Leiden Daklozen in universiteitspand Koek machteloos tegenover witte en zwarte scholen LVC is 'weg' als geld voor renovatie niet op tafel komt 3ndergrondse glas- m papierbakken in eidse binnenstad Einde vrouwengevangenis nadert CDA: bestuurlijke vernieuwing nieuw wapen tegen gezagscrisis IONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Vrouw (80) beroofd van tas :idenEen 80-jarige Leidse is gisteren op de Damlaan door een ongeman beroofd van haar tas. Zij kwam daarbij ten val en liep rerwondingen op aan pols en knie. Twee jongens die in de buurt iepen kwamen op het hulpgeroep van de vrouw af en fietsten ichter de dader aan. De politie vraagt deze jongens contact op e nemen: telefoonnummer 5258824. Helft bromfietsen niet in orde •iden Bijna de helft van de bromfietsen die de politie gis- jrochtend op het Lammenschansplein aan een keuring onder- vierp, vertoonde technische mankementen. In totaal ontvingen 12 berijders bekeuringen voor overtredingen als een te hoog notorvermogen, onvoldoende verlichting of slechte remmen. )e politie kondigt aan de komende tijd vaker fietsen en brom- ietsen te controleren. Verloren met 'blufpoker' iden» Een 27-jarige Leidenaar is afgelopen nacht door de poli- na een staaltje 'blufpoker' in de kraag gevat. De man belde na ■ie uur met een vriend aan bij een besloten sociëteit aan het tpenburg. Hij vertelde dat hij van de politie was en langs kwam vegens geluidsoverlast. Toen hij ook nog een pasje toonde dat officieel uit zag, werd hij binnengelaten. Omdat de mensen n de scoiëteit het toch niet helemaal vertrouwden, belden ze le politie. De man bleek werkzaam te zijn bij een ministerie in )en Haag en derhalve over een legitimatiebewijs te beschikken, lij verklaarde na een bezoekje aan een café nog een afzakkertje e hebben willen halen. Tegen hem wordt proces-verbaal opge- naakt. Wisselend 'succes' inbrekers In een woning aan de Doelensteeg is in de nacht van iinsdag op woensdag ingebroken. De dieven gingen er onder neer vandoor met een videorecorder, zestig CD's en een leren ugzak. Ze kwamen vermoedelijk binnen door via het katteluikje raam te openen. Een dief aan het Neeltje van Zuytbroeckhof gisteren minder 'succesvol'. Hij werd betrapt door een be ier. De dief kon ontsnappen. De inbrekers die afgelopen lacht hun slag wilden slaan in een supermarkt aan het Dia- nantplein slaagden ook niet. Ze hadden het alarm onklaar ge naakt. maar dit werd opgemerkt in de meldkamer. Ook zij kon- len vluchten. ANNO 1895 Zaterdag 7 December ïurgemeester en Wethouders van Leiden brefigen naar aanlei- ling van art. 27 der Vordering van den 8sten November 1894 op le keuring van vee en vleesch binnen deze gemeente ter alge kennis dat Abraham Izak van Gelderen, wonende Haar- emmerstraat No. 213, is bekeurd wegens het bij goedgekeurd /leesch, afkomstig van aan tuberculose lijdende dieren, niet ilaatsen van een voor het publiek duidelijk kenbaar opschrift, vaarop vermeld: dit vleesch moet goed gekookt worden. Deswe ge is hij veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis. ANNO 1970 maandag 7 december De Leidse popgroep Spirit of St. Louis heeft zich met een eerste ingeltje, met eigen composities, in het nationale hitgewoel ge- tort. Op de A-kant staat „Something Lazy", aan de ommezijde Tie go". De 'Hard Meat'-stijl van de Spirit is inmiddels ook :ot Veronica doorgedrongen, waar de plaat goed werd ontvan- De huidige formatie van de band bestaat uit: Roland de w (solo-gitaar en zang), zijn broer Arthur (drums) en Martin Cramers (bas). annet van aarsen e reinigingsdienst wil in de nnenstad een proef beginnen et ondergrondse glas- en