Cultuur Kunst 'Voor flops ben ik allergisch' ewondering 99 Verbeelding krijgt weinig ruimte in Rembrandt Glottisdans: fascinatie en kwelling - DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Concert PJ Harvey afgelast delft» Het concert dat PJ Harvey woensdag 13 december in Mu ziekcentrum Vredenburg zou geven, gaat niet door. Er komt geen vervangend concert. Gekochte kaarten kunnen vanaf van daag tot en met donderdag 1 februari 1996 bij de 150 grote post kantoren worden teruggeven. De zangeres is ziek geworden en heeft van haar dokter te horen gekregen dat ze zeker tot het ein de van het jaar absolute rust moet houden. Tien miljoen gulden voor Rembrandt londen Het schilderij Rustende Cupido van Rembrandt is giste ren in Londen geveild voor 10,5 miljoen gulden. Dit deelde het veilinghuis Sotheby's in Londen mee. Het doek stamt uit 1634 en is een tamelijk vroeg werk uit de carrière van Rembrandt van Rijn (1606-1669). Het schilderij behoorde tot de collectie van de Duitse staalmagnaat van Nederlandse afkomst, baron Thyssen- Bornemisza. De opbrengst van het werk bleef achter bij de ver wachting. Het veilinghuis schatte het op 12 tot 15 miljoen gul den. Regisseur Robert Parrish overleden new york» Acteur en Hollywood-regisseur Robert Parrish is maandag op 79-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Southampton in de staat New York. Dit meldde de New York Ti mes gisteren. Parrish begon zijn loopbaan in 1931 met een rol in de klassieker 'City Lights' van Charlie Chaplin. Als regisseur maakte hij onder andere 'Cry Danger' (1951) met Gregory Peck en 'The Wonderful Country', een western uit 1959 met Robert Mitchum in de hoofdrol. Michael Jackson in ziekenhuis new york De Amerikaanse popster Michael Jackson is gister- avondavond opgenomen in een ziekenhuis in New York. Tijdens een repetitie voor een tv-show in het Beacon Theater in New York werd hij onwel. De zanger had een zeer lage bloeddruk, maar was wel bij bewustzijn toen hij het St Luke's Roosevelt zie kenhuis in Manhatten werd binnengebracht. Hij is later ver voerd naar het Beth Israel North Hospital. Amerikaanse country-ster Garth Brooks in special Veronica Eens maar nooit weer. Garth Brooks lepelt tal van rede nen op waarom hij zich niet meer aan een kapitale stunt show a la 'Texas Stadium, Dallas' zal wagen. Maar erkent evenzeer dat die vaak duizelingwekkende krachttoer als basis voor een muzikaal televisieportret uitstekend heeft gewerkt. „Wie deze special heeft gezien zal nooit meer vergeten wie ik ben," meent de robuuste country-zanger uit Tulsa, Oklahoma, bijgenaamd The King Of The Hat Acts. se* Italiaanse Opera Amsterdam jjin financiële problemen De Italiaanse Opera Amsterdam verkeert in financiële proble men. Het gezelschap gaf in no vember tien voorstellingen van Cavalleria rusticana/I pagliacci in de Gashouder in Amsterdam, maar die trokken te weinig pu bliek. De Gashouder, op het ter rein van de voormalige Wester- gasfabriek, bood plaats aan >jf| 2400 mensen per avond.Zelf- standig producent Carl Denker Si j heeft een schuld van zes ton. P'-j Hij heeft zijn schuldeisers ge- vraagd nog even geduld te heb- ben. Binnen drie maanden hoopt hij via sponsors en vrien den voldoende kapitaal binnen te halen. Cavalleria rusticana/I pagliac ci, met onder anderen Marco Bakker, was de eerste produktie van de Stichting Italiaanse Ope ra. De stichting wil twee keer per jaar Italiaanse volksopera zonder pretentie brengen. Voor mei stond Puccini's Tosca op het programma, maar die pro duktie zal waarschijnlijk niet in de Gashouder te zien zijn. Den ker overweegt uit te wijken naar een lokatie in Amsterdam- Noord. amsterdam louis du moulin 'This is Garth Brooks, Too!', morgenavond laat bij Veronica te zien, heeft hem veel meer hoofdbrekens bezorgd dan voorzien. Zowel tijdens de op namen als achteraf. Nog altijd lopen er door onverwachte technische problemen (onder meer met het stadiondak) aller lei rechtszaken met als inzet fik se schadevergoedingen. Pas