MEOB-besluit verrast leden Tweede Kamer halo/ 'Den Helder krijgt werk en wij moeten bloeden' Twijfel over besparingen na sluiting Leiden Regio Geen grote bezwaren tegen huisvestingsplannen Oegstgeest Jsbanen in regio open Spits weer te zien reatitn kroes inletieut Zandwinning mogelijk beperkt lyyb chef menny van egmond. 071-5356414. piv chef hans koenekoop. 071-5356429 'Hardrijders bekeurd iDERPQRP» Bij een snelheidscontrole tussen tien over een en ien voor half drie op de provinciale weg 5 (Roelofarendsveen- ,eiden) zijn gisteren 35 automobilisten op de bon geslingerd. De ^hoogst gemeten snelheid bedroeg 131 kilometer per uur. Toege- ,taan is maximaal 80 kilometer. ^'Vrachtwagen verliest lading :ckui)-EIDERPORP* ^en 'angere dan gewoonlijk ontstond gistermid dag tussen kwart over vier en vijf uur in Leiderdorp als gevolg tan versperring van een rijbaan in de bocht van de Persant tebnoepweg naar de Acacialaan. Een vrachtauto had bij het ne- Tnen van de bocht een afvalcontainer verloren, rwouo voo^Twee inbraken in een straat uuroj z'jn.tooRSCHQTENInbrekers brachten gistermiddag een bezoek aan le Juliana van Stolberglaan in Voorschoten. De dieven forceer- len van twee woningen de keukendeur. Ze namen een TV en :en geluidsinstallatie mee. OEGSTGEEST MONICA WESSELING De jaarlijkse last van ruim 1,6 miljoen gulden en de toekomst van het huidige raadhuis blijven voor de meeste politieke partij en in Oegstgeest heikele punten in de huisvestingsplannen van de gemeente. Met de keuze van burgemeester en wethouders om het architectenbureau A+D +P het gemeentehuis in de Jel- gersmakliniek te laten ontwer pen, is iedereen het eens. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering over de gemeentelijke huisvesting van Oegstgeest. De gemeente Oegstgeest ver huist in 1998 naar de. dan in middels fiks verbouwde. Jel- gersmakliniek. Er wordt voor 14,2 miljoen gulden aan de voormalige kliniek vertimmerd en dat betekent dat Oegstgeest jaarlijks ruim 1,6 miljoen gul den aan huisvestingslasten kwijt is. In maart van dit jaar sprak de raad af dat deze kostenpost niet hoger dan 1,5 miljoen gulden zou worden en met name frac tievoorzitter J. de Soeten (Leef baar Oegstgeest) vroeg wethou der M. Poelmans (D66) om ver antwoording af te leggen over deze overschrijding. Poelmans echter, maakte dui delijk dat het bedrag van 1.5 miljoen gulden geen absolute grens was. „We zijn er heel dicht bij gaan zitten." De reden van het hoger uitvallen ligt zijns inziens onder meer in een ge wijzigde BTW-berekening. In tegenstelling tot een fiks aantal raadsleden, die wél vraagtekens zette bij de financiering, maakt de wethouder zich duidelijk geen zorgen. Hij zegde overi gens wel toe nog voor de raads vergadering van 21 december (waarin over de huisvesting wordt besloten), met een finan ciële notitie te komen. Verkopen De gemeente heeft na verhui zing naar "de Iel' het oude raad huis aan het Wilhelminapark niet meer nodig. Het is de be doeling het pand een kantoor- bestemming te geven. Een woordvoerder van makelaars kantoor Zadelhoff uit Den 1 laag - de makelaar die de gemeente hierin adviseert - liet gister avond wel een waarschuwing horen. Leegstand van het pand is niet uit te sluiten en daarom moet de gemeente ruim voor dat ze uit het oude raadhuis vertrekt, met de 'vervreemding' beginnen. Bovendien moet de gemeente niet alleen kopers, maar ook huurders een moge lijkheid geven erin te trekken. Het oude raadshuis mag dan dicht bij de A44 liggen, het NS- station is veel te ver weg om het pand aan het