Bedrijven Alphen pakken criminaliteit samen aan Alkemade wil huizen slopen voor kantoor gevaar in Rijnwoude Rijn Veenstreek Brandstofpomp aan Kagerplassen dicht Bedreiging grootste Waterhoentje vindt geen catie voor uitbreiding Inwoners Alkemade houden opruiming Leimuidenaar wil weer vergoeding vuile grond NDERDAG 14 DECEMBER 1995 j lijnwoude gaat stedenband an met het Franse Carhaix t mo| vol parliwo van jicieus is de band tussen slacpwoude (of eigenlijk Ha- en «woude) en het Franse Car- zijiix al meer dan tien jaar oud. il Bafldkappel, de Duitse zuster- in frieente van Hazerswoude, >adlifl banden met het Bretonse oprtfp' en de Europese vereni- ig in Hazerswoude besloot een driehoeksverhouding te maken. De gemeente m de jumelage echter nooit Icieel over, terwijl ook de ju- ilage met Waldkappel bij de findeling van vijf jaar gele- 3QJ tussen wal en schip dreig de vallen. ï^^an de vooravond van het reren jubileum van de band 1 Waldkappel begint het ge- .jentebestuur toch aandacht ^estr jgen voor ïume'a8es- B Jing' waai rratui ^ïimisbanen roeterwoude All -eer veilig eleV%wOUDE-RUNDUK let p 'js^issers van de Zoeterwoud- P 22 keniging 'Meerburg' kun- Weer zonder gevaar voor lijf n8 8den een balletje slaan. Tij- in het vorige winterseizoen lversjjen de banen voor ophef 'baan een groot aantal valpartij- aeeiïen nieuwe verflaag op de TioeUn zorgt er nu echter voor, °P,e leden van Meerburg deze i har?r veilig kunnen sporten. l0e' glijpartijen waren het ge- lek ltyan een gladde verflaag op derMnnisbanen. Uit onderzoek >r de^at de 'stroefmaker' in de °P hg onder de norm was. De i vooMgSte vochtigheid resulteer- van aardoor al in spekgladde n. Enkele leden dreigden 0,ra* hun lidmaatschap op te zo n kn vanwege de gevaarlijke en W stellen dan ook voor de band die Hazerswoude had met Waldkappel officieel over te nemen en uit te breiden met een officiële jumelage met Carhaix. De reden hiervoor is dat de jumelages in Hazers woude en zijn zustergemeen- ten nog altijd leeft, en een offi ciële erkenning een belangrij ke steun in de rug is voor de samenwerking. B en W zien de jumelage als een doeltreffend instrument om te komen tot goede Europese verstandhou dingen. De oude officieuze steden band van Koudekerk met het dorp Artesia in California wordt niet voortgezet. Het ar gument hiervoor is dat er nog nauwelijks Koudekerkers zijn die zich voor deze jumelage in willen zetten. chef henny van ecmond, 071 -5356414, piv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Inbrekers schrikken niet gauw voor iets terug. Maar aan honden en bewakers hebben ze een broertje dood. Deze boodschap hield een ervaren inbreker het gezelschap voor dat de start van het project collectieve beveiliging bedrijventerreinen bijwoonde bij de Technische Unie in Alphen. Vanaf deze week houdt de Nederlandse Veilig heidsdienst een oogje in het zeil op de industrieterreinen Rijnhaven en Molenwetering. alphen aan den run jan winde De professionele inbreker, ver momd achter een donkere zon nebril, werd er niet blij van. Hij vertelde zijn gehoor toch al in zo'n moeilijke bedrijfstak werk zaam te zijn. Een bedrijfstak die geen CAO en WAO kent en waar een normale pensioenopbouw ondenkbaar is. Bovendien kent het inbrekersgilde onregelmati ge werktijden en is het lang niet altijd eenvoudig om een ge schikte afnemer te vinden. Het hoorde natuurlijk alle maal slechts bij de openingsact. Maar met wat R. te Winkel te vertellen