'Krankjorem van de thermometer Leiden Kerk Samenleving 'Geloofsinzicht wordt bepaald door je culturele bril' DONDERDAG 14 DECEMBER 1995 CHEF HENNYVAN ECMOND, 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071- Het lange wachten van ijsmeester Aad van der PoeI VRIJE TIJD LEIDEN g< Kerstconcert. Het interkerkelijk gospelkoor Dabar geeft op 15i december twee kerstconcerten in buurthuis Morschwijck. De r vang beide avonden is 20.00 uur. Kaarten van vijf gulden per s zijn te reserveren bij het buurthuis, Topaaslaan 19, telefoon 5 Kerstbingo. Voetbalvereniging LFC organiseert vrijdag 15 dec^ een grote kerstbingo. De aanvangstijd van de bingo in het spof plex aan de Boshuizerkade is 20.00 uur. Kerstartikelen. De Wereldwinkel Leiden heeft deze maand ke< kelen uit de Derde Wereld te koop. Met de opbrengst worden fcü producenten uit Derde Wereld-landen ondersteund. De winköve de Steenstraat lb is op werkdagen geopend van 13.30 tot 18.00cf en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. ig1 lp ALPHEN AAN DEN RUN taj Modelspoorbeurs. Treinen zijn voor velen een aangename ho Liefhebbers kunnen zaterdag 16 december van 10.00-15.00 uil ogen uitkijken op de modelspoorbeurs in buurtcentrum 'De Een toegangsbewijs kost 4,00 gulden voor volwassenen; 65-plu-E( betalen 3 gulden om naar binnen te gaan in het gebouw aan Troubadourweg2. jei im HAZERSWOUDE Tuinbeurs. Groen en Doen is een tuinbeurs voor liefhebbers v nieren en planten. Voor de beurs van 1996 is de organisatie ntfS zoek naar deelnemers. Belangstellenden kunnen zich tot 16 df_ ber aanmelden bij de organisatie die te bereiken is onder telef^É! nummer 0172-235400. f KOUDEKERK Hollands feest. De vijfde Hollandse muziek- en feestavond in dekerk aan den Rijn heeft op zaterdag 16 december plaats in tijdscentrum De Ridderhof. Arie Ribbens, Henk Wijngaard en i band Woody Wiss treden op. Kaarten a 35,00 gulden zijn verk^E baar bij De Ridderhof en De Kikker te Koudekerk aan de Rijn, £rj bars Hendo en Rhijnenburg te Hazerswoude en Snackbars Vaini straat en 't Geveltje te Alphen aan den Rijn. n LEIDERDORP Vogels. H. Tromp geeft vandaag een diapresentatie over vogel!-" landschap en flora van Texel. De avond van vogelwerkgroep K kerk/ Hazerswoude heeft plaats in de aula van 'de DriemasterLS de Wilddreef 2 in Leiderdorp. De toegangprijs is vijf gulden voir niet-leden en de avond begint om 20.00. Kerstbingo. Een, met door muziek van dansorkest Fairplay on kerstbingo wordt op 16 december gehouden in het clubgebouj| Tamarco aan de Splinterlaan 89a. De strijd om de prijzen begi-l 20.00 uur en de zaal is om 19.30 open. VOORSCHOTEN C Kerstukjes. Het traditionele kerststukjes maken in de Alettahd het Aletta Jacobsplantsoen is dit jaar op donderdag 21 decern!) Wie mee wil doen kan zich tot 15 december opgeven bij CorryOF Bameveld 5762549 of Thea Tepper 5769750. Om de kosten te I ken moeten leden van de vereniging Noord-Hofland 6,00 guide' talen en niet-leden 7 gulden. Gelieve een scherp mesje, een scfri of potje en dunne kaarsen mee te nemen. se lii ZOETERWOUDE-RUNDUK ijf Kerstbingo. Bingo-liefhebbers kunnen vrijdag 15 december tefz< in 'De Eendekooi'. De opbrengst gaat naar de Rijntaptoe. De D 1 aan het Kooikerspad 2 in Zoeterwoude. De bingo begint om 2|D uur en het evenement wordt opgeluisterd met een optreden via Little Steam Band'. it r Kerstconcert. Het Zoeterwoudse koor Cantate Domino ondeflit ding van dirigent Piet Jasperse geeft vrijdag 15 december een (ar concert. De toegangsprijs bedraagt 15,00 gulden. Het concertje Dorpskerk van Zoeterwoude begint om 20.00 uur. t. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 DE ROEPING Christendom over de grenzen heen is een terugkerend thema in de loopbaan van ds. G. Noort (1960). Al na afronding van zijn middel bare schoolopleiding wilde hij in het buitenland gaan studeren om het christendom van een andere kant te leren bekijken. Via kennis sen kwam Noort in Basel (Zwitserland) terecht, waar hij in 1978 theologie ging studeren. De tweede helft van zijn studie voltooide hij in Philadelphia in de Verenigde Staten. In 1983 kwam Noort terug naar Nederland om in Amsterdam zijn leervicariaat te doen. Hij stu- deerde af in de missiologie en godsdienstwetenschappen en werd in 1986 zowel missionair toeruster in Gelderland als predikant in Bem- mel. De missie zou hem niet meer loslaten. In 1991 ging Noort via het Hendrik