Lot Archeon volledig in handen bank laa 'Koppel zwanen eet evenveel gras als een koe' 'Ik vlucht niet voor problemen Rijn Veenstreek lergebruik van oude pullen in Stompwijk jeld voor fanfare en molen Alphen behandelt )egroting al ïta voorjaar CDA-top bezoekt Leidse regio S E L E T I1 JE ONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Bromfietsers botsen leretE Pi|n.jiAZERSwouDE-DORpEen 32-jarige bromfietser uit Hazerswoude- Rijndijk en een 16-jarige bromfietser uit Hazerswoude-Dorp zijn 112%anmorgen gewond geraakt toen zij frontaal op elkaar botsten. )Het ongeval gebeurde op de Gemenewegsbrug in Hazerswoude- Dorp. De Rijndijker brak bij de aanrijding waarschijnlijk zijn Sei»iaak, terwijl de 'dorper' zijn neus en zijn duim brak. Beiden wer- en overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. )e politie is nog op zoek naar getuigen. i Auto's opengebroken lphen aan den run Op tien plaatsen in Alphen hebben autokra- ers in de nacht van dindag op woensdag hun slag geslagen. In 11e gevallen werd de autoradio/cd-speler gestolen. Bij een auto verd de reserveband gedemonteerd en meegenomen. De voer- uigen stonden aan de Lupinesingel, Leeuwenburg, Van Len- lepstraat, Jan Luykenstraat, Van Boetzelaerstraat, Jongkindt Co- linckstraat, Papiermolen, Maasstraat en Prunustraat. IZ /rouw ernstig gewond lphen aan den run Bij een ongeval op de Zadelmaker in Alphen te i i gistermiddag rond half zes een 44-jarige vrouw ernstig ge rond geraakt. Zij is met hoofdletsel in zorgwekkende toestand vergebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De Al- 35a hense fietste over de Zadelmaker en kwam door nog onbeken- e oorzaak ten val. Voetballende jongens hebben de vrouw ho- vallen en zagen een stationcar wegrijden. Zakkenrollers aangehouden lphen aan den run Beveiligingsmedewerkers van het winkelcen- rum De Aarhof in Alphen hebben gisteren twee v japt bij het zakkenrollen. De twee verdachten zijn 19 jaar e Pej ten uit Eindhoven en Rotterdam. Zij zijn overgedragen aai olitie. EGMOND. 071-5356412 Archeologisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn mag eenderde deel van zijn grondgebied bestem men voor woningbouw. Door de verkoop van de grond wordt de schuldenlast van het park met 17 miljoen gul den teruggebracht. Het lot van Archeon ligt nu volledig in handen van de bank. Wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelijke or dening) maakte gisteren bekend dat Alphen bereid is het con tract open te breken dat de ge meente vijfjaar geleden met Ar cheon en ABN-AMRO heeft ge sloten. Twintig hectare van het terrein van het archeologische park wordt in de toekomst waarschijnlijk bebouwd met zo'n driehonderd luxe wonin gen. Met de opbrengst van de grond wil Archeon zijn schuld Om het park te laten overleven, moet de schuld (nu nog 70 mil joen) met in totaal 30 miljoen gulden worden teruggebracht. De bank zal naar verwachting voor het eind van het jaar uit sluitsel geven over haar aandeel in het reddingsplan. Verkoop De grondovereenkomst voorziet eigenlijk niet in een dergelijk snelle verkoop van zoveel grond ten behoeve van woningbouw. Volgens deze overeenkomst zou het themapark op zijn vroegst pas drie jaar na de openstelling zes hectare mogen afstaan. Maar het noodlijdende park kan daar niet op wachten. De schul denlast van zo'n zeventig mil joen gulden noopt de directie van het park om het roer tijdig om te gooien. Archeon wil zijn schuldenlast terugbrengen naar veertig mil joen gulden. Alphen biedt het archeologische themapark hier bij de helpende hand. De ge meente staat volgens het con tract garant voor een bedrag van 57 miljoen gulden, de ver wachte opbrengst van de grond wanneer die volledig voor wo ningbouw zou worden be stemd. De verkoop van onge veer eenderde van het park voor een bedrag van 17 miljoen gul den past in die