Wilhelminapark een echt geschikte kantoorloka- tie te doen zijn. De makelaar verwacht dat wellicht non-pro- fit-organisaties geïnteresseerd zijn, maar eenvoudig zal ver koop of verhuur niet zijn. Leefbaar Oegstgeest bena drukte overigens dat het plein voor het oude raadhuis in alle gevallen in stand moet worden gehouden. WD'er Haafkens De schaatsen kunnen uit het vet, want de ijsbanen in de legio Leiden gaan vandaag of norgen open. De ijzers kun- jnen vanavond ondergebon- worden op de baan in Öude Wetering. Bij de ijsclub TlVarmond in de Veerpolder :lcan tot 22.00 uur geschaatst worden. Zondag staat voor Jieden vanaf half tien een af valrace op het programma. Bij de Leiderdorpse ijsvereni- eing aan de Mauritssingel is iledereen morgen vanaf 10.00 (uur welkom. In Voorschoten Icunnen de liefhebbers mor gen vanaf 10.30 uur terecht. Het MEOB wordt samenge voegd met de twee bestaande marinebedrijven in Den Helder, het bedrijf Sewaco (Sensoren, Wapens en Communicatiesys temen) en de rijkswerf. Niet al leen voor de marine, ook voor de land- en luchtmacht worden de onderzoeks- en onderhouds bedrijven samengevoegd, zij het dat deze krijgsmachtsonderde len wel gescheiden locaties houden. De luchtmacht blijft in Woensdrecht en Rhenen, de landmacht in Leusden en Don gen. Pikant detail is dat staatsse cretaris Gmelich Meijling vroe ger burgemeester van Den Hel der is geweest. „Ja, hij heeft goed voor zijn oude gemeente gezorgd. Die krijgt de werkgele genheid en wij moeten hier bloeden", zegt J. van Laarho ven, een van de personeelsle den. Dezelfde staatssecretaris heeft overigens ook de functie van wethouder in Oegstgeest vervuld. De naar schatting 200 werk nemers stonden gistermiddag perplex. Zeker na het afkappen door Nanninga van de moge lijkheid tot het stellen van vra gen. „Het is nog niet duidelijk wanneer het bedrijf vertrekt en ik heb ook geen kant-en-klare oplossing voor de overplaatsing van de mensen. Het lijkt me dus niet zinvol nu al vragen te stel len", aldus de schout-bij-nacht. defensie-woordvoerders wachten op informatie dei [et besluit van defensie-staatssecretaris J. Gmelich Meij- het MEOB in Oegstgeest te verhuizen naar Den Hel- tr komt voor de defensie-specialisten in de Tweede Ka- Tier als een grote verrassing. De woordvoerders kennen mjoch de argumenten noch de achtergronden van dit be- luit. ■N HAAG» JAN KUYS jaarmee is overigens niet ge- p,«gd dat de Tweede Kamer op ®%orhand tegen het besluit is. ijdens een werkbezoek aan Jen Helder eerder dit jaar heb- en alle defensie-specialisten angedrongen op aanvullende jerkgelegenheid voor de ha- enplaats. Den Helder heeft de bezuinigingen op de larine nogal wat arbeidsplaat sen verloren. De volksvertegen woordigers vinden daarom dat Den Helder moet worden ge holpen. Of dat via een verhuizing van het MEOB (Marine Electronisch en Optisch Bedrijf) moet gebeu ren, is voor hen echter nog de waag. Zij kennen de door een Regiegroep voorgestelde optie van een samengaan met een onderhoudswerkplaats in Rhe nen niet. Ook van een afspraak over behoud van zo'n tachtig arbeidsplaatsen voor de regio, zijn zij niet op de hoogte. Even min dragen ze kennis van de aanzienlijke investeringen, die de marine de laatste jaren in Oegstgeest heeft gedaan. Om deze redenen houden de kamerleden zich vooralsnog op de vlakte. Jan Hoekema (D66): „Wij hadden de indruk dat Oegstgeest een aflopende zaak was. Bovendien hebben we ons sterk gemaakt voor aanvullende werkgelegenheid in Den Helder. Maar wij kennen het advies van de Regiegroep niet, noch de ar