Servisch referendum Sarajevo j Buitenland Oosttimorezen demonstreren bij Nederlandse ambassade Huis verdwijnt Opnieuw bombrieven ontploft in Oostenrijk Leger Israël ontruimt versneld stad Nablus Moord door neonazistische soldaten schokt VS DINSDAG 12 DECEMBER 1995 y/jCruciale dag voor Fransen -Vtparus Frankrijk beleeft vandaag, de negentiende stakingsdag 'van de spoorwegen, een nieuwe stakingspiek. Ondanks conces- sies van de regering riepen de bonden op tot een nationale sta kingsdag tegen de regeringsplannen tot hervorming van de soci- zekerheid. Het verloop van de dag kan weieens cruciaal zijn de dialoog tussen regering, stakers en vakbonden. Slagen laatsten er in een menigte op de been te brengen die groter 4is dan die van vorige week dinsdag, dan zullen zij hun poot stijf trnnnen houden. Is de opkomst kleiner, dan zal de dialoog met Hde regering zich versnellen. 5Aanslag Spanje eist zes mensenlevens madrid» Door de explosie van een autobom zijn gistermiddag in Madrid zes personen om het leven gekomen. Een busje van de Spaanse marine was het doelwit van de aanslag. Minstens drie mensen raakten zwaar, zeven andere licht gewond. De slachtoffers zijn de bestuurder en inzittenden van het busje, le- den van het burgerpersoneel van het leger en voorbijgangers. De /^autoriteiten vermoeden dat de extremistische Baskische afschei dingsbeweging ETA achter de aanslag zit. Maar nog niemand 'heeft de verantwoordelijkheid opgeëist. Toestand Papandreou verslechtert 13 athene De gezondheidstoestand van de Griekse premier An dreas Papandreou is gisteren verslechterd. Terwijl aanvankelijk i was gezegd dat de premier weer op eigen kracht ademhaalde, moest in de namiddag worden bericht dat hij opnieuw koorts had gekregen en aan beademingsapparatuur was gelegd. De arts i Dimitris Vlachakos sprak van 'een gevaarlijkse situatie'. Tsjetsjenen demonstreren tegen Russen grozny Met veel anti-Russische slogans en moslimgebeden protesteerden enkele duizenden Tsjetsjenen maandag in hun kapotgeschoten hoofdstad Grozny tegen de Russische militaire interventie die precies een jaar geleden begon. Met zo'n 40.000 jj militairen vielen de Russen Tsjetsjenië binnen dat zich driejaar 3gc vervolgens uitbrak kostte ti leven. 09,0 Mubarak benoemt kopten in parlement cairo De Egyptische president Hosni Mubarak heeft gisteren zes koptische christenen benoemd tot lid van het nieuwgekozen parlement van 454 leden. Twee van de zes zijn vrouwen. De iekost kopten maken deel uit van de tien parlementsleden die de presi dent krachtens de Egyptische wet mag benoemen boven de al gekozen 444 andere leden. "7 Klacht Amnesty over martelingen Kenya en den haag Amnesty International klaagt Kenya in een vandaag fn verschenen rapport opnieuw aan wegens het martelen op grote loire- schaal. Praktijken die al in de jaren tachtig en begin van de jaren •porti negentig werden gesignaleerd, blijken onverminderd voor te ko- men. Volgens Amnesty worden criminele verdachten in Kenya 'dubt rout'nemat'8 gemarteld om bekentenissen los te krijgen. Het- ingei zelfde geldt voor een deel van de politieke gevangenen. ie>™ Eerste dagvaardingen Rwanda-tribunaal arusha Het internationale VN-tribunaal dat onderzoek doet gmg naar de genocide in Rwanda heeft vandaag zijn eerste dagvaar- C|ufc dingen uitgebracht. Daarin worden acht mensen beschuldigd, Namen werden niet bekendgemaakt. De identiteit is niet vrijge geven op verzoek van een van de zes rechters die zo wil voorko- dode men dat mensen die in staat van beschuldiging zijn gesteld hun end« arrestatie ontlopen. geer Minister Christopher naar Syrië Washington De Amerikaanse president Clinton stuurt minister Christopher (buitenlandse zaken) deze week opnieuw naar het Midden-Oosten om overleg op gang te'brengen tussen Israël en Syrië. Hij besloot daartoe nadat de Syrische president Assad hem had beloofd 'zijn best' te zullen doen om spoedig onder handelingen te voeren met Israël. Clinton zei in het Witte Huis na een gesprek met de Israëlische premier Peres dat Washington de vredesbesprekingen tussen Israël en Syrië weer op gang wil brengen. Japanse oppositieleider stapt op Tokyo De Japanse oppositieleider en voormalige premier Tos- hiki Kaifu heeft besloten zijn functie ter beschikking te stellen. Kaifu leidde de Shinshinto (Nieuwe Grens), de belangrijkste op- 1 positiepartij die volgens opiniepeilingen een lage popularjteit i heeft. De secretaris-generaal van de Shinshinto, Ichiro Qzawa, stelde direct zijn kandidatuur voor de opvolging van de oud-pre- Parlement Wit-Rusland kan aan de slag minsk Na een extra stemronde heeft Wit-Rusland eindelijk ge noeg volksvertegenwoordigers om een nieuw parlement in te ran 4 kunnen stellen. De verkiezingen in mei en november hadden te Dp dl weinig kandidaten een directe zetel opgeleverd. Na de extra ron- itaat de van zondag zijn in totaal 198 parlementsleden gekozen, 24 een meer dan de 174 die nodig waren voor het quorum. 3n end Veroordeelde in VS wil vuurpeloton salt lake city Het vonnis van een ter dood veroordeelde man in Amer'kaanse staat Utah wordt op 26 januari op eigen verzoek door een vuurpeleton voltrokken. De eind 1989 wegens ver krachting en wurging van een 11-jarig meisje veroordeelde man 1 heeft in Utah de keus tussen een injectie-procedure of het vuur peloton. De laatste keer dat een veroordeelde in Utah werd ge- was in 1977. Het ging toen om Gary Gilmore na een strafzaak waarvan de bekendheid aanleiding gaf tot boeken en een fïlmproduktie. Twee Franse piloten zouden vandaag worden vrijgelaten In de Bosnische hoofdstad Sarajevo groeit het verzet van Serviërs tegen de over gang van hun woonwijken in handen de moslim- Kroatische federatie. Van daag wordt in de voorste den Ilidza, Gvravica, Vo- gosca, Iljas en Hadzici een referendum gehouden, waarmee de Servische in woners willen protesteren tegen het vredesakkoord van Dayton. PARUS-SARAJEVO ANP-AEP-Rtr-DPA De hoop op een spoedige vrijla ting van de twee Franse piloten, die in augustus met hun toestel boven Bosnië werden neerge schoten, is gisteren toegeno men. Volgens een Servische mi litaire functionaris, die onbe kend wilde blijven, mogen de twee vandaag naar huis. De Franse regering verklaarde gis teravond dat intensieve bespre kingen daarover aan de gang zijn met Servië. De twee zitten waarschijnlijk in Bosnisch-Ser- visch gebied vast. Eerder zei de minister van de fensie van Klein-Joegoslavië, Pavle Bulatovic, dat de Bosni sche Serviërs met een verklaring zouden komen over het lot van de twee Fransen, die de families van de piloten 'bevredigend' zouden vinden. Er is gespeculeerd dat Bosnisch-Servische leiders de piloten gevangen hielden om wijzigingen te eisen in het vre desakkoord van Dayton. In die overeenkomst komen vijf voor steden van Sarajevo die door Serviërs worden gedomineerd onder controle van de moslim- Kroatische federatie. De Serviërs in Sarajevo heb ben aangedrongen op herope ning van de onderhandelingen over het vredesakkoord. Velen van hen zeggen niet te willen le ven onder het gezag van een re gering, die zij drie en een half jaar als hun vijand hebben be schouwd. Inmiddels is een uittocht be gonnen van Bosnische Serviërs Ongeveer 3.000 inwoners van Sarajevo hielden in het centrum van de stad een betoging v nen samenleven, uitten de betogers hun bereidheid tot verzoening. i zij de Serviërs c