MEOB wil nader onderzoek sluiting Inbraken worden sneller opgelost Pas volgend jaar zekerheid over ontsluiting polder in Oegstgeest GGD Leiden sluit TBC-onderzoek af ^sintratuin Leiden Regio 3escherming anonieme bron geloofsartikel voor journalist Politiek bezorgd over kosten automatisering Klein, klein boompje 95 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-S356414. PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 Ta urnalisten beschouwen de beroepsregel dat zij de iden- g i?it van anonieme bronnen niet prijsgeven als weinig inder dan een geloofsartikel. Ook al bedreigt men de ge- •os iddelde journalist met ernstige sancties: hij zal weigeren naam te noemen van een informant aan wie vertrou- vlijkheid is toegezegd. £elfs als er geen goede reden is voor de beloofde ge- vo limhouding? En ook als een zwaarwegend belang wordt d rschaad door de weigering de bron bekend te maken? Ja, -ti )k dan. In de journalistiek geldt bronbescherming als v« jncipe. Maar mag iemand zich om principiële redenen ijd onttrekken aan de verplichting tot het afleggen van ik( rtuigenis voor de rechter? Dat staat te bezien. -Ik bi een strafzaak wegens ambtelijke corruptie heeft de „V vocaat van de verdachte een journaliste van het Leidsch igblad opgeroepen vrijdag te komen getuigen voor het -tièrechtshof in Den Haag. De journaliste, J. Nihof, voerde dajjde krant iemand ten tonele die beweerde dat de ver dachte, een door de rechtbank tot drie maanden voorwaarde lijk veroordeelde Lei- derdorpse ambtenaar, zich niet schuldig had gemaakt aan verrijking toen hij zonder beta len een strook ge meentegrond bij zijn eigen woning trok. Volgens de informant had de inmiddels ont slagen ambtenaar hiervoor toestemming gekregen en hoort hij in hoger beroep door het gerechtshof te worden vrijgesproken. Maar de verstrekker van deze inlichting wil anoniem blijven en de journaliste weigert derhalve zijn naam aan de advocaat van ex-ambtenaar bekend te maken. Vandaar dat nu de is opgeroepen als getuige, zij inderdaad een verklaring onder ede zal moeten leggen, hangt af van het gerechtshof. Als de anonieme in het Leidsch Dagblad geen echt nieuw iht op de zaak werpen of als er voor de afloop van de jocedure weinig belang aan gehecht moet worden, is er ilemaal geen probleem. Krijgt de advocaat echter zijn en moet de journaliste een verklaring onder ede afleg- dan is er wel een probleem. De journaliste weigert de gevraagde naam te noemen en zal een joumalis- re^k zwijgrecht claimen. ejMaar dit recht om niet te getuigen, het zogeheten ver- 1 Ihoningsrecht, is voor journalisten - anders dan voor art- o|n of advocaten - niet wettelijk erkend. De rechtspraak 1 ziover is zeer wisselvallig en journalisten hebben op dit or (int geen rechtszekerheid. De jurisprudentie gaat wel in tot richting dat journalisten niet zonder meer mogen wor- in gedwongen hun bron te prijs te geven. De Europese ómmissie voor de Rechten van de Mens noemt bronbe voor journalisten zelfs essentieel bij de uitöèfe- Ing van hun functie van publieke waakhond. |Ook het gerechtshof in Den Haag heeft het journalistie- zwijgrecht al eens erkend. Dat gebeurde in een civiele •ocedure van de voormalige Brunssummer burgemees- Riem tegen een viertal journalisten. Het hof maakte uit it de journalisten niet hoefden te verklappen van wie zij lerlei belastende informatie over Riem gekregen had- in. Volgens het hof is het in een democratische samenle- pg van groot belang dat de media misstanden openbaar (aken. Als journalisten hun bronnen moeten noemen, [ogen deze bronnen op en is onderzoeksjournalistiek 53^mogelijk. Daarom moest hel belang van Riem wijken. 