Kamer valt Schmitz fel aan op asielbeleid Doek valt voor overblijfsel corporatisme 1 Binnenland Hoon is Heerma's deel na afzwakken van motie Nederland wel degelijk grootste e verander drugs aan Frankrijk uurwerkcampagne grappig ard en minder persoonlijk Trekpaard 'Gynaecoloog had dood tweeling kunnen voorkomen' pNDERDAG 7 DECEMBER 1995 kiieuwe ronde hypotheekverlaging fPuwARDENDe hypotheekrente lijkt opnieuw omlaag te gaan. ferzekeraar FBTO zet deze keer het offensief in, de verwachting dat de andere zullen volgen. De tarieven voor rentevaste pe- oden van twee of vijf jaar dalen met 0,3 procent. Een tweejarige ning met nationale hypotheekgarantie komt daarmee op een ist rentepercentage van 4,7 procent. Voor een vijfjarige lening, )or de Friese verzekeraar het meest afgesloten, geldt een tarief 5,9 procent. irm kind geld geven mag van fiscus n haag Ouders die kinderen boven de 27 jaar met een bij- andsuitkering financieel helpen om hun kansen op de arbeids- arkt te vergroten, mogen dat bedrag aftrekken voor de inkom enbelasting. Dat blijkt uit een uitspraak van de Belastingkamer m de Hoge Raad. De Raad vond het terecht dat een vader zijn l-jarige ongehuwde dochter ondersteunde door haar opleiding de Verenigde Staten te bekostigen. De vrouw was afgestu urd (HBO) docent drama en kon niet aan de bak komen. De ïlastinginspecteur en vervolgens het Gerechtshof in Amster- im vonden dat de vader zijn dochter hét geld (16.000 gulden) had moeten lenen. Algemeen Nederlands Persbureau CPD Idese pyromaan mag niet terug in cel inhem Justitie in Arnhem wijst het verzoek af van de Edese py- imaan om zich vrijwillig achter de tralies te laten zetten. Vol- ïr. P. Heer van het parket van de procureur-generaal in ïihem ontbreekt de wettelijke grondslag om op het verzoek in gaan. Justitie zou daarmee de grenzen van het rechtssysteem ireiken, aldus de woordvoerder. De man, die was veroordeeld ior tientallen brandstichtingen, kwam door een fout bij justitie irige week vrijdag op vrije voeten. Verzuimd was om voortzet- n de voorlopige hechtenis tot aan het hoger beroep te re ilen. leer gif op buitenlandse groenten n haag Geïmporteerde groenten en fruit bevatten in vergelij- et Nederlandse produkten gemiddeld vier keer zo vaak te oge gehaltes aan bestrijdingsmiddelen. Dat meldt het onder- jeksinstituut Rikilt van het ministerie van landbouw vandaag een rapport. De instelling is betrokken bij de controles op frestanten op agrarische produkten. Op gemiddeld 1,5 procent i de groente en het fruit die vorig jaar in ons land werden ge ld, waren meer gifresiduen achtergebleven dan wettelijk is legestaan. Bij de buitenlandse produkten was dat 6,3 procent. gevonden hoeveelheden leveren geen gevaar op voor de con- ïment. larechaussee betaalt voor illegaal n haag Een Nederlandse marechaussee heeft onlangs op het iegveld van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos twintig dollar n betalen aan een Nigeriaanse politieman, voordat deze Nederland afkomstige illegaal wilde overnemen. Aanvan- ïlijk vroeg de corrupte Nigeriaanse politieman ïle malen hoger was. Na enig onderhandelen werd het ïaakt op twintig dollar. De marechaussee heeft proces-verbaal pgemaakt van het voorval. Dit soort zaken komen incidenteel aldus de marechaussee op Schiphol. den haag gpd Te vaag, te traag en te weinig. Samengevat is dat de te neur van het oordeel van een deel van de Tweede Kamer over het stappenplan van staatssecretaris Schmitz van justitie om het vastgelopen asielbeleid vlot te trekken. Ook woordvoerders van de coalitiepartijen verweten de staatssecretaris gisteren gebrek aan daadkracht. den haag anp-gpd De bewindsvrouw presenteerde het stappenplan onlangs als re actie op kritische rapporten van de Algemene Rekenkamer en de onderzoeksbureaus Regioplan en Berenschot. De bij de uitvoering van het asielbeleid betrokken instanties kampen met enorme achter