Bos-variant vergt honderden huizen Verhuizing Rabobank is nog lang niet zeker Leerlingen van Montessorischool Oegstgeest toch weer naar 'de Jel' Leiden Regio >6 wil 'iemand van li ten' bij gesprek er schadevergoeding Sterren hemel 495 ^sintratuin Motorrijder gewond Lint van lichtjes in Schoolstraat 4 DERDAG 14 DECEMBER 1995 HANSKOCNEKOOP 071 ger snelkraak aangehouden geest Een 19-jarige Hagenaar heeft gisteren bekend Jdagochtend een snelkraak te hebben gepleegd in een kle- r3inkel aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest. De man Zich zelf gemeld bij de politie. De Hagenaar wordt nog ver- •rhoord. Het is volgens de politie nog niet duidelijk waar de pojen kleding is gebleven. itie waarschuwt automobilisten kei Eeest Bij een gisterochtend gehouden verkeerscontrole op in Oegstgeest, kregen vijf automobilisten een l.OOchuwing. In totaal werden tussen half acht en half negen ig auto's gecontroleerd op verlichting, rijbewijs en kente- ipieren. Bij de vijf die werden gewaarschuwd, was het dim- capot of stond de mistverlichting aan. ho "^stgeestenaren vergoeden schade P^eest Twee jongens uit Oegstgeest die maandag vernielin- n ^bben gepleegd bij een flat aan de Lange Voort, hebben de jieester gisteren toegezegd de schade te vergoeden. Het im een bedrag van 269 gulden. ncstk: rans weg IcfpEESTEen bewoner van de Morsebellaan ontdekte gisteren kerstkrans die hij ter verfraaiing van zijn deur had opge- »n was weggenomen. Al eerder werden er uit zijn tuin goe- gestolen waaronder een vastgemetselde bloempot. "Jenbijbel gestolen rk^EiMNaar eerst nu blijkt is dinsdagnacht ingebroken in n,ferkaan de Hoofdstraat in Sassenheim. Om binnen te ko- Va^iaakten de daders een slot van een bijgebouw kapot. Ze n ervandoor met een statenbijbel. Leiderdorp vreest HSL leerstel fractievoorzitter Grootaarts rnORP»JUDY NIHOF iemand van buitenaf scp aangetrokken om uit de se te komen in de onder- lingen met twee van frau- ijgesproken ambtenaren Dat vindt de frac- e D66 in Leiderdorp. Vol- E. ivfarts is inmiddels duide- |t het negatief werkt als uder C. Kemer ieineel/CDA) of iemand an- :nlan de gemeente de zaak lingenaf- steekt D66 dat het college en W de kwestie burger- nog steeds niet tot een heeft gebracht. Die more- ^jlichting hebben B en W ■dus Grootaarts. ,,De ge- e heeft domme dingen ji door rechtszaken door en waarvan duidelijk was pe niet kon winnen." de 'affaire burgerzaken' in totaal vier ambtenaren )7ijken. De gemeente be- 323ligde hen van fraude en drie met ontslag. Een kreeg salarisverminde- In rechtszaken die volg- ti'ireeg de gemeente echter de kous op de kop en flat het viertal ten onrech- echt zoveelste nederlaag be- het college om de zaak e ambtenaren, die emo- i en financiële schade 5Jn geleden, in der minne a ken. Dat lukte met twee vier ambtenaren. Twee in, een 33-jarige mede- •x en de 35-jarige voor chef burgerzaken, zijn t voorjaar nog geen stap gekomen. De 33-jarige jaar werkt nog steeds op tneentehuis. Haar salaris- jdering is inmiddels te- Iraaid, maar een schade- ding heeft zij niet gekre- ij vindt dat de gemeente liervoor had moeten be- in, maar dat is nooit ge- De 35-jarige voormalige rervangend chef burger- Vervolg van voorpagina De regio Leiden, maar ook het Platform Hoge Snelheids lijn hebben er altijd geijverd de hoge snelheidstrein zo veel mogelijk over bestaand spoor te laten rijden. Rijks waterstaat en het kabinet voelen daar weinig voor. Pas nadat de Technische Universiteit Delft aantoonde dat dit wel mogelijk was is ook die variant weer onderwerp van studie. LEIDERDORP RUDOLF KLEUN Maar MacGillavry heeft daar weinig vertrouwen in. ,,Ik heb de indruk dat ze de sterkste kanten daarvan hebben laten liggen en de zwakste hebben geaccentueerd. Ze willen die va riant afschieten. Ook dat lijkt de kansen van de Bos-variant als compromis te versterken. Het is niet voor niets dat minister De Boer haar pijlen daarop richt. Toen ze in het kabinet stapte lag er een akkoord voor een tra cé ten oosten van Zoetermeer door het Groene Hart, via Hoogmade, langs de A4 door Nieuwe Wetering ep Rijpwete- ring. Dat akkoord kon de minis ter niet openbreken. De Bos-variant is tijdens een eerdere inspraakronde aange dragen door