Goedkoper afwassen met water uit de boiler 14 Consument Lekbegrenzer tegen waterschade Vulpen weer helemaal terug Roestvreter met korte droogtijd DINSDAG 12 DECEMBER 1995 Schaver voor 'spiegelglad' resultaat De gemiddelde doe-het- zelver neemt niet de tijd om het instellen van de schaaf en het scha ven zelf feilloos onder de knie te krijgen. Voor veel en secuur schaafwerk is hij dus op een machine aangewezen. Ideaal is een goed in de hand liggende, krachtige, nauwkeurig instelbare machine die geen rommel maakt. De nieuwe Ryo- bi L-183 S (Intertool) voldoet aan die eisen. Door de ergonomische vormge ving en de symmetrische bouw ligt hel apparaat zowel voor links- als rechtshandigen bij zonder prettig in de hand. De 750 Watt motor geeft de, hard- metalen, omkeerbeitels een snelheid van maar liefst 15.000 REDACTIE SASKIA STOEUNGA omwentelingen per n snelheid en de met een grote draaiknop moeiteloos, per 0,1 mm nauwkeurig, in te stellen schaafdiepte staan borg voor een 'spiegelglad' resultaat. De maximale schaafdiepte en - breedte zijn respectievelijk 23 en 82 mm. Om 'afkanten' te vergemakkelijken is de (pers- giet) aluminium voetplaat voor zien van V-vormige groeven. Heel plezierig zijn ook de moge- De uitge kiende vormgeving maakt deze schaaf zowel links- als rechtshandigen makkelijk te hanteren, foto gpd lijkheid om de spaanderuit worp, middels een schakelaar, naar links of naar rechts te rich ten en de aan beide zijden aan gebrachte, aansluiting voor stof afzuiging. De machine wordt geleverd met langsgeleider, bei- telafstelplaat en een speciale, T-vormige, sleutel voor het (de)monteren van de beitels. Prijs 449 gulden. THEA WAMELINK GPD In Nederland is maandag nog steeds dé wasdag." Weliswaar valt er dank zij het 'nacht- stroomtarief vooral in het weekeinde fors te besparen op energiekosten, zeker als een wasdroger meedraait, maar de meeste mensen willen dan ken nelijk vrij zijn van huishoudelijk werk. Er is echter nog een ma nier om de kosten te drukken. Was- en afwasmachines zijn in de afgelopen jaren opvallend zuiniger geworden. Er is aan merkelijk minder, soms minder dan de helft, water nodig om serviesgoed of textiel schoon te wassen. Voor elke wasbeurt moet het water, dat koud de machine instroomt, worden op gewarmd. Weliswaar is er voor een kleinere waterhoeveelheid minder opwarmenergie nodig, maar het kan nog voordeliger. Al een jaar of vijf wordt er nu onderzoek gedaan (door fabri kanten, energiebedrijven en TNO) naar de mogelijkheid de boiler te vullen. Bij voorkeur uit een gasboiler, omdat water opwarmen met gas goedkoper is dan met elek triciteit. De machine wordt voor dit doel niet op de koud- maar op de warmwaterleiding aange sloten. Een opvallende bespa ring kan echter uitsluitend wor den gerealiseerd als de machine niet te ver van de warmwater bron staat. Een lange toevoer leiding betekent weer veel af koeling. Warm water inlaten leidt tot ho gere kalkafzetting. Dat kunnen de meeste afwasmachines (nog) niet hebben. Ook niet elke toe voerslang verdraagt warm wa ter. Er zijn al wel diverse mer ken vaatwassers uitgerust voor 'hotfill', maar navragen bij de fabrikant kan geen kwaad. Berekend is dat met eenmaal per dag afwassen op 65 graden Celsius per jaar aan elektriciteit ongeveer 110 gulden wordt ver bruikt. Rechtstreeks aansluiten op de warmwaterleiding levert een besparing op van ruim 50 gulden per jaar. Het rendement van de gasboiler is daarop rechtstreeks van invloed. Hoe hoger het rendement des te ho ger de besparing. Ook een wasmachine zou recht