na het klaren van de monsterklus rees bij G.B. ook het besef over de genomen risi co's, waarvan zijn adembene mende 'vogelvlucht' op een hoogte van meer dan honderd meter zonder meer de kroon spande. Hoe heeft hij als onbe twiste mega-ster annex hoogste baas van een miljardenbedrijf zich daar ooit voor kunnen ver zekeren? „Niet dus," grijnst Brooks als een ondeugende kwajongen in zijn Amsterdamse hotelkamer. „We wisten dat geen enkele maatschappij be reid zou zijn om voor deze gek kigheid de nek uit te steken. Daarom hebben we niet eens naar verzekeringsmogelijkhe den geïnformeerd, maar ge woon gedaan wat we wilden." Mijlpaal Zelf beschouwt Garth Brooks (33) 'deze krankzinnige worstel wedstrijd', zoals hij de televisie- special bestempelt, als een mijl paal die zeker inhoudelijk in middels ver achter hem ligt. Tij dens zijn komende tournee in het kader van zijn nieuwe al bum 'Fresh Horses' zal het visu ele showaandeel beslist onder geschikt zijn aan het luisterpak ket. Zodoende denkt hij langer lol te beleven aan deze in maart aan te vangen wereldreis, wat ook wel wenselijk is gegeven de 'eindeloze' duur van drie jaar. Verder, voorziet de ex-uit smijter en voormalige marke ting-student, zal zijn gretigheid wel op peil worden gehouden door zijn (gedeeltelijk) nieuwe band. Trouwe 'handlangers' als zijn halfzus Betsy Smittle (bas), Ty England (gitaar) en Mike Pal mer (drums) hebben stilletjes plaatsgemaakt voor zorgvuldig geselecteerd vers bloed. „Me nigeen zal het vertrek van die soldaten van het eerste uur be treuren, omdat ze nu eenmaal deel uitmaakten van het feno meen Garth Brooks. Maar in muzikaal opzicht ben ik er al leen maar op vooruit gegaan. Niet zozeer omdat die nieuwko mers beter zouden zijn, eerder door hun instelling en hun voor mij verrassende ideeën. Mijn bassist (Mike Chapman) bij voorbeeld, die heeft zich eerst vijf jaar lang voor me uit de naad gewerkt als roadie, in de hoop dat hij ooit eens een kans zou krijgen. Dus reken maar dat-ie nu staat te trappelen! Verder heb ik een violist (Rob Hajacos) ingelijfd, die mijn oren om de haverklap versteld doet staan." Deels door hun inbreng is zijn zojuist verschenen zevende stu- dio-cd 'Fresh Horses' een spon tane bevalling gebleken. Alle mooie conceptplannen schoof Garth Brooks graag opzij toen zich tijdens het opnameproces al snel veel leukere alternatie ven aandienden. Zoals 'Ireland', een regelrechte lofzang op het land van zijn overgrootmoeder waar zijn populariteit nauwe lijks onderdoet voor die in de Verenigde Staten. „Nu maar ho pen dat de Ieren niet denken dat ik nog Ierser heb willen zijn dan zij. Ik heb alleen maar mijn Dordrechts Museum eert Ary Scheffer Met een groots opgezette ten toonstelling eert het Dordrechts Museum de 19e schilder en beeldhou wer Ary Scheffer (1795-1858). De romanticus Scheffer werd in Dordrecht geboren, maar verhuisde op 16-jarige leeftijd naar Parijs, waar hij binnen de kortste keren een beroemd heid werd. Voor de tentoon stelling zijn ook werken uit an dere musea gebruikt. De tentoonstelling duurt tot In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Herman de Boer, hoofd tentoonstellingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, zijn bewondering uit voor de makers van de tentoonstelling 'Vergeten eilanden. Het mysterie van de Molukkers': „Dit is een prachtige vorm om de metafoor duidelijk te maken." De levensboot staat centraal bij de Moluk- kers. Flun cultuur is gebaseerd op de tegenstellingen die moeten samensmelten om te kunnen overleven. Kosmos en aarde, mannelijk en vrouwe lijk, koude en vuur, binnen en buiten. Die boot is zowel man nelijk als vrouwelijk. De kiel is vrouwelijk, de spanten ook, ter wijl de steven mannelijk is. Het gaat er bij de Molukkers om te gengestelde krachten met el kaar in evenwicht te houden.' Dat is de essentie van hun cul- Deze boot hier op de tentoon stelling is een prachtige vorm om de metafoor duidelijk te maken. Daar kun je eigenlijk al leen maar van dromen. Maar