Pete Sampras pleit voor trager tennis Henk Angenent wint de eerste op natuurijs NK tafeltennis een 'tussendoortje' voor Trinko Keen Sport Kafelnikov is de volgende tegenstander van Jacco EItingh DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 CHEf ROBONDERVY ATBR Zes kandidaten voor NK marathon den haag Zes plaatsen hebben zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het NK schaatsen marathon op natuurijs. Vol gens Hans Brandt, voorzitter van de sectie marathon van de KNSB, is het bij aanhouden van het huidige weertype mogelijk de titelstrijd reeds maandag te houden. De kandidaten voor de organisatie zijn: Kropswolde, Nieuw-Amsterdam/Veenoord, Eer- newoude, Maasland, Loosdrecht en Giethoorn. Spelen 2004 niet naar Kopenhagen kopenhagen Kopenhagen stelt zich niet kandidaat voor de Olympische Spelen van 2004. De Deense regering weigert de kandidatuur financieel te ondersteunen. Het Deens nationaal Olympisch Comité had de regering een bijdrage gevraagd van 6,4 miljoen dollar. Het plan is volgens de regering te laat inge diend. Denemarken zal zich op zijn vroegst kandidaat stellen voor de spelen van 2008. Zaalvoetballers tegen Spanje en België geneve Het Nederlands zaalvoetbalteam is tijdens de loting voor het Europees kampioenschap in Cordoba (Spa) ingedeeld in groep A. Gastland Spanje en België zijn de tegenstanders. In de andere groep spelen Rusland, Italië en Oekraïne. Nederland speelt op 9 januari tegen België, een dag later tegen Spanje. Mika Hakkinen in februari terug woking De Finse coureur Mika Hakkinen denkt begin februari te kunnen terugkeren in de Formule 1. De 27-jarige Hakkinen raakte op 10 november zwaar gewond bij de Grand Prix van Australië. De coureur van McLaren liep zware verwondingen aan het hoofd op en had problemen met de ademhaling. Grootmeesterresultaat Brenninkmeijer wuk aan zee De schaker Joris Brenninkmeijer heeft tijdens het Sonnevanck-toernooi in Wijk aan Zee zijn eerste grootmeester resultaat behaald. De 26-jarige Groninger won in de achtste en voorlaatste ronde met zwart van koploper Friso Nijboer. Omdat Brenninkmeijer zijn partij uit de laatste ronde tegen de Griekse grootmeester Skembris reeds vooruit speelde èn won, is hij ver zekerd van de voor een grootmeesternorm benodigde 6,5 punt uit negen partijen. Geen duiven bij opening Atlanta karuizawa De organisatie van de Olympische Spelen in Atlanta zal bij de openingsceremonie, op 19 juli 1996, geen duiven laten lossen. Dierenbeschermers in de Verenigde Staten hadden daar op bij het organisatiecomité aangedrongen. Billy Payne, voorzit ter van het ACOG, meldde dat de openingsceremonie 's avonds zal plaatsvinden. In de duisternis zouden de duiven nog meer gevaar lopen. De dierenbeschermers kwamen in 1988 in actie nadat in Seoul enkele vogels in de Olympische vlam verbrand den. Nederlaag Bram's Snackbar leiden De zaalvoetballers van Bram's Snackbar gingen op eigen grond onderuit tegen Eteha uit Papendrecht: 2-5. De ploeg kwam na een slechte eerste helft (3-0 achterstand) na de pauze goed terug. Martin den Haan en Patrick Kamperveen scoorden. De gelijkmaker bleef echter uit. Eteha doelpuntte wel en profi teerde vervolgens van het feit dat Bram's Snackbar de doelman inwisselde tegen een veldspeler. munchen» Yevgeni Kafelnikov is de volgen de tegenstander van Jacco EI tingh in de Grand Slam Cup. De Rus won gisteren in de eerste ronde van