'Frankrijk is aan het wegkwijnen' Feiten &Meningen PvdA zegt Paars de wacht aan r T^.m leznm -7 fv- w 7& mzoiAUèf hiem& XX Tante Agaath stimuleert ondernemer DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 NIEUWSANALYSE Het debat over de begroting van Sociale Za ken is krap twee uur gaande als het PvdA- kamerlid Adelmund het debat op scherp zet. Blijft de WD aandringen op verlaging van de uitkeringen „dan kan ik u voorspel len dat het mooie tussen ons over en uit is." Dreigende taal en dus ruikt oppositieleider Rosenmöller (Groen Links) zijn kans: „Als de PvdA haar zin niet krijgt over de uitke ringen, is het voor die partij dan einde paars?" Adelmund: „Daar ben ik heel dui delijk over geweest." WO-woordvoerder Van Hoof staaf er aanvankelijk beduusd bij. Natuurlijk, de be grotingsdiscussie over Sociale Zaken staat altijd borg voor wat politiek vuurwerk tus sen PvdA en WD. Maar paars de wacht aanzeggen? Terwijl de meevallers in de so ciale zekerheid in de honderden miljoenen guldens lopen en er dus geen directe aan leiding is voor nieuwe bezuinigingen? De uitval van Adelmund gisteren naar de WD kwam voor de liberalen dan ook tame lijk onverwacht. 'Spandoektaai' sneerde Van Hoof terug, nadat hij zich weer hervon den had. Misplaatste opwinding, enkel en alleen omdat Van Hoof vorige week had ge zegd dat de hoogte en duur van de uitkerin gen niet heilig zijn voor de WD. En dat is geen nieuws, want dat roept de WD al ja ren en zeker sinds zij deel uitmaakt van de paarse coalitie. De scherpe bewoordingen van Adelmund dienden dan ook een ander doel. Zo kon de PvdA wel wat sociaal geluid gebruiken, nog geen week nadat zij akkoord ging met het afschaffen van de Ziektewet. Maar meer nog was de uithaal van Adelmund bedoeld om partijgenoot en minister van sociale za ken Melkert af te schermen. De bewinds man is de afgelopen maanden mikpunt van kritiek van WD en (in mindere mate) D66. En krassen op dit PvdA-boegbeeld, dat irri teert de sociaal-democraten mateloos. WD en D66 laten niet na Melkert af te schilderen als 'grote vertrager': De man die de noodzakelijk ge achte modernisering van de economie, ar beidsmarkt en sociale zekerheid frustreert. Het begrotingsdebat zou worden aangegre pen om de minister een toontje lager te la ten zingen. 'Regelneef Melkert', zoals D66- woordvoerder Bakker de minister typeerde, moest maar eens duidelijk gemaakt worden dat de markt de samenleving meer vormt dan wetten. En dus zetten WD en D66 hun kritiek gisteren op het uitblijven van de versoepe ling van de arbeidsmarkt hard aan. Zo hard zelfs dat Adelmund haar coalitiepartners 'ideologische prietpraat' toedichtte. De knallende ruzie in het kabinet over minder regels op de arbeidsmarkt, werd nog eens dunnetjes overgedaan. Maar WD en D66 hadden meer pijlen op hun boog. Afgelopen maanden al toonden zij publiekelijk hun ergernis over het trom geroffel door de PvdA over de Melkert-ba- nen voor langdurig werklozen. De niet afla tende borstklopperij van de minister zelf, PvdA-fractievoorzitter Wallage die luidkeels verkondigt dat 'de revolutie bij Melkert is begonnen', het was WD en D66 een doorn in het oog. En dus maakte Van Hoof duidelijk dat er niet meer Melkert-banen moeten komen. En benadrukte Bakker dat de gemeenten nogal wat moeite hebben werklozen voor die banen te vinden: Van de toegezegde 2.500 plaatsen zijn er pas 1.700 vervuld. Een uiterst geïrriteerde PvdA-woordvoerder Van Zijl antwoordde dat de Melkert-banen geen uit de hand gelopen PvdA-hobby zijn. On getwijfeld, maar feit is dat WD en D66 de sociaal-democraten al geruime tijd de l*vdAA noemen: de Partij van de Additione le Arbeid. Na de arbeidsmarkt en de Melkert-banen was het de beurt aan de versoepeling van het ontslagrecht, nog zo'n wetsvoorstel van Melkert waar WD en D66 met smart op wachten. En waar blijven die lagere loon schalen in CAO's? jenden de coalitiepart ners. En waarom worden dure CAO-afspra- ken nog steeds wettelijk opgelegd? Als sluitstuk zette WD-woordvoerder Van Hoof de aanval in op het minimumloon. Werkgevers mogen van de WD beduidend minder betalen, de overheid vult het loon aan tot het bijstandsniveau. 