\mbtenaar ;aat vrijwel :eker vrijuit Bewoners positief over Buitenhuis Leythenrode voortbestaan van Archeon Twijfels over KIot Detectives Regio Leiden/Rijn Veenstreek Warmonder mishandelt politieman Groenblauwe slinger omvat ook Kagerplas Een bloemenboslijn voor een prikkie Pompstation gesloopt Waterhoentje leiderdorp annet van aarsen Barakken, containers, blokken dozen... Veel namen heeft het 'Buitenhuis' - het tijdelijke on derkomen waar 120 somatische bewoners van verpleeghuis Ley thenrode vanaf volgende week een jaar zullen wonen - al ge kregen. De directie van het ver pleeghuis wilde daarom laten zien dat het Buitenhuis niet zo onprettig wonen is. als sommi ge mensen vermoeden. Verte genwoordigers van zorginstel lingen en andere verpleegtehui zen raakten tijdens de excursie al snel overtuigd. ,,IIet is leuk gebouwd, echt leuk gebouwd",- aldus een van de bezoekers. „Als je de portocabins zo van buiten bekijkt, krijg je mis schien zoiets van 'nou, nou, moeten de mensen daar nu een jaar gaan zitten?'," aldus alge meen directeur H. de Kleine. „Deze week zijn de bewoners al een kijkje wezen nemen. Zelfs de meest kritische waren uiterst positief." Met een grote groep collega's' loopt hij door de gan gen. V'ierpersoonskamers, een persoonskamers, toiletten, bad kamers, huiskamers, alles wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. „Het is hier zeker zo goed als in het oude ge bouw". zegt De Kleine. Volgende week vindt in vier dagen tijd de grote verhuizing plaats. De somatische bewoners moeten worden overgeplaatst vanwege een grote renovatie van het verouderde hoofdge bouw. De klus gaat naar schat ting een jaar duren. De psycho geriatrische bewoners verhui zen vlak voor de kerst naar een gloednieuwe vleugel waar plaats is voor zestig mensen. Na oud en nieuw is het hoofdge bouw van Leythenrode com pleet afgesloten. Volgens De Kleine zien som mige van zijn somatische gas ten de verhuizing met enig ple zier tegemoet. Het uitzicht van af het hoofdgebouw is niet zo goed, terwijl de huiskamers van het noodgebouw allemaal uit kijken op de kruising. „Straks zien we de bewoners in een rij voor de ramen zitten", voor spelt hij. „Er valt vanaf het Bui tengebouw veel meer te zien." Zorgen over de verwarming van het noodgebouw of hoe het straks zal gaan tijdens een war me zomerdag, heeft hij niet di reet. „Het gebouw is prima gei- soleerd en goed warm te hou den. En ik denk dat het in de zomer bovendien goed koel is te houden", zegt hij. De Kleine is bijzonder tevreden. „En ingeni eus systeem, deze portocabins. Het is net lego. Ze zetten alles tegen elkaar. De leidingen, de verwarming, alles is bijgele verd." Niet overal is echter sprake van een nette afwerking. Ixrngs de plafonds in de gangen zijn de leidingen zichtbaar. „Je mag wel enigszins zien dat we hier tijdelijk zitten", meent de alge meen directeur. „Als we ook voor de gangen verlaagde pla fonds hadden besteld, had dat ons een ton extra gekost. Dat geld kunnen we beter ergens anders in steken." Kwaliteit Als de bezoekers al twijfelden over de kwaliteit van het nieuwe onderkomen, dan verdwijnen die snel tijdens de rondleiding. „Het lijkt niet echt op een noodgebouw. I Iet ziet er per manent, degelijk uit", zegt voorzitter P.J. Muller van het gecoördineerd ouderenoverleg. „Het is schoon en fris, boven dien. Het enige nadeel is mis schien dat je hier niet op beton loopt, dat het gehoriger is." Hij heeft her en der opmer kingen gehoord over barakken, containers. Wat hem betreft zijn die onterecht. „Ik denk dat het wel verstandig is dat leythenro de even open huis heeft gehou den." Zondag 10 en 17 december 