'Ik speel zoals Dali schilderde' Rob de Nijs zorgt voor vroege kerst Cultuur Kunst Schouwburg Utrecht na ingrijpende verbouwing weer open Televisieshow zieke Michael Jackson afgelast Als het kan lijen, waarom dan niet? B Filmprijs voor scenario Ben van Oosten vindt weer prettige balans Schone Schijn Spook van de opera waart langer rond ZATERDAG 9 DECEMBER 1995 Jury lezersprijs moet zich aanmelden leiden» Wie wil meebeslissen over de winnaar van de zogeheten Debutantenprijs moet zich voor 20 december aanmelden bij een van de Leidse bibliotheken (centrum, Merenwijk of Stevenshof). Voor de tweede maal wordt in 1996 de Debutantenprijs uitge reikt. Dat is een lezersprijs die per toerbeurt door de vier cultu rele steden van Zuid-Holland (Leiden, Delft, Gouda en Dordrecht) beschikbaar wordt gesteld. Aan deze prijs - voor een debuterend schrijver van literair proza - is een bedrag van tien duizend gulden verbonden. De vijf genomineerde boeken wor den in januari bekend gemaakt. In 1995 ging de prijs naar Anna Enquist voor haar roman 'Het Meesterstuk'. Concert Green Day in Ahoy' leiden De punkband Green Day zal op 6 april een concert in Ahoy' geven. Na een spetterend optreden op het Lowlandsfesti- val keert de groep voor een eenmalig concert terug in Nederland om hun 'Rock 'n Fucking Roll' ten gehore te brengen. Nog maar enkele jaren geleden werd hun muziek nog slechts door insiders geliefd en begrepen. Maar met hun derde album 'Dookie' brak de band door en werd de best verkochte punkband allertijden. De kaartverkoop begint op vrijdag 15 december. De grote zaal van de Stads schouwburg in Utrecht gaat na een ingrijpende verbou wing binnenkort weer open. Bijna elf maanden is er ge werkt om het te krap gewor den toneel en de technische ruimten in een ruimer jasje te steken. De opknapbeurt kostte 18 miljoen gulden, waarvan de gemeente Utrecht het leeuwe- deel op tafel legde. Het minis terie van OCW, de provincie Utrecht en sponsors pasten de rest bij. Het toneel is meters ruimer geworden, zodat de schouw burg voortaan veel vaker pro- dukties kan boeken die bij voorbeeld ook het Amster damse Muziektheater en het Haagse Danstheater aandoen. De architect, Eric Knippers, heeft zijn stempel gezet door een soort glazen doos te plaat sen op de voor- en achter wand, die bleven staan. De schouwburg is indertijd neer gezet door de beroemde bouwmeester Dudok. Een opvallende vernieuwing is de hefbare tribune waardoor de zaal in een handomdraai tot amfitheater, met steil oplo pende rijen, kan worden om getoverd. Die ingreep redu ceert overigens wel het aantal stoelen van 1.000 tot 650. Het Nationale Toneel speelt op 6 en 7 januari met de voor stelling Chin-Chin als eerste voor publiek in dit amfithea ter. Voor het zover is, hebben ongeveer 12.000 mensen in de vernieuwde grote zaal al kun nen kijken naar de huispro- duktie Kerstcircus Utrecht, een artistieke compilatie van allerlei bijzondere circusnum mers. Zonder dieren, zonder zaagsel en zonder spreek meester, maar mèt jongleurs, acrobaten en natuurlijk clowns. Dick Dale, 'king of surfdonderdag in het LVC Dick Dale praat zoals hij gitaar speelt: snel. Zonder on derbreking ratelt 'the king of surf zich door zijn eigen ge schiedenis. Een verhaal over leeuwen en tijgers, surfen en snowboarden, gitaren en versterkers, Elvis Presley en Nirvana, Indianen en goudzoekers. Er is werkelijk geen speld tussen te krijgen. Dick Dale is het alter-ego van Richard Mansour, geboren op 4 mei 1937 in een achterbuurt van Boston, Massachusetts. In de jaren vijftig werd hij de grondlegger van de 'surf. Zijn muzikale 'loopbaan had een kort, maar hevig hoogtepunt in de jaren zestig. De jaren negen tig brachten Dale echter een ge heel onverwachte verassing. 