'Een honden fooi', brieste Van Zijl. die slechts werd ge rustgesteld dat dit voorstel ook D66 te ver gaat. Het was in deze geladen sfeer dat Adel mund de WD waarschuwde niet aan de uitkeringen te morrelen. Een schot voor de boeg want noch de WD, noch het kabinet stuurt daar op aan. „Er is helemaal nie mand die op dit moment spreekt over hoogte en duur van de uitkeringen", liet Van Hoof dan ook weten. Maar ondanks het verbaasde schouder ophalen, was de bood schap hem duidelijk: de PvdA heeft na alle 'paarse' kritiek behoefte aan een 'rood' ge luid. „Ik wil nog wel iets van m'n achterban overhouden", verzuchtte Adelmund na af loop. Een rol speelt ook dat komende zomer de discussie over de toekomst van de sociale zekerheid losbrandt. Nu vast je grens aan geven, kan dan geen kwaad. Melkert zal in zijn antwoord aan de Kamer vandaag dan ook verwijzen naar die discussie. Tot die tijd zijn uitspraken van hem over hoogte en duur van de uitkeringen niet te verwachten. DEN HAAG MARC PEEPERKORN Stakingen, massabetogingen, rellen. President Chirac en pre mier Juppé pogen Frankrijk op te stoten in de vaart der volke ren, maar miljoenen Fransen houden liever een oude traditie hoog: revolutie. „Frankrijk kwijnt langzaam weg." Wie in Parijs landt, moet zich in een film wanen. Luchthaven werknemers betogen, metrosta tions zijn dicht, treinen rijden niet. De film had 'Reds' kunnen zijn, het relaas van 'Tien Dagen Die De Wereld Deden Wanke len' met Warren Beatty in de hoofdrol. Honderdduizend sta kers marcheren door de straten. Parijs 1995, de hoofdstad van het op drie na rijkste land van de wereld, dat een periode van grote economische voorspoed doormaakte. „Twee miljoen be togers, en mijn regering is in moeilijkheden", zei Juppé. „Daar willen wij graag aan mee werken", reageerde Blondel, de vakbondsleider. Staken, betogen, de politie invi teren voor een molotov-cock- tailparty het behoort alle maal tot het erfgoed. Een krant registreerde: 'Frankrijk heeft drie revoluties gekend (1789, 1830, 1848), twee keizerrijken (van Napoleon I en Napoleon III), vijf verschillende republie ken, de Parijse Commune in 1871 (een bloedig oproer) en een halve burgeroorlog in de ja ren '40 (tussen voor- en tegen standers van de nazi's)'. Een andere krant, het weekblad Time, verscheen met een Franstalige editie op de straten van Parijs. Time had Regis De- bray, de voormalige guerrillero, uit het museum gehaald. Hij zei: „Frankrijk is aan het weg kwijnen. Wij hebben alle grote slagen van de laatste dertig jaar verloren". Debray was niet de spreekbuis der natie, maar hij bracht een gevoel onder woorden dat veel Fransen kwelde. Alle mijlpalen leken debacles te markeren: Dien Bien Phu in 1954, Algerije in 1962, de Duitse eenwording in 1990. Ja, zij konden nu met de trein naar Londen, maar het station waar ze uitstapten, heet te Waterloo. Tot Gorbatsjov ging alles nog redelijk. Met slechts met één been in de NAVO staand, kon Frankrijk een rol spelen in de wereldpolitiek die voor Londen niet was weggelegd de rol van intermediair tussen de Ver enigde Staten en de Sovjetunie. Maar