Kremlin-schatten in Rotterdam Een open-luchttempel ter ere van De Leeuw P.C.Hooftprijs voor K. Schipper! Indië-festival voor herhaling vatbaar Eerbetoon aan Katwijkse schilder Cox Origineel feestje van jarig TIG DINSDAG 12 DECEMBER 1995 941 FR& K.UNS1 CHEF GERT VISSER. 071 -5356 Daphne Meijer gast Burcht Literair leiden De Amsterdamse schrijfster Daphne Meijer is donderdag te gast bij Burcht Literair. Ze is de auteur van de historische ro man 'Het plezier van de duivel' dat zich ten dele afspeelt in Lei den. Het boek gaat over 'juffrouw Antje' een kleindochter van Ja cobus van Rijndorp. Halverwege de achttiende eeuw was zij, een 'krom gebocheld creatuur', de directrice van de Leidse Schouw burg. In 1993 debuteerde Meijer met 'Resten van de eeuw': een autobiografisch verhaal over de joodse achtergrond van de schrijfster. Burcht Literair, in de benedenzaal van sociëteit De Burcht, begint om 20.15 uur. Auto-ongeluk Rob de Nijs Hilversum De zanger Rob de Nijs heeft zijn kerstgala gister avond in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg moeten af zeggen als gevolg van een auto-ongeluk dat hem in de nacht van zondag op maandag in België is overkomen. Rob de Nijs geeft momenteel een serie kerstconcerten. Het optreden in Utrecht wordt niet dooreen ander concert vervangen. Zijn kerstgala in Amsterdam zaterdagavond gaat wel 'door. Vips en gewone mensen samen over tapijt bij Filmpje Voorstellingen afgelast Amsterdam Toneelgroep Amsterdam heeft een aantal voorstel lingen van Barnes' Beurtzang in het eigen theater op het voor malige Westergasterrein in Amsterdam afgelast. Wegens ziekte van Lineke Rijxman, één van de hoofdrolspeelsters, gaan de voorstellingen op dinsdag, woensdag en donderdag niet door. Op 18 en 23 december staan twee extra optredens gepland. Mensen die een kaartje hadden, kunnen dit ruilen voor één van die twee avonden. Ze kunnen ook hun geld terugkrijgen. Michael Jackson uit ziekenhuis new york De gezondheidstoestand van de Amerikaanse popster Michael Jackson is zodanig verbeterd dat hij vandaag het zie kenhuis heeft verlaten. Jackson stortte vorige week tijdens een repetitie voor een tv-show als gevolg uitdroging in elkaar. Als de verzwakte 37-jarige zanger niet meteen aan het infuus was ge legd, had de maag-darmontsteking samen met een lage bloed druk dodelijk kunnen aflopen, aldus de artsen. Zijn zuster en zangeres Latoya Jackson gelooft overigens niet dat Michael ziek is. Het betreft een publiciteitsstunt, verklaarde ze vanuit Holly wood. Uitbreiding Stedelijk kan beginnen Amsterdam De gemeente Amsterdam en de Portugese architect Alvaro Siza hebben gisteren de overeenkomst getekend waar mee Siza formeel de opdracht heeft gekregen voor de uitbrei ding van het Stedelijk Museum. Het is de bedoeling dat in april 1996 het voorlopig ontwerp voor de uitbreiding klaar is. Na vast stelling van het definitieve ontwerp kan de bouw vervolgens midden 1997 van start gaan. Voor de uitbreiding is een bedrag van ruim dertig miljoen gulden uitgetrokken. Eens in de twee jaar in Den Haag den haag-anp De organisatoren van het Fes tival Indië/lndonesië willen in Den Haag elke twee jaar een festival rond een bepaald the ma organiseren. Onder de noemer De Haagse Lente wordt nu gewerkt aan het eerstvolgende festival in 1998. Het thema daarvoor moet nog worden bepaald, aldus direc teur 'I on van de Langkruis. Na het Samuel Beckett Festival in 1992 was het Festival Indië- /Indonesië, dat afgelopen weekeinde na elf dagen ein digde, het tweede themafesti val in Den Haag. Het heeft 15.000 bezoekers getrokken. De zeventig voorstellingen en concerten haalden een gemid delde bezettingsgraad van bij na tachtig procent, tien pro cent meer dan waarmee de or ganisatie in de begroting reke ning had gehouden. ROTTERDAM ANP Stilletjes dook Paul de Leeuw gisteravond weg in de hoek van de achterste rij