Leiden Familie eist dossiers balpenmoord Hangplek Kaarsenmakersplein van de baan 'LWO schetst negatief beeld Urlusplantsoen' PvdA blijft garage trouw Schulpen Schuim verhuist van Mors naar Roomburg Belasting op reclame blijft voor elke wijk gelijk WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 13 Van Campenlaan a a Leefbaar Zuidwest I is verbaasd over de plannen de Jacob van Campenlaan af te sluiten voor autoverkeer. Skelet a r Bezoekers van I J Duinrell kunnen zien hoe het skelet van een camarasaurus in elkaar wordt gezet. Sigaretten gestolen leiden Onbekenden hebben gistermorgen in de Breestraat veertig sloffen sigaretten gestolen uit een vrachtwagen. Terwijl de chauffeur even weg was, haalden de dieven vier dozen uit de auto. Zakkenroller actief leiden Een 41 -jarige Leidse is gistermiddag op de Haarlemmer straat van haar portemonnee beroofd door een zakkenroller. In de beurs zaten 170 gulden en een airmilespas. Verdachte steekpartij aangehouden leiden Een 39-jarige Leiderdorper is aangehouden wegens een steekpartij afgelopen zondag. Hij zou een 33-jarige Leidenaar met vijf messteken hebben verwond. De verdachte had ruzie met het slachtoffer gekregen in een café in de omgeving van de Trompstraat. Na het verlaten van de horecagelegenheid zette de ruzie zich op straat voort. De Leiderdorper zegt zich niet te kun nen herinneren dat hij heeft gestoken. Volgens hem hebben zijn drankgebruik en depressieve neigingen hem parten gespeeld. De Leiderdorper vertelde dat hij het slachtoffer in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden heeft opgezocht. Daar heeft hij hem zijn verontschuldigingen aangeboden. Gestolen politiebus teruggevonden leiden Een witte bestelbus van de Rotterdamse politie die tien dagen geleden was gestolen, is gisteren teruggevonden op de Leidse Brahmslaan. Een buurtbewoonster had het voertuig al enkele dagen onbeheerd zien staan en belde de politie. De mo bilofoon was uit de auto verdwenen. ANNO 1895 Vrijdag 13 December De Chr. Zangvereenigingen van Oude Wetering „Halleluja", met 32 leden, en van Rijnzaterwoude „Excelsior", met 20 leden, onder directie van den heer A. van Loon, zullen gezamenlijk lsten Kerstdag-avond in de Herv. kerk te Rijnzaterwoude zich doen hooren. Te Rijnzaterwoude hielden de heeren ds. De Koe en Spelberg, onderwijzer aldaar, een rede, als protest tegen het gebruik van alcoholische dranken. Het lokaal van den koffiehuishoudster Zuidervaart was goed bezet. Geheelonthouding was de leus. ANNO 1970 zaterdag 12 december Gevonden voorwerpen. In de maanden oktober en november zijn de volgende voorwerpen gevonden: rijwieltas met inhoud, tangetje, tas inhoud breiwerk, halsband, damesportemonnaie, vulpen, bankbiljetten, pyjama, gordijnen, hamer, koffer, jon gensjack, sierstuk van een uitlaat, wantjes, multomap, boek, le peltje, want, ballpoint, kinderportemonnaie, sjaal, bontjas, pas serdoos, speelgoedbeertje, herenhoed, catalogus, corselet, ben zinedop met sleutels, manchetknoop, bijbel, dameshoedje, steekwagentje, pakje met inhoud. Politie verdacht van achterhouden snikken Schulpen Schuim aan de Tur kooislaan in de Mors verhuist hoogstwaarschijnlijk naar Roomburg. De gemeente en het bedrijf, dat veel overlast voor de omwonenden veroorzaakt, heb ben hiertoe een overeenkomst gesloten die echter nog niet door de gemeenteraad is goed gekeurd. Alleen oppositiepartij WD heeft reeds het licht op groen gezet. De gemeente wil het huidige terrein en onderkomen van Schulpen Schuim kopen. Daar- Scriptie Leidenaar beloond met zilver De Leidse student Daan van den Broek heeft met zijn aard- rijkskunde-scriptie de tweede De familie van de met een balpen