Leidsch Dagblad 12 Kamer wil garantie onrendabele lijnen Het extraatje van Duyvis. Bergkamp worstelt met vliegangst Jongens ernstig gewond bij vuurwerkstunt Gebruikers van Droomfabriek voelen zich in de kou gezet Parijse middenstand gaat gebukt onder stakingen Duitser bestrooit kerstkoekjes met cocaïne Leiden krijgt een eigen voetbalgala 4m y i GOED NIEUWS t INSDAG 12 DECEMBER 1995 i w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Binnenland Buitenland Leiden Kunst Kilometer-quotum 3 voor automobilist, zegt hoogleraar Israël heeft zijn 5 leger uit Nablus teruggetrokken Mogen bestrijdt schimmels in wortels met genen Vips en 'gewone' 1 mensen samen over J Zj de loper bij Filmpje LIVERPOOL GIJSBERT SPIERENBURG Dennis Bergkamp worcft al geruime tijd door vliegangst achtervolgd. De psychi sche spanning voor de vlucht van het Ne derlands elftal van Schiphol naar Liver pool was bij de sterspeler zo groot dat hij er de voorkeur aan gaf een dag eerder met de auto vooruit te reizen. Zijn omstreden afzegging op het laatste moment voor de verloren wedstrijd in Wit-Rusland zou ook door de opspelende vliegangst veroor zaakt zijn. Bergkamp arriveerde, na een autorit via Calais, zondagavond al in Groot-Brittan- nië. Coach Hans Dorjee van het Olym pisch elftal heette hem welkom in The Haydock Thistle Hotel. Bergkamp infor meerde de bondscoach vervolgens over zijn problemen op de ochtend van het vertrek van de nationale ploeg naar Wit- Rusland, op dinsdag 6 juni van dit jaar. In Grand Hotel Huis ter Duin, waar Oranje logeerde, meldde hij Hiddink in alle vroegte dat hij om psychische redenen niet in staat was met de ploeg mee naar Minsk te vliegen. De andere spelers zaten al in de bus die hen naar Schiphol zou brengen. Officieel heette het later dat Bergkamp wegens een liesblessure was afgehaakt. Daags tevoren had hij echter nog voluit met de selectie meegetraind. Bovendien merkte dokter Kessel later op de dag in Minsk tegenover de meegereisde verslag gevers op dat het misschien ook wel een mentaal probleem betrof met Dennis. Pagina 17: Patrick Kluivert: 'Ik kan be ter, op alle fronten'. Drie jongens zijn gisteravond in het Drentse Beilen ernstig ge wond geraakt toen een LPG- tank ontplofte. Ze wilden met de tank een vuurwerkstunt uit halen. De jongens van 16, 17 en 20 jaar zijn afkomstig uit Beilen en Wijster. Ze wilden een deel van de tank afzagen en met carbid vullen. Door hem vervolgens af te sluiten met de deksel van een melkbus hoopten de drie met knallen het oude jaar uit të luiden. Hen politiewoordvoerder zei vanmorgen voor de radio dat een en ander een traditie is in Drente. De politie helpt daar vaak bij om een en ander in goede banen te leiden. Om de tank goed leeg te ma ken hadden de jongens hem eerst met water bijgevuld. Ter wijl zij het projectiel lieten leeg lopen in de directe nabijheid van een gevelkachel in een naast gelegen schuurtje, deed zich een enorme explosie voor. Daarna ontstond een steek vlam, waardoor de jongens in brand vlogen. Daarop zijn ze in een vlakbij gelegen vijvertje be land. De politie weet niet of dat door de kracht van de explosie gebeurde, of dat ze er zelf zijn ingesprongen. Alle slachtoffers zijn met ernstige brandwonden overgebracht naar het brand wondencentrum van het Marti ni-ziekenhuis in Groningen. Sesluit verzelfstandiging NS week uitgesteld Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) is er gisteren -•niet in geslaagd de verzelfstandiging van de NS door de jTweede Kamer te loodsen. De Kamer wil van de minister meer garanties voor het behoud van de onrendabele lij- nen en voor een beperkte tariefontwikkeling. DEN HAAG GPD Jorritsma denkt de Kamer vol gende week te kunnen overtui gen. Daarmee duurt de onze kerheid over de datum waarop de verzelfstandiging in werking moet treden, nog een week voort. De