van bioscoop Thalia. Het Rotterdamse bioscoopcentrum aan de Kruis kade, waar hij als jongetje altijd kwam om naar James Bondfilms te kijken, was na zoveel jaar he lemaal aan hem gewijd. Maar de brutale Leeuw, die even tevoren nog met veel bravoure op straat de ongewone première van zijn eerste speelfilm inluidde, moest even tot zichzelf komen om zijn produkt voor het eerst op groot doek te zien in een volle zaal. Hoe zal „Filmpje!" het doen? De fans in de zaal lagen al na een paar minuten dubbel. Zo te zien een waardig afscheid van de typetjes Bob en An nie de Rooy. De Leeuw zelf zat er wat onwennig bij. De echte reacties komen pas los in de auto op weg naar huis of misschien morgen pas, zo sprak De Leeuw eerder die dag. De viervoudige première in even zoveel vlak bij elkaar gelegen bioscopen blijkt in elk geval een succes. Genodigden en de „gewone mensen" lie pen buiten broederlijk naast elkaar over het tapijt dat met dranghekken was omgeven. Binnen de hekken verstomde het opgewonden gelach zodra vips als Willeke Alberti als tegenliggers kwamen aanlopen. Buiten de hekken moest het publiek zonder kaartje zich tevreden stellen met hooguit een glimp van Paul de Leeuw. „Paultje... Paultje", scandeerde het over de Kruiskade. De hele straat was voor de gelegenheid veranderd in een open luchttempel ter ere van De Leeuw. Een onge woon spektakel voor een maandagavond op de Kruiskade, waar je normaal op die tijd een kanon kunt afschieten. Grote spots zwaaiden hun schijnsel hoog tegen het miezerende wolkendek. De horeca verhoogde de sfeer met Filmpje-scho tels, een Bob en Annie-steak en uitnodigende teksten als „Hallo Boppers". Camerateams struikelden bijna over elkaar in hun jacht op De Leeuw. De entertainer raakte er zelf ook door opgezweept. Een gulle lach op zijn behoorlijk afgeslankte gezicht, een snelle grap, het kwam er allemaal even vlot uit. „Bekende Ne derlanders zijn uit"! hield Ivo Niehe hem voor. „Dat zou een strop zijn voor Vanessa", improvi seerde De Leeuw. De pointe volgde later, maar die ging verloren in alle rumoer. De 2000 fans die zondag uren in de rij hebben gestaan om een kaartje te bemachtigen, toonden in elke bioscoop hun dank aan Paul door een uit gebreide staande ovatie tijdens zijn binnenkomst. „Hij is zo oprecht en eerlijk", zegt de 24-jarige fan Paul Moreel uit Rotterdam. Twee Rotterdamse accountants van Moret, Ernst Young beamen dat. „Hij kan wel grof zijn, maar hij stelt zicha ook heel kwetsbaar op", zegt een van hen. M puntje wat deze fans betreft is de zwarte hanq in kaartjes die zich zondag voordeed bij de b scoopkassa's: „Je koopt een kaartje voor vijftig gulden en iemand voor je staat ze weer door verkopen voor honderd gulden. De opbrengsi bedoeld voor het Sophia Kinderziekenhuis, zwarthandelaar ben je dus fout bezig." De entree van De Leeuw in Thalia verliep heel in stijl. Hij zou nog een verhaaltje vertel als introductie op de film, maar in de chaos \s zoekgeraakte microfoons en operateurs die pl( seling het zaallicht uitdoen en de film starten h De Leeuw naar boven, naar de achterste rij o daar met bezweet gezicht moederziel alleen t^ sen zijn fans op een stoel neer te ploffen en: wachten op de dingen die komen gaan. Boymans mikt op kwart miljoen bezoekers Na succesnummers als Het Goud der Thraciërs, Goden en Farao's, Meesterwerken uit de Hermitage en De Ver boden Stad (Peking), probeert Boymans-van Beuningen opnieuw een kwart miljoen bezoekers binnen te halen met 'Schatten van de Tsaar'. Honderd topstukken uit het Kremlin-museum, waaronder bewerkte pistolen, ikonen, gewaden en religieuze objecten. Hoogtepunt is de kroon van Peter de Grote (1672-1725) die met talloze diaman- ten is versierd. ÉHi! rotterdam peter van eukelenburg De tentoonstelling luidt de reeks van activiteiten in waar mee wordt herdacht dat Peter de Grote drie eeuwen geleden een bezoek