om het leven gebrach te vrouw eist dat de politie 182 stukken verstrekt die zich in de archieven bevinden. De politie heeft die dossiers niet verstrekt. Volgens de vader van de 25-jarige Leide naar die in oktober tot 12 jaar werd veroordeeld voor moord op zijn moeder zijn de stukken van levensbelang, zo zei hij gisteren voor de Haagse rechtbank. de procedure die zij heeft aan gespannen om schadevergoe ding te krijgen. Nu de 25-jarige Leidenaar is veroordeeld, is het belang op 'een zo volledig mo gelijke informatieverstrekking' veel groter geworden. Tijdens een eerdere zitting liet de politie weten dat er nog De familie is al tijden bezig met het krijgen van volgens haar be langrijke stukken. Zij verdenkt de politie ervan die bewust ach ter te houden. In eerste instan tie werd het verzoek om de dos siers ingediend in het kader van 34 stukken in het archief zaten. Omdat de rechtbank wilde we ten wat er precies in die stukken staat, liet zij een onderzoek in stellen door de Registratieka mer. Een onderzoeker trof niet 34 maar 182 stukken aan. Niet alleen het aantal was verrassend, ook bleken de dos siers niet compleet. Tenminste twee stukken bleken niet meer te vinden. De familie, die eerder al een klacht indiende tegen het gevoerde onderzoek door de politie bij de Nationale Om budsman en gelijk kreeg, noem de het verdwijen van de stukken 'dubieus'. De Registratiekamer heeft de rechtbank geadviseerd 53 stuk ken aan de familie integraal te verstrekken. Twaalf zaken zou den gedeeltelijk openbaar kun nen worden. Verstrekking van de rest van de stukken wordt door de Registratiekamer afge wezen. Volgens de onderzoe kers zou het openbaar maken van die stukken een goede uit oefening van de politietaak in gevaar brengen of de belangen van derden schaden. Maar de familie houdt vast aan verstrekking van alle stuk ken. Het argument dat de poli tie haar werk niet goed meer kan doen als de stukken open baar worden, wees de familie af. „Kenmerkend voor deze zaak is dat de politie haar taak niet goed, of in de terminologie van de Nationale Ombudsman op niet-behoorlijke wijze heeft uit gevoerd en alle denkbare mid delen heeft aangegrepen om te voorkomen dat dat in volle om vang aan het licht komt." De aandacht van de familie gaat vooral uit naar twee zaken uit de politie-archieven: een blocnote die in de woning van de overleden vrouw is aange troffen en waarmee met een zwarte balpen zou zijn geschre ven. Politie en justitie hebben altijd gezegd dat de vrouw nooit met een balpen schreef. Verder mee is ruim vier miljoen gulden gemoeid. Er zijn plannen om er zo'n 40 appartementen voor in de plaats te bouwen. Als Schulpen Schuim neerstrijkt in Roomburg, wil het bedrijf een Belgische vestiging naar Leiden overhevelen. Mo menteel werken er 65 voorna melijk laaggeschoolde allochto- Het Kaarsenmakersplein blijft speelterrein voor de kleintji FOTO HIELCO KUIPERS Schulpen Schuim wil zo'n 10.000 vierkante meter in Roomburg kopen. Dan heeft het bedrijf genoeg ruimte voor uit breidingen. over klimaatwisselingen vorig jaar voor zijn eindexamen aan het Leidse Christelijk Lyceum Visser 't Hooft. den Broek studeert prijs gewonnen strijd voor VWO-scholieren. Van sinds augustus biologie aan de den Broek schreef zijn scriptie Leidse universiteit. Quax hoogleraar industriële biochemie Professor dr. W. Quax is benoemd als deeltijd-hoogleraar industrië le biochemie aan de Leidse Rijksuniversiteit. Quax werkt al tien jaar als senior-onderzoeker bij grote bedrijven in de biotechnologische industrie. Voor afgestudeerden en gepromoveerden in de schei kunde zijn de industriële aspecten van de biochemie een interes sant onderzoeksterrein. De nieuwe hoogleraar zal tijdens colleges en lezingen aandacht besteden aan nieuwe processen die van be lang zijn voor de industrie. Er komt hoogstwaarschijnlijk geen jon geren-ontmoetingsplek (JOP) op het Kaarsenmakersplein. De wijkgroep voor sociale vernieuwing in de oostelijke bin nenstad besloot gisteravond het plan niet langer te Steunen. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst met enkele tien tallen buurtbewoners, die zich fel tegen stander verklaarden van de JOP. De jon geren zelf lieten zich niet zien. Wat zij van de hele affaire rond het plein vin den, is bij de wijkgroep niet bekend. Meer dan een jaar heeft de wijkgroep gesproken over een plek voor de jonge ren uit de buurt. De leden bleken uitein delijk het meest te voelen voor het plein tje aan het eind van de Groenesteeg. De gemeente trok een bedrag uit van 20.000 gulden en ook de wijkgroep reserveerde duizenden guldens voor de inrichting van de ontmoetingsplaats. Er waren zelfs al tekeningen gemaakt voor het ter- reintje, waarop nu speeltoestellen voor jongere kinderen staan. De buurtbewo ners kwamen pas achter de plannen op het moment dat de tekeningen in het wijkkrantje verschenen. Furieus waren ze en dat lieten ze gisteren blijken. „Het zit al in kannen en kruiken", viel een geëmotioneerde bewoner wijk- groepvoorzitter W. van der Eshof aan. „Deze buurt is met veel pijn en moeite naar een hoger niveau getild en nu gaat dat zomaar van de ene op de andere dag weer veranderen. En de mensen die er niet tegen kunnen, moeten verhuizen." De buurt klaagde in het verleden re gelmatig over overlast van een jonge- rensoos en overlast van een aantal drug panden in de omgeving. De laatste paar jaar is het echter betrekkelijk rustig ge weest rond het Kaarsenmakersplein. De drugpanden werden ontruimd en ook aan de jongerensoos kwam een einde. Momenteel ondervinden de bev incidenteel overlast van jongeren. Die lopen zo nu en dan over auto's en trek ken de planten uit de plantenbakken. Maar de omwonenden van het pleintje vrezen dat ze met de komst van een JOP weer helemaal terug bij af zijn en dat de overlast groeit. „De jongeren die hier vaak op het bruggetje rondhangen, zijn vervelend", oordeelde een vrouw. „Ik heb vaak ge probeerd met ze te praten maar dat werkt niet. De jongens gaan wraak ne men. Ze hebben mijn sloten bijvoor beeld eens dichtgelijmd zodat we 's avonds laat, toen we thuis kwamen, niet meer naar binnen konden." Een bewo ner: „Ik heb er ooit eens eentje uit het halletje van het wijkgebouw moeten slaan. De volgende dag zat mijn deur vol stront. Als die JOP er komt, hebben we straks gewoon weer dezelfde problemen als vroeger." De wijkgroep kon - geconfronteerd met zoveel tegenstand - niet anders doen dan terugkomen op de plannen. „Aan de ene kant vinden we het jam mer", aldus voorzitter Van der Eshof. „Maar aan de andere kant is duidelijk dat de JOP ongewenst is. Wij zitten hier als wijkgroep voor de wijk en dus zullen we bij het college een negatief advies uitbrengen, liet lijkt me onwaarschijn lijk dat het college van burgemeester en wethouders vervolgens anders beslist." De bewoners suggereerden dat er voor de jongeren best een plaatsje vrijge maakt kan worden in het Katoenpark, iets verder van de woningen af. Daar wa ren vroeger een basketbal- en een voet balveldje maar die moesten wijken voor de speeltuinvereniging. „Onbegrijpelijk dat die veldjes daar zo maar weg moet sen", aldus een bewoonster. „Op die plek hebben de mensen toch veel min der last van de jongeren." wil de familie inzage in de origi nele verklaring van de anonie me getuige. Op basis van alleen die verklaring werd de Leide naar tol 12 