Rechters vellen oordeel over Poolse president van tilWnjïHUi Buitenland Palestijnse politie pakt criticus op van Arafat ■HWIW ^EXCLUSIEVE LEOLUX PRIJS BIJ VAN TIL China kroont nieuwe Panchen Lama in Tibet Onze man in Havana Russische kou Europa voorzichtig op zoek naar drugbeleid KTERDAG 9 DECEMBER 1995 Ebola-virus in Ivoorkust |ceneve In een ziekenhuis in Gozon in Ivoorkust is een man uit 1 Jjberia opgenomen die besmet is met het gevreesde Ebola-virus. 76®esmetting met deze ziekteverwekker leidt tot beschadiging van is We ingewanden, waardoor ernstige inwendige bloedingen ont- '4ö^staan. Veel slachtoffers overlijden daardoor. Eerder dit jaar stier- ven in de Zaïrese stad Kikwit meer dan 200 mensen aan het vi jl rus. Het Ebola-virus is genoemd naar de rivier waarin het in Q976 voor het eerst werd aangetroffen, verspreidt zich door con tact met besmet bloed en uitwerpselen. p I et Toestand Papandreou flink verbeterd rp I ffHENEDe gezondheidstoestand van de Griekse premier Andre ws Papandreou is gisteren aanzienlijk verbeterd. Maar de roep jom zijn aftreden werd alleen maar luider toen de regering sug gereerde dat de zieke premier zijn taken weer zou gaan uitoefe nen. Prominente leden van de Socialistische Partij waarschuw enden de premiersvrouw en tevens Papandreous stafchef Dimitra Papandreou indirect dat ze zich niet met de politiek in het land moest bemoeien en haar 76-jarige man de kans moest geven om af te treden. Papandreou zou vrijdag voor de eerste keer in twee weken uit bed zijn geweest, al bleef hij aan de beademingsappa ratuur verbonden. Op 20 november werd Papandreou met een longontsteking opgenomen. Hij was lange tijd buiten bewustzijn en kwam pas maandag bij kennis. Vrijspraak voor neo-nazi Deckert pUTTGART» Een rechtbank in Stuttgart heeft de voorzitter van de rechts-extreme partij NPD, Günter Deckert, vrijgesproken van aanzetten tot rassenhaat. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat Deckert onder de schuilnaam de Philipp eind 1994 in een ui terst rechtse krant een artikel over het boek De Auschwitzleugen heeft geschreven. De officier van justitie had acht maanden ge vangenisstraf geëist. Deckert is eerder wegens ophitsing van het Duitse volk tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deckert werd op 9 oktober als partijleider van de NPD afgezet, omdat hij een legaat voor de partij achterover had gedrukt om zijn eigen activiteiten te financieren. Een arbitragecommissie van de partij, die ongeveer 5.000 leden heeft, herstelde hem in zijn functie. Palestijn gedood bij rellen in Nablus ieruzalem Israëlische troepen hebben gisteren het vuur ge opend op Palestijnse stenengooiers in Nablus. Daarbij vielen een dode en drie gewonden. De ongeregeldheden vonden plaats precies een week voordat de Israëliërs het bestuur over Nablus, de grootste stad op de Westelijke jordaanoever, moeten hebben overgedragen aan de Palestijnen. Een van de demonstrerende 'alestijnen zei dat hij het geweld met enkele van zijn vrienden ïad georganiseerd als een soort 'feestje ten afscheid van het ste- lengooien'. Doden bij vliegtuigongeluk Haïti ort-au-prince» Een ongeluk met een vliegtuig bij Haïti heeft aan alle 20 inzittenden het leven gekost. Het toestel kwam uit Frans Guyana en had een tussenstop gemaakt op het Franse Caribi sche eiland Gouadeloupe, zei een medewerker van de Sintmaar- IJtense luchtvaartmaatschappij Air St. Martin. Aan boord bevon- Jden zich behalve twee bemanningsleden zestien teruggestuurde |Haïtiaanse immigranten en twee Franse politieagenten die hen -{begeleidden. Het toestel verongelukte tijdens een zware regen bui ongeveer 35 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Port-au- Prince. Verzetsleider Algerije gedood iqtalgiersDe Algerijnse politie heeft een leider van de Gewapende te1Islamitische Groep (GLA) bij een vuurgevecht gedood, zo is giste bekendgemaakt. Youssef Bentitraoui, leider van de GIA in de regio Algiers, is afgelopen zaterdag met enkele medestanders in gedood, 70 kilometer ten oosten van