de Italiaan Renzo Furlan, die vooral op gravel een tegenstander van formaat is: 6- 4, 6-1 EItingh had daarom dins dag al zijn voorkeur uitgespro ken voor de Italiaan, tegen wie hij nooit eerder speelde. Kafel nikov ontmoette hij al wel een keer. Op de US open vorig jaar vloog de Heerdenaar er in de eerste ronde tegen de Rus uit. Kafelnikov staat zesde op de wereldranglijst, in april van dit jaar stond hij zelfs twee plaat sen hoger. Hij verdiende tot nu toe anderhalf miljoen dollar, een half miljoen meer dan EI tingh, die dit jaar beduidend minder partijen speelde dan zijn tegenstander van morgen. Kafelnikov won 71 partijen en verloor er 31. EItingh verloor er twee meer (27) dan hij won. Bo vendien schreef Kafelnikov dit jaar al vier toernooien op zijn naam: Milaan, St. Petersburg, Gstaad, Long Island. Eerder op de dag wonnen ook Todd Mar tin en de Oekraïner Andrej Medvedev hun openingspartij en. Martin versloeg de Span jaard Sergi Bruguera dank zij één doorbraak met 7-6 6-4 en Medvedev bedwong de Ameri kaan Aaron Krickstein met 6-2 7-6. Krickstein liet in de tiebreak (10-8) drie setpunten onbenut. Het programma voor de kwartfinales is: vandaag: Becker - Black. Medvedev - Martin: morgen: Sampras - Ivanisevic, EItingh - Kafelnikov. Een paar daagjes Moskou maakten het beest in Pete Sampras los. Hij wilde voor even weer alles winnen, zelfs op door hem gehate ondergrond gravel. Op Russisch grondgebied speelde hij zondag in de Davis Cup finale zijn 'beste spel op gravel ooit'. Op snelle hardcourt-ba- nen kan de Amerikaan nog beter uit de voeten, maar Sampras ziet ook wel in dat het tennis op die ondergrond vandaag de dag weinig kijkgenot genereert. In München bekende hij na zijn eerste gwonnen partij in de Grand Slam Cup zelfs een beetje schuld. munchen edwin alblas gpd-verslaggever Van de traagste baan op aarde naar de één van de snelste ten- niscourts in de wereld. Met die omschakeling had Pete Sam pras niet zo veel moeite. „Hoe wel ik hier maar een half uurtje op heb getraind. Ik was te moe. Eigenlijk heb ik na Moskou niet zo veel meer gedaan." Niet opgewonden Van zijn partij tegen Patrick McEnroe werd hij gisteren zelf ook niet opgewonden. De ge wonnen worstelpartij tegen An drej Chesnokov vrijdag, de do minantie in de dubbel met Todd Martin op zaterdag en het karwei tegen Kafelnikov op zon dag stonden hem nog helder voor de geest. „Moskou heeft me goed gedaan. Tot nu toe heb ik op gravel nog niet zo veel ge presteerd, maar ik neb weer wat moed gekregen. Als je twee stugge Russen voor eigen pu bliek verslaat is dat goed voor je zelfvertrouwen." In München loopt Sampras, op voorhand al verzekerd van een miljoen gulden 'startgeld', op zijn laatste benen. „Ik ben mentaal en fysiek een beetje opgebrand", bekende hij. „Ik zal blij zijn als ik straks even het racket kan opbergen en mijn golfspullen tevoorschijn kan ha len." Ook kan hij slecht tegen de droge lucht in de Olympiahalle en op zijn hotelkamer. Het be zorgt hem lichamelijke onge makken. In zijn partij tegen McEnroe kreeg Sampras na drie minuten al last van een sponta ne bloedneus. „Het gebeurt me vaker op plaatsen waar de lucht droog is", maakte hij er zelf geen 'big deal' van. Hij ging er ook nauwelijks slechter door spelen. Met twee vingers en een watje in de neus produceerde de Amerikaanse nummer één van de wereld vervolgens 24 aces in twaalf servicebeurten. De 11.000 