'Zonder toezicht ontstaat ramp' 'Ik had me neergelegd bij een lange celstraf Te koud voor een clochard Feiten &Meningen 'Een jaar van Zero' DINSDAG 12 DECEMBER 1995 C O L U Ze zou zo weggelopen kunnen zijn uil de film 'Les amants du Pont-Neuf. Van veraf doet ze ook met enige fantasie denken aan de Franse actrice Juliette Binoche die als de totaal verlopen 'Michèle' één probeert te worden met de clochards op en onder de beroemde brug in Parijs. Ben goede vergelijking tussen de Parijse en de Leidse 'Michèle' wordt me vooralsnog niet gegund. De vrouw schiet steeds weg achter een kiosk op een van de perrons van het Leidse station. Leidt ze inderdaad een zwervend bestaan, ziet ze in mij een van die controleurs van NS of is ze zo wereld vreemd dat ze elk contact wil vermijden? Als ze eindelijk enigszins tot rust komt, blijkt dat ze geen enkele reden heeft om aan de aandacht van wie dan ook te ontsnap pen. ,,Het is die verdomde wind." Wind, vraag ik haar. Ik houd haar voor dat ze zich in het nieuwe station bevindt, het mooiste dat Leiden ooit is overkomen. Een onover troffen verrassing voor de treinreiziger, ver pakt in futuristisch staal. Een staaltje van perfectie waarmee de Nederlandse Spoor wegen dik tevreden zijn. De vrouw kijkt me aan alsof ik haar pro beer te belazeren. „Het is hier helemaal niet perfect. De wind heeft hier vrij spel en draait alle kanten op. Dan word je aan de ene kant van de kiosk weggeblazen, dan weer aan de andere kant." En met de vol gende vlaag wind dwarrelt ze weer de hoek van de koek-zopie-en-broodjes-om-mee- te-nemen-tent om. Het verklaart waarom ze als aangeschoten wild zo'n opgejaagde indruk maakt. Ik had haar nooit eerder gezien en heb haar rondedans sindsdien ook niet meer mogen aanschouwen. Ze leek me bij nader inzien ook niet het doorgewinterde type dat gewend is aan het 'open' karakter van het Leidse station. „We hebben gekozen voor een doorzichtig stationsgebouw met veel glas, veel daglicht. Als iemand in de lift staat, kan iedereen je zien. Er is geen enkele sociaal onveilige hoek, waardoor je overal een veilig gevoel krijgt", laat de business- manager van het Leidse station me weten. Open is op de perrons nog altijd zo open dat het nog steeds verdomhoeken zijn. Was Leidse Michèle wel clochard geweest dan had ze in de stations van bijvoorbeeld Haarlem, Den Haag (zowel HS als CS) een heel wat betere opvang gehad. Daar kun je tenminste nog eens zonder angst voor long ontstekingen de zwerver uithangen. Daar sta je 'binnen' te wachten. In Leiden moet je elke keer het deksel van de vrieskist een stukje opendoen om te kijken of je trein er al aankomt. En niet alleen nu het overal on der nul is. De persvoorlichter en de business-mana ger kijken me door de telefoon verbaasd aan. „Goed, we hebben nog niet helemaal rekening gehouden met de windvorming, maar er staat zoveel nieuws tegenover. De perrons zijn verhoogd, er zijn meer winkels, er komt nog kunst op de perrons. Maar ja het weer hè, dat hebben we niet in de klauw." Wat moet ik met die winkels, werp ik nog tegen. „Dat vinden veel mensen nou leuk." O. Michèle in elk geval niet. Niet alleen uit sojidariteit met haar zie ook ik 'al die ex tra's' niet zo zitten. Ik wil vervoerd worden, niet in vervoering gebracht worden in een schoonheidssalon of wat verder ook achter die nieuwbouw schuilgaat. Ik wil informatie aan loketten die open zijn en waar de ze kerheid kan worden gekocht van treinen die op tijd rijden. Ik heb nu alleen de zekerheid van het moeten wachten. In