de hoofdstad. GIA-groep stond op het punt een aanslag te plegen tegen de Iplaatselijke politie. De 36-jarige Bentitraoui sloot zich in 1992 bij het fundamentalistische verzet, toen de burgeroorlog radicale moslims en de overheid uitbrak. De afgelopen zijn tientallen fundamentalistische strijders omgekomen bij gevechten met leger en politie. Het geweld volgt op een pe- 1(jriode van betrekkelijke rust rond de presidentsverkiezingen van tiiji 16 november. AZA STAD AP )e Palestijnse mensenrechten activist Iyad Sarraj is urenlang astgehouden door de Palestijn- politie nadat hij had gezegd at de regering van Yasser nirafat geen onderzoek wilde oen naar de mishandeling van 1 evangenen. Sarraj zei na zijn vrijlating gis- eren dat hij donderdag negen ur lang is verhoord door de olitie. Hij kreeg een verklaring oorgelegd, waarin stond dat hij 9 i de toekomst zou afzien van 8 ritiek op Arafats bewind. Sarraj "peigerde de verklaring te on maar werd uitein delijk vrijgelaten. Sarraj is als psychiater ver bonden aan een psychiatrisch Noorderkade 38 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072 - 5112760 Q Eigen parkeerterrein Ma. 13.30-18 i Di/Vrij. 9.30- 1« Za. 9.30-17 uu Do.av. 19-21 u Model Parma is een typisch Leolux- ontwerp: tijdloos, luchtig, njet massief beuken romp, nosag vering en afritsbare kussenhoezen. Tijdelijk bij Van Til voor een exclusieve prijs! Uitvoering in wollen Ploegstof 'Clermont': 2920, NU 2495.- 3455, NU 2895.- DESIGNCENTRUM ziekenhuis in Gaza Stad. Daar naast is hij de leider van de Pa lestijnse Ónalhankelijke Com missie voor Burgerrechten. Eer der deze week had Sarraj op een seminar tegen zijn publiek ge zegd dat hij meer dan vierhon derd vergeefse verzoeken had ingediend bij Palestijnse autori teiten om informatie te krijgen over gevallen waarbij de men senrechten geschonden zouden zijn door veiligheidsfunctiona rissen. Volgens Sarraj zijn de af gelopen anderhalf jaar zes Pa lestijnen in gevangenschap overleden. PLO-leider Arafat verklaarde dat Sarraj was gearresteerd 'om dat hij valse informatie heeft ge geven'. 3( (—1 Nederlands' grootste designcentrum (12000 m2) m P L, is een ware Leolux-expert. Bij Van Til treft e- y t? j"vy tv u n'et a"een a"e modellen, maar ook diverse L-Jcv/JLU 1\. speciale aanbiedingen! Vandaag besluit over nieuwe verkiezingen De Poolse Hoge Raad beslist vandaag of Aleksander Kwasniewski de nieuwe president van Polen wordt. In een zitting die de Polen rechtstreeks op televisie kunnen volgen, behandelt de raad de klachten die tegen Kwas- niewski's verkiezing zijn ingediend. Als de rechters de klachten gegrond achten, zijn de verkiezingen ongeldig. Dan moeten de Polen binnenkort opnieuw naar de stem bus. warschau anp Kwasniewski versloeg 19 no vember de zittende president Lech Walesa met ruim 600.000 stemmen. Enkele dagen later kwamen er bijna net zo veel be zwaarschriften binnen bij de Hoge Raad. Het gros betrof de valse informatie van Kwas niewski aan de Kiesraad over zijn opleiding. Kwasniewski had opgegeven dat hij was afgestudeerd als econoom. Pas onlangs gaf hij toe dat hij geen magister is, de Poolse titel voor doctorandus. Wel beweerde hij dat hij aan al le studieverplichtingen had vol daan. Maar volgens de rector van zijn universiteit was Kwas niewski 5 oktober 1978 als stu dent uitgeschreven omdat hij niet op tijd het vereiste aantal tentamens had gehaald. De leugen van Kwasniewski kan de uitslag hebben beïn vloed. Uit enquêtes is gebleken dat veel kiezers juist op hem hebben gestemd omdat hij ho ger was opgeleid dan Walesa, die van huis uit elektricien is. In een aantal tussenvonnissen hebben telkens drie van de 17 rechters van de Hoge Raad vast gesteld dat Kwasniewski inder daad de kiezers vals heeft voor gelicht over zijn opleiding. Zij moeten nu bepalen in hoeverre dat de verkiezingen heeft beïn vloed. De voorlopige conclusies van de rechters liepen sterk uiteen. Het eerste driemanschap meen de dat Kwasniewski's leugen geen effect op de uitslag had, het tweede trio vond juist van wel. De derde groep kwam niet tot een eensluidend oordeel. In dien zaterdag de stemmen sta ken, geeft de president van de Raad, de conservatief Adam Strzembosz, de doorslag. 