22.58 uur Nederland 1 Adam Dalgliesh in 'A mind to murder' -,'ERDAG 9 DECEMBER 1995 WARMOND Een 62-jarige Warmonder is aangehouden op verdenking van mishandeling van een politieman. De Warmonder zou geprobeerd hebben het pistool van de agent te pak ken en sloeg hem daarna te gen het hoofd. Ook zou hij de politieman met een riek hebben bedreigd. De agent verleende don derdag assistentie bij een ontruiming op het bedrijven terrein in Warmond. De War monder moest het terrein verlaten, omdat hij niet over de benodigde vergunningen beschikte. Toen hij begreep dat de gemeente daadwerke lijk tot ontruiming overging, werd het hem volgens eigen zeggen 'zwart voor de ogen'. Voordat de door de belaagde agent opgeroepen verster king arriveerde, vocht de man ook nog met een ge meenteambtenaar. De Warmonder bekent al leen met een riek te hebben gezwaaid en zegt niet te we ten of hij iemand heeft ge raakt. WARMOND FRANK BUURAAAN De Kagerplassen maken ook deel uit van de zogenaamde groenblauwe slinger, de groene verbinding tussen Midden-Dell land en het Groene Hart. Dat stelt het college van burgemees ter en wethouders van War mond in een reactie op het streekplan Zuid-Holland West. Volgens het college moeten de Kagerplassen ook deel uitma ken van de groene buffer in de verstedelijkte zone Leiden-Zoe termeer-Den I laag. Warmond wil de mogelijk beid hebben om woningen te bouwen in de Klinkenbergen polder. Aanvankelijk werd uit gegaan van 250 woningen, maar de provincie wil er maar 100. Voor Warmond is deze vermin dering aanvaardbaar als het er niet minder worden. De Hoge Snelheidslijn zal waarschijnlijk ten oosten van Zoetermeer worden aangelegd, maar een verbreding van de huidige lijn, dus ook de Schip hollijn die door Warmond loopt, hehoort nog tot de moge lijkheden. Voor Warmond is dat een onaanvaardbaar alternatief. Het gevolg is een extra doorsnij ding van het dorp en tevens een bundeling van de overlast van het treinverkeer, de rijksweg A44 en de Kaaghaan voor het vliegverkeer. De recreatiefunctie van de Kagerplassen en de Klin kenbergerplas zou worden aan getast, en de Broek- en Si montjespolder zou als bouwlo catie in de ontwikkeling worden beperkt, vindt het college. Warmond ziet voor zichzelf een taak weggelegd op het vlak van de rustige recreatie. Kou denhoorn, Strengen en Tengna gel zijh daarvan voorbeelden. Dok ligt er een plan voor na- tuurgebonden recreatie in de Klinkenbergerpolder. De pro vincie wil de verblijfrecreatie in het buitengebied zoveel moge lijk afremmen. Ouderenbonden bundelen hun krachten ALKEMADE/REGIO De gezamenlijke ouderenbon den de KBO (Katholieke Bond van Ouderen), de ANBO (Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen) en de PCOB (Protes tants-Christelijke Ouderen Bond) richten tesamen een re gionaal netwerk op om de be langen van de ouderen beter te behartigen. Een oprichtingsver gadering van het DBO-Regio naal Netwerk Zuid-Holland noord wordt woensdag gehou den in een zaal van café 't Veen, I-angeweg 16 in Roelofarends veen. De ouderenbonden hopen met de oprichting van het net werk de invloed bij overheden te kunnen vergroten. Sprekers zijn C. Nobel-van Vuren, voor zitter van de DBO werkgroep regionalisering en F. Winkel, oud-burgemeester van Noord- wfjkerhout. In de regio Zuid-Holland- noord zijn 23 gemeenten rnet daarin 36 afdelingen van oude renbonden. Het is daarmee de grootste regio met het grootste aantal inwoners in de provincie. De aanvang is woensdag om tien uur. 