Drugkoeriers vrij door cellentekort W 'olitie Amsterdam .grijpt ontvoerders Weer zes jaar cel en tbs geëist in moordzaak Beau V/cwv <^SL perdoy Randstad Verenigde Naties Prins opent museum m Speciale passage voor Vissen bij Oranjesluizen 'es jaar celstraf geëist èegen vrouwenhandelaar Meisje zeker tien minuten onder het ijs Aegon maakt ruimte voor VN-tribunaal Sportsnufjes in de Rai MERDAG 9 DECEMBER 1995 975 575 apk aaneaamtmnkikg o'l 25 oktober 1995 'Am 24 februari 1996 RotterdamPrins Bernhard 'schoot' gisteren in Rotterdam het nieuwe Mariniersmuseum officieel open. Hij deed dat met de Diemeco, het nieuwste wapen van de marinier. In het museum aan de Wijnhaven wordt de geschiedenis van het korps getoond. foto anp e vissen die de Oranjesluizen |>ij Amsterdam willen passe ren, krijgen een helpende n Rijkswaterstaat aan gereikt. Deze week is bcgon- hen met de bouw van een 'vis- passage'. Deze komt te liggen oude maalgang, die tinds de opening van de nieu- Prins Alexandersluis niet (neer in gebruik is. De vispas- tage is nodig omdat de vissen problemen ondervinden bij het verlaten van het Binnen-lJ. De inkomende stroming is te sterk voor veel vissen. De passage kan gezien wor den als een steeg vol met wa ter. Aan beide uiteinden komt een schot te zitten met aan de zijden openingen van 45 cen timeter breed. Dit geeft een verlaging van de stroomsnelheid, waartegen een vis makkelijker kan op- zwemmen. De bodem wordt met een laagje grove steen be dekt, zodat de vissen beschut ting kunnen vinden tegen de stroming. B heeft Vi len Haag zes jaar gevangenis- raf geëist tegen een 47-jarige ongaarse handelaar in vrou- nan haalde zelf of liet ;n uit onder meer T ongarije halen om die hier in prostitutie te laten werken, helft van hun verdiensten aren voor hem, van de rest loesten ze van de verdachte ?en deel afdragen voor afbetaling van schulden, eetgeld en benzinegeld voor hun vervoer. Uit de vele verklaringen van zijn meisjes kwam de man naar voren als een opvliegende heer ser die zoveel mogelijk geld wil de slaan uit zijn werkneemsters. De manier waarop hij de vrou wen behandelde heette vroeger slavernij, aldus rechtbank-presi dent mr. J. Holtrop. Wanneer de vrouwen het vak uit wilden, moesten ze de man tienduizen den guldens betalen. Als hun gedrag hem niet beviel, mishan delde hij hen of bedreigde hen met geweld. imsterdam anp Amsterdamse politie heeft istermiddag twee mannen ge- esteerd die worden verdacht ontvoering en mishande- Het tweetal kidnapte don- rdagmiddag uit een woning de Marnixkade een 22-jari- nan. Ruzie om een vrouw flormde de achtergrond van de aak. Het slachtoffer woont al enige ijd samen met de ex-vriendin tan een van de ontvoerders, een 17-jarige Amsterdammer. Deze ferdroeg hun verhouding niet ïn bedreigde het paar al genui ne tijd. Hij ging donderdag tot fictie over. 3(1j Hij drong samen met een 29- ^rige man de woning van het üachtoffer binnen. Het duo be- »sfreigde het slachtoffer met een ruurwapen, mishandelde hem !n dwong hem enkele honder- n Jen guldens af te geven, et Volgens een woordvoerder tan de politie wilden de ont voerders meer geld. Ze dwon gen hun slachtoffer in een auto, deden hem handboeien om en zetten hem tussen twee nog voortvluchtige daders. Daarop reed het gezelschap naar Heer len om daar bij een familielid van de ontvoerde op zoek te gaan naar geld. Toen dit niet voorhanden bleek, reden zij te rug naar de woning aan de Mar nixkade. Aldaar liep een van de ont voerders bijna in de armen van de politie, die op dat moment druk bezig was met het tech nisch onderzoek, naar aanlei ding van de ontvoering. Het slachtoffer wist zich hierdoor het vege lijf te redden, de ont voerder ontkwam. De politie werkte met negen man de hele nacht door aan de zaak. In een woning in de Am sterdamse Pijp konden de twee kidnappers worden gearres teerd. De jacht op de twee me deverdachten duur voort. :n)ODE BIJ SNELWEG - De 48-jarige man die in de nacht van naandag op dinsdag dood werd aangetroffen langs de ringweg ond Amsterdam (AIO), is niet door een misdrijf om het leven geko- nen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de man zichzelf van het le en heeft beroofd, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse it lolitie. Haarlemmer verdacht van doden dochter Procureur-generaal mr. P. Kool schijn heelt gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam zes jaar cel geëist tegen een 33-jari ge Haarlemmer. De man wordt verdacht van moord op zijn driejarig dochtertje Beau. De eis