G Aantal medicijnen niet meer vergoed 1 Binnenland i Plan voor reusachtige stroomcentrale in zee Slachtoffers 7 December Divisie herdacht Bomen ziek van strooizout Engel des Doods: 'Ik wilde ze uit de pijn halenuit het uitzichtloze' >Nu extra dik nummer! 'Nederland moet keuzes maken, we kunnen niet alles aan' Alleen in Weekblad Privé .VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 »VKI ANP Algemeen Nedertendi Penbureeu CPO Gsssodetidc Pm, Diensten Twee miljoen voor Jeugd in Beweging den haag De staatssecretarissen Terpstra (welzijn) en Netelen bos (onderwijs) hebben ruim twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het actieplan Jeugd in Beweging. Het geld is be doeld om jongeren binnen en buiten school meer te laten bewe gen. Het plan. opgesteld door de Raad voor het Jeugdbeleid, is gisteren aangeboden aan de staatssecretarissen. De Raad voor het Jeugdbeleid oppert een landelijke campagne, een fittest in het voortgezet onderwijs en een sportknipkaart voor jongeren die eens bij een sportclub willen kijken. SP wil soepeler silicose-uitkering den haag Het Eerste-Kamerlid voor de Socialistische Partij (SP) De Wit heeft er bij minister Melkert (sociale zaken) voor gepleit de eenmalige uitkering van 20.000 gulden aan slachtoffers van de mijnwerkersziekte silicose (stoflongen) soepeler toe te ken nen. De Wit vreest een golf van langslepende procedures van oud-mijnwerkers aan wie de uitkering is geweigerd. Zij hebben het recht daar tegen in beroep te gaan, zo bepaalde de Raad van State op 30 november. De Wit vraagt ook clementie voor wedu wen van mijnwerkers die voor 16 december 1992 aan silicose zijn overleden. Die hebben geen recht op de eenmalige uitke ring. De Wit vindt dat onredelijk. «den haag gpd De Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu (Novem) wil middenin de Noordzee een gigantische drijvende energie centrale bouwen van zevendui zend megaWatt. De 'megapo- wer'-centrale zal met behulp van een 7,5 kilometer hoge ver- damp-toren milieuvriendelijke en goedkope energie opwekken met gebruikmaking van de na tuurlijke temperatuurverschil len tussen lucht en water. Het plan is gisteren gepresenteerd op de Energiedagen in Den Bosch. De centrale is tien keer zo krachtig als gangbare centrales en goed zijn voor de helft van alle opgewekte Nederlandse elektriciteit. De kosten zijn be cijferd op enkele tientallen mil jarden guldens, volgens Novem goedkoper dan de bouw van conventionele centrales met een gelijk vermogen. Volgens Novem vereist het plan 'veel inbeeldingsvermo gen', maar is de technische ba sis aanwezig. Onderzoekers van Hoogovens, Stork, het Natio naal Lucht- en Ruimtevaartla boratorium en het Duitse be drijf Linde hebben de plannen doorgerekend. Hun conclusie is dat het beoogde natuurkundige proces moet kunnen werken en dat de constructie mogelijk is, al Bladeren verdorren, takken sterven af, wortels worden aan getast. „Bomen worden dood ziek van al het zout dat wordt gestrooid tegen gladheid", zegt Marjan van Elsland. Zij is direc trice van de Bomenstichting in Utrecht en spreekt over een 'ernstige situatie' die tiendui zenden bomen in Nederland bedreigt. In een noodkreet doet de stichting een dringend be roep op de overheid om hgt strooien drastisch te beperken. Van Elsland denkt dat de ge meenten en provincies zich niet bewust zijn "an de schade die ze elke winter aan bomen toe brengen. „Er treden groeistoor nissen op. Bomen tooien zich de zomer erna te vroeg in herfstkleuren en laten voortijdig hun bladeren vallen. Hierdoor bouwen ze onvoldoende reser ves op voor het volgend jaar." Ze rekent voor dat er jaarlijks Borst liaalt bezem door geneesmiddelenpakket op verzoek Kamer ruswuk anp-gpd is aanvullend onderzoek naar details noodzakelijk. Fase één van de krachtcentra le gaat uit van een kolossale ver ticale buis van vijf kilometer hoogte en een doorsnede van vijftig meter, die met de onder kant in het water hangt en aan de bovenzijde de lucht in steekt. De 406.000 ton wegende massa wordt overeind gehouden met drie acht kilometer