Ajax-show op Olympische piste Spartak Moskou blijft zonder verliespunten Sport Complimenten voor Aad de Mos, kritiek op scheidsrechter DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Witschge met Bordeaux ronde verder sevilla» Richard Witschge is met zijn club Girondins Bordeaux doorgedrongen tot de kwartfinales van de strijd om de UEFA- beker. De Franse club verloor de uitwedstrijd tegen Betis Sevilla met 2-1maar bekert, dankzij de 2-0 zege van twee weken eer der, toch verder. Witschge speelde het duel niet uit. In de 70e minuut was Histilloles zijn vervanger. Bordeaux is, na PSV, Bayern München, Nottingham Forest, AS Roma en Barcelona, de zesde ploeg die zich heeft geplaatst voor de kwartfinales. Vandaag speelt Lens tegen Slavia Praag en ontmoet AC Milan in Tsjechië Sparta Praag. Morgen is de loting in Genève. Brits profboksen ontsnapt aan verbod londen Bijna had het Engelse Hogerhuis het professionele bok sen in de ban gedaan. Met 39 tegen 38 stemmen verwierp het eerbiedwaardige gezelschap een ontwerpwet van Labours er kende bokshater Lord Taylor of Gryfe, dat een algeheel verbod op het beroepsboksen beoogde. Het was voor de derde keer dat Taylor een aanval op het profboksen zag mislukken. Nimmer echter was het verschil tussen voor- en tegenstanders zo klein. Een grote rol in het debat speelde de dood van de Schotse ban- tamgewicht James Murray in oktober, twee dagen nadat hij in de ring knock nout werd geslagen. Nigeria wil afzien van Afrika Cup lagos» Nigeria overweegt af te zien van deelneming aan de Afri ka Cup, die volgende maand wordt gehouden in Zuid-Afrika. Het land verwacht een vijandige ontvangst van het nationaal voetbalteam wegens de executie van negen activisten voor de mensenrechten in Nigeria. Binnen tien dagen komt de minister van sport, Jim Nwobodo, met een officiële verklaring. Nwobodo kritiseert het besluit van de Europese Unie om de sportcontac- ten met Nigeria te verbreken. „Het is geen strijd tegen de Nigeri- aanse regering", vindt Nwobodo. „Het is een weloverwogen ac tie tegen Afrika door de voorzitter van de Europese voetbalbond, Lennart Johansson." Edmundo aangeklaagd voor doodslag Rio de Janeiro» De Braziliaanse voetballer Edmundo is aange klaagd wegens doodslag. Hij was betrokken bij een auto-ongeluk waarbij drie doden vielen. De 24-jarige speler van Flamengo ver loor zondagnacht na een bezoek aan een disco de macht over het stuur, ramde een tegenligger en kwam tegen een lantaarn paal tot stilstand. De bestuurder van de tegenligger was op slag dood. Twee vrouwen die in de wagen van Edmundo zaten, over leden later aan hun verwondingen. WK schaatsen Inzeil uitverkocht inzell» Het WK schaatsen in Inzeil is uitverkocht. Voor de twee dagen schaatsen, begin februari, waren 25.000 kaarten beschik baar. Tweederde van die kaarten is verkocht aan Nederlandse schaatsfans. Volgens Gerd Zimmermann, de directeur van de Duitse schaatsbond, komen er nog steeds aanvragen uit Neder land binnen voor kaartjes, maar wordt er al weken nee verkocht. Schorsing Ferguson opgeschort Edinburgh» Een rechter in Edinburgh heefcin hoger beroep de schorsing van voetballer Duncan Ferguson opgeschort. De bond had de speler van Everton voor twaalf wedstrijden geschorst. Ferguson kwam onlangs vrij nadat hij de helft van een straf van 3,5 maanden had uitgezeten. Hij was op basis van televisiebeel den veroordeeld tot de celstraf wegens het geven van een kop stoot aan