Betogingen gaan door ondanks kou NAVO vreest 'mission creep' in Bosnië Buitenland uis VS begint onderzoek aar praktijken Gingrich )uitse FDP houdt drie (linisters voorlopig aan Gekke-koeienpaniek: geen beefburgers meer op scholen Even een snelle dut Busongeluk in Oostenrijk Zjirinovski: 'Jeltsin kreeg hartaanvallen door mij' bNPERDAG 7 DECEMBER 1995 ri^ames Reston overleden Washington James Reston, die twee Pulitzer-prijzen won in de jjftig jaar die hij voor de New York Times werkte, is gisteren (verleden in zijn huis in Washington. De 86-jarige Reston stierf kn kanker na een langdurig ziekbed, zei zijn zoon Thomas, feston was chef de bureau voor de Times in Washington, en la- k hoofdredacteur. Op latere leeftijd ging hij columns schrijven, Je zeer populair waren. Door tomaat minder prostaatkanker WashingtonGeregeld eten van pizza's, tomatensaus en andere ledingsmiddelen op basis van tomaat vermindert de kans op prostaatkanker. Onderzoekers van de Harvard Universiteit in de 5 meldden dit gisteren in het tijdschrift van het Amerikaanse jationale instituut voor kankeronderzoek. Zij onderzochten het fetgedrag van 47.000 mannen. buchtpijpoperatie Griekse premier De Griekse premier Andreas Papandreou heeft gister middag een operatie ondergaan om de beademing te vergemak kelijken. Zijn artsen besloten een opening in de luchtpijp aan te rengen nadat een verslechtering in zijn toestand was opgetre- tn. Volgens de artsen is de operatie geslaagd en is de toestand n de Griekse premier stabiel. |imon Wiesenthal ereburger Wenen De nazijager Simon Wiesenthal is gisteren tot ereburger jgjJin Wenen benoemd. Bij de uitreiking van de oorkonde noemde g jurgemeester Michael Haupl hem 'een internationaal symbool'. 'Resident Klestil woonde de ceremonie bij. De 86-jarige Wie- jnthal is directeur van het joodse Documentatiecentrum in de istenrijkse hoofdstad. (.aatste Franse kernproef februari De laatste Franse kemproef zal rond februari plaatsvin- jen, heeft de Franse minister van defensie, Charles Millon, gis- i bekendgemaakt. Sinds september heeft Frankrijk vier remproeven uitgevoerd. De wereldwijde verontwaardiging hier- er heeft Parijs ertoe gebracht de oorspronkelijk geplande reeks n acht te beperken tot zes. Intussen vrezen voor vliegramp Een Russisch vliegtuig met 97 mensen aan boord fordt sinds gisteren in het oosten van Rusland vermist. Ge- teesd wordt dat het vliegtuig is verongelukt, aldus een woord- -perder van het ministerie. De Toepolev verdween op zo'n 350 lometer van Chabarovsk, in de omgeving van het plaatsje rossevitsji aan de Tatar-zeeëngte die Sachalin van het vaste- -jnd scheidt. jergie's juwelen in VS teruggevonden De politie van New York heeft gisteren de diamanten ifetting en armband gevonden die op een trans-Atlantische ■jjucht gestolen werden van de Hertogin van York, Sarah Fer- de wandeling Fergie geheten. Een Amerikaanse rachtmedewerker werd op verdenking van de diefstal gearres- terd, meldde British Airways. /ampier van Bytov' aangeklaagd Een Poolse man die bekend staat als de 'vampier ^n Bytov' is gisteren aangeklaagd voor zeventien moorden en tjvee verkrachtingen. De 29-jarige Leszek Pekalski wordt ervan jjeschuldigd tussen 1984 en 1992 veertien vrouwen, twee man- i halfjaar oude baby te hebben vermoord. Jtosemary West gaat in beroep -4-oucesterDe Britse Rosemary West, die vorige maand we- S(fens de moord op tien vrouwen en meisjes werd veroordeeld tot jen maal levenslang, gaat tegen haar vonnis in beroep. Dat heb- jen haar advocaten gisteren gezegd. West heeft gedurende haar even weken durende proces steeds volgehouden onschuldig te Amerikaanse Huis van Af vaardigden heeft besloten •6 onafhankelijke commissie 5' onderzoek in te stellen naar 2 laaide praktijken van zijn Re- 9. blikeinse voorzitter, Newt 2 ïgrich. Dit deelde ncy Johnson van de i ethiek van het Huis gisteren e. 