Wim Bos. Een bouwkundig-ingenieur, die op het ministerie van onderwijs werkt. Bos pleit ervoor de hoge snelheidslijn te bundelen met de autosnelwegen. Een volgens Bos voor de hand liggende op lossing om het Groene Hart te sparen die hij 'gewoon met het boerenverstand' heeft bere kend. Technisch is het allemaal haalbaar, reden voor rijkswater staat om de mogelijkheid seri eus door te rekenen. Maar alleen al bij dat idee slaat Leiderdorp de schrik om het hart. Ook al troosten be leidsambtenaren en de wethou der zich ook met de gedachte dat het onderzoek van rijkswa terstaat ook bij het spel hoort. „Alle mogelijkheden moeten nu eenmaal zijn afgedekt", laat een beleidsambtenaar blijken. Wethouder Huigen wijst erop dat de Bos-variant dwars door een aantal 'kostbare' woning bouwlocaties bij Pijnakker, Rot terdam en Ypenburg gaat. Eén ervan is al in ontwikkeling. Be langrijker is dat het tracé net als de A4 ook dwars door Leider dorp loopt. Wethouder Huigen: „Uit de gegevens die wij kennen blijkt dat voor de meerkosten van meer dan 800 miljoen niet eens wordt uitgegaan van een diepgeboorde tunnel, maar van een traditionele gegraven tun nel onder de Rijn en door Lei derdorp. Dat betekent dat er honderden woningen in de Oranjewijk en Kerkwijk sneuve len, want er moet ook ruimte worden gemaakt om het ver keer om te leiden." Consequentie van een gegra ven tunnel is bovendien dat de A4 na verbreding bovengronds De rijksweg A4 kronkelt door Zoeterwoude, Leiden en (op de achtergrond) Leiderdorp. Als de Hoge Snelheidslijn langs de A4 wordt aangelegd, zullen in Leiderdorp honderden woningen moeten wijken. archieffoto transrombout/picture partners zaken heeft wel met de ge meente om de tafel gezeten, maar dit heeft nog nergens toe geleid. Sterker nog, tot echt on derhandelen is het niet geko men omdat de partijen lijnrecht tegenover elkaar slaan. Want volgens het college gaat de 35- jarige'vrouw toch niet helemaal vrijuit. Haar wordt 'verwijtbaar gedrag' aangerekend. Haar ad vocaat, L. de Milliano, is het daar totaal niet mee eens. De Milliano vindt dat de procedu res dit voldoende duidelijk heb ben gemaakt. Hij wil het even tueel op een rechtszaak laten aankomen om hierover defini tief uitsluitsel te krijgen. Alleen een onafhankelijk per soon kan volgens Grootaarts de partijen nog op één lijn krijgen. „De ambtenaren ervaren het als storend om te moeten onder handelen met dezelfde mensen die betrokken waren bij de on terechte beschuldigingen aan hun adres." Bij iemand van bui tenaf denkt Grootaarts onder anderen aan de voorzitter van de commissie beroep- en be zwaarschriften, B. Olivier. „Maar het kan ook een hoogle raar zijn, iemand van het minis terie van binnenlandse zaken of de gemeentesecreataris van een naburige gemeente. Het is in Nederland heel gebruikelijk om een buitenstaander in te huren om eruit te komen, zeker als je zo mijlenver van elkaar af zit als hier het géval is." Niet alleen de ambtenaren hebben belang bij een snelle oplossing, ook de gemeente, vindt Grootaarts. „De gemeente maakt zelf juridische kosten, maar ook de advocaat van de tegenpartij doet werk dat via een omweg bij de gemeente in rekening wordt gebracht." Serieus Het college heeft inmiddels la ten weten niets te voelen voor het inhuren van iemand van buitenaf. „We zijn nog steeds in onderhandeling. We voeren die onderhandelingen serieus. Daar zijn twee partijen voor nodig", aldus wethouder C. Kerner. Een kleurig firmament, drie mini- kerststerren voor een mini prijsje. Regelmatig begieten met lauw warm water. Keuze uit rood. roze, wit en zalm. 3 stuks voor tel. 071-5322203. HET GROENE WARENHUIS moet blijven. Er zou dan geen tweede tunnel voor de snelweg kunnen worden gebouwd. Hui gen: „Dat betekent automatisch een hele brede twaalf meter ho- Een 38-jarige motorrijder uit Amsterdam is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding met een auto, bestuurd door een 53-jarige Wassenaarder, op de Rijksstraatweg bij het kruis punt Den Deyl. Het slachtoffer is met kneuzingen overgebracht naar het Westeinde-Ziekenhuis in Den Haag. De Wassenaarder sloeg vanaf de Papeweg linksaf de Rijks straatweg op, maar reed daarbij door het rode stoplicht. Juist op dat