'Surf is weer in en Dale is po pulairder dan ooit. En dus maakt de uitvinder van de 'loud-power' gitaarmuziek op 58-jarige leeftijd zijn eerste we reldtournee. Surf is een stroming waarbij je al snel aan de Beach Boys denkt, maar daar wil Dale liever niet mee worden geassocieerd. Dale is de vertolker van 'machi ne gun surfsnoeiharde, instru mentale gitaarmuziek, die de wereld van de surfer poogt na te bootsen. Een sport die Dale trouwens niet meer beoefent want het zeewater langs de kust van Cali- fornië is volgens hem te ernstig vervuild. „Het water is dodelijk, dus ik heb sinds kort een nieu we liefde: snowboarden. Daar ben ik helemaal weg van." Hij begon als drummer bij Gene Krupa en stapte later over op de gitaar. „Mick Fleetwood heeft wel eens tegen me gezegd dat ik de meest 'percussieve' gi tarist ben op aarde. En dat komt waarschijnlijk omdat ik als drummer ben begonnen." Be gin jaren zestig groeit Dale uit tot een tophit in Californië. Hij is de eerste rock artiest die op treedt in de Amerikaanse tv- show van Ed Sullivan. En tij dens hun eerste Amerikaanse tournee spelen de Rolling Sto nes in zijn voorprogramma. Da le's muziek klinkt in elk café en hij ontketent een ware surf-ex- plosie. Fender Daarbij wordt hij geholpen door Leo Fender, die in 1955 een speciale gitaar voor hem ont werpt, de Stratocaster, waarop hij ook nu nog speelt. „Noodge dwongen, want Leo Fender heeft het geheim van de Strato caster in zijn graf meegenomen. Sindsdien is er niets op de markt gekomen dat het haalt bij de gitaar die hij speciaal voor mij heeft gemaakt." De Stratocaster stelt hem in staat een thick fat tribal sound te produceren en het gehoor van concertpubliek flink te teis teren. „Die power is heel be langrijk voor me. Ik kan geen toonladders spelen, maar dat kan me niet schelen. Who cares1. Als het maar uit het hart komt, als je het maar kunt voelen. Ik speel zoals Salvador Dali schil derde, met constante verande ringen. Waarbij Moeder Natuur centraal staat. Het geluid van leeuwen en tijgers en de golven waarop je surft kun je in mijn muziek terughoren. In 1964 moet de gitarist stop pen met spelen omdat bij hem darmkanker wordt geconsta teerd. De dokters geven hem nog drie maanden, maar uitein delijk herstelt hij toch. Sinds zijn ziekte woont hij te ruggetrokken in de wildernis. Omgeven door tijgers, leeuwen en andere wilde dieren. Sinds een paar jaar niet meer alleen, maar met zijn 28-jarige vrouw en 3-jarig zoontje. In een klein dorpje in Californië: Twentyni- ne Palms. „We zitten hier heel afgelegen, op voormalig gebied van indianen en goudzoekers. Maar als ik wil ben ik zo in Los Angeles, want er liggen twee landingsbanen voor de deur van onze Dick Dale Sky Ranch. Ik leef in totale stilte, heerlijk, de radio gaat alleen aan voor het nieuws. Spreken is zonde van de tijd. Als je je ogen opent en ziet wat er om je heen groeit en bloeit hoef je niet te praten. Daarom hou ik van dieren: die zijn ook stil." Gedurende de jaren zeventig en tachtig is het stil rondom Dale, die dan alleen optreedt in plaatselijke nachtclubs. De