pa-, ercontainers. Volgens de enst zou dat een aanzienlijke rfraaiing van het straatbeeld tleveren. Momenteel wordt iderzocht op welke plekken in binnenstad het beste glas- en ipierbakken kunnen worden gegraven. In de eerste helft volgend jaar wil de dienst if of zes bakken plaatsen. ,De papier- en glasbakken, er nu staan, zijn afschuwe- k lelijk", zegt directeur P. Pe- tn de reinigingsdienst. Cijk bijvoorbeeld eens naar de traat. Helemaal opge lapt, ziet er heel mooi uit en ileiland. De ondergrondse lers zijn nauwelijks chtbaar en het gedeelte dat je. el kunt zien - de inwerpope- ing - is mooi vormgegeven." Het proefproject is een lastige us. Vanwege de vele kabels en lizen in de grond is het moei- k om plekken te zoeken waar imaar kan worden gegraven. Ve voeren nu overleg met de deling rioleringen, met de et de EWR... Het is een Hanifestatie moet ontmoeting zijn ussen vluchtelingen en Leidenaars MEOB yt q De dienstcommissie I van de MEOB in Oegstgeest doet beroep op politiek voor nader on derzoek sluiting. Noodopvang in Nieuweroord Zo'n tien Leidse dak- en thuislozen hebben gister avond onverwachts onder dak gevonden in het uni versiteitspand 'Nieuwer oord' aan de Rijnsburger- weg. „Zolang de kou aan houdt, kunnen ze daar blij ven", aldus interim-direc teur Bas Maassen van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting. leiden caroline van overbeeke Op de bovenste en leegstaande verdieping van het pand is gis teravond in allerijl een aantal bedden neergezet. Op de ande re etages wonen studenten en verpleegsters. Maassen heeft het initiatief genomen voor de noodopvang. „Samen met de gemeente, de Leidse universiteit en de Stichting Binnenvest heb ben we dit razendsnel gere geld." Bittere kou De dak- en thuislozen konden in Leiden nergens terecht en moesten 's avonds in de bittere kou de straat op. Van de vijftig zijn er al zo'n 30 naar opvang plaatsen en Den Haag uitgewe ken. De rest zat overdag bij de dagopvang van de stichting De Binnenvest aan de Oude Rijn. „Er zijn twee goedkope pen sions in de stad maar die zijn onbetaalbaar voor deze men sen", aldus Maassen. Hij besloot woendsdagoch- tend dat er iets moest gebeuren voor de dak- en thuislozen. „Ik zat in de auto richting Leiden en hoorde op de radio dat dak en thuislozen in de grote steden 's nachts bij noodopvang te recht kunnen. Toen dacht ik: Archeon Het lot van het ar- 2 I cheologisch thema park Archeon in Alphen aan den Rijn ligt volledig in handen van de bank Idee GroenLinks: op Noordeinde weer eenrichtingsverkeer Het Noordeinde moet weer eenrichtingsverkeer krijgen. Daarvoor pleitte gisteravond in de raadscommissie verkeer P. Duijvensz. van GroenLinks. Het raadslid wil dat gemotoriseerd i het Noordeinde al- r de stad in kar Leidse daklozen hebben sinds gisteravond e e slaapplaats. zoiets moet in Leiden ook ge beuren, want daar zijn vast ook mensen zonder een dak boven hun hoofd." Maassen, tijdelijk directeur van de SLS, had het binnen een dag voor elkaar. „Ik heb meteen met een medewerker van wet houder Van Rij gebeld en later gehad met de heer Bots van De Binnenvest t teitssecretaris Van den Berg. De universiteit heeft toen de bo venste verdieping van Nieuwer oord ter beschikking gesteld. En de dak- en thuislozen konden daar woensdagavond al terecht. We hebben alleen met wat bed den moeten slepen. Het is de bedoeling dat de daklozen hier elke middag van 16.00 uur tot 9.00 uur de volgende ochtend terecht kunnen. Overdag kun nen ze naar de dagopvang van De Binnenvest." Maassen weet nog niet wie de noodopvang gaat betalen. „Dat is van later zorg. Ik hoop dat be halve de SLS, ook de gemeente een steentje