'Ik ben een swingende grootma' Cultuur Kunst Zweden 'rikt nu Flirt in Kleine Klup Crescendo wil 20 nieuwe leden J sponsor Vergeten Leidse cantate in 'première' Kunsthal koopt nep-Vermeer van meestervervalser Van Meegeren fulp met performer Jarvis Cocker beste uit Britpop PENSDAG 13 DECEMBER 199591119 Leicis Operettegezelschap 'niet onbollig nt. 1 thede gpd Hcreeg zelf ook mooie ca- is, maar het presentje dat van Zweden, de nieuwe Tdirigent van het Orkest van |D Oosten, gistermiddag op Verjaardag voor zijn nieuwe gever meebracht, sloeg al- n^De voorzitter en de direc- r0,weten het ook nog niet", dik Van Zweden nadat hij zijn Itekening onder het con- had gezet, „maar ik vond gnde plicht van de nieuwe •dirigent meteen met eep i4jve sponsor te komen. Het ki M i kleine reus kon meedelen ,cxj>ij zijn aantreden in 1997 aadrkest van het Oosten een akmdget ter beschikking krijgt iechts een fractie minder is dat van het Concertge- Vorkest, waar hij concert- jter is en dat de hele wereld ;°feisi. 'er verbouwereerde Overijs- musici konden bijna hun niet geloven. Na volgend tiijullen ze veel en vaak in het ormland verkeren. Van Zwe- dt impresario Rob Groen kon ta^ndigen dat er nu al twee Inlandse tournees concreet |pen zitten. leiden» Honderden feesten afstruinen zonder een feestbeest te zijn. Free-lance fotograaf Michel Pellanders liep vier jaar lang alle mogelijke par ties af met als enige legitimatie zijn camera. Het resultaat is 'Flirt', een expositie in fotogalerie 'De Kleine Klup'. De foto's van Pellanders zijn tot en met 4 januari, dagelijks van 15.00 tot 22.00 uur, te zien in de galerie aan de Nieuwe Rijn 1foto michel pellanders 1 let Leids Operettegezelschap Crescendo zit een beetje met de handen in het haar: volgend jaar bestaat het 45 jaar, maar de keuze voor een operette is nog niet gemaakt. Toch moeten de repetities binnenkort beginnen, want het gezelschap trekt bijna een jaar uit om een operette in te studeren. Zeker nu een ande re dirigent in de persoon van Bob Berkemeier is aangetrok ken en is overgestapt op regis seur George Ouwerling Vandaar dat in januari twee kennismakingsavonden worden gehouden in de vaste verblijf plaats van Crescendo, de Mara- nathakerk aan de Driftstraat. „Vooral mannen en jongeren vanaf 16 jaar zijn zeer welkom. Ze hoeven niet vo'o'r te zingen. Dat komt tijdens de repetities wel aan de orde. Dan is het in het begin 'nootjesvreten' gebla zen", aldus voorzitter Kees Os kam en bestuurslid Thijs Hijs- bergen. Het tweetal hoopt dat er zich 20 nieuwe leden aanmelden, waardoor de 'cast' in één klap op 50 zou komen. Dat biedt meer mogelijkheden voor de keuze van het repertoire. „Want in'januari moeten we toch spij kers met koppen slaan. Dan moeten we een operette uitkie zen. En vanzelfsprekend zal dat er weer een in de Weense tradi tie zijn. Laten de operettezange en -zangeressen in spe' nou niet denken dat het een oubollige bedoening is. Want dat is bij ons zeker niet het geval. Ik weel wel dat de mentaliteit er eentje is van 'oh, die zit bij de operet te, dus dat is een doetje'. Maar we trekken er echt hard aan om een operette zo professioneel mogelijk op de planken de brengen. Voor wie dat nodig heeft zijn er dans- en acteerles sen. Een produktie kost ons 40.000 gulden. Het is dus be paald geen gezelligheidsvereni gtog." Maar het moet wel gezellig blijven. Oskam en Rijsbergen hebben er alle vertrouwen in dat de nieuwe dirigent, dankzij zijn 'koorervaring' het aangena me met het nuttige weet te ver enigen. Crescendo verhuisde voor de jaarlijkse uitvoering afgelopen november naar de Leidse