Leiden Bod voor schuldeisers Infotheek 'Werken in binnenstad geeft extra werkdruk maar ook extra plezier' Sterbus veilig onder grote paraplu Rentestijging? Die betalen wij voor u...* r Stadsbank Leiden >rie architecten in de race -oor nieuwbouw Rijnland JNDERDAG 14 DECEMBER 1995 38t HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -535 Thermometer Q Ijsmeester Aad van I O der Poel van ijsclub Rijndijk-Hoge Morsch wordt krankjorem van de thermometer. q Bewoners van de J Spoorstraat in Roelofarendsveen zijn bang dat hun huizen moe ten wijken voor kantoren. Groepsleider Van Bergen en tweede man Van Musscher. „Het personeel van de groep binnenstad had sterk de behoefte aan een eigen werkplek." FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een nieuw bureau is het niet geworden maar de wijkpolitie in de binnenstad heeft zich wel een complete vleugel in het bureau aan de Langegracht toegeëigend. Vanmid dag werd er een bescheiden feestje gevierd ter ere van de officiële opening. Bescheiden, zo zegt assistent-groepslei der Paul van Musscher want „een uitbundi ge viering zou onrecht doen aan wat er alle maal aan de hand is in politieland." Deson danks zijn de 33 dienders, die zich specifiek bezighouden met het gebied binnen de sin gels, de Zeeheldenbuurt en het gebied rond het AZL, blij met hun eigen onderkomen. „Het personeel van de groep binnenstad had sterk de behoefte aan een eigen werk plek", aldus groepschef Maarten van Ber gen. „Voorheen liepen de centrale groep, die de surveillance verzorgt, en mijn men sen een beetje door elkaar heen. Dat bete kende voor hen een onduidelijke situatie en ook voor het publiek. We zijn nu meer zichtbaar als wijkteam." Sinds begin dit jaar zijn in de stad vier wijkteams aan het werk met elk inmiddels een eigen wijkbureau: in de binnenstad, in Noord, in Zuid-West en in de Stevenshof. Volgens de groepschef en zijn tweede man zijn de Leidenaars echter van de verande ringen vaak nog niet op de hoogte. „Ieder een was altijd gewend om naar de Langeg racht te komen, als er iets aan de hand was en nog steeds merken we dat veel mensen zich bij dit bureau melden", zegt Van Ber gen. Van Musscher: „Het komt een beetje door onwetendheid, denk ik, maar voor de bezoekers is het vaak vervelend. Dan is het hier bij de centrale groep zo druk dat er lan ge wachttijden ontstaan. Vaak springen de mensen van de wijkgroep binnenstad dan bij met het opnemen van aangiftes. We vin den het verkeerd om mensen weg te sturen naar het bureau in hun wijk, helpen doen we ze hier dus wel, maar het zou voor hen veel makkelijker zijn als ze direct naar hun wijkbureau zouden gaan." In de zomermaanden is er hard ver bouwd in het bureau aan de langegracht. Langs de voorgevel, rechts van de deur, zijn flink wat tussenmuren weggebroken. Zo ontstond een grote ruimte waar de wijk groep nu huist. „We zitten er nu al weer een tijdje", zegt Van Musscher. „Maar we had den eigenlijk nog niet de gelegenheid gehad om feest te vieren. We zijn eerst nadrukke lijk bezig geweest met ons team, met het leggen van nieuwe contacten in de binnen stad. Toch vonden we het belangrijk om nu even stil te staan bij de nieuwe koers die het korps Hollands Midden met het wijkgericht werken is opgegaan." De 33 leden van de wijkgroep hebben er zin in. Van Musscher: „De binnenstad heeft een nadrukkelijke aanpak nodig. We zitten hier met veel horecabedrijven, waarover nogal eens meldingen binnenkomen, met de grootwinkelbedrijven, waardoor we vooral op donderdagavond en de zaterda gen nog wel eens een stroom winkeldieven te verwerken krijgen, geweld tegen perso nen concentreert zich door het uitgaansle ven vooral ook in de binnenstad. Het sta tion zit in ons gebied, de evenementen vin den allemaal in de binnenstad plaats. We zitten hier met de koffieshops. En dan uiter aard de studenten en de studentenvereni gingen. Die zijn aan de ene kant heel leuk en verfrissend om mee te werken, maar aan de andere kant zijn ze ook heel nadrukkelijk aanwezig." „We hebben allemaal heel gericht geko zen voor de