streeks op de warmwaterleiding kunnen worden aangesloten. Maar dan zouden de zoge noemde vlekoplossers hun werk niet kunnen doen. Die werken het beste bij lage (aanvangs)temperaturen. Ook bestaat de mogelijkheid dat het wasgoed door het hete boiler water gaat krimpen. Aan die problemen wordt wel gewerkt. Er is ook al een type op de markt dat op 'hotfill' is inge steld, maar het lijkt verstandig om nog even te wachten met de aanschaf. Gasunie, TNO en een aantal'energiebedrijven onder zoeken nog hoe het in de prak tijk werkt. Begin volgend jaar worden de resultaten verwacht. De Ydrostop lekbegrenzer be perkt waterschade. Vrijwel on middellijk na een breuk in de waterleiding sluit deze de wa tertoevoer af. Daarnaast voor komt de lekbegrenzer onnodig waterverbruik. Al naar gelang de vooringestelde tijd (van 15 tot 120 minuten) wordt de water toevoer afgesloten, indien er sprake is van een ononderbro ken waterverbruik, zoals bij voorbeeld wanneer een kraan blijft stromen of een stortbak van het toilet die blijft doorlo pen. Voor de bescherming van een waterleidingnet met een groter aantal tappunten kan het noodzakelijk zijn meerdere Ydrostops te installeren. Het apparaat werkt op drukver schil. Als Ydrostop plotseling een groot verschil in druk regi streert wordt de wa tertoevoer vrijwel on middellijk afgesloten. Bij normaal water verbruik treedt er een klokmechanisme in werking dat de toe voer van water afsluit *1* na verloop van de vooraf ingestelde tijd. Een breuk in de wa terleiding kan tot ernstige ge volgen leiden. In een weekeinde kan door een gebroken water leiding 80.000 liter water weg stromen. Dat is ongeveer het verbruik van een gezin met twee kinderen in drie maanden. De Ydrostop kan na de water meter worden geplaatst en zo het hele huis beveiligen. De Ydrostop wordt in combinatie met de Ydronet FT (oppervlaktefilter) geleverd. Het is ook mogelijk een combinatie met de Ydronet FPT te plaatsen. Dat is een oppervlaktefilter, voorzien van een terugslagklep en bovendien uitgevoerd met een pulsatiedemper. Hiermee kan waterslag worden voorko men. Waterslag is een hinderlijk geluid door 'klappen' van de waterleidingen en kan worden veroorzaakt door afwasmachi nes, wasmachines en snelslui- tende kranen. Roest bestrijden is een heel kar wei. behalve met middelen die direct na het aanbrengen de roestplekken neutraliseren en stabiliseren; omvormen tot ste vig materiaal. Daarop kunnen de nodige beschermingslagen worden aangebracht. Nog makkelijker wordt het met 'Brunox Epoxy' (Remac Tra ding). Deze geavanceerde roestomvormer vormt na het aanbrengen tevens een perfecte grondlaag waarop direct een laag plamuur of lak aan te bren gen is. Een andere opmerkelijke eigen schap van dit middél is dat het zich zeer gelijkmatig verspreidt, waardoor geen metaalporie, hoekje of metaalrand onbedekt blijft. Het middel droogt streep- en druiploos op en de toch al korte droogtijd is nog te ver snellen met een (haar-)föhn. Een voordeel is ook dat het middel slechts in geringe mate milieu-onvriendelijk is (voldoet aan Zwitserse milieuwet), geen agressieve stoffen bevat, vrijwel onbeperkt houdbaar en met water van de huid te verwijde ren is. Prijs per bus van 30 ml 9,95. Een vulpen be hoort tot de cate gorie schrijfwaren. Ruim twee eeuwen terug was een vul pen een soort ver edelde ganzeveer. Nu bestaat ze uit standdaardzaken als houder (met navulbare of ver vangbare inktvoor- raad), een inktge- leider, een dop (ter afsluitingen be scherming) en na tuurlijk de pen zelf. De oudste vulpen dateert