lange, dertig centimeter diJcke staalkabels en drijft door op verschillende hoogten tanks aan te brengen die zijn gevuld met het lichte waterstofgas. De buis werkt als een waterkrachtcentrale door de natuurlijke kringloop van water na te bootsen: verdam pend zeewater condenseert bo venin de koude toren. De kracht van het neervallende water zorgt voor de aandrijving van waterkrachtturbines waarmee schone, kooldioxyde-vrije elek triciteit wordt opgewekt. Fase twee gaat uit van een veel dikkere buis met een door snede van 750 meter aflopend naar vijfhonderd meter en een extra ■'verdampingsronde' van 2,5 kilometer hoogte, waardoor de totale hoogte op 7,5 kilome ter komt. Dit bouwwerk zou zelfs helemaal geen aparte wa terstoftanks nodig hebben, maar zichzelf overeind houden, drijvend als een verticale zeppe lin. Middelen tegen spier-, mond- en keelpijn, aambeien en hoge bloeddruk worden vanaf 1 februari 1996 niet meer vergoed. Minister Borst (volksgezondheid) heeft besloten dat die niet meer in het geneesmiddelenpakket thuisho ren omdat zij niet noodzakelijk zijn. Volgens haar kun nen ook vraagtekens worden gezet bij hun effectiviteit, werkzaamheid en therapeutische waarde. overeen. Geneesmiddelen die niet meer voor vergoedirtg in aanmerJdng komen, zijn onder meer: spasmolytica (darmkram pen), mucolytica (slijmoplossende middelen), antihypertensiva (hoge bloed druk), antihemorroïde (aambei en) en eetlustremmende midr delen. Over blijven alleen die mid delen die in de opinie van de adviesorganen tot de essentiële zorg horen. Valt een middel of behandeling uit het pakket en wil de patiënt dat toch hebben dan moet hij het zelf betalen, direct of indirect via een aan vullende verzekering. Dit jaar Slaapmiddelen blijven wel ver goed. De minister wilde die ook uit het palcket halen maar dat zag de Ziekenfondsraad niet zit ten. Volgens de raad kunnen die bij een goede toepassing effec tief zijn in de behandeling van ernstige slaapstoornissen. Borst is bezig het verzeke ringspakket 'uit te mesten'. Ze doet dat op verzoek van de Tweede Kamer. De bewinds vrouw vroeg daarop de Zieken fondsraad en Zorgverzekeraars Nederland om advies. De advie zen van de twee organisaties komen grotendeels met elkaar verdween een deel van de tand heelkunde uit het pakket, vol gend jaar is de fysiotherapie aan de beurt. Het opschonen van het pak ket is een van de zaken waar mee Borst de kosten van de ge zondheidszorg wil drukken. Alle geneesmiddelen gaan door de zogeheten 'trechter van Dun ning' genoemd naar de leider van een van de adviescommis sies. Criteria zijn: noodzakelijk heid. werkzaamheid, effectivi teit, therapeutische waarde, doelmatigheid en verantwoor delijkheid. Borst is tegen hogere ziekte kostenpremies voor verstokte rokers, drinkebroers en andere mensen met een risicovol leven. In plaats daarvan ontketent ze liever een grootscheepse voor lichtingscampagne om mensen te wijzen op de gevolgen van hun leefwijze. „Voorkomen is nog altijd beter dan genezen", ze ze gisteravond in de Tweede Kamer. Allochtone taalles niet in gewoon schoolprogramma DEN HAAG ANP De Tweede Kamer geeft geen gehoor aan pleidooien het on derwijs in de eigen taal aan al lochtone kinderen binnen het gewone schoolprogramma te houden. In een overleg met staatssecretaris Netelenbos van onderwijs lieten vrijwel alle fracties gisteren weten het be langrijker te vinden dat al lochtone kinderen geen achter standoplopen. Het onderwijs in de eigen taal is als culturele voorziening erg belangrijk, zo vindt de Kamer, maar het is niet goed als al lochtone kinderen daardoor vakken uit het normale lespro gramma mislopen. Met uitzon dering van Groen Links steunt de Kamer de staatssecretaris in haar voornemen dat taalonder wijs niet langer binnen school tijd te laten geven. Woensdag nog protesteerden ruim tweeduizend ouders, leer lingen en leerkrachten in Den Haag tegen deze plannen. Zij vrezen dat het onderwijs in de 'thuistaal' niét meer als vol waardig wordt beschouwd als het geen onderdeel van het nor male lesprogramma meer vormt. Ritzen laat