Leidsch Dagblad 3 halen, 2 betalen. Minister tegen bebouwing Grote Polder 4.18 11 Juppé ontvangt stakingsleiders 0 0 BEL: 071-5128030 Deep Blue rose zalm, Blokkades taboe voor actievoerende boeren GOED NIEUWS MAANDAG 11 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 i Binnenland Boetes in het verkeer gaan fors omhoog i Buitenland 'Rabin zou 5 ontruiming Golan hebben beloofd' i Cultuur en Kunst Sport Nog geen abonnee? Liefhebbers dansen hun square en vullen garderobe aan m Guus Hiddink zet ^gi Clarence Seedorf in ?j defensie van Oranje De Boer wil randen Groene Hart reser\'eren voor recreatie en natuurbouw Minister M. de Boer (PvdA, ruimtelijke ordening en milieu) is absoluut geen voorstander van bebou wing van de Grote Polder in Zoeterwoude. Dat liet ze zaterdag, tijdens de slot manifestatie over het Groe ne Hart in Den Haag, on omwonden weten. Groot schalige woningbouw past niet in haar Groene Hart- beleid. De provincie Zuid- Holland daarentegen houdt vast aan deze locatie voor woningbouw na de eeuwwisseling. HET WOORD IS AAN Anonymus Het is een wijs man die er voor zorgt nooit zijn hoofd te stoten tegen het plafond van zijn kundigheden. WEERSVERWACHTING VOOR DINSDAG r tijdelijk zachter zal de provincie niet verbieden een studie te doen naar de bouwmogelijkhe den. maar verklaarde wel 'heel dicht te staan bij de tegenstan ders van bebouwing'. De Boer wil de randen van het Groene Hart 'reserveren' voor groene recreatie en natuurbouw. De provincie, naarstig op zoek een grote bouwlocatie, vindt de rand van het groene gebied echter niet zo waardevol dat be bouwing onacceptabel is. De milieuminister merkte op 'geen dictator te willen zijn', maar houdt wel voet bij stuk. Zuidhollands gedeputeerde T. Jansen (WD, ruimtelijke orde ning) toonde zich zaterdag strijdvaardig. ,,We hebben een Leidenaar bekent moord op echtgenote De 33-jarige echtgenoot van de vrijdag gevondén vrouw in de Stevensbloem, heeft bekend het misdrijf te hebben gepleegd. De man heeft zijn vrouw in de nacht van woensdag op don derdag met messteken om het leven gebracht. De dader werd vrijdagmiddag verward rondlopend met zijn twee kinderen van één jen drie jaar aangetroffen in deBrand- steeg. Eén van die omstanders belde daarop de politie, die in de woning van de man het le venloze lichaam van de vrouw vond. De echtgenoot gaf direct toe dat er zware relatieproble men waren, maar de bekentenis volgde pas dit weekeinde. Italiaanse boer zet apen in bij olijfpluk ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het plukken van olijven is ar beidsintensief en dus duur. Een Italiaanse boer heeft een oplossing gevonden: in plaats van arbeiders stuurt hij apen de bomen in. De resultaten zijn uitstekend, maar het We- reldnatuurfonds spreekt van dierenmishandeling en wil de boer een halt toe roepen. Teodoro Spadaccino, olijf- boer in de Middenitaliaanse provincie Chieti, deed het idee op tijdens een bezoek aan Cu ba. Daar zag hij dat kleine apen werden ingezet bij het plukken van koffiebessen en kokosnoten. Hij beslqot er vier mee te nemen naar Italië en 'om te scholen' tot olijfpluk kers. Dat kostte niet veel moei te, want voor een aap blijkt er niet veel verschil tussen een olijf en een koffiebes. Collega's van Spadaccino be grepen dat hier sprake was van het ei van Columbus, en meld den zich in groten getale voor het huren van de niet alledaag se arbeidskrachten. Dit ver oorzaakte argwaan bij het We- reldnatuurfonds, dat meteen reageerde. De boeren kregen te horen dat ze zich schuldig maakten aan dierenmishande- ling. Als het aan minister De Boer ligt, blijft het huidige karakter van het Groene Hart zoveel mogelijk in stand. FOTO HlflX O b.