binnenstad", zegt Van Bergen. „We hebben hier weliswaar te maken met extra werkdruk, vanwege het specifieke van de binnenstad, maar we hebnen hier ook extra plezier." Fotokalender Maredorp vol met informatie De spreekuren van de wethou ders staan erop, adressen van raadsleden, telefoonnummers van ambtenaren. En dat was bij elkaar voldoende reden voor de gemeente Leiden om de buurt vereniging Maredorp subsidie te geven voor de kalender, die zij ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan uitbrengt. Onder de twaalf foto's van Maredorp vroeger en nu staat de kalender vol met informatie over wat er allemaal in de buurt te doen is en welke instanties er behalve de buurtvereniging ac tief zijn in de wijk. Wethouder P. Langenberg nam vanmiddag het eerste exemplaar in ont vangst. - geen renteverhoging tot 1 september 1996 - u profiteert van iedere renteverlaging Bel 071 - 516 77 77 Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 516 77 77 'Voor Doorlopende Kredieten vanat 5 000. algetloten vóór I januan 1996 Wanneer u nu een Doorlopend Krediet afsluit bij de Stadsbank Leiden, zijn de kosten van een eventuele ren testijging voor rekening van de bank. In ieder geval tot 1 september 1996. De voordelen van een renteverlaging gaan wel naar u. Reageer dus snel, dan profiteert u het langst. Jazeker, bij de Stadsbank. LEIDEN WIM KOEVOET Er zijn de nodige bestuurlijke strubbelingen aan voorafgegaan maar de kogel is nu toch door de kerk. De stichting Sterbus, in 1979 opgericht, houdt per 1 ja nuari 1996 op te bestaan en wordt een onderdeel van de Stichting Ouderenwerk (SOW). De Sterbus zelf, bestierd door vrijwilligers, zal er niet minder om rijden. Sterker nog, verze kert voorzitter A. Verlaan, het alternatieve vervoer voor oude ren en invaliden, is door de fu sie juist veiliggesteld. Mevrouw L. Zuiddam, coördinator van de Sterbus, knikt instemmend. Voor de doelgroep van de Sterbus, ruim honderd perso nen, is een gewone bus onge schikt omdat deze 'slechts' van halte tot halte rijdt. De Sterbus brengt de klant van deur tot deur, kent de klant bij zijn naam en is niet te beroerd om even terug te rijden als onder weg de passagier begint te twij felen of hij gas en licht wel heeft uitgeschakeld. Taxi De behoefte aan deze verm van vervoer zal alleen maar toene men, voorspellen Verlaan en Zuiddam. „De Sterbus verliest het niet van de taxi waarvan jachtigheid wezenskenmerk is. De Sterbus zal nooit toeteren voor de deur", aldus Verlaan. „Snelheid komt in ons woorden boek niet voor, lief omgaan met elkaar des te meer", stelt Zuid dam. Toch zou de Sterbus als ze zelfstandig was gebleven, in de problemen zijn gekomen, den ken Verlaan en Zuiddam. Het kleine bestuur van de Sterbus is niet opgewassen tegen de in grijpende ontwikkelingen in en de verzakelijk van de zorg, zegt Verlaan. „Wij van de Sterbus voelen ons veiliger onder die grote paraplu van de Stichting Ouderenwerk", aldus Zuiddam. De veranderingen bij de Ster bus zijn niet alleen organisato risch van aard. Zo vervijfvoudigt het tarief dat nu nog een gulden per rit bedraagt. Die forse prijs stijging is echter minder drama tisch dan ze lijkt. Tachtig pro cent van de SterbuskJanten komt in aanmerking voor een WVG-vergoeding waarmee de ritten kunnen worden betaald, heeft Verlaan al uitgerekend. De resterende twintig procent heeft al te kennen gegeven de hogere ritvergoeding te kunnen beta len. Door de WVG-vergoeding is 'gewoon' taxivervoer meer bin nen bereik van de doelgroep van de Sterbus gekomen. Ver laan is ervan overtuigd dat de Sterbus die concurrentieslag aan kan maar ook als hij onge lijk krijgt, hoeft de vlag van hem niet halfstok. „We zitten hier niet om bedrijven in stand te houden. Onze doelstelling staat voorop en die is dat ouderen en invaliden aan het maatschappe lijk leven moeten kunnen blij ven deelnemen. Als dat ook zonder Sterbus kan, prima." Andersom voelt hij zich ook niet verantwoordelijk voor de gevol gen van een eventueel gigan tisch succes van de Sterbus- nieuwe stijl. Door de WVG zou de klantenkring van de