'Geef automobilist kilometer-quotum' Binnenland Echte sneeuw in overdekte skibaan lusvervoer nelzoekers ïeeft effect Kok en Wallage oneens over daling staatsschuld Mobiel bellen al vanaf PvdA en VVD willen drugpanden ontruimen cent per minuut. Beeldend kunstenaar breekt in bajes in Mestnota blijft in Kamer overeind Geen nieuwe inzichten na overleg NSDAG 12 DECEMBER 1995 ~G jij de Hoge Raad. Hij werd door het gerechtshof in Amsterdam intslagen van rechtsvervolging nadat hij het leven van een ern- itig gehandicapte baby had beëindigd. Minister Sorgdrager van ustitie, die onder andere Prins liet vervolgen teneinde jurispru- lentie te krijgen, heeft de Hoge Raad ook gevraagd of cassatie nogelijk is. Dat wordt nog onderzocht. In tegenstelling tot het 'erzoek van de minister kan de Hoge Raad het verzoek van Prins t0( liet naast zich neerleggen. Wim Bosboom naar Senioren 2000 ^eben haag Wim Bosboom gaat in de politiek. De 66-jarige oud- ynaecoloog Prins in cassatie )en haag De Alkmaarse gynaecoloog H. Prins gaat in cassatie coryfee van VARA en TROS is hoofdbestuurslid geworden lei ouderenpartij Senioren 2000, de afsplitsing onder leiding van PP [et Nijpels van het door ruzie uiteengevallen Algemeen Oude ren Verbond (AOV). Het is de bedoeling dat hij de public rela- de partij gaat doen. Wachtgelders dagen Ritzen voor rechter Ruim honderd oud-docenten uit het hoger beroeps- jp onderwijs hebben een kort geding aangespannen tegen minister e Ritzen van onderwijs. Ze verzetten zich tegen een verslechtering van hun wachtgeldregeling per 1 januari. De docenten beroepen zich op afspraken die eind jaren '80 zijn gemaakt over de moge lijkheid om naast de wachtgelduitkering bij te verdienen. Het kort geding dient donderdag bij de Haagse rechtbank. Hof veroordeelt top CP'86 ook Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft de top van de extreem-rechtse CP'86 gisteren veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee -, en geldboetes van vijfduizend gulden, waarvan de helft irwaardelijk. Het hof achtte bewezen dat de vijf bestuurders zich schuldig maakten aan het aanzetten tot vreemdelingenhaat en discriminatie van etnische minderheden. Het vonnis beves tigt grotendeels de veroordeling van de rechtbank in mei. CP'86 gaat in cassatie. rucphen Als het aan de 27-jarige Nicky Broos ligt, sneeuwt het in het West brabantse Rucphen het hele jaar. Hij is de eige naar van de eerste over dekte skibaan met echte sneeuw in Nederland en naar zijn zeggen ook de grootste van Europa. Ski- Döme vergde een inves tering van 3,5 miljoen gulden. De sneeuwmachi- ne draait sinds gisteren op volle toeren en moet ervoor zorgen dat de 190 meter lange baan komend weekeinde voor het eerst kan worden gebruikt. Zij kunnen terecht op een sneeuwlaag van 30 tot 45 centimeter dik. FOTO CPD THOM VAN AMSTERDAM met bussen vervoeren van Schiphol binnenkomende isielzoekers naar de aanmeld- :entra in Rijsbergen en Zeve- ir heeft geleid tot een daling i het aantal asielzoekers dat de luchthaven aankomt. Dit ilijkt uit antwoorden van itaatssecretaris Schmitz Uusti- ie) op vragen van de Tweede :amer. Direct na het invoeren van de iaatregel enkele weken gele- i is al een daling opgetreden le instroom van asielzoekers Schiphol. In de derde week en er 65 minder dan in de eerste week dat met het busver voer is gestart. Inmiddels zijn er ei in totaal 357 mensen vanaf Schiphol naar de twee centra k vervoerd. Schmitz had het bus vervoer altijd als 'niet netjes' van de hand gewezen, maar he lsloot daar toch toe onder druk van D66, WD en CDA. Nu schrijft ze dat „voorzichtig kan worden geconcludeerd dat de maatregel effect sorteert." Plan Delftse hoogleraar om fileprobleem op te lossen: Automobilisten,, mogen jaarlijks niet meer dan vijfdui zend kilometer reizen. Ze krijgen daartoe een quotum. Dat quotum is gratis en mag verhandeld worden. Dat be tekent dat iemand die minder rijdt dan vijfduizend kilo meter, het restant van zijn quotum aan iemand anders kan verkopen. Met dit 'kilometer-quotum' kan de over heid vat krijgen op het fileprobleem. ven een bepaalde hoeveelheid vervuiling veroorzaken. Die ver vuilingsgraad is tussen de be drijven verhandelbaar. Zo kun nen moderne, schone bedrijven vervuilingsrechten verkopen." Volgens Bovy is dat idee ook toepasbaar in het verkeer. Tech nisch is het systeem op korte termijn uitvoerbaar, meent de hoogleraar. „De toegekende ki lometers worden automatisch afgewaardeerd met een chip in je auto. Dat dit systeem werkt, Dat is de inhoud van een plan dat prof. P. Bovy, hoogleraar al gemene vervoers- en verkeers kunde aan de TU in Delft, heeft gelanceerd. Volgens Bovy sti muleert een kilometer-quotum naar het voorbeeld van melk en mestquota een bewuste keuze van weggebruikers voor auto, fiets of openbaar vervoer. Bovy heeft het idee afgekeken van de VS. „Daar mogen bedrij- is gebleken uit tests in de VS." Als de automobilist het toege stane maximum overschrijdt, krijgt hij een forse boete. Het kilometer-quotum lijkt in aanleg op het rekening-rijden, waarbij de automobilist wordt aangeslagen voor het aantal ge reden kilometers. „Het nadeel van rekening-rijden is echter dat mensen met veel geld lan ger kunnen rijden. Bij het quo tum is de doelstelling veel soci aler en waarschijnlijk maat schappelijk aanvaardbaarder", zegt universitair docent verkeer en vervoer in Utrecht M. Dijst. Hij waarschuwt ervoor dat het controlesysteem een hoop geld gaat kosten, „maar het zal wel die kant opgaan, want an dere oplossingen, zoals het duurder maken van benzine en het aantrekkelijker maken van het openbaar vervoer, hebben weinig zoden aan de dijk ge zet." Bovy denkt dat de politici op dit moment nog niet rijp zijn voor het plan, maar dat ze er over een aantal jaren niet meer onderuit kunnen. „Het klinkt wellicht futuristisch, maar het is een nieuw type instrument en bovendien haalbaar. De algehe le teneur zal toch zijn dat we niet van de files afkomen zolang het goed gaat met de econo- l Iet quotum zou ook moeten gelden voor het bedrijfsleven. „Dat kan een stimulans beteke nen om het vervoer efficiënter te regelen." Op dit moment wordt in Nederland jaarlijks ge middeld zesduizend kilometer gereden. Premier Kok en PvdA-fractie- "1 voorzitter Wallage zijn het niet eens over de snelheid waarmee de staatsschuld en het financie ringstekort moeten dalen. Kok houdt onverkort vast aan de strenge Europese eisen die daarvoor gelden, terwijl zijn partijgenoot Wallage „niet sim pel door Brussel wil laten dicte ren wat we met onze belastin gen en uitgaven doen". De premier benadrukte gis teravond tijdens zijn Den Uyl- lezing dat Nederland „overtuigd moet vasthouden aan de Eu ropese Monetaire Unie, inclu sief de toetredingscondities en de ingangsdatum". Om in 1999 toe te treden tot de EMU moe ten de overheidsuitgaven sterk dalen, evenals de staatsschuld. Daardoor komt bij het rege ringsbeleid de nadruk te liggen op bezuinigen en het terugslui zen van meevallers naar de schatkist. Wallage bepleitte kort voor Kok zijn lezing hield juist'voor enige souplesse bij de, EMU- nomien. De PvdA'er vreest dat het nastreven van de Europese eisen het kabinetsbeleid van