Snoepgoed van eigen bodem 't lekkerst Smaak AllerHande populairste kooktijdschrift Koken met t VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 'Lekker' kiest beste eethuis Restaurant De Bokkedoorns in Overveen is het beste res taurant van Nederland ge bleven. volgens de restau rantgids Lekker 95. Vorig jaar vergaarde dit restaurant ook al de meeste punten en werd daardoor uitgeroepen tol het beste restaurant. Maar op de lijst van de beste 25 restau rants staan meer bekende etablissementen uit Noord en Zuid-Holland. La Rive (onderdeel van Amstel I lotel) staat vijf (van zes afkomstig) De Hoop op d'Swarte Walvis in Zaandam tien (was twaalf) en De Oude Rosmolen in Hoorn bleef elfde. Savelberg in Voorburg staat veertien. Imko's in IJmuiden zestien, Christophe Amsterdam ze ventien en Merlet in Schoorl twintig. Robert Kranenborg van La Rjve in Amsterdam werd, door zijn collega's, uitgeroe pen tot de beste kok van Ne derland, Lucas Rive van De Bokkedoorns (chef-kok) werd tweede. Constant Fonk uit I foorn derde. Lekker 95, een uitgave van Service Pers bv in Alkmaar, kwam dit jaar voor de achttiende achter eenvolgende keer met deze van vijfhonderd restaurants in Nederland (ook de beste restaurants met een oosterse keuken) een beschrijving van de zaak en de kwaliteit van de geserveerde maaltijden wordt gegeven. De gids kost 9,95 gulden en is verkrijgbaar in de boekhandel. De gemiddelde Nederlander consumeert jaarlijks 34 kilo snacks en zoetwaren. Samen met Belgen, Britten en Scan- dinaviërs behoren we daarmee tot de wereldtop. De Nederlan der is vooral dol op snoep van eigen bodem. Van de zes mil jard gulden die we over hebben voor zoetige geneugten komt vijf miljard uit eigen land. Nestlé, Cöte d'Or, Ferrero en Belgische bonbons zijn buiten landse kwaliteitsprodukten die hier gretig aftrek vinden. De Nederlandse snacks- en zoetwarenindustrie biedt de snoepliefhebber een zeer geva rieerd aanbod en is relatief groot van omvang. Op de groot ste zoetwarenbeurs ter wereld in Keulen is er geen land dat zo veel stands bezet als de fabri kanten uit Nederland. Gezien de kleine thuismarkt werpen veel producenten zich op de ex port. In het buitenland kopen de consumenten jaarlijks voor vier miljard gulden aan Neder landse waren. „De Nederlandse zoetwaren- markt heeft werkelijk alle ken merken van een zeer goed ont wikkelde markt", meent direc teur P. van Vliet van het Studie centrum Snacks en Zoetwaren (SSZ). Hij geldt in Nederland als een autoriteit op dit gebied. „Door de grote bevolkingsdicht heid zijn er erg veel (75.000) verkooppunten, terwijl de vele fabrikanten een groot en gevari eerd aanbod presenteren. We zijn een mobiel volkje en er is een toename van één- en twee persoonshuishoudens, die veel PUZZEL OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. kleur; 5. beroep; 9. dierenverblijf; 10. nageslacht; 11. bijwoord; 13. verzoek; 15. muzieknoot; 16. bergplaats; 18. lof; 19. toiletartikel; 20. communicatiemiddel; 22. veerkrachtige draad; 24. insekteneter; 26. verbond; 27. onheilsgodin; 29. met inbe gripvan; 31. loot; 33. kleur; 36. duo; 38. elp; 40. schep; 41onbepaald vnw.; 42. vierhandig zoogdier; 44. mannelijk dier; 45. voegwoord; 46. glad; 48. mijns in- is; 49 stonde; 50. gelofte; 52. pook; 53. scheepsexploitant. Verticaal: 1kaartspelen; 2. slee; 3. roofzuchtige papegaai; 4. bladwijzer; 5. wielerwedstrijd; 6. bloem; 7. bijwoord; 8. speeltuintoestel; 12. hol; 14. muzieknoot; 15. eentonig; 17. familielid; 19. kaarsdrager; 21. oude lengtemaat; 23. momenteel; 25. bravourestuk; 27. Engels bier; 