Leiden Marktkooplieden breken overleg af Droomfabriek rekende op regeling met belastingdienst Vluchtelingenorganisaties willen subsidie gemeente Kerstboom met 300 lampjes DINSDAG 12 DECEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 Vliegveld A Q Gemeenten in de I J regio Leiden vinden dat de provincie vliegveld Valkenburg te snel heeft afgevoerd als bouwlocatie. Protest /t fr Zoeterwoude-Rijn- I 3 dijk heeft gister avond massaal geprotes teerd tegen de komst van een vuiloverslag. Heroïne verstopt in regenpijp leiden De Leidse politie heeft gisteren in de regenpijp van een woning aan de Diamantlaan een pakketje met 175 gram heroïne aangetroffen. De politie bracht een bezoek aan de woning na een melding van een echtelijke ruzie. Bij aankomst bleek de heer des huizes al verdwenen te zijn; moeder en kind werden elders ondergebracht. Vervolgens demonteerden de agenten een stuk van de regenpijp omdat ze aanwijzingen hadden dat daarin ver dovende middelen zouden zitten. Vuurwerk doorgespoeld leiden» Twee 17-jarige scholieren zijn gisteren door de politie aan de tand gevoeld over het afsteken van vuurwerk. De jongens waren door een leraar van een school aan de Dieperpoellaan be trapt met strijkers. Eén van de jongens zag nog kans zijn knallers door de WC te spoelen, maar dat mocht niet baten. Beide scho lieren zijn overgedragen aan bureau Halt. Vrouw blokkeert bus leiden De Leidse politie moest eraan te pas komen om een woedende vrouw te verwijderen die gistermorgen een overvolle bus blokeerde op de Schipholweg in Leiden. De vrouw was boos omdat de buschauffeur was doorgereden bij de halte waar ze stond te wachten. De chauffeur deed dat omdat zijn bus overvol was en hij wist dat er snel een nieuwe bus zou komen. De vrouw sprong voor de bus die bij het stoplicht stilstond en wilde niet vertrekken. Na bemiddeling door de politie nam zij uiteindelijk een volgende bus naar haar bestemming. Nekletsel na aanrijding leiden Een 25-jarige Leiderdorper is gistermiddag met nekletsel naar het Rijnland ziekenhuis overgebracht, na een aanrijding op de Leidse Kanaalweg. Een 34-jarige man uit Kerkrade had de Leiderdorpse automobilist op de hoek bij de Treublaan aangere den met zijn bedrijfsauto. Inbraak via steiger leiden Dieven hebben in een huis aan de Leidse Marienpoel- straat spullen gestolen met een waarde van 5400 gulden. De be woner mist een stereo-installatie, zilveren zakhorloges en siera den. De inbrekers kwamen het huis binnen via een steiger die er staat wegens een verbouwing. Diefstal gereedschap leiden Uit een bouwkeet aan de Madame Curiestraat in Leiden hebben dieven een kachel, gasflessen,Laspels, gereedschap en een koffiezetaparaat ontvreemd.-De inbrekers kwamen de keet binnen door de deur te forceren. ANNO 1895 Donderdag 12 December In een winkel aan de Vischmarkt alhier ontstond hedenmorgen door het vlam vatten van een gordijn een begin van brand, wel ke echter in den aanvang kon worden gestuit. De vlam had zich al aan het plafond medegedeeld, doch werd door een onmiddel lijk gekomen agent van politie met emmers water gebluscht. ANNO 1970 zaterdag 12 december De bijeenkomst, gistermiddag, in de Dorpskerk van Leiderdorp kenmerkte zich door blijdschap over het weer in gebruik kunnen nemen van het kerkgebouw, dankbaarheid nu de restauratie een feit is geworden, bewondering voor wat tot stand is gekomen en verwondering over de verrassing van de hervormde vrouwen groepen „Irene" (dat vier prachtige, puur zijden ante-pendia's, kleden voor de avondmaalstafel in de kleuren van het kerkelijk jaar aanbod) en „Dorcas" (dat naast de ontbrekende gelden voor deze kleden nog een som van ruim 4000,- aan de president kerkvoogd overhandigde). ezwaren tegen verdeling standplaatsen leiden rudolf kleun De kooplieden van de Leidse warenmarkt