John McStay tijdens een wedstrijd tussen Rait Rovers en Glasgow Rangers. De scheidsrechter had Ferguson, die toen nog voor de Rangers speelde, voor die overtreding geel noch rood gegeven. Toch schorste de Schotse voetbalbond de 23-jari- ge speler, inmiddels verkocht aan Everton, alsnog voor twaalf wedstrijden. De straf zou ingaan na Fergusons vrijlating. Vink voetbalt dit jaar niet meer bremen Marciano Vink is voor dit jaar uitgevoetbald. De mid denvelder van PSV scheurde in de wedstrijd tegen Werder Bremen een spiertje in het linker dijbeen. Volgens clubarts Van den Hoogenband staat voor het herstel normaal gesproken een week of zes, maar dat kan korter zijn als de schade meevalt. „Dat hij dit jaar nog voetbalt, is wel uitgesloten." Voor Vink, juist weer goed in vorm, was het de zoveelste blessu re in bijna anderhalfjaar PSV. Hij scheurde al eens eerder een spier en ook een keer een knieband. Tevens schoot zijn schou der uit de kom. Geen extra steun voor Oranje zeist» De KNVB doet geen beroep op 2000 extra kaarten voor het EK-beslissingsduel tussen Nederland en Ierland, volgende week woensdag in Liverpool. De nationale voetbalploeg krijgt op An- field Road de steun van 14.500 supporters. De Ierse bond ver kocht 17.000 kaarten. De Nederlandse kaartjes zijn vrijwel alle maal al verkocht. „We hebben er nog zo'n 500 over", aldus een woordvoerder. „Echt veel meer kunnen we er gewoon niet meer kwijt. Organisatorisch is dat niet mogelijk, we kunnen het geld nooit meer voorvertrek innen. Daarnaast is er een vervoerspro bleem. Bijna alle vluchten zijn vol." bremen gpd Ontslag voor Aad de Mos? Compli menten voor Aad de Mos! En al voor de wedstrijd van gisteravond was er nieuwe steun van het bestuur. „Deze wedstrijd en die van zaterdag bij Schalke '04 beslissen niet over het lot Vreemd zou het ook wel zijn als Aad de Mos vandaag op straat was gezet bij Werder Bremen. Nog maar één wed strijd staat er immers voor de winter stop op het programma. Na komend weekeinde heeft Werder Bremen twee maanden de tijd om te bedenken wat er aan het verval van het elftal gedaan kan worden. De toezegging dat De Mos voorlopig alle vertrouwen heeft, kreeg in Duits land zelfs de schreeuw-kranten stil. Bild Zeitung na het duel met PSV: 'Werder ligt eruit. Jammer!' In het ver slag vraagt de verslaggever zich welis waar af hoe lang De Mos het nog vol houdt, maar aan de uitschakeling in het toernooi om de UEFA Cup kan de coach niets doen. De slag met PSV was er echter volgens de Duitse kranten eentje van domme pech. De Morgen- post: „Werder speelde zijn beste wed strijd sinds lange tijd, maar niets hielp." Verdediger Uli Borowka in die krant: „We zijn bedrogen door de scheidsrechter. Ik ga de eerste vier we ken niet meer Italiaans eten." De scheidsrechter had het bij alle Werderanen gedaan. Voorzitter dr. Böhmert was zelfs woedend. „Dit is het grootste bedrog dat ik ooit heb meegemaakt. Zo'n scheidsrechter heb ik nog nooit gezien". Dat was natuur lijk een duidelijk geval van over-acting, want goed beschouwd kon de Italiaan Trentalange alleen voor de voeten worden gegooid dat hij een hoog gehe ven been van Valckx en een laag hoofd van Vier in het nadeel van de laatste interpreteerde. Geen strafschop dus toen Viers hoofd door Valckx werd ge raakt, maar een vrije trap voor PSV. De Weser Kurier: „Minstens in twee situa ties ontnam de toch al onzekere scheidsrechter Werder een goal. De kopbal van