28. Europeaan; 30. beroep; 32 eerste minister; 34. bakplaats-, 35. muzieknoot-, 36. per persoon-, 37. bijb. figuur; 39. loshangende draad; 40. werpspies, 43 klaar; 46. roem; 47. ontkenning; 49. Uni ted Kingdom; 51. de dato. CRYPTOGRAM vrfrwel b-z-i-a-e leest-s-e u-e—malen farce-y-d osnee novice o-ee paraaf hapjes tussendoor nuttigen. Bo- produkt is uiteraard drop, vendien hechten Nederlanders aan gezelligheid en daar passen snacks en zoetwaren uitstekend bij", aldus Van Vliet. Het meest typisch Nederlandse derlandse emigranten in Zuid van de Nederlander twee kilo Afrika, Canada en Australië per hoofd van de bevolking ver- dropprodukten. orbert. Daarnaast snoepen al- De direct na de oorlog geëmi- leen de Belgen, een kleine groep greerde Nederlanders zijn nu Duitsers, Scandinavïërs en Ne- veelal 70 tot 80 jaar en van ou deren is het bekend dat zij vaak terugdenken aan hun jeugd. Zij brachten hun jonge jaren door in Nederland en snakken vaak naar de bekende heimwee-pro- dukten drop, stroopwafels, ha gelslag en pindakaas. De Zwitsers en Oostenrijkers staan volgens Van Vliet met 8 kilo bekend als echte chocola- de-eters, terwijl de Nederlan ders blijven steken op vijf kilo. Wanneer echter in ogenschouw wordt genomen dat wij twee ki lo hagelslag op onze boterham men gooien, dan komen de cij fers dicht bij elkaar. „De Nederlander is ook een heel stevige koekjeseter. Inter nationaal behoren we tot de top. Het aanbod is hier ook gi gantisch: ontbijtkoek, sprits, speculaas, mergpijpjes, kruid koek, gevulde koeken, biscuit, en ga maar door." Suikervrije kauwgum is een van de produkten die het de laatste jaren erg goed doet. Mede daar door is de kauwgumconsump tie, die stagneerde, in tien jaar tijd verdubbeld. De cakemarkt groeit eveneens hard, terwijl ook de sjiekere nootjes voor bij de borrel in populariteit stijgen: cashewnoten, pistachenoten en geroosterde amandelen. Popu lair zijn ook de verantwoorde kindersnacks. Dat zijn Liga-ach- tige produkten vol gezonde energie-gevende voedingsstof fen, vitamines en mineralen. De omzet van de snack- en zoetwa- renmarkt is in twintig jaar bijna verdubbeld. Het is het populairste kook tijdschrift van Nederland, terwijl het au fond een ver edeld reclameblad is. Als de nieuwe AllerHande uit komt, is er in de winkels van Albert Heijn na een paar dagen geen nummer meer te krijgen, ook al is de oplage dit jaar opge schroefd naar ruim twee miljoen exemplaren per uit gave. Het bereik is veel gro ter, want familie, vrienden en kennissen geven het thuisblad van 's lands grootste kruidenier aan el kaar door. In toenemende mate worden recepten uit gewisseld. Het blad verscheen dit jaar vijftien keer, de oplage werd met 100.000 verhoogd naar ruim twee miljoen exem plaren. Voor het kerstnum mer deed de afdeling distri butie er nog een schepje bovenop door 2,5 miljoen e verspreiden. Joop Ploeger vanuit het hoofdkwartier van Albert Heijn in Zaandam, wil ech ter niet schermen met Sum- mo- en andere onderzoe ken van naam. De belang rijkste graadmeter vindt hij de honderden reacties die binnenkomen na het ver schijnen van een nieuw nummer, en die variëren van 'Wat was het lekker!' tot 'Kunnen jullie aandacht be steden aan de Thaise keu ken?' Wel hecht hij waarde aan een intern onderzoek waaruit blijkt dat zeventig procent van de lezers Aller Hande 'aandachtig' leest: „En dat voor een gratis blad, uitgegeven door een kruidenier!" „We hebben de tijdschrif- tenstatus bereikt", vervolgt Ploeger op wervende toon. „We zitten op het niveau van publieksbladen als Li- belle en Margriet. Maar