'Evolutieleer in schoolonderzoek 'Wij zitten hier in het centmm van de Europese koopkracht' Binnenland Laatste dienstplichtigen uchtmacht zwaaien af Ouders, leraren en leerlingen willen allochtone taalles binnen schooltijd 'Beddenreductie treft chronisch zieken' 'Wie weigert wordt heus niet gelijk over de grens gezet' Tien procent Nederlanders begrijpt simpele tekst niet Jpo I 'NDERDAG 7 DECEMBER 1995 I Prinses Margriet in top Rode Kruis den haag Prinses Margriet is op de 26ste Internationale Rode- Kruisconferentie benoemd tot lid van de Standing Commission, het negen leden tellende hoogste bestuursorgaan van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan. De conferentie begon op 3 de cember en duurt nog tot 7 december. Op de agenda staat de be scherming van burgerslachtoffers tegen de gevolgen van oorlog centraal. Bescherming van vrouwen en kinderen en het gebruik van landmijnen zijn enkele van de onderwerpen die daarbij aan bod komen. Verder tracht de conferentie tot betere naleving van het Humanitair Oorlogsrecht te komen. Minder migratie Turkije en Marokko den haag Steeds minder Turkse en Marokkaanse jongeren trou wen met een partner uit het land van herkomst. De migratie vanuit deze landen gaat hierdoor verder omlaag.x Dat is een van de resultaten van een onderzoek dat het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut (NIDI) in opdracht van het mi nisterie van justitie. De omvang van de immigratie vanuit Tur kije en Marokko wordt tegenwoordig voor een belangrijk deel bepaald door huwelijksmigratie. De huidige generatie jonge Turken en Marokkanen wil echter meer en meer zelf uitmaken met wie ze trouwen en zo valt de keus steeds vaker op een al in Nederland wonende man of vrouw. Groningse scholier neergestoken wiNSUMEen scholier is gistermiddag met een mes neergesto ken op het perron van het Groningse station Winsum. Het slachtoffer moest worden behandeld door een dokter en is voor verder onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De jongen kwam met de trein vanuit Roodeschool. Kort nadat hij was uit gestapt, ontstond op het perron een schermutseling. De dader stak de scholier met een mes en vertrok met de trein naar Gro ningen. Naar hem wordt gezocht. De politie heeft een duidelijk signalement. Bende autodieven opgerold sittard De politie in Zuid-Limburg heeft gisteren een bende autodieven opgerold die op grote schaal dure personenauto's heeft gestolen en geëxporteerd naar Griekenland. Twee mannen en een vrouw uit Brunssum en een man uit Landgraaf zijn aan gehouden. Al op 23 november werden in deze zaak drie mannen Uit Heerlen en een man uit Maastricht opgepakt. De hoofdver dachte, een 23-jarige man uit Heerlen, zou opdracht hebben ge geven voor de diefstallen van voornamelijk BMW's en Merced- essen. Handlangers stalen en demonteerden de wagens. De on derdelen werden in Griekenland verkocht. Geld voor Euregionale samenwerking Maastricht Brabant, Limburg en Zeeland en vijf aan Nederland grenzende Vlaamse provincies krijgen in het kader van de Inter- reg-II-overeenkomst tot het jaar 2000 153 miljoen gulden steun van de Europese Unie. Het geld is bestemd voor een grensover schrijdend samenwerkingsverband tussen Nederland en België in de Euregio Maas-Rijn en de Benelux op het gebied van eco nomie, technologie, milieu en ruimtelijke structuur. De totale investering voor Euregionale samenwerking bedraagt ongeveer driehonderd miljoen gulden. Eerste politiewagens met zwarte doos prinsenbeek Het politieteam Prinsenbeemden heeft als eerste in Nederland zijn wagens uitgerust met een zwarte doos. De doos registreert het rijgedrag van de chauffeur tot in de kleinste de tails. Bij een ongeval worden alle relevante gegevens van dertig seconden vóór tot vijftien seconden na de klap opgeslagen. De zwarte doos, OOG (Opname Ongevals Gegevens), meldt ook schade die wordt aangebracht als de wagens geparkeerd staan. De doos laat zien welke snelheden gereden zijn, of de remmen goed werkten, geeft aan wanneer de chauffeur licht- en ge luidsignalen gebruikte en noteert de krachten die bij een aanrij ding tussen twee voertuigen vrijkomen. 