had, zou een leerling inbreker zeker zijn voordeel kunnen doen. In het dagelijks leven is Te Winkel echter 'ge woon' projectleider van 'Werk in Bewaking', een initiatief van de verzekeringsmaatschappijen en moet hij ervoor zorgen dat er landelijk 650 banen in de bewa king worden gecreëerd. Met de start van dit Alphense project heeft hij weer vier arbeidsplaat sen kunnen vullen. En wanneer er een vacature ontstaat zal één van de stadswachten, die sinds begin december in het Alphen se centrum toezicht houden, hiernaar doorstromen. Het beveilingsproject is een samenwerkingsverband van po litie, gemeente, ondernemers vereniging VOA en de Kamer van Koophandel. De Neder landse Veiligheidsdienst neemt de politie wat werk uit handen door op werkdagen buiten kan tooruren en in het weekend 24 uur per dag te surveilleren op de bedrijventerreinen. 'Werk in Bewaking' bekostigt het eerste jaar van het project (67.500 gulden), maar het is de bedoeling dat de kosten daarna gedragen worden door de be langhebbenden zelf, de op de industrieterreinen Rijnhaven en Molenwetering gevestigde on dernemingen. Tot nu toe doen er 78 bedrijven aan mee. Om het project een goede kans van slagen te geven moeten dat er echter meer worden. Belang W. Weijnschenk, districtschef van politiekorps Rijn- en Aar- landen, benadrukte dat deelna me in het belang is van de be drijven zelf. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat elk be drijf eens in de vijf jaar het doel wit is van inbrekers. Criminali teit kostte het bedrijfsleven in de regio Hollands Midden in één jaar tijd zeventig miljoen gulden. buitenkaag marieta kro ft Het hing al een tijdje in de lucht. Maar nu wordt het dan toch waarheid: met ingang van 24 december sluit Eric van der Wansem uit Buitenkaag zijn tankstation. Automobilisten, bromfietsers en watersporters kunnen niet meer bij hem te recht. Wat de watersport be treft, hoopt Van der Wansem dat het om een tijdelijke sluiting gaat. Omdat het voor deze groep moeilijker wordt om aan brandstof te komen - slechts twee in de wijde omgeving blij ven over - overlegt hij momen teel met allerlei instanties om het komend seizoen toch weer een benzinestation te openen. De pomphouder is gedwon gen ermee te stoppen omdat de milieu-eisen zoals een nieuwe tank en pompen en een vloei stofdichte bestrating te veel in vesteringen vergden. ,,De omzet van brandstoffen is bij ons lang niet hoog genoeg om zulke in vesteringen te verantwoorden", verklaart hij zijn besluit in het december-nummer van het dorpsblad Heen en Weer. Volgens Van der Wansem ra ken de overheden er langzaam van doordrongen dat het milieu er niet mee is gediend door strenge eisen te stellen. ,,Als het moeilijker wordt om aan brand stof te komen, gaan de mensen met jerrycans slepen om ze ver volgens met een trechtertje in het smalle gangboord van een bewegend schip te legen." De ondernemer heeft daarom goe de hoop dat hij alsnog toestem ming krijgt om brandstof aan de recreatievaart te verkopen. „Met allerlei instanties zijn we hierover aan het onderhande len: de gemeente Haarlemmer meer, het Hoogheemraadschap van Rijnland, het waterschap, de politie en de provincie" liij denkt zelf aan de aanschaf van een drijvend station. Bewoners Spoorstraat leven in onzekerheid 3Benniddels is een nieuwe top- ren. Aangebracht. De tennisba- noet rijn nu weer gewoon te ge ien, ook bij vochtig weer. ;meente en het spuitbedrijf en de kosten van