willen niet meer met de gemeente Leiden praten over een nieuwe verdeling van standplaatsen. Het overleg daarover is gis teravond demonstratief afgebroken tijdens een bijeen komst in Holiday Inn. later en bloc opstapten. Verplancke kwam met het be zwaarschrift tijdens de bijeen komst waarop de gemeente juist de standplaatsen voor vol gend jaar zou gaan verdelen. Zover zou het echter niet ko men. Direct na de aankondiging van Verplancke volgden vrijwel alle aanwezigen hem en verlie ten de vergaderzaal. De drie ambtenaren van de gemeente De kooplieden gaan formeel in beroep tegen het besluit van de gemeente om de markt op nieuw in te delen zodat er tus sen de kramen plaats komt voor terrassen. Zolang dat beroep loopt wordt er niet gepraat, kondigde Chr. Verplancke aan namens vrijwel alle aanwezigen die even belast met de gang van zaken, J. Vellekoop, A.van Paridon en J. Siebols restte weinig anders dan de vergadering te beëindigen. Voor het zover was wilde Vel lekoop nog weten of de stap van Verplancke ook betekent dat de Centrale Vereniging voor Am bulante Handel, waarvan hij voorzitter is, ook niet meer met de gemeente wil praten. Uit het antwoord van Ver plancke dat de vereniging wel in overleg wil blijven en dat de Leidse kooplieden zelf ook wel over andere zaken dan de her verdeling - zoals de verbetering van het centrum - willen praten, putte Vellekoop later de hoop dat het overleg weer op gang zou komen. „We praten al vier jaar met de kooplieden die aan vankelijk ook hebben inge stemd met de komst van terras sen. Kennelijk is er nu een druppel, of een plons, geweest die de emmer heeft doen over lopen. We moeten maar eens nagaan hoe we dat kunnen op lossen. We staan voor de uitvoe ring van een democratisch ge nomen besluit." Verplancke liet na de verga dering blijken die visie niet te delen. „We hebben indertijd in gestemd met terrassen op be paalde plaatsen, maar dat is iets heel anders dan wat de ge meente nu wil. Nu verdwijnen de beste plaatsen 's zomers en 's winters mogen die weer wor den opgevuld door anderen dan degenen die er nu staan. Daar willen we niet over praten. Zo bewaren we de eenheid. Als we wel praten over een nieuwe ver deling is de saamhorigheid di rect weg. Dan staan de kooplui die er op vooruit gaan en dege nen die er op achteruitgaan el kaar noodgedwongen naar het leven." Een van de redenen waarom volgens verschillende aanwezi gen de herindeling vastloopt is dat er zoveel kooplieden bii zijn betrokken. Ruim zeventig, bijna l' bewoners van Koppelstein enen toch een bezwaar- leiden De kerstboom van verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan in Leiden Zuid-West is weer van grote afstand te zien. Dit dankzij de omstreeks 300 lampjes die er gisteren door de kerstman werden ingehangen. De kerstman was Hans Driezen, hoofd activiteiten van Zuydtwijck. Vorig jaar gebeurde dat voor de eerste keer, maar toen hingen er veel minder lampjes in dan nu. De bewoners hebben veel plezier van de kerstboom, maar ook de kinderen in de omgeving reageerden gisteren enthousiast. foto hfnk bouwman leiden «rudolf kleun vervolg van voorpagina Het lijkt er op dat meerdere gebruikers van de Droomfabriek bij de veiling spullen zijn kwijt geraakt. Cor van Kippersluis, die meditatie- en rebalancingcursussen geeft, is zes massageta fels kwijt. „Die hebben een vervangingswaar de van zesduizend gulden." Drie heeft hij er inmiddels getraceerd. Hij heeft een afspraak met de belastingdienst om te kijken of ze in derdaad van hem zijn. Toneeldocente Aman da Wolzak mist podiumlampen en weet nog niet waar ze zijn gebleven. Amateurkunstenaar Jan Franzen las zater dag in de krant wat er was gebeurd. Hij huur de een atelier in de Droomfabriek. Hij is schil derijen, schilderspullen, een elektrische gitaar en een versterker