schouwburg. Een noodgedwon gen verhuizing weliswaar, om dat de Stadsgehoorzaal in de verbouwing zit, maar wel een die hij het operettegezelschap prima is bevallen. Oskam: „Ik heb de directie van de schouw burg ook een bedankbrief ge stuurd We zijn er zo goed ont vangen, hel was werkeli'k af Of Crescendo, ook al is de Stadsgehoorzaal weer open, blijvend in de Schouwburg zal 'staan', is nog de vraag Maa'r Oskam en Rijsbergen denken er hard over „Al was hel alleen maar vanwege de kosten Vier avonden in de .schouwburg wa ren goedkoper dan drie in de Stadsgehoorzaal. Dat is toch wel een reden om ons eens goed Ie bezinnen." I)e kennismakingsavoiiden met Crescendo zijn op 2 en 9 januari, in de Maranathakerk, Driftstraat 2H, leiden, aan vang 20.00 uur. Geïnteresseer den kunnen nu al contact op nemen met secretaris W. Azier, (cl. 07 17146830, of UH l VOOf zitter Kees Oskam, tel. 0297- 868177. De Kunsthal in Rotterdam, een plek voor wisselende tentoonstellingen, heeft op een veiling in Parijs voor 113.000 gulden het schilderij 'Laatste Avondmaal' van Han van Meegeren gekocht. Het schilderij is een van de vele vervalsingen die Van Meegeren tussen 1935 en 1945 maakte in de stijl van Vermeer. Directeur Van Krimpen wilde het schilderij pertinent kopen om het te kunnen laten zien op de ko mende grote Van Meegeren-expositie in de Kunsthal, vanaf 10 februari vol gend jaar. De Kunsthal noemt het schilderij een sleutelstuk in het oeuvre van de meestervervalser Van Meegeren (1899- 1947). Hij schilderde het doek, dat 224 bij 174 centimeter meet, in 1940. Van Krimpen had maximaal 150.000 gulden willen betalen voor het werk. Op de veiling in Parijs werd het schil derij gisteravond ingezet op (omgere kend) 50.000 gulden. De biedingen lie pen snel op tot het dubbele en begon nen daarna te stokken. Uiteindelijk was Van Krimpen de laatste bieder op 113.000 gulden. De bekende Rotterdamse kunstver zamelaar D.G. van Beuningen, een van de grondleggers van het Museum Boy mans-van Beuningen, kocht het schil derij in het begin van de oorlog voor 1,6 miljoen gulden, in de veronderstel ling daarmee een echte Vermeer in handen te hebben. Hij is ook altijd blij ven geloven dat het werk werkelijk door Vermeer gemaakt was. Hij heeft zelfs alles gedaan om onomstotelijke bewijzen van zijn gelijk te krijgen, maar slaagde daar niet in. Van Meegeren zelf had vlak na de oorlog, toen hij gearresteerd was we gens z'n kunstvervalsingen, al toegege ven dat hij opzettelijk Vermeer-achtigc schilderijen had gemaakt om snel veel geld te verdienen' Eind 1947 werd hij voor z'n vervalsingen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, korte tijd la ter overleed hij. In die jaren en ook la ter nog voerden kunstkenners en verf experts heftige polemieken over de werken van Van Meegeren. Van Beuningen overleed in 1955, waarna het 'Laatste Avondmaal' in be zit kwam van diens advocaat Pierre Sciclounoff. Vanaf dal moment tot nu is het schilderij niet meer in het open baar te zien geweest. De erfgenamen van Sciclounoff brachten het werk gis teren ter veiling omdat internationaal vraag begon te ontstaan naar echte schilderijen van Van Meegeren naar aanleiding van de komende Rotter damse tentoonstelling over de grote vervalser. De Kunsthal weet nog niet of de nu aangekochte Vermeer-vervalsing na de expositie in eigen bezit zal blijven. De Kunsthal is een plek voor wisselende tentoonstellingen en is niet bedoeld om kunstwerken in eigendom te hou den. t assen Willeke heeft ander kapsel Bijna 80-jarige Moya maakt eerste cd sterdam Willeke Alberti onthult op 19 