Serviërs Sarajevo: nee tegen akkoord Eurotop in Madrid is gedoemd tot succes Buitenland China geeft dissident Wei 14 jaar cel Twee Franse piloten na 104 dagen vrij en weer gezond naar huis ombrief voor Kohl qilodeert voortijdig Doden bij veerbootbrand OENSDAG 13 DECEMBER 1995 155 9 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuter jeoul akkoord met levering reactoren •om» Zuid-Korea heeft vanmorgen ingestemd met de leveran- e van nieuwe kernreactoren aan Noord-Korea. De regering in eoul sprak haar steun uit aan het verdrag tussen de communis- sche machthebbers in Pyongyang en een internationaal con- prtium, waarbij Zuid-Korea betrokken is. Daardoor kunnen loord-Korea en de Koreaanse Energie Ontwikkelings Organisa- |e (KEDO) het verdrag zoals gepland op 16 december onderte- enen. Moordaanslag Rabin op video Puzalem Een getuige heeft de moord op de Israëlische pre bier Rabin gefilmd met een videocamera en de politie buigt th nu over de band in de hoop verdere aanwijzingen te vin- én. Tot nu toe beschikte de politie slechts over foto's die kort k de aanslag, op 4 november in Tel Aviv, werden gemaakt. Op t videobeelden is mogelijk te zien hoe Rabins moordenaar, de 5-jarige rechts-extremist Yigal Amir, gebruik heeft gemaakt van ét gebrekkige veiligheidscordon rond de premier. «ligeria stelt proces tegen Ogoni's uit |GQSHet Nigeriaanse Hooggerechtshof in Lagos heeft giste- jn de regering gelast het proces tegen negentien militante Ogo- ti's uit te stellen tot 12 februari. De uitspraak van justitie volgt p een klacht van een mensenrechtenactivist. De negentien le- ?n van het Ogoni-volk staan terecht voor moord op vier rege- jigsgezinde Ogoni's in mei 1994. P 'iloten doven laserstralen Las Vegas 's vegas Na talloze klachten van piloten dat zij werden ver- Hndheeft de overheid bepaald dat de casino's in het gokpara- 'js Las Vegas na zonsondergang geen laserstralen meer op de 'mei mogen richten. Het verbod geldt binnen een straal van 32 lometer rond de internationale luchthaven McCarran en blijft Tn kracht totdat de casino's kunnen bewijzen dat zij hun laser- ?ows ook kunnen opvoeren zonder dat piloten er last van heb- fn. tig procent afgenomen. Milosevic heeft de economi sche problemen heel lang op het conto van de internationale economische sancties tegen ex Joegoslavië kunnen schuiven. Nu die zijn opgeheven, zal de voormalige communist op eco nomisch gebied met duidelijke resultaten moeten komen om zijn positie te kunnen handha ven. Daarvoor zijn ingrijpende economische hervormingen no dig. Als die uitblijven dreigt Ser vië in een nog diepere econo mische en waarschijnlijk ook politieke crisis terecht te ko men. De kans dat de uiterst broze vrede in Bosnië stand houdt te midden van grote politieke en/of economische instabiliteit in de twee machtige buurlan den, lijkt klein. PEKING «AFP-Rtf-ANP De Chinese dissident Wei lings heng is vandaag in Peking tot veertien iaar gevangenisstraf veroordeeld. Dat meldt het persbureau Nieuw China. Hij wordt ervan beschuldigd de Chinese regering te willen om verwerpen. Wei verliest ook voor een periode van drie jaar zijn politieke rechten. Volgens het persbureau gaat het om een 'eerste uitspraak' door het Hof, hetgeen betekent dat het vonnis nog kan worden gewijzigd. Wei heeft tien dagen de tijd om in beroep te gaan. Tijdens het proces had de po litie een kordon om het ge rechtsgebouw gelegd om de buitenlandse pers op afstand te houden. De autoriteiten hebben de activist sinds vorig jaar ne gentien maanden vastgehouden zonder een aanklacht te formu leren. De 45-jarige Wei Jingsheng leidde een beweging voor de mocratisering in de jaren ze ventig. Tijdens de beweging van de Lente van Peking in 1978 1979 publiceerde hij op de be faamde 'Muur van de democra tie' muurkranten met felle kri tiek op de autoriteiten. Daar voor zat hij al van 1979 tot 1993 gevangen. Vakbondsleider vraagt onderzoek decembermoorden paramaribo anp De politicus en vakbondsleider Fred Derby en de nabestaanden van de 15 slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 in Suriname zullen samen