Kraemer Instituut voor de Zending naar Sulawesi (Indonesië) waar hij vier jaar bleef. Sinds 11 mei is hij terug, waarna hij op het instituut in Oegstgeest werd benoemd tot assistent-secretaris educatie binnenland bij de Raad voor de Zending van de Nederlands Hervormde kerk. Je eigen visie op het ge- loof wordt ontzettend beperkt door je culture le achtergrond en de geschiedenis. Dat is iets wat ik al snel heb geleerd, in Basel en later in Indonesië. Er was daar in ons dorp eens een storm waarbij een gewonde viel. Als westerlingen legden wij het ontstaan van die storm uit aan de hand van metereologische, wetenschappelijke feiten. De dorpelingen, ook christenen, wisten echter zeker dat de oor zaak van de storm in een over treding van de adat (cultuur wet) lag. Een vrouw had die be gaan en zij was nou juist die ene gewonde. Op dat moment deed ik die verklaring niet meteen af als onzin. Andere cultuuruitingen binnen het zelfde christelijke geloof moet je respecteren. Ik weet het niet beter dan een ander. Een andere keer wilden wij beschimmelde rijst weggooien. Maar Indonesische huisgeno ten bezwoeren ons dat die rijst begravenmoest worden. Om dat we die mensen serieus wil den nemen, zonder het zelf te geloven, hebben we de rijst be graven en niet met het andere huisvuil laten verbranden. Maar we zijn wel rond de tafel gaan zitten om dit verschijnsel te bespreken. Waarom zijn jul lie zo bang voor verbrande rijst, als je net als ik in God en Jezus gelooft? Het bleek dat rijst in de cultuur van die mensen leven betekent. Leven gooi je niet zo maar weg, dat respecteer je. Dit is iets wezenlijks voor hen, een onderdeel van hun cultuur en die moeten die mensen kun nen behouden, binnen het christendom. Dat doen wij toch ook? In Basel woonde ik in een studentenhuis met mensen uit zeven landen en drie continen ten. Tijdens de maaltijden praatten we over het geloof, de maatschappij, de zin van het leven, enzovoort. Door de in tensieve omgang met anders denkenden gingen mijn ogen open voor de wereldwijde di mensie van de kerk. Wat kerk betekent in Paraguay of Zuid- Afrika. Toen leerde ik voor het eerst dat het evangelie verwe ven is met cultuur en dat je ge loofsinzichten bepaald worden door de culturele bril waardoor je naar de bijbelverhalen kijkt. En dat maatschappij niet los van geloof staat, zeker niet in een land als Zuid-Afrika. Aan het eind van mijn smdie heb ik een paar maanden door India gereisd en heb daar het één en ander van het hindoeïsme op gestoken. Al op jonge leeftijd fascineer de de zending mij. Het is een wisselwerking tussen evangelie en cultuur en dat boeit mij mateloos. Je stelt jezelf kriti sche vragen als je met de visie van een ander geconfronteerd wordt. Hetzelfde geldt voor ie mand buiten de kerk; zijn of haar kritische vragen prikken luchtballonnen door. Het oude beeld van zending gaat niet meer op. Mensen denken vaak dat zendelingen mensen bekeren. Maar voor mij en anderen betekent zen ding: de opdracht die de bijbel geeft gestalte geven. Het gaat om God die bij de mensen wil zijn. Om de relevantie van de kerk voor de samenleving. Dat kan zijn het zitten bij een ziek bed, een landbouwproject op starten, je inzetten voor de po sitie van de vrouw. Dat is af hankelijk van de situatie. Als je maar naast de mensen staat. Ds. G. Noort: „Kritische vragen prikken luchtbal lonnen door." Samen werken aan een goede toekomst en die delen. Daar kan ik heel enthousiast over ra ken. Want ondanks alles is het de bedoeling dat de schepping goed is. CARINE DAMEN Leger des Heils lid van Raad van Kerken in Nederland AMERSFOORT ANP De Raad van Kerken in Ne derland heeft het Leger des Heils toegelaten als lid. De raad heeft dat gisteren be kendgemaakt. Met het lid maatschap wil het Leger des Heils benadrukken dat het 'zich hierbij als onderdeel ziet van de zichtbare kerk van Jezus Christus'. Het Leger des Heils was al gastlid sinds de oprichting van de Raad van Kerken. Het is het elfde lid van de raad. Het internationale hoofd kwartier van het leger heeft het lidmaatschap van de Ne derlandse afdeling goedge keurd. Het internationale Leger des Heils schortte in 1981 zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken op vanwege het politieke karak ter van bepaalde activiteiten van de Wereldraad. Kort daarvoor had de Wereldraad besloten bevrijdingsbewe gingen in zuidelijk Afrika te