Massaal protest tegen vuiloverslag /an Graas vecht ook voor nieuwe kazerne Eenzaamheid en alcohol een »root gezondheidsprobleem CD A-top wil bij HSL dezelfde fout maken als bij de Betuwelijn' Rijn Veenstreek VERBIJSTERE Voordeel volgens de Bijenkorf (ij ilNSDAG 12 DECEMBER 1995 f 'Langeraarse gewond jANGERAAR» Een 40-jarige automobiliste uit Langeraar is gister middag met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Acade- imisch Ziekenhuis in Leiden. De Langeraarse stond met haar au to op de Geerweg om linksaf te slaan toen een bedrijfswagen lachter haar tegen haar auto opbotste. De bestuurder, een 21-ja rige man uit Alphen aan den Rijn, had de Langeraarse te laat ge zien. Met spijkerbroek en fiets aan de haal ^lphen aan den run Een 28-jarige Alphenaar met grijpgrage vin gers is gisteren in zijn kraag gevat in een winkel aan de Alphense Van Boetzelaerstraat. De man had twee spijkerbroeken uit de Linkel bij zich die hij zonder te betalen wilde meenemen. In het (politiebureau bekende de Alphenaar later ook vier fietsen bij een school aan de Tolstraat te hebben gestolen. Tegen hem wordt •proces verbaal opgemaakt. CHEF HENNYVAN EGMOND, 071-5356414. PIV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 Ruiten kapotgeschoten ftlphen aan den run. Onbekenden hebben tien ruiten, dubbel glas, vernield van een basisschool aan de Klepperman in Alphen aan den Rijn. De politie vermoedt dat iemand met een lucht buks in de weer is geweest. Camera's ontvreemd ftlphenaan den run» Uit een kantoorpand aan de Prins Bernhard- [aan in Alphen aan den Rijn zijn twee observatiecamera's gesto len. De eigenaar van het pand ontdekte de diefstal gisteren. De dader is binnengekomen met een valse sleutel. De camera's zijn ongeveer 700 gulden waard. Videorecorder gestolen pude wetering Bewoners van een huis aan de Zonnedauw in Dude Wetering ontdekten gisteren dat er was ingebroken: ze pissen een videorecorder en de bijbehorende afstandsbedie ning. De dieven kwamen die middag het huis binnen door de ichterdeur te forceren. strafwerk op schoolmuren ^lphen aan den run Leerlingen van het Alphense Scala College lebben onder leiding van de kunstenaar Willem van den Broek —iet interieur van hun school verfraaid. De pilaren van de bene- lenverdieping zijn versierd met symbolen van de verschillende choolvakken. Een pilaar toont zelfs verschillende vormen van trafwerk. De kunstdag bestond verder uit een bezoek aan de ainstuitleen en het atelier van Van den Broek. Zoeterwoude-Rijndijk heeft gisteravond massaal gepro testeerd tegen de komst van een vuiloverslagstation van het Provinciale Afvalverwerkingsbedrijf Zuid-Holland (Proav). Zo'n honderd mensen dromden in een zaaltje van het multifunctioneel centrum De Eendenkooi samen om bezwaar te maken tegen de milieuvergunning die de provincie voor de overslag wil verstrekken. gen de vergunning, omdat we die op bepaalde punten te strikt vinden", probeerde Lucas het tegendeel te bewijzen. Slechts over één verandering in de ontwerpvergunning kon den Lucas en de Zoeterwoude- naren het eens worden. WD- raadslid H. van der Kooi protes teerde tegen een bepaling over 'het huishoudelijk afval dat op de vloer wordt uitgestort en met een sjofel wordt omgeroerd'. Lucas verzekerde dat het Proav het huisvuil anders wil gaan verwerken. „We willen het rechtstreeks van de wagen in de perscontainer storten en alleen zoeterwoude liesbeth buitink De Zoeterwoudenaren verweten provincie en haar dochteron- dernemening Proav 'twee han den