üll'IR', grote bouwlocatie nodig. Twee van de drie mogelijkheden val len af. Valkenburg omdat defen sie het vliegveld wil open hou den en de grote bollenstad om dat wij voorrang geven aan bol lenteelt in de Bollenstreek. Dus om 'iets minder ongerust' te blijft alleen de Grote Polder worden. ,,Maar zorgen zijn er over. Zo simpel is het." natuurlijk nog steeds. De snel- Burgemeester A. Houdijk van weg A4 (Den Haag-Amsterdam) Zoeterwoude ziet in de uitlatin- is nu nog een goede barrière, gen van minister De Boer reden maar als de polder eenmaal be bouwd is dan houdt niets of niemand bebouwing tot aan de Gouwe tegen." Over de komst van de hoge snelheidstrein, een ander heikel punt voor deze regio, liet De Boer zich minder duidelijk uit. ,,Op dit moment wordt de Bos* variant (een tracé langs de snel wegen) onderzocht. Mocht blij ken dat die uitvoerbaar is, dan zou dat een mooi alternatief r-Hart-tra- Uitgaan. Economie6 Feiten en meningen2 Gezondheid14 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Strips Pagina 9: Gemeenten Groene Hart zijn niet den. Staking komt Fransen de strot uit 3 blikken a 213 gram &2T 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 23 d Alain Juppé ontvangt vandaag de stakingsleiders die het land al ruim twee weken lamleggen. Daarmee willigt de premier een eis in van de vakbonden, die de stakingen desondanks laten doorgaan. De vakbondsleiders weigerden zaterdag te praten met minister Barrot van sociale zaken. Eerder had ook Force Ouvrière, de militantste vak bond. een conces Mare Blondel, de leider bond, liet zijn aanvankelijke eis vallen dat hij alleen wilde pra ten met Juppé als hij zijn bezui nigingsplan schrapt. Dat plan verplicht ambtena ren en werknemers van staats- industrieën langer te werken om een volledig pensioen op te bouwen. De staking heeft alle railvervoer in het land tot stil stand gebracht. In andere secto ren, zoals bij de posterijen en het telefoonbedrijf, is de staking echter aan het verlopen. Door de staking zijn kerncentrales ge sloten, waardoor elektriciteit moest worden ingevoerd. Ver scheidene grote steden waren gisteren opnieuw het toneel van betogingen door stakers, pnge- veer 1.500 Parijzenaars uitten hun ras-le-bol anders gezegd: De stakingen kwamen deze be togers de strot uit. Ze voerden spandoeken mee met opschrif ten als La France en Otage (Frankrijk gegijzeld) en eisten van de vervoersbonden een mi- Kamer blijft mestbeleid kabinet steunen Ministers, kamerleden en ver keerspolitie zijn de boerenacties zat. De agrariërs moeten op houden met het blokkeren van wegen, vindt zowel landbouw minister Van Aartsen als zijn collega Dijkstal van binnen landse zaken. Het Korps Lande lijke Politiediensten heeft aan gekondigd dat demonstrerende boeren die het verkeer in gevaar brengen, voortaan worden be keurd. Enkele honderden boe ren zijn vanmorgen in Den Haag aangekomen om het ka merdebat over het mestbeleid bij te wonen. ,,De demonstraties van de af gelopen dagen met tractoren hebben geleid tot veel opstop pingen. Daarmee zijn grenzen overschreden. Het is nu welle tjes", meent Van Aartsen. Na het debat vandaag in de Twee de Kamer over het mestbeleid van het kabinet, moeten de boeren stoppen met wegblok kades, vindt ook minister Dijk stal. Procureur-generaal Steen huis, de hoogste justitie-autori- teit op verkeersgebied, steunt de verscherpte aanpak van ac tievoerende boeren. Volgens een woordvoerster van het Korps Landelijke Politiedien sten leiden de acties op de weg steeds vaker tot levensgevaarlij- Vele boeren verzamelden zich vanochtend vroeg in de hal van de Tweede Kamer zodat zij verzekerd zouden zijn van een plaats op de publieke tribune tijdens het mestdebat dat vanochtend begon. foto anp Zo v r zaterdagmiddag bij de brug van Zaltbommel een aantal incidenten. Automobilis ten reden in tegenovergestelde richting terug toen boeren een vrachtwagen dwars over de snelweg hadden gezet. Een am bulance kon niet ongehinderd over de