kwijt. „Het is een rare zaak. Als de spullen niet verkocht zijn, kan ik ze nog opeisen, maar anders heb ik pech gehad." Uuk Vorsteveld, eigenaar van de Droomfa briek in Leiden, kan zich de woede van zijn huurders voorstellen. „Maar ik wist zelf niet eens dat het zo zou gaan. Ik ging er vanuit dat ik een deal had met de'belasting. Een regeling voor afbetaling waar de bank aan zou mee doen, ikzelf en een aantal sponsors. Er was maar één voorbehoud van de kant van de in specteur. Op het laatste moment werd het af geblazen, om beleidsredenen." Vorsteveld was de afgelopen dagen onvind baar voor zowel zijn huurders als voor de ver huurder van het gebouw aan de Oude Singel. Maar ondergedoken was hij niet, verzekert hij. „Ik was druk bezig zaken te regelen en in principe gewoon bereikbaar, hier in Alk maar." In die stad staat een zusterbedrijf van de Droomfabriek. Het Muziekcentrum dat oefen ruimtes verhuurt aan popgroepen. De belas ting houdt daar vandaag een veiling. Hij stelt nadrukkelijk dat hij zijn huurders hier wel op de hoogte heeft gesteld en dat de bandjes als gevolg van de veiling niet verstoken zullen ra ken van apparatuur. Een woordvoerder van de belastingdienst zegt dat niet uitgesloten is dat de gebruikers hun spullen alsnog terugkrijgen. De dienst heeft het recht op alle goederen bij een bedrijf beslag te leggen om schulden te vereffenen. Pas als iemand bewijst dat er spullen van hem bij zijn, worden ze teruggegeven. Een deel van de spullen is nog niet vlrkocht en is opgesla gen. Die worden over vier weken geveild. Vorsteveld zegt vooral in moeilijkheden te zijn gekomen door aanloopproblemen in Alk maar. De daardoor opgelopen kosten werden hem noodlottig. Hoe zijn eigen toekomst er uit ziet weet Vorsteveld nog niet. Vast staat dat zowel de Droomfabriek als het Muziek centrum dicht gaan en niet meer onder zijn leiding open gaan. De werknemers komen op straat te staan. Formeel is hij nog niet failliet. Maar als zijn bedrijf op de fles gaat, zal hij zelf worden meegesleept. „Het is een firma, dan ben je hoofdelijk aansprakelijk." Terugblik kend zegt hij „Het is heel jammer, zeker voor Leiden. Daar zijn weinig zalen. De Droomfa briek heeft acht en half jaar gedraaid en ik zie daar nog niet wat anders komen." Het pand waarin de Droomfabriek huisde is eigendom van de lompen- en metalenhandel De Nohel. Het bedrijf bezit meerdere panden in de buurt van de Oude Vest. Woordvoerder Annie De Nobel heeft nog geen plannen voor het pand. „Formeel is er nog steeds een huur contract met de Droomfabriek. Ik ga eerst eens uitzoeken hoe het daar verder mee moet." de helft van het totaal. „Bij eer dere herindelingen ging het veel geleidelijker. We zijn er aan ge wend op te schuiven als iemand wegvalt", zegt een van de koop lieden. Hij meent dat het overleg al leen weer op gang kan komen als wethouder J. Walenkamp te rugkomt van zijn terrassenplan. „Je vraagt je soms af wat die Walenkamp met terrassen heeft dat hij er zo aan vasthoudt. Maar hij moet wel weten dat het om ons eten gaat. Sommi gen van ons hebben al dertig jaar of langer een bepaalde plek. Dat geven wij niet zomaar op voor zijn plannen." Koppelstein toch in beroep tegen grofvuilplaats leiden herman joustra De bewoners van Ko| die schrift in tegen de komst van een inleverpunt van grofvuil vlakbij hun wijk. Gevolgen voor de opening, in januari 1996, heeft het bezwaarschrift echter niet, omdat er geen schorsende werking van uit gaat Toch moet het indienen van het bezwaarschrift niet als symbolisch worden gezien, be toogt woordvoerder H. Stikkel orum van de Vereniging van Huiseigenaren Koppelstein die namens de wijkbewoners op treedt. „Mocht er na de ope ning iets fout gaan met het in leverpunt, dan staan we in elk geval juridisch sterker. Zouden we geen bezwaarschrift indie nen, dan