probe ren om de regering te bewegen tot onderzoek naar de gebeurte nissen in Fort Zeelandia. Dit heeft de woordvoerder van de nabestaanden, Henry Behr, gis teren in Paramaribo bekendge maakt. Derby was de zestiende per soon die op 8 december 1982 door militairen werd opgepakt en naar het bolwerk van de mi litaire politie in l ort Zeelandia werd vervoerd. Hij was de enige die er levend vandaan kwam. De anderen werden gemarteld en geëxecuteerd. De stap van Derby is van gro te politieke betekenis. De partij waarvan hij voorzitter is, de Su rinaamse Partij van de Arbeid (SPA), maakt deel uit van de re geringscoalitie Nieuw Front. President Venetiaan is tegen een onderzoek, Derby moet dat nu bepleiten. Parijs ontkent concessies aan Serviërs door een lijkbleke luitenant José Souvignet. Bei den zeiden echter in goede gezondheid te verke ren. De nacht hebben ze in een militair zieken huis doorgebracht. Kapitein Chiffot en luitenant Souvignet werden op 30 augustus met hun Mirage 2000 neergescho ten nabij de Bosnisch-Serviscne 'hoofdstad' Pale. Zij verlieten het rokende toestel met hun vlieg- stoel om vervolgens echter in Servische handen te vallen. Enige weken werden ze verzorgd in een ziekenhuis in Pale. Maar na een paar reddingspo gingen door NAVO-eenheden werden ze naar el ders gebracht. Souvignet zei dat hij en Chiffot, de piloot, in be lendende kamers gevangen werden gehouden. ..Maar over het algemeen werden we goed he handeld", zei hij. „We kregen goed te eten en werden goed verzorgd". President Chirac betuigde zijn 'tevredenheid' over de medewerking van de Servische president Milosovic aan de vrijlating van het duo. Milosovic zou de Bosnische Serviërs onder druk hebben ge zet. Chirac 'bedankte' Jeltsin, de Russische leider, voor diens druk op Milosovic. loden bij protesten tegen Rwandezen yMA» Bij gevechten tussen het Zaïrese leger en dorpelingen in ,asisi, tachtig kilometer ten westen van Goma, zijn gisteren nprtig doden gevallen. De dorpelingen protesteerden tegen de ,fiwezigheid van Rwandese vluchtelingen op hun grondgebied, 'ft Zaïrese leger bevestigde de gevechten, en heeft versterkin- gestuurd. apandreou niet langer beademd -hene» De Griekse premier Andreas Papandreou ligt sinds gis- en niet langer aan een beademingsmachine nadat de artsen "in slaagden een plotselinge infectie de kop in te drukken. Pa- 3 ndreou (76) had maandag koorts gekregen. De artsen beslo- 1 de beademingsmachine, waar hij in het weekeinde vanaf s gehaald, weer aan te sluiten. Dinsdag was de koorts gezakt 3 kon de premier weer op eigen kracht ademen. /rak Russisch vliegtuig gevonden b iSKOuReddingswerkers hebben in de Siberische regio Cha- rovsk het wrak gevonden van het Russische vliegtuig dat sinds fige week woensdag werd vermist. Alle 89 passagiers en acht manningsleden blijken te zijn omgekomen. Dat heeft het Rus- che persbureau Itar-Tass vandaag gemeld. Het ministerie Dr noodtoestanden heeft het bericht tegengesproken. ware aanslag Algiers: 15 doden JERSBij de ontploffing van een autobom in Ein Naadja, een -jrstad van Algiers, zijn gisteren vijftien mensen omgekomen. er dan veertig mensen raakten gewond, onder wie ook kinde- De bom ging af voor een café. De aanslag was de ernstigste Ws de presidentsverkiezingen van 16 november en tevens één i de zwaarste van dit jaar. voor de Duitse bondskan- r Helmut Kohl bedoelde brief is maandagavond in postverdeelcentrum in lingsdorf bij Berlijn geëx- ?erd. De Duitse justitie tte dat gistermiddag be- de enveloppe was geen :egel geplakt, ook stond er afzender of retouradres Uit een eerste onderzoek d dat de brief een explosief J jsel bevatte dat ontploft bij 5 contact. Volgens een 3 dvoerder van de Duitse 2 ging het echter helemaal 5 >m gevaarlijke explosieven, o om onschuldig vuurwerk. ïn een werknemer van het _Jrcentrum de brief in een wilde leggen, ging de bom in tweede explosie volgde qo tt moment dat een expert 60e 001* «led in India jtmet met HIV .ooi .30 jlhi ap .50* 30 procent van het bloed :cliase bloedbanken is mo- besmet met het AIDS-vi- hepatitis of malaria. De 20 te Organisatie