Aarde wordt schatrijk van meteoriet-inslagen Wetenschap Techniek Margarine sinds kort een stuk gezonder DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Stel, er slaat ergens met grof geweld een grote meteoriet in. Gelukkig in dun bevolkt gebied zodat de meeste schade be staat uit een flink gat in de grond en een aantal gebroken ruiten in de omgeving. Maar meteen na de inslag wemelt het van de mensen die de aardbodem tot in de wijde om trek afzoeken naar... diaman ten. BEN APELDOORN GPD Hen verhaal dat welbeschouwd in dezelfde categorie thuishoort als dat van die pot goud die aan het uitein de van elke regenboog zou zijn te vinden. Bovendien ontstaan dia manten diep in onze aardkorst on der een geweldige druk en komen ze door tectonische bewegingen en/of vulkanisme aan het aardoppervlak terecht. Ze ontstaan door het sa menpersen van puur koolstof dat bij een zekere, immense druk uitkristal liseert tot zes- of achtvlakkige kris tallen. Wat hebben meteorietinsla gen dus te maken met diamanten? Misschien meer dan we denken. Ongeveer dertig jaar geleden werd in Rusland (in de krater Popigai) en in de Oekraïne een aantal diamanten, enkele bijna een centimeter groot, gevonden in gebieden waar ooit, in het verre verleden, grote meteorie ten insloegen. Daarnaast zijn er microscopisch kleine diamantjes gevonden in som mige ijzermeteorieten. Men ver klaarde de aanwezigheid ervan door aan te nemen dat de meteorieten ooit deel hadden uitgemaakt van een veel groter hemellichaam, een kleine planeet, waar de diamanten onder dezelfde omstandigheden werden gevormd als de typisch aardse in onze aardkorst. Toen dat oorspronkelijke lichaam door de een of andere oorzaak uit elkaar viel, of spatte, bevatten sommige grote en kleine brokken en brokjes die dia manten. En af en toe komt er zo'n brok op aarde terecht, met of zonder diamanten of diamantjes. Recent onderzoek toont echter nóg iets aan. Misschien moeten we wel zeggen: iets heel anders. Riess-formatie Ongeveer 100 kilometer ten oosten van de Zuidduitse stad Stuttgart ligt een 24 kilometer grote, bijna ring vormige groepering: de Riess-forma tie. Vele jaren geleden werd ontdekt dat de Riess-formatie ongeveer vijf tien miljoen jaar geleden is ontstaan toen zich daar een ruim een kilome ter grote planetoïde met verwoes tend geweld in de aardkorst begroef. De Riess-formatie is dus eigenlijk een grote krater. Midden in die kra ter ligt het stadje Nordlingen en daarom wordt de gigantische 'kuil' ook wel de 'Nordlingen-Riess' ge noemd. Wel grappig om er even bij stil te staan: het stadje Nordlingen is net zo groot als het brok materie dat de Riess-formatie deed ontstaan. Een team Engelse geologen en na tuurkundigen heeft gedurende de laatste zomer wat speurwerk in het gebied verricht. Dat was niet toeval lig. want één van hen had een bijna twintig jaar oud rapport van Russi sche geologen onder ogen gekregen die in hetzelfde gebied in de grond hadden zitten wroeten. De Russen meldden in dat rapport glasachtige korreltjes (chondrules) te hebben gevonden in het tijdens de catastro fe gesmolten, omhoog geworpen en daarna in gestolde vorm weer 'neer geregende' materiaal dat zowel in het gebied als ver daarbuiten nog steeds wordt gevonden. Via bestra- diamant met linksonder de tot briljant geslepen ling met röntgenstraling ontdekten de Russen dat één van de korreltjes een mineraal van puur koolstof be vatte dat veel leek op een diamant. De Engelsen verzamelden honder den smeltmonsters zowel binnen als buiten de ringwal die de Nordlin- gen-Riess omzoomt. Na een uitvoe rige, chemische behandeling en trapsgewijze verhitting van de bodemmonsters bleef