de Koude Oorlog ging over, het IJzeren Gordijn roestte weg. En toen ook de Berlijnse Muur omver ging, zagen veel Fransen ineens weer de scha duw van gisteren over zich heenvallen de schaduw van een verenigd Duitsland. „Zo lang de Muur overeind stond, was Frankrijk de belangrijkste politieke macht in Europa", zei de filosoof André Glucksmann. „Met de val ervan, kwam ook een einde aan de Franse over heersing in Europa." MUUR De val van de Muur bracht nog Werknemers in Parijs zoeken hun toevlucht tot de Bat-O-Bus-boot nu bus en metro staken en het openbare leven in de lichtstad in puin ligt. OTO REUT! een rampspoed over Frankrijk: een langdurige recessie. Na een socialistisch experiment met de economie sloeg president Mit terrand in 1983 ineens een te gengestelde weg in. Mitterrand besloot dat hel moest zijn afge lopen met de devaluaties en schonk zijn onderdanen een ge heel nieuw begrip: 'franc fort'. De franc, die geen centime meer waard was, zou voortaan even sterk zijn als de Duitse mark. Jarenlang ging dat goed. Het in- flatiespook ging in de fles, de devaluaties werden vage herin neringen aan een voorbije tijd. de franc was weer honderd cen time waard. Jarenlang, totdat Bonn werd opgezadeld met de economische woestijn die de voormalige DDR was. Helmut Kohl beloofde in een opwelling van goedertierenheid elke Oostmark in te wisselen te gen een Westmark. De woestijn zou binnen tien jaar groen zijn, zo zei de bondskanselier en hij begon negentig miljard mark per jaar naar Oost-Duitsland te pompen. De Bundesbank, vast besloten dat een kopje koffie nooit meer een miljoen mark zou kosten, kon maar één ding doen: zijn rente verhogen. De oplopende rentevoet in Duitsland dompelde Europa in de diepste recessie sinds de oor log. Sommige landen Groot- Brittannië, Italië keerden het tij door de band met de mark door te snijden. Zij wierpen het keurslijf van het Europees Mo netair Stelsel af en devalueer den. De geruchtmakende dag dat het Britse pond door de EMS-vloer zakte, heette destijds 'Zwarte Dinsdag'. Nu, drie jaar later, leeft die dag voort in de beleving van miljoen Britten als 'Gouden Dinsdag'. Maar Frankrijk had geen 'Gou den Dinsdag'. Aanvallen op zijn 'franc fort' pareerde het met renteverhogingen en duizenden geldspeculanten liepen een bloedneus op. Maar de specu lanten waren niet de enigen die verloren. De prijs die het land betaalde voor een sterke munt, was een recessie die volgens ve len dieper dan noodzakelijk was. Tussen juli 1990 en juli 1994 nam het aantal werklozen toe met 800.000 tot ruim drie miljoen en explodeerde het be grotingstekort van twee procent (van het bruto nationaal pro- dukt) tot zes procent. SIAMESE TWEELING Voor de politici was het duide lijk dat er geen alternatief was. De prijs was hoog, maar: soit. Frankrijk en Duitsland waren een Siamese tweeling. Duitsland had Frankrijk nodig, omdat het nog zuchtte onder de last van de geschiedenis. Maar Frankrijk had evenzeer Duitsland nodig. De Frans-Duitse samenwerking was altijd een verstandshuwe lijk. Frankrijk, vernederd in de Oorlog, wilde nooit meer ver trapt worden onder de Pruisi sche laars. Daarom zocht het in de jaren '50 de verstrengeling. Nu Frankrijk buiten Europa was beroofd van zijn imperium had het nog een andere reden om de as met Bonn te koesteren: Frankrijk kon alleen met hulp van Bonn nog zijn invloed in de wereld doen gelden. Als de 'Pré sident de la Republique' nog ge hoord wilde worden in Was hington, diende hij tevens na mens de Duitsers te spreken. „Het is niet mogelijk om alleen te staan en toch groot en sterk te blijven", zei president Chirac. Maar die as