gumenten, waarom de staatsse cretaris dit besluit heeft geno men. Die zullen we moeten ho- reri, voordat we een definitief standpuntkunnen innemen." Het liberale kamerlid Van der Doel zegt veel belang te hech ten aan de doelmatigheid van de maatregel. Toch is de WD niet ten koste van alles voor doelmatigheid. Daarom heeft Van der Doel in de Kamer ook gewaagd om een halfjaarlijkse rapportage van de genomen maatregelen. Kort na het kerstreces komt de Kamer voor zo'n bespreking bijeen en Van der Doel verwacht dat dan het MEOB ongetwijfeld aan de orde zal komen. Martin Zijlstra van de PvdA wacht eerst de argumentatie van de staatssecretaris af. Zijn collega Maria van der Hoeven van het CDA had gisteravond topberaad van de fractie en kon daardoor niet reageren. voorschoten De Laurentiuskerk aan de Leidseweg in Voorschoten gaat geleidelijk aan uit de steigers, nu de renovatie zijn voltooiing nadert. De spits is weer te zien. De parochianen kunnen waarschijnlijk het paasfeest weer in hun eigen kerk vieren. foto loek zuyderduin wonneKom rolt benz hcHvink de sede '|Oti ftighetto oiX beon' atco arWOt!nev^ot\d btee s new oegstgeest monica wesseling eric de jager Er bestaan grote twijfels over de besparing die het ministerie van defensie verwacht te bereiken door de sluiting van het MEOB in Oegstgeest en de samenvoe ging van dit bedrijf met de twee marinebedrijven in Den Helder. Defensie denkt dat deze 'doel matigheidsoperatie' 20 tot 25 miljoen gulden opbrengt, maar zowel de Oegstgeester wethou der financiën en economische zaken H.A.C. Kamphuisen als de dienstcommissie van het MEOB twijfelt hier sterk aan. Er is de afgelopen jaren voor tien tallen miljoenen guldens in het Oegstgeester bedrijf geïnves teerd. De meeste betrokkenen ver wonderen zich over de kapitaal vernietiging op het terrein van het MEOB. Dit jaar nog werd een nieuwe produktiehal in ge bruik genomen. Een grote brand legde de galvanisatie- werkplaats vorig jaar september in as. De kosten van deze nieu we werkplaats bedragen onge veer acht miljoen gulden. In het marinebedrijf zou de afgelopen tien jaar voor zestig miljoen gul den zijn geinvesteerd. Het geld is onder meer uitgegeven aan een nieuw magazijn ter waarde van 25 miljoen gulden en een zes jaar oude optische werk plaats voor datzelfde bedrag. In Den Helder zal de overheid moeten zorgen voor een geheel nieuwe infrastructuur. Kamphuisen, die het vertrek van Oegstgeests grootste werk gever zeer betreurt, probeert al een paar dagen bij staatssecre taris van defensie Gmelich Meijling het rapport op grond waarvan het besluit is genomen, los te krijgen. „Het lijkt me sterk dat daaruit zou blijken dat die enorme besparing wordt ge haald." Omdat hij nog steeds geen in zicht heeft gekregen in het ver trouwelijke rapport, is het Kamphuisen niet duidelijk of defensie de mogelijkheid open houdt dat het MEOB als een private onderneming in Oegst geest blijft bestaan. „Dan zou de kapitaalvernietiging in elk geval veel kleiner zijn. Ik weet niet of alle apparaten zomaar meegenomen kunnen worden naar Den Helder, danwel voor een habbekrats verkocht moe ten worden." Het besluit van Defensie kwam ook voor Kamphuisen geheel onverwachts. „We zijn verslagen. Het is besloten. Ik dacht dat het rapport slechts een advies was, maar nu is de knoop al doorgehakt Verbijsterd is de wethouder over de motivering van defen sie. Het verplaatsen van het MEOB zorgt ervoor dat de werk gelegenheid in Den Helder ver beterd wordt. „Maar de werkge legenheidscijfers van Den Hel der zijn maar een fractie