december haar eigen [issen beeld in Madame Tussaud Scenerama op de Dam in Visterdam. Haar evenbeeld heeft een ander kapsel dan de zan ies zelf, maar dat vindt zij niet erg. De haardracht in het mu- tim is volgens haar herkenbaarder voor het grote publiek. Aan 3t beeld voor Willeke werd zeven maanden gewerkt. Twee keer Jseerde de zangeres. Momenteel bereidt ze zich voor op de op- sjmen van een televisieserie, waarin zij samen met Monique li der Ven en Linda de Mol de hoofdrol speelt. Rationale Toneel schrapt Mensenhater haag Het Nationale Toneel heeft de produktie 'De Mensen- iter' van Molière stopgezet. Door problemen met zijn gezond- fid is regisseur Dirk Tanghe niet in staat de produktie waaraan j inmiddels drie weken heeft gewerkt af te maken. Het is niet jukt een andere regisseur aan te trekken. Hierdoor zag de lei- ng van het Nationale Toneel zich gedwongen van de produktie plc zien. 'De Mensenhater' zou op 19 januari in première zijn gaan. .Ef)e Notekraker' in Congresgebouw pf haag Het Staatsballet van Oefa, onder leiding van Yuri Gri- rovïch, danst aanstaande vrijdag het bekende sprookjesballet e Notekraker'. Het ballet verhaalt over het meisje Clara en 1 Qr in een prins veranderde notekraker. De toegangskaarten, Istlusief gratis busvervoer, zijn te koop bij het Uitbureau vaan K rf Telefoon: 071-5141141. Een oude, gebogen dame komt het etablissement aan de Ridderkerkse haven binnen wandelen. In haar kobalt blauwe satijnen jurk met even blauwe glinsterende palet ten nestelt ze zich behaaglijk bij de kachel. Ze is artieste, al zeventig jaar. Trots is ze op haar eretitel: 'The Queen of Evergreens'. Ze heet Moya, haar leeftijd is 79 jaar. Workshop voor jonge blazers pEN» Tijdens de eerstvolgende editie van de Leidse Jazzweek miidt de Streekmuziekschool Leiden op 27 januari in De Waag o*|i Big Band Workshop. Jonge blazers tot circa twintig jaar kun st i dan deelnemen aan een openbare repetitie met de profes- inelfe big band de Highlight Jazz Orchestra. De inschrijving is perkt tot 30 deelnemers. Voor telefonische informatie (vrij- iflgs van 14.00-15.00 uur): 071-5141041. li oncerten Simply Red en Tori Amos 'Aterdam De Britse groep Simply Red treedt 15 mei weer op in j^Ahoy' in Rotterdam. De kaartverkoop begint aanstaande za- orflag bij de bekende voorverkoopadressen. De Amerikaanse teHgeres Tori Amos treedt op 15 maart in het Congresgebouw n*op 16 maart in het RAI Congrescentrum op. Amos maakt ,0lotionele muziek met zeer persoonlijke teksten. Kaartverkoop eieTt aanstaande vrijdag bij de bekende voorverkoopadressen. ridderkerk berrit de lange De uit Rotterdam afkomstige zangeres treedt nog minstens een keer per week op. Zolang het nog kan, want op het podi um voelt ze zich al bijna haar hele leven als een vis in het wa ter. „Vera Lynn treedt nog op voor het Engelse koningshuis en Frank Sinatra is tachtig. Waar om zou ik het dan niet meer kunnen?", zo pareert ze de vraag hoe een vrouw van haar leeftijd dit nog kan volbrengen. Moya staat haar mannetje, laat dat duidelijk zijn. Met Vera Lynn is meteen haar grote idool ter sprake gekomen. „Zij is een groot voorbeeld voor mij. Ik word wel eens de Neder landse Vera Lynn genoemd, omdat ik veel nummers van haar zing. Daar ben ik wel trots op, maar Vera's stem is heilig, niet te imiteren". Hoewel Moya al optreedt sinds haar vijfde jaar, ging pas onlangs een lang gekoesterde wens in vervulling: zij bracht een cover van de Bac- cara-hit 'Yes Sir, I can boogie' uit op cd. Een debuut, op 79-ja- rige leeftijd. De zangeres is ervan over tuigd dat het een hit wordt. „Verschillende