standen, vooral door het onver wacht grote aantal asielzoekers vorig jaar, ongeveer 50.000. Proces Engel des Doods begonnen Onder grote belangstelling is vanmorgen om tien uur bij de rechtbank in Groningen het proces begonnen tegen een 42- jarige ziekenverzorgster uit Farmsum, bijgenaamd de Engel des Doods. De verdachte is zelf bij de zitting aanwezig. In de rechtszaal zitten ook veel nabe staanden van de slachtoffers en veel familieleden van de ver dachte. De vrouw heeft bekend negen mensen tussen 56 en 92 jaar uit het Verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl te hebben gedood insuline. Justitie legt haar slechts vier moorden ten laste. Voor iedere moord kan ze twin tig jaar cel krijgen. derland is een van de groot leveranciers van harddrugs Frankrijk. Zowel bij het le- ?n van heroïne, amfetamine, als XTC neemt Nederland i koppositie in. Dit blijkt uit i opmerkelijk onderzoek dat jemaakt in opdracht van het ïisterie van volksgezondheid, Izijn en sport. Jet rapport maakt duidelijk de felle Franse kritiek op het erale Nederlandse drugbeleid els terecht is. De in Frankrijk derschepte hoeveelheid he in in totaal 661 kilo was or de helft afkomstig uit Ne- rland. Van de tachtig kilo am- fetamine die vorig jaar in beslag werd genomen, kwam 57 pro cent uit ons land. Bijna alle on derschepte LSD (91 procent) en 81 procent van de XTC waren eveneens van Nederlandse her komst. Wat softdrugs betreft, ligt de situatie overigens anders en is de Franse kritiek niet terecht. Het grootste deel van de 56.000 kilo geconfisqueerde hasj kwam vorig jaar via Spanje uit Marok ko. Nederland was goed voor slechts 1,5 procent. Het kabinet en drugdeskundi gen in Nederland hebben het afgelopen jaar herhaalde malen bestreden dat ons land de 'drugsupermarkt' van Europa zou zijn. Drugsmokkel Frankrijk zou zich beperken tot verslaafden en kleine handela ren uit Noord-Frankrijk (Lille). Het rapport stelt echter vast dat de 'aanzienlijk lagere' prijzen en de goede kwaliteit van heroïne in Nederland een aanzuigende werking hebben in Frankrijk. Uit een proefschrift van de Amsterdamse onderzoeker D. Korf, waarop hij vandaag promoveert, blijkt overigens dat hasjkoffieshops verantwoorde lijk zijn voor een toename van het cannabisgebruik in Neder land. Maar dankzij diezelfde shops is het gebruik van heroï ne in Nederland stukken lager dan bijvoorbeeld in Duitsland. Reinout Oerlemans hield gisteren in h campagne ten doop. de campagne ook de vaders van de traditionele slachtoffers aan spreken, want het overgrote deel van de slachtoffers zijn mannen. Bovendien blijkt dat de helft van de gewonden onder omstanders valt. De campagne is gisteren offi cieel ten doop gehouden door Goede Tijden Slechte Tijden ster Reinout Oerlemans. Hij deed dat in het gebouw van Space Expo in Noordwijk. Oor- spronkelijk wilde de SIRE de presentatie in Dronten houden bij vuurwerk-importeur Broek- hoff, maar zag daar vanaf nadat bij dat bedrijf 250.000 kilo vuur werk in beslag was genomen. De eerste billboards waren gisteren al langs de weg te zien. Vanaf vandaag volgen de spot jes op radio en televisie. Met enige trots werd gisteren te ber de gebracht dat het aantal on gelukken met vuurwerk de afge lopen jaarwisseling fors is ge daald. van 1800 naar 1100. Of de campagne van SIRE daaraan heeft bijgedragen is onduidelijk. Het weer is bijvoorbeeld ook van grote invloed op het aantal ongelukken. Als het koud is zijn mensen korter op straat, als het regent zijn 'blindgangers' snel ler onschadelijk. Veel wind ver groot de kans op ongelukken. Zo beschouwd is koud windstil weer in de Nieuwjaarsnacht, ge volgd door regen in de och tenduren waarschijnlijk effec tiever dan welke vuurwerk campagne dan ook. Schmitz wil de knelpunten stapsgewijs aanpakken, onder meer door betere samenwer king tussende betrokken instan ties. Dat moet ertoe leiden dat eind 1996 de boel goeddeels op orde