Beiersdorfer was duidelijk achter de lijn en Valckx schopte Vier vol in het gezicht. In plaats van een te rechte strafschop gaf hij de Hollanders echter een volkomen onterechte vrije trap." Aad de Mo§ wordt in de kranten ge citeerd met louter verhalen over pech. „Zoveel pech moet je eigenlijk niet meer accepteren", zuchtte de Hage naar zelf. Maar hij blikt ferm vooruit na gisteravond: „Wie altijd doorwerkt, zal ooit beloond worden". Dick Advocaat had hem even daar voor tijdens de persconferentie al een buitengewoon aardig kontje gegeven. In een zaal vol Duitse journalisten zei de PSV-trainer: „Dat Werder zo goed speelt als vanavond is nog eens het be wijs dat Aad de Mos een zeer goeie trainer is". De plaatselijke Koerier: „In derdaad was ditmaal op de taktiek van De Mos niets aan te merken." De Mos zelf bleek aan de Europese uitschakeling tegen PSV weinig anti- Eindhovense gevoelens te hebben overgehouden. De Mos stapte gisteren gewoon in het chartervliegtuig dat PSV terug naar Brabant bracht. In Eindho ven woont zijn gezin. Met zijn eigen spelers van Bremen was hij vlot Waar. Hij liet ze 's och tends een kwartiertje uitlopen en ziet ze vandaag weer voor oefening, om 14.30 uur. Zodat De Mos zijn vorige spelersgroep na de uitschakeling aan merkelijk langer zag dan de huidige. De Mos had een lange nacht achter de rug, waarin hij, met een paar PSV'ers, de wedstrijd en andere zaken des le vens doornam in een café. Edgar Davids weer even terug op het Fawaka-pleintje Door het overvolle pro gramma van Ajax komt 't er niet zo vaak meer van. Maar als het even kan zoekt Edgar Davids ze weer op, zijn oude voetbal maatjes. Op het Fawaka- pleintje in Amsterdam- Oost. Wereldkampioen is- ie nu, leunend tegen een vaste plaats in Oranje, maar de drang naar Het Pleintje blijft bestaan. Gis teravond, tijdens de afslui tende poulewedstrijd in de Champions League op een hard veld tegen Ferenc- varos (uitslag 4-0), kwam de straatvoetballer in Da vids tot volle wasdom. En die tackle op zijn enkels, ja, dat had hem op het plein tje ook kunnen overko men. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Die pittige overtreding van Flo- rian Albert, in de twaalfde mi nuut, betekende een vervroegde aftocht voor Davids. De 22-jari- ge linkermiddenvelder verbeet zijn pijn tot aan de rust, maar gaf het stokje daarna over aan Kiki Musampa. „Licht verrekte enkelbanden", vertelde fysio therapeut Pim van Dord later. „Niets om ons zorgen over te maken." Ook Davids zelve zag geen gevaar opdoemen voor de slissende EK-kwalificatie-inter- land tegen Ierland, komende woensdag: „Nee, ik neem aan dat ik er gewoon bij ben volgen de week." Van veel later zorg zijn de kwartfinalewedstrijden in de Champions League tegen Duitslands beste, Borussia Dortmund, op 6 en 20 maart 1996. Een tegenstander, waar aan Ajax zich al na de impone rende zege op Real Madrid, twee weken geleden, gekoppeld wist. Een wedstrijd om de baard van de keizer tegen de 25-vou- dig kampioen van Hongarije was het gevolg. Dat weerhield Ajax er niet van de groepswed strijden oppermachtig af te slui- Ronald de Boer is blij met zijn eerste ten. De eindbalans: een doel puntloos gelijkspel bij Grashop pers, vijf zeges, doelsaldo plus veertien. Vorig seizoen telde de titelhouder in deze fase van de strijd vier zeges en een doelsal do van plus zeven. Speels Gisteravond, in de beginfase van de speelse wedstrijd tegen Ferencvaros, weerspiegelde de