het oudste orgel van Nederland Actie "Adopteer Unieke orgelpijpen uit 1446 Gebroeders Van Hagerbeer Help het orgel restaureren 1 e meest spectaculaire ontdekking was dat een groot aantal pijpen van het I oorspronkelijke orgel, daterend uit 1446, zich nog steeds in het orgel bevindt. Dit pijpwerk behoort daarmee tot het oudst bekende nog spelende ter wereld. :r waren zoveel historische bestanddelen bewaard gebleven, dat besloten is tot een integraal ïerstel in de originele 17de-eeuwse staat. Dit was een eenmalige kans om een groot stadsorgel ait die tijd te doen herrijzen. De 17de eeuw is internationaal gezien de Gouden Eeuw op het gebied van de orgelmuziek. Het Van Hagerbeer-orgei zal na restauratie als geen ander geschikt zijn voor de vertolking van de vele componisten uit de 17de eeuw en eerder, onder wie onze grootste nationale componist Jan Pietersz. Sweelinck. De restauratie wordt uitgevoerd door de orgelbouwer Verschueren uit Heythuysen (Limburg). Als in 1998 de restauratie van het Van Hagerbeer-orgel voltooid is, zijn in de Pieterskerk twee unieke orgels aanwezig. Want inmiddels is de restauratie van het Thomas Hill-orgel (1883) voltooid. Door steun van vele liefhebbers en belangstellenden zal de Pieterskerk één van de belangrijkste orgelcentra in de wereld worden. Om de restauratie van het uit 1643 stammende Van Hagerbeer-orgel in de Pieterskerk mogelijk te maken is de actie "Adopteer een orgelpijp" gestart, edereen kan voor minimaal 100 tuiden zijn naam verbinden aan een 7an de vele te restaureren orgelpijpen. Hoe groter het sponsorbedrag, des te troter de pijp die naar de sponsor wordt vernoemd. De namen van de schenkers kunnen liet in de pijp zelf worden gegraveerd. Dat zou ten koste gaan van de kwaliteit 7an het geluid. De namen worden in krijt aangebracht :n voorts op een soort plaquette die in le Pieterskerk komt te hangen. Haast vermelding op het tableau ïrijgen alle schenkers een afbeelding 7an het orgel en een officieel locument waarop staat welke irgelpijp zij hebben geadopteerd met ille relevante bijzonderheden, zoals egister, toonhoogte, lengte, maker en latum van vervaardiging. Ha voltooiing van het Van Hagerbeer- irgel worden alle sponsors, kleine en jrote, uitgenodigd voor een speciaal loncert. Ook scholen kunnen leelnemen aan deze actie. Het Van Hagerbeer-orgel bevat in ^taal 1800 pijpen, in grootte variërend tan 3 centimeter tot 8 meter. In het binnenwerk van het orgel zitten circa (00 pijpen die voor 100 gulden per stuk tunnen worden geadopteerd. )e duurste pijp kost 250.000 gulden. ;en speciale actie onder het iedrijfsleven moet fondsen bijeen irengen voor restauratie van onder neer deze grote en dure frontpijpen, le blaasbalg, de speeltafel, de windlade en de fractuur. De totale restauratie kost 3,2 miljoen gulden. Inmiddels zijn belangrijke giften voor de restauratie van het orgel gedaan door het VSB-fonds Den Haag en Omstreken, het Prins Bemhard Fonds en de Algemene Loterij Nederland. Om de restauratie van het Van Hager.beer- orgel te voltooien moet echter nog een bedrag van 1,3 miljoen gulden bijeen worden gebracht. Bij de restauratie in de jaren zeventig werd de Pieterskerk omgevormd tot een multifunctioneel centrum van Leiden, waarbij de functie van concertzaal tot een van de belangrijkste bleef behoren. Dit mede vanwege het feit dat de Pieterskerk een van de grootste orgels in ons land, het Van Hagerbeer-orgel. herbergt. Op gezag van orgel-deskundigen wordt dat orgel gerestaureerd in de oorspron kelijke toonzetting van voor 1700. De beroemdste orgelbouwers, de gebroeders Van Hagerbeer, brachten het instrument in 1643 tot stand. Het instrument is echter in het midden van de vorige eeuw en voortsin deze eeuw ingrijpend veranderd. Hierbij is ook de toonzetting gewijzigd. Het historisch belangrijke pijpwerk is wonder boven wonder nagenoeg geheel gespaard gebleven. De handtekening van Van Hagerbeek op het orgel in de Pieterskerk (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) Het team van deskundigen dat de restauratie voorbereidde, stelde vast dat na de restauratie meer dan 70 procent van het aanwezige pijpwerk van vóór 1700 dateert. H«« Van Hagerbeer-orgel in h tijdens de Ooulw Eeuw bew lue. Een deel van het pijpwtric Stichting Orgelfonds de familie T. Hill, wonende te Londen, Groot-Brinanic. 'adoptie ouder' is van een orgelpijp uit het Van Hagerbeer-orgel met' de volgende gegevens: plaats in orgel: omtrek in millimeters: lengte in millimeters: materiaal: holpijp 8' Het Leidsch Dagblad wil de actie voor herstel van het orgel graag steunen. Lezers die willen deelnemen kunnen 100 gulden of meer overmaken op Postbankrekening 57055 ten name van Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad. In ruil daarvoor wordt: Een orgelpijp naar u vernoemd. Uw naam wordt op een tableau vermeld dat in de Pieterskerk komt te hangen. Indien u dat niet wenst, kunt u dat op de girokaart vermelden. U mag de orgelpijp ook naar iemand anders laten vernoemen. U ontvangt een officieel certificaat met een foto van het orgel alsmede een beschrijving van de pijp die door u is geadopteerd. Na voltooiing van het Van Hagerbeer-orgel worden alle sponsors uitgenodigd voor een speciaal concert in de Pieterskerk. (Ook scholen kunnen voor een minimumbedrag van 250 gulden deelnemen en op die manier hun naam verbinden aan het oude Van Hagerbeer-orgel. Onder het bedrijfsleven wordt binnenkort een andere actie gehouden).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21