uit Sarajevo. Enkele duizenden inwoners zouden de stadsdelen al hebben verlaten. VN-mede werkers schatten dat in de vijf voorsteden ongeveer 50.000 Serviërs wonen. Op een persconferentie in Washington toonde de Ameri kaanse president Clinton zich tevreden over de naleving van het vredesakkoord. Hij zei dat de situatie in Bosnië stabiel ge noeg is om Amerikaanse troe pen te sturen. Eerder werd be kend dat het zondag tot een eerste conflict is gekomen tus sen de Bosnische Serviërs en eenheden van de NAVO-vredes- macht. De Serviërs dreigden Ameri kaanse soldaten, die als kwar tiermakers voor de hoofdmacht zijn vooruit gestuurd, de toe gang tot een door hen gecontro leerd gebied in Bosnië te ont zeggen. De Bosnische Serviërs willen dat de Amerikanen hun patrouilles van te voren be kendmaken. Gisteren werd bekend dat de ministers donderdag voor de ondertekening van het vredes akkoord niet zullen samenko men in Parijs, maar 50 kilome ter ten noorden van de Franse hoofdstad, in de abdij van Royaumont. In verband met de stakingen die alle verkeer in Pa rijs hebben ontwricht zal alleen de ondertekeningsceremonie op het Elysée plaatsvinden. Het VN-tribunaal voor de be rechting van oorlogsmisdaden in ex-Joegoslavië gaat niet in op een Russisch verzoek de proce dures tegen Karadzic en Mladic te bevriezen. Dal heeft hoofd aanklager Richard Golstone gis teren verklaard. Het appe de Russen was zondag do Russische ambassadeur in 1 laag aan het Tribunaal vo legd. Goldstone verklaarde enkele juridische grond te het ingezette beleid te ver. Op de Nederlandse ambassade in Lissabon heeft gisteren een gesprek plaatsgevonden tussen de Nederlandse ambassadeur en een delegatie van Oosttimorezen. Ook na het gesprek, dat beide partijen als welwillend bestempelden, duurde het protest bij de ambassade in Lissabon voort. Sinds de af loop van de bezetting van de Nederlandse ambassade in de Indonesische hoofdstad Jakarta door Timorezen en Indonesiërs, posten zo'n veertig Oosttimorezen voor de deur van de Nederlandse ambassade in Lis sabon. Zij protesteren tegen het gevoerde beleid van de Nederlandse regering, omdat zij vin den dat de actievoerders in Jakarta in han den zijn gegeven van de Indonesische auto riteiten. Zij vrezen voor de veiligheid van hun 'kameraden'. De Oosttimorezen willen dat Nederland de veiligheid en het leven garandeert van de bezetters van de ambas sade in Jakarta. Quebec erkend als bijzondere gemeenschap ottawa afp Het Canadese lagerhuis heeft gisteravond in grote meerder heid een motie aangenomen die de Franstalige provincie Québec kenschetst als een zich onderscheidende gemeenschap in Canada. Van de aanwezige parlementsleden stemden 148 voor de motie en 91 stemden tegen. De provincie onderscheidt zich volgens het lagerhuis door de in meerderheid Franstalige bevolking, de unieke cultuur en de traditie van het op Franse leest geschoeide burgerrecht. De motie was een tegemoet koming aan Québec, dat zich op 30 oktober in een referen dum met slechts 50,6 procent van de kiezers uitsprak tegen een door de separatistische Par ti Québécois voorgestelde for mule voor afscheiding. Posterijen legen geen brievenbussen graz afp-dpa-anpKroatische minderheid in het land behoort. De Oostenrijkse posterijen hebben uit veiligheidsoverwe- gingen voorlopig hel ledigen van brievenbussen geslaakt. Het ministerie van binnenland se zaken heeft deskundigen naar Graz gestuurd. Meer dan 4.000 postbussen in de provin cie Steuermark zijn onder poli tietoezicht geleegd, maar er Oostenrijk is gisteren opnieuw opgeschrikt door een serie bombrieven. Twee brieven ontploften in een brievenbus in Graz. I-ater vond de politie tussen de