Leidsch Dagblad vïeer geld voor le gewone agent 18 BEL: 071-5128030 Leiderdorp vreest 'Bos-variant' HSL Afscheid Iers monument Geen warm welkom Amerikaanse militairen Tweede Kerstdag is een stralend feest op de Boulevard! GOED NIEUWS IDERDAG 14 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Kok goed voor macht, niet voor ideeën Binnenland NR 40955 Leiden Sport Nederland helpt Hongaren met het milieu Leidse ijsmeesters worden krankjorum van het kwik Basketballer Sander van der Holst: 'Ik ben geen Patrick Kluivert' LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 \Nog geen abonnee mmissie-Albeda adviseert CAO-gesprekken te hervatten agent op straat krijgt in de toekomst meer Verder gaat niemand er nu op achteruit. Dienders wel in moeten leveren, houden de komende zeven hun salaris. Dat blijkt uit het vanmorgen gepresen- de eindadvies van de commissie-Albeda. Zij spoort ister Dijkstal (binnenlandse zaken) en de politiebon- aan uiterlijk 15 januari volgend jaar de onderhande en over de nieuwe CAO te heropenen. lonen stijgen daardoor met 2,8 procent. Daarnaast krijgen al leen agenten die in de praktijk op onregelmatige uren werken die extra toelage. Het gaat dan om ruim 31.000 van de ruim 40.000 medewerkers bij de poli en de bonden liggen al maanden met elkaar hoop. Sinds begin novem- voeren de bonden acties, [weken geleden riep de mi- r de hulp in van de com ae, die bestond uit de pro- [ren W. Albeda, H. Vonhoff, jnaut, M. Rood en mr. In Veen. De commissie stelt in juli volgend jaar de be- pde onregelmatigheidstoe- [jte vervangen door een zo- |ten operationele toelage, te procent van de vaste ponent van de huidige re jig gaat dan onderdeel uit- jpi van het vaste salaris. De jzers sturen jissaal eigen rstkaarten henny van egmond rs van het Leidsch Dag hebben massaal gerea- 1 op een oproep om zelf- takte kerstkaarten op te <n. De afgelopen weken honderden kaarten bin- jekomen. Leidsch Dagblad ceert vanaf vandaag een tie. Inzenders van wie de jen worden gepubliceerd *n een kadobon van 25 Sn. Opvallend is het grote U waarbij gebruik is ge it van de kartonnetjes die iet touwtje van het thee- zitten. Verder zitten er tekeningen bij en kaarten bij met touwtjes een pa- j is geborduurd. Vooral agenten in de straat dienst maken volgens de com missie maandelijks tientallen uren waarop de nieuwe onre gelmatigheidstoeslag van toe passing is. Uit berekeningen van de commissie blijkt dat deze geüniformeerde poli tiemensen er financieel op vooruit gaan. Dat voordeel be cijfert Albeda op vijftien tot bij na veertig gulden per maand. De garantieregeling voor agenten die salaris moeten inle veren, geldt voor zeven jaar. Volgens de commissie houdt zij daarmee rekening met de ge rechtvaardigde financiële be langen van het politiepersoneel. Verder onderschrijft de com missie het voornemen van bei de partijen per 1 januari 1998 te werkweek te verkorten van 38 naar 36 uur en stijgt het loon volgend jaar twee keer met 0,5 procent. Daarnaast krijgt de po litie eind 1995 een eindejaars uitkering van 0,2 procent. Ten slotte ziet Albeda mogelijkhe den voor een verbeterde af stemming van de arbeidsvoor waarden van uitvoerend- en ad ministratief en technisch perso neel. Het voorstel houdt in dat de minister 0,25 procent meer loonruimte moet bieden. De politie levert de voorgenomen loonstijging van 0,5 procent per juli 1995 in. Pagina 2: Albeda levert knap staaltje advieswerk. leiderdorp rudolf kleun Minister De Boer van milieu loopt er mee weg omdat het Groene Hart er door wordt ge spaard. Maar voor de gemeente Leiderdorp betekent uitvoering van de 'Bos-variant' voor het tracé van de Hoge Snelheidslijn een regelrechte aanslag op de Oranje- en Kerkwijk waarvoor honderden woningen moeten worden gesloopt. Komende maandag publi ceert Rijkswaterstaat twee nieu we tracéstudies voor de Hoge Snelheidslijn: naar de Bos-vari ant en naar een lijn langs het bestaande spoor. Tot 26 januari kan daarop worden gereageerd. Directe inspraakmogelijkheden zijn er in deze regio verder nog op 9 januari en 16 januari tij dens bijeenkomsten in De Mu- zenhof in Leiderdorp. Alleen al Extra winkelplezier bij Intratuin! mt wij zijn tot en met vrijdag 15 