bijdraagt." De SIÜ- FOTO LOEK ZUYDERDUIN directeur wil met zijn actie ook een signaal afgeven naar de Leidse woningcorporaties en de gemeente Leiden. „Ik vind dat zij ook een ver antwoordelijkheid hebben. De ze noodopvang is geïmprovi seerd: een structurele opvang zou veel beter zijn." Volgens Duijvensz hoeft na de herinrichting van de autovrij te maken Beestenmarkt het smalle Noordeinde niet meer te dienen als een uitgang van de stad. Hij noemde het Noordein de 'een trechter van uitlaatgas blijfsklimaat'. Verkeerswethouder P. Lan- genherg (D66) wijst het idee van Duijvensz niet van de hand maar hij twijfelt of het nodig is. De verwachting is dat door de maatregelen op de Beesten markt 12.000 auto's per dag minder over het Noordeinde zullen gaan. I^ngenbcrg weet nog niet of daar de invoering van eenrichtingsverkeer nog bij Actie van politie gaat niet door De voor maandag aangekondig de actie van de politie Hollands Midden gaat niet door. Maan dag 11 december worden de vakbonden gehoord door de commissie Albeda en de actie voerders willen dit overleg niet verstoren. Voor volgende week dinsdag, woensdag en donder dag staan in een aantal korpsen wel weer acties op stapel. Elke dag zullen twee regio's actie voeren. Hollands Midden zit daar niet bij. Albeda brengt op 14 december advies uit. beetje het nadeel van de bin nenstad. De meeste gemeenten beginnen met ondergrondse bakken in nieuwbouwwijken. Dat is eenvoudiger omdat de wegen, de leidingen, de kabels nog moeten worden aange- De reinigingsdienst hoopt dat de gebruikers van de nieuwe containers met meer zorg hun afval aanleveren dan nu het ge val is. Het zwerfafval rond de huidige bakken is de dienst al geruime tijd een doorn in het oog. Enige tijd geleden zag al de actie 'Samen aan de baJk' het licht. Mensen, die hun dozen of flessen naast de containers dumpten, werden daarbij aan gesproken op hun gedrag. „Mis schien gedragen de mensen zich netter, als de omgeving er netjes en mooi uitziet", hoopt Peters. Als de proef een succes wordt, wil de gemeente door de hele binnenstad de huidige glas- en papierbakken vervangen voor ondergrondse containers. Dat wordt een vrij dure operatie. De huidige glas- en papierbakken kosten zo'n drieduizend gulden per stuk, de ondergrondse ko men op zo'n zeven-, achtdui zend gulden. Twee openbare scholen was ze bereid ervoor in te leveren. De Parkschool en de Viersprong, die voor het leeuwedeel zijn bevolkt met allochtone kinderen, had ze willen laten opgaan in de bestu ren van de rooms-katholieke en protestants- christelijke scholen, waar de schoolbevolking overwegend blank is. Op deze wijze wilde de Leidse onderwijswet houder Hennie Koek (PvdA) een einde maken aan de vorming van zwarte en witte scholen in noordelijk Leiden. Maar het bijzonder onderwijs voelde niets voor 'zo'n onorthodoxe en zware be stuurlijke ingreep'. En dus zit Koek nu weer met lege handen. Dwingen kan ze niemand want de vrijheid van onderwijs is in de grondwet vastge legd, ook al wil minister Dijkstal van de WD de bewuste artikelen schrappen. Hoewel Koek zichzelf niet als Dijkstals mede stander beschouwt, prijst ze hem voor het lef dat stige neveneffecten' van onderwijsvrijheid, zoals de vorming van zwarte en witte scholen, heeft willen openbreken. Over het 'neen' van de bestu ren van de bijzondere scholen, weigert Koek een oordeel uit te spreken. Ze is teleurgesteld én enigszins verbaasd. Haar verbazing betreft vooral de weigering van de schoolbesturen om er scholen bij te krijgen. In het omgekeerde geval - als Koek van bijzondere scholen openbare had willen maken - was de weerzin van de schoolbesturen