op één buik' te zijn. „We hebben vermoedens dat het be sluit reeds vaststaat dat de over slag hier en niet ergens anders moet komen en u ons zo snel mogelijk door de procedures wil loodsen", aldus Reinders van de stichting Stop Vuiloverslag Zoe- terwoude. Proav-woordvoerder K. Lucas ontkende dat. „Zou het niet zo kunnen zijn dat dit hele maal niet voorgekookt is? Wij uiten ook onze bedenkingen te- af en toe een steekproef doen op de inhoud van de wagens. Het is een fout in de vergun ning." De omwonenden zijn vooral bang voor stank uit het over slagstation. „De provincie heeft bij de Heineken, de Vliko en de Fasson ook beloofd om de geur in de hand te houden, maar het stinkt enorm", verklaarde de Leiderdorpse 1. Gerritsen. „Het bedrijf past volgens het geur- plaatje in de omgeving. En er is geen verschil in geur bij 20 of bij 30 gradenverzekerde provin cie-woordvoerder M. van der Slikke. Hij werd echter op de vingers getikt door voorzitter B. de Jonge, eveneens een provin cie-ambtenaar. „Ik hang ook wel eens met mijn neus boven mijn groenbak en mijn burger oordeel is: klopt uw verhaal wel? Hij zegde toe de geur bij hoge temperaturen opnieuw te laten onderzoeken. H. van Wirkum van het Proav benadrukte dat het bedrijf maatregelen moet nemen wan neer blijkt dat de vuiloverslag te veel stinkt of te veel lawaai ver oorzaakt. „Als blijkt dat de din gen niet kunnen, zullen we niet als een blind paard doorgaan. We hebben de verplichting dat het bedrijf geen stankhinder en geen geluidshinder mag veroor zaken. Als het nodig is zullen wij investeringen doen. Volgens zijn collega Lucas maken de omwonenden zich echter nodeloos zorgen. „We zitten niet te wachten op deze weerstand. We zouden het liefst ver weg van iedereen gaan zit ten, maar hier komt het afval vrij. Dit is een bedrijventerrein waar relatief weinig mensen omheen wonen. En u bent uit een veel grotere straal afkomstig dan waar ooit enige overlast zal zijn." Leiderdorp maakt bezwaar tegen vergunning overslag leiderdorp henny van egmond De gemeente Leiderdorp maakt bezwaar tegen de ver gunning van een vuiloverslag station aan de overkant van de Rijn in Zoeterwoude. Hoewel Leiderdorp in het kader van de regionale samenwerking heeft ingestemd met de komst van het overslagstation, vreest het geluid- en stank overlast, zo deelde PvdA-wethouder P. Bouman gisteravond tijdens de raadsvergadering mee. Bouman reageerde op vra gen die het GroenLinks-raads- lid C. Bos over de overslag stelde. Bos woont tegenover de overslag. En dat was voor burgemeester Zonnevylle re den om een opmerking te ma ken over belangenvermenging. Zonnevylle vond dat Bos er beter aan had gedaan een fractiegenoot de vragen te la ten stellen. Door zelf de vragen te stellen zou Bos zijn per soonlijke belangen behartigen, meende Zonnevylle. PerFect plus lecnniscn onoernouo Coördinatie van en- en interne verhuizingen Detachering van huishoudeli|k personeel teem en tapijtreiniging Hendrik Andriessenlaan 25 2343 LL Oegstgeest tel. 071-5172955 •GD Rijnstreek presenteer onderzoek phen aan den run ruud sep jnzaamheid en alcoholverslaving. Volgens een oep van bijna negentig 'sleutelfiguren' in de jnstreek zijn dat de grote gezondheidsproble- en waar de GGD zich meer mee moet bezig- luden. De eenzaamheid en de alcohol laten iarmee ziektes als kanker en aids ver achter :h. Ook verslaving aan harddrugs wordt als een latief klein probleem gezien..Dat blijkt uit het iderzoek dat de GGD gisteren presenteerde. Projecüeider T. Coenen, hoofd