jaar veroordeeld. Die verklaring zou volgens de Regi stratiekamer ook niet mogen worden verstrekt. De officier van justitie liet tij dens tie zitting weten het advies van de Registratiekamer te wil len volgen. Daardoor zou een deel van de stukken geheim blijven. De Haagse rechtbank doet over zes weken uitspraak in de- Reclame-uitingen in de binnen stad en het stationsgebied wor den niet zwaarder belast dan el ders in de stad. Een voorstel om de reclamebelasting, die in 1993 is .ingevoerd, op deze wijze te differentiëren, sneuvelde gister avond kansloos in de raads commissie finant ttn. Het colle- ge wilde voor zogenaamde A-lo caties twintig procent meer la- (<•11 betalen aan B-locaties. Woordvoerders van alle frac ties vinden het niet terecht dat voor een reclamevlag of een lichtreclame in bijvoorbeeld winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk minder recla mebelasting hoeft te worden betaald dan op de Haarlemmer straat. PvdA'er H. Baaijens: „Het is ook scheef om winkelcentra als de Kopermolen gelijk te schakelen met pakweg de Sn matrastraat." Bovendien wordt met diffe rentiatie het doel niet bereikt. Het doel is om de hoeveelheid reclame-uitingen in vooral de kwetsbaar geachte historische binnenstad terug te dringen. „I let verhogen van de benzine prijs leidt toch ook niet lot een verminderd autogebruik", aldus WD-voorman A. Geertsema. Behalve de gemeenteraad ke ren ook de Kamer van Koop handel en de Leidse Vereniging voor Ondernemingen zich te gen differentiatie van reclame belasting omdat dit in strijd zou zijn met het gelijkheidsbeginsel. Beide instellingen zijn sowieso tegen reclamebelasting. De Ver eniging voor Ondernemingen heeft al geruime tijd geleden beroep tegen de Leidse recla mebelasting ingesteld bij het Haagse Gerechtshof. Een,uit spraak is niet eerder dan voor hel einde van 1996 te vorwach- Man beledigt politie Een 47-jarige Leidenaar heeft gistermiddag amok gemaakt in de parkeergarage aan de l ange gracht en op het politiebureau. De man weigerde een rekening te betalen en schold op het per soneel. Vervolgens daagde hij politiemensen uit hem te slaan en sloeg hij een boekje uit de handen van een^ agente. De het bureau. Daar smttet hij zijn portemonnee door de hal en beledigde hij politiemensen. Bewonerscommissie boos op Leidse Welzijnsorganisatie leiden herman joustra De bewonerscommissie van het Jacques Urlusplantsoen is boos op de LWO, de Leidse Welzijns organisatie. Die signaleert in haar werkplan voor het komen de jaar dat de bewoners in die straat talloze problemen erva ren. Die variëren van een teveel aan buitenlanders en slecht on derhoud aan de flat tot ernstige straatvervuiling en inbraken. Volgens de bewonerscommissie is het beeld dat de LWO schetst van de buurt echter onjuist. Bo vendien baseert de organisatie zich slechts op een onderzoekje dat onder vier bewoners is ge houden. „Een zeer amateuristisch rap port", aldus voorzitter W. de Gunst van de bewonerscom missie. „De uitlatingen van die vier bewoners zijn niet op waar heid gecontroleerd. Bijna alles wat wordt genoemd, klopt niet of is schromelijk overdreven. Buitenlanders? Zijn hier volko men geaccepteerd. Inbraken? Heb je overal, hier niet meer dan elders. Het was veel zorg vuldiger geweest als ze bij een vergadering van de bewoners commissie waren langs ge weest. Dan hadden ze een veel betrouwbaarder beeld van de straat gekregen. Trouwens, van die vier bewoners die ze hebben gesproken, zijn er drie rond de zestig jaar. En is er één rond de vijftig. Is dat representatief?" De bewonerscommissie heeft uit onvrede een brief gestuurd aan M. Pannekoek van de LWO, een van de samenstelsters van