lijn. De gemeen te heeft de grond indertijd ove rigens voor slechts 4,5 miljoen aan hej themapark verkocht. De resterende 13 miljoen gulden moet ABN-AMRO op een ande re wijze zien kwijt te raken. Een schuldenlast van 40 miljoen gulden moet het park in de nieuwe opzet kunnen dragen. Daarbij is gerekend op 400.000 bezoekers per jaar. De reddingsoperatie van het themapark heeft een nadelig ef fect op de sociale woningbouw in Alphen. Door de bouw van driehonderd villa's gebruikt de gemeente in één klap een flink deel van haar contingent voor de komende jaren. Van der Veen Meerstadt heeft echter 3mpwuk dorith ligtvoet opCompwijkers krijgen meer mo- nkajlijkheden om oude meubels, ^dden en bankstellen in te le nen. De Zoetermeerse Kring- BV heeft een vergunning 'kregen om in Stompwijk en ïidschendam spullen op te ha- spen die opnieuw kunnen wor den gebruikt. De Zoetermeerse Kringloop 5, w jert de goederen af, laat ze in :n herstelwerkplaats repareren i verkoopt de spullen vervol- stfens via haar winkels. Leids- ïendam heeft de vergunning gegeven, omdat het college n burgemeester en wethou- rs vindt dat het opnieuw in nloop brengen van goederen :ter is voor het milieu. De ge- leente vond het niet noodza- tlijk om een plaatselijke kring- opwinkel op te zetten, omdat zich gemakkelijk bij de Zoe- Kringloop kon aan- Begin dit jaar heeft de ge meente de mogelijkheden voor het gescheiden inzamelen van grof huishoudelijk afval al uitge breid. Op de gemeentewerf is een container geplaatst, waarin iedereen witgoed (wasmachi nes, wasdrogers, fornuizen) en bruingoed (televisietoestellen, radio's en andere elektrische huishoudelijke apparaten) kwijt kon. Volgens de huidige regeling haalt de gemeente grof huisvuil op afroep op. Inwoners moeten hiervoor telefonisch een af spraak maken. Binnen het nieu we kringloopsysteem blijft deze regeling gelden. Als het afval be treft dat voor hergebruik in aan merking komt, dan zorgt de ge meente ervoor dat de Zoeter meerse Kringloop de spullen ophaalt. De gemeente blijft de rest van het grof vuil ophalen. De mogelijkheid om grof vuil op de gemeentwerf af te leveren blijft bestaan. dee Stompwijkse fanfare Juliana krijgt een bedrag van 2380 gulden P" het Anjerfonds Zuid-Holland. De fanfare heeft het geld nodig fdi>or de aanschaf van instrumenten. Het bedrag omvat een kwart in de totale aanschafkosten. Voor het zaagklaar maken van molen Ie Salamander in Leidschendam heeft het Anjerfonds 50.000 gul- itgetrokken. De molen kan pas daadwerkelijk zagen als er nog K, ins een ton op tafel komt. De Stichting De Salamander hoopt het edrag via sponsoring bijeen te brengen. regio. eric de jager De overlast van zwanen is op dit moment nog niet zo groot in de Rijn- en Veenstreek. Weliswaar zijn in de Grote Polder bij Zoe- terwoude en in de polders ten oosten van Alphen aan den Rijn grote groepen van deze water vogels neergestreken, maar die veroorzaken nog betrekkelijk weinig schade. Pas in het voor jaar worden de echte proble men verwacht, als de dieren zich tegoed doen aan het jonge gras. Toch is de Zoeterwoudse vee houder A. van de Akker nu al niet zo te spreken over ongeveer 50 zwanen die sinds oktober een plekje op zijn weiland in de Grote Polder hebben gevonden. „Ik heb het perceel pas inge zaaid en dat vinden ze heerlijk. Bovendien doen ze hun behoef te op mijn land en daardoor is het gras niet meer lekker voor de koeien." Stoffen De uitwerpselen van zwanen bevatten stoffen die het gras on aantrekkelijk maken voor rund vee. „Ze eten geen spriet meer als zwanen hun uitwerpselen op dat gras hebben gedeponeerd", legt veehouder J. van der Salm uit. Maar dat is niet het enige. „Een koppel zwanen eet net zo veel gras als een koe", zegt Van der Salm. Hij heeft nu nog geen poblemen, maar had vorig jaar veel te stellen met een groep van tachtig zwanen