'olgens haar heeft haar com- ssie, die bestaat uit vijf Repu- vijf Democratische aardigden, Gingrich al per zoek komt. Het gaat om jo ironderzoek naar de kwestie lezingen door Gingrich op Universiteit van Georgia. )e Huisvoorzitter wordt er- verdacht deze lezingen, die betaald door voor de belas- aftrekbare schenkingen, te 2' )ben gebruikt voor de finan- dat e ciering van zijn politieke activi teiten. Dit is verboden bij de Amerikaanse wet. Geen onderzoek komt er vol gens Johnson naar vijf andere beschuldigingen tegen Gingrich van schending van de gedrags regels van het Huis en ver menging van politieke en privé- belangen. „Maar dié praktijken dienen wel direct te stoppen", aldus de brief van de commis sie. Zo noemde Gingrich in een speech in het Huis het gratis te lefoonnummer om aan banden van zijn lezingen te komen. De instelling van een onaf hankelijke commissie van on derzoek is de eerste stap van een lange procedure. Aan het eind daarvan moet de commis sie ethiek van het Huis bepalen of zij Gingrich officieel vervolgt of de aanklacht tegen hem ver werpt. j' rwijl heftig werd gespecu- d over een ministerswisse- i hebben de Duitse Liberalen IP) gisteren hun vertrouwen hun drie bewindslieden ver uwd. Voorzitter Wolfgang [■j rhardt zei na crisisberaad van t bestuur dat personele be- op dit moment niet rden genomen. Ook de om eden minister Rexrodt van u anomische zaken treedt voor- |J jig niet af. ïerhardt had eerder laten orschemeren dat twee van de FDP-ministers in het kabi- Kohl later deze maand wel s zouden kunnen aftreden, .sidanks Rexrodts ontkennin- speculeerden talloze Duitse lia de afgelopen dagen dat minister uit teleurstelling en j ;ernis over gebrek aan steun inen de partij zijn functie zou aanwijzing dat Helmut J hl wel degelijk overweegt wij- ingen in zijn ministersploeg aan te brengen, was de mede deling van CDU-fractieleider Wolfgang Schauble aan zijn geestverwanten dat er op 20 de cember een ingelaste vergade ring van het parlement is. De Bondsdag kan dan de nieuwe ministers beëdigen. Gerhardt verwees naar een volgende zitting van het FDP- bestuur op 14 december. Dan wordt de uitslag van een stem ming onder leden bekendge maakt over een omstreden wet. Die voorziet erin het afluisteren van privé-woningen door Duit se inlichtingendiensten te ver gemakkelijken. Niet alleen de positie van Rexrodt blijft onzeker. Zijn par tijgenote Sabine Leutheusser- Schnarrenberger, minister van justitie, kondigde aan af te tre den als de basis van haar partij zich in een schriftelijke raadple ging uitspreekt voor de 'Grosse l^uschangriffwaarbij de poli tie permissie krijgt woningen van vermeende misdadigers af te luisteren. londen hans geleunse correspondent Geen hamburgers en vleespasteitjes meer voor de Britten. Flet land is opnieuw in de ban van de 'gekke-koeienziekte'. Scholen hebben rundvlees van het overblijf-menu geschrapt. Wetenschappers ver klaren demonstratief dat zij en hun familie geen hamburgers en andere produkten waarin rundvlees is verwerkt meer zullen eten. De paniekgolf dreigt desastreuze gevolgen te krijgen voor de Brit se veeboeren. De verkoop van kalfs- en rundvlees is in één maand met meer dan vijf procent gedaald. Vandaar dat staatssecretaris Hogg van landbouw zich gisteren uitgebreid in een slachterij liet filmen en voor de TV-camera's verklaarde dat het Britse kalfs- en rundvlees van uitstekende kwaliteit is en uiterst gezond om te eten. En ja, natuurlijk at hij het zelf ook. Hogg ging niet zover als zijn voorganger John Gummer, die in 1990 zijn vierjarige dochtertje voor het oog van de natie een ham burger in het mondje propte om te bewijzen dat er niets zo gezond is als Brits rundvlees. Maar het helpt allemaal niets, omdat de rege ring niet met harde bewijzen het vermoeden kan weerleggen dat de 'gekke-koeienziekte' door het consumeren van besmet vlees kan overslaan op de mens. Bovine spongiform encephalopatie, de wetenschappelijke naam van de ziekte, werd in Groot-Brittannië voor het