algemene ge- ndheidszorg bij de GGD Rijnstreek, omschrijft resultaten als 'opmerkelijk'. „Het valt op dat et name kanker en hart- en vaatziekten zo laag oren, hoewel dat Yiog altijd de belangrijkste lodsoorzaken zijn", aldus Coenen. De deelnemers aan het onderzoek geven daar erigens wel een verklaring voor: voor dit soort lidelijk herkenbare ziekten is al een hele organi- jiestructuur aanwezig. Mogelijk dat daardoor ik aids zo'n lage prioriteit heeft. Ondanks (of isschien wel dankzij) alle publiciteit rond deze ïkte, wordt aids op een hele lijst gezondheids- oblemen als het minst ernstig beschouwd. Aan het onderzoek hebben deskundigen mee- (daan uit verschillende sectoren van de samen ging. Zo werden vragenlijsten ingevuld door lisartsen, maatschappelijk werkers, leraren, po- le-agenten en vertegenwoordigers van oude- n- en gehandicaptenorganisaties. Deze mensen pien vooral de minder grijpbare psychische- en ciale problemen tegen. Die problemen zouden vooral bij jongeren en bij ouderen veel voorko men. Is alcohol onbetwist nummer één bij de versla vingsproblemen. de gokverslaving eindigt nog al tijd als een 'goede' tweede. Ook hier speelt het ontbreken van een brede erkenning van het pro bleem een rol: voor gokverlaafden zijn er amper opvangmogelijkheden en er wordt volgens de deelnemers aan het onderzoek veel te weinig ge daan om gokverslaving te voorkomen. Als het gaat om de overlast die verslaafden veroorzaken, staat de gebruiker van harddrugs bovenaan, op de voet gevolgd door de overmatige drinker. Het gebruik van softdrugs wordt door een rui me meerderheid getolereerd bij personen ouder dan achttien jaar. Het gebruik van xtc wordt ech ter door een even grote meerderheid onder alle omstandigheden afgewezen. Houseparty's mo gen als het aan de meeste 'sleutelfiguren' ligt al leen worden gegeven wanneer er streng wordt gecontroleerd op de aanwezigheid van drugs of wanneer de verkochte drugs ten minste worden gecontroleerd op samenstelling. Slechts vier pro cent vindt dat houseparty's zonder meer moeten worden toegestaan. De GGD heeft het onderzoek verricht met als doel een beter inzicht te krijgen in de gezond heidsproblemen in de regio. De uitkomsten van het onderzoek zijn meegenomen in het beleids plan voor de periode tot het jaar 2000. In dit be leidsplan wordt gemeld dat het voorkomen van verslavingen de komende jaren hoog op de agen da van de GGD zal prijken. Alphense komt mogelijk onder TBS uit den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De TBS-maatregel met dwangverpleging die onlangs door de Haagse rechtbank is opgelegd aan een 20-jarige Alphense omdat ze haar moeder heeft neergestoken, is mogelijk van de baan. In hoger beroep bij het Haagse gerechtshof heeft de aanlda- ger, procureur-generaal mr. B. de Hoogh, zich op het standpunt gesteld dat hij de straf zwaar vindt. Hij eiste gisteren een celstraf van vierentwintig maanden, waarvan acht maanden voor waardelijk. Daarnaast eiste hij dat de verdachte zich ver plicht laat opnemen in de ge sloten psychiatrische kliniek Grote Beek te Eindhoven. Dat is geen TBS-kliniek. Het hof wil nog laten uit zoeken hoe lang zo'n behan deling daar gaat duren. Ook moet er nog een intake-ge sprek worden gehouden. Daarom zal er pas in januari een beslissing vallen. De Al phense heeft toegezegd mee te werken aan een opname in De Grote Beek, al heeft zij altijd volgehouden dat een opname in een open inrich ting voor haar het beste is. Maar met de dreiging van de TBS boven