voor AIDS- i.ooiole heeft dit gisteren be- ^jemaakt. (instelling onderzocht 70 Runt van de twee miljoen i00l voor bloedtransfusie in op mogelijk besmet 3 50» Bij de resterende 30 soopt was geen onderzoek lijk, aangezien deze cen ten gegevens bijhielden, rganisatie is een over- - ichaam dat tot taak heeft .jnen uit te vaardigen bloedonderzoek en finan- —tteun te geven aan deel- T''j die bloedbanken opzet- 7,7a grootste deel van het 'jin de bloedbanken is af- ig van arme mensen die >or geld verkopen. Vrij- bloeddonors kent India Kans dat broze vrede stand houdt lijkt uiterst klein De Servische bevolking van Sarajevo heeft in een referen dum het vredesakkoord van Dayton met overweldigende meerderheid verworpen. Van de Serviërs in de Bosnische hoofdstad sprak 98,78 procent zich uit tegen het plan om hun wijken onder Bosnisch bestuur te plaatsen, aldus of ficiële bekendmakingen vandaag. sarajevo-boedapest hans gertsen Het in november in het Ameri kaanse Dayton gesloten ak koord bepaalt dat de Servische wijken van Sarajevo onder be stuur van de door moslims ge domineerde regering in het centrum van de stad komen. De Serviërs voelen echter niets voor onderwerping aan de voormali ge vijand. Van de 85.189 kiesge rechtigden gingen er gisteren 78.149 naar de stembus, een opkomstpercentage van 91,74 procent. De verwerping van het ak koord kwam niet als een verras sing. Het is nog maar de vraag of de tegen heug en meug ge zette handtekeningen onder het akkoord van Dayton voldoende zijn om een definitief eind te maken aan de slachting in Bos nië. De tijd zal leren of het ak koord, dat meer gebaseerd is op onderling wantrouwen dan op vertrouwen, de kiem voor toe komstige conflicten in zich draagt. Veel zal daarbij afhan gen van de vraag of het lukt om het door drieëneenhalf jaar oor log volledig aan de grond ge raakte Bosnië weer zicht op een economische toekomst te ge ven. Dat er nu een akkoord is, is op zich al een klein wonder. Nu het akkoord morgen in Parijs met veel ceremonieel onderte kend wordt, breekt de volgende fase in het vredesproces aan. Maar liefst 60.000 zwaar bewa pende NAVO-soldaten, onder wie 20.000 Amerikanen, zullen moeten toezien op de uitvoe ring ervan. De NAVO-missie in Bosnië zal echter slechts van beperkte duur zijn. President Clinton heeft het Congres immers moe ten beloven dat het gros van de Amerikaanse troepen hooguit een jaar in Bosnië zal blijven. Als het onderlinge wantrouwen dan nog overheerst en als er dan nog geen duidelijk begin gemaakt is met de wederop bouw van het vrijwel totaal ver nielde Bosnië, ziet het er slecht uit voor de vredeskansen op wat langere termijn. De Amerikaanse VN-gezant Albright verwoordde het afgelo pen weekeinde in Londen als volgt: „De aanwezigheid van 60.000 NAVO-soldaten in Bos nië kan helpen verzekeren dat de wonden van de oorlog het komende jaar niet opnieuw open gaan. Maar de enige the rapie die die wonden kan doen helen bestaat het herstel van de Bosnische economie, democra tie en rechtsstaat." Die opgave zou wel eens vele malen ge compliceerder kunnen zijn als het sturen van 60.000 NAVO- militairen. Maar niet alleen de vraag of het lukt om Bosnië op korte ter mijn weer een economisch per spectief te bieden is van kapi taal belang. Andere factoren die de slaagkans van vrede beïn vloeden zijn de politieke en economische ontwikkelingen in Servië en Kroatië. De Kroatische president Tudjman en zijn Ser vische tegenhanger Milosevic, beiden in hoge mate medever antwoordelijk voor de oorlog in Bosnië, regeren hun landen op zeer autoritaire wijze. Tudjman ontpopt zich on danks zijn dalende populariteit steeds meer als een pure dicta tor maar hij heeft in ieder geval op economisch gebied veel minder zorgen dan Milosevic. De Kroatische economie wordt langzaam maar zeker geprivati seerd en groeit fors. De Servi sche economie daarentegen zit totaal in het slop. Veertig pro cent van de Servische bevolking leeft onder de armoedegrens en het gemiddelde inkomen is sinds 1992 met maar liefst zes- madrid aly knol en paul koopman Een autobom die zes slachtoffers maakt