zorg voor zijn dieren weerhoudt hem er van op tournee te gaan. Een journalist van het Ameri kaanse muziektijdschrift 'Guitar' haalt Dale begin jaren negentig weer uit de vergetel heid. Gitaarhelden als Steve Vai, Stevie Ray Vaughn en Ted Nu gent noemen Dick Dale een be langrijke inspiratiebron en dal is voor deze journalist aanlei ding een groot artikel over hem te schrijven en een concert in San Fransisco te organiseren. Dat is het begin van de come back van Dale. Thunder De in 1993 uitgebrachte cd 'Tribal Thunder' krijgt vieren- eenhalve ster in de Rolling Sto ne. De recensent meent dat he dendaagse popbands als Nirva na en Metallica nog heel wat kunnen leren 'van deze ouwe Dick Dale: „Ik leef in totale stilte, heerlijk, de radio gaat alleen a tijd." i voor het nieuws. Spreken is zonde van de vent'. „En meteen daarna vroeg Quentin Tarantino me om mu ziek te maken voor zijn filnv 'Pulp Fiction'. De man die tot dan toe nooit een stap buiten Amerika heeft gezet gaat in 1995 voor het eerst echt op tournee. Dit jaar stond hij geprogrammeerd op Park pop, een festival in Roskilde, ging hij naar Japan en Australië Hij heeft de smaak te pakken: „Ik heb met mijn vrouw beslo ten dat ik de rest van mijn leven ga toeren, dat komt ook door de geboorte van mijn kind. Ik wil niet dat mijn vrouw en zoon la ter op straat moeten zwerven omdat ze geen geld hebben. Ik heb zelf op straat gewoond en wil niet dat hun dat overkomt. Dus heb ik drie jaar geleden be sloten om weer platen op te ne men en te gaan toeren, alsof ik weer 18 ben." Last van 'vervelende muzi kanten' heeft Dale tegenwoor dig nauwelijks, want zijn bege leiding blijft beperkt tot een basgitarist en een drummer. „We staan met z'n drieën op het podium maar we klinken voor tien. It's a family affair now, mijn vrouw drumt en mijn zoontje ook. Hij speelt sinds hij twaalf maanden oud is. Nor maal is hij hij ons op het podi urn, maar deze keer gaat hij niet mee. Zo'n vliegtocht van veer tien uur is toch nog een beetje te lang voor 'm." Dick Dale treedt 14 decem ber op in het LVG in Leiden en 15 december in De Melkweg, Amsterdam. De televisieshow van Michael Jackson, die morgen wereld wijd zou worden uitgezonden, wordt uitgesteld. De zanger i woensdag tijdens de opna- n in New York onwel gewor den en werd opgenomen in een ziekenhuis, waar hij nu op de afdeling intensive care ligt. De popzanger zou aan uitdro ging lijden. Jackson was aan het repeteren voor de opna men van het filmpje dat mor gen op televisie zou worden uitgezonden. Woensdagavond zou hij in New York eigenlijk de uitreiking van de jaarlijkse Bill board Hot 100 Awards hebben bijgewoond. De onderschei ding die hij kreeg voor zijn ge hele oeuvre werd namens Jack son in ontvangst genomen door de zangeres Tina Turner. In 1993 leed Michael Jackson ook aan uitdroging en zegde hij een concert in Singapore af. Later dat jaar gaf hij toe dat hij verslaafd was geraakt aan pijn stillers. DEBTXJKüïltOf LUNCHEN EN DINEREN in Restaurant de Beukenhof tijdens beide kerstdagen. Wij raden u aan tijdig te reserveren! Lunchmenu 97,50 Dinermenu f 147,50 Juniormenu f 47,50 Voor informatie of reserveringen 071-5173188 amsterdam» anp llanno Ambaum (1970) uit Arnhem heeft de prijs voor het beste documentaire-scenario gewonnen. Dit betekent dat hij het script mag gaan verfilmen. Het Stimuleringsfonds Nederlandse Culturele Omroepprodukties stelt daarvoor 