succeshonger van Ajax zich vooral in Edgar Davids. De voet baller in wie passie en techniek zijn samengevloeid, trok de lijn van de afgelopen weken over tuigend voort. Hij is in vorm. Twee weken geleden, bij Real Madrid, degradeerde Davids als verrassings-voorstopper Mi chael Laudrup tot hulpeloze fi gurant. Gisteravond, onder toe ziend oog van bondscoach Guus Hiddink, leverde hij we derom de olie om de toch al soepel draaiende Ajax-machi- en Ajax' tweede doelpunt. nerie op te starten. „Op dat har de veld voelde ik me thuis", ver telde Davids, nadat Ajax voor de zeventiende keer op rij ongesla gen was gebleven in de Cham pions League. „Het deed me denken aan pleintjesvoetbal. Bal onder de voet, snel tikken. Alleen moet je oppassen met draaien, wenden en starten, want dit veld was gladder dan het steen van het pleintje." Er waren meer verschillen, buiten de sportieve en commer ciële belangen. „Op straat kan ik me concentreren op m'n ac ties, hier moet ik oog hebben voor het team. Het speelveld moet zo groot mogelijk zijn, des te moeilijker zijn we te bespe len. Maar het blijft mooi om beide disciplines samen te voe gen, zoals vanavond. In de ba laanname en het passeren was ik weer even de straatvoetballer, in de voortzetting was ik een teamspeler van Ajax. Ja, als het effe kan voetbal ik nog op het pleintje. We hebben het nu druk, maar als ik de kans heb, ga ik nog effe een balletje trap pen." Geen toeval Het was geen toeval, dat een andere met techniek door drenkte Ajacied zich eveneens wonderwel thuis voelde op de Olympische piste. Ronald de Boer, samen met Jari Litmanen de aanjager tijdens de tweede helft: „Op dit soort velden ben ik altijd een van de betere spe lers. Ook ik voelde me van avond weer de straatvoetballer van vroeger. En zeker de tweede helft was de tijd rijp voor ouwe trucjes van de straat. Dat doe ik dan bewust, voor het publiek. Die trotseren met tienduizen den de kou om ons te zien, dan moet je ze wat leuks bieden. Een hakje, een stiffie, dat moet dan kunnen." FOTO REUTER De stand leende zich ook voor 'gallery-play' na de pauze. Ajax manouvreerde zich tijdens het eerste bedrijf in comfortabele positie, via doelpunten van Mare Overmars - de tweede helft onzichtbaar - en Ronald de Boer. De eerste van zeer verre gelanceerd door Frank de Boer, de tweede na een wervelende passeerbeweging, tussen twee man door, van Overmars. De tweede helft kroonde Jari Lit manen zichzelf tol voorlopige topscorer van de Champions League, met het hoofd (voorzet Finidi George) en met de rech tervoet (lepe vrije trap Ronald de Boer). De technisch goed maar tactisch minder onderleg de Hongaren doken tussen de bedrijven door enkele malen gevaarlijk op voor doelman Edwin van der Sar, maar die weigerde een krimp te geven. De 44.000 sado-masochisten die zich door de wrede vrieskou lieten geselen, zagen hun ver trouwen in een gunstig resultaat van Oranje tegen Ierland daar door verder opgekrikt. Op Pa trick Kluivert na, de kandidaat- spits van Oranje verloor zijn balcontrole op hard gras, volde den alle meespelende Ajax-in- ternationals. Belangrijk, vond Ronald de Boer. „Ik min elk ge val met een positief gevoel en een goede vorm naar Liverpool. Dat is niet alleen belangrijk voor mij, maar voor het hele team. Wc moeten het met z'n allen doen daar. En ik denk dat we er goed voorstaan." Dat gevoel heeft ook Edgar Davids. Hem wacht de komen de dagen de concurrentiestrijd met Richard