slech ter dan die van Oegstgeest. Die druppel kan geen reden zijn om 500 mensen te verplaatsen. En het gaat niet alleen om onze be lastingcenten, maar ook om on ze burgers." Kamphuisen laat het er niet bij zitten en schakelt de lande lijke politici in. „Ik ga op zoek naar een vriendje die in de vaste kamercommissie danwel de Tweede Kamer vragen moet stellen. Met vragen kun je het de politici behoorlijk lastig ma ken." I^Jggoon afearverli{mj^ LET OP!! ZONDAG 10 DEC. GEOPEND V.A. 11.00 UUUR ook voor reparatie p uitsluitend merkartikelen origineel design vervanging lichtbron buitenverlichting Julianastraat 23 Alphen a/d Rijn De Hoge Zijde Telefoon 0172 495988 loerderij 'Vredelust' jan de Achttienka- Jelseweg in Nieuw koop ligt er, zoals de al doet ver hoeden, inderdaad v|redig bij. De eerste Iteen voor het pand Verd in 1899 gelegd. >nze fotograaf Wim doorkruist agelijks een groot eel van de streek m het nieuws voor e krant in beeld vast Heggen. Tijdens die tten komt hij langs llerlei 'beeldige' lekjes die niet direct 'lot news vormen, laar het zeker 'aard zijn om te pre- enteren. WARMOND FRANK BUURMAN De provincie zal wellicht beper kingen stellen aan de zandwin ning in 't Joppe in Warmond. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Het is denk baar dat het zand onder een minder steile hoek mag worden gewonnen om weglopen te voorkomen. En ook zou de pro vincie, die een vergunning voor zandwinning moet afgeven aan de gemeente, kunnen bepalen dat op sommige plaatsen hele maal geen zand mag worden weggehaald omdat de risico's van verzakkingen te groot zijn. Dat zou betekenen dat er min der zand uit 't Joppe komt en dat de opbrengsten teruglopen. De gemeenteraad onder schreef gisteravond de conclu sies van een rapport van inge nieursbureau Oranjewoud dat verdere zandwining in 't Joppe weinig risico's met zich mee brengt. In de noordoosthoek van de plas kan nog anderhalf miljoen kubieke meter zand worden gewonnen, die de ge meente miljoenen guldens op levert. Toch hadden diverse raadsleden nog bedenkingen. „Ik zet vraagtekens bij de veilig heid van de zandwinning. Di verse Warmonders maken zich daar ongerust over. Er zou een technische oplossing moeten komen voor zand dat weg kan spoelen. En ook lijkt het me niet onverstandig als er controle komt door een onafhankelijk bedrijf op de eventuele uitwer king van het plan", vond C. van Rees (CDA). Progressief Warmond stelde voor het zand in elk geval onder een minder steile hoek te win nen, om alle risico's van zand- verschuivingen uit te sluiten. Maar wethouder W. de Vos vond dat geen goed idee. „Wij moeten hier niet gaan uitmaken hoe het zand het beste gewon nen kan worden. Dat kunnen vindt dit veel te ver gaan. „Als we het pand goed kunnen ver kopen als we er bijvoorbeeld appartementen van te laten maken en er moet aan de voor zijde wat worden bijgebouwd, dan mag dat van mij." Wethouder Poelmans ziet daar echter weinig in. „Het pleintje blijft in tact. maar een metertje rondom het raadhuis zou er nog wel af kunnen." In standhouding van het plein is ook van belang omdat het Wil helminapark op de nominatie staat om beschermd dorpsge zicht te worden. we beter aan de experts overla ten. De provincie kan in de ver gunning bepalen'hoe het zand op de veiligste manier kan wor den gewonnen." Het Warmondse college van burgemeester en wethouders wil de zandwinning verbinden aan een bepaald project, zoals het aanleggen van recreatiege bied. Progressief Warmond vond dat een slecht uitgangs punt. „Laten we eerst kijken of we zand