begrijpelijker ge weest, meent ze. „De schoolbesturen vinden fusies hoe dan ook als instrument te zwaar. Fusies gaan natuurlijk al tijd gepaard met gedoe. En met onrust onder het personeel en de ouders toont Koek begrip. Ook op 'haar' scholen, De Viersprong en de Parkschool, geeft Koek toe, stond men niet te springen voor de bestuurlijke ingreep, die de wet houder wilde. Koek zelf was in elk geval wel be reid een groot offer brengen. Ze heeft veel over voor de oplossing van het vraagstuk van de witte en de zwarte scholen, oftewel de segregatie in het onderwijs, vooral in Leiden-Noord een knellend probleem. „Dat in een wijk met 80 procent al lochtonen zwarte scholen ontstaan, is nog enig zins acceptabel. Maar in Leiden-Noord is hooguit 20 procent zwart." „Ik zie in segregatie overigens geen onderwijs kundig maar een ernstig maatschappelijk pro bleem. Ik steek m'n hand in het vuur voor de kwaliteit van de Parkschool. Iedere blanke ouder kan zijn of haar kind met een gerust hart op deze overwegend zwarte school doen. Het enige wat er kan gebeuren is dat het kind een interculturele onderdompelingondergaat." Dat ouders blanke kinderen meestal op witte scholen doen en zoals in I^iden-Noord hun kind er weer vanaf halen zodra het aantal donkere leerlingen toeneemt, vindt Koek niet van racisti sche trekjes getuigen. „Maar het zou wel wijzer zijn als ouders hun blanke kinderen op gemeng de scholen doen. Op die wijze maken kinderen al op jonge leeftijd kennis met andere culturen. Dat is beter dan de schijnrealiteit in stand houden dat Nederland voor de volle honderd procent cultu reel is bepaald door blank." Op de vraag wat Koek nog kan uitrichten nu na het 'Leidse Ei' (een onderwijsvoorziening voor heel jonge allochtone kinderen) haar nieuwe plan in de kiem is gesmoord, moet ze op dit moment het antwoord schuldig blijven. Met zorg ziet ze de toekomst tegemoet van de Parkschool en de Viersprong. Voortschrijdende segregatie, zo leert de ervaring, gaat immers vooral ten koste van het leerlingenaantal van zwarte scholen. Dat komt omdat steeds meer al lochtone ouders hun kinderen op gemengde scholen doen. „Juist op zwarte scholen is de grootste deskundigheid geconcentreerd als het gaai om het onderricht in Nederlands als tweede taal", zegt Koek. accordeonmuziek, maar ook Koerdische volksmuziek en Afro-Cara'ibische muziek staan geprogrammeerd. Voor het avondprogramma - georganiseerd door het podium Hot House en het comité Lei den, stad van vluchtelingen - moeten de bezoekers tien gul den neertellen. Daarvoor zien zij om 20.30 uur het duo Los Angeles met Argentijnse muziek en in het hoofdprogramma om 21.45 uur Grupo Zamanakitoki met een mix van Caraïbische ritmes en jazz. leiden Slopers zijn begonnen met het leeghalen van de voor malige vrouwengevangenis aan de Pesthuislaan. Het gebouw gaat binnenkort tegen de vlakte omdat het de renovatie van het Pesthuis en de bouw van het het nieuwe Nationaal Natuurhisto risch Museum in de weg staat. Op de plek van het pand komt een park. Het gebouw dat geruime tijd onderdak bood aan een groep Britse krakers, werd in oktober dichtgetimmerd nadat er voor de tweede maal brand was uitge broken. Duidelijk was toen al dat het niet lang meer ging duren voordat de sloperskogel zijn werk zou doen. Ooit was het verpauperde ge bouw, dat stamt uit 1861, slaap plaats voor militaire gevangenen; later werd het speciaal ingericht als vrouwengevangenis. Daarna is het achtereenvqlgens rijksop voedingsinstituut voor jongeren, psychopatenasiel en wapenmu seum geweest. De laatste ge bruiker was de Reinwardt Acade- Zowel het Cuypersgenoot- schap - beschermer van Leids