de res- tie voor hun rekening ge- De nieuwe verf werd Lü geleverd door de verffa- nt, zodat de tennisvereni- aan het ongemak geen fi- Ee^ële schade overhield, i Pen phenaar nde derscheiden i. „Mt e br<N aan den run n plajphenaar J. Vitters is giste- roor ijoor burgemeester M. Paats fscheiden met de ereme- t in zilver verbonden aan rde van Oranje Nassau. De rige Vitters ontving de on- ïheiding vanwege zijn werk odgieter en gasfitter en ijn zaamheden voor de con- >neel hervormde kerk in ihoorn. De Alphenaar was 1939 werkzaam als lood- r, aanvankelijk als werkne- in het bedrijf van zijn va- ater als zelfstandig onder- ?r. Pas in juli van dit jaar e Vitters met werken en laarbij zijn bedrijf op. roelofarendsveen marieta kroft Nietsvermoedend ging hij een jaar geleden naar een commis sievergadering. Dat doet hij wel vaker, politiek interesseert de Veender Piet van Veen wel. Toen er plannen op tafel kwa men om het gebied tussen de Alkemadelaan en het raadhuis opnieuw in te richten, was zijn verbazing groot. „Er was een maquette. Een ambtenaar tilde er een blok te slopen woningen uit en zette er e^n kantoorge bouw voor in de plaats. Mijn huis was erbij. De volgende dag stond het al in de krant." Sindsdien verkeren Van Veen en zijn buren van Spoorstraat 2 tot en met 8 in grote onzeker heid. Heel Alkemade klampt ze aan, terwijl ze zelf nog niets offi cieels hebben gehoord. Hoelang duurt het nog voordat ze hun huis uit moeten? Heeft het nog wel zin om te klussen? Ook zijn ze zich ervan bewust dat het misschien wel helemaal niet doorgaat. De sloop hangt of staat met sloop van de naast hun woningen gelegen brand weergarage. Daarover is de poli tiek nog ernstig verdeeld. Volgens de bewoners gaat 'het mooiste plekje van Roelo farendsveen verloren indien de uit 1914 daterende woningen worden gesloopt'. En waarom? Daar begrijpen ze niets van. „Er komt een kantoorgebouw. Alsof er niet genoeg leegstaan", zegt Romy Meijer van nummer 8 be teuterd. Volgens Van Veen brengt een kantoor geld in het laatje van de gemeente. „Onze huizen worden opgeofferd om geld binnen te krijgen. We wor den verhandeld." De bewoners hebben flink veel geld in hun woningen ge stoken. Iedereen die' aan de Spoorstraat gaat wonen, weet dat het hier om onderhoudsge voelige woningen gaat. Het zijn weliswaar huizen van de wo ningbouwvereniging, maar van de bewoners wordt verwacht dat ze zelf veel aan het onder houd doen. Daar tegenover staat een lage huur. „Van oor sprong mochten hier alleen Bewoners van Spoorstraat 2 tot en met 8 in Roelofarendsveen verkeren in grote onzekerheid sinds ze hoorden dat de gemeente van plan is hun huizen te slopen. FOTO MARK LAMERS/HOLVAST bouwvakkersgezinnen wonen", vertelt Van Veen die zelf ook uit zo'n familie komt. Nog geen twee jaar woont C. Hoogenboom op de hoek van de Spoorstraat. Voordat hij er ging wonen, heeft hij het huis voor 20.000 gulden verbouwd. „Had ik geweten dat we hier misschien weer weg zouden moeten, dan was ik er nooit in gegaan", zegt hij spijtig. Romy Meijer van nummer 8 vult hem aan: „Wij hebben er zeven jaar geleden ook veel geld in gesto ken. Als je dat doet, ga je er wel vanuit dat het er weer voor twintig jaar tegen kan." Rita van Veen, de vrouw van Piet, vertelt dat het vakantiegeld jarenlang op ging aan het huis. De bewoners vrezen dat hun woningen nu langzaam maar zeker zullen veranderen in krot ten. Zelf voelen ze er immers weinig voor om nog veel geld