met Bonn impli ceerde een gezamenlijke munt, zo besefte Parijs. In Duitsland had Kohl zijn nek uitgestoken om de D-mark te versmelteq met een aantal andere harde munten. De oppositie poogde zijn hoofd af te hakken en het allerlaatste dat Kohl kon gebrui ken, was wel een Franse aarze- ling. Op 26 oktober verscheen Chirac op televisie als een herboren Europeaan. Hij was gekozen om zijn snode plannen de werk loosheid terug te dringen, de breuk in de samenleving te he len, de belastingen te verlagen. En ja, dat waren nog steeds voornemens. Maar prioriteit nummer één werd nu terug dringing van het begrotingste kort. OFFERS Dat tekort stond op zes procent van het bruto nationaal pro- dukt. Alleen als dat in de ko mende jaren zou worden gehal veerd, kon Frankrijk zich kwali ficeren voor de Europese Mone taire Samenwerking. Maar zo'n halvering vergde offers. In geen enkel Europees land gaf de staat zoveel geld uit als in Frankrijk: 56 procent van het bruto nationaal produkt in 1994. Dat was niets nieuws. Frankrijk was van meet af aan een kapitalistisch land zonder kapitaal. Bij gebrek aan een gro te financiële markt, waar bedrij ven geld konden lenen, stichtte de staat die bedrijven. Sommige van die bedrijven, zoals Renault en Aérospatiale, waren een groot succes gewor den. Maar vele andere zongen schier altoos mee in het koor van stervende zwanen: Crédit Lyonnais, France Telecom, Air France. De SNCF had een we reldwijde reputatie: haar TGV- treinen werden verkocht tot in Korea. Maar de trotse SNCF zucht onder een schuld van 180 miljard franc. De werknemers van deze be drijven begrepen dat de sub- sisiekraan een keer dicht zou gaan, wilde Chirac zijn begro tingstekort kunnen terugdrin gen. Zij hadden maar weinig aansporing nodig om te rebelle ren. Die prikkel kwam toen Chirac zijn gehele regering ontsloeg, Juppé en een aantal belangrijke ministers herbenoemde en de aanval opende op het dure stel sel van sociale voorzieningen. Blondel, de vakbondsleider, riep op tot een staking nog voordat Juppé zelfs maar zijn bezuini gingsplan bekend had gemaakt. De film was begonnen. Maar zoals met de meeste Franse films zou slechts een klein deel van het buitenlands publiek hem zien. Weinig buitenlanders komen deze week in Parijs aan. Het luchtverkeer is ontwricht en ook de trein uit Waterloo Sta tion is vertraagd stakers heb ben de spoorlijn in brand gesto ken. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN BELASTING BELICHT PboKEfAAK) Tor wij zeé&Ea) 1 &A HfJè&LitfT rt&K f/T /yiBSTUlTÊUP&NJ, VAT K4N jul Möorr 20 Vooe. /fV -v< H&r MlieUZUWAL? ■rV Waarschijnlijk wordt het vanaf volgend jaar aantrekkelijker voor particulieren om geld te lenen aan beginnende on dernemers. Door de zogeheten 'tante Agaath-regeling' kunnen zij namelijk op bepaalde fiscale voordelen rekenen. Voor beginnende ondernemers is het verkrijgen van voldoende kapitaal vaak een knelpunt. Een startende onderne mer heeft zich tegenover geldverstrek- kers nog niet kunnen bewijzen, waar door hij moeilijk geld kan los krijgen of soms slechts tegen een hoge rente. Om beginners meer kans te bieden en hun geldverstrekkers meer zekerheid, stelt de regering de zogenoemde 'tante Agaath-regeling' voor. Door deze rege ling, die op 1 januari in werking moet treden, wordt het voor particulieren aantrekkelijker om aan beginnende on dernemers geld te lenen. De regering denkt hierbij vooral aan familieleden, vandaar de naam. Wanneer men geld aan een startende ondernemer uitleent, loopt men na tuurlijk meer risico dan wanneer men het gewoon op een deposito bij een bank zet. Dan krijgt men keurig op tijd rente betaald