ondersteunen. Sindsdien zendt het leger waarnemers naar de bestuursvergaderin gen van de oecumenische beweging. o F Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51280: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 lit Redactie: Hoofdredactie: 071] ADVERTENTIES In Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot Ure 071c RUBRIEKSADVERTENTIES, Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1?a 07llbi ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: C( per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) e per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) n VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) jj° LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTtn Voor mensen die moeilijk lezen, sle^, hebben of blind zijn (of een ander] dicap hebben), is een samenvattirt. regionale nieuws uit het Leidsch d3'I geluidscassette beschikbaar. Voor i> 0486-486486 (Centrum voor Gesprp; tuur. Grave). 1_ BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Voorburg (toez.): A. Sterrenburg te De Lier; naarGarmerwolde-Thesinge (SoW) (part-time): S. Ypma, kan didaat te Groningen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Wetsinge-Sauwerd: R.H. Knijff, kandidaat te Sau- werd, die dit beroep heeft aange nomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Enschede-Zuid: P.J. Trimp te Zoetermeer. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Meeuwen. P. Blok te Kootwijkerbroek; te Franklin Lakes (New Jersey, VS); C.A. van Dieren te Stolwijk; te Aalst; A. Moerkerken te Gouda; te Beek bergen: H. Hofman te Chilliwack (Canada); te Terwolde-De Vecht: P. Melis te Nieuw-Beijerland; te Berkenwoude: P. van Ruitenburg te Dordrecht; te Middelburg-Zuid: G.J. van Aalst te Ridderkerk. Z I E K E N HUI Z lp ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 d woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/rre 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisatfaj kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN rs« DIACONESSENHUIS lei (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11 00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoeijei pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tl uur). Kinderafdeling: 14.30—19.00 uur (voor ouders de gehele dag). >t( Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 30#: 18.30-19.00uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend *g RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord Dl (tel 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur^r en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. nj Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.0(Tn 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uiie voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. !l€ Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rin zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige t Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheeltë. heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.pl uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. m Wonen aan de Rijndijk heeft voor de voormalige beenhouwer (63) vele voordelen. Aan de achterkant van zijn ruim bemeten woning heeft over zijn fraaie tuin een rustiek uitzicht op de zacht voort kabbelende Oude Rijn. En aan de voorkant kan hij in één oogopslag 'zijn' hele veldje overzien, 's Zomers is dat lapje grond langs de spoorbaan niet meer dan een stukJde groen aan de rand van de nieuwbouwwijk Stevenshof. Maar 's winters, zoals nu, kan er op dat ondergelopen weitje even tueel ijs groeien. En dan is Aad van der Poel in zijn element. Dan komen hij en de andere vijftien commissieleden in actie. Om een paar honderd kinderen en volwassenen, de leden van de ijs- club, te bieden waarvoor ze jaarlijks een paar gul den neertellen. Namelijk goed, eerlijk, Hollands natuurijs. Waar hij dan, zij het voor even, de meester over is. Maar dan moet het wel meezitten. En weer niet zo worden als vorig jaar. Toen vele uren werk van de commissieleden, vaak tot laat in de avond, uit eindelijk welgeteld één dagje schaatsplezier ople verde. Het dreigt voor dit jaar dezelfde kant op te gaan. Vorige week zaterdag opende het knusse baantje voor het eerst weer zijn poorten. Maar al om vier uur 's middags was het over met de pret. Was de eerst zo gladde piste veranderd in één grote smurriebende. Want het dooide eerder dan