275.000 gulden ter beschikking. Ambaums documentaire, 'Wachten', gaat over jeugdige dcliquen ten tussen de 12 en 18 jaar. De jury voor de scenarioprijs heeft bij haar keuze vooral gelet op de kwaliteit en de originaliteit van het idee. De ingezonden scena rio's waren redelijk tot goed geschreven, mooi vormgegeven, maar weinig verrassend, zo luidde liet oordeel. ■BKESZMSnSHH Nog niet zo lang geleden telde je aardig mee met een mooie auto onder je kont. En de hond, die deed het ook best leuk als statussymbool. Liefst twee: één voor op het balkon voor en één voor op het balkon achter. Had je dan ook nog een Cobraatje aan de muur, dan kon je voor de dag komen bij vriend en buur. Maar da's over. Tegenwoordig steekt de gefortuneerde Neder lander 2ijn ziel en zaligheid, en zijn bankrekening, in zijn huis en tuin. Anno 1995 tel je pas mee in Nederland Glamourland wanneer je op stand woont. U denkt misschien: ach, wat is nou 'op stand wonen'. Iedereen zit er tegenwoordig toch netjes bij. Da's waar... Zelfs Xaviera Hollander woont op stand. Maar ja, die heeft dan ook ver stand van standjes. Als ik som mige huizen zie dan denk ik weieens dat je decennia achter- een met een overbevolkt lits ju- meaux te kampen moet hebben gehad om dat allemaal bij el kaar te verdienen. Echt op stand wonen betekent vandaag de dag: een huis aan het water. Laatst voer ik door de plassen van Leiden en omge ving en werd het mij al snel dui delijk. De nouveau riche woont tegenwoordig aan de Rijn of aan de Korte Vliet. In kleine kasteel tjes of torenhoge appartements gebouwen. Het kan niet Schelen wat, als het er maar duur uit ziet. Als het maar het gevoel te weeg brengt dat elk moment de tuindeuren kunnen openzwaai en en Joan Collins in een zijden japon, met diep décolleté, het gazon zal betreden: de flute ge vuld met roze champagnoise en een restantje kaviaar achteloos in de afvalemmer werpend. Want u begrijpt wel dat ze hier geen balletjes van Cora in de frituurpan kiepen. De werkelijkheid is toch een ietsje pietsje anders. Als de tuin deuren al werden geopend, zo dat ik een blik kon werpen op Dynasty achter de Voorschoterweg. de gefortuneerde bewoners, dan bleken die, tien tegen één, te beschikken over krakende ge wrichten, hier een daar een kwabje, een plooitje en een leesbrilletje. 'Glamorous live' aan de Korte Vliet lijkt dus voor al weggelegd voor de grijze golf. Was ik onder de indruk van wat er zoal aan de waterkant staat, zult u zich afvragen? Nou nee, niet echt. De variëteit in bouw stijlen is groot, maar of je nu door de hond of door de pro jectontwikkelaar gebeten wordt, het is uiteindelijk allemaal het zelfde. Duidelijk is wel dat de recht- aan-recht-toe architect op z'n retour is. Woonhuizen met plat te daken, strakke grijs-witte ge vels en grote glasoppervlakken raken meer en meer uit de gra tie. Wit is nog wel steeds in. Maar maïsgeel, helder blauw en zacht roze rukken op. En huizen met scheve muren en schuine vlakken, de zogeheten dronke mansbouwkunst, zijn hartstikke Populair zijn ook de optrekjes die grossieren in zuilen. Griekse vazen en Romeinse prieeltjes. Je kunt meteen zien dat het een paar centen gekost heeft. Toch krijg ik zelf altijd een beetje het gevoel dat het het hele jaar uit verkoop is geweest bij de gips- boer. De eigenaar van dit type woningen hoort steevast tot de categorie 'als het kan lijen, waarom dan niet'? Een evergreen, onder de