moment kwam de Amster dammer met zijn motor in de richting van Leiden aanrijden. Hij werd door de auto geschept. Het ongeval had plaats tijdens het spitsuur, tegen vijf uur. De politie moest het verkeer gedu rende een uur met de hand re gelen. Er was sprake van filevor ming tot ongeveer half acht. ge brug midden in het dorp, tot een miljard gulden. „Dat is min wil het hoe dan ook het ze - want er mag geen nieuwe be- genoeg om hei tracé door het kere voor het onzekere nemen weegbare brug komen." En dan Groene Hart ondertunneld aan en als regio alle zeilen bijzetten wijst ze nog op de extra kosten te leggen. Daar wilde het kahi- om de Bos-variant' tegen te van de Bos-variant 800 miljoen net niet aan beginnen." Niette houden. VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN De verhuizing van de Rabobank aan de School straat in Voorschoten is nog lang niet zeker. „Er wordt over gepraat met de gemeente. Wij hoeven niet zo nodig te verhuizen, want we zitten hier prima. Als het verhuizen wordt zal er in elk geval een hoop geld op tafel moeten komen", zegt I). Harms, penningmeester van de centrumwinke liers en tevens derde man op het kantoor van Ra bobank. De gemeente wil graag dal de Rabobank vei huist om plaats te maken voor een 'trekker' aan de zuidkant van de Schoolstraat. In het kader van de plannen voor de opwaardering van het cen trum moet de Schoolstraat uitgerust worden met twee 'consumentenmagnelen'. Aan de noordkant wordt dat de vernieuwde supermarkt van Albert Heijn, aan de zuidkant zou op de plaats van de Rabobank een warenhuis als publiekstrekker moeten komen, bijvoorbeeld de Hema. Een nieu we plaats voor de Rabobank is ook al bekend: het parkeerterrein tegenover het gemeentehuis aan de Leidseweg. Op dat terrein zou dan de nieuw bouw van de bank moeten verrijzen. Harms vraagt zich af of de Rabobank eigenlijk niet zelf de entreefunctie zou kunnen vervullen, „liet wordt als een probleem gezien dat de bank op zaterdag gesloten is. Maar wij overwegen de bank op zaterdag open te stellen. In Noord-Hof land is de bank bij wijze van proef al op zaterdag geopend." Aangezien de bank waarschijnlijk toch niet als een publiekstrekker wordt gezien zal de gemeen te vermoedelijk een verhuizing blijven stimule ren. „Voor ons is dit nog steeds een prachtige lo katie. Voldoende parkeerruimte in de buurt, en iedereen ziet direct waar de bank zit. Een nieuw bedrijf zal flink moeten verbouwen om liet pand geschikt ter maken voor de verkoop van goederen. Ik sluit niet uit dat het pand in dat geval zal wor den afgebroken en dat er dan nieuwbouw komt", zegt Harms. Dr penningmeester hoopt niettemin dat er snel schot komt in de opwaardering van het centrum. „Als ik hoor wat voor eisen de politiek nog alle maal stelt zou het nog wel jaren kunnen duren voordat er wordt begonnen met de opknapbeurt. E11 dat zou, gezien de concurrentie van winkel centra in de buurgemeenten, een hele slechte zaak zijn voor Voorschoten." VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN De Schoolstraat in Voorschoten wordt een lint van licht komen de zaterdagavond. Het energie bedrijf zal de normale straatver lichting dimmen of uitdoen, waarna de straat wordt verlicht door de feestverlichting. Het gaat om rijen lampjes in de vorm van ornamenten, die aan de straatlantaarns zijn opge hangen. Verder zullen de win keliers waxinelichtjes aansteken in hun etalages. In het kader van de derde kerstkoopzondag hebben de 'Centrumwinkeliers' veel activi teiten ontplooid, met name in de avonduren. Van zes uur tot half zeven zingt het Christelijk Jeugdkoor Voorschoten kerstlie deren in de Dorpskerk. Om zes uur kunnen de Voorschotense kinderen lampionnen ophalen bij de Gevers Deynootschool. Om half zeven begint de lam pionoptocht door Voorstraat en Schoolstraat, met de kerstman voorop. Voor de Gevers Dey nootschool speelt de Laurentius Harmonie vanaf zeven uur kerstmelodieën. Ook wordt daar een bloemstuk neergelegd. In de passage van de School straat spelen drie fluitisten. Bij de Rabobank aan de zuidkant van de Schoolstraat wordt een levende kerststal met echte schapen neergezet. Het perso neel schenkt warme chocolade melk en Glühwein. Een speciale activiteit is