het werkplan. Daarin beklaagt de commissie zich erover dat de beschrijving van de straat in het rapport „een ongenuanceerd en negatief beeld geeft In reactie daarop verzond de LWO namens Pannekoek een brief aan alle bewonerscommis sies, verenigingen van huiseige naren en wijkorganisaties in Zuid-West. Met daarin de de opmerking dat „het beeld uit het onderzoek afbreuk doet aan de positieve kanten van deze straat en de bijdrage van de be- wonerscommisie daarin. In overleg met de bewonerscom missie is dan ook besloten u middels deze brief hiervan in kennis te stellen. Het zal nood zakelijk zijn om, zo mogelijk in goed overleg met de bewoners commissie, een uitgebreider onderzoek onder bewoners te doen, zodat een duidelijk en volledig beeld ontstaat van het Jacques Urlusplantsoen." „Maar er is helemaal niet met ons overlegd over het sturen van die brief', zegt De Gunst. „Bovendien staat niet in die brief dat wij het met die zoge naamde rectificatie helemaal niet eens zijn. Wij hoeven geen nader onderzoek. Wij hebben de LWO niet nodig. Ook dat hebben we die organisatie per brief laten weten. We hebben er niets meer van gehoord. In elk geval hebben we de bewoners schriftelijk gevraagd geen me dewerking aan de LWO te verle nen bij mogelijke derzoeken. Maar een deel van het kwa^d is natuurlijk nu al ge schied. Ondertussen staat die narigheid van de LWO wel op papier. En als mensen iets le zen, kunnen ze het ook gelo ven." De betrokken I.WO-mede- werker Pannekoek zegt niet te willen reageren op de uitlatin gen van De Gunst. „Als er con flicten zijn binnen een wijk is het niet aan mij om daar in de pers commentaar op te geven." H. van Leeuwen, de stadsdeel manager van Zuid, is daar vol gens haar de meest aangewezen persoon voor. Van Ixeuwen was echter vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. leiden De gelederen zijn weer geslo ten. De collegepartijen, Groen- Links uitgezonderd, zijn hel weer eens over de Boommarkl- garage. Die moet er komen, vinden ze. CDA-wethouder J. Walenkamp gebruikte gister avond de rondvraag van de vergadering van zijn eigen raadscommissie om PvdA- fracrievoorzitter R. Hillebrand om opheldering te vragen. Over het standpunt van die fractie was namelijk twijfel ge rezen na uitlatingen van eerder rdadslid E. van der Veen en on langs R. van Opijnen. Van der Veen zorgde enkele weken geleden voor veel on rust met de opmerking dat de sterk afgeslankte Sleutelhof- plannen voor de PvdA niet lan ger een Boommarkt-garage rechtvaardigen. En R. van Opijnen deed daar onlangs nog een schepje hovenop met haar stelling dat als het par keeravontuur dat de Leidse on dernemers aan de Haagweg zijn aangegaan een succes wordt, de Boominarktgarage niet meer nodig is. Wethouder Walenkamp zei gisteravond dat hij last heeft van het gezigzag van de PvdA. De onderhandelingen met Vendex en andere grootwinkel bedrijven over investeringen in de Sleutelhof en de Boom- marktgarage lopen gevaar, tel kens als er twijfel rijst over de autostalling, waarvan Groen links zich al van meet af aan heeft gedistantieerd. Volgens Hillebrand is al de drukte over de PvdA-opstelling niet nodig. De PvdA is voor de bouw van de garage het frac tielid Van der Veen uitgezon derd - maar stelt er wel enkele voorwaarden aan. De belang rijkste is dat ondernemers over de brug komen met hun inves teringen in de binnenstad. Het gevaar bestaat anders dat er wel een garage wordt ge bouwd, maar er niet één win kel bij komt. Hoewel Walenkamp liever een onvoorwaardelijk 'ja' heeft van de PvdA, kan hij goed uit de voeten met de formulerin gen waarvoor Hillebrand nu kiest.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13