rijke stinkerds, blijft het model 'boe renhoeve'. U weet wel: bruine baksteen, schuine kap met rode pannen. Gezellie-bellie. in de volksmond. Maar dit oudbak ken type heeft wel hevige con currentie van de Engels cottage- style. In Voorschoten vinden we een exemplaar waarin van alle vari anten iets is terug te vinden. Het optrekje, gelegen aan een vijver op het landgoed Berbice, werd ontworpen door de Ame rikaans/Deense architect Ja- cobsson, voor MEXX-chrecteur Advaney. Het resultaat is een combinatie van Noordeuropese helderheid, Amerikaans kla tergoud en oer-HolIandse trap gevels. Wat het heeft gekost is 'confidential', maar volgens de kenners moet er wel een slordi ge 3 miljoen gulden zijn gaan inzitten. Als e'e'n ding duidelijk is, dan is het wel dat de gertiiddelde Ne derlander met een flinke tiet geld het moois vooral afkijkt bij The bold the beautiful of bij de herhalingen van Dynasty. Ei genlijk is het zonde dat mensen zoveel geld steken in de verwe zenlijking van hun eigen soap. Maar het is ook een hele gerust stelling dal geld en goede smaak nog steeds niet automa tisch samengaan. muziek recensie hans piét Concert Rob de Nijs: 'Warm en wit 1995' Met Rob de Nijs (zang, accordeon) Pur Sang Gasten Margnet Eshuijs Maarten Peters, Jody's Singers en Elburgs Knapen koor Gehoord gisteravond, Nederlands Congresgebouw, Den Haag Voor Rob de Nijs is de midwin ter-periode een tijd van bezin ning. Op het podium weerspie gelt hij verleden en heden op een aangename manier, door de werkejijkheid van alledag te koppelen aan de onbezonnen heid van plezier. Dat zorgt voor een mooie balans in zijn con- certreéks 'Warm en wit 1995'. Tegelijkertijd echter had zijn eerste concert, gisteravond in een uitverkocht Congresge bouw, iets van een smetteloos witte wei, waarin een aantal honden bruine sporen had ach tergelaten. In de popmuziek is er bijvoorbeeld een aantal num mers, waar je maar beter met je handen vanaf kunt blijven. Eén ervan is 'Into temptation' van Crowded House. Rob zong de ballade gisteravond met een Nederlandse tekst ep hoewel het stemmige muziek blijft en om die reden mooi paste in de opzet van de show, bezorgde het werk tegelijkertijd kromme tenen. Ook weinig indrukwek kend was de bijdrage van saxo fonist Kees ten Dam. Even eer der was Robs duet met Marjol ein Spijkers al de mist in ge gaan, omdat zij niet boven Pur Sang uitkwam. Gelukkig stonden er veel mooie momenten tegenover. De speciale gasten die Rob dfe Nijs met Margriet Eshuys en schevenincen anp De musical The Phantom of the Opera in het Circustheater in Scheveningen gaat langer door dan producent Joop van den Ende had gepland. De laatste voorstelling stond voor 30 april volgend jaar op de rol, maar na kortingsacties in onder andere de Vijf Uur Show is het spook weer nieuw leven ingeblazen. „We zouden wel gek zijn om er op Koninginnedag al mee te stoppen", meldt voorlichter F. Maarten Peters in huis had ge haald, bleken een schot in de roos. Margriet mocht in het eer ste deel van de show vlammen met het gospelachtige 'Bring back the rain', Maarten Peters raakte later de gevoeligste sna ren (letterlijk en figuurlijk) met 'White horses in the snow'. De Nijs had er geen enkel probleem mee voor een vroege kerst te zorgen. Dat had niet eens zozeer te maken met de aankleding (een lichtjesdecor, drie brandende kaarsen op de piano) alswel met het materiaal en de verhalen. Muzikaal kon