Witschge, de in Bordeaux wedergeboren links half. Een serieuze vervanger voor de woensdag geschorste Frank de Boer vindt hij zichzelf nog niet, i straatvoetballer „Dan moet ik eerst een goeie serie heben neergezet op die positie. Dan stijgen mijn kansen op een basisplaats in Oranje. In mijn huidige vorm op lnkshalf zou je kunnen denken dat ik speel tegen Ierland, maar ik ben wel vaker in vorm geweest zon der dat ik werd opgesteld. Dat moet de bondscoach maar be slissen, dat is zijn pakkie an." I let woord is over zes dagen aan Guus Hiddink. Ajux: Van der Sar; Reiziger, Frank Hoer, Schuiten en Hognrdc; Ronald liner, l itmanen (76 Reuser) en Duv Musampa); l-inldl (7l>. Wontt kupunovics) en Albert. den haag anp De 'outsiders' hebben op de laatste dag van de groepswed strijden in de Championes Lea gue niet voor een verrassing kunnen zorgen. Volgens ver wachting voegden FC Nantes, Legia Warschau en Real Madrid zich bij de vijf clubs die zich eerder al voor de kwartfinales hadden geplaatst. De indeling van de kwartfina les ziet er als volgt uit: Legia Warschau - Panathinaikos, Borussia Dortmund - Ajax, FC Nantes - Spartak Moskou en de Zuideuropese klapper Real Ma drid - Juventus. Speeldata zijn 6 en 20 maart. Spartak Moskou bleef in de zes groepswedstrijden als enige ploeg zonder puntverlies. De Russissche landskampioen won ook de uitwedstrijd tegen Legia Warschau: 0-1. Drie spelers moesten tijdens de laatste speelronde van de scheidsrech ter vroegtijdig naar de kant: Warhurst (Blackbum), Vladoiu (Steaua Boekarest) en Gascoig- ne (Glasgow Rangers). In groep A had het duel tus sen de nummers 1 en 2, het al geplaatste Panathinaikos en Nantes, de eerste plaats als in zet. Bij winst of een gelijkspel zouden de Grieken het ijzerster- ke Spartak Moskou in de kwartfinales ontlopen. Nantes had aan een remise genoeg om op de tweede plaats te blijven. Het duel in Frankrijk eindigde in 0-0. Beide ploegen vonden het kennelijk wel best. FC Porto bleef tegen de Deen se kampioen Aalborg, de ver vanger van het geschorste Dina- mo Kiev, steken op 2-2. De ploeg van trainer Bobby Robson verspeelde daarmee de laatste, minieme kans op de kwartfina les. De thuisploeg kwam in De nemarken twee keer op voor sprong dank zij treffers van An dersen en Madsen. Emerson bracht Porto met twee treffers weer langszij. Er keken amper 4000 mensen toe. In Groep B had Rosenborg nog een kleine kans om zich bij de laatste acht te scharen. In al le berekeningen mochten de Noren zeker niet verliezen van Blackbum Rovers, dat in de voorgaande vijf wedstrijden niet één keer won. Na 45 minuten had Rosenborg al geen schijn van kans meer in Engeland. Het verrassende Blackbum, dat op alle fronten aan een zeer matig seizoen bezig is. leidde bij de rust met 4-1. Grote man bij de thuisploeg, zonder de twee geschorste vechtersbazen Le Saux en Batty, was Mike Newell. Tussen de 31e en 40e minuut tilde hij persoonlijk de stand van 1-1 naar 4-1. Een snelle en gave hattrick, die op het hoog ste niveau zelden voorkomt. Na de rust zakte de amusements waarde flink. Beide ploegen kwamen ondanks een handvol kansen niet meer tot scoren. Spartak Moskou legde in Warschau voor de zesde keer dit seizoen beslag op de winstpre mie van 1,2 miljoen gulden. Het doelpunt van Mamedov in de 40e minuut was voldoende voor de overwinning. Door de neder laag van Rosenborg plaatste de Poolse kampioen zich toch voor de kwartfinales. In groep C, waar