prognose over aantal studenten controleren zoetermeer anp M filister Ritzen (onderwijs) laat onderzoeken of zijn bere keningen over het toekomstige aantal studenten aan de uni versiteiten wel kloppen. Vol gens de universiteiten schat Ritzen de verwachte daling (40.000 studenten) veel te hoog in. De bewindsman is er vrij zeker van dat de ramingen kloppen, maar is bereid een onafhankelijk onderzoeksbu reau daar naar te laten kijken. Ritzen deed die toezegging gisteren tijdens de Hoger-On- derwijskamer, het geregeld overleg tussen de bewindsman en organisaties uil het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek. Het was de enige handreiking die de minister deed in de discussies over het Hoger Onderwijs en Onder zoek Plan. HOOI' De voorgenomen bezuini ging van tweehonderd miljoen op het budget van de universi teiten blijft voorlopig gehand haafd. Ook houden Ritzen en staatssecretaris Nuis vast aan hun plan om HBO-studies voor studenten met een MBO- of VWO-diploma te beperken tot drie jaar. Alleen havisten komen in de toekomst in aan merking voor de huidige cur susduur van vier jaar. In het HOOP is sprake van een daling van 180.000 naar 140.000 studenten. Volgens de minister wordt die teruggang vooral veroorzaakt door een daling van zeventien procent in het aantal scholieren dat van het VWO komt. Die ont wikkeling veroorzaakte ook de afgelopen jaren al een terug loop. De VSNU, waarin de uni versiteiten zijn verenigd, meent echter dat er allerlei ontwikkelingen buiten be schouwing worden gelaten, zoals een verwachte toename in ile belangstelling voor deel tijdonderwijs. In de diverse scenario's van de VSNU kan er uiteindelijk hooguit een be drag van enkele tientallen mil joenen tot helemaal niets wor den bezuinigd. Ritzen en Nuis sturen alle kritische kanttekeningen, voorzien van hun commen taar, binnenkort naar de Tweede Kamer. Die geeft eind januari het finale oordeel over de plannen met het hoger on derwijs. utrecht •gpd tonnen keukenzout over de Ne derlandse wegen worden uitge strooid. Een verkwisting die vol gens haar het milieu aantast en onnodig is omdat er wordt ge strooid op plaatsen waar dat ab soluut niet hoeft. „Waarom moeten er overal auto's kunnen rijden, als dat ten koste gaat van groen, bodem en water? Waarom moet elke me ter weg berijdbaar zijn? Als je boodschappen wilt doen, kun je toch ook gaan lopen? En als je de auto echt nodig hebt, rij dan gewoon wat voorzichtiger", zegt ze. Omdat bomen een 'zoutarm dieet' op prijs stellen, pleit ze ervoor het strooien drastisch te beperken tot de wegen waar het echt niet anders kan. Bovendien moet er alleen worden ge strooid bij ijzel, en niet bij sneeuw. „Als de sneeuw nog niet is vastgereden tot een ijs laag, kan er veel beter veegap- paratuur worden ingezet." Veel te hoge stookkosten voor huurders amsterdam anp De bewoners van 2.750 huurflatgebouwen betalen bijna tien miljoen gulden per jaar te veel aan stookkosten. De ener giebedrijven behoren hen het goedkopere grootverbruikersta rief in rekening te brengen in plaats van het tarief voor klein verbruikers. Dat stelt de Neder landse Woonbond na een tele fonische enquête onder alle gasbedrijven. Als een appartementencom plex met blokverwarming meer dan 170.000 kubieke meter gas per jaar verstookt, hoort het energiebedrijf het tarief voor grootverbruikers te hanteren. Dat scheelt ongeveer twintig cent per kubieke meter gas. De Gasunie en de energieleveran ciers zijn dat ooit overeengeko men. Het onderzoek van de Woonbond leerde dat geen en kel energiebedrijf het lagere ta rief aan deze flatbewoners doorberekent. De organisatie hoopt nu dat de Tweede Kamer dit bij het kabinet aan de orde stelt. De Woonbond wijst erop dat de gasbedrijven bepaald geen kinderachtige winsten maken, /.o hield het I laagse energiebe drijf Eneco vorig jaar bijna 87 miljoen gulden over. De REN (Noord I lolland) boekte ruim 28 miljoen winst en de I-don (noorden en oosten) sloot 1994 af met een winst van dik 42 mil joen gulden. schaarsbergen Ongeveer duizend Indiëveteranen en hun familieleden