'Beulen' van kat naar psychiater almelo De twee Almelose jongens (17 en 12 jaar oud) die heb ben bekend dat ze vorige maand een kat in brand hebben gesto ken, moeten meewerken aan een persoonlijkheidsonderzoek. Dat heeft kinderrechter Derks gistermiddag bepaald bij de be handeling van de strafzaak. Dp kater, Poesje genaamd, stierf als gevolg van de mishandeling. Op last van de kinderrechter heb ben de jongens via een excuusbrief in regionale kranten hun spijt betoond over het mishandelen van het beestje. De jongens worden er ook van verdacht een andere poes te hebben gebruikt als voetbal. foLgende week aatste dienstplichtigen van de uchtmacht af. Staatssecretaris rnelich Meijling van defensie n de bevelhebber van de lucht- nacht luitenant-generaal Dros- nemen dinsdag officieel af- cheid van de laatste 48 dienst- ilichtigen in het officierscasino n Soesterberg. In 1993 besloot le regering de opkomstplicht af e schaffen en per 1 janurari schakelt de krijgsmacht ;eheel over naar een beroepsle- De laatste dienstplichtigen an de marine en de landmacht vaaien af in december volgend ar. Bij de luchtmacht bestond wintig procent van het totale Duidelijke taal van de demonstranten die gisteren naar Den Haag kwamen. Ze protesteerden tegen het voor nemen om les in eigen taal en cultuur niet langer binnen schooltijd te geven. foto anp paul stolk Zeker tweeduizend ouders, leer lingen en leerkrachten hebben gisteren in Den Haag geprotes teerd tegen het kabinetsvoorne men het onderwijs aan al lochtone kinderen in hun eigen taal niet langer binnen school tijd te geven. Volgens de actie voerders dreigt het onderwijs in eigen taal en cultuur (OETC) daardoor naar het tweede plan te verschuiven. De demonstran ten boden de vaste kamercom missie voor ondeiwijs een peti tie aan. De commissie buigt zich vandaag over het onder werp. Ongeveer 65.000 allochtone kinderen krijgen 2,5 uur per week onderwijs in hun eigen taal. Het gaat vooral om les in Turks en Arabisch. Volgens het actiecomité, dat wordt gesteund door de onderwijsbond ABOP, geeft het plaatsen van het on derwijs in allochtone talen bui ten het reguliere lesprogramma veel problemen. OETC wordt dan niet langer als volwaardig beschouwd. Ouders worden ge dwongen een keuze te maken tussen het taalonderwijs en an dere activiteiten buiten school tijd, zoals sport en muziekles. Ook vreest het comité voor de positie van de ongeveer 1.000 leerkrachten OETC. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) vindt het niet juist dat allochtone leerlingen een deel van het reguliere onder wijsprogramma missen om les in hun eigen taal te krijgen. Het OETC, tegenwoordig 'onderwijs in allochtone levende talen' (OALT) geheten, vindt ze een goede zaak, mits buiten school tijd. Ze wil de verantwoordelijk heid voor dat onderwijs overhe velen van het Rijk naar de ge meenten. Die kunnen volgens haar het best bepalen waar be hoefte aan is. Leerlingen van verschillende scholen kunnen dan samen lessen in één taal volgen. .personeelsbestand uit dienst plichtigen. Het ging daarbij jaarlijks om ongeveer 4.000 man. Het overgrote deel van hen vervulde een functie op sol- daats- of korporaalsniveau, met name in de bewaking. Daar naast zette de luchtmacht dienstplichtigen in op tech nisch, operationeel-ondersteu- nend en administratief gebied. Voor al deze taken trekt Defen sie Beroeps Bepaalde Tijd-per- soneel (BBT-ers) aan. De 10.000 jongens die nog moeten opkomen, krijgen voortaan maximaal een halve dag studieverlof per week en een volledige vergoeding van de studiekosten bij het behalen van een diploma. utrecht De beddenreductie in zieken huizen dupeert reumapatiën ten en andere chronisch zie ken. Acute patiënten gaan vóór. Daardoor komen chro nisch zieken op de wachtlijst terwijl ook zij ziekenhuiszorg nodig hebben. Dit zei voorzit ter Van der Linden van de Ne derlandse Vereniging voor Reumatologie gisteren in Utrecht bij de uitreiking van de Galenus-prijs. De onderschei ding gaat naar middel Enablex dat wordt ge bruikt bij de behandeling van gewrichtsontstekingen. Volgens Van der Linden is thuiszorg een oplossing voor reumapatiënten. „Maar een aanzienlijk deel van de patiën ten loopt uiteindelijk thuis vast en heeft ziekenhuiszorg nodig. Bij een acute gewrichtsontste king is ziekenhuisopname, met medicatie, fysiotherapie, ergo