is. De rechtbanken hebben volgens haar echter nog twee jaar nodig om door de voorraad beroepszaken heen te komen. D66-woordvoerder Dittrich bestempelde het stappenplan als „traag en vaag". Het is vol gens hem vooral een onder zoeksplan. „Een groot deel van 1996 staat in het teken van die onderzoeken. Dat maakt het moeilijk nu een oordeel te vel len", aldus Dittrich. PvdA-colle- ga Van Oven, tevens partijge noot van Schmitz, hield het ook op 'tamelijk vaag'. Oppositie woordvoerder De Hoop Schef- fer (CDA) zei: „De regering re geert en moet keuzes maken. Maar dat gebeurt niet." Schmitz voelt er niets voor het tempo te versnellen. De be trokken instanties zijn volgens haar niet gebaat bij politieke druk. Zij noemde haar plan een avontuur met risico's. Zij hield de Kamer voor dat die haar kan afrekenen op het welslagen van de maatregelen. Volgens WD- woordvoerder Rijpstra stelt zij zich daarmee politiek kwetsbaar op. Hij verwacht dat eind 1996 de politieke vraag aan de orde is of Schmitz haar taak aankan. De Tweede Kamer ging giste ren wel akkoord met het voor stel van Schmitz in bepaalde ge vallen met behulp van röntgen foto's van botten en gebit leef- tijdsonderzoek te doen bij al leenstaande minderjarige asiel zoekers (AM S Voor minderjarige asielzoe kers die zonder ouders of meer derjarige familieleden naar Ne derland komen geldt een ruim hartiger toelatingsbeleid. Vol gens Schmitz zijn er duidelijke aanwijzingen dat er misbruik wordt gemaakt van de regeling. Zij heeft daarover geen cijfers. Het CDA heeft zijn motie van afkeuring tegen minister Dijk stal na zijn uitspraak over arti kel 23 van de grondwet, gisteren danig afgezwakt. De overgeble ven motie werd slechts door de eigen partij; A()V, RPF, stil' en GPV gesteund. Het CDA had een nachtje sla pen nodig gehad om te beslis sen of de motie wel in stem ming moest worden gebracht. Dat gebeurde we' keuring was afge simpele co uitspraak v dat artikel 1 1 tijd de aarde tatering: „Met de i minister Dijkstal de minister e grondwets- sllee s dee genoegen voorzitter spifrk^fs de af- Met zichtbar beklom D66-fractie Wolffensperger het oelte. „Nu blijkt dat lotie na een nachtje niets is overgebleven, k is gesmolten als >or de zon", hoonde Sparta Praag-AC Milan vanavond bij SBS 6 Deze voetbaltopper om 20.1 5 uur. COC TV die je riAkt! ijDiJ De brandweer van Hoogeveen moest gisteren zelf heel hard trekken c t duizend kilo wegende dier zakte steeds verder weg in de prut. i Belgische Trekpaard-merrie uit met ijs bedekt veen te Onderzoek naar weigering bevel door Dutehbatters den haag gpd Er komt een strafrechtelijk on derzoek naar twee ex-VN-mili- tairen van de geneeskundige eenheid van Dutchbat, die tij dens de val van Srebrenica een dienstbevel hebben geweigerd. Het gaat om militairen van de geneeskundige eenheid, die deel uitmaakte van Dutchbat. Een kapitein-arts weigerde op 11 juli zijn collega's af te lossen, die de wacht hielden bij de ver- bandplaats van Dutchbat, om dat hij dat te gevaarlijk vond. liet tweede geval is een ser geant-majoor die op 11 juli wei gerde te patrouilleren bij de vluchtelingen die zich verza meld hadeten i>ij i )utchbat Gisteren zei VN-deskundige R. Siekmann dat Defensie eind oktober onrechtmatig heeft ge handeld door de 'debriefïngs- rapportage' openbaar te maken. In die rapportage deed minister Voorhoeve van Defensie op ba sis '('an honderden interviews met Dutchbat gedetailleerd ver slag Van tic val van Srebrenic'a. Volgens Siekmann schrijven VN-richtlijnen voor dat er altijd toestemming nodig is om dit soort informatie openbaar te maken. Nu gold die toestem ming slechts enkele vertrouwe lijke VN-documenten, die in het rapport zaten. Officier in zaak tegen ex-arts Elkerliekziekenhuis: y bosch anp De officier van justitie heeft gis teren voor de rechtbank in Den Bosch ontzetting uit het beroep van vrouwenarts geëist tegen een 52-jarige gynaecoloog. Offi