lastenverlichting voor meer werk frustreert. „Dan spannen we het paard achter de wagen", aldus Wallage. Om de economische groei veilig te stellen, wil Kok een snellere uitvoering van bestaan de plannen voor nieuwe wegen en spoorlijnen. Hij verwees naar de aanleg van de Betuwelijn en de uitbreiding van Schiphol als een aanpak die zowel de econo mie als het milieu ten goede komt. Kok erkende dat zijn PvdA te lang op de rem heeft getrapt bij de hervormingen van de sociale zekerheid. „De komende jaren zal de PvdA moeten bewijzen dat zij in staat is de modernise ring van het sociale stelsel op een rechtvaardige manier vorm te geven" aldus de premier. den haag gpd De regeringspartijen PvdA en WD willen burgemeesters de wettelijke mogelijkheid geven drugpanden te ontruimen. Als overlast veroorzakende drug dealers en verslaafden op straat worden gezet, moet worden verhinderd dat ze het pand toch weer gaan bewonen. Gemeen tebesturen moeten deze pan den daarom gedurende een jaar kunnen beheren en vervolgens zonodig onteigenen of aanko pen. De Tweede-Kamerleden Van Heemst (PvdA) en Korthals (WD) hebben dat gisteren voorgesteld in een initiatief wetsontwerp. Ook hinder van il legale prostitutie, heling of an dere criminele woningen, garageboxen en be drijven moet op deze manier eenvoudiger aangepakt kunnen worden. De wet krijgt voorlopig de naam Victor, naar de groot scheepse schoonveegactie van drugpanden van de Rotterdam se politie afgelopen zomer. Volgens Van Heemst en Kort hals is er snel een wettelijke re geling voor de ontruiming van drugpanden nodig. Veel ge meenten hebben in de Algeme ne Politieverordening een arti kel opgenomen op basis waar van een burgemeester tot ont ruiming kan overgaan. De Raad van State bepaalde echter on langs dat dat in strijd is met de Grondwet, zolang er geen wet telijke regeling is. „Wij willen die lacune opvullen", aldus Van Heemst. Libertcl maakt mobiel bellen bereikbaar voor iedereen. Neem bijvoorbeeld het Libertel Extra Abonnement. Mobiel bellen voor nog geen 24 gulden per maand en 's avonds en in het weekend voor maar 20 cent per minuut (in de piekuren 79 cent per minuut). Bel voor meer informatie gratis: 06 05 60. (Alle prijzen zijn inclusief BTW.) LIBERTEL Iedereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Om kerstcadeautjes uit te delen zwolle anplen van de vijf boeken, gewijd aan zijn zilveren jubileum als beeldend kunstenaar, en drie door hem gemaakte schilde rijen kwam Heideveld niet toe. De cipiers namen ze in beslag en hielden de indrin- De Zwolse beeldend kunste naar Henk Heideveld is giste ren als onderdeel van een performance het I luis van Be waring in Zwolle binnenge drongen. Aan gevangenen wilde hij als kerstcadeau gra tis boeken en schilderijen ge- Heideveld klom met een ladder, die werkmensen had den achtergelaten, op de bui tenmuur van de gevangenis. Hij legde de ladder vervolgens horizontaal tussen de muur en de volgende omheining. Zo overbrugde hij drie prik keldraadversperringen. Op zijn buik kroop hij over de diep doorbuigende ladder. Zo'n honderd gevangenen, die het schouwspel vanaf de luchtplaats volgden, moedig den Heideveld met luid ge juich aan. Bewakers moesten machte loos toezien hoe de Zwolle naar de risicovolle actie vol tooide en op de luchtplaats terechtkwam. Aan het uitde- geraan. Drie uur bracht de Zwolle naar in een politiecel door. „Ze hadden al die' tijd nodig om vast te stellen, hoe ze strafrechtelijk met me moes ten omgaan. Er dringt niet el ke dag iemand een gevange nis binnen om een cadeautje te brengen. Uiteindelijk kreeg ik een