toeschouwers in de Olympiahalle klapten uit be leefdheid, maar leuk is anders. De partij tussen Sampras en Ivanisevic, vrijdag een kwartfi nale, is er daarom niet eentje om naar uit te kijken. Langzamer Dat ziet 'boring Pete' zelf ook wel in. Sampras is zelfs bekeerd tot pleitbeslechter van langza mere banen. „Ik moet toegeven dat de banen vaak te snel zijn. Tegenstander Patrick McEnroe kreeg Pete Sampras gisteren in München niet 'plat'. Een spontane bloedneus slaagde daar wel (even) in. foto anp Het mag wel iets langzamer, lucht een beetje ijl. Dat maakt Ook hier in München." hel allemaal nog sneller. Hierin Een kleine 'schuurbeurt' van München lijkt het wel of je op het suprème court voor de eer- gras staat te spelen." ste speeldag had weinig effect Ook zou Sampras het toejui- gesorteerd. „Daar komt ook nog chen als de keuze van onder bij dat de ballen hard zijn en de grond bij indoor-toernooien bc- Om vroege 'tennismoeheid' e vermijden, pakt hij volgend seizoen nog wat vaker rust. „Ii\. de Davis Gup-wedstrijd tegen Mexico (na de Australian Open") kan de Verenigde Staten het ook wel zonder mij af. Ik zou het op prijs stellen als ik dit keer niet zou worden opgeroepen.'' SCOREBORD randwijk gpd Trinko Keen vlucht weer voor een paar dagen naar Duitsland. In Jülich vindt hij de rust die hij in Nederland niet krijgt. De afgelopen dagen sliep de ta feltennisser slecht en rinkelde de tele foon voortdurend. De wedstrijden te gen Erik Lindh en Jan Ove Waldner spookten nog door zijn hoofd. In Stockholm bij de Open Zweedse kam pioenschappen rook de 24-jarige spe ler namelijk aan de wereldtop. Om op adem te komen trekt Keen zich terug in zijn Duitse woning. En op zaterdag meldt hij zich weer in Nederland, voor de nationale kampioenschappen. Trinko Keen windt zich op wanneer hij zijn kansen op het NK in Rotterdam beschouwt. De tafeltennisser noemt het schandalig dat de Chinees Liu Qi- uang komend weekeinde ook achter de tafel mag plaatsnemen. „De rege ring heeft in één of ander wetje een re gel gemaakt dat iedereen die lid is van een bond kan meedoen aan een Ne derlands kampioenschap. Buitenlan ders kunnen dus Nederlands kam pioen worden, maar het Nederlands kampioenschap is voor Nederlanders. Een Nederlandse titel verliest op deze manier iedere waarde. Dat heeft niets met mijn sociaal gevoel of linkse dan wel rechtse politieke ideeën te maken. Het blijkt weer eens dat de overheid niet veel affiniteit met topsport heeft." Keen beweert niet bang te zijn voor de Chinese international, maar wil graag duidelijkheid. Zoals over de Olympische limiet. In de tweede week van januari speelt Keert in Manchester een zwaar toernooi om kwalificatie voor Atlanta volgend jaar zomer. Op basis van zijn huidige ranking was de inwoner van Randwijk al zeker ge weest van een Olympisch startbewijs. „Ik sta in de buurt van de Europese top-twaalf en op de wereldranglijst tussen de 20 en 25. De peildatum van 1 september kwam dus net te vroeg voor mij. Ik viel toen net buiten de li miet. Ik ben in Manchester waar schijnlijk als tweede geplaatst. Dus mijn kansen voor Atlanta zijn groot, maar niemand is zeker van kwalifica- De speler in dienst van het Duitse TV Muller Gönnern maakte de afgelo pen weken erg veel indruk. In Oosten rijk struikelde Keen nog over de sterke Duitser Rosskopf, maar in Frankrijk en Zweden reikte hij tot de halve finales. Met name de overwinning