wat misschien nog belangrijker s dat we absoluut niet Het ee scheen in oktober '83. „We verschenen met 11 miljoen exemplaren. Voor een star tend blad was dat een gi gantische oplage", zegt Ploeger, die aanvankelijk dacht aan een verschij ningsfrequentie van acht nummers per jaar. De om vang was toen veertig pagi na's tegenover de honderd tachtig die vorig jaar met Pasen werden uitgebracht. AllerHande möet volgens Ploeger worden gezien ais een cadeautje voor de klant en dat vraagt een andere 'toon' dan voor een recla meblad. „Ik zie het direct als een artikel te wervend is geschreven. Onze primaire ftinctie is het geven van zo veel mogelijk informatie overeen produkt." Standaard is dat er in het blad recepten worden op genomen met relatief wei nig ingrediënten, opdat de kok in spe met een basis pakket aan artikelen uit de voeten kan. De uitzonde ring op die ongeschreven regel is kerst: dan mag wel alles uit de kast worden ge haald. Het verkopen van produk ten en diensten en 'alles wat daarvan in het verleng de ligt' blijft de achterlig gende gedachte van het tijdschrift. Van die formule wordt niet afgeweken, al wordt AllerHande door de andere grote supermarktke tens veelvuldig gekopieerd. Wel wordt ingespeeld op trends en veranderende voedingsgewoonten met als trefwoorden vers, snel en mager. Behalve weer met kerst, 'want dan zijn men sen daar niet ontvankelijk HEINZ MET L/67 M£T AAA/ PS PLSKHST L/&T A.AAJ P/£ /OP VAM JOU f TOM POES Heer Bommel en de toornviolen De volgende morgen werd het flora-festi val te Rommeldam opnieuw geopend. De verflenste bloemen waren die nacht weer opgeleefd en ook de directeur en de jury leden voelden zich stukken beter, zodat eigenlijk niets de toekenning der prijzen meer in de weg stond. Toen de journalist Argus de tentoonstellingsruimte betrad vond hij het bekroonde bloemwerk op een zuiltje in het midden en de directeur stond er naast om de pers te woord te staan. „Een vreemde inzending", zei de verslaggever. „Viooltjes, zo te zien. Waar om hebben ze de eerste prijs gekregen, als ik vragen mag? Ik vind ze nogal grof. Zo leerachtig, hè?" „Het is iets helemaal nieuws", zei de voorzitter op geheimzinnige toon. Een omwenteling in de kwekerswereld, mag ik wel zeggen. Wanneer het licht er op valt mqken ze geluid. Héél eigenaardig!" De journalist hield het oor bij de kelkjes en luisterde enige tijd. „Ze mompelen iets!" riep hij toen verrast uit. „Dit is prachtig! Van wie zijn deze bloemen?" „Van een zekere meneer Bommel", her nam de ander. „We hadden hem eerst geschrapt, want we meenden dat hij ons bedroog met een of ander trucje. Maar toen iedereen ziek was heeft hij dit aan de portier afgegeven. En het blijkt écht te zijn!" „Het praateffect is echt", sprak pro fessor Sickbock, die ook naar de tentoon stelling was gekomen om het resultaat van zijn proefnemingen te zien. Nu on derhield hij zich op de achtergrond met enige zakenlieden over de alleenverkoop van zijn essence. „Het zal een groot suc ces zijn, zakelijk gezien", vervolgde hij. „Want pratende en zingende bloemen is zo echt iets voor deze tijd, nietwaar? Maar mijn prijs is hoog, heren; de berei dingvan acetomonotacylodiumoleaat is kostbaar!" Op dat moment kon men een eenzame figuur opmerken, zich met een fraaie ruiker in de armen naar de uitgang spoedend. Het was de markies de Cante- cier, die zijn inzending terugtrok. w DOOR HANS VAN ES Na een paar dagen grimmig winterweer met een zeer lage gevoelstem peratuur stelde Thialf zich donderdag een stuk milder op. De snijden de wind was gaan liggen en de thermometer