vermoede lijk van 1636 en werd ontwikkeld door de Duitser Daniël Schwenster. Rechts de Die pen bestond uit drie in elkaar gestoken gan- zeveren. De inktvoorraad werd gevormd door een schacht van een veer. Uit een gaatje kon dooreen lichte druk inkt naar de ganzepen vloeien. De eerste gouden pennen verschenen omstreeks 1800. Even werd de vulpen in de jaren zeventig en tachtig verdrongen door de bal pen, maar de vulpen is nu weer helemaal terug. Goedkoper in prijs en beter van kwaliteit dan ooit. Een van de weinige nog zelf standige vulpenfabrikanten is het Amerikaanse Cross. Dit be drijf is met de nieuwste vulpen, nieuwste onder de vulpennen. onderdeel van een serie, op de markt gekomen. Op de vulpen is een levenslange garantie meegegeven op het mechaniek. Deze vulpen, fors van formaat, is een lichtgewicht en ligt soepel in de hand. Hij maakt deel uit van de serie Cross Solo Classics en is een voortzetting van een serie, die aanvankelijk behoor lijk aan de prijs was, maar nu in de orde van grootte van 50 gul den ligt. Daarbij is, zo laat de fa- .brikant weten, geen concessie gedaan aan vormgeving, mate riaal en techniek. Het nieuwe type vulpen be schikt over een goud electropla ted penpunt in vier schrijfdik- ten: extra fijn, fijn, medium en breed. Cross wil met de intro ductie van deze. en een reeks andere pennen, wat tegenwicht gaan bieden aan de mammoet fusie van de schrijwarenmerken Parker, Waterman, PaperMate en Liquid Paper. Vandaar dat de prijs van de pen in verhouding tot de kwaliteit heel consu- mentvriendelijk is. De pen is er in de kleuren don kerblauw, donkergroen, zwart en bordeaux met gold plated or namenten. E L 7 5 5 6 8 8 3 6 8 8 4 9 8 2 7 5 1 8 9 10 9 1 5 6 4 5 6 9 5 9 8 10 5 6 2 9 5 10 5 6 5 10 6 5 7 5 3 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1militaire rang; 2. advocaat; 3. onbetamelijk; 4. detective; 5. opschudding; 6. fijn schertsend; 7. asbestcementlei; 8. schik king. WOORDZOEKER Overgebleven woord; PIANOLERARES HEINZ M, xSF/V PAASA/£/<&&K TOM POES Tom Poes en het Lemland De winter viel vroeg in dat jaar. Een gure noordooster bulderde over het land en joeg donkere wolken voor zich uit die al gauw alles onder een laag sneeuw bedekten. Op slot Bommelstein klapperden de luiken en de wind huilde klagend om de torens, maar binnen was het warm en gezellig. ,,ln dit jaargetijde krijgt men mooie gedachten", zei heer Ollie tot zichzelf. Hij zat tevreden aan de haard en luis terde glimlachend naar het rumoer van de elementen buiten. „Wanneer de dagen donker worden, krijgt men vanzelf de behoefte om eens een zonnetje te verspreiden", zo prevelde hij. „Wanneer men tenmin ste begrijpt wat ik bedoel. De eenvou dige lieden hebben het nu o zo moei lijk, heb ik wel eens gelezen." Zo denkende greep hij de bel en ont bood zijn bediende. „Joost", sprak hij, „dit is de tijd om eens aan anderen te denken." „Zeer wel, heer Olivier", zei de knecht oplevend. „Wat had u gedacht, als ik zo vrij mag zijn?" „Veel", hernam heer Bommel. „Meer dan ik zo één-twee-drie uit kan leg gen. Maar één van mijn plannen was om binnenkort een dinertje te geven met bal na. Wat denk je daarvan?" „Zeer wel, heer Olivier", gaf de be diende wat inzakkend toe. „Is er nog iets anders van uw dienst?" „Ja. ja. niet zo haastig", vervolgde heer Ollie met een gulle lach. „Ik dacht dat het net iets voor jou zou zijn om Bom melstein voor die tijd eens een goede beurt te geven. Je kunt dan meteen de plinten schilderen en de plafonds wit ten voordat je gepaste versieringen aanbrengt. Dan