december elke dag van 9.00 tot :]00 uur geopend behalve op zaterdag. Veel winkelplezier! Voorschoten rvfrrrfh 11 T> Leidseweg 518 U.111 vanwege deze tijdsdruk vindt de Leiderdorpse wethouder C. Huigen dat de regio het mes op de keel wordt gezet. „Rijkswaterstaat heeft vier jaar kunnen studeren. Wij moeten nu binnen een maand een reac tie geven. We willen met de ge meenten in de regio overleggen zodat alle neuzen dezelfde kant op wijzen, de raden moeten zich uitspreken en bovendien is er nog het kerstreces. Dat halen we dus niet. Het eerste wat we zullen doen is aandringen op wat meer tijd." Voorzitter D. MacGillavry van het Landelijk Platform Hoge snelheidstrein deelt die opvat ting. „Het kabinet heeft haast, wil in het voorjaar de knoop doorhakken. Maar als ze nu zo snel willen gaan, komt er een hoop heisa. Het is onmogelijk in die korte tijd een goede reactie te geven." Er zijn veel argumenten die tegen de Bos-variant pleiten. Eén ervan is de verwoesting van de dorpskern van Leiderdorp. Een ander is het probleem dat ontstaat bij de verbreding van de rijksweg A4. Deze variant doorsnijdt bovendien kostbare woningbouwlocaties bij Pijnac- ker en Rotterdam en is ook nog eens veel duurder. Allemaal re denen voor bijvoorbeeld de provincie Zuid-Holland om zich er tegen uit te spreken. Liverpool Het vak met supporters van winnaar Nederland was al bijna leeg. Dat met verliezers uit Ier land was afgeladen en scandeerde: „We want Jack, we want Jack." Ze wilden Charlton zien, de bonds coach met de populariteit van de paus. Misschien duurde het vijf minuten, misschien wel tien. Wat kon het de Ierse fans schelen. Ze zongen dat het een aard had en kregen hun zin, als een groep jongeren die zijn pophelden smeekt om een toegift. De toegift van Jack was kort. Met een sigaar posteerde hii zich in de middencirkel en blies dikke rookwolken omhoog, zijn ogen vochtig. In de andere hand droeg nij een supportersvlag van Holland, de winnaar. De apotheose van een prachtige voetbalavond in pais en vree. Een geste van sportiviteit. Zie ook pagina 25. foto anp split» hans leber Terwijl in Parijs diplomaten en regerings leiders zich opmaakten voor de onderte kening van het vredesakkoord voor Bos nië, vanmorgen in Parijs, arriveren in Split de eerste Amerikaanse militairen met de trein. Zo'n 25 Amerikanen van de Seventh Signal Brigade uit Mannheim stappen stijfjes uit de wagon de koude regen in. Waar enkele jaren geleden hun collega's in Somalië op het strand door de wereldpers werden opgewacht, bestaat de belangstel ling vandaag slechts uit twee Amerikaanse cameramensen. Nu is het ook niet het meest aanspre kende legeronderdeel dat 'landt' in Split. Er zijn geen tanks te zien, slechts wat 'jeeps. De groep Amerikanen zal een com municatienetwerk voor de NAVO opbou-' wen. Na de kwartiermakers die door de NAVO vooruit werden gestuurd om terrei nen en locaties te verkennen, is het echter een belangrijke stap voor de uiteindelijk 60.000 militairen die de vrede in Bosnië binnenkort gaan bewaken. Een leger drijft op verbindingen. In Split zelf zijn de bewoners de drukte van de militairen inmiddels wel gewend. Sinds de bemoeienis van de Verenigde Naties met Bosnië is deze plaats een be langrijke doorvoerhaven voor personeel en materieel. Maar al te zeer van harte lijkt dat niet te gaan. In cafés verlaat degene die zich bekendmaakt als VN'er doorgaans de zaak met een blauw oog. De Ameri kaanse majoor Chip Krokoski weet dat de NAVO-troepen geen overdreven vriende lijke ontvangst te wachten staat. „We zijn ons daar van bewust, maar hopen op ter mijn goed met de mensen hier te kunnen samenwerken. Aan de andere kant: ook als ze tegen ons zijn, zullen we onze taak uit voeren." Volgens Krokoski zal de echte massale invasie van materieel en personeel snel op gang komen. Via Split per trein, vliegtuig en boot, maar ook via Noord-Bosnië waar vooral de Amerikanen, behalve van het vliegveld van Tuzla, gebruik zullen maken van het verouderde spoor door Hongarije. Krokoski: „Na het besluit tot de operatie zal het hard gaan met de aanvoer. Toch hebben we een plan van 120 dagen om helemaal op orde te komen. Zoiets gaat natuurlijk niet in een paar dagen. We pra ten