minister en de NS wil len dat de NS per 1 januari 1996 zelfstandig worden. De Kamer wil dat enkele maanden uitstel len, als daarmee duidelijkheid komt over de onrendabele de- len. Pas i i afloop 1 i het debat zei Jorritsma in te kunnen stem men met een 'geclausuleerd' basiscöntract. De uitkomst van nieuw overleg met NS over het onrendabele deel kan dan daar in worden opgenomen. De minister kreeg gisteren zware kritiek van vrijwel de ge hele Tweede Kamer, omdat ze geen duimbreed wilde toege ven. Volgens Jorritsma voelen NS weinig voor onderhandelin gen over onrendabele lijnen. In het basiscontract staat dat de NS tot het jaar 2000 na de verzelfstandiging niet meer dan vijftien procent van het aantal reizigerskilometers mogen af stoten. Na 2000 geldt die beper king niet meer. Volgens de Kamer moet die passage eruit öf er moet een aanvulling komen waarin de NS worden verplicht onrendabele lijnen in stand te houden. De NS hebben aangeboden voor 150 miljoen gulden vrijwel het hele onrendabele lijnenstel- stel in stand te houden. Jorrits ma neemt dit aanbod niet seri eus omdat het veel te duur is. De Kamer is bang bij een zelf standige NS geen invloed meer te hebben op de prijs van trein kaartjes. Volgens Jorritsma blijft het echter steeds mogelijk 'actie te ondernemen'. Pagina 2: 'Zonder toezicht ont staat ramp.' Woede richt zich op belastingdienst en exploitant FOTO AP MICHEL LIPCHITZ Een fietser probeert zijn weg te vinden door de files op een feestelijk verlichte Champs Elysées in Parijs. LEIDEN RUDOLF K Machteloos en met nauwelijks ingehouden woede hebben de gebruikers van het Leids cultu reel centrum De Droomfabriek aan de-Oude Vest de sluiting er van gevolgd. De aanbieders van cursussen staan niet alleen op straat, maar zijn door de be slaglegging door de belasting dienst ook nog eens veel spullen en materiaal kwijt. Het is nog maar de vraag of ze die terug krijgen. Hun woede richt zich op de belastingdienst. „Die inbeslag name is gelegaliseerde diefstal", zegt een van hen. Maar ook de exploitant van de Droomfabriek moet er aan>geloven. „Het is puur verraad dat hij ons niets heeft verteld. Hij had niets meer te verliezen en het al weken zien aankomen." De docenten huren ruimtes in De Droomfabriek aan de Ou de Singel waar ze hun cursus sen geven. Het lesmateriaal la ten ze daar dan opgeslagen staan. Dat was ook het geval toen donderdagmiddag de be lastingdienst binnenviel en de zaak sloot. Daarmee raakten honderden cursisten hun on derkomen kwijt en verloren vijf medewerkers hun baan. Vrij dagochtend werd eén deel van de aanwezige spullen, vooral horeca-attributen, al geveild. Slechts een enkeling was er net op tijd bij om zijn of haar spul len op te eisen. Anderen waren minder geluk kig. F. Metman, die onder ande re yoga-cursussen geeft, stond donderdagavond volkomen on verwacht voor een gesloten deur. „Dit kwam voor mij als een donderslag bij heldere he mel. Ik had wel geruchten ge hoord, maar ik geloofde die niet. We waren bezig met de voorbereidingen voor een open dag. Ik heb hier jaren gewerkt aan een zelfstandig bestaan. Onlangs heb ik mijn baan opge zegd. En nu is het hier in één klap afgelopen." Metman is inmiddels driftig op zoek naar een ander onder komen. Bovendien is hij twee schilderijen kwijt die zijn mee genomen door de belasting dienst. „Ik moet een bezwaar schrift indienen en maar hopen dat ik ze terugzie." Volgens een woordvoerder van de belastingdienst is een deel van de inventaris niet ge veild maar voorlopig opgesla gen. De rechtmatige eigenaars kunnen hun spullen daarom alsnog opeisen. Wanneer deze tenminste niet zijn verkocht op de veiling. Pagina Leiden: Droomfabriek rekende op regeling met belas tingdienst. De voorgevel van warenhuis FNAC aan de Parijse Avenue des Ternes gaat tijdens deze roerige stakingsdagen deels schuil achter een langwerpige rode vlag. Onvermijdelijk bor relt de gedachte op dat hierin een of ander strijdvaardig vak bondslid de hand moet hebben gehad, maar op leesafstand ge komen pleit het opschrift de linkse CGT van elke verdenking vrij. 