1 loe de uitspraak van de 1 loge Raad ook uitvalt, het imago van Kwasniewski isinmiddels zwaar beschadigd. Inmiddels is duide lijk geworden dat hij niet één keer heeft gelogen over zijn op leiding. maar dat hij ook min stens tien keer valsheid in ge schrifte heeft gepleegd. Zo was hij tweemaal hoofdredacteur, waarvoor de magisterstitel is vereist. Ook in de jaarlijkse kor te persoonsbeschrijvingen van regering en parlement gaf hij zich steeds uit voor magister. Hanoi De Cubaanse leider brengt de militaire groet aan de erewacht bij zijn aankomst giste ren in Vietnam. Bij zijn eerste be zoek aan Vietnam sinds 1973, toen de oorlog nog aan de gang was, sloot Castro de leider van de communistische partij Do Muoi, president Le Due Anh en premier Vo Van Kiet stuk voor stuk in de armen. „Het hele land wacht op de 'commandante'," zei Muoi te gen Castro, die antwoordde dat hij 'een speciaal gevoel' koesterde voor Vietnam. Cuba en Vietnam Fransen eisen vrijlating van piloten Bosnië londen» hans geleunse correspondent De opening van een internatio nale vredesconferentie over Bosnië in Londen stond giste ren in het teken van een harde Franse aktie voor vrijlating van twee boven Bosnië neergescho ten Franse piloten. De Franse minister van buitenlandse za ken Hervé de Charette eiste dat de Bosnische Serviërs voor mor gen informatie geven over het lot van beide mannen. De Charette zinspeelde er zelfs op dat de officiële onderte kening van het in Dayton be reikte vredesakkoord, volgende week vrijdag in Parijs, niet door gaat als de Franse eis niet is in gewilligd. De twee namen deel ^an Navo-luchtaanvallen op Bosnië en werden op 30 augus tus neergehaald. De Britse minister van bui tenlandse zaken Rifkind, voor zitter van de Londense confe rentie, stelde zich achter de Franse eisen op. „De piloten moeten worden vrijgelaten. Als ze niet meer in leven zijn, en dat kan gebeuren in een oorlog, dient de familie over hun lot te worden geinformeerd", aldus Rifkind. Hij weigerde echter om te speculeren over eventueel niet doorgaan van de onderte kening van het vredesakkoord. hebben met elkaar gemeen dat na het uiteenvallen van de Sovjetunie in 1991 Moskou als belangrijkste politieke en economische steunpi laar wegviel. Schoorvoetend heeft Castro daarna op bescheiden schaal het particuliere onderne merschap toegestaan. Vietnam ging echter veel voortvarender te werk. Dat komt tot uiting in de economische groei, die in Cuba dit jaar naar schatting 2 prqcent bedraag en in Vietnam 9,5 pro cent. FOTO REUTER CLARO CORTES De 6-jarige Gyaincain Norbu is gisteren tij dens een bliksemsnelle ceremonie officieel gekroond tot de elfde Panchen Lama van Tibet. Hij is daarmee de hoogste boeddhis tische leider die in Tibet zetelt. De benoe ming, die door de Chinese autoriteiten is geregeld, wordt gezien als een versterking van de Chinese macht in Tibet ten nadele van de in ballingschap levende Dalai Lama. De nieuwe Panchen Lama zat tijdens de plechtigheid naast topfunctionaris Li Tiey- ing van de Chinese Communistische Partij. De ceremonie vond plaats in het vijftiende- eeuwse klooster Tashi Lhunpo in de Mid- dèntibetaanse stad Shigatse. Dat is de tradi tionele zetel van zijn voorgangers. De kro ning werd opgeluisterd door Tibetaanse monniken die gezangen ten gehore brach ten, applaudisseerden en op trommels sloe gen. Het officiële Chinese persbureau Xin hua meldde dat 'de elfde Panchen Lama zijn dankbaarheid toonde aan de centrale regering, president Jiang Zemin, premier Li Peng, en vertegenwoordigers van de Staats raad, en hij zei tegen Li Tieying dat hij van zijn moederland en de Tibetaanse regio houdt'. China voert een repressief bewind in Tibet, dat in 1950 werd geannexeerd. De Chinese autoriteiten hebben het afgelopen half jaar, tijdens de voorbereidingen voor de uitverkiezing van de elfde Panchen La ma, geprobeerd