'arkeerplaatsen f oorschoten joorlopig tan de baan jorschoten joost panhuysen j 1 en W presenteerden deze neek een uitgebreid voorstel jjn de dorpskern van Voorscho- 1 n aantrekkelijker te maken 1 )or het winkelend publiek, porschotense ondernemers oegen om een snelle uitvoe rig, maar een meerderheid in icommissies van financiën en lenbare werken vond vooral e plannen voor extra parkeer- aatsen te voorbarig. PvdA, WD, D66 en Groen nks voelen weinig voor extra arkeergelegenheid op het hurchillplein en in de School- raat, zodat B en W dit idee ebben losgelaten. Voorlopig thans, want de komende laanden zal een adviesbureau og uitgebreid onderzoek doen aar de parkeerproblematiek in et dorp. PvdA-raadslid P. den artog vertelde de afgelopen eekends al wat 'vooronder- oek' te hebben verricht. Zelfs p piekuren had hij tientallen ;ge parkeerplaatsen geteld. Maar als het onderzoek me ngelijk geeft en die parkeer- laatscn er toch komen, dan loet het maar ondergronds", o vond Den Hartog. 'raaiste nkele andere punten, zoals het oncentreren van de fraaiste inkels in de Schoolstraat en et toegankelijker maken van e parken rondom het centrum, regen een lauw onthaal. Veel fracties vrezen een wat al Ie ingrijpende 'face-lift' van het lorpscentrum. De wethouders öraijer en Van de Poel kwamen laarom met een extra punt: het lieuwe aanzien van het dorp hoet niet in strijd zijn met het linnenkort te verschijnen leeldkwaliteitsplan. Isbaan Hazerswoude open fERSWOUDE-DORP» De Hazerswoudse ijsbaan is sinds gister- iddag geopend. Schaatsers kunnen tussen 15 en 17 uur en van 122 uur terecht op de baan aan de Voorweg. Op zaterdag, zon- g en woensdag kan er al vanaf vanaf 13 uur worden ge- fiaatst. Zondagavond is de ijsbaan gesloten. '.iderdoip wacht weer schadeclaim j-, 1 A procureur-generaal heeft gisteren in hoger beroep l3Jl§Cr OI3CI1 spraak gevraagd voor een Leiderdorpse ambtenaar verdacht wordt van valsheid in geschrifte. De man eerder door de politierechter veroordeeld tot drie anden voorwaardelijke gevangenisstraf. irocureur-generaal (PG) liet lig heel van de bewijsvoe- Hij betoogde dat niet be- n kan worden dat de in- Idels ontslagen ambtenaar door middel van valsheid ■eschrifte een grotere tuin [ft toegeëigend. De vrijspraak vrijwel zeker volgt op deze j- kan enorme financiële ge- stgen hebben voor de gemeen- jgieiderdorp. De ambtenaar zeker een hoge schadever- u|lding eisen. 1 )e Leiderdorper zou door het 5, Walsen van een raadsbesluit meen brief aan de notaris er ,pfin jaren tachtig voor hebben ir lorgd dat hij om niet een vijf- vierkante meter grotere tuin eg bij zijn huis in de wijk Itenhof. Maar wat de PG be- e was er niets vervalst. Zowel i 'verbeterde' raadsbesluit als brief aan de notaris dragen (jes de originele handteke- gdgen van de burgemeester en gemeentesecretaris. Dat die jjjertijd blindelings hun hand- ening zetten, doet niets af h de echtheid van de papie- 1. Oud-burgemeester M. van ~T Have en de toenmalige lo- fSecretaris herkenden ook n handtekeningen. Beiden hden zich van de bewuste Udcen niets herinnereren. Van J Have: „Ik lette altijd wel op üd'tjes en de t'tjes, maar niet de inhoud van de brieven." )e betrokken ambtenaar is ar aanleiding van de zaak (slagen en arbeidsongeschikt [klaard. Ook tijdens de zitting jnde hij zich een gebroken 2 n. Snikkend vertelde hij het dat hij door de zaak, die in- 2 tijd door de Leiderdorpse ac- 1! ste Riet Dekkers werd opge- eld, geestelijk en financieel kapot is gemaakt. „Het is zoals mevrouw Dekkers heeft aange kondigd. Ze zei dat ze me hele maal kapot zou maken. Dat is gelukt." Als het hof over twee weken het eerdere vonnis inderdaad vernietigd, dreigt er voor de ge meente Leiderdorp een flinke schadeclaim. Wethouder C. Huigen (WD/financiën) rea geerde verbaasd