Hoge Raad ontziet hardrijders Gelukkig is het stil op straat na het Dictee Binnenland Eerste Kamer stemt toch in met ecotax Nederland moet kunnen ïeedoen aan EMU' \RBO-dienst Detam ïhrapt honderd banen i/OENSDAG 13 DECEMBER 1995 ANP Algemeen Nederland* Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten VVD 'ondanks bezwarenook voor Eis: Drie jaar voor dodelijke kopstoot \lkmaar Voor de rechtbank van Alkmaar is wegens doodslag drie jaar celstraf geëist tegen een 23-jarige Tilburger die op 2 jeptember op de kermis in Alkmaar een 18-jarige jongen zoda- lig mishandelde, dat hij overleed. Het slachtoffer kreeg een kop en een paar forse vuistslagen tegen zijn hoofd. De officier tan justitie wil ook dat de verdachte 11.300 gulden begrafenis- Losten betaalt aan de ouders van het slachtoffer. Hem op subsidie HR-ketels Irnhem De subsidie op hoog-rendementsketels in woningen Lerdwijnt. De regeling wordt per 1 juli 1996 geschrapt, omdat lanschaf van een zogeheten HR-ketel inmiddels volledig inge- jurgerd zou zijn. De meeste mensen zien in dat ook zonder sub sidie een HR-ketel uiteindelijk voordelig uitpakt omdat flink kan Lorden bespaard op de energierekening. Voor het plaatsen van HR-ketels in bedrijven blijft het vooralsnog wèl mogelijk subsi- lie te krijgen. Zware eisen voor liquidatie Chinees [rnhem Officier van justitie Pomper heeft gisteren celstraffen rend van tien tot twaalf jaar geëist tegen drie Chinezen we ens moord op een 33-jarige landgenoot. Die werd op 22 april inder de ogen van zeventig gasten doodgeschoten in een Chi- lees restaurant in Duiven. Het motief voor de liquidatie vormde en conflict over geleend geld. De 33-jarige Arnhemmer be aamde de moord om zijn schuld aan de bendeleider te kunnen etalen, de overige twee waren illegaal in Nederland en deden ïee om aangifte en uitwijzing te voorkomen. 'lastic geluidswal primeur Tilburg jlburg Langs de spoorlijn Tilburg-Breda is een geluidswal vol- Doid die is opgetrokken uit gerecycled plastic. Het is de eerste i/ai van deze soort in Nederland. Het vijftig meter lange bouwsel ermindert de geluidsoverlast in de woonwijk Dongemond en educeert meteen de afvalberg, meldt de provincie Noord-Bra- iant, die het project medefinanciert. ?16 is al twee jaar niet neergestort e |MSChede Het lijkt erop dat de militaire jachtvliegtuigen van het Lpe F16 veiliger worden. De afgelopen twee jaar is er geen enkel pestel neergestort. Daardoor is voor het eerst in de 16-jarige ge- van de Nederlandse F16 het aantal ongelukken ge- onder de 'magische grens' van één per 10.000 vlieguren, zei commandant Bakker van de vliegbasis Twente gisteren, e Koninklijke Luchtmacht kocht de eerste F16 in 1979. Van de 3 toestellen die sindsdien werden aangeschaft, zijn er dertig :ergestort. Staatssecretaris Vermeend (rechts) en minister Zalm van financiën (links) kunnen ook nog lachen na het debat over de ecotax. foto anp ed oudenaarden Openbaar ministerie moet rekening houden met fouten apparatuur piaat wil een Europese munt Het openbaar ministerie gaat de registratie en afhande ling van snelheidsovertredingen aanpassen. Justitie is daartoe gedwongen door een uitspraak gisteren van de Hoge Raad dat bij de vervolging van hardrijders rekening moet worden gehouden met afwijkingen van de meetap paratuur. De uitspraak heeft onmiddellijk gevolgen voor vele duizenden verkeersovertreders die nog wachten op een boete: in veel gevallen zal die boete nu lager uitval len, zo zegt een woordvoerder van het ministerie van jus titie. DEN HAAG ANP t, i haag anp vier grote partijen in de Eer- Kamer vinden dat Neder- d in 1999 klaar moet zijn >r de Econonomische en Mo- aire Unie (EMU). Daartoe >et de staatsschuld sneller laag. Dat kan onder andere belastingmeevallers en extra buigingen. Andere mogelijk- len zijn de reserves van het 3 of de goudvoorraad van De derlandscheBank. Minister Zalm van financiën echter niets in 'niveau- cs'. Het gaat er om dat er een vende verlaging in zit tot de procent van het bruto natio- produkt (BNP) die Europa It, aldus Zalm. Komend vergadert de.minis- Jmet zijn Europese collega's Jr de finesses van de operatie irde EMU. 