om de autoriteit van de Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, te verzwakken. In mei erkende de Dalai La- ma een ander 6-jarig jongetje als de Pan chen Lama. Maar China wees deze keuze af, beschuldigde de Dalai Lama van het sti muleren van de Tibetaanse onafhankelijk heid en riep gezaghebbende monniken in Tibet op om met een andere kandidaat op de proppen te komen. De Tibetaanse boeddhisten geloven dat hun religieuze leiders na hun dood reincar- neren in een ander persoon. De twee hoog ste monniken, de Dalai Lama en de Pan chen Lama, zouden eikaars reincarnatie kunnen 'herkennen' als zijnde de ware door mystieke en spirituele aanwijzingen. Ze hebben beiden de taak om de andere ge reïncarneerde leider te onderwijzen. Peking heeft deze zomer een groot aantal militairen in en rond Shigatse gestatio neerd. Monniken die de kant hadden geko zen van de Dalai lama en diens kandidaat zijn uit hun functie gezet. moskou In de bittere kou gaat een Russische oude vrouw in een file de stilstaand© auto's langs voor een aalmoes. De voormalige communisten hopen dat de enorme armoede hen in de kaart zal spelen bij de komende Russische verkiezingen. Zie ook pagina 7. FOTO REUTER VIKTOR KOROTAYEV 'Sovjetunie gaf VS overtrokken beeld van leger' WASHINGTON Rtr De vroegere Sovjetunie heeft de Amerikaanse regeringen inlich tingendiensten in de periode van de Koude Oorlog misleid over haar militaire kracht. Dat schrijft directeur John Deutch van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA in een rapport voor de Amerikaanse volksver tegenwoordiging. „Ik denk dat het netto-effect van 'geleide in formatie' van de Sovjets was dat wij hun militaire kracht over schatten", erkent de CIA-direc- teur. Deutch schreef het rapport naar aanleiding van de arresta tie in februari 1994 van een me dewerker van zijn dienst, Aldrich Ames, en diens uit Co lombia afkomstige vrouw. I let echtpaar-Ames had Jarenlang voor de Sovjetunie en later Rus land gespioneerd. Op basis van zijn informatie zouden de Sov jets zeker tien Amerikaanse ge heim agenten hebben terecht gesteld. Bovendien zouden ze ker tien grote operaties van de CIA zijn mislukt. Deutch constateert dat CIA- rapporten die gebruik maakten van bronnen die de Sovjet-rege ring controleerde, 'een wezen lijke rol hebben gespeeld in het Amerikaanse debat' over de kracht van de Sovjetunie. „Het effect was dat ons idee van de Sovjetunie als een geduchte mi litaire en technologische tegen stander werd gestaafd", hoewel het land op het punt van instor ten stond. brussel wilma van meteren Diplomaten, Europarlementariërs, commis sarissen en deskundigen uit de Europese Unie zitten sinds donderdag in Brussel om de tafel op zoek naar een gemeenschappe lijk drugsbeleid. „Onze burgers vragen om een Europa dat vrij is van drugs en ver wachten, dat we dit gevecht aangaan ver klaarde Europees commissaris Anita Gradin in haar openingstoespraak. De grote geld sommen die nu worden uitgegeven aan de bestrijding van de handel en het gebruik van verdovende middelen en de opvang van verslaafden, zouden aan betere doelen besteed moeten worden, meent zij. Maar over geen enkel ander onderwerp binnen de Unie lijkt zo verschillend te wor den gedacht als over de aanpak van drugs, waarbij het 'afwijkende' Nederland met zijn koffieshops vaak onder zwaar vuur ligt. Frankrijk weigert ondanks handtekeningen onder internationale verdragen zijn gren zen te openen uit vrees voor een invasie van verdovende middelen uit het liberale polderland waar drugs als zoete broodjes over de toonbank gaan. Pikant detail: van de 57 ton cannabis die de Fransen vorig jaar in beslag namen, kwam 11 ton uit Spanje en 0,8 ton uit Nederland. Wetgeving over en bestraffing van drug gebruik en handel verschillen hemelsbreed per lidstaat, blijkt uit onderzoek van de Eu ropese Commissie. Een echte gemeen schappelijke politiek op dit terrein lijkt net zover weg als het Europa-huis dat de Duitse bondskanselier Kohl wil bouwen. Gradin gaf zelf in haar toespraak aan, hoeveel