boete van vijftig gul den, omdat ik me op verbo den terrein had begeven." Heideveld hoopt dat de di rectie van het I luis van Bewa ring hem alsnog in de gele genheid stelt de kunstboeken en schilderijen aan de gevan genen te geven. De Zwolle naar ziet zijn activiteit als kunstuiting en christelijke op gave. Hij verwijst naar de bij belse opdracht om de gevan genen te bezoeken. Nog steeds veel aan te merken op organisatie politie den haag gpd De politie functioneert ander half jaar na de landelijke reorga nisatie nog „verre van goed". Tot deze slotsom komt de Alge mene Rekenkamer, het onaf hankelijke college dat het rijk controleert, in een vandaag ge presenteerd rapport. De meeste korpsen hebben hun financiële en personele ad ministratie nog steeds niet op orde, aldus de Rekenkamer. Bo vendien is het nog slecht ge steld met het emancipatiebeleid bij de politie. Ook ontbreekt het vaak aan goede beveiliging van informatie. De uitwisseling van delict- en opsporingsgegevens stokt doordat de verschillende computers in de 25 politiere gio's niet goed met elkaar kun nen communiceren. Bij toetsing van de perso- neelsplannen bleek dat in het recente verleden te veel agenten zijn bevorderd, te veel 55-jari- gen met de VUT zijn gegaan en dat een aantal functies te hoog wordt gewaardeerd. Met de invoering van de nieu we Politiewet in 1994 werden 148 gemeentekorpsen omge vormd tot 25 regionale politie korpsen. Doel was hel verbete ren van de kwaliteit en de doel matigheid van de politiezorg. Geen resultaat na hoorzitting met commissie-Albeda Een akkoord over een nieuwe CAO voor de politic is nog ver weg. Minister Dijkstal en de bonden kwamen gisteravond niet tot een principe-afspraak. Dat had de commissie-Albeda, die in het conflict bemiddelt, wel gehoopt. Na urenlange hoorzittingen plaatsten zowel Dijkstal als de bonden kritische kanttekeningen bij het voorstel dat Albeda op tafel legde. De kans is wel groot dat mi nister Dijkstal en de politiebon den binnenkort weer aan de on derhandelingstafel plaatsne men. Dat hangt echter nog af van het advies dat de commis sie-Albeda donderdag schrifte lijk uitbrengt over het al maan den slepende conflict. De commissie-Albeda heeft toegezegd alle vragen van Dijk stal en de bonden donderdag te beantwoorden in het eindad vies. Pas als beide partijen zich in grote lijnen in dat advies kunnen vinden, kan mogelijk weer snel worden onderhandeld OVn ••••O nieuwe Ie ongeveer 40.000 politicambte Boeren beraden zich op vraag of er nieuwe acties moeten komen den haag.gpd De acties van de boeren tegen het mestbeleid hebben nauwe lijks resultaat gehad. De Inte grale Notitie Mest- en Ammo niakbeleid, beter bekend als de Mestnota, is gisteren vrijwel on geschonden door de vaste ka mercommissie voor landbouw gekomen. Slechts wat scherpe kantjes werden van het beleid gehaald. De doelstelling, in het jaar 2008 maar een beetje meer mest op het land dan de gewas sen kunnen opnemen, bleef recht overeind. Op één punt kreeg de kamer meerderheid van WD, D66 en PvdA haar zin van minister Van Aartsen (landbouw): de ver plichte mineralenboekhouding gaat gelden voor alle boerenbe drijven. De boekhouding is ver plicht om inzicht te krijgen in de hoeveelheden mineralen die men aan- en afvoert. De minis ters De Boer (milieu) en Van Aartsen willen vooral de inten sieve veehouders aanpakken, de bron van het mestoverschot. Deze bedrijven zijn verplicht zo'n boekhouding hij te hou den. Het kabinet wilde veehou ders met veel grond en weinig vee van deze verplichting ont heffen omdat deze bedrijven weinig mest produceren