'tijdens de algemene finan ce beschouwingen in de Eer- e Kamer bleek een overgrote derheid warm voorstander Nederlandse deelneming de ene Europese munt. Al- de kleine christelijke partij en Groen Links maakten be- Tiar tegen de strenge EMU- jrmen, waaronder het terug- van de staatsschuld tot van het nationaal in grote partijen PvdA, CDA, en D66 waren echter eens- in hun opvatting dat Ne niet de kans moet laten om in 1999 het toegangs- cvijs tot de EMU te verdienen. Zij riepen minister Zalm van fi nanciën op meer werk te maken van het terugdringen de staats schuld. De zogenoemde schuldquote beweegt zich al ja ren op een niveau van zo'n 78 procent van het nationaal inko men en dreigt op die manier onvoldoende snel te dalen tot de EMU-norm van 60 procent. De grote partijen verschillen echter van mening over de ma nier waarop zo'n versnelde schuldreductie plaats moet vin den. Het CDA pleit voor een mix van meer bezuinigingen, •het uitstellen van belastingver lagingen en de verkoop van de aandelen van de staat in DSM, Vredestein en het voormalige Rijkscomputercentrum. De WD en D66 pleiten ervoor om toe komstige belasting- en uitga- venmeevallers zoveel mogelijk te gebruiken voor het terugdrin gen van het financieringstekort. Ook voor de PvdA staat de in voering van de EMU in 1999 voorop. PvdA-senator Wöltgens signaleerde echter terugtrek kende bewegingen in Duitsland (waar men de mark niet voor de euro wil verkwanselen) en in Frankrijk (waar mensen in op stand komen tegen bezuinigin gen op sociaal gebied, die inge geven zijn door de EMU-crite- ria). In zijn maidenspeech voor de Eerste Kamer deed Wöltgens een beroep op minister Zalm om 'een creatieve oplossing te verzinnen, zodat wij wel op tijd met de EMU kunnen starten'. De Hoge Raad deed uitspraak in drie zaken en verwees die terug naar de gerechtshoven. Het ging in alle gevallen om snel heidsoverschrijdingen met iets meer dan dertig ldlometer per uur, de grens waarboven de hardrijder voor de strafrechter moet verschijnen. Advocaat An ker uit Leeuwarden bracht in april 1994 de eerste zaak aan het rollen. Een cliënt van hem kreeg te horen dat hij 31 kilo meter harder had gereden dan de toegestane 80 ldlometer per uur. Op dat moment wordt de zaak niet meer administratief afgedaan (met een boete), maar moet de rechter oordelen over een eventueel veel zwaardere straf. In die zaak werd duidelijk dat de gebruikte apparatuur voor snelheidsmeting voldoet aan de eisen als de afwijking niet meer bedraagt dan 3 pro cent. Volgens Anker kon het dus net zo goed zijn dat zijn cliënt 'maar' 28 kilometer harder had gereden dan was toegestaan, en was het dus maar de vraag of de officier van justitie strafrechte lijk mocht vervolgen. De kantonrechter in Hoorn stelde Anker in eerste instantie in het gelijk. In hoger beroep verloor hij de zaak weer. Bij een vergelijkbare affaire in Leeuwar den kreeg hij wel gelijk. In de derde zaak in Utrecht veroor deelde de rechter een verdachte in hoger beroep. De man ging uiteindelijk in cassatie. De Hoge Raad verschaft nu opheldering; de officier van justitie mag best vervolgen, maar moet rekening houden met de