de kou. Zonder Michèle. HAARLEM «JAN PREENEN Spoorwegcleskundige Van Witsen stelt voorwaarden aan regio-spoorlijnen In de vorige eeuw kende Nederland een aantal spoorwegmaatschappijen: er waren staats- spoorlijnen en particuliere treintrajecten. Om aan die chaos een einde te maken, richtte de re gering in 1937 de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen op, de voorloper van de NS. Minister Jorritsma (verkeer) wil nu weer te rug naar het oude model. Het NS-net moet worden opgedeeld in 25 stukken waarbij elke streek zijn eigen lijntje mag gaan beheren. De onrendabele stukjes spoor moeten het liefst uit het NS-beheer verdwijnen. Daar mag elke regio zelf voor gaan opdraaien. Prof. Maurits van Wit sen heeft daar een uitgesproken mening over. „Als de rijksoverheid tegen elke streek zegt zoek het maar uit wordt het een ramp. Kijk alleen maar eens naar de kosten. Elke grote stad heeft nu ook zijn ei gen trams en metro's. Er moet een centrale regie blijven." Van Witsen doceerde tot voor kort openbaar vervoerkunde en spoorwegkunde aan de TU van Delft. Daarnaast was hij actief voor de NS en voor de voorma lige minister van verkeer Maij- Weggen. Hij heeft een uitge sproken mening over de 'regio nalisering' van de spoorwegen. Van Witsen voorziet geen terug keer naar de negentiende eeuw 'als je de nadelen maar voor komt'. En die zijn er zeker. Als elke regio zijn eigen treintjes gaat kopen, een eigen veilig heidssysteem gaat invoeren en zich alleen richt op de eigen streek komt er niets van terecht, stelt de hoogleraar. „Het lijnennet moet bij elkaar blijven. Regionaal vervoer brengt immers passagiers naar het landelijke net. Je kunt de re gio wel een eigen rol geven, maar dan altijd met toezicht van de rijksoverheid", meent hij. Van Witsen heeft daarbij een duidelijke opzet voor ogen. In de toekomst zullen snelle Inter city-treinen op zes lijnen de twintig grootste plaatsen van ons land moeten verbinden. Sneltreinen moeten op even eens twintig lijnen tachtig ge meenten met meer dan 40.000 inwoners aandoen. Daarbuiten kan het vervoer met stoptreinen regionaal worden verzorgd. Het gaat dan om vervoer dat kan worden geïntegreerd met het bestaande streekvervoer per bus. Nu werken de verschillen de vervoersbedrijven vaak nog langs elkaar heen. Het opsplitsen van Nederland in 25 vervoersgebieden, zoals minister Jorritsma wil, wijst Van Witsen af. Daarvoor is ons land veel te klein. De steden liggen te dicht bij elkaar. Vijf tot tien 'dis tricten' zijn genoeg. Bij een gro tere versplintering dreigt het re gionale vervoer zich helemaal op de voornaamste plaats in het gebied te richten waarbij de verbindingen naai' andere stre ken worden verwaarloosd. Bo vendien zal een puur 'regionaal' gericht vervoer onrendabel blij ken. ZWITSERLAND De 'regionale' spoorbanen kun nen dan ook best uit de handen van de NS worden gehaald, meent Van Witsen. Private be drijven zijn kleiner dan de NS en bovendien flexibeler en effi ciënter. Zo kunnen ze goedko per werken. De professor ver- De onrendabele lijnen van de Nederlandse Spoorwegen Nieuweschans f Zaandam ZandvoortD-Cü Haarlem rfstavo L Almelo M Jf o Alphen Leiden D--Q-^Voerden Den Dolder Zutph Arnhem Apeldoorn R♦^jvueiueri gg uen uoiaer HaagQ—N| BArnhem Winterswijk ran Gouda Utrecht Rhfnen_3""\^ Rotterdam Zevenaar Den Hoek van Holland n Nv Rotterdam Hofplein/ GPD-GRAPHICS/ R.S. wijst naar de situatie in Zwitser land. Daar zijn talrijke'volwas sen lijnen' in privéhanden. „Die ondernemers zijn baanbrekend bezig. Die