brokstukken nog twee brieven die bommen ble ken te bevatten. Een vrouw raakte door de explosie licht gewond. De VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr in Wenen was doel van één van de ontplofte brieven. Dit meldde hel persbureau APA, dat zich baseerde op het minis terie van binnenlandse zaken. Uit voorlopig onderzoek zou zijn gebleken dat er een ver band is met vorige soortgelijke aanslagen. De twee niet-ontplofte brie ven waren gericht aan de direc teur van een school waar twee talig onderwijs wordt gegeven, en aan de moeder van Willi Re- setaris. Hij is een bekende Oos tenrijkse popzanger die tot de erden geel i'rue txpl emde ven gevonden. Kanselier Vranltzky r nieuwe aanslagen, zes dagen voor de parlementsverkiezin gen, een aanval op de gehele Oostenrijkse samenleving. Kort voor de verkiezingen in oktober 1994 werden meerdere bom brieven bezorgd. De politie vermoedt dat rechts- extremisten achter de aanslagen zitten. De meeste brieven waren gericht aan buitenlanders, of aan Oostenrijkers die zich op een of andere wijze voor al lochtonen inzetten. san francisco Twee huizen zijn gisteren in ei nen in een krater ontstaan door het springen v genwater niet aan. De ravage was enorm. 1 buitenwijk van San Francisco geheel en gedeeltelijk verdwe- n een rioolbuis. Het riool kon de afvoer van overvloedig re- FOTO REUTER MARK CONSTANTINI Amir: Rabbijnen "ee';aven toestemming iruzalem» ap 'igal Amir, de moordenaar van le Israëlische premier Yitzhak labin, heeft tegenover de poli- ie verklaard dat rabbijnen hem oestemming voor de moord lebben gegeven. Dat blijkt uit isteren door de krant Yediot \hronot gepubliceerde politie- ,'r apporten over de ondervraging an Amir. Welke rabbijnen de moord (oedgekeurd zouden hebben ei Amir niet. Na de aanslag zijn nkele rabbijnen opgepakt en indervraagd, maar tegen geen |nkele is tot nu toe een officiële lanklacht geformuleerd. Amir |iegt dat 'veel rabbijnen die )ang zijn voor het lot van Israël' 'iem toestemming hebben ge- [even Rabin om het leven te irengen. washington hans de bruun correspondent Jackie Burden en Michael James maak ten vorige week donderdag een avond wandeling door een stille straat in Fayetteville, een stad in de Amerikaanse staat North-Carolina. De vrouw en de man praatten wat en waren eigenlijk op weg naar niets. James Burmeister en Malcolm Wright liepen uit een zijstraat op het tweetal af. Burden en James had den Burmeister en Wright nog nooit ge zien of gesproken. Even later lagen de twee wandelaars op de grond. Dood. Elk met een kogel in hun hoofd. Deze zinloze moord heeft niet alleen Fayetteville, maar heel Amerika diep geschokt. Want Burden en James waren zwart, en Burmeister en Wright blank. De twee daders zijn wat in Amerika white supremacists worden genoemd, blanke heersers. Niet alleen racisten, maar ook extreem-gewelddadige neon azi's. Uit de eerste verklaringen is dui delijk geworden dat zij louter en alleen naar Fayetteville gekomen waren om een paar zwarten overhoop te schieten. Maar wat de Amerikanen vooral zo diep getroffen heeft is dat de twee soldaten zijn van de 82ste parachutistendivisie in het bij Fayetteville gelegen Fort Bragg; een elite-eenheid van de landmacht die op de hoogte moet zijn geweest van de bedenkelijke opvattingen van het twee tal. Een geschokte legerleiding is dan ook meteen begonnen met een diep gaand onderzoek naar racistische en neonazistische elementen in militaire kring. Want Burmeister en Wright blij ken allerminst de enigen te zijn. De twee waren niet bescheiden over hun racistische ideeën. Als zij de stad ingingen liepen zij vaak gekleed in zwarte laarzen met witte veters, rode bretels en