cier mr. J. Stokman achtte be wezen dat de man die vroeger in het Helmondse Elkerliekzie kenhuis werkte, nalatig was ge weest en daardoor schuldig aan de dood van een tweeling vlak voor of tijdens de geboorte in het ziekenhuis. Die nalatigheid kwam volgens Stokman door „banaal gekonkel over de winst in de maatschap". De gynaecoloog was afwezig bij de behandeling. Zijn raadsman voerde namens hem het woord. De man was 's avonds en in de nacht van 12 op 13 novem ber 1992 als dienstdoende vrou wenarts verantwoordelijk voor de patiënten op de afdeling, ook die van zijn collega's. Een pa tiënte van een collega was op genomen omdat de tweeling die zij verwachtte een groeiachter stand vertoonde. Om negen uur belde een arts assistent de gynaecoloog thuis op en vroeg hem te komen om dat speciale meetapparatuur slechts een van de twee baby's registreerde. De specialist kwam niet en zei de assistent door te gaan met controles. Om één uur 's nachts belde opnieuw omdat hij nog steeds maar één kind zag en de vruchtvliezen bovendien waren gebroken. Flet vruchtwa ter had een alarmerende kleur. Pas om half drie kwam de spe cialist en besloot tot een kei zersnede. Beide jongetjes kwa men levenloos ter wereld. De gynaecoloog heeft tegen de Inspectie voor de Volksge zondheid gezegd dat hij ach teraf gezien eigenlijk meteen had moeten ingrijpen. Maar hij had niet direct een keizersnede verricht, omdat hij vond dat zijn collega, die officieel de behan delend arts van de vrouw was, dat naar zijn idee overdag zelf al had moeten doen. Volgens hoogleraar dr. J. de Haan, hoofd van de gynaecolo gische afdeling van het acade misch ziekenhuis in Maastricht, had de gynaecoloog op grond van de alarmerende berichten om negen uur 's avonds al moe ten opereren. Hij achtte de dood van de kleinste van de tweeling 'vermijdbaar' en van de grootste 'verwijtbaar'. Binnen de maatschap waren de vijf gynaecologen in het El- kerliek het oneens over de ver deling van de winst. Hun sa menwerking was minimaal. In 1994 bleek uit onderzoek van de inspectie dat daardoor en door de organisatorische wanorde in de maatschap de tweeling en mogelijk nog twee baby's zijn overleden. Elkerliek zette vier van de vijf collega's up straat. Daartegen gingen zij in beroep. Het Scheidsgerecht voor het Neder landse Ziekenhuiswezen oor deelde dat het ontslag van de terechtstaande gynaecoloog en een collega wel terecht was. Met de twee anderen trof het zie kenhuis een financiële regeling. In het ziekenhuis werkt nu een andere maatschap. De rechtbank doet uitspraak op 20 december. Met het besluit van de Voedingsbonden FNV en CNV om uit het Landbouwschap te stappen, dreigt het doek te vallen voor een van de belangrijkste (cri laatste) overblijfselen van het naoorlogse corporatis me. Die gedachte, die tegenwoordig zelfregulering-in- eigen-kring zou heten, gaat er vanuit dat er binnen bedrijfstakken weliswaar tegenstellingen kunnen be staan (zoals tussen werkgevers- en werknemers), maar dat de economie desondanks het meest gediend is als die sectoren vanuit een gezamenlijk belang hun eigen zaakjes regelen. Het corporatisme, dat rond de oorlogsjaren vooral po pulair was in katholieke en sociaal-democratische krin gen, leverde in 1954 speciaal voor de agrarische sector het Landbouwschap op. Tweeënveertig jaar later be sluiten de Voedingsbond FNV en CNV tot liquidatie, zoals FNV-vertegenwoordiger J. van der Horst het giste ren noemde. Omdat er met de agrarische werkgevers, de boeren en tuinders, niet langer te praten zou zijn. Het Landbouwschap werkt als een soort Middeleeuws gilde. Alle boeren en tuinders zijn verplicht lid van de organisatie, die fungeert als het centrale overleg- en re- gelorgaan voor de sector. De leden betalen contributie, waarmee activiteiten in het gezamenlijk belang worden gefinancieerd, zoals voorlichting. In het bestuur van het schap zitten zowel vertegen