Sterbus wel eens zo groot kunnen wor den dat de WVG voor de over heid onbetaalbaar wordt. „Dat is dan een politiek probleem." HAAG MONICA WESSELINC Van Leenen biedt familiekapitaal aan Ruim vier jaar na de ondergang van de Leidse computer verkoper Infotheek lijkt het boek te worden gesloten. Ex- bestuursvoorzitter W. van Leenen biedt de schuldeisers die nog ruim 100 miljoen gulden te goed hebben, een ak koord aan. Hij wil 1,4 miljoen betalen, een bedrag dat ge deeltelijk door familieleden bij elkaar is gesprokkeld. „Ik wil van de affaire af', zei de voormalig topman gisteren tijdens de verificatievergadering van crediteuren bij de Haagse rechtbank. 1991 probeerden te redden, aan. Zij waren verantwoordelijk voor de ondergang van 'zijn' schepping. Van Leenen hoopt een punt achter de affaire Infotheek te kunnen zetten. De laatste twee jaar hield hij zich bijna elke dag bezig met juridische zaken. „Er ging erg veel tijd in zitten, soms wel vier uur per dag. Soms werd het me wat te veel. Gelukkig kan ik nu een akkoord aanbieden", aldus de ex-topman. Van Leenen die tot aan de on dergang bijna 70 procent van de aandelen in handen had, is nog steeds bitter gestemd. Op de vraag van Schimmelpenninck of hij het verleden afgesloten heeft, volgt een minuten duren de tirade. „Ik heb het bedrijf in tien jaar opgebouwd. Het is mijn leven geweest. Ik heb het negen jaar goed gedaan. Daarna was er alleen maar doffe ellen de." Volgens Van Leenen is de Ne derlandse faillissementswet waardeloos. Als voorbeeld ziet hij de Verenigde Staten. Dat land biedt bedrijven die uitstel van betaling hebben gekregen een kans te reorganiseren. „Hier laten nerveuze bankiers en fa lende interim-managers bedrij ven ondergaan", verklaart de ex-bestuursvoorzitter met tra nen in zijn ogen. Op 28 decem ber wordt duidelijk of de cura toren en banken Van Leenens schikking accepteren. De curatoren mr. F. Tiethoff, mr. J. Rosenberg Polak en mr. R. Schimmelpenninck beraden zich over Van Leenens aanbod. Het volgens hen unieke initia tief van Van Leenen maakt een goede kans, zo bleek tijdens de zitting. „We bekijken dit voor stel met een positieve houding. Dan kan het boek Infotheek ge sloten worden", verklaarde Schimmelpenninck. Of het ak koord goedgekeuring krijgt, is afhankelijk van ABN Amro en de Westland Utrecht Hypo theekbank (WUH). Deze be langrijkste schuldeisers hebben samen bijna 60 miljoen gulden te goed. Voor Van Leenen staat veel op het spel. Bij een acceptatie van zijn aanbod worden alle ju ridische procedures tegen hem ingetrokken. De curatoren sleepten vorig jaar de voormali ge grootaandeelhouder voor de rechter wegens blunders bij buitenlandse overnames. De drie overgenomen bedrijven maakten grote verliezen en ver snelden de ondergang van het ooit zo trotse bedrijf. Daarnaast was de administratie van het transactie van 115 miljoen gul den niet in de boeken terugvin den. Op zijn beurt klaagde Van Leenen de curatoren en inte rim-managers, die het bedrijf in rovincie peilt mening regio over gemeentelijke herindeling ,'ruitdieven aangehouden j den» Iwee Leiderdorpers, 21 en 22 jaar oud, zijn gisteren aan gehouden op de Lage Rijndijk. Ze hielden zich verdacht op bij 5 in vrachtwagen. Bij het zien van de agenten gingen ze ervan- >or, maar ze konden even later worden gegrepen. Het bleek 3_5tt een slot van de vrachtwagen, in gebruik bij een groentehan delaar, was geforceerd. Er stond al een kistje mandarijnen naast wagen. 280 4 26fisluipers kunnen ontsnappen 6 pEN» Een bewoonster van de Beschuitsteeg was gisteren net te 33pt om twee dieven tegen te houden. Zij zag bij thuiskomst de j 'finnen bij haar voordeur staan die niet was afgesloten. Toen ze 14 eer keek zag ze de mannen weghollen met een gereedschaps- iffer die in haar hal had gestaan. In de koffer zaten een decou- 30&erzaag en boormachine. 54.' .