of het dan ook wordt uitgevoerd. Het bureau Opera heeft dit zo gemaakt. Als tentoonstellings maker ben je een vertaler. Je moet proberen de essentie zo goed mogelijk over te brengen. Er moet een wisselwerking met de vormgevers zijn. Waar ik bewondering voor heb is dat de vormgevers van Opera in staat zijn die vorm te beden ken van wat jij als idee aan ze meegeeft. Perfect, esthetisch en functioneel. Dit hier komt dichtbij theater. Je stapt als het ware in de boot en dan krijg je door middel van een dia-pre sentatie op de spanten van het schip een toneelstuk voorge schoteld. Met licht, kleuren ge luid wordt het effect nog eens versterkt. Stap je uit de boot, dan zie je aan de buitenkant verlichte pa trijspoorten met daarin voor werpen van de Molukken. Door het lichteffect onder de boot lijkt het alsof hij echt op zee drijft. Binnenin is ook zichtbaar gemaakt dat de kiel een wezen lijk onderdeel is. Die staat in hel midden van het schip. En dan heb je aan die wand de stevens, vaak in de vorm van een haan of een hond om de mannelijk heid te benadrukken. De bootvorm kom je overal op de Molukken tegen. In de siera den, in de bouw, in de huisalta ren. De boot is helemaal in die cultuur verweven. Het knappe is dat op de tentoonstelling die moeilijke levensfilosofie van de Molukkers, die ingewikkelde materie, voor het publiek wordt vertaald. En wat nog belangrij ker is: voor kinderen heel speels en aanschouwelijk is gemaakt. De expositie duurt gelukkig nog tot in het volgende jaar. De op bouw is als het ware een deel van mezelf. Ik weet nu ook al dat ik er niet bij wil zijn als ze deze boot gaan afbre ken. Dan neem ik een weekje vakantie.. tekst annemiek ruycrok foto hielco kuipers in hun land opgedane gevoe lens willen uitdrukken", aldus Garth Brooks. Garth Brooks is de eerste om toe te geven dat zijn vernieu wingsdrang op 'Fresh Horses' nou ook weer niet moet worden overdreven. Naar pure pop neigt hij nog steeds niet, al was het i i het i op Nashville georiënteerde 'thuis front' niet voor het hoofd te sto ten. Logisch, als je bedenkt dat hij aan die doelgroep in zes jaar tijd maar liefst 55 miljoen al bums heeft verkocht. Commer cieel succes is voor hem als ar tiest daarom bijna een be staansvoorwaarde geworden, bekent hij. „Natuurlijk hou ik er rekening mee dat die reuze-ver kopen een keer minder zullen worden. Dat kan ook niet an ders, daar ontkomt niemand aan. Stel dat 'Fresh Horses' in Amerika blijft steken op twee miljoen, dan zou ik dat best erg vinden. Daarom werk ik ook hard aan mijn bekendheid in de rest van de wereld, bij wijze van vangnet. Want voor flops ben ik allergisch geworden, vrees ik. Als r i mij r dez jongen ch echt vertrokken." This Is Garth Brooks, Too!', Veronica, uitzending vrijdag 8 december, 23.45 uur. Meer afstand en stilering wenselijk i Eli t Haarlems To neel. Regie Joanna Bilska. Muziek Tony Eyk. Decor: Cees Dam. Met o.a. Ton Lutz en Ann Hasekamp Gezien: 6/12, schouwburg, Leiden. Tweeënzeventig is hij, de joodse architect Matthieu Verdoner, en de oorlogstrauma's hebben hem nog steeds niet klein ge kregen. Toch gaat het deze nacht bijna mis: een confronta tie met een machtswellusteling, veel, een vangrail en een agent in uniform haalt meer verleden bij hem naar boven dan hem lief is. De hele dag vraagt zijn achternichtje uit Australië, op zoek naar haar wortels en stof voor een scriptie, hem de oren van zijn kop: 'Lopen met een ster, hoe voelde dat? Je met z'n allen laten afslachten, hoe kon dat?' Dan is 's avonds een ver jaardagsdiner voor de man die zijn ultieme plan dwarsboomt net een stap te ver. Eli Asser schreef met 'Rem brandt is mijn buurman' een stuk dat zwaar leunt op zijn ei gen levensverhaal. Verdoner groeide op in hartje Amster dam, werkte in een joods gek kenhuis nadat zijn ouders wa ren afgevoerd, vluchtte de dag voordat de complete inrichting op transport werd gezet naar Polen, verloor bijna iedereen, maar overleefde met zijn vrouw en bouwde een succesvol naoorlogs