in de Spaanse hoofdstad. Franse stakingsacties die het bezui nigingsprogramma van de regering- Juppé in gevaar brengen. Belgische overheidswerkers die massaal de straat op gaan. De Eurotop, vrijdag en zaterdag in Madrid met als voor naamste thema de invoering van de Europese eenheidsmunt, had niet onder een slechter gesternte kunnen beginnen. Toch is de Eurotop bijna gedoemd tot succes op straffe van onrust op de valutamarkten, markt verstorende devaluaties en een pittig Europees gezichtsverlies. De Europese staats- en regeringschefs staan in Madrid voor het principiële besluit of op 1 januari 1999 de zoge heten Economische en Monetaire Unie (EMU) met één munt van start kan gaan. Welke lidstaten van de Eu ropese Unie zullen toetreden wordt in een later stadium bepaald. De EMU en de E-munt, die in Madrid zijn naam krijgt, zijn volgens de voor standers noodzakelijk om het Europe se bedrijfsleven meer kansen te geven en meer banen te scheppen. De EMU elimineert de hoge kosten (zo'n 50 miljard gulden per jaar) voor het voortdurend omwisselen van de be staande Europese valuta. Kosten, die ook de Europese toerist tegenkomt wanneer hij van de ene EU-staat naar de andere reist. De EMU moet ook een einde maken aan de concurrentievervalsing op de interne Europese markt als gevolg van onverhoedse devaluaties van bijvoor beeld de lire of de peseta, waardoor Italiaanse of Spaanse produkten goed koper worden. Tenslotte moet de E- munt uitgroeien tot een krachtige in ternationale munteenheid, zodat, in de woorden van voorzitter Jacques Santer van de Europese Commissie, niet langer 'iedere nies van de dollar ons koorts bezorgt'. De offers die voor de EMU moeten worden gebracht zijn echter niet ge ring. De Franse burger is er in ieder geval nog niet van overtuigd dat zijn regering allerlei pijnlijke bezuinigin gen moet doorvoeren om zich straks voor de EMU te kwalificeren. ,De EMU vergt op basis van het Ver drag van Maastricht van de toetreders een begrotingstekort dat niet hoger is dan 3 procent van het bruto binnen lands produkt (BBP) en een over heidsschuld die niet boven 60 procent van het BBP uitstijgt. Frankrijk had ook zonder de EMU in het verschiet moeten snoeien in zijn begrotingsuitgaven. Het kampt net als vele andere Europese landen met een snel vergrijzende bevolking, voor wie door de schulden van nu straks geen geld meer is. Maar of de EMU de wer kelijke boosdoener is of niet, een han dige kop van Jut is hij in elk geval. De actievoerders in Parijs, deze week ge volgd door demonstrerend overheids personeel in Brussel, vragen zich een voudigweg af wat het nut van banen in de toekomst is als er nu eerst banen moeten sneuvelen. De onrust in Frankrijk zou als een in tern probleem kunnen worden afge daan ware het niet dat Frankrijk een cruciale rol speelt bij de totstandko ming van de monetaire unie. Zonder Frankrijk wil het economisch mach tigste land in de EU, Duitsland, niet aan de EMU beginnen en zonder Duitsland heeft de EMU geen zin. In Duitsland zelf spelen ook de nodige sentimenten. Voor de Duitsers staat met de EMU hét symbool van het Wirtschaftswundervan na 1945, de keiharde D-mark. op het spel. Zij wil len die niet zomaar verkwanselen voor de één of andere boterzachte Eu ropese munt en bijbehorende hogere rentetarieven. De Duitse minister Waigel (financiën) heeft al ettelijke malen geprobeerd de Maastricht-criteria voor toetreding tot de EMU aan te scherpen. Omdat dat zonder een verdragswijziging niet mo gelijk is luidt zijn laatste bod een 'sta biliteitspact'. Daarmee zouden de EU- staten, die op 1 januari 1999 tot de EMU toetreden, zich moeten ver plichten om na die datum zo mogelijk nog strenger op de kleintjes te letten. Waigel stelde ruim twee weken gele den voor te streven naar een begro tingstekort van niet meer dan 1 pro cent van het BBP. Landen, die hun te kort na 1999 weer boven de 3 procent laten oplopen, zouden moeten reke nen op fikse boetes. Het principe van een straffe begrotingsdiscipline na 1999 viel bij de Nederlandse minister Zalm (financiën) in goede aarde. Maar of bij eventuele 