aan ons land bracht. De Russische tsaar verliet St. Petersburg in 1696 voor een verblijf van een half jaar op de werven van de Verenigde Oost- indische Compagnie in Amster dam. Voor de 'Tsaar' is de oude in gang van Boymans weer open, als tweede entree. Om zo de verwachte toeloop ruimer te kunnen ontvangen. Nog mooier zou zijn geweest ingang en uit gang te scheiden en het publiek een natuurlijke rondgang door het hele museum te laten ma ken, maar dat lukte niet in ver band met het garderobe-pro bleem: hoe kom ik na afloop aan m'n jas die ik eerder bij de ingang heb achtergelaten? Na 'Peking' dacht organisator en adjunct-directeur van Boy mans, Johan Ter Molen: waar ter wereld is nóg zo'n schat aan kunst, die normaal gesproken voor het publiek verborgen blijft? Hij kwam uit bij het Kremlin, dat enorme Moskouse complex van regerings- en ker kelijke gebouwen, al eeuwen lang het centrum van de macht in Rusland. „We wisten van de ongelooflijke hoeveelheden kunstschatten daar vanaf de ze ventiende eeuw. Bovendien is er de overeenkomst met De Verboden Stad in Peking, een groot mysterieus ommuurd ge bied. Het verschil is dat het Kremlin nog steeds functioneert als regeringscentrum en dat er dus enorme veiligheidsmaatre gelen gelden. Binnen het com plex is sinds midden vorige eeuw een museumpje enkele dagen in de week open, maar daarin is slechts het topje van de ijsberg van de totale hoeveel heid Kremlin-kunst te zien. De rest ziet niemand ooit. Daaruit wilde ik de beste dingen naar Rotterdam halen. Bij de eerste onderhandelingen daarover, nu bijna vier jaar terug, lukte het niet. Ze vroegen exorbitante be dragen vanuit het idee dat in het Westen alles mogelijk is, en ik kreeg niet eens vrijheid te kiezen wat ik hierheen wilde halen. Daarna hebben wij het Kremlin een beetje aan het lijn tje gehouden. Want ze boden wel korting, maar tien procent korting op een waanzinnig be drag levert nog steeds een waanzinnig bedrag op, dus daar gingen we niet op in. Pas twee jaar later werd het serieuzer, kon ik meer vrijheid krijgen om te kiezen en werden we het eens over een bedrag. Voorjaar '94 heb ik daar m'n keuze rond gemaakt. Natuurlijk zeiden ze toen op zeker moment nog dat ik te veel vroeg, maar dat hoor- De mijter van Peter de Grote. de bij het spel. Met forse bedra gen van sponsors en met een toeslag van vijf gulden op de normale toegangsprijs van Boy mans (behalve voor de Muse umjaarkaart) hopen we eruit te springen." Met de tentoonstelling zijn vijf Russische collega's uit het Kremlin meegereisd. Waarom blijven die Russische collega's eigenlijk niet in Rotterdam tij dens de duur van de tentoon stelling, zoals destijds de Chine zen in Boymans op de schatten uit hun Verboden Stad bleven letten? Dan hadden ze per slot zo nodig ook zelf een nieuw lampje in zo'n Crouwel-vitrine kunnen doen. Ter Molen, schouderophalend: „Het was goedkoper om ze twee keer op en neer te laten reizen dan ze de volle periode hier onderdak te bieden. Bovendien, het is wel zo prettig om die mensen hier niet de hele tijd over de vloer te hebben. Het zijn er vijf, omdat ze ieder voor een apart onder deeltje van de Kremlin-collectie verantwoordelijkzijn." Pronk-kasteel Tijdens zijn speurtochten door het Kremlin had Ter Molen zich meer en meer verbaasd. „Ik sloeg soms werkelijk achterover bij het zien van sommige din gen. Pistolen gemaakt in Am sterdam met ivoren handgre- foto gpd De diamanten kroon van Peter de Grote. pen afkomstig uit Maastricht. In de zeventiende eeuw hier in Nederland gekocht door Peter de Grote! Het bestaan van die dingen was bij mijn weten niet eens bekend, buiten het Krem lin dan. Want er is geen enkele documentatie over. Ook zilve ren voorwerpen door ambassa des van diverse landen aan Pe ter de Grote geschonken, in for maten en hoeveelheden die in de zeventiende eeuw kennelijk nodig waren om iets van de