Juventus en Borussia Dortmund zich al had den geplaatst, ging het duel tus sen de nummers 1 en 3 in Boek arest gewoon door. De spelers van de Italiaanse kampioen kwamen pas zes uur voor het begin van de wedstrijd in de hoofdstad aan. De vliegreis ein digde dinsdag in Sofia omdat door hevige sneeuwstormen de luchthaven in Boekarest geslo- Juventus arriveerde zonder de vier basisspelers Vialli, Sousa, Di Livio en Tacchinardi. Vol gens trainer Lippi was het vier tal licht geblesseerd. De Itali aanse coach zei vooraf dat zijn ploeg ondanks de rommelige voorbereidingen, de barre om standigheden en hei slechte veld, dat twee dagen lang door 250 vrijwilligers zoveel mogelijk ijsvrij was gemaakt, De kassa rinkelt gewoon door amsterdam gpd De kassa rinkelt gewoon door in Amsterdam. Ajax, de titel verdediger, verdiende in de eerste helft van het Europese seizoen al 16.5 miljoen gulden. De voetballers krijgen na de groepswedstrijden de man 165.000 gulden in het premie zakje. De verdiensten liggen met deze bedragen zelfs nog iets hoger dan vorig seizoen rond de jaarwisseling. Ajax won vijf van de zes wedstrijden. Per overwinning keert de UEFA ruim 1.2 mil joen gulden uit. Er werd één keer gelijk gespeeld, uit tegen Grasshoppers. Die 0-0 leverde meer dan zes ton op. Vorig seizoen waren de premies het zelfde. Toen werd er twee keer gelijkgespeeld. In dat jaar stroomde het geld ook al bin nen. De 'cup' met de grote oren was gevuld met een be drag van maar liefst 28 miljoen gulden. Ajax is nu al ruim over de hein. De spelers vangen van hun club een bedrag van 30.000 gulden voor een overwinning en 15.000 gulden voor een ge lijkspel. Voorwaarde is wel dat ze bij de selectie van zestien zitten. Onder de kerstboom lop met een bedrag van 165.000 gulden. In het sue cesjaar '94-'95 voetbalden de Ajacleden bijna 480.000 gul den aan premies bij elkaar. Die bedragen zijn wél bruto. STANDEN Nantes (Fra) - Panathinaikos (Gri) 0-0. (Glasgow Ranger-. Scheidsrechter; Sundell (Zwe). Toeschou- (Borussia Dorlmuni 65 Gascoigno Ier (Glasgow Ran indersen 1-0, 62. Em I (5 12) Bor Dortm toch voldoende gemotiveerd was om een goede prestatie neer te zetten tegen Steaua Boekarest. In de praktijk viel de instelling van de Italianen ech ter tegen. Ook de Roemenen toonden weinig inspiratie. Met een middelmatige inspanning bereikten beide ploegen onge schonden het eindsignaal: 0-0. Amper 2500 liefhebbers beke ken het treurspel. Glasgow Rangers bood in de andere groepswedstrijd nog aardig verweer tegen Borussia Dortmund: 2-2. Möller (1-1) en Riedle (2-1) scoorden voor de Duitse thuisploeg. Laudrup en Durie hadden succes voor de Rangers, die geen enkele winst premie pakten. De laatste ge lijkmaker viel pas vijf minuten voor tijd. In groep D, die door Ajax werd overheerst, stelde Real Madrid op eigen kracht de tweede plaats veilig. De Spaan se topclub versloeg Grasshop pers op eigen veld met 2-0. De treffers kwamen op naam van Raul en Michel. De Zwitserse ploeg, die als enige Ajax in be dwang hield (0-0), sloot de Champions League af zonder overwinning en met slechts twee punten. (Blackburn Rover*). 11 Scheidsrechter ,t (Roe) Juventus (Ita) 0- 6 2 3 1 6 1 3 2 6 0 3 3 1-0(2-0). 16. Oven, Spartak Moskou 6 6 0 0 18 (16 4) Ein gers (Sch) 2-2 (1-1). 1Laudrup 0-1.17. Moller 11. 48 Riedle 2 1, 85. Dune 2 2. Scheidsrechter: Diaz Vega (Spa) Rode »(6en 20 maart):

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25