radiostations hebben het nummer al opge pikt. Mensen stikken tegen woordig van nostalgie". Haar leeftijd belet haar niet te verlan gen naar dè doorbraak, als het kan gróég compleet mèt optre dens op tv. Talenknobbel Moya's repertoire beslaat de ja ren '20 tot '60. Ze brengt num mers van Vera Lynn, maar ook van Edith Piaf en Doris Day. Haar optredens hebben een hoog meezinggehalte: van 'When the saints go marching in' tot 'Blueberry Hill'. En we moeten vooral niet denken dat haar gehoor uitsluitend bestaat uit bewoners van bejaardenoor den. „Het zijn mooie songs die een breed publiek aanspreken. Ouderen komen naar mijn op tredens uit nostalgie, jongeren willen graag de liedjes horen die hun moeders vroeger zongen. Ik Moya: „Het blijft altijd kriebelen." ben voor hen een swingende oma. En waarschijnlijk de meest gezoende zangeres. Moya trad voor het eerst op in het Rotterdamse café van haar oom en tante. Doordat een aan tal familieleden bij de Holland- Amerika-lijn werkte, pikte ze op haar vijfde al een aardig woord je Engels op. Haar moeder was Friezin, wat haar naar eigen zeggen haar talenknobbel ople verde. „Friezen hebben van na ture een beter taalgevoel dan andere Nederlanders. Als arties te had ik daar veel profijt van." De zangeres mag dan gebo ren en getogen zijn in Rotter dam, ze voelt zich voor alles Friezin. „Daar komt ook mijn artiestennaam vandaan. Ik heet eigenlijk Klaske, maar ik werd vroeger 'mojje Friezin' ge noemd. Vandaar Moya. Haar liefde voor muziek lood ste haar de oorlog door. Een tijd die haar de kracht gaf om nu nog steeds artieste te kunnen zijn. „Ik heb een goeie schuts engel. In de oorlog was ik al eens ter dood verklaard toen de Philips-fabriek waar ik werkte werd gebombardeerd. Ik kon echter vluchten. Met zingen kon ik het leed wat verzachten." Kriebelen Na de oorlog trad ze op voor en met de Canadese bevrijders, zo'n vijftienhonderd man. „Ik was een soort Hollandse Zarah Leander." Daarna kwam haar loopbaan op een wat lager pitje te staan, maar nu is ze klaar voor een grootse carrière. „Het blijft altijd kriebelen. En samen met de Wally McKey-show trek ik nu nog steeds door het hele land." Haar ietwat breekbare uiter lijk is slechts schijn, want Moya laat zeker niet met zich spotten „Mijn optredens zijn echte shows. Niemand blijft op zijn stoel zitten. Ik bespeel het pu bliek als geen ander. Ik spring nog net zo makkelijk van het podium aK vroeger. I nthou- siaste toeschouwers trek ik op het podium, dal vinden die mensen prachtig. Natuurlijk zit er wel eens een vervelende vent tussen. Die kan ik dan van het podium kieperen, maar ik kan hem ook de microfoon voor houden. Het is toch geweldig als zo iemand zich ook een keertje Lee l owers kan voelen?" Ze gaat door zolang het nog kan. „Mensen vragen wel eens: Ben je niet bang dal iemand zegt: 'Hé oudje, wegwezen. Ik kan het veel beter'' la, als ie mand mij overtreft, zou ik direct plaatsmaken. Maai tot nu n»' Is dat nog niet gebeurd." recensie john oomkes Pulp, met in het voorprogramma: Cast Ge- 8/12, Melkweg/The Max. Amsterdam. Meer concerten in februari 1996. nderwear' wordt ingezet, vliegt er eha richting podium. Lange tijd meer gezien, maar het'optreden l dan ook verzorgd door een bui- imeen populair Brits bandje waar- Ie muziek een hoog retro-gehalte Als de daaropvolgende vioolsolo lagelijk geluid van een zingende verrassend benadert, vliegt er nog lipje naar frontman Jarvis Cocker. Hij raapt het niemendalletje op, veegt het weinige zweet uit het gelaat en meldt dat de vorige bezitter in elk geval een dame blijkt 'die schoon op haar li chaam' is. De gein verplaatst zich joe lend door de zaal. Hier bespeelt iemand met achteloos gemak zijn publiek. 