zouden we geen poot hebben om op te staan." Grootste struikelblok blijft vooralsnog het feit dat de ge meente niet kan garanderen dat de steenwissclplaats aan de Hoge Morsweg slechts tij delijk als grofvuilplaats zal fun geren, hoewel Laurier had la ten weten dat dat wel de inten tie is. Omdat elke gemeente echter juridisch verplicht is een inleverpunt binnen de ei gen grenzen te hebben, zag hij geen mogelijkheden het tijde lijke karakter van het inlever punt te garanderen. „Maar voor goede bedoelingen kopen wij niet veel", aldus Stikkel - orum. Ook het bezwaar van de wijkbewoners dat er een ver- keersonveilige situatie zou ont staan met de komst van het in leverpunt, staat nog kaarsrecht overeind. Ze verwachten voor al problemen bij de in- en uit rit die vlakbij de pas aangeleg de rotonde ligt. Stikkelorum: „De afdeling verkeer heeft ons laten weten geen mogelijkhe den te zien die in- en uitrit iets te verleggen." Wel content zijn de bewo ners met de toezeggingen van de gemeente dat er wat aan mogelijke geluidsoverlast en aan zwerfvuil wordt gedaan. Zowel Laurier als de ambte naar van verkeer en vervoer met wie de vereniging contact heeft gehad, waren gisteren niet voor commentaar bereik baar. N AGERECHT Mattende maten Op drie oktober herdenken de inwoners van Leiden j'aarlijks hoe hun voorvaderen in 1574 met behulp van Willem van Oranje onder hét beleg van de vermaledijde Spanjaarden uit kwamen. In die zin is het feest dat de Leidenaars nu nog altijd vieren er één van vrede. Maar dat dat vredesbesef lang niet al tijd tot iedereen doordringt, dat bleek gisteren maar weer eens bij de zitting van de politierech ter. Want daar op het Rapenburg stonden twee vroegere maten tegenover elkaar die uitgere kend op die datum eens flink aan het matten waren geslagen. Waarbij de één de ander met een klauwhamer had bewerkt en de ander de één met een mes te lijf was gegaan. Met vriendschap en vrede had het allemaal niet veel van doen ge had, in oktober '94. De verhouding tussen de twee veertigers was trouwens al ruim voor het Leidse volksfeest ge brouilleerd geraakt. Maar de "boel escaleerde op de avond van twee oktober toen de res pectievelijke dames elkaar on heus bejegenden op het toilet van een bekend Leids etablisse ment aan de Beestenmarkt. Re den voor de één om later die nacht verhaal te gaan halen bij de ander thuis, overigens niet nadat hij eerst de auto van een vriendin - die ook betrokken was bij het aan de haren trek ken op de wc - met een hamer had bewerkt. Gewaarschuwd door die vriendin wachtte de ander hem voor zijn deur op, waarbij hij voor de zekerheid maar een slagersmes tussen zijn broekband had gestoken. Tot zover liepen de verhalen ge lijk op, daarna verschilden de lezingen van de twee aanzien lijk. Wie nu eerst had geslagen danwel gestoken werd in elk ge val niet duidelijk. „Maar", zo hield de officier het tweetal voor, „u moet zich goed realise ren dat u voor hetzelfde geld niet hier gestaan, maar voor de meervoudige kamer in Deri Haag. Want zowel de klap met klauwhamer op het hoofd als de steek met het mes naar de lever had catastrofale gevolgen kun nen hebben. In die zin heeft u gewoon nog geluk gehad." Ze eiste in beide gevallen een onvoorwaardelijke gevangenis straf. Van respectievelijk twee en drie maanden. Voor de man met de hamer een maand meer. Omdat hij uiteindelijk de boel had laten escaleren. Uiteindelijk kregen beide heren 80 uur dienstverlening opgelegd van rechter Mellema. Gelijke monniken, gelijke kappen dan maar. Van meer eensgezindheid was geen sprake. Gezien de bo ze blikken over en weer lijkt het niet waarschijnlijk dat die twee ooit nog vrede zullen sluiten. Zelfs niet op drie oktober. Drop Negen jaar werkten de twee vriendinnen al als verkoopsters bij V&D, tot tevredenheid van beider partijen. Totdat