draag jij ook een steentje bij, wat jij?" „Zoals u zegt, heer Olivier", zei Joost met matte stem. „Ik wil gaarne eens aan anderen denken." H T W R DOOR HANS VAN ES Bij de overgang van vorst naar dooi denken we meestal aan een verbe ten strijd met wind, sneeuw, ijzel en regen, waarna de oosten-of zuid oostenwind uiteindelijk overgaat in een milde zuidwester. De aa op de de vorst in Europa, die sinds eind vorige week op gang is geko men, wijkt flink af van de gebruikelijke procedure. Meestal komt de zachte lucht linea recta vanaf de Atlantische oceaan, maar bij gebrel aan oceanisch depressiegeweld wordt nu de achterdeur gebruikt c de vorst aan banden te leggen. Afgelopen zaterdag mislukte een eerste opmars van zachte lucht, dit uit het zuidoosten kwam opzetten De dooi 'om de noord' van maan dag had meer succes. Zachte oceaanlucht kroop haast ongemerkt vanaf de Noordzee het land op. Vooral in het noorden van het land dooide het flink met maxima van 4 tot 7 graden. Eenmaal aangekomen in de zuidelijke provincies, produceerde de zeelucht geen hogere temperatuur dan 2 graden. De overgang van vorst naar dooi ging haast ongemerkt. Er stond vrijwel geen wind en toen de temperatuur tot een paar graden boven nul was opgelopen, vormde zich boven de nog bevroren bodem een fraaie 'dooinevel'. In de stad was daar weinig van te merken, maar in parken en bossen, waar de grond kouder was, werd de zachte lucht in de onderste me ters weer afgekoeld, waarbij condensatie optrad en een fijne laaghan gende nevel of mist ontstond. Het verschijnsel werd ook boven smel tend ijs opgemerkt. Het hogedrukgebied boven de Noordzee heeft zich inmiddels weer naar Zuid-Scandinavië uitgebreid, zodat de wind in de loop van de dag opsteekt uit oost tot noordoost. Dat betekent meteen de doods steek voor de relatief zachte lucht boven ons land. Komende nacht stroofnt drogere lucht het land binnen. De laaghangende bewolking lost gedeeltelijk op en bij opklaringen kan het al weer licht vriezen. Tot aan het eind van de week blijft de wind uit de oosthoek blazen C kou boven Rusland is momenteel gematigd, zodat een grote afkoelin niet direct te verwachten is. De vorst blijft dus meest licht, locaal r tig en overdag vriest het eigenlijk nauwelijks. Wolkenvelden worden afgewisseld door zonnige perioden. Morgen nadert een front uit het noorden, terwijl uit het oosten ei hoogtestoring dichterbij komt. Mogelijk valt er de kömende 481 gens in Nederland wat sneeuw, maar de neerslag blijft gering. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag.. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral langs het noordelijk deel van de westkust regen of Vandaag e "ge uiden ook opklarin- in 5 graden langs de Vooral in het noorden veel bewolking en kans op wat Sneeuw. Naar het zuiden toe droger, een enkele op klaring, maar ook hier en daar mist. Overdag op de meeste plaatsen eerst iets boven nul, morgen lichte, in het noorden matige tot strenge vorst. Denemarken: Rustig weer met veel wol kenvelden, mist en vrijwel over Middagtemperatuur dalend tot Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag rustig en droog weer met wol- plaatselijk mist. Metname in idoosten kans op wat zon. Morgen Middagtemper lands tot 9 langs de Atlantische Morgen overal lager. België en Luxemburg: Bewolkt en'mistig en vandaag vooral-in het oosten kans op wat regen of sneeuw, plaatselijk ijzel. Middagtemperatuur vandaag in het westen rond 7 graden, in het binnenland rond het vriespunt. Mor gen op de meeste plaatsen lichte vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel wolkenvelden, mist als wat zonne schijn. In het oosten toenemende kans op regen, vanaf morgen in de Vogezen en Jura op sneeuw. Middagtemperatuur van +7 langs de Bretonse kust tot iets onder nul op morgen in het oosten. Portugal: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op buiige regen, misschien met on weer, met name in het zuiden. Middag temperatuur op de meeste plaatsen rond 15 graden. Wisselvallig weer met veel wolkenvel den. Vandaag meest droog. Morgen en kele buien. Middagtemperatuur onge veer 17 graden,. Spanje: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd buien, vooral in het zuiden en oosten met onweer. In het noordoos ten vandaag plaatselijk veel neerslag. In het noordwesten, morgen ook in het bin nenland geregeld zon. Maxima aan de costa's van 14 tot 18 graden; op andere plaatsen rond 10 graden. Canarische Eilanden: Vandaag naast wolkenvelden ook zon. Morgen overwegend bewolkt en van het westen uit buiige regen. Middagtempe ratuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: hal kele stevige I danellen tot 17 graden op Cyprus. Duitsland: Naar oost draaiende aantrekkende v\ Bewolkt en kans op wat sneeuw. E nog plaatselijk mist. Kouder met n ma van -4 in het oosten tot rond vriespunt in het westen. Zwitserland: Overgang naar kouder weer met vee wolking en vooral aan de noordflank v de Alpen sneeuw. Morgen een stevi noordoosten- wind. Daling van temper( tuur met op morgen maxima van -4. i Locarno. Tempj ratuur op 2000 m Oostenrijk: Veel bewolking morgen 'j dalend tot-15. züidfli an tijd tot tl ■schijnlijk vool e Alpen. Morgj de bergen harde oostelijj winden. Kouder weer. met ook overd enkele graden vorst. Temperatuur 2000 meter dalend tot-15 graden. 1 Polen: Overgang naar kouder weer met veel b wolking en nu en dan sneeuw. Een d leidelijk in kracht toenemende oostej WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 IJmuiden Katwijk Hoog 07.16 19.19 06.49 18.! Laag 02.56 15.16 02.37 14 Weerrapporten 12 december 07 u ia rond 18 g /liddagtemperatuur i 18 Eindhoven motregen Vhssmgen motregen Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. Vooral in de oostelij ke departementen wolkenvelden, later kans op regen, morgen boven ca 400m ook sneeuw. Middagtemperatuur van daag uiteenlopend van 6 graden bij Lyon tot 13 plaatselijk langs de Middel landse Zee. Morgen van het noordoosten uit enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt; wat zon, maar ook kans op enkele buien, vandaag mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Italië: Overgang naar wisselvalliger weer. voor al morgen veel neerslag- In het noorden vige oostenwind. Middagt noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Bewolkt en enkele stevige buien, en vooral op morgen veel wind. Tempera tuur dalend naar een graad of 10 op Corsica op morgen en 15 op Sardinië. Malta: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een stevige bui. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag langs de E den met zon. Later op de dag van het westen uit, maar vooral op morgen fikse Zee perio- Warschau van Thessaloniki tot 15 langs de kusten in het zuidwesten; op Kreta wordt het ongeveer 13 graden. Turkije en Cyprus: Zowel zon als wolkenvelden en met na me vandaag in de omgeving van Cyprus kans op een stevige regen- of onweers bui. Morgen in het westen meer bewol king. Maxima van 7 graden op de Dar- Buenos Aires onbew. Casablanca licht be» Jonan nesburg zwaa-W

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8