'ongehoorzaamheid' de draconische sancties van Waigel noodzakelijk zijn, is voor Nederland nog geen uitgemaakte zaak. De ballotage voor de EMU-club wordt in elk geval streng. Zelfs volgens de jongste cijfers van de Europese Com missie, die van nature graag de zaken van de zonnige kant ziet, komen mo menteel maar twee landen echt in aanmerking: Duitsland en Luxem burg. Omdat volgens het Verdrag van Maastricht ook landen mogen mee doen, die een daling van de over heidsschuld 'in een bevredigend tem po' laten zien, maken ook Ierland, Finland en Nederland een goede kans. Dat geldt ook voor Groot-Brittannië en Denemarken maarzij hebben ooit een voorbehoud bedongen en nog niet uitgemaakt of ze wel of niet aan de EMU willen deelnemen. Frankrijk komt er wel wat de overheidsschuld betreft; hel begrotingstekort is echter vooralsnog veel te hoog. Met heel veel moeite en fantasie wor den wellicht ook Oostenrijk, Spanje, Portugal en Zweden aan boord ge haald. Griekenland, Italië en België zijn de echte zorgenkinderen. I )aarbij neemt België een merkwaardige posi tie in. I let land kent een harde munt, weinig inflatie, gaat wat begrotingste kort betreft in de goede richting maar heeft een onwaarschijnlijk hoge staatsschuld van meer dan 130 pro cent. België rekent echter op een enorme dosis clementie omdat het meent net zo min als Frankrijk op de stoep te kunnen blijven staan. Welke landen worden toegelaten wordt niet in Madrid bepaald maar wel het tijdstip waarop de samenstel ling van de EM IJ-kopgroep bekend wordt. Frankrijk wil dat, met het oog op zijn verkiezingen in het voorjaar van 1998, op eind 1997 of het vroegste begin van 1998 vastleggen. Duitsland neigt naar een later tijdstip in 1998. Beide landen hebben hun eigen rede nen. Frankrijk wil de toetreding bepalen op basis van de prognoses over 1997, omdat prognoses zonder veel omwe gen positief kunnen worden uitgelegd. Duitsland daarentegen wil alleen be slissen op basis van reële cijfers over '97. Nederland ziel dat niet anders. President Chirac (gebarend) verwelkomt Souvignet (links op de foto) en Chiffot. foto epa gerard fouet Na 104 dagen in Servische gevangenschap te heb ben verkeerd zijn twee Franse luchtmachtofficie ren gisteravond teruggekeerd in eigen land. Ze werden bij aankomst verwelkomd door president Chirac. Parijs heeft vanmorgen ontkend dat het aan de Bosnische Serviërs concessies heeft ge daan om de vrijlating van de twee piloten te be werkstelligen. De vrijlating is het resultaat van de Franse vastberadenheid de afgelopen maanden, aldus minister Millon (defensie). Millon verwierp de suggestie dat Parijs in ruil voor de vrijlating van de piloten garanties had ge geven voor het lot van de Bosnisch-Servische lei der Karadzic en diens legerleider Mladic. Het duo is door het internationaal Joegoslavië-tribunaal aangeklaagd wegens oorlogsmisdrijven. Millon maakte duidelijk dat Frankrijk morgen het vre desakkoord over Bosnië niet had ondertekend, als de twee piloten niet waren vrijgelaten. Een met zijn been trekkende Frédéric Chiffot kwam als eerste uit het regeringsvliegtuig dat hen in Belgrado had opgehaald. Hij werd gevolgd manilla» Naar schatting zeven tien mensen zijn vandaag om het leven gekomen bij een brand op een Filipijnse veerboot (foto). Het schip was met circa 160 passagiers op weg van de hoofdstad Manilla naar het eiland Mindoro, 125 kilometer zui- de restanten onderzocht. Klaar blijkelijk was nog niet alle springstof geëxplodeerd. Nie mand raakte gewond, er ont stond evenmin schade. De achtergrond van de aan slagpoging is onduidelijk. Een directe samenhang met de serie bombrieven in Oostenrijk, waar maandag weer exemplaren ont ploften, is nog niet gebleken. De constructie van de Duitse brief was anders. Maar het is niet uit te sluiten dat de aanslagen de afgelopen twee jaar in het Al penland als voorbeeld dienden, meent Justitie. delijker. Er ont stond een brand aan boord die zo snel om zich heen greep dat de opva renden in zee moesten springen. foto reuter romeo ranoco M JtlE 'i

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9