'Geen geloof meer in de kerstman, het idee alleen al'. De tekst herinnert voorbijgangers aan de komende vreedzame da gen en houdt tevens een aan moediging in om straks toch vooral maar zo veel mogelijk geschenken onder de boom te leggen. Vooralsnog laat de Parij se middenstand meer klaaglie deren dan kerstgezang horen. Luisteren naar neringdoen den betekent histoires qui se re petent aanhoren of vrij vertaald: De geschiedenis herhaalt zich. Een enkeling daargelaten han gen ze onafhankelijk van elkaar in mineur gestemde verhalen over de decemberverkoop op. Vergeleken met vorig jaar re- Frankrijk loopt massaal te hoop tegen dreigende bezuini gingen op de sociale zekerheid. Het openbare leven raakt meer en meer ontwricht door acties en stakingen. Verslaggever Ge rard van Putten bericht over de situatie in Parijs. gistreert de bedrijfsleider van het warenhuis FNAC in de loop van deze decembermaand vijf tig procent minder omzet aan kerstcadeaus. „Een direct ge volg van de stakingsacties. Ver der commentaar overbodig." De zaken bij warenhuis Prin- temps aan de Boulevard I iaus- mann verlopen volgens woord- Fran<;oise Bebouville naar wens. „De afgelo pen achttien dagen hebben we gemiddeld de helft minder ver kocht dan in voorgaande jaren. Vorige week dinsdag, toen hier in Parijs massaal werd gede monstreerd, beleefden we zelfs een dieptepunt. Zeventig pro cent minder omzet dan op 5 de cember, vorig jaar. De directie spreekt van een drama." Pagina 2: Een jaar van Zero. -'T Extra winkelplezier JP bij Intratuin! -Want wij zijn tot en met vrijdag 15 december elke dag van 9.00 tot 21.00 uur geopend behalve op zaterdag. Veel winkelplezier! Voorschoten S—1-ptrrTh 11 Tl Leidseweg 518 NUÜWIU111 jcffi tel. 071 -5322203 HET GROENE WARENHUIS Kok ziet drugs aan voor poedersuiker Een Duitse hobbykok die kerst koekjes maakte, heeft per onge luk cocaïne in plaats van suiker gebruikt. Hij moest zijn vergis sing bijna met de dood beko pen. De 35-jarige man uit Keu len dacht dat zijn vriendin poe dersuiker voor hem had ge kocht, nadat hij in een sporttas een zak met negentig gram wit poeder had aangetroffen. Hij bestrooide zijn baksels rijkelijk met het witte spul, in de beste Duitse kersttraditie. Consump tie van een koekje had dodelijk kunnen zijn. De Duitser ontdekte zijn ver gissing toen twee personen bij hem aanbelden. Zij wilden per se de sporttas meenemen die ze zonder zijn medeweten in zijn huis hadden achtergelaten. De keukenprins liet het tweetal voor de deur wachten en waar schuwde de politie, die de drug handelaren kon arresteren. HET WOORD IS AAN Mr. C. Bake Er is meer tevredenheid on der de katten dan onder de mensen. -£ WEERSVERWACHTING regetLof r sneeuw ■r/.y 20% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument Cultuur 16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport17,19 Strips8 Vandaag een kortingsbon voor de cabaretvoorstelling door Jeroen van Merwljk in Schouwburg De Meerse, die het nog één keer uitlegt. Schedel afkomstig van begraafplaats OEGSTGEEST ERIC DE JAGER chedel die een leer linge van het Rijnlands Lyceum vorige week vond langs de Apol- lolaan in Oegstgeest, blijkt af komstig van de begraafplaats even verderop. Dat heeft ac po litie na onderzoek vastgesteld. Op de begraafplaats is vorige week een graf geruimd waarbij niet zorgvuldig met de resten is omgegaan. Daardoor konden scholieren de schedel vinden. De leerlinge leverde de sche del bij het politiebureau af. De beheerder van de begraafplaats wordt vandaag gehoord. Dan besluit de politie of tegen hem proces-verbaal wordt opge