op zijn land. Klachten De Zoeterwoudse jager N. Huis man ziet maar één oplossing voor het 'zwanenvraagstuk'. „Als je een paar zwanen af schiet, verspreid je de rest over het hele gebied. Dan blijft de overlast beperkt." Huisman zegt geregeld klachten binnen te krijgen over te grote groepen zwanen. Voor de ongeveer hon derd vogels die zich in de Grote Polder ophouden, heeft hij in- Eierschudden is volgens jagers de meest humane methode om de toename van het aantal middels bij de t de koningin een afschotvergun ning aangevraagd. „Het afschie ten van één of twee zwanen zou al genoeg zijn om een einde aan de probblemen te maken." Andere, minder drastische manieren om de zwanen te ver jagen, sorteren volgens jagers en de boeren weinig effect. „Ik heb alles al geprobeerd, maar niets helpt", zegt A. van de Ak ker. „Ik ben al ontelbare keren over het veld gerend. Dan vlie gen ze even weg. Zodra je ech ter je hielen ligt komen ze weer terug." De schade voor de Zoe terwoudse veehouder loopt nu al in de duizenden guldens. „En het is nog niet eens voorjaar", verzucht de boer. Ook bollenboeren lijden gere geld schade, meent vice-voor- zilter J. Poolman van de wildbe heereenheid Duin- en Bollen streek. „Zwanen zijn verzot op de eerste kiemen van de bollen. Dat beschadigt de planten zo. dat ze daarna onbruikbaar zijn. Het kan bollenboeren soms en kele duizenden gulden schade per hectare opleveren", weet hij. vindt nog r nog t ..i Kt- plï FOTO DICK HOGEWONING i woordvoerder van de ncie meldt dat de vraag en afschotvergunning nog is binnengekomen. Hij zo'n verzoek overigens edelijk prematuur. „Het is L' vroeg om te beoordelen in het voorjaar op sommi- latsen wellicht problemen net zwanen. Dat zien we Marja Knops vertrekt uit gemeenteraad phen aan den run. e Alphense gemeentebegro- ïg voor 1997 wordt groten- heels al in mei volgend jaar be- t andeld. Burgemeester en wet- ouders hebben besloten de lla ehandeling van de begroting splitsen in het maken van be- idskeuzes en de financiële ir ïrtaling daarvan. Het beleid )mt in mei ter sprake, de fi nanciën worden in oktober af- ihandeld. Door de vervroeging in de beleidsdiscussie krijgt de alitiek meer kans om invloed te oefenen op de besteding it'£n het geld. Met het splitsen in het beleid en de financiën ïeft Alphen het afgelopen jaar enige ervaring opgedaan door werkwijze rond de bezuini- ngen. Deze werden al vroeg in te et jaar behandeld en vormden aarmee de basis voor de nieu- e begroting. De beleidsvoor- ellen voor 1997 moeten nu ui- rlijk in maart '96 gereed zijn. e resultaten van de stadspei- I tg 1995 zijn op dat moment og niet beschikbaar, zodat die niet kunnen worden mee iwogen. Om dit probleem vol- :nd jaar te voorkomen, wordt peiling al in mei gehouden, adat de resultaten eind '96 op tijd beschikbaar zijn. ik Cniplaan dicht 5 e Kniplaan in Stompwijk is tot met 20 december van zeven ur 's ochtends tot vier uur 's tiddags afgesloten voor alle trkeer. Dit in verband met de inleg van waterleidingsbuizen, het weekeinde is de weg wel zoeterwoude liesbeth buitink De Zoeterwoudse CDA'er Marja Knops heeft vorige week onver wacht afscheid genomen van de gemeenteraad. „Ik vlucht niet voor problemen of de moeilijke beslissingen die binnenkort moeten worden genomen. Daarvoor zou ik juist zijn geble ven. Ik houd ermee op omdat ik nu meer aandacht aan mijn fa milie wil besteden, ik moet nu meer tijd in onze ouders inves teren." Zoeterwoude staat vlak voor enkele belangrijke beslissingen over bijvoorbeeld de bebouwing van de Grote Polder en het vuil- overslagstation dat het Provin ciale Afvalverwerkingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) wil vesti gen aan de Hoge Rijndijk. „Mijn •vertrek is wel ingegeven door het feit dat alles nu op de agen da komt. Ik heb me de laatste tijd veel te weinig kunnen in spannen