datgene over dat 'hard' genoeg was om de ge noemde behandelingen te 'overle- Via elektronenmicroscopisch onder zoek bleek het residu (overblijfsel) te bestaan uit een mixture van een koolstof-siliciumverbinding(Silici- um-Carbide, afgekort tot SiC) en puur koolstof in de vorm van hexagonale (kubusvormige) dia man tkristallen. Het is overigens voor het eerst dat dit soort kristallen, samen met SiC gevonden zijn in de Nordlinger- Riess-bodemmonsters. Verder on derzoek, onder meer via spectrogra- fie (het ontleden van het licht bij verbranding van -delen van- de bodemmonsters) leerde de onder zoekers dat de diamantmineralen niet gevormd werden onder invloed van een enorme druk maar juist als bijprodukt van het verdampingspro ces in de explosienevel, boven de plaats waar de inslag plaatsvond. Diamanten blijken dus niet alleen onder immense druk (diep in de aardkorst) gestalte te krijgen, maar kunnen ook het 'gevolg' zijn van verwoestende meteorietinslagen. Rijkdom alom dus. Maar... je moet er wel een micro scoop voor hebben. Rijst de vraag of alle diamanten op deze planeet op die manier gevormd zijn. Zo ja, dan onüeent Moeder Aarde haar edelste van alle edelste nen aan kosmische rampen. Kan het ironischer? Uniek leven in Roemeense grot BOEKAREST GPD In een in 1986 ontdekte, maar pas recent on derzochte, grot in Roemenië hebben Ameri kaanse biologen een schat aan voor het meren deel unieke organismen aangetroffen. Het be treft met name ongewervelde dieren zoals spinnen, waterschorpioenen en bloedzuigers, en een overvloedige hoeveelheid bacteriën. Deze zogenoemde Movile-grot bevindt zich lussen de Donau en de Zwarte Zee. Men neemt aan dat de grol meer dan vijf miljoen jaar van de buitenwereld afgesloten is geweest. Zoals bij onderaards levende dieren, bezitten de wat grotere in de Movile-grot geen of slechts zeer kleine ogen, zijn ze heel bleek en dragen ze re latief grote aanhangsels en antennes. De grot, waarvan het bestaan aan de Amerika nen is doorverteld door de Roemeense student Serben Sarbu, die ooit in het nabij de grot gele gen speleologische instituut onderzoek deed, vormt een unieke plek voor biologische onder- R DE JAEGER» GPD De margarine is sinds afgelopen maand een stuk gezonder geworden. Op initiatief van Uni lever zijn alle wikkelmargarines, kuipjesmarga rines en bak- en braadvetten in pakjes, vrij van transvetzuren. Hierdoor neemt de kans op hart en vaatziekten van de Nederlander af met vijf procent. Bij de produktie van margarine wordt plantaar dige olie en visolie kunstmatig gehard. Vloeiba re olie kup j^Jnmiers pi^et opr je brood smeren. Bij dit hardingsproces ontstaan echter zoge noemde transvetzuren. Zo bevatte een pakje Zeeuws Meisje in 1991 27 procent transvetzu- ren. In het nieuwe pakje zit nog maar 1 procent. Dieetmargarines waren altijd al arm aan trans vetzuren, evenals de zachte margarines in plas tic kuipjes. Harde fituurvetten en bak- en braadmargarines bevatten nog steeds 35 tot 40 procent transvetzuren. Lange tijd werd ervan uitgegaan dat onverza digde vetten, die vloeibaar zijn bij kamertempe ratuur, altijd goed zijn voor hart- en bloedvaten. Verzadigde harde vetten daarentegen verhogen het cholesterolgehalte. De dieetmargarine-in- dustrie is groot geworden door de verzadigde vetten te vervangen door meervoudig onverza digde vetten. Transvetzuren zijn onverzadigde vetzuren en zouden dus passen in een choles terolverlagend dieet. Deze opvatting kwam op de helling sinds er on derscheid wordt gemaakt tussen 'goede' (HDL) en 'slechte' (LDL) cholesterol. In 1990 werd op dit gebied een verrassend onderzoek gepubli ceerd door de vakgroep Humane Voeding van de