het hoofd koos zij eieren voor haar geld. De Al phense stak 6 november vo rig jaar haar moeder neer na een ruzie. De moeder had haar uit huis willen hebben. Het slachtoffer moest een spoedoperatie in het zieken huis ondergaan. De Alphense bevindt zich reeds tien maanden in voor arrest. Het hof bepaalde gis teren dat de Alphense de kerstdagen bij vrienden mag doorbrengen. Na de kerst moet zij zich weer melden in de Utrechtse vrouwengevan genis 't Spoor. De zaak wordt op 22 janu ari worden voortgezet. runwoude/alkemade marieta kroft Wie had verwacht dat de Ne derlandse CDA-top, inclusief fractievoorzitter E. Heerma, de door de hogesnelheidslijn (HSL) bedreigde gemeenten Alkema de en Rijnwoude een hart onder de riem kwam steken, kwam gisteren bedrogen uit. Geen en kele CDA'er uit de Tweede en Eerste Kamer sprak tijdens een werkbezoek een voorkeur uit voor een tracé van de HSL. „We hebben nog geen standpunt. We zitten nu in de fase dat we moeten luisteren", aldus Heer- ma. „En dat kunnen we beter hier doen, dan in het ivoren to rentje." „We willen niet dezelfde fout maken als bij de Betuwelijn", vulde HSL-specialist van het CDA in de Tweede Kamer, G. Leers, aan. „Doordat het stand punt van het kabinet in een te vroeg stadium bekend was, werden bewoners min of meer gedwongen een gevechtshou ding aan te nemen. Daarom willen we nu eerst alle argu menten voor en tegen de HSL op ons laten inwerken, vervol gens het kabinetsstandpunt af wachten en daarna zelf onze voorkeur uitspreken." Argumenten tegen de HSL waren er gisteren genoeg. Heer- ma, Leers en een dertigtal ande re CDA'ers uit onder meer de Eerste en Tweede Kamer en de Provinciale Staten werden er tij dens hun bustocht door de pol ders van Hazerswoude, Zoeter woude en Alkemade mee over laden. Behalve borden met leu zen tegen het mestbeleid en de bebouwing van de Grote Polder, passeerden de CDA'ers ook vele HSL-protestborden. En dan waren er A. Dorrestein van de Stichting Geen HSL door het Groene Hart, veehouder H. Verkleij uit Hazerswoude die een derde van zijn land eraan kwijt dreigt te raken, leden van de Vogelwerkgroep Koude kerk/Hazerswoude die vrezen voor het wegtrekken van de vo gels, burgemeester Meerburg van Alkemade en de raadsleden Van Wieringen uit Hoogmade en Van Ruiten uit Alkemade die allen in de bus een emotionele oproep deden om het Groene Hart te sparen. De bus reed onder meer door het nieuwe kassengebied van Nieuwe Wetering. Een van de HSL-varianten doorkruist dit gebied. „Als ik dit zie, moet je wel heel goede argumenten hebben om de lijn hier aan te leggen", merkte Leers spontaan op. Duidelijkheid over het tracé is voorlopig nog niet te verwach ten, deelde het Tweede-Kamer lid Leers spijtig mee. Het stand punt is uitgesteld tot op zijn vroegst juni, omdat de Vlaamse regering nog niet over de tracé keuze in België uit is. Een medestrijder vond Meer burg wel bij zijn partijgenoot Heerma toen de Alkemadese burgemeester zijn zorgen uit sprak over de gemeentelijke herindeling waardoor kleinere gemeenten de eigen zelfstan digheid dreigen te verliezen. „Wij zijn in beginsel tegen schaalvergroting", zei de frac- tievoorzitter aan het eind van de middag in het gemeentehuis in Roelolarendsveen. Het leidt volgens Heerma niet per defini tie tot een betere bestuurlijke organisatie. „Schaalvergroting mag niet ten koste gaan van de identiteit." Volgens de christen democraat zijn er ook andere oplossingen te bedenken om de knelpunten in kleinere gemeen ten op te lossen, zoals