foutmarge van de meetapparatuur. Het openbaar ministerie had zich al op deze uitspraak voor bereid, zo zegt een woordvoer der van het ministerie van justi tie. Er zijn correctietabellen naar de politie gestuurd waarin de foutmarge is verwerkt. Dat betekent ruwweg dal gemeten snelheidsovertredingen pas tel len als de snelheid meer dan 3 procent boven de grenswaarde ligt. Dus de hardrijder die 113 rijdt waar hij tachtig mag, valt nog steeds onder het milde ad ministratieve regime van 80 tot 110, maar als hij 114 rijdt moet hij voorkomen. Het systeem bestond tot gis teren uit vaste boetes die traps gewijs opliepen, steeds met 50 gulden voor iedere vijf kilome ter boven de maximumsnel heid. Voor snelheidsoverschrij- den haag anp-gpd Ondanks 'belangrijke inhoude lijke bezwaren' heeft de WD- fractie in de Eerste Kamer giste ren gestemd voor invoering van de kleinverbruikersheffing op energie. De steun van de libera len was onontbeerlijk voor een meerderheid. Eigenlijk ziet de WD hele maal niets in de heffing. De Tweede-Kamerfractie stemde al met pijn en moeite in met het wetsvoorstel. De senaatsfractie hield de spanning er lang in. 'Tot aan de stemming was onze ker of de liberale leden van de Eerste Kamer al dan niet una niem voor de ecotax zouden stemmen. Volgens woordvoerder De Haze Winkelman is het uitein delijk een politieke afweging ge weest die de WD deed beslui ten voor te stemmen. Belangrijk daarbij was de toezegging van minister Wijers van economi sche zaken dat Nederland in het vervolg op Europese stappen zal wachten alvorens nieuwe initia tieven te nemen op het gebied van fiscale belasting van ener gie. Ook het feit dat het kabinet dingen tot en met 14 kilometer per uur geldt een boete van 50 gulden, met steeds hogere boe tes tot een maximum van 200 gulden voor overtredingen van 26 tot en met 30 kilometer per uur. Daarboven komt de zaak voor de rechter en dreigen ho gere boetes en andere straffen, zoals verbeurdverklaring. Hardrijders die net boven een grens balanceerden, vallen nu in de lagere schijf en hoeven dus minder te betalen. In som mige gevallen, waar tot straf rechterlijke vervolging was be sloten, wordt de zaak gesepo neerd omdat de termijn voor een milde administratieve af doening is verstreken. Het is niet bekend voor hoeveel geval len dit opgaat. heeft toegezegd de wet te willen evalueren, heeft de WD gehol pen voor te stemmen. „Desondanks waren daarmee al onze bezwaren voor een be langrijk deel nog steeds niet weggenomen zei De Haze Winkelman. Doorslaggevend voor de WD-senaatsfractie was het vertrouwen, dat het kabinet voldoende vaart zet achter de sanering van de overheidsfinan ciën en de vermindering van de collectieve lastendruk. „Dal geeft ons voldoende zekerheid over een aantal belangrijke de len van het kabinetsbeleid", al dus De Haze Winkelman. De heffing op energie is be doeld om burgers te manen zui niger niet elektriciteit en gas om te gaan. Door het aannemen van het wetsvoorstel wordt elektriciteit per 1 januari 3,5 cent per kilowattuur duurder. Cas wordt 11,2 cent per kuub duurder. laatstgenoemde prijs verhoging wordt gefaseerd inge voerd over een periode van drie jaar. Gemiddeld zal de energie- nota voor huishoudens 150 gul den per jaar hoger uitvallen. De opbrengst wordt via een belas tingverlaging teruggesluisd. Jongen speelt met leven bij 'oversteken' vinkeveen anp F.en 12-jarige jongen uit Wilnis is deze week op de provinciale weg in Vlnkeveen geschept door een auto toen hij tijdens de middagpauze een paar klas genoten probeerde te impone ren met het spelletje: hoe vaak en hoe snel kan ik oversteken? Hij vloog daarbij meters door