'Underwear' is het aardigste nummer dat over mode werd geschreven sinds Ray Davies van The Kinks 'Dedicated Follower of Fashion' aan papier en vinyl toevertrouwde. De vergelijking is geen toevallige: vrijwel alle bandjes uit de Britpop zijn schatplichtig aan de sixties. Geen bombast, geen politieke lading (of het moet de ironie dienen) - pop draait weer om songs. Evenals Davies, of tijdgenoten als Blur, bedient Cocker zich van machtige wa pens als ironie en sarcasme. Hij kriti seert zijn generatie, het hele Britse volk en en passant natuurlijk zichzelf. Als je de teksten van Pulp's recente en magni fieke album Different Class er nog eens op naleest (nu pas valt me de waarschu wing 'N.B. Please do not read the lyrics whilst listening to the recordings' op), dan merk je dat Cocker een groot gevoel voor taal bezit. Wie live de hechte band die Pulp is aan zich voorbij ziet trekken, vallen Coc kers uitgesproken gevoel voor knappe leiden debby nobel melodische passages en bovenal zijn pa thos op. Vooral in 'I Spy' laat hij zijn on zekere, androgyne karakter uitkomen wanneer hij koket zijn Beatle-laarsje uit schopt. Jarvis Cocker, met zijdelings wegge veegde lok, lijkt sprekend op de vroege Bowie, toen diens uitgebeende lichaam hem de bijnaam Tin White Duke ople verde. De podiumpresentatie is evenwel veel meliger, inderdaad meer Ray Da vies. Een soort Mr. Bean van de heden daagse pop. Je voelt compassie met hem en ontzag voor hem dank zij die humo ristische factor. Eindelijk weer eens een echte performer! Twee eeuwen geleden werd de cantate 'Het Kerstfeest' van de Leidse componist Friedrich Ruppe voor het eerst uitge voerd. Daarna raakte het stuk in de vergetelheid en 'verdween' de compositie in het archief van het Arme Wees- en Kinderhuis in Leiden. De cantate werd ech ter herontdekt en gaat nu op 14 december voor de tweede keer in première. Het barokensem- ble Musica ad Rhenum zal in samenwerking met Ensemble Bouzignac voor een hernieuwde kennismaking met het stuk zor gen. Tijdens een speurtocht naar onbekend repertoire uit de 18e eeuw stootte Jed Wentz. artis tiek leider van Musica ad Rhe num op de kerstcantate van Friedrich Rifppe. Deze com po nist heeft destijds een aantal cantates geschreven voor het weeskinderen koor in leiden. Dat werd in 1796 opgericht en Ruppe nam al snel de muzikale leiding op zich. Een liefdadigheidsinstelling met een eigen componist van landelijke faam was voor die tijd heel bijzonder. Nog opmerkelij ker was dat jongens en meisjes samen in e'e'n koor mochten zingen: dal werd toen eigenlijk als onzedelijk beschouwd. I ij dens het korte bestaan van het koor (1796-1802) heeft het vier concerten gegeven in de Hoog landse Kerk. De orginele partituur van de kerstcantate is verloren gegaan Tijdens de herordening van het archief, acht jaar geleden, vond men echter wel alle aparte koor- en orkestpartijen. Er zijn maar weinig composi ties in dit genre bewaard geble ven en bovendien is dit stuk ge heel in het Nederlands,getoon zet. loen Jet Wentz het onder ogen kreeg, besloot hij dan ook een nieuwe partituur samen te stellen en de cantate opnieuw uit te voeren. Op 14 december is de eerste uitvoering in de Hervormde Kerk van Den Bosch, daarna worden uitvoeringen gegeven in de Waalse Kerk in Amsterdam (15 december) en in de Nicolaï kerk in Utrecht (17 december). Het concert is op 24 dec ember te horen bij de NTS op radio 4.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19