therapie en eventueel opera ties door een reumachirurg, de aangewezen behandeling", zegt Van der Linden. Volgens de reumatoloog be steden de ongeveer 7.000 huis artsen in Nederland gemiddeld twintig procent van hun tijd aan patiënten met reumati sche klachten. Ongeveer drie miljoen mensen hebben van die klachten. De verwachting is dat het aantal patiënten door de vergrijzing toeneemt. Het in de prijzen gevallen middel Enablex is wel in Ne derland geregistreerd maar nog niet verkrijgbaar. Van der Linden hoopt dat het middel volgend jaar beschikbaar komt. Adviesgroep bovenbouw HAVO en VWO tegen idee Netelenbos I)e evolutietheorie hoeft niet per se deel uit te maken van het centraal schriftelijk eindexamen. De stuurgroep die het ministerie van onderwijs adviseert over vernieuwin gen in de bovenbouw van HAVO en VWO, vindt dat de evolutieleer beter kan worden ingepast in de schoolon derzoeken. Zo blijft de mogelijkheid open om in de klas het bijbelse scheppingsverhaal te behandelen naast de evolutietheorie. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs), vindt wél dat de evolutieleer onderdeel moet zijn van het 'centraal schriftelijk.' den haag gpd De stuurgroep Profiel Tweede Ease doet haar aanbevelingen in een advies over de inhoud van diverse examenvakken. Het rapport is een onderdeel van plannen om de gehele boven bouw van HAVO en VWO op nieuwe leest te schoeien. De voorgestelde invoering van een examen-dossier, dat de school toetsen moet vervangen, springt daarbij het meest in,het oog. Volgens de stuurgroep kan de evolutieleer beter opgenomen worden in het schooldossier n plaats va chriftelijk. van de leerling i het centraal i voornaamste re keuze noemt de groep dat het gaat om een maatschappelijk gevoelig onderwerp. De stuurgroep rakelt met haar afwegingen weer een discussie op die afgelopen zomer begon na publicatie van het voorstel van de Koninklijke Academie van Wetenschappen (KNAW) de evolutieleer in het vervolg cen traal te examineren. Sinds vorig jaar maakt de theorie voor het eerst verplicht deel uit van de schoolonderzoeken op alle scholen voor voortgezet on derwijs. Volgend jaar wordt het ook verplicht voor MAVO en be roepsonderwijs. Netelenbos staat op het standpunt dat de evolutieleer uiteindelijk schriftelijk geëxami neerd dient te worden. Voordat zij daarover een beslissing wil nemen, zoekt zij nadere advie zen Een van dè adviezen was die van de stuurgroep. Onder wijsraad en deskundige leer krachten en hoogleraren moe ten hun adviezen nog uitbren gen. De commotie die is ontstaan over de plannen met betrekking tot de evolutietheorie, dreigt de ingrijpende veranderingen in het onderwijs op 11AVO en VWO te overschaduwen. De voorstellen, die rond de eeuw wisseling moeten zijn inge voerd, verplichten de leerling veel zelfstandiger te werken dan tot nu toe het geval was. De rol van de docent wordt er een van begeleider. Minister Dijkstal biedt eerste inburgeringscontracten aan utrechtanp Utrecht zo 1.500 nieuwkomers wegwijs maken in de Nederlandse samenleving. Hoewel al jaren over allerhande inburgerings- roules is nagedacht, vertoont de nieuwbakken overeenkomst volgens sommige betrokkenen nog onvolmaaktheden. Zo verloopt de aansluiting op de beroepspraktijk stroef. Verder kampen veel ge meenten nu al met lange wachtlijsten voor de taallessen. Vluchtelingenwerk Nederland vindt dat het vervolgtraject niet goed is uitgewerkt. Woordvoerder Holthuizen: „Inburgering vergt meer dan beheersing van de Nederlandse taal Ook willen wij dat er een eerlijk beeld wordt gege ven van de toekomstverwachting. Wanneer ie mand het traject heeft doorlopen, betekent dat niet dat er meteen een baan beschikbaar is." Er was ook forse kritiek op de korting op de uit kering voor een vluchteling die de cursus niet volgt. Entzinger: „Na het plan om onwilligen te korten op de bijstand, viel iedereen over ons heen. Natuurlijk wordt iemand die niet meewerkt niet meteen de grens overgezet. De sanctie heeft ook positieve kanten. Vrouwen krijgen soms geen toestemming van hun man onderwijs te volgen, terwijl ze dat wel willen. Die sanctie is een mooie stok achter de deur. Excessen dat mensen die twintig jaar in Nederland wonen nog steeds de taal