op Erik Lindh zetten de kenners aan het den ken. Toch rekent Keen zichzelf nog niet tot de gevestigde tefeltennisorde van Europa. „Zover ben ik nog niet. Ik stel hoge eisen aan de absolute top. Ik re ken vier a vijf spelers tot die top. Dan moet je altijd goed zijn, er dus altijd staan. Dat heb ik nog niet in huis. Ik heb wel vaker aan de wereldtop gero ken. Ik had eerder al het gevoel dat ik kon winnen, maar voelde me dan toch altijd de mindere. In Zweden, waar de wereldtop aanwezig was, had ik dat gevoel niet. Ik had de halve fina leplaats niet verwacht, maar het ver baasde me aan de andere kant ook niet." De opvallende resultaten van Keen zijn geen uitschieters meer. Hij is voor de concurrentie niet meer gevaarlijk, maar gewoon goed. In het voorjaar trainde hij zich helemaal suf en die ar beid betaalde zich de afgelopen weken uit. „Ik richt me niet meer op mijn zwakke punten. Ik benadruk in de trai ning mijn sterkte kanten. Mijn spel kent veel variatie en mijn training is gericht op perfectie. Ik zoek tegen woordig ook meer de gemakkelijke op lossingen. Waarom zou ik een bal met risico slaan, terwijl een zachte bal net zo effectief is?" In Nederland staat Keen op eenza me hoogte. Ook qua persoonlijkheid, want hij stelt zich immer bescheiden op. Daarom heeft hij veel moeite met PRIJSVRAGEN 287.20 Tiende Koers, 2000 m: I (,.-r sommige Nederlandse spelers. „In Ne derland heeft een speler na een goede wedstrijd al een grote waffel. Daar er ger ik me soms aan. Ik ben zelf heel voorzichtig in mijn uitspraken. Ik heb in Zweden goed gespeeld, maar het was nog niel goed genoeg." Het NK in Rotterdam vindt Keen een 'tussendoortje' op weg naar Manches ter. Het Wilhelmus zou hij natuurlijk op zondag wel graag willen horen, maar het is niet zijn voornaamste doel. „Dat is de Olympische kwalificatie. Ik wil wel Nederlands kampioen worden, maar het is geen doel op zich. I let NK valt ook in een slechte periode. Ik heb een zware tijd achter de rug, want ik heb erg veel gespeeld. Het NK wordt verplaatst naar maart en dat is een veel gunstiger tijdstip. Ik ben nu moe. In Zweden heb ik veel klappen gehad. Daarom vertrek ik voor een paar dagen naar Duitsland. Daar kan ik lekker rus tig trainen en bijkomen van een aantal zware weken." Duitse midlotto T/ekking A 2 7 8 - 10 - 12 42 Reser vegetal: 49 Trekking B. 1 -10 13-32-33-48 Re servegetal: 37 Spel 77 8 79 1 3 7 1 Supergetal Oen 7 Super 6: 9 4 6 3 8 3 (onder voorbehoud) 2.40,5 1.20,3, 2. Modern Girl, 3. Falco Ees. Toto wintiend 14,50. 10 plaats 8 .20. Totaalomzet: 175,543 gulden. PAARDESPORT Koersen. Nootdorp. Eerste koers, 2000 m: 1. Joyful Tornado (Hulleman) 2,44,4 1.22,2, 2. Jason d'Almere, 3 Just Geluk. Niet gestart: Ideal Yankee Toto: winnend 2.40 plaats 1,40 1.50 koppel 4,60 trio 26.80 Tweede koers, 2000 m I Iron Buitenzorg (De Vlieger) 2.41,8 1.20.9. 2. Next Mie, 3. Guy Hanover Toto: winnend 4,90 plaats 1,60 2,00 koppel 4,80 trio 45,60 dubbel winnend (8-8) 7.70 Derde koers, 2000 m: 1, Join the Champ (Gan - 2.45,4 - 1.22.7. 2. Ismay D, 3 atuurijs. I ,i). 2 Bo dorp), 3 René Ruitenberg (Oldebroek) u (Alphen aan den Rijn). 2 Borst Jordi Boko. I Toto: v pel 63,20 I 2000 m: 1 lywin L (Laenen) 2.48.3 1.24,5. 2 Junaan West, 3. Juvita Hanover Toto: winnend 18,50 plaats 7,40 2,70 koppel 88,50 trio 767,40. Vijfde koers, 2380 m: 1. Intersprint (Westgeest) 3,16.3 1.22.5, 2 Jorna Buitenlust. 