eerst in 1986 ge constateerd. Sinds die tijd hebben de Britten geleerd deze naam en die van de menselijke variant Creutzfeld Jakob-ziekte zonder stotteren uit te spreken. Koeien lopen BSE vermoedelijk op door het eten van besmet voer. De ziekte tast het brein aan. Bij mensen leidt het tot spraak-, geheugen- en evenwichtstoomissen en uitein delijk tot de dood. Nog geen jaar geleden was er hevige ruzie tussen Groot-Brittan nië en Duitsland, dat een verbod op de import van Brits rundvlees wilde. Die werd pas bijgelegd nadat de Britten de Europese Com missie ervan hadden overtuigd dat alle voorzorgsmaatregelen en voorschriften strikt werden nageleefd. Maar een paar maanden ge leden begon de paniek in Groot-Brittannië zelf. toen een krant een vertrouwelijk stuk publiceerde waarin verband werd gelegd tussen BSE en het overlijden van een boer aan Creutzfeld Jakob. De boot was aan toen de eminente hersenchirurg en regerings adviseur Sir Bernhard Tomlinson verklaarde dat het eten van pro- dukten waarin kalfs- en rundvlees is verwerkt tot de gevreesde ziek te kan leiden. Het gaat om resten van kalf en koe zoals ruggemerg, ingewanden en hersenen, die worden verwerkt in worstjes, burgers en de hier geliefde vleespasteitjes. Vervolgens bleek dal in slachterijen af en toe de hand werd ge licht met de voorschriften. De door Tomlinson genoemde 'verbo den delen' van kalveren en runderen bleken niet, zoals de voor schriften luiden, te worden weggegooid, maar werden tot vleespro- dukten verwerkt. Dat betekende een nieuwe klap voor de pro- vleescampagne van de regering. Nieuwe statistieken die moeten aantonen dat het aantal besmet te beesten sinds een top van 36.681 met dertig procent was ge daald, halen niets uit. Ook vergelijkingen met andere landen slagen er niet in de gemoederen tot rust te brengen. In Groot-Brittannië overleden in 1994 54 mensen aan de ziekte, in Duitsland waren dat er 58 en in Frankrijk 47. Het aantal AIDS-lijdcrs en kankerpatiënten is groter en het risico op Creutzfeld Jacob-ziekte moet worden ver geleken met de kans op het winnen van de lotto, verklaarde de vleeslobby onvervaard. Het probleem is echter dat de ziekte een incubatietijd heeft van dertig jaar. Dat maakt het vrijwel onmogelijk om op korte termijn te kunnen aantonen dat er geen verband bestaat tussen BSE en CJ. Dus blijft voor veel Britten het broodje hamburger een tijdbom. De grote winkelketens hebben intussen al alarm geslagen. Alleen McDonalds ziet de toekomst optimistisch tegemoet. Met de ver koop van burgers is niets mis, verklaarde het concern gisteren. Heel Frankrijk maakt zich op voor een nieuwe golf van betogingen in Parijs en de andere grote steden tegen de hervormingsplannen van premier Juppé. De protesten en stakingen gaan hun derde week in en ditmaal in de kou. De winter lijkt definitief begonnen. Toch zijn er ook tekenen dat de staking langzaam lijkt te verlo pen. Volgens France Telecom staakte gisteren nog maar 20 procent van de werknemers; de helft van het aantal de dag er voor. En de PTT meldde dat nog slechts 77 van de 139 sorteer- centra gesloten bleven, zeven minder dan op dinsdag. Maar vanmorgen ging ook het onderwijzend personeel massaal de straat op. Vrijwel al le scholen in het land zijn dicht. Gevolg: buurtbewoners hebben zich georganiseerd, opdat er tenminste volwassenen zijn om op de kinderen van de wijk te passen. Ook grootouders zijn daarvoor 'gecharterd'. Daarnaast verschenen er van ochtend wegblokkades, waartoe bonden van werknemers in het wegtransport hadden opgeroe pen. Vrachtwagens blokkeerden de oliehaven van Fos bij Mar seille, en er waren langzaam- aan-acties op de snelweg dwars door het Normandische Caen. Veel automobilisten gooien hun benzinetank vol uit angst voor eventuele komende tekorten. Er gaan geruchten dat mensen aan het hamsteren slaan. In de win kels is overigens niet veel te merken van tekorten. Ook het vliegverkeer dreigt behoorlijk