op de eis tot vrijspraak. „Dit is een heel ver rassende ontwikkeling. Van der Have en Van den Berg hebben eerder in de procedure ook al verklaringen afgelegd en dat heeft nooit tot deze conclusie geleid", aldus de wethouder. Het kinderdagverblijf 't Wa terhoentje in Zoeterwoude breidt vanaf januari de ope ningstijden uit. In de buiten schoolse opvang kunnen de kinderen dan niet meer alleen na schooltijd terecht, maar ook 's morgens van kwart over 7 tot half 9 en tussen de mid dag. Het kinderdagverblijf gaat een uur eerder open. „Om kwart over zeven. Het blijkt vooral voor ouders die in Den Haag werken gewoon te laat als we later open gaan", verklaart hoofdleidster Mari anne Leeuwesteijn. Voor de uitbreiding is 't Wa terhoentje op zoek naar een extra leidster. Het kinderdag verblijf heeft dan vijftien men sen in dienst. Geen bericht goed bericht dacht de minderheids aandeelhouder Tijd om zich echt tc verdiepen in het bedrijf waar hij aandeel houder van was, had hij niet. Er leek ook geen aanleiding toe omdat elk jaar een hoger dividend werd uitgekeerd. Toen echter een transactie verkeerd uitpakte, bleek dat de directie jarenlang wanbeleid had gevoerd. De aangescherpte wetgeving op het gebied van het ondernemingsrecht biedt thans grotere mogelijkheden om bij wanbeleid bestuurders aan te pakken. Ook achteraf. Bij Tcekens Advokaten weten ze daar alles van. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, lei 071 - 541 30 21fox 071 - 541 06 84 Circa 300 kwekers bezochten gistermiddag de veiling op een kwekerij in Nieuwe Wetering. nieuwe wetering marieta kroft Een lange, onafgebroken rij auto's staat op de Achterweg in Nieuwe Wetering. In het gewoonlijk zo rustige dorp moet deze vrij dagmiddag iets aan de hand zijn. Wat, wordt duidelijk als deur van een grote loods van een kwekerij opengaat. Circa 300 kwekers en andere belangstel lenden staan aandachtig te luisteren naar de veilingmeesters Jaap Nijssen en Wim Zandwijk van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB). In verband met bedrijfsbeëindiging wordt hier de hele inventaris van de tulpenbroeier A. de Jong geveild. Spullen als broeibakken, een bos- lijn (waarmee bloemen kunnen worden ge bost), een kastractor, een beregeningsin- stallatie, maar ook niet bedrijfsgebonden artikelen als stoelen, een schoolbord en een biljarttafel worden aan de meestbiedende verkocht. In totaal komen bijna 400 kavels onder de veilinghamer. Het is de eerste keer dat een dergelijke veiling in Alkemadc wordt gehouden. Het is een drukte van jewelste in de loods. Menig kweker hoopt stilletjes voor een ap pel en een ei aan wat spullen te kunnen* ko- men. Maar ook zijn er die puur uit nieuws gierigheid of voor de gezelligheid naar de veiling komen. „Ach, het is op het moment toch niet zo druk. Dan ga je even kijken hé? zegt een kweker uit Roelofarendsveen. In zijn handen heeft hij de catalogus met daarin de kavels. Spullen waarop hij wil bie den, heeft hij aangekruist. In welke staat de goederen verkeren, weet hij. De dag daar voor is de kweker al komen kijken. Als een ontbolmachine aan de beurt is, verscherpt zijn aandacht. Hij steekt zijn bordje omhoog. De Veender heeft pech, ie mand anders biedt hoger. „Het was toch een oude", zegt hij laconiek. Verbaasd is hij als de boslijn voor 7400 gulden weggaat. „Dat is niet veel. Nieuw kosten ze wel 30.000 gulden. Als ik er nog geen een had, dan had ik er vast en zeker overheen gebo den." Tweeënhalf uur lang staan de monden van de veilingmeesters niet stil. De geboden bedragen variëren van twee gulden voor een bezem tot 10.600 voor een kastractor. Even na vier uur is alles