de lucht, inaar kwam er won derwel met een hersenschud ding en schaafwonden vanaf. De 52-jarige automobiliste die hem aanreed raakte niet ge wond. Caleidoscopisch mozaïek van valkuilen DEN HAAG GPD Hieronder staal de integrale tekst van het dictee. Voor de liefhebbers. In deze te veel door storm en verraderlijke ijzel geteisterde tij den vermeit menigeen zich 's avonds in het uitzoeken van een attractieve vakantiebestem ming. Consciëntieus bijeen geraapte toeristische paperas sen bieden een caleidoscopisch mozaïek van stereotiepe beel den; weidse panorama's, onver moede strandtaferelen, pitto reske dorpsstraatjes - de hele santenkraam. Velen prefereren verre, avon tuurlijke reizen; de een zet zijn zinnen op een tournee kriskras door de woestijn van Saoedi Arabië, de ander kijkt reikhal zend uit naar de steilten van het Costaricaanse hooggebergte; een derde zoekt zijn heil te mid den van de pinguïns in het an tarctisch gebied. Nochtans stellen veel luieri ken zich halsstarrig teweer te gen exotische uitstapjes met alle risico's van dien; zij zijn vol maakt gelukkig wanneer zij zich bij een temperatuur van zo'n dertig graden Celsius kunnen neervlijen op een zonovergoten strand, ver weg van de gevaren van de tseetseevlieg. In vroeger eeuwen was het strand in onze contreien mees tentijds het domein van strand jutters die bij nacht en ontij er op uittrokken; alleen als een potvis het loodje had gelegd, kwamen op sensatie beluste pottekijkers in groten getale er op af om het kolossale kadaver minutieus in ogenschouw te nemen. Negentiende-eeuwse roman tici ontdekten het strand als een fascinerende locatie; her en der ontstonden hadplaatsen die met gepavoiseerde promenades en prestigieuze hotelaccommo daties een geneeskrachtig ver blijf boden aan geprivilegieerde logés van goeden huize. Heden ten dage worden de stranden op zomerse dagen bevolkt door horden partieel of compleet ontblote zonaanbidders, de raJ vissant gebronsde lijven inge smeerd met beschermende crè mes; velen vinden dit plebeji sche schouwspel gênant en on oorbaar. Ten gevolge van het massa toerisme heeft de strandliefheb- ber onloochenbaar concessies moeten doen; maar desondanks is er niets idyllischer dan een prachtige ovale kamer met wijd openslaande deuren, een ma jestueus balkon en bovenal een feeëriek uitzicht op de einde loos deinende zee. jv/'zens/flg in de sector :J2L. ^O-dienst Detam Arbo *rapt volgend jaar honderd I de 430 arbeidsplaatsen. Re- is een tegenvallende markt- Detam Arbo gaat de bonden onderhandelen r een sociaal plan. Gedwon- ontslagen zijn volgens di- ®teur Hoogstraten niet uitge (RBO-diensten verzorgen op nmerciële basis de verzuim- (itrole van zieke werknemers Adviseren over de veiligheid I de werkplek. Bedrijfstakken J een hoog ziekteverzuim "1 vanaf 1 januari volgend jaar plicht zich bij een van de ve- irbodiensten aan te sluiten. Irest van het bedrijfsleven Tg nog twee jaar wachten. Lolgens Detam Arbo wachten Q bedrijven, in tegenstelling .wat tot voor kort werd aan- ■omen, tot het moment Brop ze verplicht een ARBO- Ppst moeten opzoeken. Niet rpn Detam Arbo heeft daar Ivan: uit de hele branche ko- de laatste tijd signalen dat slecht gaat. blgens bestuurder Cremers de vakbond VHP zijn de problemen ontstaan doordat de meeste ARBO-diensten afkom stig zijn van bedrijfsverenigin gen. Deze diensten zijn volgens hem uitsluitend opgericht om overtollig personeel van de be drijfsvereniging aan een baan te helpen. Veel van deze werkne mers zijn nauwelijks in staat commercieel te denken en te werken. Bovendien is er een prijzenslag gaande. ARBO-dienst De Twaalf Pro vinciën, niet afkomstig