in de war te raken, doordat een deel van de lucht verkeersleiders het werk stil wii leggen. De arbeidsbureaus zijn gesloten, net als veel banken en de loketten van het zieken fonds. En er is bijna geen post. Het gevangenispersoneel heeft voor zondag acties aangekon digd. Dat mag evenwel niet sta ken, daarom draaien hun acties waarschijnlijk uit op het verval len van het bezoekuur. De veer boten van en naar Corsica drei gen zondag uit de vaart te gaan. De vakbondsvoormannen Viannet van de nauw met de communistische partij verbon den federatie CGT, en Blondel van de op het moment het felst tegen de regeringsplannen ge kante FO, peinzen er niet over de druk van de ketel te halen. Viannet heeft vanmorgen nog opgeroepen het terrein vooral niet aan premier Juppé te laten. Net als Blondel vindt hij dat de premier doof blijft voor argu menten, en zich opsluit in zijn eigen, koude logica. Bovendien viert de CGT deze week zijn 100ste verjaardag, en dat zet niet aan tot het sluiten van compromissen. De populariteit van president Chirac en van premier Juppé daalt intussen met sprongen. Zes op de tien Fransen zijn vier kant tegen hun aanpak. Maar iedereen houdt voet bij stuk, en het ziet er niet naar uit dat vóór het weekeinde nog een oplos sing in zicht komt. brussel alv knol correspondent De NAVO maakt zich grote zor gen of de Europese Unie en de andere landen die de civiele we deropbouw van Bosnië ter hand moeten riemen, wel op tijd hun zaken voor elkaar zullen heb ben. De eerste donorconferen tie, die geld voor die wederop bouw moet opleveren, vindt pas in januari volgend jaar plaats. Deze maand wordt er alleen op ambtelijk niveau over gespro ken. De komende twee dagen wordt in Londen vergaderd over de organisatie van de civiele kant van het Dayton-akkoord over Bosnië. De NAVO is bang dat de troe pen van de vredesmacht straks worden opgezadeld met allerlei burgertaken, waardoor de mili taire missie in gevaar kan ko men. De NAVO is als de dood voor 'mission creep', zoals in militair jargon het uitvoeren van allerlei oneigenlijke taken door gevechtstroepen wordt be titeld. Het is niet de bedoeling dat de troepen van de zogeheten Implementatiemacht (I-For) bijvoorbeeld helpen bij de rege ling van het vluchtelingenpro bleem, het opzetten van politie diensten of zelf politietaken gaan uitvoeren. Een NAVO- woordvoerder noemde het gis teren cruciaal dat de civiele we deropbouw sneller van de grond komt. „I-For mag geen substituut worden voor de wederop bouw", werd gisteren ook ge zegd op de bijeenkomst van de NAVO en zijn coöperatiepart ners uit Midden- en Oost-Euro pa. Er zullen zeker dertien Mid den- en Oosteuropese partners van de NAVO aan I-For deelne men, waaronder Rusland. Als veertiende niet-NAVO-land zal Pakistan meedoen. Volgens minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken zal de uitvoering van het vre desakkoord van Bosnië ook de lakmoestest worden voor de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). De OVSE, die vandaag in Boed apest vergadert, moet onder meer toezien op de voorberei ding en het verloop van de voor Bosnië voorziene democrati sche verkiezingen. Van Mierlo noemde het gisteren in Brussel 'een geschenk uit de hemel', dat de OVSE hiermee 'zijn be staansreden zichtbaar kan ma ken'. Er zit echter ook een keer zijde aan: „Als ze het verpesten, is het ook afgelopen met de OV- M Inmiddels lijkt het vrijwel ze ker dat Pieter Feith, de tweede man bij de Nederlandse NAVO- delegatie in Brussel, de politiek adviseur wordt van de opperbe velhebber te velde, de Ameri kaanse admiraal Ixrighton Smith. Jonkheer Feith moet de contacten onderhouden tussen Smith en het NAVO-hoofdkwar- tier in Brussel. Volgens Van Mierlo wordt Feith 'een echte politiek adviseur met ruimte'. De Nederlandse regering is niet van plan militairen aan te bieden voor de vredesmacht van de VN in Oost-Slavonië. Dat blijkt uit reacties van de minis ters Van