hebben gisteren de tigheid werden kransen gelegd bij het monument op Oud Vrijland in Schaarsbergen. gevallenen van de voormalige 7 December Divisie herdacht. Tijdens de herdenkingsplech- foto anp koen suyk groningen. gpd Uitgeput was ze, na al de verhoren in het begin van de maand september. Toen gaf ze toe negen ern stig zieke bewoners van het verpleeghuis Vlietho- ven in Delfzijl met insuli- ne-injecties om het leven te hebben gebracht. Het openbaar ministerie heeft haar vier gevallen tenlaste- gelegd en die gekwalifi ceerd als moord. De vrouw vertoonde na een handvol dagen van bekennende ge sprekken zelfmoordneigin gen en kreeg antipsychoti- cium voorgeschreven. Er gens in het meer dan vuist- dilcke procesverbaal staat haar verzuchting opgete kend: 'God zal mij niet ver geven wat ik heb gedaan.' Ter zitting kwam de ver dachte gisteren tot drie be kentenissen, betrokken heid bij een vierde moord wees ze pertinent van de hand. In augustus van dit jaar spoot ze, zonder wie dan ook te consulteren, in suline in het rechterboven- been van een 87-jarige man. De vrouw: „Hij lag in bed en was kortademig. Hij had het benauwd en liep blauw aan en vroeg mij of ik hem wilde helpen. Eerder had hij mij verteld dat hij lichamelijk af was, hij wilde niet meer. Ik had met hem te doen." Over de 55-jarige mevrouw die aan de ziekte van Huntington leed en niet kon praten zei de Engel des Doods: „Sme kend keek ze me aan. Ze was niet gelukkig, bleef in bed en takelde af. Ik had met haar oog en lichaams contact." In mei van dit jaar werd de vrouw zonder overleg geïnjecteerd. Maart vorig jaar verloste ze een 81-jarige man, die in slechte conditie was, uil zijn lijden. „Hij kon het niet meer aan en kon het niet bespreekbaar maken met zijn vrouw en kinde ren. Ik had verschrikkelijk met hem te doen en be loofd om zijn wens met niemand te bespreken. An ders zou hij zijn gezicht en waardigheid verliezen. Hij sprak mij aan in onze taal (maleis, red)." Haaks op de diagnoses van de verdachte staan die van het overige personeel en de nabestaanden. De slachtoffers waren vitaal, genoten van hun kinderen en kleinkinderen en één zou zelfs mee met een trip je op de boot. Rechtbankpresident mr- Wessels tijdens het ver hoor: „Wat is nu de recht vaardiging? Dat is wat mij zo bezighoudt." De ver dachte: „Ik had ontzettend met ze te doen. Ik wilde ze uit de pijn halen, uit het uitzichtloze. Ik deed het uit liefde en mededogen." De rechtbank verdaagde de strafzaak gisteren voor een nieuw psychiatrisch rap port. Een nieuw onderzoek moet uitsluitsel geven over de vraag of er gevaar be staat dat de vrouw in de toekomst opnieuw soort gelijke feiten pleegt. amsterdam raymond peil De zogenaamde technologische ach terstand van Nederland is al vele ma len onderzocht. Meer dan tien jaar on derzoek is uitgemond in rapporten, waarin steeds dezelfde open deuren worden ingetrapt. Gesprekken met vele terzakekundigen leveren het beeld op dat minister Wijers niet nog een keer datzelfde onderzoek moet laten herha len. Het is de hoogste tijd dat-ie de handen uit de mouwen steekt, zo klinkt de boodschap Vrij vertaald. In Nederland zijn vooral de multinatio nals verantwoordelijk voor technolo gisch onderzoek: Heineken, CSM, en Unilever (voeding), AKZÓ, Shell, DSM (chemie), Philips en Océ van der Grin ten vertegenwoordigen de kroonjuwe len. Hoewel de uitgaven voor onder zoek en ontwikkeling, na een sterke groei in de jaren tachtig, niet meer zo spectaculair toenemen. „Ik zie van alles gebeuren op het ge bied van research en development, maar overzicht is er niet", zegt prof. dr. A. van Raan, hoogleraar kwan titatieve wetenschapsstudies in Leiden. Hij deed, in opdracht van het ministe rie van economische zaken, onderzoek naar de vooruitgang in onderzoek en ontwikkeling in Nederland tot het de partement er in 1992 een punt achter zette. Het beeld lijkt overigens sinds die tijd niet ingrijpend gewijzigd. Eind jaren tachtig verloor ons land de aansluiting met de kopgroep: de Verenigde Staten, Japan en Duitsland. Nederland kan zich niet