3 Grace Gallant Toto: winnend 8,10 plaats 5,80 5,60 koppel 38,10 trio 216,30 Zes- 1640 m: 1. Petite Riche(Suyker Medvedev (Ook Wijk aan Zee. Sonnevanck-toernooi. Acht ste ronde: Skembris (Gri) Van den DopI (Ned) 10, Peng (Chi) Roger I, 6 Skembris 3 1 buyck) 2.11,7 - 1.20,3, 2 I Martin (VSt) Bruguera (Spa) 7 6 6 4 n (VSl6-2 7-6 ta) 6 4 6 1 Zevende koers, 20ÓÓ m: 1. Pure Brolin (Goedhart) 2.43,6 1,21,8, 2. Jessica 2, 3. Morin. Toto: winnend 5,40 plaats 3,80 15,00 koppel 65,60 trio 829,40 Achtste koers. 2380 m: 1 Gipsy Dragon (Paard, kooper) 3 15.6 1 22. 2 Jatuh. 3 Fia Delfma, 4 Mac Sonnet. Toto: winnend 15,20 plaats 4,10 2,40 koppel 26,70 kwartet 2079.50 Negende koers, 2000 1. Elita Morgan (Hul* 5. 70 p 1,10 4,70 koppel 26,90 t Dubbel: Kempers/Wibier (Dier 6 7 7-6 6 7 Zidane 0 1, 28. I SIC 2 1 Scheidsrechter Pederst Toe-,, houwers '.4 000 Eerste v SPORT OP TV 18.30-19 30 EURO SkiOn. 18 43-18 51 Ned 2 Sportjournaal 19 30-20 00 EURO Sportnieuws 20.00-22 00 EURO Snooker 22 00-00 00 EURO Voetbal UEFA-Cup. 22 16-22 34 Ned 3 Sportjournaal 22 30-23 30 RTL4 Barend Van Dorp 23 00-00 00 NBC Basketball 23 15-00.00 Did 3 Europal.ga Basketball 23.45-00.15 RTL5 Sport: Compaq Tennis 00.00-01 00 EURO Golf 01 00-01 30 EURO Sportnieuws VRIJDAG 08 10-08 19 Ned 3 Sportjournaal 08.30 10.00 EURO Voetbal 09 55 1 I 00 Did 1 ARD Sport extra wcreld- 10Ó0 12 00EUROSkien 12 00 1 3 00 EURO Schansspringen 12.30-12 45 Ned 3 Sportjournaal 1300 14 15EUROSk.Cn 1 3 25 14 30 Did 1 ARD-Sport extra woreld- 13.30 15 10 R ri 4 Barend Van Dorp. 14.15 15 00 EURO Schansspringen 15 00-16.00 EURO SkiCn WK freestyle 16 20-16 30 Old 3 Sport im Westen 16 30 17 30 EURO Voetbal Braziliaanse Forse bonussen voor Spaanse winnaars Olympische medaille Spaanse sportlieden die vol gend jaar in Atlanta olympisch goud veroveren, worden be loond met 10 miljoen peseta's (ruim 130.000 gulden). Win naars van zilver en brons krij gen een lagere vergoeding. Het geld komt uit een spe ciaal fonds, waarin veertien staats- en privébedrijven deel nemen. Het fonds werd in 1992 voor de Olympische Spelen van Barcelona opgericht. Verder stelt de Associatie van Olympische Sporten geld be schikbaar voor trainingen. Veer tig Spaanse topsporters kunnen een bedrag van vijf miljoen pe seta's (65.000 gulden) tegemoet zien. In Spanje verwacht men dat circa twaalf medailles mo gelijk zijn in Atlanta Vijfvoudig winnaar van de Tour de France, Miguel Indu- rain en wereldkampioen op de weg Abraham Olano krijgen de hoogste uitkering van 7,5 mil joen peseta's. Trciiningsmaatje Ruud Borst tweede in Veenoord Als de marathon van Veenoord op de kalender staat, is de win ter begonnen. Dan is iedereen die er een beetje bij wil horen present. Niet omdat Veenoord zo'n geweldige wedstrijd is, maar gewoon omdat het de eer ste is. Al voor de negende keer. De fraaie winterse plaatjes ont breken: in Veenoord geen be vroren rietkragen langs eindelo ze ijsvlaktes. Maar er is volop Berenburg en snert. En het ijs is echt, daar is geen ijsmachine aan te pas gekomen. Alleen een giertank die rondje na rondje over de sintelbaan reed en laag je na laagje water op de sintels sproeide. 