in de woning te steken. „Maar ook de woningbouw zal dat niet doen", verwachten ze. Intussen is Yvonne Lijnbach van nummer 6 naarstig op zoek naar een ander huis. „Ik zoek liever zelf, dan wanneer de ge meente straks zegt: je moet in zo'n huis in Oude Wetering met 800 gulden huur." De andere bewoners peinzen er niet over om nu al naar iets anders uit te kijken. „Als het aan mij ligt, ga ik hier pas tussen zes plankjes vandaan", merkt Rita van Veen op. Haar man: ,,Als we nu weg zouden gaan, krijgen we geen schadevergoeding voor onze verbouwingen. Van de woning bouwvereniging moet immers bij vertrek alles in oude staat te rug worden gebracht. Ik heb geen geld om nu een ander huis in te richten." Om hun ongenoegen kenbaar te maken, schreven de bewo ners enkele weken geleden een brandbrief aan de gemeente raad. Eerder hebben ze de ver schillende fracties wel eens be naderd. Van de PvdA en Groen- Links is niets te vrezen, meent Van Veen, want die zijn tegen sloop. „Het CDA weet het nog niet. Bij de WD zijn we eens op een fractievergadering geweest. Duidelijk werd toen wel dat zij voor sloop is," iwoude uesbeth buitink ioeterwoudse kinderdagverblijf 't Waterhoentje is er nog altijd n geslaagd een plek te vinden voor een uitbreiding. Omdat op ichtlijst voor de 19 gesubsidieerde kindplaatsen ongeveer vijf- Imen staan, is het kinderdagverblijf op zoek naar een plaats een tweede onderkomen.-„De voorkeur gaat uit naar Zoeter- le-Rijndijk", aldus hoofdleidster Marianne Leeuwesteijn. tr het probleem is dat Zoeterwoude helemaal vol zit." lens een overleg met de gemeente is wel afgesproken dat de ing Kinderopvang Zoeterwoude een zogenoemd demogra- plan maakt. „Daarin moeten we de wachtlijst en de tot nu toe atste kinderen in kaart brengen." Dat plan moet voor 1 febru- aar zijn. 't Waterhoentje telt in totaal 37 kindplaatsen in het ^dagverblijf en de buitenschoolse opvang. Het grootste deel £n bestaat uit bedrijfsplaatsen, waarvoor geen subsidie wordt rupwetering. Commandant Dekker bij vertrek geridderd Burgemeester Meerburg had Dekker leren waarderen als 'een keurige commandant, die men niet zo gauw bij een opstootje zou aantref fen.' Over de bouw van een nieuwe brandweerga rage in Roelofarendsveen merkte Meerburg op, daar 'op korte termijn te willen uitkomen.' Behalve Dekker, nam ook na 25 jaar brand wacht eerste klas J. Hoogenboom afscheid, vol gens Dekker 'een gouden vent, die als het even kon zonder helm en brandweerbroek' zijn werk deed. P. van Rijn vierde zijn koperen jubileum. En om het feest compleet te maken, kregen 5 brandweerlieden hun diploma's uitgereikt. M. Honcoop en K. van Zeil het diploma brandwacht; P. Castelein, E. Ludlage en W. van der Star het di ploma brandwacht I. Tot ver na middernacht werd, geheel in Van Graas' geest, aan de saamho righeid gesmeed door, aldus een aanwezige brandweerman 'smakelijke nablussingswerk- zaamheden.' gerard van der geest Een nieuwe brandweergarage. Een nieuw brand weervoertuig voor de blusgroep Rijpwetering. Maar dezelfde geest van saamhorigheid. Dat is wat Gerard van Graas, de nieuwe commandant van de vrijwillige brandweer Alkemade wil, zo verkondigde hij gisteravond. Van Graas nam in het Dorpshuis van Rijpwetering het commando over van Baan Dekker. Dekker heeft er bijna 25 jaar opzitten. Om ge zondheidsredenen moet hij stoppen. Met een hoofd vol speeches, een borstpartij vol medailles en een hand vol bloemen nam hij afscheid van