moeite en tijd het Europa heeft gekost om Europol, de gemeenschappelijke politieor ganisatie, op te zetten die zich vooral moet bezig houden met de bestrijding van inter nationale drughandel. Nog steeds is Euro pol grotendeels vleugellam door onderlinge twisten (met de Britten aan het ene eind en Nederland aan het andere), waar 'een bur ger geen biet van snapt', constateerde de geërgerde commissaris, die hoopt dat op de komende Europese top in Madrid eindelijk een oplossing wordt gevonden. Ook heeft het jaren geduurd voordat het Europees drugobservatorium in Lissabon van de grond kwam. Hier wordt alle infor matie over drugs en drugverslaving verza meld. En nog klaagde directeur Estievenart van het instituut tijdens de conferentie in Brussel over gebrek aan betrouwbare gege vens, die de lidstaten zelf zouden moeten aanleveren. Hij deed een dringende oproep informatie te verschaffen waardoor de situ atie in de Europese lidstaten gemakkelijker vergelijkbaar wordt. Het onderlinge wan trouwen is nog zo groot, dat maar weinig landen, als ze al goede statistieken hebben, dit gevoelige materiaal beschikbaar stellen. Uit de ontwikkelinge die zowel de drugeenheid van Europol als het observato rium schetsen, blijkt dat de lidstaten niet zonder elkaar kunnen in de strijd tegen drughandel en -verslaving. Een betere in ternationale samenwerking is bitterhard nodig om het tij te keren, verklaarde Ema- nuele Marotta van de drugeenheid. „De enorme winsten die criminele organisaties maken, zijn een grote stimulans om door te gaan met de handel en het witwassen van druggeld." Nieuwe bendes uit Midden- en Oost-Eu ropa, Rusland en voormalig Joegoslavië winnen steeds meer terrein. Grote hoeveel heden cocaïne, bestemd voor EU-landen, zijn de afgelopen jaren onderschept in Po len, Tsjechië, Roemenië en Rusland. Polen, al langer producent en exporteur van amfe taminen, heeft bovendien navolging gekre gen van Hongarije, Tsjechië en de Baltische staten. In de gezamenlijke aanpak moet echter niet alleen misdaadbestrijding op de voor grond staan, maar ook de sociale en econo mische aspecten van het drugprobleem, waarschuwde Europarlementariër Sir Jack Stewart Clark. „Want wat gebeurt er met een jongere die opgroeit in een buurt die achteruitholt zonder goede opleiding, zon der uitzicht op werk, zonder enig vertier? Wat is een samenleving die wel zorgt voor rehabilitatie van een verslaafde als hij een maal gevangen zit, maar geen opvang voor hem heeft als hij geen misdrijven begaat?" Na 468jaar niet meer automatisch Lutheraan Zweeds parlement akkoord met scheiding kerk en staat Stockholm afpIn het parlement stemden alleen de negentien ex-com munisten tegen hel voorstel, omdat zij het niet ver genoeg vonden gaan. Voor de uitvoe ring van de wet is een grond wetswijziging nodig. Die moet door twee verschillende par lementen worden goedge keurd. Omdat de volgende parlementsverkiezingen naar verwachting pas eind 1998 plaatsvinden, kan de nieuwe wet niet vóór 2000 in werking treden. Ongeveer 90 procent van de 8,5 miljoen Zweden is aange- sloten bij de staatskerk, die daarmee een van de grootste lutherse kerken ter wereld is. Dat betekent niet dat de Zwe den trouwe kerkgangers zijn. Volgens de statistieken komt 5 tot 10 procent van hen elke week in een van de 2600 ker ken. Het Zweedse parlement heeft gisteren met grote meerder heid ingestemd met de schei ding tussen kerk en staat. Vanaf het jaar 2000 is de Evangelisch-Lutherse Kerk geen staatskerk meer. Met in gang van 1 januari zijn de Zweden al niet langer hij hun geboorte automatisch lid van de Lutherse Kerk. Sinds 1527, toen koning Gustav Wasa de Lutherse Kerk stichtte, heb ben kerk en staat innige ban den. In augustus stemde de sy node van de Lutherse Kerk al in met het voorstel van de re gering. De Kerk verliest daar mee onder meer haar recht op inning van de kerkelijke bijdragen door de overheid. Ook komt er een einde aan de bemoeienis van de regering met het kerkelijk beleid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5