maakt. Meerdere doden bij treinbotsing GARMISCH-PARTENKIRCHEN DPA Door een botsing tussen twee passagierstreinen in Garmisch- Partcnkirchen (Beieren) zijn vanochtend verscheidene do den gevallen. Zeker vijftien rei zigers raakten zwaar gewond. Het ongeluk had plaats tegen half tien ter hoogte van het sla tion van Garmisch-Partenkir- chen. De botsing deed zich voor tussen een propvolle regionale trein en een druk bezette toeris- lentrein. LEIDEN ROB ONDERWATER MU hoeft niet te bellen met de Duyvis om te horen of er ergens anders nog een fuif is, want u maakt er zelf thuis een knalfuif van met 100 gram extra Duyvis tllgemoten en 150 gram extra Duyvis pinda's, voor dezelfde prijs. Duyvis tijgernoten, sateh/curry, bacon/kaas of nieuw: cheese/onlon, zak 200 gram O OQ 100 gram extra C..C.U Duyvis pinda's, gezouten,zak350 g 2 QQ 150 gram extra Deze week alleen bij Albert Heijn. cn Aantwdngen gelden Md ateniag 16 december is en zolang de voorraad strekt Leiden krijgt zijn eigen Voetbalgala. Op woensdag 12 juni zal in de discotheek In Casa de beste Leidse voetballer van het sei zoen worden gekozen. Wim van Duivenbo- de heeft het dan eindelijk voor elkaar. Ruim twintig jaar liep de Leidenaar met de plan nen rond. Het kwam er niet van. De uitbater van café Duiventil in Noord- wijk liep al eerder met plannen rond. Het kwam er nooit van. Van Duivenbode: „Ik had het een hele tijd geleden bijna voor el kaar. Leo de Jong, Henk Piket en ik zaten in het organisatiecomité. We wilden de Stads gehoorzaal afhuren, maar schrokken van de prijs". Al die tijd cirkelde het plannetje rond in de hersenpan van Van Duivenbode. Toen hij Henk de Bolster, een bekend Leids za kenman. tegen het lijf liep bij een wedstrijd van de W Katwijk, werden de plannen seri eus. Van Duivenbode: „Als je iets organi seert, kost dat geld. De Bolster wilde wel ga rant staan. Daarna is het balletje gaan rol len". Van Duivenbode heeft met zijn broer Cees (secretaris van Lugdunum), Henk de Bolster en Hennie Kwik zitting in de organi- Wim van Duivenbode dokterde een sim pel, maar effectief plan uit om tot de verkie zing van de beste Leidse voetballer te ko men. De verenigingen mogen zelf hun bes te voetballer voordragen. De drie hoogst spelende clubs in Leiden, UVS, Roodenburg en Lugdunum, mogen vier spelers nomine- rep. Een derdeklasser mag drie spelers voordragen, een vierdeklasser twee spelers en een afdelingsclub een speler. Een comité van Leidse sportjournalisten heeft de moge lijkheid een Leidse voetballer te nomineren die zijn kunsten vertoont bij een vereniging buiten Leiden. Bijvoorbeeld Peter Kruit bij Quick Boys. Van Duivenbode: „We hanteren strikt de gemeentegrens. Het gaat om Leidse clubs en Leidse voetballers. Woont er eentje een meter over de gemeentegrens, dan is het jammer". De kans bestaat dat het Voetbal- gala in de toekomst grootser wordt aange pakt. Van Duivenbode: „Als ik goed ben ge ïnformeerd, wordt er ook een Voetbalgala in de Bollenstreek gehouden. Vandaar dat we er nu een puur Leidse gelegenheid van hebben gemaakt. Dat rijd je elkaar niet in de wielen". De avond zelf moeten de namen van drie Leidse voetballers bekend zijn, waaruit de beste wordt gekozen. Van Duivenbode: „Dat wordt een echt gala, iedereen is ver plicht om netjes gekleed te zijn". Leidse sportjournalisten dragen de drie besten voor. Op de avond zelf hoopt Van Duiven bode een echte vakjury bijeen te krijgen. „Met een journalist, een profvoetballer en Van Duivenbode heeft Spartaan Alfons Groenendijk en NAC-trainer Wim Rijsbcr- gen op het oog. Voorts worden op de avond het Leidse talent, de beste trainer, de club van het jaar en de clubman gekozen. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. I)us r I Naam: i Ik nu een proefabonnement. OF BEL 071-5 12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1