over 60.000 mensen. Als Amerikanen vinden we het geweldig om samen met onze NAVO-partners na zoveel samen oe fenen nu in Europa te kunnen bewijzen wat we samen kunnen." Ondertussen worden de Amerikanen bij hun trein enkele vragen gesteld voor een ontbijtprogramma voor het thuisfront. Met zijn vieren staan ze voor de camera. „Hallo, ik ben Michael uit Kentucky en ik weet welk doel ik hier dien: vrede in Bos nië." Ze slaan de armen om elkaar heen en hebben een yell ingestudeerd. Op de vraag wat hun eerste indruk was van het land dat ze binnenreden, antwoordt Mi chael: „Regen." Dat de jongen onderwijl staat te rillen van de kou zal ook de kijker niet ontgaan. Maar wat regen is in Split, is sneeuw aan de andere kant van de bergen die de stad van Bosnië scheiden. Daar viel de laatste dagen dan ook meer dan een meter. Het weer wordt voor de 60.000 NAVO-troepen wellicht de grootste tegenstander. De win ter in Bosnië is streng. Bijkomend voor deel daarvan is dat op de Balkan juist om die réden oorlogen in de winter vrijwel stilliggen. Pagina 5: Bosnië wordt erkend door Klein-Joegoslavië. Honderd banen op de tocht bij Olivetti leiden rudolf kleun Olivetti Nederland dal zijn hoofdkantoor in Leiden heeft wil honderd van de 491 me dewerkers kwijt. Gedwongen ontslagen worden niet uitge sloten. Op het hoofdkantoor aan de Leidse Verbeekstraat wei ken ongeveer tweehonderd mensen. Daarnaast heeft Oli vetti nog verschillende ande re vestigingen in Nederland. Zo is de service-organisatie in Nieuwegein gevestigd. De banen verdwijnen in alle ves tigingen, ook in Leiden, maar volgens een woordvoerder is nog niet aan te geven hoe veel mensen per vestiging weg moeten. „Er verdwijnen door de opkomst van nieuwe technologie functies en de mensen die het betreft, met name de ouderen, zijn niet altijd meer om te scholen. Ie mand die nu linten voor schrijfmachines distribueert is niet altijd meer om te scholen tot verkoper van per sonal computers. Daar staat tegenover dat we ook nieuwe mensen aannemen in nieu we functies. Het is de vraag of we uiteindelijk zoveel te ruggaan in arbeidsplaatsen. We hebben de opdracht vanuit Italië om leaner and meaner' de markt tegemoet te treden. Daar moeten we de organisatie op aanpas sen." Het personeel is gisteren op de hoogte gesteld. Be stuurder J. Verbaan van de vakbond De Unie noemt het 'onverkoopbaar' dat mensen gedwongen het bedrijf moe ten verlaten. Hij stelt vast dat Olivetti als concern welis waar miljardenverliezen lijdt, maar dat de Nederlandse tak winstgevend is, zodat het be drijf een goede regeling moet treffen. „Onze inzet is dat zo veel mogelijk mensen in aan merking komen voor om scholing", aldus Verbaan. Wel vindt hij de reorganisatie bij het concern 'zonder meer noodzakelijk'. In januari spreken directie en bonden elkaar over de problemen. Pagina 22: Reorganisatie Olivetti een verrassing. HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Kleine geesten stoten zich zeer aan kleinigheden. Grote geesten zien ze alle, maar stoten zich er niet aan. perioden met zon rA ST™T -67-r -"'/O' -<71- »Sip, 10% 10% 30% SSSK? 50% 20% 20% Uitgebreid weeroverïicht op pagina 3Q VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9,10,11,13 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 Regio17,18,19,23 RTV/programma's31 Sport25,27,29 Strips30 Uitgaan Kortingsbon voor Burma Shave in Het Kasteel in Al phen aan den Rijn en korting op toneelvoorstelling 'Thuis' van Hugo Claus in Schouw burg De Meerse in Hoofd dorp De Fiat Cmquecento. Neerlands goed koopste te huren sportwagen in originele racingcolors on lichtmetalen wielen. Grandioos mooi! Onbeperkt aantal kilometers. Ook voordelig ver huur van andere auto's en 9-pcrs.bus. Vraag nadere Info. A VIS-LEIDEN Kenauweg 6 - Leiden. Tel. 071 - 5790601, fax 5790790 De Rijneke Boulevard is dan van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Met stralende kerst aanbiedingen in alle winkels. Feestelijk welkom. Zoeterwoudi' Rijndijk PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. fa, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu c 1 proefabonnement. M V I Postcode:. I M sen envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1