dan toch verkocht. De hal met tevreden en teleurgestelde kwe kers stroomt weer leeg. Volgende week kan het gekochte worden opgehaald. Voldaan vallen Nijssen, Zandwijk en commercieel manager H. Schrama in een stoel. Een snelle berekening met de compu ter leert dat er vanmiddag voor twee ton is verhandeld. oegstgeest Het Texaco-pompstation aan de Geverstraat in Oegstgeest is gesloopt. Het benzinestation is begin 1994 gesloten. In het kantoor is sedert enkele maanden de Nieuwe Kunstsschool, onderafdeling van de Vrije Academie Kennemerland ondergebracht. foto mark lamers alphen aan den run jan winde Het voortbestaan van het archeologische themapark Archeon in Alphen hangt aan een zijden draadje. Al phen heeft het verzoek van Archeon gehonoreerd om een deel van het terrein te verkopen voor woningbouw. Met de opbrengst van zeventien miljoen gulden kan Ar cheon zijn schuldenlast enigszins verlichten. Maar om het park draaiende te kunnen houden heeft de ABN- AMRO de taak om de schuld met nog eens dertien mil joen gulden omlaag te brengen. Bovendien zijn aan het voorstel van de gemeente strenge voorwaarden verbon den. Hoewel ABN-AMRO nog op het voorstel van de ge meente studeert, wilde woordvoerder E. ten Voorde wel kwijt moeilijk te kunnen leven met deze voorwaarden. Het gemeentebestuur maakte deze week bekend mee te willen werken aan het herbestemmen van eenderde van het terrein van het themapark. Daarvoor moet dan wel de grondovereenkomst worden opengebroken. De gemeente heeft hieraan een aantal strikte voorwaarden gesteld. Zo moet de bank garanderen het vernieuwde park voor een periode van vijf jaar in stand te houden. Daarnaast komen alle kosten die de gemeente moet maken voor de aanpassing van de bestemming voor re kening van ABN-AMRO en mogen eventuele toekom stige exploitatie-verliezen niet worden opgelost door een verdere herbestemming van de gronden. Boven dien eist de gemeente dat de schuld van Archeon op voorhand wordt afgeboekt. Ten Voorde heeft er moeite mee het voorstel serieus te nemen. „Vergelijk het met iemand die zegt te willen helpen, mits je wel bereid bent om met een touw om je nek een halve meter boven de grond te gaan hangen", aldus Ten Voorde, die wel benadrukt op persoonlijke ti tel te spreken. De politiek reageert verdeeld. De oppositie is er te gen. De Socialistische Partij, GroenLinks en de RP- F/GPV-fractie zijn fel gekant tegen de reddingsactie. De raad is destijds akkoord gegaan met de aanleg van het park onder de voorwaarden in het grondcontract. Daar aan mag nu van de oppositie niet gesleuteld worden. Volgens de fractie-voorzitter van GroenLinks, A. de Groot-Slagter. is de gemeente zelfs beter af met een faillissement van Archeorf. De gemeente kan dan na melijk nog een graantje meepikken van de grondver- koop. De gemeente heeft de juiste stappen gezet en het laatste woord is nu aan de bank, luidt het oordeel van de fracties die in het college vertegenwoordigd zijn. Alle fracties zijn het er wel over eens dat het be staansrecht van de monorail verbonden moet worden aan het lot van Archeon. Gaat het met Archeon mis, dan moet de discussie over de monorail opnieuw aan gezwengeld worden. Streekvervoerder Zuidwest Nederland, die de mono rail wil gaan exploiteren, heeft alvast een voorschot ge nomen op die discussie. C. Bol van de ZWN Groep gaat er voorlopig nog van uit dat de monorail er gewoon komt, zij het met een enorme vertraging. Als Archeon failliet gaat heeft de monorail geen bestaansrecht. En dan beziet ZWN of er elders in Zuid-Holland zo'n pro ject van de grond kan komen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13