is gelijk aan de straf waartoe de Haarlemse rechtbank hem in maart van dit jaar had veroor deeld. De Haarlemmer tekende hoger beroep aan tegen de uit spraak van de rechtbank. Hij is bereid langer in de cel te zitten, maar wil geen tbs met dwang verpleging. Het meisje verdween op 7 au gustus vorig jaar. Pas twee maanden later werden haar stoffelijke resten in de duinen bij Bloemendaal gevonden. Het lichaampje was nagenoeg ver slonden door vossen. Hoewel de man als snel werd verdacht van de moord, bleef hij lange tijd ontkennen. Pas voor de rechtbank bekende hij. Een maand voor het drama was een aanvraag van de Haar lemmer voor een verblijfsver gunning afgewezen. Hij zou te rug moeten naar Chili en zijn dochterje, van wie hij veel hield, achterlaten. De Haarlemmer haalde op de bewuste zondag Beau op bij zijn ex-vrouw, om de middag samen door te bren gen. Na een bezoek aan de speeltuin vond hij uiteindelijk een rustige plek in de duinen. Hij zei voor het hof dat hij de hele dag al van plan was ge weest de peuter om te brengen. De verdachte wilde niet zeg gen waarom en hoe hij zijn dochterje van het leven had be roofd. Het enige dat hij losliet: ,,Dan bestaat ze niet meer. Dan kan ik verder leven". Hij wilde ook niet kwijt hoe hij het kind had ombracht. Het enige wat hij hierover zei was: „Misschien heb ik niet eens gekeken toen ik iets met mijn handen deed. Vlak voor de moord gaf hij haar nog een kusje en een kruisje. Nadat hij zich ervan had verge wist dat het kind niet meer ademde, begroef hij het. De motieven blijven duister. Voor de rechtbank zei de Haar lemmer dat hij Beau had ge dood om haar uit haar lijden te verlossen. Bij haar moeder zou ze het niet goed hebben en ze zou zijn achtergesteld. „Geluk kig is het voor haar nu afgelo pen en bestaat ze niet meer", zei hij voor het hof. De procureur verwees in haar requisitoir naar de uitspraak van de rechtbank die bewezen achtte dat het meisje door ver stikking om het leven is geko men. Koolschijn acht tbs en dwangverpleging gewenst. Zij zei te hopen dal de man zich door de behandeling bewust wordt van wat hij werkelijk deed. Volgens een psychiatrisch on derzoek van het Pieter Baan Centrum lijdt de Haarlemmer aan een zeer ernstige stoornis en is de kans op herhaling groot Niet alleen ten aanzien van kinderen die hij eventueel later nog krijgt, maar ook ten aanzien van volwassenen. Uitspraak op 22 december. Een 7-jarig meisje heeft gistermiddag zeker tien minuten onder het ijs in de Rotterdamse wijk Kralingen vastgezeten. Het kind was kort na één uur door het ijs gezakt. Zes politie-agenten, die snel op de plaats van het ongeluk waren, aarzel den geen moment en sprongen op het ijs. Pas met assistentie van de brandweer vonden zij haar onder het ijs. Het slachtoffertje werd direct met succes gerea nimeerd en vervolgens met spoed overgebracht naar het kinderziekenhuis. De toestand van het meisje was gisteravond laat nog steeds kritiek. Volgens artsen van de afdeling Intensive Care van het Sophia Kinderziekenhuis zal het zeker tot zondag duren voordat in die situatie verandering komt. Een van de zes agenten derkoelingsverschijnselen kenhuis opgenomen. Openbaar ministerie Haarlem: Wij voeren slechts richtlijnen uit Harddrugkoeriers worden door justide Haarlem sinds kort op het vliegtuig naar huis gezet zonder dat zij voor de rechter hoeven te verschijnen. De maatregel is geno men vanwege een tekort aan cellen. In oktober zijn ten minste drie koeriers teruggestuurd naar hun land van herkomst, die een maand eerder op Schiphol waren aan gehouden met kleine hoeveelheden cocaïne. Nadien zijn nog meer smokkelaars vrijgelaten, maar justitie kan niet zeggen om hoeveel personen het gaat. haarlem kees van der linden allard besse Het arrondissement Haarlem kampt (opnieuw) met een nij pend cellentekort, aldus staf functionaris I. Zuurendonk van justitie Haarlem. „In principe houden we drugkoeriers na tuurlijk vast. Maar er zijn om standigheden dat de plegers van kleine delicten er uit gaan om de plegers van grote delicten erin te laten. Een serieverkrach ter gaat natuurlijk voor een klei ne dealer, in die verhouding moet je het zien." In oktober zette de Vreemde lingenpolitie drie Zuidameri- kaanse mannen op het vliegtuig naar huis. Zij waren aangehou den met 440, 475 en 660 gram harddrugs bij zich. Zij hebben een dagvaarding meegekregen voor een zitting op 11 decem ber, waar ze bij verstek zullen worden veroordeeld. Mochten ze ooit opnieuw in Nederland worden aangehouden, dan moeten