zonder dat er veel met het geld kan gebeuren. Bij een beginnende ondernemer is dit wel anders. Hij of zij kan bijvoorbeeld door tegenvallende re sultaten niet in staat zijn de rente te be talen of kan (erger nog) de hele lening niet meer terugbetalen. Om aan deze onzekerheden tegemoet te komen, krijgt de geldverstrekker (la ten we haar net als de regering tante Agaath noemen) bepaalde fiscale voor delen. Zo is de rente die tante Agaath de eerste acht jaar na het verstrekken van de lening krijgt, tot maximaal vijfdui zend gulden per jaar vrij van inkom stenbelasting. Voor echtparen geldt een vrijstelling van tienduizend gulden. De ze rentevrijstelling komt bovenop de al bestaande rentevrijstelling van duizend gulden (voor gehuwden tweeduizend gulden). De tante Agaath-rentevrijstelling geldt ook voor rente of dividend, uitgekeerd aan een particulier door een participa tiemaatschappij. Dit is een maatschap pij die zich voor ten minste zeventig procent bezighoudt met het verstrekken van leningen of deelneemt in beginnen de ondernemingen. Wat hier gebeurt, is dat een particulier een aandeel in een participatiemaatschappij neemt, die op zijn beurt dit geld weer uitleent aan een beginnende ondernemer. De rente of dividend die de particulier van de participatiemaatschappij krijgt, valt dus onder de tante Agaath-rente- vrijstelling. Het voordeel van een parti cipatiemaatschappij is dat een dergelij ke maatschappij deelneemt in meerde re beginnende ondernemingen en zo de risico's dus spreidt. Een belangrijk onderdeel van de rege ling is dat particulieren die een tante Agaath-lening hebben verstrekt, hun verlies mogen aftrekken als ze hun geld kwijt zijn. Dit is een belangrijke uitzon dering op het bestaande systeem in het Nederlandse belastingrecht. Tot nu toe waren vermogensverliezen bij particu lieren nooit aftrekbaar. Er zit wel een maximum aan. namelijk vijftigduizend gulden per startende ondernemer. Een ander voordeel is er op gebied van de vermogensbelasting. Normaal moet men namelijk belasting betalen over het vermogen. De Agaath-leningen worden echter gezien als ondernemingsvermi gen en zal daarom in de meeste geval1 len zijn vrijgesteld van vermogensbeli t ting. Om al deze voordelen te krijgen, moei wel aan een hele reeks voorwaarden worden voldaan. Om te beginnen mo tante Agaath geld lenen aan een begin nende ondernemer. Een beginner is i« mand die nog geen zeven jaar de zelf standigenaftrek heeft genoten (een af trekpost voor ondernemers). Deze af trek wordt verleend als iemand ten minste 1.225 uur per jaar aan zijn on derneming besteedt. De belastingin specteur stelt op verzoek vast dat spra is van een beginnende ondernemer, z dat tante Agaath zekerheid heeft dat d faciliteiten van toepassing zijn. De lening zelf moet ook aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het moet een achtergestelde lening zijn. dat wil zeg gen dat eventuele andere schuldeisers voorrang hebben. De lening moet ten minste vijfduizend gulden zijn en de rente mag niet boven de wettelijke ret te komen. Deze laatste voorwaarde is om de beginnende ondernemer te be schermen. Leningen met te hoge renti zijn daarom niet toegestaan. Als de tante Agaath-regeling wet word betekent dit dat de fiscale wetgeving ii Nederland weer een stuk ingewikkeld! wordt. Het is dan ook te hopen dat he doel van de regeling, het verder stimu leren van het midden- en kleinbedrijf (MKB). zal worden gehaald. Dat is be langrijk, want zoals de regering in het wetsvoorstel zelf opmerkt, is het MKB een belangrijke motor in het creëren van werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2