cultuurgoed uit de negentiende en twintigste eeuw - als de Arent van 's Gravesande-stichting pro testeerden tegen de sloop van de voormalige vrouwengevangenis. De protesten hielden de sloop geruime tijd tegen omdat de Rijksdienst voor Monumenten zorg een oordeel moest vellen. Die bleek het pand uiteindelijk niet tot rijksmonument te willen verklaren. De Hollandse Beton Maat schappij wil in maart van het vol gend jaar beginnen met de aan leg van een verbindingsbrug tus sen het oude pesthuis en de nieuwbouw van het NNM aan de Darwinweg. Bezwaren tegen de glazen luchtbrug hebben gezorgd voor een maandenlange vertra ging van het project. FOTO HIELCO KUIPERS Bestuurlijke vernieuwing in Lei den moet niet langer gaan over manieren om de communicatie met de burgers te verbeteren, zoals meer voorlichting, betere inspraakmogelijkheden en ge stroomlijnde procedures. De kloof tussen de Leidenaars en de gemeentepolitiek is veel meer een gezagscrisis, die is ontstaan doordat de gemeente te weinig doet om haar eigen regels te handhaven. Dat betoogde gisteravond CDA-raadslid A. van Bochove. Zijn woorden maakten veel in druk. Niemand sprak hem te gen en wethouder P. longen- berg (D66) zegde een debat toe over de benadering die het CDA kiest voor bestuurlijke vernieu wing. Volgens Van Bochove valt er aan de huidige manier van communiceren met de burger niet veel meer te verbeteren. En ondanks alle doorgevoerde ver beteringen heeft de Leidse bur ger nog altijd niet het idee dat hij zich over dezelfde dingen druk maakt als de gemeente raad. Van Bochove: „De regen teske PvdA-wethouders die de ze stad jaren hebhen bestuurd erden nauwelijks, eiden achteroverleunend en luidknetterrend wat ze op hun leva haddeni namen be sluiten waar grote toornige massa's fel tegen protesteerden. Ze zijn er populairder mee ge worden dan iedereen die hier in deze zaal zit", aldus Van Bocho Van Bochove vindt bestuurlij ke vernieuwing ook een kwestie van 'herverdeling van verant woordelijkheden'. Als voorbeeld gaf hij het parkeerinitiatlef dal Leidse ondernemers hebben ge nomen aan de Haagweg. „Deze gemeentelijke taak kan klaar blijkelijk prima worden overge De spanning rond de subsidie-aanvraag van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) groeit. In de raads commissie cultuur verklaarden gisteravond CDA en VVD zich tegenstander van subsidiëring van het bouwplan van ruim twee miljoen gulden voor de poptempel aan de Breestraat. Beide partijen vinden dat popmuziek geen onderwerp van over heidszorg hoeft te zijn en zichzelf moet kunnen bedruipen. Cultuurwethouder P. l.angenberg (D66) staat wél welwillend tegenover de subsidie-aanvraag maar hij zei ook gisteravond weer dat hij de bouwplannen van het LVC 'ambitieus' vindt. Ook zou Ixingenberg graag zien dat het LVC zijn eigen bijdrage - bestuur en directie hebben aangebo den eenvierde deel zelf te betalen - verhoogt. LVC-directeur R. Visser liet er geen enkele twij fel over bestaan wat er gebeurt als 'geld niet op tafel komt': „Dan zijn we weg en moeten we slui ten." Volgens Visser vergissen CDA en WD zich als ze zeggen dat een instelling als het LVC volle dig op eigen benen kan staan. „Het topje van de ijsberg, daar hoeft de ge meente niet voor te zorgen. Ik heb het over ar tiesten die zelf rond kunnen komen van hun mu ziek. Maar voor verjonging en vernieuwing is wel degelijk subsidie nodig. En het is een verantwoor delijkheid voor gemeenten om cultuur te stimu leren en dus ook popmuziek. Het Philharmonisch Orkest kan ook niet zonder. Anders wordt het kaartje te duur en komt er niemand meer."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17