bestaan op. Op het politiebureau spreekt de ver warde architect de agent aan met Herr Leutnant en bestor men de herinneringen zijn geest. In uitgespeelde flash backs krijgt de zaal daar flarden van te zien. Regisseuse Joanna Bilska leek het verhaal vooral duidelijk te willen vertellen. De acteurs wa ren overmatig expliciet in tekst behandeling en mimiek. Zo was er meer dik hout: een holle lach bleef echoënd doorklinken. Hoofdrolspeler Ton Lutz kreeg niet de ruimte die hij verdient, maar zat gevangen in de regie en het ijzeren decor van (Slope raOardiitec t eet Dam, dat wd multifunctioneel was, maar niet mooi. i "i h blijft het boeiend om Lutz aan het werk te zien, net zoals Ann Hasekamp met haar vanzelfsprekende aanwe zigheid. Rembrandt was mijn buur man' maakte als toneelstuk op mij geen grote indruk. Het is niet alleen naar de vorm. maar ook inhoudelijk nogal fragmen tarisch. Minder ontzag voor de schokkende biografische werke lijkheid en meer afstand en sli lering had het stuk paradoxaal genoeg indringender kunnen maken. recensie maarten baanders 'Glottisdans' door Leine Roebana en Norton. Gezien: 6/12, LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. Andrea Leine Harijono Roebana en Paul Sel- wyn Norton hebben enkele maanden geleden met hun voorstelling 'Glottisdans' meegedaan met het Festival International de Nouvelle Danse in Montréal. Uit de reacties van pers en publiek blijkt dat ze ons land zeer goed vertegenwoordigd hebben. Vooral het eerste deel maakte indruk. De enigszins verwarrende titel van dit deel, 'If we could only even if we could', duidt aan wat het publiek kan verwachten. Als uitgangspunt kozen de choreografen Leine Roebana de verwarrende ervaring die optreedt als het lichaam niet meer gehoorzaamt aan de hersenen. De romp, de ledematen, zelfs het hoofd waarin de hersenen zich bevinden, worden voortgestuwd door hun eigen onstuitbare kracht. Hoewel het gevaar groot is dat zo'n gegeven tot chaos leidt, hebben Leine Roebana genoeg structuur in de grillige bewegingen aangebracht om een geheel te laten ontstaan, waar van het be gin tot het eind dezelfde fascinerende kracht van uitgaat. De prachtige muziek bestaat uit on heilspellende donkere tonen, waaruit onverwacht klanken en dreunen losbreken. We zien vier dan sers en één danseres die weerloos uitgeleverd zijn aan de bewegingsscheuten die door hun lichaam gaan. Vooral de armen en schouders spannen en zwaaien wild. Ze worden machteloos voortbewo gen en wervelen over de grond. Vaak lijkt het of iets onzichtbaars hun hoofd pakt en hen mee sleurt. Hoe krampachtig de bewegingen ook zijn, ze worden met zo'n vaart uitgevoerd dat een grote dramatische lading ontstaat. Als de dansers met elkaar geconfronteerd worden zijn hun bewegin gen zeer scherp op elkaar afgestemd, maar har monie blijft uit en de impulsen van hun lichamen drijven hen weer uit elkaar. Sterk is dat met deze zelfde bewegingen ook komische effecten bereikt kunnen worden. Leine Roebana leveren niet hun trefzeker gekozen bewegingsmateriaal een unieke bijdrage aan de moderne dans. De mees terlijke uitvoering van de dansers zorgde voor adembenemende r Minder overtuigend is het tweede deel van 'Glottisdans': 'Sub Rosa' van Paul Selwyn Norton. Dit duet is een vermoeiende aaneenschakeling van ingewikkelde bewegingen, die overigens wel van veel originaliteit getuigen. De danser en de danseres zijn grotendeels ieder voor zich bezig. Hun zwoegende bewegingen worden gecombi neerd met kleine grapjes en gebaren, waarmee ze iets uitbeelden, zoals bij mime. Er wordt van alles opgemeten, ze doen alsof ze met voorwerpen be zig zijn en de danser trekt een zwarte verstikken de muts over zijn hoofd. Maar deze details blijven doelloos, zodat je met vraagtekens blijft zitten. 'Sub Rosa' wordt door Norton een 'torture gar den' genoemd, maar de 1 welling ligt n tedtt DO venop. Doordat relativering ontbreekt, wekt het dansstuk weinig sympathie op.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9