niet beheersen, proberen we zo uit te ban- Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) heeft gis teren in Utrecht aan tien 'nieuwkomers' een in burgeringscontract aangeboden. Met die over eenkomst verplichten uitkeringsgerechtigde bui tenlanders, die erkend zijn als asielzoeker of in hel kader van gezinshereniging in Nederland ko men wonen, zich vanaf 1 januari taal- en maat- schapijlessen te volgen. Als zij die afspraak niet nakomen, kan een korting op de uitkering volgen. De gemeente met wie de nieuwkomer het con tract afsluit is verplicht maatschappelijke vor ming en onderwijs aan te bieden. Nieuwe inwo ners die niet afhankelijk zijn van sociale voorzie ningen, mogen zelf bepalen of ze de cursus vol- gen. Binnenlandse Zaken heeft in samenwerking met de hoogleraar minderhedenbeleid Entzirtger een model-inburgeringscontract ontwikkeld. Ge meenten kunnen die overeenkomst vervolgens naar eigen inzicht invullen. In Utrecht werken de afdeling sociale zaken, het Bureau Nieuwkomers, de stichting Vluchtelingenwerk en verschillende onderwijsinstanties intensief samen bij de bege leiding van nieuwkomers. In 900 uur krijgen de nieuwkomers les in de Nederlandse taal, een cur sus maatschappijkennis, training in sociale vaar digheden en een oriëntatie op de arbeidsmarkt. Een afsluitende toets volgt. In het nieuwe jaar wil Ongeveer tien procent van de Nederlandse beroepsbevolking heeft grote moeite om een sim pele tekst te begrijpen en een voudige rekensommen te ma ken. Dat komt neer op ongeveer één miljoen mensen. In inter nationaal opzicht is dat percen tage niet slecht. In andere Wes terse landen gaat het om vijftien tot twintig procent. Daar staat tegenover dat Nederland be trekkelijk weinig mensen met een hoge graad van geletterd heid telt. Dat blijkt uit een gisteren ver schenen rapport van de OESO, de organisatie van geïndustriali seerde landen, over de 'functio nele geletterdheid' van de be roepsbevolking. Het is geba seerd op onderzoek in Neder land, Canada, Duitsland, Polen, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. In Nederland werden 3.000 mensen aan een test onderwor pen. Daarbij ging het om de vraag of ze artikelen, formulie ren en grafieken kunnen begrij pen en bijvoorbeeld de prijs van hun boodschappen kunnen uit rekenen. Het gaat dus niet al be- het kunnen li maar ook om het kunnen grijpen. Het onderzoek richtte zich dan ook niet louter op an alfabetisme, aldus de Neder landse wetenschappers die aan het onderzoek meewerkten. Volgens de onderzoekers haalt een groot deel van de Ne derlandse beroepsbevolking een goed gemiddeld niveau. Relatief weinig mensen hebben proble men, maar de groep die het hoogste niveau baalt is ook vrij beperkt. Dat beeld verschilt raakt er een beetje uit, zegt ir- I. Hanse, die voor het ministe rie van economische zaken be drijven naar ons land probeert te halen. Uit een recent onderzoek van Buck Consultants blijkt dat 22 procent van buitenlandse inves teerders, die naar Europa kwa men, in de periode 1991-94 voor Nederland koos. Wie vraagt naar de sterke kan ten van Nederland hoort overal dezelfde antwoorden: rustig, stabiel land, meertalige bevol king, goede verbindingen en prima banken en financiële in stellingen. Die zijn essentieel voor de vestiging van bedrijven. En de files? Ga maar eens in Londen, Parijs, Brussel of Ber lijn kijken. „Nederland doet het relatief goed hier", oordeelt J. de Beau fort Wijholds van het Interna tionaal Monetair Fonds in Was hington. Prof. I. Blommestein. econoom bij de club van geïn dustrialiseerde landen OESO: „Er is in algemene zin een be hoorlijk positief oordeel over Nederland, om daar zaken te doen". Het zijn vooral Japanse en Ame rikaanse bedrijven die deze kant op komen. Hanse van het Com missariaat voor Buitenlandse Investeringen (CBIN) is heel stellig: „De'duizend grootste be drijven in Japan komen naar Europa. Japan is te klein voor hen." R. de Vilder van de Am sterdamse Kamer van Koop handel: „Wij zitten in het cen trum van de Europese koop kracht." Het CBIN richt zijn pijlen ook op de Verenigde Staten. „Daar zijn een paar honderdduizend bedrijven, waarvan vele kleine re, die best in staat zijn om de oversteek te maken." Omdat de economie