Mierlo en Voorhoeve gisteren. De VN werken aan een nieuw mandaat voor de vredes macht in het door Serviërs be zette gebied, tussen Servië en Kroatië. Oosttimorezen zijn vandaag op nieuw ambassades in de Indo nesische hoofdstad Jakarta bin nengedrongen. In de Neder landse vertegenwoordiging bi vakkeren er 55, in de Russische 49: 47 mannen en twee vrou wen. De Oosttimorezen protes teren met hun actie tegen de Indonesische bezetting van de vroegere Portugese kolonie Oost-Timor. Of zij ook politiek asiel willen aanvragen, is nog niet duidelijk. De Indonesische minister van buitenlandse zaken heeft ge zegd dat de actievoerders uit Indonesië mogen vertrekken. Eerder al konden tientalllen Oosttimorezen door middel van ambassadebezettingen naar Portugal gaan. Oost-Timor was tot de Indonesische invasie twintig jaar geleden, een Por tugese kolonie. Berlijn» De kerstmannenverhuurdienst van studenten in Berlijn beleeft gouden tijden. Jaarlijks houden deze 'Heinzelmannchen' een grote bijeenkomst ter lering en vermaak. Dat er dan een enkeling, verborgen in de menigte, snel een uiltje knapt, wordt hem niet kwalijk genomen. FOTO REUTFR moeten, liegen ze. Ze verkopen hun lichaam, omdat hun vaders geen kleren of make-up voor hen kunnen kopen". Waarne mers zien in deze tirade een bij na wanhopige poging verloren electoraal terrein terug te win- Jeltsin begint zich overigens ernstige zorgen te maken over een vreedzaam verloop van de verkiezingen op 17 december. De mysterieuze dood van een liberale afgevaardigde vorige week, de bomaanslag op het bureau van een ultra rechtse parlementariër dinsdag en drei gementen uil de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië, heb ben hem gealarmeerd. De vrees dat Tsjetsjeense ex tremisten met alle middelen, in clusief aanslagen in en rond Moskou, de verkiezingen willen beïnvloeden, groeit met de dag. Jeltsin heeft doorgezet dat ook in de opstandige deelrepubliek op 17 december gestemd gaat worden. Ook gisteren hebben de on derzoeksbureaus een overwin ning voorspeld voor de herbo ren communisten en andere conservatief-linkse partijen bij de verkiezingen. Oosttimorezen weer in ambassades JAKARTA Rtr-DPA-ANP Militaire taken van I-For kunnen in de knel komen salzburg Bij een ernstig busongeluk in de Oostenrijkse provincie Salzburg zijn gisteren zeker tien mensen omgekomen en 33 zwaar gewond. De bus, een dubbeldekker uit Beieren, was met 42 inzittenden op de terugreis naar München, toen ze in de omgeving van St. Gilgen op een tegenlig ger botste en in het ijskoude Wolfgang-meer terechtkwam. De bus kwam nagenoeg geheel onder water te liggen. De brandweer moest de dubbel dekker met een takelwagen uit het meer lichten. FOTO EPA DORIS WILD moskou hans hoogenpuk correspondent De Russische extremist Vladi mir Zjirinovski, die gezien de nationalistische en patriottische concurrentie moet vrezen heel wat stemmen kwijt te raken, haalde gisteren weer eens ou derwets uit. „Jeltsin is er van daag de dag net zo aan toe als Brezjnjev in 1982. Ze zetten hem binnen of ze zetten hem buiten. Het is een sprekende pop", verklaarde hij op de Rus- sischeTV. Zjirinovski, die eerst had ver kondigd dai de QA achter Jeltsins hartaanvallen zat, kwam nu met een andere lezing. Hij eiste de persoonlijke verant woordelijkheid op. „Toen ik in juli met hem sprak, zei ik: 'Boris Nikolajevits (Jeltsin - red.), het land is een puinhoop, de fabrie ken staan stil, de mensen heb ben honger, zijn ziek en ster ven'. Toen werd hij knalrood, helemaal groen en was ziek", aldus Zjirinovski. Zjirinovski's zus, die ook voor zijn partij kandidaat is, verklaar de vorige week nog dat haar broer al 2,5 jaar niet door Jeltsin was ontvangen. Voor de vaders had Zjirinovs ki ook nog een boodschap: „Russische vaders, waar zijn jul lie dochters? Jullie weten dat ze op straat lopen, maar als ze zeg gen dat ze hun vriendje ont-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7