Russen gedaan te krijgen, maar waar wij geen weet meer van hebben. Die dingen zijn in West-Europa al lang omgesmol ten, maar staan in het Kremlin nog rustig tegen de muur. Eén drinkbeker van anderhalve (i ter hoog bijvoorbeeld, gebn, waarde nihil, louter pronks< Of een enorm groot verguld^, veren model van het kas J Kronborg in Denemarken, laatjes in de gevel voor reuks fen." Is het allemaal wel mooi zitten er ook dingen bij die f licht indrukwekkend, maarl woon lelijk zijn? Ter Molen: „Ja, somnL mensen zullen bepaalde diri wanstaltig vinden. Smaken r schillen. In elk geval is alles we tonen heel uitzonderlijk. Schatten van de Tsaar, I seum Boymans-van Beui gen, t/m 4 februri 1996. Landschappen met iets extra '5 katwuk sjoerd de jong De Katwijkse schilder Peter Cox (1912-1985) was bekend bij veel van zijn plaatsgenoten. „Als je door de straten van Katwijk loopt en door de ramen bij de mensen naar binnen kijkt, is de kans groot dat je een schilderij, aquarel of ets van hem ziet han gen." zegt Ben van der Linden. „Meestal een duintje," vertelt André Groeneveld, „en de eige naren weten dan precies waar Cox het in de Zuidduinen heeft geschilderd." Groeneveld en Van der Linden zijn de samen stellers van de expositie met werk van Cox in het Katwijks Museum, die afgelopen zater dag is geopend. Cox genoot zijn artistieke op leiding tussen 1932 en 1935 aan de school voor Kunst, Techniek en Ambacht in 's-Hertogen bosch. Snel daarna koos hij voor het onzekere bestaan van kunstschilder. In die tijd werd hij, net als zijn vader Gerrit en broers Gerard en Huub, gere kend tot de schilders van de Limburgse 'Plasmolengroep', die samenkwamen in restaurant De Piasmolen. Hij is te typeren als een realistisch landschaps schilder, met -iis sterke punten bomen en duinen. „Maar hij wist zijn schilderijen vaak iets extra's, een bepaalde stemming, mee te geven," vertelt Van der Linden. „Zijn vroegere land schappen hadden zelfs een zweem van surrealisme, te ver gelijken met als je naar de wol ken kijkt en daarin van alles ziet." Van 1950 tot zijn dood in 1985 woonde Cox in Katwijk. Daar vestigde hij in 1974 in een Het schilderij 'Herfstbos' van de Katwijker Peter Cox (1912-1985). voormalig vissershuisje aan de Louwestraat zijn atelier en gale rie 'De Luwte'. Vele Katwijkers maakten daar een praatje met hem. „Hij was een kleurrijk fi guur, hield van een drankje en een sigaar en trok er vaak op uit," zegt Groeneveld. „Hij was een echte broodschilder, moet duizenden schilderijen, aqua rellen en tekeningen hebben gemaakt waarvan hij vele heeft verkocht." „En niet alleen aan badgasten en Katwijkers in zijn galerie in Katwijk," vult Van der Linden aan. „Ook stond Cox met een caravan op de markt van Sisteron in de Provence om zijn werk te slijten." De ruim veertig werken op de tentoonstelling zijn ingedeeld naar de vier natuurgebieden waar Cox de meeste van zijn theaterden door tegen opkomend fascisme te proteste ren, worden de jongeren in deel twee geconfron teerd met hun egoïsme. Zelden bezochten ze hun moeder. Na haar dood beseffen ze pas hoe hun moeder geprobeerd heeft dat tegenover de mede bewoners uit het huis te verzwijgen. Dat alles vormt de meer serieuze opmaat naar het echte feestje. Een verliefde opa weet met zijn bejaarde vriendin op een listige manier van Zijn gierige kinderen een leuk vakantiereisje voor twee personen los te peuteren. De zaal heeft dik ke pret, het feestje kan nu niet meer stuk. Na de pauze trakteert TIG het eigen publiek op een verrassende, gekostumeerde repertoirekeuze. De spelers wagen zich namelijk op zeer verdien stelijke wijze aan een echt stukje commedia del- l'arte. Men durft op een leeg toneel te spelen en maakt in het tweede bedrijf gebruik van een ka rakteristiek Italiaans achtergronddoek. Dat is een ander TIG, met een andere stijl dan we gewend zijn. Waarmee is bewezen dat