dat het vroor. En zo is het tot nu toe gebleven. Meer dan posten om nieuwsgierige Itinderen van het zwakke laagje ijs/water af te houden, konden ze niet doen. „Verdomme", dacht de ijsmeester dan. „Laat het eens effe lekker doorknallen met dat weer." Voor de goede orde, 'Rijndijk-Hoge Morsch' is een echte ijsclub. Geen schaatsvereniging dus. Zegt voorzitter Chris Endeveld, intussen met pen ningmeester Aad Akerboom en commissielid Ni co van der Hulst aangeschoven in het nu nog krap bemeten onderkomen: „Onze functie is er vooral één die ligt op het recreatieve vlak. Kind vriendelijk en veilig bezig zijn als er ijs ligt. We hebben 600 leden, vrijwel allemaal afkomstig uit gezinnen hier in de buurt. De mensen vinden het een prettig idee als de kinderen hier onder toe zicht terecht kunnen, waar ze anders over soms gevaarlijk ijs op de sloten of de Rijn zwerven." Hij heeft recht van spreken. Endeveld is intussen al 40 jaar praeses van de vereniging die ooit in 1929 werd opgericht door de neringdoenden op de grens van wat toen nog Oegstgeest en Voor schoten was maar nu intussen onder de gemeen te Leiden valt. Ook Van der Hulst en Van der Poel zitten al 25 jaar in het bestuur, de vader van laatstgenoemde stond destijds mede aan de wieg van de club. „We hebben niet altijd hier geze ten", weet hij. „Eerst was er een baantje op de Rijn. Later aan de Schenk, een zijtak, en toen op de plaats waar het in de Stevenshof nu nog toe passelijk Ijsbaan heet. Pas een jaartje of twaalf te rug, toen ze begonnen met de bouw van de wijk, hebben we dit stekkie gekregen. Dat we straks Vroeger was hij slager. Maar sinds zijn pensionering is Aad van der Poel alleen nog maar ijsmeester. En dat dan ook nog eens part-time, want het moet eerst nog maar eens gaan vriezen eer hij in actie komt. Bovendien verdient hij er geen stuiver mee, want het is louter een hobby die hij uitoefent in dienst van de ijsclub 'Rijndijk-Hoge Morsch' in de Stevenshof. Wat allemaal weer niet wil zeggen dat je hem of zijn baantje niet serieus dient te nemen. Want in deze tijd van het jaar staat de anders zo laconieke Van der Poel gespannen als een veer. „Ik word bijkans krankjorem van dat kwik in die thermometer", schudt hij mistroostig de karakteristieke kop. dus moeten delen met de tennisclub die hier komt. Schuift het baantje mooi nog een stukJde op richting mijn voordeur." Zo door het jaar heen leidt de club een sluime rend bestaan. Maar half november ontwaakt het bestuur dat zestien (commissie)leden telt. Dan komen de plannen en het draaiboek op tafel. De drainering van de bak, want daar ligt het veldje feitelijk in, vult zich dan met regenwater dat kunstmatig op zo'n dertig centimeter wordt ge houden. En als het gaat vriezen - ja, als het ver mocht te gaan vriezen - dan wordt het hoog tijd voor actie. „In dat geval", zegt ijsmeester Van der Poel, „is het goed dat je met zestien man bent. Want dan komt er van alles op je af. Zorgen voor de kwali teit van het ijs, het zwerfvuil verwijderen, eventu eel nevelen en bijspuiten, het schuiven, de kassa, het toezicht ter plekke, het posten, dat alles moet je met elkaar doen. En niet iedereen heeft over dag, wanneer er soms scholen met 250 kinderen komen, vrij. Ja, dan heb je er zeg maar gerust een dagtaak bij. Maar dat is natuurlijk ook het leuke. Het is een prachtig gezicht hoor, als het zoals af gelopen zaterdag krioelt van de kinderen hier op de baan." Maar voorlopig kijkt het viertal met gemengde gevoelens naar buiten. Het ijs ligt er, maar daar is Usmeester Aad van der Poel en commissielid Nico van der Hulst voor de baan in de Ste venshof. Het ijs ligt er, maar het moet eerst nog even flink vriezen wil er ook ge schaatst kunnen worden, foto henk bouwman ook alles mee gezegd. Niemand mag erop, want het is nog te zwak. Het vriest niet en het dooit niet, het zit er net tussenin. „De voorspellingen zijn goed", zegt ijsmeester Aad, degene die na overleg met de commssie de uiteindelijke beslis sing moet nemen of de baan het komende week einde eventueel opengaat. „Laten we hopen dat het dit keer ook een beetje doorzet met dat vriezen. Want man, je moest eens weten hoeveel kinderen er hier de afgelopen weken aan het hek zijn verschenen om te vragen wanneer ze er nu eindelijk op mochten. Die wil je niet teleurstellen. Want voor hen doe je het alle maal."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18