wees al wat hogere waar den aan. In onze regio bleef het kwik nog juist 1 graad onder het vriespunt, andermaal een ijsdag dus. Een zwakke storing zorgde plaatselijk nog voor wat vlokken, maar een groot deel van de dag was er een flets zonnetje te zien. In het zuiden van het land kwam het kwik heel even boven nul, maar dat was zeker geen teken van een naderende dooi. In de avond ging het kwik in de rustige atmosfeer snel onderuit tot waarden rond -5 graden en lager Op de weerkaart is het krachtige hogedrukgebied - momenteel boven West-Rusland - nog altijd zeer dominerend. Oceaandepressies wrin gen zich letterlijk in allerlei bochten om een dooi-aanval boven West- Europa te forceren. Een Atlantische storing is via een omweg boven het Iberisch Schiereiland aangekomen en probeert nu vanaf de Mid dellandse Zee zachte lucht Europa binnen te pompen. We zien het vorstgebied boven het vasteland vandaag een beetje krimpen; tot in Noord-Frankrijk en Zuid-Duitsland wordt de tempera tuur weer positief. Verder naar het noorden toe raakt de kracht uit de zuidstroming. Boven onze omgeving dringt de zachtere lucht alleen op enige hoogte door. Op het raakvlak van koude en warme lucht wor den wolken gevormd en in de loop van de dag nadert uit het zuidoos ten een neerslaggebied met wat natte sneeuw of ijzel. Ondertussen is de barometer weer flink gestegen, zodat eventuele neerslag van wei nig betekenis is. Het Oosteuropese hoog raakt nauwelijks van slag; uiteindelijk sijpelt vanuit het oosten toch weer koudere lucht over West-Europa uit. Er komt geen herhaling van de felle transportkou met bijtend wind; we kunnen ons opmaken voor een vrij rustige periode met stralingsvorst. De temperaturen zullen de komende dagen sterk afhangen van zon of bewolking. Als het in de nachten helder wordt kan het weer matig vriezen, voor het overige blijft de vorst meest licht en overdag schom melt het kwik rond het vriespunt of iets daarboven. Het blijft meest droog en plaatselijk komt (aanvriezende) mist voor. Ook op wat lange re termijn is een echte dooi-aanval nog niet in zicht. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, vandaag ook opklaringen Vandaag vooral in het zuidoosten, morgen i plaatsen droog. Maxima in het zuiden iets onder het vriespunt; in het midden matige, in Lapland strenge vorst Oenemarken: Wolkenvelden Vandaag wat sneeuw, morgen over wegend droog. Middagtemper Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wolkenvelden en af en toe re gen, in Engeland en Schotland ook nat te sneeuw. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minder koud; morgen maxima van 4 graden in het oosten van Engeland tot ongeveer 9 gra- België en Luxemburg: Wolkenvelden en overwegend droog. Vandaag ook af en toe zon Middagtem- peratuu r oplopend naar ongeveer plus 2 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon. Vandaag in Bretagne wol kenvelden en kans op regen, verder meest dróóg. Maxima morgen rond 4 graden. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, morgen vooral in het zuiden. Morgen ook enkele opklaringen. Langs de costa's middagtemperatuur rónd 13 graden. Madeira: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, mogelijk ook onweer. Temperatuur 's middags rond 19 graden. Spanje: In het algemeen veel bewolking en met van tijd tot tijd regen of buien; langs de oostelijke costa's plaatselijk veel neer slag. Mogelijk ook onweer. Op veel plaatsen maxima tussen 7 en 12 gra den; langs de costa's in het zuidoosten Canarische Eilanden: geregeld zon. Middagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en