de beide dames op zekere dag de verlei ding niet langer konden weer staan. Het bègon met drop, het zette zich voort in kleding en het ein digde tenslotte in het ontvreem den van geld. Tot een bedrag van 2800 gulden. Alleen, dat was niet onopgemerkt gebleven voor het oog van de baas. Die in maart maar eens meekeek door zijn videocamera, een middel dat feitelijk is bedoeld voor het tegen de lamp laten lopen van winkeldieven aan de andere kant van de kassa. Dat laatste moest, voor het be palen van de strafmaat, zwaar meewegen, vond de officier. „Misbruik van vertrouwen, heet dat. En bovendien nog vantevo- ren gepland ook. Want voor het weekeinde wisten jullie al wat je op maandag zou mdenemen." Spijt als de blonde haren op hun hoofd hadden ze, die twee. Want nu zaten ze, na al die ja ren, zonder werk. Op staande voet ontslagen. Hoe ze tot hun daden waren gekomen, begre pen ze zelf niet. Ze hadden alles teruggegeven, het geld incluis. De beide raadslieden vonden daarom dat hun cliënten op zich al zwaar waren gestraft. Goed, voor Vrouwenvleugel kwamen ze dan ook niet in aan merking. Van de eis - 1500 gul den boete - deed de rechter er nog eens 500 vanaf. De rest mochten ze betalen in termij nen. „Want het zal niet meeval len om een andere baan te vin den", dacht de politierechter hardop mee. ad van kaam leiden herman joustra De vijf vluchtelingenorganisa ties in Leiden willen nu einde lijk wel eens weten of ze op sub sidie kunnen rekenen van de gemeente Leiden. Met die me dedeling confronteerde K. De- mirbas de leden van de com missie welzijn gisteravond, tij dens de gelegenheid die werd geboden mondeling te reageren op de gemeentebegroting voor 1996. „In die begroting komen wij helemaal niet voor." De vijf, de Iraanse Culturele groep, de Stichting van Soma- liërs Leiden, de Iraakse Culture le Vereniging, de Vereniging van Afganen en de leidse Vluchte- lingenvereniging, wachten al meer dan een jaar op duidelijk heid van de gemeente over' het beleid dat die wil voeren ten aanzien van de vluchtelingenor ganisaties, zo zei Demirdas. „Wij worden van de ene porte feuille naar de ander geschoven. Voor onderwijs in eigen taal en cultuur voor onze kinderen worden wij weer verwezen naar de wethouder, onderwijs, die weer naar het Rijk verwijst en naar een eventuele nieuwe wet, die op z'n vroegst pas over an derhalf jaar ingaat." Demirdas doelde daarbij op het kabinetsvoornemen de ver antwoordelijkheid voor dat on derwijs over te hevelen naar de gemeenten. „Wij willen een overgangsre geling gefinancierd door de ge meente", aldus Demirdas. De reden hiervoor is dat er op dit moment niet veel mensen met een lesbevoegdheid zijn, van wege de hoge eisen die het Rijk daar aan stelt. Een ander argu ment voor zo'n overgangsrege ling is, volgens Demirdas, dat de kinderen die nu voor taalles sen in aanmerking komen op verschillende scholen zitten. Daardoor is het voor het onder wijs zelf niet goed mogelijk de lessen te organiseren. Die taak rust daardoor op de schouders van de vluchtelingenorganisa ties. En die hehhen daarvoor Keen Kelii. M. Hogervorst (Groenl.inks): „Wij vinden dat het vóór 1996 al duidelijk moet zijn of de organi saties subsidie krijgen of niet." Zij kreeg daarbij steun van II. Kruijt (CDA), M. Sorgdrager (D66). M. Vlasveld (LWC/De Groenen) en R. Hillebrand (PvdA). Wethouder II. de Goede (al lochtonenbeleid) beloofde te overleggen met zijn collegawet houders H. Koek (onderwijs) en j. l-aurier (vluchtelingenbeleid). R. Hillebrand vroeg de wethou der of hij nu al kon aangeven „of dat geld er moet komen of niet." „Waar het dan vandaan komt zien we nog wel." De Goede: „Ik denk dat ik dat wel kan aangeven. Ik vind het zéér belangrijk en ik zal me er maxi maal voor inzetten.'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11