vluchtstrook rijden en even later lagen er brandende hooibalen langs de weg. Ook de Kamer vindt dat de boeren moeten ophouden. Ze treiteren met hun acties de sa menleving, zegt het CDA-ka- merlid Van der Heijden. „Wij kunnen dit land niet in een cha os laten veranderen omdat één groep meent onvoldoende be deeld te zijn." De acties hebben de Kamer overigens niet op an dere gedachten gebracht. Een meerderheid zal vandaag ak koord gaan met de hoofdlijnen van de mestplannen van de mi nisters Van Aartsen (landbouw) en De Boer (milieu). De boeren reisden met bus sen en personenauto's. Pagina 2: Boeren niet meer welkom in Utrechtse Vee markthal. „Deze toestand is niet langer te verdragen", aldus een de- monstranle. „Mijn man moet dagelijks twintig kilometer heen en twintig kilometer terug fiet sen om naar en van z'n werk te komen. Hij kwam deze week een paar keer totaal verkleumd thuis. Ons privé-leven gaat naar de sodemieter, omdat we uren later dan normaal eten. En als de afwas klaar is, kunnen we Dreigbrief werpt smet op Leids feest LEIDEN SJOERD DE JONG Een racistische dreigbrief heeft zaterdagmiddag het feest ver stoord waarmee de actie lei den, stad van vluchtelingen' in het Leidse Volkshuis werd afge sloten. In deze brief, afkomstig van 'Comité Leiden', werd ge dreigd dat de festiviteiten on mogelijk zouden worden ge maakt. De brief was voor één van de deelnemers aan de ma nifestatie, de volksdansgroep Feta, reden om af te zien van deelname aan het feest. Het feest heeft echter ongehinderd doorgang kunnen vinden. Het is niet de eerste keer dat de actie, rond vluchtelingen werd getroffen door dit spoort brieven. Begin november wer den ook al dergelijke brieven verzonden aan de Webster Uni versity, het Leidse Vrijetijdscen trum, Cultureel Centrum de X, Afrika Stichting De Baobab en het Centrum Beeldende Kunst. Daarin beweerde de schrijver dat 'het grote publiek' de geva ren niet ziet van de 'onophoudelijk massaal toestro mende buitenlanders'. De organisatie heeft ook dit keer aangifte gedaan bij de poli tie. Deze was tijdens de mani festatie extra alert. De politie heeft geen idee wie verantwoor delijk is voor de brieven. Pagina 11: Matte afsluiting manifestatie. naar bed, want hij moest 's morgens weer vroeg op. Die lui van de spoorwegen moeten zo snel mogelijk aan het werk." Ook warenhuizen klagen over terugloop van de omzet. De sta king splijt de natie. Iets meer dan de helft van de Fransen is voor de acties, zo blijkt uit opi- niepeilingen. Pagina 2: 'Zelfs voor een boni Kortingsbon voor klezmer special met Di Gojim en The Klezmatics in het LVC. Ook reductie voor toneelvoorstel ling 'Uit liefde voor Marle Salat' in Schouwburg De Meerse. KLM-piloten ontslagen door strengere eisen SCHIPHOL BILL MEYER De KLM stelt sinds het ongeluk met de Saab 340 van KLM City hopper, april vorig jaar, strenge re eisen aan haar piloten. Als gevolg hiervan zijn vier vliegers niet voor tussentijdse examens geslaagd en ontslagen. Het gaat hier in alle gevallen om jonge vHqpn. Volgens KLM-woordvoerder II. Baas wordt er nu meer dan in het verleden gekeken naar managementkwaliteiten van vliegers. „Uit onderzoek in de VS is gebleken dat veel op het oog onverklaarbare ongelukken en incidenten een gevolg waren van een slechte samenwerking tussen gezagvoerder en co-pi loot." Extra winkelplezier bij Intratuin! Want wi| zijn tot en met vrijdag 15 december elke dag van 9.00 tot 21.00 uur geopend behalve op zaterdag. Bovendien zijn we zondag 10 december geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Veel winkelplezier! Voorschoten Leidseweg 518 tel. 071 - 5322203 ^73 intratuin PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat is goed nieuws. Dus ri i proefabonnement. Postcode: lop. zonder postzegel. OF BEL 071-5 128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1