van een bedrijfsvereniging, zegt desge vraagd geen problemen te heb ben. „Wij hebben besloten niet mee te doen aan de prijzenslag in deze sector", aldus een woordvoerder. Het aantal me dewerkers, nu 250, moet eerder worden uitgebreid dan worden ingekrompen. Ook ArboNed, af komstig van het GAK, zegt geen problemen te hebben. Beide bedrijven kampen dit jaar nog wel met 'aanloopverliezen'. Detam Arbo, afkomstig van de bedrijfsvereniging voor de detailhandel Detam, verzorgt de arbodienstverlening aan 450.000 werknemers die werken in 27.000 bedrijven. Detam Ar bo had gehoopt op 100.000 werknemers meer. DEN HAAG DICK VAN RIETSCHOTEN Al bij de tweede zin zie ik de eerste valkuil opdoemen. 'Een caleidoscopisch mozaïek van stereotiepe beel den', leest Philip Freriks op gedragen toon voor. Ha! Daar trap ik niet in. Caleidoscopisch moet met een k, dat weet ik pertinent zeker. En over die andere woor den hoef ik niet eens na te denken; een makkie. En zo maak ik zonder het te beseffen mijn eerste fout. Ik zit in de vergaderzaal van de Eerste Kamer en doe mee aan 'Het groot dictee der Nederlandse taal', afle vering zes. De voorgaande vijf keer heb ik de inmid dels tot goede decembertraditie uitgegroeide spelling test thuis voor de buis afgelegd. De resultaten vielen niet eens tegen. Waar het gemiddelde aantal fouten doorgaans rond de 23 schommelde, had ik er tot nu toe gemiddeld negen. Maar nu wilde ik het wel eens in het echt meema ken, niet ontspannen dweilend op de bank met een blocnote op de knieën en een pilsje binnen handbe reik, maar zwetend in de arena zelve. De organisato ren vonden het een aardig idee. Laat die journalist maar eens voelen hoe hel in werkelijkheid is! En zo zat ik dus afgelopen zaterdagavond achterin het vak van de onbekende Nederlanders mee te schrijven als ware ik een echte deelnemer. Voorbereid had ik me niet. Zoiets is onbegonnen werk. Bovendien wordt volgend jaar het nieuwe Groe ne Boekje met de officiële woordenlijst der Neder landse taal van kracht, wqardoor een groot aantal woorden van gedaante verandert. Het zou zinloos zijn me nu op de valreep nog in de oude spelling te gaan verdiepen. Vertrouw maar gewoon op je kennis, taal gevoel en intuïtie, hield ik mezelf voor. De ervaring heeft me trouwens geleerd dat ik niet zozeer moeite heb met het in de goede volgorde zetten van de juiste letters, maar veeleer met 'bijkomstigheden' als het plaatsen van een streepje waar dat niet hoeft, het aan eenschrijven van woorden die los moeten of het ge bruik van hoofdletters waar kleine letters worden ver langd. Als Philip Freriks het dictee eerst een keer in z'n ge heel voorleest, zie ik velen vertwijfeld rondblikken. Bij mezelf constateer ik echter een serene gemoedstoe stand. Dit is een fluitje van een cent. Ook minister van binnenlandse zaken Hans Dijkstal, die tegenover me bij de afdeling 'prominenten' zit te ginnegappen met Ron Brandsteder, lijkt te blaken van zejfvertrouwen. „Ik heb nooit klachten over mijn spelling gehad, dus waar zou ik me druk om maken?", zei hij toen we el kaar sterkte hadden gewenst. Gans anders is het ech ter gesteld met mensen als FNV-voorzitter Johan Ste kelenburg, de zingende rechter Corry Brokken en de Haagse schrijver/dichter Bart Chabot, die er ronduit tobberig bij zitten. Zodra de eerste woorden aan het papier worden toevertrouwd, valt er in de zaal een gewijde stilte. Na twee zinnen vraag ik me af waar nou toch de booby traps zitten. Volgens mij heb ik tot nu toe alles goed. Weidse panorama's, pittoreske dorpsstraatjes, simpel toch allemaal? M'n eerste twijfelgeval is 'kriskras'. Aan elkaar? Een streepje ertussen? Ik