zijn concert eigenlijk al na een half uur niet meer stuk. Het mo ment dat hij koos voor 'Zet een kaars voor je raam vanacht', dat op een stemmige manier door de zaal werd meegezongen. Rob de Nijs balanceerde op een indrukwekkende manier lussen overpeinzing en plezier. De gedachte moet zijn geweest: je hoeft als mens niet altijd ge bukt te gaan onder de ellende in de wereld, maar je mag er wel over nadenken. Dus werd een nummer over een verloren zoon afgewisseld met het vrolijker 'Natte kerst' en 'Vannacht' (een duet met Ingrid Simons). Hij gebruikte de tijd ook om een aantal nieuwe nummers van zijn komende album te zingen, zoals (het eerder genoemde 'In to temptation') 'De verleiding' en het swingende 'The backsta ge blues'. In de tweede helft dikte hij de komende feestda gen nog wat aan met een rijtje klassieke kerstliedjes waaronder 'Noël' (met het Elburgs knapen koor) en kreeg hij het publiek echt op de stoelen. Verdiend. Boot van Van den Ende Produc tions. „Aanvankelijk hadden we dat wel gepland omdat voor een nieuwe produktie, Miss Saigon, een ingrijpende verbouwing van het Circustheater noodza kelijk is. Nu proberen we die verbouwing zo in te richten dat het spook zo lang mogelijk kan doorgaan." Begin januari valt de beslis sing over de definitieve eindda tum van The Phantom. Pas dan kunnen belangstellenden ook weer nieuwe kaarten bestellen. muziek recensie li dy van der spek Guilmant-cydus 1995 door Ben van Oos ten op het van den Heuvel-orgel Ge- hoord 8 december in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee Ben van Oosten, in zijn 25-jarig jubileum als organist, besloot gisteravond op het Van den Heuvel-orgel de Guilmant-cy clus met de 7e en 8e Sonata en het lieflijke 'Gebed en Wiege lied' opus 71 van de in 1911 overleden Alexandre Guilmant. De componist-organist die in Frankrijk zorgde voor een ware herwaardering van de oude meesters, van Andrea Gabrieli tot Johann Sebastian Bach, wat misschien ook de reden is waar om Guilmant in een weinig ver nieuwende stijl z'n leven lang bleef componeren. Tot zijn beste werken behoort de 7e Sonata, waarin naast pompeuze delen als het 'Grand Choeur' en de Finale ook een mooi gedragen Lento en een zangerig Andante voorkomen. Ben van Oosten weet als geen ander een prettige halans tus sen forte en piano te vinden, ru bato's nergens te overdrijven, duidelijke fraseringen aan te brengen, helder articulerend t» spelen, kortom er voor te zor gen dat Guilmant op geen enkel vlak tekort wordt gedaan. De Finale van de 7e en de In troduction van de 8e zijn beide in de sonatevorm geschreven, met een thema, doorwerking en reprise. De Introductie begint als een vertrouwde melodie op de jachthoorn en met de spran kelend gespeelde arpeggio ak koorden in het manuaal kon de ze mij meer bekoren dan de bo vengenoemde Finale. 'Prière et Berceuse' weerklonk op deze koude winteravond als een romantisch en 'dolce' Kerstlied, waarin een stille, hei lige nacht wordt aangekondigd, van Oosten hoedde zich voor zoetelijkheden: een teer medi tatief intermezzo, dat mooi aan sloot bij de 8e Sonata. Dit hek werk getuigt van bezonkenheid en is dan ook geschreven 5 jaar voor Guilmant's dood. Deze So nata gaat zich niet te buiten aan bombastisch vertoon. Ook hier gaf van Oosten blijk van een fantastisch soepel technisch kunnen en een muzikaal inle vingsvermogen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17