zijn korps. „Ik ben bloednerveus", bekende Dek ker vooraf. Daar was geen enkele reden toe. Bur gemeester A. Meerburg sloeg hem tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Daarnaast kreeg hij een onderscheiding opgespeld van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten. Kabeltelevisie wordt duurder Kabelabonnees in Rijnwoude gaan vanaf 1 januari bijna anderhalve gulden per maand meer betalen. Het ta rief voor een kabelaanslui ting stijgt van 18,45 gulden naar 19,92. Alleen bewo ners van bejaardenhuizen betalen een iets lager tarie: 18,80 per maand. De verho ging wordt met name veroor zaakt door de aanleg van het glasvezelnet in de gemeente. Hierdoor is het aantal zen ders overigens flink uitge breid. ALTIJD PRIJS MET DE PRIVILEGE CARD. Holland Casino's introduceert: de Privilege Card. Een Card, waarmee u in het nieuwe Holland Casino Scheveningen, dat morgen wordt geopend, op alle speelautomaten in de Jackpotclub bonuspunten spaart, die u kunt inwisselen voor aantrekkelijke prijzen. U heeft altijd prijs, want de eerste honderd bonus punten krijgt u alvast van ons cadeau. Een aanvraagformulier voor de Privilege Card is verkrijgbaar in Holland Casino Scheveningen. De Card ligt 2 weken na aanvraag voor u klaar. U bent vanaf 13.30 uur van harte welkom. Bedenk wel dat 'n minimumleeftijd van 18 jaar, correcte kleding en 'n geldig legitimatiebewijs entreevoorwaarden zijn. -Holland (_asino rijnwoude eric de jager Rijnwoudenaren bedreigen el kaar vaak, maar tot werkelijk crimineel handelen komt het zelden. Dat blijkt uit de 'veilig heidsmonitor 1995' die de poli tie Hollands Midden opstelde voor de gemeente. Met behulp van dat onderzoek wil de politie in kaart te brengen hoe het is gesteld met criminaliteit en met de gevoelens van veiligheid bij de burgers. De cijfers wijzen uit, dat het over het algemeen veilig wonen is in Rijnwoude. De inwoners van die gemeen te zijn niet vaker dan andere Nederlanders het slachtoffer van veel voorkomende crimina liteit als inbraken in auto's en woningen. Fietsers kunnen met een gerust hart hun fiets parke ren in een van de dorpen, lan delijk gezien verwisselt 9,5 pro cent van de fietsen op onrecht matige wijze van eigenaar. In Rijnwoude ligt dat cijfer op vier procent. Overigens gelden die cijfers niet alleen voor fietsen 'Slechts' 5,5 procent van de Rijnwoudenaren werd dit jaar bestolen. In de rest van Neder land overkwam dat 9,2 procent van de bevolking. Opvallend is wel, dat Rijn woudenaren bijna twee keer zo vaak worden bedreigd als elders in het land (acht procent tegen 4,7). Toch voelen de dorpelin gen in Benthuizen, Hazerswou de en Koudekerk zich zelden echt onveilig. Autobezitters hebben bijvoorbeeld weinig te vrezen binnen de gemeente grenzen. Geen enkele auto werd gestolen. Wél raakten zevenen vijftig inwoners van Rijnwoude hun auto kwijt buiten de ge meente. alkemade marieta kroft Hoewel het voorjaar nog enkele maanden op zich laat wachten, houden de inwoners van Alke made alvast grote schoonmaak. Opzichter T. van der Zwet bij de gemeentewerkplaats kan daar over meepraten. „De laatste tijd wordt hier op de werkplaats veel meer grof vuil gebracht dan anders." Ook op het gemeente huis komen meer telefoontjes binnen met verzoeken om het grofvuil te halen dan anders. De reden ligt voor de hand: met in gang van 1 januari moeten in woners betalen voor het aanbie den van grof huisvuil, grof tuin en snoeiafval en oud