deze kwieke vijfen zestigjarige nog bruist van vitaliteit. TIG viert een kroonjaar. De bijna op de kop af vijfenzestigjarige toneelvereniging wilde daarom extra goed voor de dag komen. En dat is op een originele wijze gelukt. TIG mag dan wel 'bejaard' zijn geworden. Voorlopig gaat deze vereniging het nog niet een beetje rustig aan doen. Integendeel, met een staalkaart van eigen kunnen heeft de vereniging dat willen bewijzen. Voor de pauze stonden onder de verzameltitel 'Avondrood' drie korte eenakters centraal. Met een knipoog naar de leeftijd van TIG speelden bejaarden in deze stukken de hoofdrol. In dat drieluik zit een aardige opbouw. Terwijl in het eerste stuk de bejaarden ietwat in de war zijn, maar in elk geval voor een goede zaak strij- Zijn beschouwend proza 'verleidt de lezer' Dikste Fat Bor overleden new york dpa/afp )ef< Darren Robinson, met iï)e ruim tweehonderd kilo éiv van de zwaargewichten vivc de rapgroep Fat Boys, is zger dag op 28-jarige leeftijd ovula leden. Hij stortte in nadatan voor vrienden had gezongjle Robinson maakte met soi ritmische keelgeluiden naie\ als de menselijke ritme-bor van de Newyorkse rappeer Samen met Mark Moralester Damon Wimbley vormde' F de Fat Boys. Het drietal w<s samen bijna vierhonderd flic lo. De groep werd ontdektlle( dens een rap-concours iolj 1984. Van hun albums ïie miljoenen exemplaren \le kocht. un rei erl den haag anp onderwerpen vond. Naast de vennen in De Peel, waar hij in het plaatsje Mook is geboren, waren dat de knotwilgen langs de rivier de Linge, de Katwijkse duinen en de bergen in de Franse Provence. Expositie 'Peter Cox (1912- 1985)'. Van 9 december 1995 tot en met 17 februari 1996 in het Katwijks Museum, Voor straat 46. De P.C.Hooftprijs voor Letter kunde 1996 is toegekend aan auteur K. Schippers (59). De schrijver van proza, poëzie en essays krijgt de prijs voor zijn beschouwend proza. De P.C.Hooftprijs, die afwis selend voor poëzie, proza en es says wordt toegekend, is 75.000 gulden groot. Daarnaast wordt 50.000 gulden beschikbaar ge steld voor een specifiek literair doel dat verband houdt met het bekroonde oeuvre. De prijsuit reiking heeft in mei in het Let terkundig Museum in Den Haag plaats. „Schippers demonstreert door de jaren heen een oor spronkelijke manier van kijken. Het verrassende van zijn es sayistiek is, dat hij door zijn omcirkelende wijze van schrij ven de lezer verleidt tot zijn blik", aldus de jury in haar rap port. Deze staat onder voorzit terschap van Hugo Brandt Cor- stius en bestaat verder uit Maarten Doorman, Jan Fontijn, Nicolaas Matsier en Xandra Schutte. K. Schippers is een pseudo niem voor Gerard Stigter. Na het tweede nummer van het tijdschrift voor teksten Barbar- ber, dat hij samen met Gerard Bron, Hendrik Marsman en Frits Jacobsen in 1958 had op gericht, koos hij voor de schrij versnaam K. Schippers. Zijn le raar Nederlands op de HBS, Rob Nieuwenhuis, bracht hem in contact met het werk van on der anderen Nescio, Willem Els- schot, A. Alberts en Simon Car- miggelt. Reclame In de jaren zestig verdiende hij de kost met het schrijven van reclameteksten. Schippers was redacteur van het tijdschrif Hol lands Diep (1975-1977) en werkte mee aan onder meer de Haagse Post en de literaire tijd schriften De Gids en Maatstaf. Thans publiceert hij regelmatig artikelen over beeldende l£ei in NRC Handelsblad. e's K. Schippers heeft vooi«lg letterkundige werk versch!V( de prijzen gekregen. In was dat de poëzieprijs gemeente Amsterdam vooi klok en Profil en in 1980 oi hij de Custodaprijs, drie j; ter gevolgd door de Muil liprijs (voor Beweegredenej 1990 werd aan Schippers Greshoffprijs van de Jan pertstichting toegekend Museo Sentimental. Vorige winnaars P.C.Hooftprijs waren ondi deren A. Alberts (1995, pr< Bemlef (1994, poëzie) en Komrij (1993, essay).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16