en was te weinig op de hoogte." Haar opvolgster Mirjam Ate§ kan het werk nu beter doen, verwacht Knops. „Zij is gewoon beter geïnformeerd dan ik. De laatste tijd heb ik op haar kun nen leunen en dat wil ik niet. Dan kan ik nu beter opstappen zodat Mirjam zich 102 procent kan inzetten. Dat heeft Zoeter woude nu nodig." Tijd Knops kondigde in de CDA- fractie al eerder dit jaar aan dat ze wilde vertrekken. „We heb ben toen afgesproken dat ik het nog even aan zou zien. Maar het kost zo veel tijd, al die stuk ken. Ik liep alleen nog maar achter mezelf aan." De beslissing van Knops kwam vorige week toch volko men onverwacht. Ze erkent dat die abruptheid, vlak na de woe lige vergadering over de bebou wing van de Grote Polder, leek te wijzen op een conflict binnen Marja Knops: 'Zoeterwoude heeft procent inzet'. de CDA-fractie. „Maar het heeft helemaal niets te maken met die vergadering. En er is ook geen onenigheid binnen de fractie", zegt ze stellig. „Het CDA is het erover eens dat Zoe terwoude niet moet meewerken aan een onderzoek naar de be bouwing van de Grote Polder." iemand nodig die zich voor 102 FOTO HENK BOUWMAN Knops overweegt op termijn weer terug te keren in de ge meenteraad. „Dat heb ik ook af gesproken met Mirjam Ate§. Als zij het na een tijd niet meer ziet zitten en ik heb weer tijd, dan kom ik terug. Maar nu laat ik het met een gerust hart aan Mirjam over en ik gun haar die plaats ook. Mirjam heeft als burgerlid het hardst van de frac tie gelopen, dan moet ik haar nu die kans geven." 'Het sociale gezicht van het CDA' werd Knops wel genoemd. „Het schijnt dat ik zo over kwam. Ik kick wel op mensen, dat is waar. Ik vind de CDA-slo- gan 'omzien naar elkaar' ook het mooiste. En voor mij per soonlijk lagen de hoogtepunten op het gebied van welzijn. De instelling van een sociaal fonds, het info-punt voor ouderen en de dagopvang in Huize Emmaus." Knops ziet zichzelf niet als een echte politica. „Ik ben meer een doe mens, dat politieke spel en het vele vergaderen er gert me juist. Ik vind het leuk om met mensen uit het dorp iets te realiseren. Het sociaal fonds is bijvoorbeeld op initia tief van de kerken tot stand ge komen, toen bleek dat er steeds meer stille armoede is in Neder land." De actieve Zoeterwoudenaren zouden meer bij het bestuur van de gemeente moeten wor den betrokken, vindt Knops. „Die stichting 'Stop vuiloverslag Zoeterwoude' heeft heel wat deskundigheid in huis. Die bur gers moet je binnenhalen! De gemeenteraad moet met ze sa menwerken en ze niet benade ren als 'de andere partij'. We hebben verschillende keren die samenwerking wel gehad, zoals bij de hogesnelheidslijn. En het klinkt misschien opschepperig, maar ik ben bang dat dal nu zal wegslibben. Ik ben bang dat de mensen een beetje vergeten worden bij de discussies over de Grote Polder en het Proav. Maar misschien kan Mirjam dat con tact ook wel leggen. Er is wel eens gezegd dat zij een verleng stuk was van de HSL-actie- groep. Maar dat is juist goed, dan is er tenminste iemand wakker." Wat bezielt de boeren? Aandacht voor de problemen in de agrarische sector DONDERDAG Radio 1 14 oo u Dingen die gebeuren VRIJDAG Radio 3 6 oo u Breakfast Club VRIJDAG Nederland 1 o.ii u Nachtgedachten rkk Teletekst pag 315 goede hoop dat milieu-minister De Boer haar hand over het hart strijkt en het Alphense contin gent iets verhoogt. „Mocht dit niet lukken dan hebben wc een probleem", erkent de wethou der, die ooit één van de negen raadsleden was die tegen de aanleg van het park stemde, maar die nu met verve strijd voor het behoud ervan. Van der Veen Meerstadt verwacht nog voor het einde van dit jaar een antwoord van ABN-AMRO. Hij hoopt dat ABN-AMRO positief zal reageren op het voorstel van de gemeente, omdat alles staat of valt met het oordeel van de bank. Fusie Centrum Buitenlanders Rijn en Lek