in de VS niet lijkt op te houden met groeien, heeft tachtig procent van de lopende CBIN-projecten daar plaats. Een sterk Nederlands punt Ierland en Luxemburg proberen dat inmiddels te kopiëren is de Rotterdamse belastingin specteur. Topambtenaren van Economische Zaken spreken zelfs liefkozend over 'de vrind jes in Rotterdam'. Daar kunnen buitenlandse investeerders af spraken maken teneinde nare fiscale verrassingen te voorko men. Al die positieve geluiden bij el kaar opgeteld, is het eigenlijk wonderlijk dat buitenlandse on dernemingen niet massaal naar Nederland komen. Drs. A. J. Weitenberg van de Bra bantse bedrijvenlobby BOM: „In Vlaanderen, Spanje en Ier land worden volop voordelige leningen aan buitenlandse in vesteerders gegeven." „Frankrijk verscheurt energiere keningen en geeft op last van hogerhand grond weg", ver moedt drs. F. Migchelbrink.ex- CBIN en nu bedrijvenlokker bij het noordelijk NOM. „Maar we willen in Nederland ook geen bedrijven die na een paar jaar weer vertrekken." Stilstand is achteruitgang. Dat geldt ook voor het vestigingskli maat. Consultant R. Buck: „In Wychen bij Nijmegen stond een Amerikaanse fabriek die na de overstroming met het hele ma chinepark naar Frankrijk is ge trokken. Eén op de vier buiten landse bedrijven in Frankrijk zou na een uitslaande brand zijn heil buiten Frankrijk zoe ken." Ook het International Institute for Management Development in Lausanne, dat Nederland on langs goede rapportcijfers toe kende. wijst op het belang van bijblijven in een snel verande rende wereld. Prof, S. ïarelli. „Swissair laat een deel van zijn boekingen in Bombay afhande len. Amerikaanse banken ge bruiken Ierland om financiële gegevens te verwerken. India en de Filipijnen hebben een bloei- endesoftware-industrie." De VN-organisatie voor handel, hulp en ontwikkeling Unctad wijst uit een iets ander gezichts punt op de noodzaak om be weeglijke multinationals in het oog te houden. „Zij waren de laatste jaren zeer actief met in vesteringen, maar weinig banen gingen van het westen naar ont wikkelingslanden. I Iet ging er vooral om natuurlijke grond stoffen te exploiteren en nieuwe markten aan te boren, in de meeste gevallen meer dan al leen de goedkope arbeid." R. Koedijk van KPMG heeft het over 'pro-actief beleid'. Zijn col lega Peer benadrukt evenzeer dat „we niet achterover moeten leunen". De collega's van Moret zien ook dat er niet zoveel rek meer zit in het aantrekken van méér buitenlandse bedrijven. „De lonen in Nederland zijn hoog, dus je kunt alleen dingen maken die veel waard zijn", stelt een hoge IMF-ambtenaar. „Je hebt een goed onderwijssys teem nodig, anders zijn er on voldoende hoogopgeleide werknemers". Dit is het tweede deel van een serie over de Nederlandse eco nomie. De eerste aflevering stond in de krant van 6 decem- sterk van de situatie in de VS. Daar zit ruim twintig procent op het laagste niveau, maar scoort ook meer dan twintig procent op het hoogste niveau. In Nederland ligt die laatste ca tegorie enkele procenten lager. Zweden komt in de internatio nale vergelijking op alle fronten als beste uit de bus, Polen als slechtste. Dat gelijkmatige beeld in Ne derland komt ook naar voren als gekeken wordt naar beroe pen. Nederlandse managers en leidinggevenden zitten minder vaak in de hoogst scorende groepen dan in andere landen. Dat geldt ook voor technici. Daar staat tegenover dat Neder land bij de administratieve be roepen, in de dienstverlening en in de landbouw een hoger ni veau van geletterdheid kent dan in ander landen. AKZO sluit fabriek Arnhem arnhem gpd AKZO Nobel heeft definitief be sloten dal de fabriek voor rayonbandengarens in Arnhem wordt gesloten. Bij de fabriek werken op dit moment 350 mensen. Omdat de vestiging op het industrieterrein Kleefse Waard zwaar verliesgevend is, wil Akzo Nobel de sluiting zo snel mogelijk doorvoeren. Het is niet uitgesloten dat de poorten r dicht gaan. De fabriek kar grote problemer ste oorzaak daar als grondstof ipt al jai De belangrijk- ran is dat rayon or autobanden eds wordt rangen door polyester. Toen de prijs voor grondstoffen onlangs ver der omhoog ging, stapten nog meer fabrikanten over op po lyester.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5