'Veenoord' winnen telt in de marathonsport. Gewoon omdat het de eerste wedstrijd van het seizoen is. Ook omdat er (afge zien van het NK en de Elfste dentocht) geen wedstrijd is waar meer pers op afkomt. Pu blieke omroep, commerciële omroep, regionale omroep, alle maal zijn ze er. Iedere zieken omroep heeft een ploeg ge stuurd, elk schoolkrantje een re dacteur. En allemaal willen ze met Henk Angenent praten, want die heeft gewonnen. De spruitjeskweker uit Alphen aan den Rijn was blij met zijn zege..Maar hij weigerde er meer waarde aan toe te kennen dan aan zijn enige overwinning op kunstijs dit seizoen. „Voor mij is er geen verschil. Dat verschil wordt gemaakt door de pers. Toen ik op kunstijs won, heb ik geloof ik één journalist gezien. Nu heb ik er een stuk of tien ge sproken. En er zullen er nog wel meer komen." 7\ngenent is een rijder die zo wel op kunst- als op natuurijs uit de voeten kan. Hij weigert dan ook zich te specialiseren. „Als er zes weken ijs ligt, wordt het misschien anders, maar nu bekijk ik het maar per wedstrijd. Zaterdag rijden we op mijn thuisbaan, dat is voor mij ook speciaal." Angenent, rijdend voor de Netwerk/VSP-ploeg, moest gis teren in de eindsprint afrekenen met Ruud Borst, jongste be diende van de Klerk's-formatie. Zij hadden het grootste deel van het peloton twee keer gelapt en ook op de toppers hadden ze een rondje voorsprong geno men. Vandaar dat ze het samen mochten uitvechten. Voor de twee koplopers was de uitkomst van de sprint niet verrassend. De spruitjeskweker uit Alphen aan den Rijn en de plantenkwe- ker uit Leiderdorp zijn trai ningsmaatjes en kennen eikaars mogelijkheden door en door. Angenent: „We hebben dins dag nog samen een paar uur ge fietst. Nee. over de wedstrijd hebben we het niet gehad. Wel over het werk." Angenent vindt niet dat hij door zijn overwinning in Veen oord ineens bij de grote jongens van het peloton hoort. „Maar ik ben wel een stapje dichterbij gekomen. Lammert Huitema heeft er nu zes op kunstijs ge wonnen en dat begint een beetje eentonig te worden. Lammert pakt alle publiciteit en dat er nog een paar mensen een wedstrijd hebben gewonnen, is iedereen al snel vergeten. Als je dat wilt doorbreken, moet je wedstrijden gaan winnen. Ook om te voorkomen dat ze later zeggen: die Angenent kon wel lekker schaatsen, maar hij kon het nooit afmaken." Naast winnaar /Angenent en de innig tevreden Ruud Borst, die in het kielzog van de ontke tende Angenent voor het eerst in zijn loopbaan naar het erepo dium reed, maakte ook René Ruitenberg gisteren indruk. In ledereen was er in Veenoord. Het dweilorkest uit Schoonebeek ook. foto anp de eerste wedstrijd van het na- tuurijsseizoen stond de Olde- broeker er direct. Hij reed gaten dicht, maakte zijn bijnaam 'Duitenberg' waar door succes vol mee te sprinten naar de pre mies en had nog genoeg kracht over om de sprint van het pelo ton te winnen. „Ik rij altijd goed hier in Veenoord. Ik heb nu ze ven keer meegedaan en ik zat steeds bij de eerste vier. Die tra ditie moeten we maar in pre houden. Het geeft me ook hoop voor de toekomst. Want wie hier goed rijdt, staat er goed voor. Ik heb hier een goed ge voel van. Ik heb gaten gedicht, meegesprint en ik heb het ook nog afgemaakt. Ik heb alleen de slag gemist, dat is minder. Op het moment dat Angenent ging. had ik net een gat dichtgereden; ik was total loss." Ruitenberg genoot in Veen oord. „Die hele entourage, dat is toch geweldig. Berenburg er bij, snert; Nederland wordt weer wakker als het vriest. En dit is nog maar een ondergespoten sintelbaan. Moet je nagaan als de klassiekers komen." A

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27