Landbouwuniversiteit Wageningen. In een experiment kregen proefpersonen enkele weken achtereen voedsel met veel of met weinig trans vetzuren. Het dieet rijk aan transvetzuren ver oorzaakte een cholesterolgehalte tussen dat van natuurlijke onverzadigde en verzadigde vetten. Dit werd ook verwacht. Opvallend echter was dat het ongezonde LDL-gehalte sterk werd ver hoogd en het goede HDL sterk verlaagd. Trans vetzuren blijken dus slechter voor ons hart dan werd aangenomen. an Unilever bevestigde i eigen studies. Zij gingen a vonden dat transvetzu- iren als verzadigde vet- r is overigens niet be- De researchafdeling v deze resultaten later ii nog een stapje verder e ren net zo ongezond wat ten. De verklaring hiervc kend. De margarinefabrikant ging vanaf 1993 werken aan margarines met zowel minder ver zadigde vetzuren als transvetzuren. Voor het maken van transvetzuurvrije margari nes gebruikt Unilever dezelfde technologie als voor Becel. Bij dit procédé wordt vloeibare plantaardige olie verwerkt tot een smeerbaar produkt. Het ontharden van frituurvetten is nog een probleem. Onderzoekers van de Land bouwuniversiteit berekenden het effect op de volksgezondheid van de margarines 'nieuwe stijl'. Op bevolkingsniveau daalt het gehalte LDL, het slechte cholesterol, met 0,05 millimol per liter bloed. Dat betekent eveneens een da ling van het risico op hartaandoeningen met ruim twee procent. Samen betekent dat een mindere kans op hart- en vaatziekten van bijna vijf procent voor de hele Nederlandse bevolking vergeleken met tien jaar terug. De onderzoekers denken dat de verandering vooral ten goede zal komen van mensen in de lagere klassen in de samenleving. Zij zijn de be langrijkste gebruikers van goedkope vetten en fast food. De beter opgeleiden zijn meestal al overgeschakeld op dieetmargarines. PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Zo goed als ongebonden bij de bron (6); 7. De taille van de schoenmaker (5); 8. Voedselhoe- veelheden fijnmaken (5): 9. Dwaas vleesvulsel (5): 10. Jaap krijgt een eindeloze hatelijke op merking (4); 11Pas in het klooster kent ze geen slechtheid in Engeland (6); 12. Was gete kend. mannetjesvogel (6) Verticaal: 2. Houdt de etappe me in de maat? (5); 3. Voorgoed een groei ende verbinding (6); 4. Verwarde edelen in een Brabantse plaats (6); 5. Haags gerecht om ande ren té overdonderen (4); 6. Van die kaper heb je geen pijn meer (8); 10. Die drank is zeker hoor baar (4); 11. Pluisje van niets OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL botanicus ene-a-oir --enkel-- zo-eel-eb e-lunet-a emir-goor 1-donar-e te-sen-et --getto-- are-t-ons crinoline (3). P£/MZ, 'K Z-/E A/ET MELEMAAL VoofZ A\£ WE AAM rerr HET \EXp- JAAPZ 3E&/WT <&APMALEMEELLESJ E/v "ET <EELE> C*XT WE l/EPP/EWEA/ 1£0<S£M WE OPZIJ EM M3DPEA/ WE EEA/ KLE/W PES TA UP A /V 7~JE /MEEN M/PPEL&POTE plaats&u- VOtOPEEELP LOl>Z EM. TOM POES Heer Bommel en de toornviolen In de vallende schemering spoedde heer Ollie zich moe, doch voldaan te: rug naar huis. Mooie gedachten ver vulden hem. zodat hij geen aandacht schonk aan het gepraat van Kwetal, die blij achter hem aan huppelde. ,,Wat een denkraam!" zei het ventje. „Wat een idee om de mir in celletjes van ficusdrip te verpakken. Dat is be ter dan een spuit!" „Hm", zei Tom Poes. „Bommel is een reus!" riep Kwetal uit. „Ik zal Pee vertellen wat hij ge daan heeft, dan kan hij er een voor beeld aan nemen! Snap jij, dat Pee geen vertrouwen in Bommel had?" „Hm", herhaalde Tom Poes. „Hm", prevelde op datzelfde mo ment Pee Pastinakel. Hij stond aan de rand van het woud en sloeg het passerende groepje hoofdschuddend gade. „Nu zal een maaltijd smaken", hoor