebaseerd op collectieve kracht. Die was er dit keer totaal niet. We verdedigden niet, we vielen niet aan, we wisten ge woon niet wat we moesten doen. Niemand was in staat om de Nederlandse ploeg te ontre- gelen Alle vragen die daarna volg den hoorde hij nog wel, maar antwoorden wilde Charlton niet. „Je kan er kort en lang over praten", vond hij, „maar je kunt ook gewoon concluderen dat we tegen een formidabele ploeg hebben gespeeld. Het was voor mij echt een wonder dat het bij rust pas 1-0 voor Nederland was. We werden op alle posities overrompeld en weggespeeld." Volgens Jack Charlton waren ook zijn spelers diep onder de indruk van de 'Oranje-machi ne'. „Ze zaten in de kleedkamer en wisten stuk voor stuk dat Ne derland het helemaal verdient om verder te gaan. Wij liggen eruit en zo hoort het ook na vanavond." Zonder het Nederlands elftal al te zeer op te willen hemelen, zei Charlton dat hij Hiddink zeer kansrijk acht om met zijn ploeg op het EK tot de Finale door te dringen. „De laatste keer dat het om een EK ging, won Nederland van ons en werd het elftal ook Europees kampioen. Dus het zal nu wel weer zo gaan, ha,ha. Serieus, ik zie Nederland heel ver komen. Het zijn stuk voor stuk spelers met onvoorstelbaar veel kwali teit. Ze zijn allemaal zo heerlijk rustig aan de bal, laten hem lek ker rondgaan. Als coach zou je er jaloers op worden. Als ik dan zie met wat voor problemen ik allemaal zit opgezadeld. De helft van de spelers hoort niet in het elftal thuis, er is zoveel nieuw materiaal nodig." „Dus Jack", sprak een fanatie ke Ierse tv-verslaggever, „ga je daar hard aan werken en blijf je nog een poosje bij ons?" Charlton, stomverbaasd over die opmerking: „Ben jij achter lijk ofzo?" De verslaggever weer: „Vertel dan eens hoe jouw toekomst er dan daadwerkelijk uitziet." Charlton: „Ik kan best wel een eindje vooruit kijken." Verslaggever: „Graag..." Charlton, met een stalen ge zicht: „Over twee weken is het kerstmis en dan zit ik heerlijk in de pub." Verslaggever: „Is er nog iets waar je een beetje positiever en duidelijk over kunt zijn?" Charlton: „Het publiek was weer geweldig. Ik wou dat mijn elftal dezelfde instelling en kracht had gehad als het pu bliek. We hebben al jaren veel plezier met de Hollanders en ik denk dat dat altijd zo zal blijven. Ik krijg elke keer weer een brok in mijn keel als ik al die fans uit Nederland en Ierland zo broe derlijk met elkaar zie omgaan. Wij hebben verloren, maar ik weet zeker dat elke Ier zich in het bijzijn van een Hollander heeft bezat na de wedstrijd." Toen er vervolgens vanuit een andere hoek harde kritiek kwam op de werkwijze van Charlton gedurende de laatste maanden, ontplofte de bondscoach van de leren en werd het hem allemaal te veel. Charlton, die tien jaar lang de hemel is ingeprezen en nu opeens verweten werd dat hij zijn elftal te weinig heeft bij gebracht om de 'Dutch' te kun nen weerstaan, vloekte en tierde achter de microfoon. „Dit hoef ik niet te pikken." Hij wilde nog veel meer zeg gen, maar sprong plotseling van het podium, gooide de micro foon weg en beende woest de zaal uit. Op Anfield zag nie mand hem meer terug. Guus Hiddink, die elders in het stadion de wedstrijd en zijn ploeg analyseerde, stak zijn be wondering voor Jack Charlton niet onder stoelen of banken. „Het is een prachtige man. Ik heb nog nooit een bondscoach meegemaakt die bij zo'n be langrijke wedstrijd tien minuten voor het begin nog over golf en vissen staat te praten. Charlton verdient alle respect voor wat hij heeft gepresteerd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25