onverdienstelijk spiege len aan Noorwegen, België, Finland, Groot-Brittannië en mogelijk Frankrijk. Van Raan: „Nederland moet keuzes maken, we kunnen niet alles aan. Voor een deel weet je niet waar het naartoe gaat. Zeur dan niet, doe wat je goed doet." Ir. J. Slechte, president-directeur van Shell Nederland, is eveneens voorstan der van meer actie van overheidswege. „Er is geen overheersende reden waar om Nederland niet zou kunnen terug keren in de kopgroep van kennislan den van wereldniveau." De opvattingen over waar Nederlan ders goed in zijn, zijn vrij eensgezind. Sterke kanten zijn bedrijfstaJcken als landbouw en voedingsmiddelentech nologie, telecommunicatie, informatie opslag, materiaalkunde, elektrotech niek. produktiemachines, robotachtige apparaten en diverse chemietakken. Patenten (octrooien) tellen of in hun onderlinge samenhang beoordelen, een veel gebruikte wijze om landen technologisch de maat te nemen, zegt onvoldoende. „Winsten zijn tegen woordig afhankelijk van de voortdu rende ontdekking van nieuwe verban den tussen oplossingen en behoeften. Het onderscheid tussen goederen en diensten heeft zijn betekenis verloren", vindt Harvardeconoom en nu minister van arbeid in de VS R. Reich. Technologie is evenmin zaligmakend: McDonalds, Swatch en Ikea toonden aan dat marketing techniek kan ver slaan. Weten en hebben is niet vol doende: je moet het ook kunnen ver kopen. Exclusieve merken als Chanel en Johnny Walker zijn al jaren grote winstmaJcers, maar veel technologie komt daar niet aan te pas, merkt 11. M- cRae, een Ierse gezaghebbende econoom en publicist. Volgens L. Thurow, de befaamde econoom van het Massachusetts Insti tute of Technology, zijn patenten verre van zaligmakend. „De Amerikanen vonden de videocamera, -recorderen fax uit, de Nederlanders de CD-speler. Maar wie het goedkoper kan vervaardi gen, kan het van de bedenker aftrogge len. De Japanners zijn meestal sneller in het overnemen." De Sociaal-Economische Raad (SER) concludeerde onlangs in een rapport dat Nederland tegenwoordig meer kennis importeert dan exporteert. „Maar dat geeft niks", vindt de SER. „Nederland maakt goed gebruik van buitenlandse kennis." Thurow in dit verband: ,,I.aat Sony maar Amerikanen opleiden." Of in Nederlandse verhou dingen: laat Mitsubishi bij NedCar maar Nederlanders scholen. McRae ziet de komende twintig jaar het zwaartepunt in ontwikkelde econo mieën als Nederland alleen maar ver der verschuiven van tastbare produk- ten naar ongrijpbare diensten: gespe cialiseerd onderzoek, adviezen over constructie en ontwerp, verkoop, mar keting en advies om problemen te on derkennen. Nog meer denkwerk ge schiedt in de hogere lagen van het be drijf: strategie, financiën en manage ment om allemaal aan elkaar te koppe len. shell heeft 'profeten' in dienst die zestig jaar in de toekomst kijken. McRae: „Elke knoop in een onderne ming-netwerk staat voor een unieke deskundigheidscombinatie." De hoogleraren Van de Ven van Moret en De Kok: „Nederlandse bedrijven moeten juist in het buitenland investe ren, in de eerste plaats in Azië. Verdeel de produktie over de wereld en be heers die vanuit Nederland. Op basis van produkt- en proceskennis en pro duktie van strategische componenten. Déarbij moet de overheid steun geven en ophouden over loonmatiging." Thurow identificeert biotechnologie, micro electronica.nieuwe materialen industrie, burgerluchtvaart, telecom municatie, machinebouw (inclusief ro bots) en computers en software als de bedrijfstakken van de toekomst. Ons land kan daar lering uit trekken. „Elk van deze bedrijfstakken kan waar ook ter wereld worden gevestigd. Waar ze precies worden gevestigd, is afhan kelijk van het vermogen om de intel lectuele capaciteit hiervoor bij elkaar te krijgen. In de 21ste eeuw zullen oplei ding en technische vakkennis van werknemers uiteindelijk het belang rijkste wapen zijn." Dit is het derde deel van een serie over de Nederlandse economie. De eerste twee afleveringen stonden in de krant van 6 en 7 december.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5