vernieuwen en be denken dingen die de nationale spoorwegen daarna overne men." Een soortgelijke situatie voor ziet Van Witsen ook in Neder land. „Private regionale lijnen kunnen best. Eigenlijk praat je Heerlen Maastricht D--J Kerkrade dan over diensten, want de in frastructuur moet wel in over heidshanden blijven." „De NS kunnen niet goedkoper werken. Als die iets willen, bete kent dat vaak een revolutie. Dan liggen de vakbonden dwars. Momenteel werkt zo'n 25 pro cent van het NS-personeel niet rechtstreeks voor het spoor. Maar de kosten daarvan ont staan voor 95 procent in de Minister Jorritsma wil Nederland opsplitsen in 25 vervoersgebieden. Op de foto het station Overveen op de lijn Zandvoort-Haarlem. Randstad. Vooral daar werken de NS, niet op het platteland. Terwijl de kosten daar wèl aan worden toeberekend. „De term onrendabele lijnen klopt ook niet. Van de honderd NS-lijnen zijn er maar twaalf echt rendabel. De rest niet, ook niet de stoptreinen in de Rand stad. Als je die lijnen ontlast, kun je daar ook andere dingen mee gaan doen. Geen zware treindiensten maar tramachtige voorzieningen, tot in de stads centra. Dat voordeel is er te ver dienen." Dat 'verdienen' kan échter niet als elke regio, in de woorden van Van Witsen, 'onzinnige din gen gaat bedenken'. Vandaar de noodzaak van een centrale regie door de overheid. „Zo moet er bijvoorbeeld een catalogus zijn waarin staat welk materieel men wil kopen. Ver volgens kunnen de NS met de private ondernemingen rond de tafel gaan zitten om dat in te vullen. Dan krijgen de NS ook tegenspel. De kleintjes zullen immers niet kiezen voor de al lerduurste trein. Er moet een aantal voorwaarden zijn waar binnen moet worden gewerkt. Er is standaardisatie nodig, net als afspraken over onderhoud, beveiliging en dat soort din gen." In dat beraad kunnen de NS dan ook de eigen kennis en er varing inbrengen. Zo kan ook de samenhang binnen 'de spoorwegen' behouden blij- DEN HAAG CAREL GOSELING le (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Opmerke™ lijk veel lege winkels dezer dagen in en orrie de Franse hoofdstad. En ook veel lege stof len in menige brasserie, waar kelners mee op klanten wachten dan bedienen. Op hoogtijdagen hebben ze nog wel eens de neiging de clientèle af te blaffen, nu make de heren een praatje en proberen passan ten voor hun doen vriendelijk naar binner qL te glimlachen. Nog een paar van die slapp je dagen en de klant is bij de Parijse horeca koning. Wie z'n oor goed te luisteren legt, komt to geen andere conclusie dan dat de staking, een groot deel van het openbaar vervoer ook een geduchte blokkade opwerpt voor de arreslee van Pa Noel. Sommige commej— canten proberen te redden wat er te redde)®1 valt door een maand voor de traditionele opruiming artikelen al behoorlijk af te prijj^ zen. Andere winkeliers wachten lijdzaam ff. Tot die laatste categorie behoort Stephan Degaut, die een herenmodezaak drijft aan de Avenue de Montagne. Hij zegt dat de stakingen de toeristen hebben weggejaagd en de provincialen in de provincie houden „De weken voor Kerst zijn heel belangrijk Ai voor mijn zaak. Nu verkoop ik 30 35 pro- e: cent minder dan normaal in december. En ft ik hoor van touroperators uit de buurt dat j< vanuit het buitenland de ene na de andere v reis naar Parijs wordt geannuleerd. Dus is cz vooralsnog geen uitzicht dat de toeristen e komen. Betreurenswaardig allemaal, zake- ti lijk gesproken kun je spreken van een vrije g val. Ik heb er wel enig vertrouwen in dat dt__ Parijzenaars op het laatste moment nog kleding voor de Kerst komen kopen. Maar naar het geld dat buitenlanders en mensei uit de provincie hier plegen binnen te brei gen, kan ik fluiten." Of ze houdt zich groot of Marielle Melthi- baut is een gunstige uitzondering op de re gel. Hoe dan ook: Haar zaakje aan de Rue de Sablon in de Parijse voorstad Neuilly si Seine staat volgepropt met kerstspullen en! speelgoed, maar potentiele kopers zijn verL te zoeken. „Ik kan alleen maar zeggen dat mijn handel niet van de stakingen te lijden^ heeft. Ten opzichte van voorgaande jaren heb ik gelukkig niet te maken met een spec^ taculaire daling van de omzet. Maar dit is u dan ook een buurtwinkel, ik heb in deze L, quartier een vaste klantenkring. In haar damesmodezaak Bibu Degriffe aan J de Avenue Rue du Faubourg St. Honore lacht eigenaresse Camille de Rouselle wel, L maar bÜj is ze niet. „Ik zie alleen maar ;tj mensen zien passeren. Ze gunnen zich niel^ eens de tijd in m'n etalage te kijken, laat staan dat ze binnenkomen. Nu er door de ln staking geen openbaar vervoer is, proberen^ de mensen op de een of andere manier zo j, snel mogelijk thuis te komen. Voor mij is di;v een jaar van zero. Nul komma niks. Door dt v bomaanslagen en die nucleaire boycot te- - gen Frankrijk zag ik al veel minder buiten-i. landse klanten dan in andere jaren, nu is ei j die staking nog overheen gekomen." c Ze spreekt van een rampjaar en vreest met grote vreze voor de toekomst. En als moe der ook voor het welzijn van haar drie kin- - deren. De monden thuis moeten wel ge voed blijven, zegt De Rouselle met enig ge- - voel voor pathos. „Ik doe elke morgen de zaak weer open, eigenlijk tegen beter weten - in. Heb niet eens durven uitrekenen hoe veel inkomsten ik de laatste weken derf. En dan praat ik nog maar niet over de financiëj le verplichtingen. Die gaan gewoon door. i - Maar omdat ik niets verdien, kan ik ze niet nakomen. De kleintjes, de eenmanszaakjes, lopen nu een geweldige klap op. Juppé en j de vakbondsleiders zijn nu aan het praten. Ik hoop dat ze elkaar snel weten te vinden. Want als die stakingsacties nog twee weken! duren, wacht mij in het nieuwe jaar een faillissement." Ij PARUS GERARD VAN PUTTEN WIM STEVENHAGEN WAAL) geW06)£M AUTo/yioglUSD,: Edese brandstichter wil graag zitten De nacht van maandag 24 op dinsdag 25 april van dit jaar zal hij nooit vergeten. Hij was net in slaap gevallen, toen politieagenten zijn slaapkamer bin nenstormden. Het kostte niet veel moeite de boomlange man te overmeesteren. De pyromaan van Ede werd in zijn onderbroek en op blote voe ten meegenomen en per auto afgevoerd. „Ik voelde me vernederd." De man, 22 jaar en in het dagelijks leven voeger in de bouw, was de eerste verdachte die dit voorjaar door het 'brandenteam' van de Edese politie werd aangehouden. Ede haalde in de voorgaande weken de kranten en TV-journaals omdat een pyromaan er bijna dagelijks toesloeg en de bevolking in een wurggreep hield. Juist toen het rustiger begon te worden en de 'pyromaan van Ede' een adempauze leek te hebben ingelast, werd hij van zijn bed ge licht. Aanvankelijk hield hij zijn kaken stijf op el kaar. „Maar de politie wist bijna alles. Toen heb ik schoon schip gemaakt en alles opgebiecht." De openhartigheid waarmee hij vervolgens de ene brandstichting na de andere oplepelde, moet de rechercheurs hebben verbaasd. De pyromaan wist zich bijna alles te herinneren en kon van sommige branden tot in detail vertellen op welke dag ze wa ren gesticht en wat er precies aan vooraf was ge gaan. Intussen waren ook zijn 30-jarige broer en diens twee vrienden opgepakt. 