het 'nageln' (spijkers slaan) bij de Blauwe Tram. Een oude Oostenrijkse traditie. De winkeliers van het Kerkplein schenken koffie en delen koek uit aan het publiek. Op het Deltaplein wordt de grote boom als kerstboom versierd. De kerstkoopavond is geen braderie, maar wel staan diver se winkeliers met een kraam pjesbuiten. De Centrumwinkeliers zou den graag een permanente feestverlichting willen aanbren gen in Schoolstraat en Voor straat. Daar is 35.000 gulden voor nodig. Het geld is echter moeilijk bij elkaar te brengen omdat lang niet iedere midden stander lid is van de winkeliers vereniging. Op het programma van de winkeliers staan verder nog de kerstkoopavonden op woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 december en een nieuwjaarsreceptie in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat op 4 januari. Geen straf beheerder kerkhof De beheerder van begraafplaats aan deApollolaan in Oegstgeest krijgt geen proces-verbaal. Vori ge week vond een leerlinge van net Rijnlands Lyceum een men senscnedcl die van dat kerkhof afkomstig was. Op die begraaf plaats was bij het ruimen van een graf niet zorgvuldig met de opgegraven resten omgegaan. De politic heeft het kerkbestuur gemaand voortaan toe te zien op een meer zorgvuldige werk wijze. rscho- ler het •bert v(itje in 3lPlas. il van ieijeraarse 4°- (im 1 door- fgelijks ot deel nieuws krant I vast te oaTijdens h komt °J allerlei jiF' P1**- liet di rt news maar ïjn om 5.hteren. Wethouder wil geen rijdende lokalen huren OEGSTGEEST MONICA WESSELING Twee groepen leerlingen van de Montessorischool in Oegstgeest moeten na de kerstvakantie toch nog enkele weken terug naar de Jelgersmakliniek. Ou ders eisten dat de kinderen na de kerst een betere behuizing zouden krijgen. Zij menen dat de 'Jel' onveilig en ongezond is. Wethouder Kempen (CDA, onderwijs) weigert voor een paar weken rijdende lokalen te huren. De Montessorischool krijgt twee nieuwe noodlokalen waar de kinderen naar toe gaan. Die lokalen zouden er voor kerst al staan, maar de plaatsing is vertraagd. Woedende ouders eisen dat de kinderen direct na de kerstvakantie in een nieuwe behuizing worden onderge bracht. De gemeente heeft gisteren besloten dat er geen tijdelijke noodlokalen komen. „Dat lost het probleem niet op. De cabi nes kosten 8500 gulden per stuk", aldus Kempen. Tegen huisvesting in de Jel gersma zijn volgens de ouders twee 'groepen' bezwaren. Aan de ene kant is het voor leerlin gen heel vervelend om niet bij de school, maar elders les te krijgen. Kempen hierover: „Dat probleem blijft als je ergens rij dende lokalen neerzet." Zulke lokalen hebben bovendien gro te nadelen. „Het zijn kale ruim ten zonder water of we's. De leerlingen moeten dus om de haverkJap naar bui ten.' De Jelgersmakliniek is vol gens de ouders gevaarlijk en 011 gezond. Het stucwerk van de plafonds komt naar beneden, het water uit de kraan is roestig en de omgeving is verkeerson veilig. Kempen plaatst kantteke ningen daarbij: „IJ moet zelf maar eens in de 'Jel' gaan kij ken." Bovendien zouden de ouders, voert Kempen aan, ook gebruik kunnen maken van het speellokaal in de Montessori. „En dat willen ze zelf niet. De wethouder heeft met de firma die de noodlokalen plaatst, afgesproken dat ze er eind januari zullen staan. „Ze begint op 8 januari met plaat sing en heeft daar drie weken voor. Zodra blijkt dat het langer duurt, plaatst ze alsnog de rij dende cabines. En dan gratis." De boosheid van de ouders is door het voorstel van Kempen geen millimeter gekrompen. „Het blijkt maar weer dat Oegstgeest geen cent voor een fatsoenlijke huisvesting over heeft", aldus E. van der Laan, een van de ouders. De opmerking van Kempen dat het speellokaal gebruikt kan worden, noemt hij 'onbehoor lijk'. „Dat zou maar voor een van de twee groepen een oplos sing betekenen. De onrust bin nen de school wordt door zoiets alleen maar groter. Bij onvol doende ruimte moet je immers tijdelijk met grotere groepen draaien die je later dan weer opsplitst. Daar hebben we dus heel bewust niet voor gekozen." De ouders 'laten het er niet bij zitten' voorspelt Van der Laan. „We zullen ons over ac ties beraden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19