«eel schade door inbraak rtpENNaar nu blijkt is afgelopen dinsdagnacht in een bedrijfs- gl aan de Willem de Zwijgerlaan ingebroken. Het ruitje van een ^ntoorruimte werd vernield, kasten werden opengebroken en n munttelefoon vernield. Meegenomen werd er echter niets. ss4 schade bedraagt ongeveer zesduizend gulden. "1 iNNO 1895 Zaterdag 14 December .n pn deelt mede dat de heer J.C. Van Arkel, te Oudshoorn, de ltste hand gelegd heeft aan een door hem uitgevonden stoom- Bchine, die met 50 pet. minder kolenverbruik en aanmerkelijk el kleinere ketels hetzelfde effect zou sorteeren. Dat zou nog al k(%i vinding van beteekenis zijn. Voor de groote stoomboten, die van het vasteland op Amerika varen, een besparing van °P.jizenden guldens. SMNO 1970 maandag 14 december nderdagavond behandelt de gemeenteraad van Zoeterwoude begroting voor 1971, die een nadelig saldo vertoont van 7^5.000. B. en W. vinden dit geen noodsituatie, maar zeggen £•1, dat Zoeterwoude zuinig zal moeten zijn. Belastingverhoging Jiden ze op dit moment volstrekt onaanvaardbaar. Het tekort het college dekken uit de saldi-reserve. B. en W. vragen de ^%d een krediet voor de aankoop van een personenauto voor de irgemeester. Er is een offerte voor een Peugeot 404 sedan, larbij de Fiat 125 van 1968 kan worden ingeruild. april 1996 weten of een dergelij ke herindeling nodig is. Alle 20 centrumgemeenten en hun randgemeenten in Nederland moeten de komende maanden duidelijk maken wat ze willen. Zuid-Holland heeft twee cen trumgemeenten: Leiden en Dordrecht. De komende weken overlegt de provincie eerst met de zeven randgemeenten (Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest, Alke made, Valkenburg, Zoeterwou de en Warmond). Daarna mag Leiden vertellen wat ze van ge meentelijke herindeling vindt. In de tussentijd onderzoekt een ambtelijke werkgroep welke problemen Leiden heeft. Er is door de provincie heel bewust voor gekozen om eerst de randgemeenten te horen. Juist in die kleinere gemeenten is er veel onrust rondom een eventuele samenvoeging met Leiden. De provincie heeft zelf nog geen standpunt over een gemeentelijke herindeling rondom Leiden. trouw J. Prins uit Voorscho- (79) heeft een kerstkaart ragfijne droogbloemetjes laakt. Zodra ze de telefoon eemt zegt ze: „O, ik zit nog cltls te prutsen hoor. Iedereen e familie krijgt er één, dat oker een stuk of 50. Ik maak ok voor het Rode Kruis, die i éoopt ze graag. Mijn handen den wel wat beverig, ik doe i wil jaren en het gaat nog best. dit soort kaarten maak ik er stuk of tien in een uur. 's Iers verzamel ik bloemen pijn tuin, en die leg ik. in oud telefoonboek met een B erop. Ja, dat drogen hoeft Bnaal niet zo ingewikkeld B. met zo'n pers ofzo. Je Bt wel heel voorzichtig plak- Bdat gaat met een satéprik- Be en lijm. Die koop ik ge- DE "Kerstgroeten VAN: J. Prins uit Voorschoten TEKST MARINA VAN DER BERG overgebleven en uit die drie moet nu een keuze worden ge maakt Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken weigert de namen van deze drie vrij te ge ven. Het hoogheemraadschap heeft voor de nieuwe behuizing dik 50 miljoen gulden uitgetrok ken. Het is de bedoeling dat Rijnland in 1997 uit de Bree straat vertrekt. provincie Zuid-Holland gaat romende maanden overleg- met zowel de zeven Leidse dgemeenten als de gemeen- Leiden over gemeentelijke indeling. Staatssecretaris ,M. van de Vondervoort inenlandse zaken) wil vóór is nog niet duidelijk welke litect het nieuwe pand van Hoogheemraadschap van land gaat ontwerpen. Het uur heeft de keuze verscho- naar januari. Voor het ont- p van het nieuwe gebouw, ouwen aan de Plesmanlaan le hoek van de Einsteinweg, ben tien architecten zich gemeld. Van hen zijn er drie woon bij Scholte, hoor, voor een gulden, daar doe je heel lang mee. Mijn man zit nu kralen- boompjes te prutsen, ook voor kerstkaarten. Die zijn veel moeilijker, daar heb je ook be tere lijm voor nodig. Iedere kaart is weer anders, ik vind zelf die hele fijne bloeme tjes het leukst, die zuring bij voorbeeld, dat vind ik heerlijk. Dat begrijpen sommigen niet, want ik ben heel wild en druk van mezelf, maar dat vind ik ge woon het leukste, hier en daar een bloemetje. En dan uren lang prutsen." FOTO HIELCO KUIPERS»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17