ze hun straf alsnog uit- De Haarlemse justitie voert met het wegsturen van hard drugkoeriers slechts een twee jaar oude richtlijn van het colle ge van procureurs-generaal "uit, zegt Zuurendonk. Waar alle op hef vandaan komt, is haar een raadsel. „Kijk, wij vinden het natuurlijk ook niet leuk, maar het is een noodsprong, een noodmaatregel, omdat er niet voldoende cellen zijn. Het houdt op een gegeven moment gewoon op." Moordenaars Het openbaar ministerie in Haarlem beroept zich op een richtlijn uit 1993. De maatregel houdt in dat een crimineel in aanmerking komt voor heen zending als een verdachte van een zwaardere misdaad is ge pakt en maar voor een van bei den plaats is. Om onderscheid te kunnen maken zijn de mis drijven onderverdeeld in enkele categoriën. Alleen de zogeheten categorie A-plus, waarin bij voorbeeld moordenaars en se rieverkrachters zitten, mogen volgens Zuurendonk 'nooit worden vrijgelaten'. Misdadi gers die in de andere, lagere ca tegoriën zijn ondergebracht, lo pen wel de kans te worden heengezonden. De drie onlangs naar huis ge stuurde drugkoeriers, die tussen de 440 en 660 gram cocaïne bij zich hadden vallen in categorie B. De criminelen in deze cate gorie kunnen een gevangenis straf van drie tot negen maan den tegemoet zien. Het drietal wordt binnenkort wel bij ver stek veroordeeld. Zuurendonk: „Het is lange tijd goed gegaan. We hoefden niet zoveel criminelen heen te zenden. Maar de laatste tijd hebben we te maken gehad met bezighielden met 'moorden, schieten en slaan'. En dus ko- staan. Wie moet je opsluiten? Die mensen of deze drugkoe riers. Zeg het maar." Zuurendonk sluit niet uit dat drugkoeriers die met veel grote re hoevelheden cocaïne worden gepakt eveneens door een te kort aan cellen in aanmerking komen voor een retourtje naar huis. Justitie Haarlem krijgt langza merhand veel ervaring met het heenzenden van drugsmokke laars. In 1993 besloot het open baar ministerie tot het met een dagvaarding wegsturen van smokkelaars die minder dan 25 kilo hasj bij zich hadden. Ook toen beriep het parket Haarlem zich op een plaatstekort in de gevangenis. Datzelfde plaatsge- brek leidde er begin dit jaar toe, dat minister Sorgdrager van jus titie voorstelde de arrondisse inenten Hailfiem en \lkiii.i.u als proeftuin te gebruiken voor het vervroegd vrijlaten van ge vangenen die bijna hun straf hadden uitgezeten. „Het rijk moet ons gewoon meer cellen geven", zegt Zuurendonk. Ze wijst erop dat op Schiphol vierhonderd drugsmokkelaars per jaar vvor den aangehouden. Zuurendonk denkt niet dat het wegsturen van opgepakte criminelen 'aan zuigend' werkt. „Uit dit beleid blijkt namelijk ook dat het Schipholteam op de luchthaven heel veel koeriers oppakt. Dus heb je juist kans dat de smokke laars naar andere plaatsen uit wijken." den haag anp Verzekeraar Aegon gaat 300 medewerkers die nu nog wei ken in de vestiging aan het Haagse Churchillplein ver huizen naar kantoren rond het Mariahoeveplein in die zelfde stad. Di' verhuizing moet in de loop van volgend jaar zijn beslag krijgen. Door het vertrek krijgt het VN-tri bunaal de beschikking over het gehele pand dat de volke renorganisatie nu nog deelt met <ie vei zekenuu De verhuizing van de Aegon-divisie naar de hoofd vestiging op het Mariahoeve plein is mogelijk omdat daar weer een ander bedrijf ver trekt. Hf Petroland verkast namelijk naar de Hofzicht- laan, eveneens in de Hofstad. Het karakteristieke pand aan het ('hurchillplein werd in 1955 in gebruik genomen. I let is een ontwerp van de ar chitect Van der Steur. In de- jaren tachtig werden er twee verdiepingen op het gebouw gezet. INCHECKEN - Luchtreizigers die per trein naar Schiphol gaan kunnen met ingang van 31 de cember niet langer inchecken op de NS-stations Den Haag CS en Rotterdam CS. Niet meer dan 40 a 50 passagiers per dag maken gebruik van de mogelijk heid. KI M en NS verwachten geen belangrijke toename van dit aantal, gezien de ervaringen van de afgelopen jaren. De in- checkmogelijkheid bestaal sinds 1989. n -fc Worrt cU Defensie\>oorlichtingscentrum Kalvermarkt 38, Den Haag telefoon 070-3188802 maandag van 12.00-17.00 uur dinsdag 'Am vrijdag van 9.00-17.00 uur Amsterdam Skaten op de grootste 'half pipe' van Europa kan dit weekeinde in de Rai in Amsterdam. Bezoekers kunnen er vandaag en morgen kennismaken met de nieuwste snufjes op het gebied van sport en reizen. Ook staan onder meer BMX'en. Slam Dunk-wedstrijden en Acro Bungyen op het programma.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15