kettingen, algemeen bekende symbolen van extreemrechtse skin heads. Boven Burmeisters bed hingen de nazivlag met de swastika en posters van Hitier, terwijl zijn kamer vol lag met neonazistische literatuur. De kazernecommandant liet dat toe. „Wij bemoeien ons niet met het privé- leven van onze soldaten", aldus een woordvoerder. Ook andere soldaten van deze divisie deelden de gevoelens van het tweetal. „Het samenbrengen van rassen is fout of dat nu in het leger is of elders", zegt een soldaat. Een medesoldaat noemt het doden van de twee zwarten 'natuur lijk niet goed', maar is het verder roe rend eens met de opvattingen van de 20-jarige Burmeister en de één jaar ou dere Wright. Onder de soldaten van Fort Bragg, die geregeld worden uitge zonden om ergens in de wereld de de mocratie te verdedigen, blijken volgens burgerrechtengroeperingen heel wat van deze enge elementen te zitten. Zij komen bijeen in bars in Fayetteville die berucht zijn als ontmoetingsplaat sen voor skinheads. Ook daar hangen nazistische symbolen aan de muur en wordt racistische taal gesproken. Politi ci in Washington vragen zich af of de kazernecommandanten niet moeten ingrijpen als zij dit soort uitingen tegen komen. De twee moordenaars die in verho ren geen enkele spijt hebben getoond zouden al geregeld aanvaringen met zwarte collega's hebben gehad, maar dat bleef nog binnen de kazernemuren. Ditmaal gingen zij, na een paar biertjes gedronken te hebben, bewust de zwarte wijk van Fayetteville in, waar blanken, en zeker skinheads, normaal nooit ge zien worden. Wie de schoten gelost heeft is nog niet bekend, maar Bur meister had bij zijn arrestatie een ge weer met afgezaagde loop en een pistool op zak. Vijfhonderd Palestijnse politie agenten zijn vanmorgen in Na blus aangekomen, nadat het Israëlische leger gisteren ver sneld deze stad van 130.000 in woners op de Westelijke Jor- daanoever had ontruimd. De terugtrekking is waarschijnlijk 48 uur vervroegd om protesten van tegenstanders van het vre desproces te voorkomen. De stad is overgedragen aan de Palestijnse Autoriteit. Deze ont ruiming volgt op de overdracht van Tulkarem, zondag. Nablus, de grootste stad op de Westelij ke oever, is na Jericho, Jenin en Tulkarem de vierde stad waarin de Palestijnse Autoriteit verant woordelijk wordt voor het handhaven van de orde. Joodse kolonisten rond de stad reageerden verbitterd op de terugtrekking. Gisteren had het leger het in Nablus nog aan de stok gehad met joodse kolo nisten die een bevel naast zich hadden neergelegd om de stad te mijden. De kolonisten wilden bidden bij de tombe van Jozef. Dertien van hen werden gear- resteerd In Bethlehem en Rainallah werden gisteren voorbereidin gen zichtbaar voor het moment dat de Israëli's ook deze steden zullen ontruimen. Bethlehem is volgens het schema als volgen de stad aan de beurt. Het leger vertrekt daar op 18 december. De stad, waar volgens de overlevering Christus werd ge boren en waarin de eeuwenou de Geboortekerk staat, maakt zich op om voor het eerst in de moderne geschiedenis kerst feest te vieren onder Palestijns bestuur. PLO-leider Yasser Arafat zal daarbij aanwezig zijn. Arafat zal later deze week in Cairo een ontmoeting hebben met leiders van de islamitische militante groep llamas, om te praten over deelname aan de verkiezingen door deze organi satie. De verkiezingen onder Palestijnen moeten op 20 janu ari plaatsvinden. Harnas heeft uit protest tegen het Palestijns-Israëlische vre desakkoord een serie bloedige aanslagen op Israëliërs uitge voerd, maar lijkt het geweld on langs te hebben gestaakt. Ha rnas voert nu een dialoog met de PLO.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5