besluit het streepje te nemen. Fout dus. Een paar seconden later slaat de twijfel op nieuw toe. Pinguïns, daar moet een trema op, zou ik Corry Brokken zit naast minister Hans Dijkstal van binnenlandse zaken te zweten op de correcte spelling. Achter hen zitten de historicus Maarten van Rossem en oud-politica Ina Brouwer. foto anp zeggen, maar wedden dat dit een smerige instinker is? Weet je wat? Ik laat die twee puntjes lekker weg. Ik heb ze tuk! Daar komt de tseetseevlieg aEmzoemen. Mijn versie: tse-tsevlieg. „Dat is de intelligente oplossing", zegt de ravissant geklede, schrijfster Lydia Rood later in de pauze tegen me. „Ik heb het precies zo geschreven, maar dat wordt vast niet gewaardeerd". Halverwege het dictee gebeurt het'opeens. Ik begin me zorgen te maken. Loop ik niet met open ogen in allerlei hinderlagen? De zenuwen krijg ik ervan. Mijn hart begint te bonzen, m'n gedachten dwalen af. Ik verkeer in een soort trance. Heel in de verte hoor ik Philip Freriks een nieuwe zin voorlezen. Ik mis een stuk. Wat zei hij nou? Ik wacht op de herhaling en raas dan op de automatische piloot over het papier. Ik krijg tekenen van schrijfkramp, ook dat nog. Dit is voer voor psychologen, denk ik, terwijl ik een afweging maak tussen 'pottenkijkers' en 'pottekijkers'. Dat laatste is geen gezicht, het worden dus potten. Op nieuw ga ik de mist in. Pas bij het woord 'plebejisch' ben ik weer bij de les. Honderd procent zeker van mezelf noteer ik de juiste schrijfwijze en leun tevreden achterover. Nog één zin en de tortuur is voorbij. Ik kijk niets meer na en lever m'n geschrift opgelucht in. De apotheose is verschrikkelijk. Als we na de pauze de correcte tekst uitgereikt krijgen, stijgen er kreten van afschuw en schaamte op. Hoeveel fouten we wer kelijk hebben gemaakt weten we nog niet, maar we zien nu in elk geval hoe het allemaal had gemoeten. Het eerste woord waar m'n oog op valt is 'santen kraam', met een n dus. Nooit geweten. Ik zie de tseet seevlieg en de pinguïn in hun ware gedaante, ik zie 'tournee' met 'ou' en ik meng me in de collectieve boosheid over de juiste schrijfwijze van 'onoorbaar'. „Hoeveel heb jij er?", gebaart Lydia Rood vanaf de overkant. Ik steek tien vingers op, want zoveel fouten heb ik in de gauwigheid geteld. Het valt me eerlijk ge zegd nog mee. Lydia heeft er bij zichzelf vijftien ont dekt. Maar ik heb te vroeg gejuicht. Als m'n eigen diclee mij ter hand wordt gesteld, krijg ik een klap met een moker: vijftien fouten in totaal! M'n slechtste dictee in zes jaar. Tot twee keer toe heb ilc 'erop' niet aan elkaar geschreven, ik heb 'van dien' wél aan elkaar geplakt en 'te midden van' als twee woorden genoteera. Maar het ergst van alles is het woordje 'gênant'. Vorige week nog heb ik een collega daarover met het woordenboek in de hand de les gelezen: er moet een accent circon- flex op. Maar waarom heb ik het woordje dan nu zelf géén 'dakje' boven z'n hoofd gegeven? Over gênant gesproken... Hans Dijkstal is het lachen inmiddels ook vergaan, evenals Ron Brandsteder. Ze hebben respectievelijk 38 en 35 fouten. „Daarbij vergeleken ben ik nog een topper", vindt johan Stekelenburg, die op 29 bleef ste ken. De beste bekende Nederlander blijkt uiteindelijk Lydia Rood te zijn. Geen vijftien zoals ze aanvankelijk naar me had geseind, maar achttien. Ze laat zich het applaus zichtbaar welgevallen. Ik daarentegen wandel als een geslagen hond het Binnenhof af, stinkend ja loers op de onbekende Vlaming die met slechts twee fouten had gewonnen. Gelukkig is het stil op straat, want voorlopig durf ik niemand onder ogen te komen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5