en der halve niet vervuilend zijn. Maar de coalitiepartijen in de Kamer vinden dat deze bedrijven door gebruik van kunstmest net zo vervuilend zijn als hun 'intensievere' collega's. Verder vinden de coalitiepar tijen dat niet alleen boeren die te veel mest produceren moe ten worden gestraft, maar ook dal boeren die onder de norm blijven, beloond moeten wor den. Zij willen dal de heffingen op de overschotten wat ver laagd worden. Van Aartsen wil daar niet aan, omdat een lagere heffing de boeren niet prikkelt het overschot weg te werken. Met een motie willen de rege ringspartijen toch hun zin door drijven. In de mestnota staal verder dat iemand die een bedrijf over neemt en het op dezelfde plek voortzet, nog maar de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid mest mag produceren. Die kor ting is voor de coalitie onaan vaardbaar. De verkoop van de mestrechten garandeert de stoppende boer een aanvulling op de oudedagsvoorziening. I let recht één kilo fosfaat ie pro duceren, kost 45 gulden. VVD'er P. Blauw diende een motie in, ook namens PvdA en D66, om de korting te schrappen. Vanuit de. verschillende boe renorganisaties is teleurgesteld gereageerd op de uitkomst van het mestdebat. Boerenleider Van den Brink was boos. „De boerenoverwinning is vandaag begonnen", zei hij. Van den Brink kondigde een boycot van de mestadministratie aan. De boeren, die in groten getale het debat tot in de late uurtjes volg den, beraden zich nog over de vraag of andere acties volgen. De stichting Natuur en Milieu, die al jaren aandringt op terug dringingvan het mestoverschot, is gematigd positief over de no 'Open, soepel gesprekover val Srebrenica den haag gpdzullen leiden. Wel kon hij uit de gesprekken met de vier militairen opmaken dat er in het VN- hoofdkwartier in Sarajevo in de weken, dagen en uren voorafgaand aan de val van Srebrenica een „integere worsteling" is geweest over de vraag in hoeverre met luchtaanvallen de levens van blauwheimen en moslim-burgers op het spel konden worden gezet. Volgens Hoekema leverde de hoorzitting geen nieuwe bouwstenen op voor de veronderstelling dat er een 'VN-complot' was dat wel moest leiden tot de opgave van de enclave. De commandant van de VN-operatie in heel ex-Joegoslavië, de Franse generaal Janvier, zou voorjaar '95 hebben verklaard dat de VN van de veilige gebieden, waaronder Srebrenica, af wilden. De Kamer is nu bijna helemaal uitgevraagd, maar perst er nog een laatste debatje met minis ter Voorhoeve uit om het dossier-Srebrenica waardig af te sluiten. Dat debat wordt waarschijn lijk volgende week gehouden. Politieke conse quenties verwacht niemand meer. De defensiespecialisten in de Tweede Kamer heb ben gisteren tijdens ren besloten zitting met vier Nederlandse voormalige VN-officieren, niets nieuws meer gehoord over de val van Srebrenica. Kamerleden spraken van 'open, soepele gesprek ken' die de eerdere conclusies onderstreepten: de VN-operatie in Bosnië stapelde procedurefouten en misverstanden opeen en was niet tegen z'n taak opgewassen. Twee grote vragen blijven ook na de besloten zitting onbeantwoord, zei D66-Kamerlid Hoeke ma. Waarom ging Dutchbat in de laatste uren van de enclave uit van massale VN-luchtaanvallen, terwijl de VN al hadden besloten die niet uit te voeren. En waarom leverde Dutchbat de lijsten van doelwitten niet die de VN nodig hadden voor kleinschalige luchtacties die ze eventueel wèl wil den uitvoeren? Hoekema zei niet de illusie te hebben dat deze vragen ooit nog tot een bevredigend antwoord

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3