53ÏEr komt echter altijd een juridisch 'tenzij' te pas aan het 534irnalistieke zwijgrecht: er kunnen zwaarder wegende ^langen op het spel staan. In een strafzaak zoals die te- jn de Leiderdorpse ex-ambtenaar, spelen andere over wegingen dan in de zaak-Riem. Hier gaat het niet om het 53ïthullen van misstanden maar om schuld of onschuld in een verdachte. ^"jOok het wetsontwerp Journalistiek Privilege - dat jour- disten onder voorwaarden een wettelijk zwijgrecht toe- Int - maakt onderscheid tussen straf- en civiele zaken, ilgens het al geruime tijd bij het parlement aanhangige itwerp hoeven journalisten nooit te getuigen in civiele ocedures. Maar wel in strafzaken, als door hun zwijgen ;n onevenredig grote schade zou worden toegebracht 3n een zwaarwegend maatschappelijk belang'. Dat zijn allemaal nogal abstracte begrippen die pas ïor rechterlijke uitspraken helder kunnen worden. Van BApnalisten mag intussen worden verlangd dat zij niet hteptvaardig geheimhouding toezeggen aan hun infor manten. Anonieme informatie is immers moeilijk te con- fleren. Is de bron betrouwbaar? Is diens informatie van for|:doende gewicht? Is er bevestiging van te verkrijgen? ikeJ/arom weigert de bron zich bekend te maken? ournalisten behoren hun belofte tot geheimhouding ^r!ic redenen te kunnen omldeden. Pure principes tellen 1Liie in de rechtszaal, de rechter moet de mogelijkheid E~je>ben de belangen die in het geding zijn tegen elkaar af zegen. Dat blijft zo, ook als het journalistieke recht om lie te hoeven getuigen in beginsel wordt erkend. H :'|il ^Itn r De dienstcommissie van het Marine Electronisch en Op tisch Bedrijf schakelt de vaste Tweede-Kamercommissie van defensie in voor nader onderzoek naar de mogelijk heid om het MEOB voor Oegstgeest te behouden. Werk nemers menen, dat het bestaansrecht van het bedrijf kan worden vergroot als het instituut ook voor de land- en luchtmacht gaat werken. oegstgeest Monica wesseling het MEOB zou financieel aardig wat soelaas bieden. Bij het be- Enkele weken geleden lekte een drijf in Oegstgeest werken 500 nog vertrouwelijke rapport van mensen. Het overgrote deel van het ministerie van Defensie uit hen zou in Rhenen 'te werk waarin sluiting van het MEOB worden gesteld', werd aanbevolen. Defensie Het personeel is overdonderd moet bezuinigen en sluiting van door het nieuws. Volgens hen is te weinig onderzocht welke mo gelijkheden er zijn om het be drijf voor deze regio te behou den. Voorzitter A. Vink van de dienstcommissie denkt dat Oegstgeest open kan blijven als het bedrijf alle hoogwaardig on derhoud en onderzoek voor zo wel de marine als de lucht- en landmacht gaat uitvoeren. Het onderhoud dat snel moet wor den uitgevoerd kan dan in Woensdrecht (luchtmacht), Den Helder (marine) en L^eusden (landmacht) worden uitge voerd. De defensiebedrijven in Dongen en Rhenen zouden dan dicht moeten, maar dat stond toch al in de defensieplanning opgenomen. Vink: „Die mogelijkheid van een dergelijk paars bedrijf (de kleuren van de drie defensie - onderdelen door elkaar ge mengd, red.) is nooit goed doorgerekend. We gaan nu via de politiek proberen dit onder zoek alsnog uitgevoerd te krij - gen." Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft het ministerie van defensie eerder al in een brief gevraagd het MEOB open te houden. Nu dat niet veel lijkt Inbreken met een schroevedraaier. De makroscoop maakt het voor de politie een stuk makkelijker de kraak op te lossen foto henk bouwman leiderdorp monica wesseling Inbraken in Hollands Midden kunnen voortaan sneller wor den opgelost. Prettig voor de burger en het voorkomt dat de dader - wegens gebrek aan be wijs - onterecht op vrije voeten wordt gesteld. De verbetering van de opsporingsmethode is het gevolg van de aanschaf van een peperdure vergelijkingsmi croscoop, die in handen van een specialist tot resultaten leidt. Sporen van inbraken werden tot voor kort onderzocht door speurders van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Uit het hele land werden afdrukjes van schroevedraaiers en andere braaksporen naar Rijswijk ge stuurd. De bulk werk zorgde er voor dat elk onderzoek weken in beslag nam. Dat is nu verkort tot enkele dagen doordat Hol lands Midden zelf alle 'braakon- derzoek' kan uitvoeren. Specialist sporenonderzoek en technisch rechercheur K. Slottje zet uiteen dat het nieuwe apparaat (makroscoop geheten) eigenlijk een veredelde micro scoop is. ,,We kunnen er heel nauwkeurig sporen mee verge lijken. Dus een aangetroffen spoor vergelijken met een spoor van een eerdere inbraak of met een spoor dat we net zelf heb ben gemaakt met het vermoe delijke gereedschap." De makroscoop, overigens ook te gebruiken voor onder meer ballistisch onderzoek of onderzoek van mes-sporen, is onbruikbaar als er geen specia list 'achter zit'. Een computer kan nu eenmaal niet denken, dus de aangetroffen verschillen en overeenkomsten tussen twee sporen moet de technisch re chercheur vergelijken. Slottje geeft een voorbeeld. „Als je iets doorknipt met een kniptang geeft dat krassporen. Twee ver schillend sporen kunnen toch van dezelfde tang afkomstig zijn. Als de tang in de tussentijd beschadigd is, krijg je een iets afwijkend spoor. Een computer geeft aan waar de sporen wèl overeenkomen, wij kunnen de rest 'erbij deduceren." Slottje noemt de makroscoop een uitstekend hulpmiddel. Vooral de tijdwinst ziet hij als groot voordeel. „Het komt nu nog voor dat een verdachte weer op vrije voeten wordt ge steld en dat er enkele weken la ter uit Rijswijk alsnog bericht komt dat er de sporen wél naar hem wijzen. Zo'n man is dan natuurlijk nooit meer te vinden. Het omgekeerde komt ook voor: een verdachte die via snelrecht al lang en breed achter de tra lies zit waarna onderzoek uil- wijst dat hij helemaal niet schuldig is." Schiet/aken De makroscoop wordt in Hol lands Midden nu nog uitslui tend voor het vergelijken en on derzoeken van braaksporen ge bruikt. „Ballistisch onderzoek (onderzoek naar de herkomst van afgeschoten kogels, red.) besteden we nu nog uit aan Rijswijk. Maar als we net zo veel schietzaken krijgen als bijvoor beeld Rotterdam, dan gaan we het ook zelf doen", voorspelt hoofd technische recherche I..A. Holkamp. Symposium over herindeling Het CDA in Voorschoten neemt op maandag 11 december afscheid van ex-wethouder Frank ten Have met een mini-symposium. Dat symposium heeft de regionalisering en de gemeentelijke herinde ling als actueel onderwerp. De sprekers gaan in op de toekomst van Voorschoten. De ge meente dreigt ook te worden heringedeeld. Aan de hand van stel lingen zal een discussie plaatshebben, waarna de toehoorders in de gelegenheid worden gesteld vragen te stellen aan de sprekers. Voorzitter O. Snel van het CDA zal de discussie leiden, de spre kers zijn het Tweede-Kamerlid F. van der Heijden, de Wassenaarse fractievoorzitter M. van Rij, statenlid G. YVillemsma, en oud-wet houder Ten Have zelf. Het symposium wordt gehouden in het Ambachts- en Baljuw huis aan de Voorstraat 12 in Voorschoten. Vragen kunnen tevoren worden door doorgebeld naar O. Snel, tel. 071-5613389. Vét op jo.ma- Dl er. De buten pc kan ialap- ulgórui- a door- uüagelijks rot deel p.treek èhieuws kif krant vastte Tijdens :n komt allerlei ;e' plek- lietdi- .1 r r te hebben uitgehaald, dringt wethouder Kamphuisen (economische zaken) bij staats secretaris van defensie, Gmelich Meijling, aan op inzage in het, nog geheime, rapport. Kamp huisen: „Ik wil zeker weten of alle mogelijkheden van open houden voldoende zijn onder zocht." Mocht defensie vasthouden aan sluiting van het bedrijf, dan nóg denkt Kamphuisen dat er kansen liggen. I let hoogwaardig optisch- en elektronisch bedrijf doet nu ook al veel opdrachten voor 'particulieren'. „Wellicht kan het bedrijf een private on derneming worden". Kamphuisen beseft overigens terdege dat Oegstgeest nu niet direct een harde vuist kan ma ken tegen defensie. „Maar we kunnen wel via de politieke lob by proberen het MEOB voor Oegstgeest te behouden." Vol gens Kamphuisen en zijn colle ga-wethouder G. van Eisen wil len alle fracties binnen de ge meenteraad deze werkgelegen heid behouden en dus zal elke partij haar landelijk politici mo biliseren. Blusgroep lage land onmisbaar De blusgroep voor het lage land in Warmond kan nog steeds niet worden gemist. Het lage land omvat de afgelegen adressen in de polders rond de Kagerplassen. Deze gebieden kunnen door de bluswagen van de brandweer nooit op tijd worden bereikt. Vandaar dat de blusgroep voor het lage land binnenkort wordt uitgerust met een nieuwe draagbare motorspuit. Met deze spuit kan de blus groep de eerste klap aan het vuur uitdelen, in afwachting van de bluswagen. De huidige motorspuit is oud en niet erg bedrijfszeker meer. De gemeente Warmond investeert ruim 20.000 gulden in nieuwe apparatuur. Behalve de spuit moet ook de persluchtappa- ratuur worden vervangen. peter van der hulst Het onderzoek van de GGD Lei den naar de verspreiding van TBC door een 36-jarige bloe- meninkoper heeft acht nieuwe besmettingsgevallen opgele verd. In totaal onderzochten de artsen 145 personen. Geen van deze mensen is ook daadwerke lijk ziek geworden van de TBC- besmetting. De GGD Leiden ziet geen aanleiding om nog meer mensen voor controle op te roepen. In Naaldwijk, waar de inkoper werkzaam is op de Bloemenveiling Holland, zijn in de afgelopen maanden ruim 2100 mensen onderzocht. De resultaten van deze grootschali ge controle zijn nog niet be kend. Tijdens een longonderzoek in het ziekenhuis werd in juli van dit jaar open TBC bij de Rijns- burgse bloemeninkoper gecon stateerd. De man bleek al enke le weken ziek te zijn. In die tijd bleken zestien personen, fami lieleden en kennissen, door de man te zijn besmet. Bij een uit gebreider onderzoek riep de GGD Leiden 145 mensen op. Daarbij stuitte zij op acht nieu we gevallen van besmetting. „Tot twee jaar na de besmetting is de grootste kans om ziek te worden. Maar je kan de be smetting ook al twintig jaar on der de leden te hebben", aldus M. Elink Schuurman, arts tuber culosebestrijding bij de GGD. De acht mensen zijn allen on der behandeling, /.ij krijgen een half jaar lang medicijnen toege diend waardoor de kans dat zij ziek worden tot een minimum wordt beperkt. „Voor een groter onderzoek is geen aanleiding", zegt Elink Schuurman. Of in Naaldwijk een vervolg onderzoek komt is nog niet dui delijk. De resultaten van de controle onder 2100 mensen, voornamelijk veilingbezoekers, zijn nog niet bekend. 1 let perso neel reageerde niet erg veront rust op de TBC besmetting. Wel kwamen bij de veiling veel vra gen binnen over de ziektever schijnselen en de kans op be smetting. „Veel mensen rea geerden zo van: 'Ik laat me ook maar controleren, want dan heb ik tenminste zekerheid'." Kerstsparretje, 40 cm hoog. Perfect geschikt voor de kinderkamer of voor een gezellig hoekje in huis. Deze Picea Conica groeit piramidevormig en is langzaamgroeiend. Kan na de feestdagen zo de tuin in. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-5322203. HET GROENE WARENHUIS voorschoten joost panhuvsen Zolang er geen helder plan op tafel ligt over de automatisering binnen het gemeentelijk appa raat, voelen de Voorschotense fracties er weinig voor om nog langer losse voorstellen op dit gebied het groene licht te ge ven. Gisteravond ging de com missie financiën morrend ak koord met de Vervanging van hel besturingssyteem van de computers. CDA'er 11. Van Eyk constateerde bij zichzelf een 'kribbige houding'. Het stoorde hem dat de kos ten van de automatisering steeds verder oplopen, zonder dat incidentele voorstellen deel uitmaken van een helder, finan cieel sluitend plan. Een dergelij ke nota had eigenlijk deze maand al gepresenteerd moe ten worden. Ook PvdA-fractievoorzitter M. Breunesse hekelde het gebrek aan informatie. „Er is geen no ta, wethouder Draijer zegt niet deskundig te zijn op dit gebied, wij zijn het evenmin. Zo krijgt een bepaald persoon in het col lege van B en W een grote machtspositie." Breunesse doelde op haar opvolger, wet houder II. Smits (Welzijn/D66), die jarenlang een hoge functie bij IBM vervuld heeft. Compu tergigant IBM stopt met ingang van het volgende jaar met het onderhoud van het nu nog door de gemeente gebruikte bestu ringssysteem, vandaar de nood zaak lot vervanging. Heel even leek het erop dat de fracties weigerden het voor stel goed te keuren. Wethouder Draijer (financiën) wees er ech ter op dat de felbegeerde nota volgende maand door de com missies financiën en welzijn zal worden besproken. Ris eerste in de leidse regio onderscheiden met het kwolitelts-certificoot ISO - 9001 nnneming mij. ik en breecJeveld tel. 071 - 57ó 15 11 oegstgeest monica wesseling Het duurt nog zeker een maand voor het duidelijk is hoe de nieuwe woonwijk in de Broek en Simontjespolder in Oegst geest wordt ontsloten. Wethou der G. van Eisen (Progressief Oegstgeest), verwacht pas in ja nuari een structuurplan voor de nieuwe woonwijk te kunnen presenteren. Heikel punt in de ontsluiting van de woonwijk is het al dan niet aanleggen van een brug over de llaarlemmertrekvaart. De woonbootbewoners in de trekvaart zijn bang dat ze hier door moeten verkassen. Het was de bedoeling de woonbootbewoners en overige betrokkenen/geïnteresseerden in december al uitsluitsel te ge ven over de opzet van de wijk. Het onderzoek naar de ver keersafwikkeling heeft volgens Van Eisen echter langer ge duurd dan verwacht. De wethouder houdt vast aan het principe dat het geen zin heeft het besluit over de ont sluiting van de wijk los te ne men van de overige besluiten over de inrichting van de woon wijk. De Broek- en Simontjes polder moet autoluw en milieu vriendelijk worden. „En de ma nier waarop de stedebouwkun- dige het autoluw maken gestal te geeft heeft direct gevolgen voor de manier waarop de wijk ontsloten moet worden." Oegstgeest krijgt van het Rijk subsidie voor de ontwikkeling van de woonwijk. Daarbij is de gemeente gebonden aan een verhouding van 30 procent so ciale woningbouw en 70 pro cent vrije-sector huizen. Van Eisen zou graag wat meer 'goedkope woningen' in de nieuwe woonwijk neerzetten. „Maar dat mogen we niet. Zelfs als we elders in de ge meente met woningbouw geld kunnen verdienen en we beslui ten dat geld in de polder te spenderen, dan nog kunnen we niet buiten die verhouding pan „Zodra we er eigen geld in stoppen vermindert het Rijk de subsidie. Daar schiet je dus niets mee op."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19