Het Centrum Buitenlanders Rijn en i ek in Alphen aan den Rijn fuseert per 1 januari 1996 met de Delftse zusterinstelling Un Doro. Un Doro is een instel ling voor Surinamers. De twee gaan verder onder de naam Me ander. In de tweede week van januari schuift de Delftse stich ting aan in Alphen. De fusie past in het provinciale beleid om minderhedeninstelllngen in het noorden en oosten van Zuid-I lólland samen te voegen. Bewoners van Bloemenweide geven strijd op zoeterwoude De bewoners van de Zoeter woudse Bloemenweide die pro testeerden tegen de bouw van 78 appartementen aan de Pink sterbloem- en Pijpekruidlaan gaan niet in hoger beroep. De I laagse bestuursrechter ver klaarde onlangs de bezwaren van de omwonenden tegen de bouw ongegrond. De overburen van de koop- en huurapparte- menten vrezen dai de Oats het licht uit hun huizen wegneemt en de parkeerdruk in de wijk zeer groot wordt. Autodealer onderscheiden De Alphense autodealer J. van Leijden is gisteren door burge meester Paats onderscheiden met de eremedaille in goud ver bonden Orde van Oranje Nas sau. Van Leijden, die gisteren zijn 75ste verjaarsdag vierde, kreeg de onderscheiding van wege het feit dat hij op 26 okto ber jongstleden zestig jaar actief was in de automobielbranche. i )e Alphenaai begon In 1935 te werken bij garage Van Gor- kum. Daarna werkte hij bij ver schillende autobedrijven, tot hij in 1967 voor zichzelf begon. Sinds 1972 heeft de laureaat een Nissan-garage aan de Koperweg in Alphen. Bij het bedrijf zijn vijftien werknemers in dienst. Een CDA-delegatie uit de Eerste Kamer, de Tweede Kamer en de provinciale staten van Zuid- I lolland bezoekt maandag het Groene Hart, Leiden en de Bol lenstreek. Het uit circa 40 men sen bestaande gezelschap splitst zich 's middags om twee- uur op in vijf groepen. Eén groep bezoekt de Sociale Faculteit in het Pieler de la Courtgebouw aan de Wasse- naarseweg in Leiden. Een ande re club vertrekt richting Katwijk en bezoekt daar of het bedrijf Duifs Convenience Foods Pro ductions BV of de veehouderij van familie Van der Plas aan de Menneweg 165 in Sassenheim. Ze komen om kwart over drie weer bij elkaar in het gemeente huis van Hillegom om vervol gens naar het gebouw De Hoek steen aan het Karei Doorman plein 4 te vertrekken. Wethou der I loekstra geeft daar een uit leg over het concept Structuur plan Duin- en Bollenstreek. Een derde groep christen-democra ten maakt een toer door het Groene Hart. Een deel van hen gaat naar Vlist en bekijkt wo ningbouwlocaties. De anderen bezoeken de proefboerderij in Zegveld. HSL Het werkbezoek staat voor een deel ook in het teken van de plannen voor de aanleg van de HSL door Rijnwoude en Alke made en de 3-B-hoek (Bleiswijk, Bergschenhoek, Berkel en Ro denrijs). Een club bezoekt de 3- B-hoek. De andere groep gaat naar Rijnwoude en Alkemade. A. Dorrestein, voorzitter van de Stichting Geen HSL door het Groene Hart houdt om twee uur een korte inleiding in restaurant Groenendijk in 1 lazerswoude- Rijndijk. Hierna bezoekt het ge zelschap met plaatselijke CDA- bestuurders, leden van de stich ting en andere betrokkenen de plaatsen waar het voor keurstracé Al van hel kabinet is gepland. Om drie uur heet bur gemeester A. Meerburg het ge zelschap welkom bij liet viaduct provinciale weg N445 in Rijp- wetering. De CDA'ers rijden vervolgens naar Nieuwe Wete ring waar CDA-fractievoorzitter N. van Ruiten een inleiding ver zorgt over het HSL-tracé. Om half vijf wordt het werkbezoek afgesloten in het gemeentehuis van Alkemade. Alle CDA'ers komen 's avonds voor een discussie-bijeenkomt bijeen in het gebouw De Brug, Dunantlaan 1 in Reeuwijk. CDA-voorzitter H. Helgers houdt om 20.00 een inleiding. De afsluiting wordt verzorgd door fractievoorzitter E. Heer- ma om 22.00 uur. apng VA"

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21