woordigers van de agrarische werkgevers (lees: de boe- ren- en tuindersorganisatie LTO-Nederland) als afge vaardigden van de agrarische werknemers (lees: de Voedingsbonden FNV en CNV). Dit bestuur legt de boeren en tuinders ook dwingend bepaalde heffingen en verordeningen op, bijvoorbeeld over de bestrijding van dier- of plantenziekten. Feitelijk heeft de overheid het regel- en overlegwerk daarvoor gedelegeerd aan de betrokkenen zelf, net als bij andere publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties (PBO's) zoals de diverse produktschappen. Het is goedkoper en effectiever om dergelijke collectie ve zaken gezamenlijk te regelen. Door de regelingen wettelijk verplicht te maken, wordt voorkomen dat een enkeling wel de vruchten plukt, maar aan de lasten ont snapt. Het schap kent ook regelingen voor de werkne mers, bijvoorbeeld over scholing. Het landbouwschap pompt per jaar circa 165 miljoen gulden rond. De organisatie, waar ongeveer 260 men sen werken op het hoofdkantoor in Den Haag en twaalf bijkantoren in de regio, kost 34 miljoen gulden per jaar. Naast alle regelactiviteiten heeft het schap zichzelf in 1967 ook de taak gegeven de belangenbehartiging voor boeren, tuinders en hun personeel te verzorgen, met name in het overleg met de regering en de Tweede Ka mer. Het conflict tussen agrarische werkgevers en werkne mers dat het landbouwschap nu op zijn grondvesten doet trillen, heeft vreemd genoeg niets met het schap te maken. Het draait namelijk om de nieuwe CAO voor de land- en tuinbouw. Onderhandelaars van werkgevers en werknemers hebben onlangs na zo'n tien maanden moeizaam onderhandelen daarover een principe-ak koord bereikt". Maar de achterban van LTO-Nederland heeft het verworpen, omdat te veel concessies zouden zijn gedaan aan de werknemers. Daarop concludeerden de voedingsbonden dat het kli maat zo verslechterd is dat ze niet meer rond de tafel willen zitten met de werkgevers. De bonden zullen nu de officiële ontbindingsprocedure starten. Die zal ove rigens minimaal nog een jaar in beslag nemen omdat ook adviesorganen als de Sociaal-Economische Raad en de Tweede Kamer een oordeel moeten vellen. De crisis in het landbouwschap komt niet als een tota le verrassing. I Iet rommelt al langer intern. Dok vanuit de buitenwacht ligt de organisatie onder vuur. Binnenskamers is vooral de belangenbehartiging het hete hangijzer. De boeren- en tuindersorganisatie heeft in het verleden al diverse malen aangegeven het poli lieke werk weer zelf te willen doen, vooral omdat de be langen van werkgevers en werknemers niet meer auto matisch parallel lopen. FNV en CNV zijn tegen de afslanking, omdat het schap daarmee in hun ogen te veel een 'heffingen-machine' wordt voor en door de boeren. Ook zijn de bonden bang door de aanpassing hun toegang tot politiek Den I laag te verliezen. De buitenwacht richt steeds meer pijlen op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties, zoals het I.and- houwschap, omdat ze ondemocratisch, kostenverho gend en verstarrend zouden zijn. Met name politieke partijen als 1)66 en WD stuit het tegen de borst dat de iandbouwschapsbestuurders niet worden gekozen, maar benoemd en dat lidmaatschap verplicht is. Het starre heffingen- en verordeningensysteem zou een dy namische ontwikkeling van de sector frustreren. Land- bouwministers Van Aartsen (WD) heeft deze zomer al gezegd het I-andbouwschap niet meer van deze tijd te vinden. I let kabinet studeert momenteel op een aanpassing van het systeem. Onder die politieke druk is ook LTO- Nederland begonnen aan een herbezinning. Een corn missie onder leiding van ex-minister Hirsch Ballin is in gehuurd om alternatieve systemen te bedenken. Pas over enkele maanden komen de commissieleden uit hun studeerkamer. Waarschijnlijk is het land bouwschap dan echter al in vergaande staat van ont binding.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3