ijzer. Voor grof vuil tot twee kubie ke meter wordt de burger met ingang van 1996, 35 gulden in rekening gebracht. Inwoners van Alkemade die het komen brengen zijn goedkoper uit: zij betalen een tientje minder. Voor het ophalen van een koel kast of diepvriezer moet 25 gul den worden betaald. Mensen die het komen brengen bij de gemeentewerkplaats aan de Korte Goog betalen vijf gulden. Dat er voortaan moet worden betaald voor het grofvuil komt omdat de Alkemadese politiek dat eerlijker vindt. „De vervuiler betaalt", is het principe. Daarte genover staat dat de afvalstof fenheffing met vijf gulden om laag gaat. Volgende week woensdag is de laatste dag dat de gemeente gratis grof vuil ophaalt. De ambtenaar op het gemeente huis zegt daarom maandag en dinsdag veel telefoontjes te ver wachten. Ze houdt er al reke ning mee: als het erg druk is, helpt een collega met het aan nemen van de telefoon. Van der Zwet heeft nog niet stilgestaan bij een te verwachten extra drukte. „Het is niet te hopen, want dan krijgen we alles voor de kerst misschien niet weg. Hoewel, ik kan altijd zelf ook nog met een wagentje gaan rij den." den haag/leimuidén DE SPANNING DE ZEKERHEID uesbeth buitink/diederik slot De Leimuidenaar R. de Jeu heeft gisteren in een kort geding opnieuw een vergoeding geëist voor de schade die hij lijdt als bewoner van de Meerewijck. De grond onder het wijkje met 96 luxe bungalows is ernstig ver vuild, omdat de locatie in de ja ren dertig als vuilstort werd ge bruikt. De Jeu probeert sinds een jaar zijn woning te verko pen. Potentiële kopers haken echter af uit angst voor een in grijpende sanering van de wijk. De Jeu kreeg eerder dit jaar na een kort geding tegen de ge meente al 20.000 gulden scha devergoeding als voorschot toe gewezen, omdat de waarde van zijn huis door de vervuilde grond was gedaald. Het beroep dat de gemeente Jacobswoude tegen die uitspraak aanhanging heeft gemaakt, wordt op 11 ja nuari behandeld. Omdat De Jeu het huis nog altijd niet heeft kunnen verkopen, eiste hij gis teren nog eens een schadever goeding van 20.000 gulden. De kopers schrikken steeds terug door de verhalen over de vervuilde grond en de dreigen de sanering, schetste De Jeu. „Zelfs al zou ik 100.000 gulden voor mijn huis vragen, dan zou er nog niemand bereid zijn om het over te nemen. De mensen zien steeds af van koop na raadspleging van hun advo caat." Volgens advocaat J. Verhoe ven van de gemeente ligt het aan De Jeu zelf dat hij zijn huis niet kan verkopen. „Er zijn in die wijk zes woningen verkocht voor een gemiddelde prijs van 342.500 gulden. Het tot op dit moment niet slagen van de ver koop houdt uitsluitend verband met de substantieel te hoge vraagprijs van 450.000 gulden." De Jeu protesteerde dat de wo ningen in de wijk niet te verge lijken zijn en de vraagprijs vol gens verschillende makelaars niet te hoog is. „De gemeente ziet de vervui ling als een zeer serieus pro bleem dat ze zo snel mogelijk wil afwikkelen", benadrukte Verhoeven. „Maar de belangen van de bewoners lopen niet pa rallel. Er zijn ook bewoners die geen behoefte hebben aan een ingrijpende saneringsoperatie." Rechtbankpresident B. Punt besloot de zaak aan te houden tot na de uitspraak in hoger be roep over de eerste schadever goeding. Wanneer het hof de toewijzing van die schadever goeding bekrachtigt, zullen de beide partijen proberen de zaak te schikken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23