willen winnen, en pas daarna bepalen waar het geld aan besteed moet worden. Dat lijkt me een zuiverder discus sie", vond A. Heemskerk (PW). Het college hield echter vast aan de koppeling, /.and wordt pas gewonnen als er een duide lijke bestemming voor het geld is. Het voorstel om de winning te laten controleren vond wel weerklank bij het college. De gemeenteraad zal volgend jaar pas beslissen of de zandwinner daadwerkelijk aan de slag mag. Ouders eisen oplossing huisvestings problemen scholieren oegstgeest monica wesseung De ouders van de leerlingen van de Montessorischool in Oegstgeest eisen dat er na de kerstvakantie een oplossing is voor de abominabele huis vesting van twee groepen leerlingen. De scholieren zit ten nu nog in de Jelgers- makliniek en de ouders wil len dat er op 8 januari twee rijdende klaslokalen staan bij de school aan de Lange Voort. Wethouder Kempen (CDA. onderwijs) werd gisteravond door tientallen woedende ouders uit een commissie vergadering gehaald. De ou ders zijn zeer ontevreden over de, naar hun mening, lakse en onzorgvuldige han delwijze van Kempen. De Montessorischool heeft ruimtegebrek. Daarom zitten twee groepen leerlingen tij delijk in de Jelgersma-kli- niek. Kempen heeft toege zegd dat dit noodverband maximaal tot de kerstvakan tie duurt; in die periode zou den bij de school aan de Lan ge Voort twee noodlokalen worden geplaatst. De uitvoe ring van dat plan heeft ver traging opgelopen. De twee groepen leerlingen moeten daarom na de kerst nog zes weken in 'de lel*. De ouders pikken dit niet. De omgeving van de Jelgers- ma-kliniek is naar hun idee verkeersonveilig. Bovendien is er met het gebouw een he leboel mis. Volgens P. van der l.aan, een van de ouders, komt het stucwerk van de plafonds naar beneden. „De leerkrachten ontraden water te drinken uit de kranen om dat dit naar roest smaakt. Bovendien is het er één groot stofnest. Voor kinderen met cara is het niet te doen. Eén kind moet al extra medicij nen slikken om de klachten te onderdrukken. Dat kan toch niet?", zo verwoordde hij gisteravond de boosheid en ongerustheid van de ou ders. Nu de noodlokalen langer op zich laten wachten, moet er volgens de Montessori-ou ders maar een tijdelijke op lossing komen. „Wij eisen rij dende klaslokalen. We weten dat het mogelijk is die voor een paar weken aan de l.an- ge Voort te zetten. Dan kun nen de kinderen na de kerst daarin les krijgen en zes we ken later in de echte noodlo kalen worden ondergebracht. Kempen wilde gisteravond absoluut niets beloven. „Ik heb u al gezegd dal wc; de mogelijkheid van rijdende klaslokalen zullen bekijken, maar meer kan ik u niet toe zeggen." Dat maakte de woede van de ouders alleen maar groter. „IJ bent als wet houder onderwijs verant woordelijk voor de huisves ting. Dit is onbehoorlijk be stuur". Ondanks aandringen wei gerde Kempen de toezegging te doen dat, mits het tech nisch mogelijk is, de noodlo kalen er komen. Kempen overlegt volgende week met de directie van de Montesso ri over de mogelijklieden van rijdende klaslokalen, en zal dan, zo liet ze hen gister avond weten, ook de ouders op de hoogte brengen. Schaatsruilbeurs ijsclub Warmond De Warmondse IJsclub houdt zaterdag een schaatsruilbeurs in het clubhuis in de Veerpolder. Van 09.00 tot 12.00 uur kunnen belangstellenden schaatsen die- ze kwijl willen inleveren. Van 12.30 tot 14.00 uur kunnen de schaatsen worden gekocht. Schaatsen die niet zijn verkocht worden daarna weer aan de ei genaars teruggegeven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13