ten noorden van Agadir enkele regen- of on weersbuien. Maxima meest tussen 15 en 2^0 graden. Vandaag eerst nog perioden met zon, maar geleidelijk meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur op beide dagen rond 17 graden Zuid-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen, in de Franse Alpen ook sneeuw Morgen maxima van rond plus 7 graden m de omgeving van Clermont- Ferrand tot ongeveer 13 langs de Mid dellandse Zee-kust en aan de voet van Mallorca en Ibiza: Tamelijk bewolkt weer en enkele stevige buien, mogelijk ook onweer Middag temperatuur ongeveer 15 graden. Italië: Wolkenvelden. Vandaag in het noorden kans op regen, in hogergelegen gebie den sneeuw. Morgen met name in het zuiden een enkele bui, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur uiteenlopend 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral op Sar dinië kans op een regen- of onweersbui Morgen maxima rond 15 graden. Malta: Vandaag eerst perioden met zon. Later meer bewolking en e kans op een regen- of o zuidflank van het Alpenmassief kans op sneeuw; sneeuwgrens geleidelijk oplopend naar 1200 meter op morgen. Maxima mor gen d 3 graden Oostenrijk: Wolkenvelden en vandaag vooral in Ka- rmthië en Stiermarken nog wat sneeuw Morgen ook af en toe zon. Minder koud; middagtemperatuur morgen rond of net iets onder het vriespunt. Polen: Perioden met zon, maar in het westen ook wolkenvelden en vrijwel overal droog. Overdag meest lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend droog. Overdag maxima en kele graden onder het vriespunt. Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel droog. Morgen geleidelijk meer zon. tuur rond het vriespunt. ZATERDAG 9 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.36 Zon onder 16.27 Maan op 19.01 Maan onder09.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.06 17.08 04.39 16.41 Laag 00.40 12.56 00.21 12.37 Weerrapporten 08 december 07 u Bordeaux Brussel Cyprus Las Patmas motregen Luxemburg Malaga J17 graden. Perioden met i e Zee k e kust sope de Egeische Zee een ste Iets kouder; mid dagtemperatuur morgen uiteenlopend van ongeveer 7 graden in de buurt van Thessaloniki tot 14 op de Peloponnesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en morgen aan de kust in het noorden van Turkije mogelijk een bui. Maxima morgen uiteenlopend van 7 graden op de Dardanellen tot 16 graden op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrij wel droog. Minder koud; middagtempe- Buenos Aires onbew. Casablanca regenb Johannesburg regen 28 17 0.0 29 18 0.0 17 12 14.0 De Nederlander verorbert jaarlijks twee kilo drop per hoofd van de bevolking. Victoria Lloyd Da ken met tomaten' op zoek gegaan naar wereldse wetenswaardigheden en recepten over en met tomaten. Want tomaten zijn een grote passie van haar. „Er gaat niets boven een salade van schijf jes tomaat, be strooid met wat gehakte basilicum, een lepeltje suiker, een snufje vers ge- malen zwarte peper een scheutje olijfolie, met een glas gekoelde witte wijn en wat broodjes uit de oven wordt zo'n simpele lunch omgetoverd t dis." Ze geeft in haar boek een overzicht van de soorten tomaten die er bestaan. Van de kweektomaat, de kers- tot de vleestomaat en alles wat er van kan worden gemaakt: van pasta, tomatenvlok- ken tot tomatensauzen. Ze geeft tientallen tips over bewaren en kruiden, om er soepen van te maken, voor- en hoofdgerechten en snelle en minder snelle gerechten. Het boek i; smakelijke recepten van over de hele wereld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8