de hij heer Ollie zeggen. „Willen jul lie wel geloven dat ik honger gekre gen heb van al dat getob? Maar nu is alle ellende voorbij!" „Alle ellende voorbij?" herhaalde het ventje. „Het mocht wat. Laten zij maar gaan eten; ik zit hier nog steeds met de narigheid." Zo sprekend wendde hij zich om en keek somber naar de vreemde violen die achter hem groeiden. Het waren de leerachtige bloemen met stekels, die heer Bommel daar een poosje ge leden had doen ontspruiten door zijn injecties. Ze wiegden hun lelijke kelk jes in de avondwind en lieten een vaag mompelend geluid horen... WÊÊÊÊÊiÊÊÊmÊÊÊm H T W H E R DOOR HANS VAN ES Er zijn in Europa nog maar weinig landen, die buiten de greep van de winter zijn gebleven. De vorstgrens was gistermiddag gevorderd tot over Midden-Frankrijk, de zuidrand van de Alpen en het noorden van Griekenland. Natuurlijk blijft het kwik rond de Middellandse Zee nog flink boven nul, maar het is ook daar verre van aangenaam. De koude lucht, die in aanraking komt met het warme zeewater, doet in de stre ken rond Zuid-ltalië en de Griekse eilanden talrijke regen-en onweers buien onstaan met grote neerslaghoeveelheden. De winterse lucht drukverdeling - met een stationair Noord-Europees hoog en lage druk in het zuiden - geeft ook op het Iberisch Schiereiland regen, die daar zeer welkom is. Verder naar het noorden zijn er gebieden met forse sneeuwval, vooral waar de Russische lucht een traject over zee heeft afgelegd; in Roemenië bijvoorbeeld, waar de vrieslucht na een tochtje over de Zwarte Zee plaatselijk een halve meter sneeuw afleverde. Ook dichter bij huis, aan de andere kant van de Noordzee vielen veel sneeuwbuien; in Oost-Engeland werd plaatselijk 10 tot 15 cm geme ten. In eigen land werd het woensdag nog niet echt wit, maar de oos tenwind zorgde voor een lage gevoelstemperatuur. In de middag schommelde het kwik nog rond -4 graden en dat is vrij zeldzaam voor begin december. De ergste kou lijkt nu voorlopig voorbij. Het blijft de komende dagen wel vriezen, maar door de afnemende wind verliest de kou zijn scherpste kantjes. Een storing in de bovenlucht trekt ko mende nacht langs de kust naar het noorden. Mogelijk valt er in de westelijke helft van het land een paar centimeter sneeuw. Als het op besneeuwde plaatsen in de loop van de nacht opklaart, kan het ge makkelijk ca. 8 graden vriezen. Morgen neemt de sneeuwkans af en bij soms een beetje zon wordt het wat vriendelijker winterweer. De maxima reiken tot dicht bij het vriespunt. Tijdens het weekeinde blijft het West-Russische hoog op sterkte (1047 hpa of millibar). We hou den een zwakke continentale aanvoer. Zachte lucht dringt op enige hoogte (ca 1500 meter) door tot boven Nederland, waarbij er tijdelijk kans is op wat lichte regen met ijzelvorming. Mogelijk vormt zich ook nog mist, zodat weggebruikers geleidelijk meer hinder ondervinden van het winterweer. Ook na het weekeinde blijft het nog licht, plaatse lijk matig vriezen. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wolkenvelden, ook opkla ringen. Vooral in het zuid- Met r op sneeuw op vandaag i rond het vriespunt, elders meest lichte vorst. Wolkenvelden en op beide dagen in het zuiden kans noorden ook opklaringen. Maxima in het zuiden en- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en kans op wat sneeuw, met name in Ierland en morgen ook in Wales wat regen Maxima op beide da gen uiteenlopend van rond het vriespunt in het oosten van Engeland tot ongeveer plus 6 graden in het westen van Ierland. België en Luxemburg: Zwitserland: Wolkenvelden, maar ook hier en zon. Aan de zuidflank van het A massief kans' op sneeuw; sneeuwgrens geleidelijk oplopend naar 1000 i op morgen. Maxima morgen van het vriespunt aan de noordkant va Alpenmassief tot plus 6 graden i 1 vanda. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en met name in Bretagne wat regen Vandaag hier en daar nog wat lichte sneeuw. Minder koud; maxima morgen uiteenlopend van rond het vries punt in Vogezen en Jura tot ongeveer plus 6 graden in Bretagne. Veel bewolking en regen of buien. Mor gen ook opklaringen Langs de costa's middagtemperatuur rond 13 graden. Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, mogelijk ook onweer. Temperatuur 's middags rond 20 graden. In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen van tijd tot tijd regen of buien, langs de oostelijke costa's plaat selijk veel neerslag Op veel plaatsen maxima tussen 6 en 12 graden, langs de costa's in het zuiden nog rond 16 Canarische Eilanden: schien met onweer. Op de zuidstranden geleidelijk meer zon. Middagtempera tuur rond 22 graden Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien, mor gen met name in het noorden; plaatse lijk veel neerslag. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. Tunesië: Geleidelijk meer zon. Morgen in het noorden wolkenvelden en kans op een enkele regen- of onweersbui Iets kouder met op beide dagen middagtemperatuur rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen. Van daag in de Franse Alpen ook nog sneeuw. Stijging van temperatuur; mor gen maxima van rond plus 3 graden in de omgeving van Clermont-Ferrand tot ongeveer 12 langs de Middellandse Zee- Mallorca en Ibiza: Tamelijk bewolkt weer en enkele stevige buien, mogelijk ook onweer. Middag temperatuur ongeveer 15 graden. Italië: Wolkenvelden en enkele fikse regen- of onweersbuien, vooral ten zuiden van Toscana hier en daar veel neerslag. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van plus 4 graden in het noorden tot 17 op Sici- Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen enkele buien, mogelijk met onweer. Minder koud, morgen maxima rond 15 Malta: Vandaag perioden met zon en meest droog. Morgen meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag wolkenvelden en enkele regen vooral in Karinthié en Stiermarken. M der koud; middagtemperatuur morgen net iets onder het vriespunt. Polen: Wolkenvelden en vandaag nog hi daar wat lichte sneeuw. Vooral in het noordoosten, en morgen ook in het oos ten, geregeld zon. Vandaag een stevige zuidoostenwind. Overdag lichte tot mati ge vorst. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vandaag af en toe wat lichte sneeuw. Vandaag waait er nog een stevige zuidoostenwind. Overdag meest lichte vorst. Wolkenvelden. Vandaag nog wat sneeuw en veel wind Morgen ook wat zon. Over- VRIJ0AG 8 DECEMBER 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.25 16.36 03.58 16.09 Laag 00.20» 12.20 00.01 12.01 Berlijn Boedapes Bordeaux Brussel Cyprus Klagenfurt Kopenhagen wl 20 9 0.0 16 13 17.0 14 8 1.0 14 12 6.0 plaatsen droog. Vooral morgen boven de Egeïsche Zee een ste vige noordoostenwind. Middagtempera tuur morgen uiteenlopend van ongeveer 8 graden in de buurt van Thessaloniki tot 16 op de Peloponnesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Vandaag wolkenvelden en met name in west- en zuidwest-Turkije enkele regen en onweersbuien. Op Cyprus ook zon en vrijwel droog. Morgen overal meer zon en meest droog. Maxima morgen uiteen lopend van 8 graden op de Dardanellen tot 18 graden op Cyprus. Duitsland: Buenos Aires half bew. uw4 19 12 Los Angeles half bew. n2 of sneeuw Ook hier en daar zon. Minder koud; middagtemperatuur morgen op veel plaatsen rond min 2 graden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14