bijvoor beeld grenscorrecties. emape marieta kroft ti beroep is hij brandweer- In. In zijn vrije tijd is hij.... (ndweerman. Gerard van las (50) heeft zoals hij zelf |t 'een virus' onder de leden, h brandweervirus. Al 28 jaar kiij beroeps: eerst twaalf jaar Rijswijk en sinds 1979 bij de Jionale Brandweer Rijnland is gevestigd in Leiden. Met in 1 januari wordt hij fendien de commandant van vrijwillige brandweer van :made die bestaat uit de igroepen Roelofarendsveen, iwetering en Kaag. in Graas, die uit Roelo- idsveen komt, neemt het over van Baan Dekker (54) iijpwetering. Tien jaar is de ider van plan brandweer- imandant te blijven. „Tot 60e", zegt hij. „Langer niet." Volgende week Ênsdag, tijdens een feest- ïid in het dorpshuis van iwetering, heeft de com- i tido-overdracht plaats. lekker had volgens de wet zes jaar langer comman- It mogen blijven. Zijn ge ldheid noopte hem er nu een It achter te zetten. Ruim tien f gaf hij - samen met onder- L^imandant Dick van Rhoon 'olgens Dekker niet te verge- 'opperbevelhebber' burge- ïster Meerburg - leiding aan otaal veertig brandweerlie- le Rijpweteringer, werkzaam de gemeente Alkemade, Brandweercommandant Baan Dekker-uit Rijpwetering (rechts) vertrekt. De nieuwe commandant wordt Ge rard van Graas uit Roelofarendsveen. FOTO MARK LAMERS/HOLVAST kwam in 1971 bij de brandweer in zijn dorp. Hij nam de plek in van een collega-ambtenaar er mee stopte. Dekker wist waar aan hij begon, want ook zijn va der heeft bij de vrijwillige brandweer gezeten. In 1978 promoveerde Dekker tot onder commandant. Zeven jaar later klom hij weer een tree en werd commandant. Dekker zegt een goede tijd te hebben gehad. „Vooral vanwe ge de goede sfeer onderling", zegt hij. Vragend naar de ge beurtenissen die de meeste in druk op hem hebben gemaakt, vertelt hij over de brand bij het houtbedrijf van Mooren in Roelofarendsveen dat circa vijf jaar geleden geheel in vlammen op ging. „We zijn wel een paar dagen bezig geweest met blus sen". herinnert Dekker zich. „Trouwens, ook de brand bij Groen Recycling nam een week einde in beslag." Flinke branden kreeg de com mandant dus voor zijn kiezen. Gewonden heeft hij echter nooit meegemaakt. Wel bij on gelukken, waarbij de brandweer werd ingeschakeld. Baan Dek ker vertelt over het grote mist- ongeval op de rijksweg, zo'n tien jaar geleden. „Daar waren doden bij en veel gewonden." En dan moet je als brand weerman stevig in je schoenen staan, beaamt Baan Dekker. „Als we met gewonden of do den te maken hebben gehad, komen we na afloop bij elkaar in de brandweergarage. Met een kop koffie erbij praten we na. Eventueel kunnen we gebruik maken van professionele hulp verlening van de GGD. Maar dat is nog niet nodig geweest." Dekker heeft nog één wens voor de toekomst. „Ik hoop dat er zo snel mogelijk een nieuwe brandweergarage in Roelo farendsveen komt." Dekker mag dan vertrekken, zijn jaren lange strijd voor een nieuwe ga rage wordt voortgezet. „Reken maar", zegt Van Graas vastbera den. De huidige garage aan de Stationsweg is veel te klein en te inbraakgevoelig, menen schei dend en aanstaand comman dant. „De blusgroep Roelo farendsveen bestaat uit 18 men sen die 24 uur per dag klaar staan voor de burgers. Dan heb ben ze toch ook wel recht op een goed geoutilleerde kazerne met voldoende sanitaire voor zieningen en een eigen techni sche werkplaats?" Nappa leren jas. in zwart of bruin, 3b t/m 44 Van 4997- Voor 299.- 'Leer 8c suede'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15