'Samen uit, samen thuis', dacht de pyromaan nog. Dat uiteindelijk vrijwel al le schuld bij hem gelegd zou worden, kon de hij op dat moment nog niet bevroeden. „Ik wist best dat ik van ons vieren de zwaarste straf verdiende. Ik had ook de meeste branden gesticht. Maar dat de anderen er zo gemakkelijk vanaf zouden komen, had ik niet verwacht." Hij werd veroordeeld tot vijf jaar cel en TBS met dwangverpleging. Zijn broer kon uitsluitend be trokkenheid bij één van de eerste branden ten laste worden gelegd, hij werd veroordeeld tot tien maan den cel. Een vriend die volgens de pyromaan na een van de meest spectaculaire brandstichtingen 'zat te juichen in de auto', ging vrijuit. Een andere vriend die de pyromaan had laten zien hoe je een molotov-cocktail moet maken, moet binnenkort nog voor de rechter verschijnen. Het zijn gevoelens van 'oneerlijkheid' die de brandstichter er mede toe hebben gebracht deze krant na lang aarzelen te woord te staan. „De an dere drie hebben me telkens opgestookt. Durf je dit, durf je dat?", zeiden ze dan. Natuurlijk ben ik stom geweest. Ik had me nooit moeten laten mee slepen. Maar dat ik zo'n zware straf krijg en de an deren niets of bijna niets, daar begrijp ik niks van. Zij hebben ook hun aandeel in de brandstichtingen gehad. Ik heb het gevoel dat ik als enige ben ge straft. En nu is iedereen in rep en roer omdat ik op vrije voeten ben." Nog minder begrip kan de man opbrengen voor de gedragsdeskundigen van het Pieter Baancentrum in Utrecht. Na observatie kwamen zij tot de con clusie dat de kans groot is dat hij in herhaling ver valt en opnieuw branden gaat stichten. Om die re den zou langdurige verpleging in een TBS-kliniek noodzakelijk zijn. „Onbegrijpelijk", zegt hij over deze door de rechtbank overgenomen conclusie. „Ik ben niet ziek en ben het nooit geweest. Het is een kwestie van sensatiezoeken geweest en dat is helemaal uit de hand gelopen. Ik vind niet dat ik daar mijn leven lang voor moet boeten." Dat hij bij de gedragsdeskundigen van het Pieter Baancentrum een verkeerde indruk heeft achterge laten, kan naar zijn zeggen kloppen. „Ik was toen op mijn slechtst. Mijn verkering was net uit, ik zat voor het eerst in de gevangenis en zag als een berg op tegen de rechtszitting. In het huis van bewaring had ik van anderen gehoord: Als je naar het Pieter Baan moet, dan zal het wel TBS worden. Ik had daarom geen enkel vertrouwen in die mensen. Bo vendien denk ik dat niemand normaal kan reage ren als je 24 uur per dag geobserveerd wordt en je overal om je heen voortdurend camera's ziet." Vorige week vrijdagavond werd hij door zijn vader opgehaald uit het huis van bewaring in Almelo. Het weekeinde bleef het rustig: Niemand wist nog van zijn vrijlating na zeven maanden detentie. Toen maandag bekend werd dat hij door een vormfout op vrije voeten was gekomen, was de spreekwoor delijke beer los. In zijn huis rinkelde de telefoon onophoudelijk, cameraploegen stonden aan de deur en TV-journaals brachten straatinterviews met willekeurige Edenaren die op zijn vrijlating re ageerden. Hij schrok van de mediagekte. „Ik heb deze situatie niet gewild en heb ook geen invloed gehad op de gemaakte fout. Ik had me juist neergelegd bij de langdurige celstraf. Sinds een week of twee kon ik het een beetje van me afzetten. Maar nu moet ik weer van voren af aan beginnen." EDE BOUDEWUN WARBROEK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2