Nijlgans en stekelstaart vogelvrij Natuur Milieu Dieren op en langs de weg WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 De Kleine Aarde wil exportverbod CFK-koelkasten Nederland moet snel maatregelen nemen tegen de export van tweedehands koelkasten met CFK's naar landen waar een milieuveilige ver werkingsfaciliteit ontbreekt. Voor Nigeria, dat milieubeschermers executeert en waarmee geen controleerbare afspraken te maken zijn, moet direct een exportverbod worden ingesteld. Dat schrijft de milieuorganisatie De Kleine Aarde aan de ministers De Boer (milieubeheer) en Van Mierlo (buitenlandse zaken). Koelvloeistoffen als CFK's tasten de ozonlaag ernstig aan. Mo menteel worden er elk jaar 150.000 tot 225.000 koelkasten met die stof vanuit Nederland uitge voerd naar warme streken. De Kleine Aarde vreest dat daardoor jaarlijks twaalf tot achttien ton CFK terecht komt in landen die het te zijner tijd niet op een veilige manier kunnen verwer ken. ,,Dat is een klap in het gezicht van de milieubewuste consumenten die hun oude ap paraten inleveren in de verwachting, dat ze milieuveilig verwerkt worden", aldus de organi satie in de brief. Volgens De Kleine Aarde kan een exportverbod worden uitgevaardigd op ba sis van een bestaande Europese verordening. Geen strenge eisen aan bedrijfsleven langs waddenkust Voor het bedrijfsleven in de haven- en indus triegebieden langs de waddenkust gelden geen onoverkomelijke strenge natuur- en milieu-ei sen. De bouw- en milieuvergunningen wijken in voorwaarden nauwelijks af van die in de rest van Nederland. Ook procedures als gevolg van het Waddenzeebeleid duren in het noorden niet langer. Dat staat in een onderzoek naar de ge volgen van het Waddenzeebeleid voor de ver gunningverlening aan industriële bedrijven. Het onderzoek is gedaan in opdracht van het Rijk, de Waddenzee-provincies en -gemeenten en het noordelijk bedrijfsleven. In de studie is de waddenkust als vestigingsplaats vergeleken met plekken langs de grote rivieren en in Zeeland. In het rapport staat verder dat de aanvullende provinciale mer-plicht (milieu-effectrapportage) in het kustgebied geen problemen oplevert. Wel wordt vaker dan elders in Nederland beroep aangetekend tegen vergunningverlening, waar door de uitvoering van bedrijfsplannen vertra ging kan oplopen. Het bedrijfsleven in het wad dengebied heeft om die reden een minder goed imago dan nodig is. Dode bunzing bij Naarden. foto martijn de jonge I let overkomt de meeste auto mobilisten: zoevend over de wegen worden overstekende dieren aan- of meestal doodge reden. Reeën, egels, dassen, et cetera. Op de foto een dode bunzing, die tevergeefs een as- faltroute door het Naarderbos probeerde te overbruggen. De bunzing behoort, net als de we zel en hermelijn, tot de marter- achtigen. Het zijn schuwe nachtdieren, die kleine zoogdie ren vangen en eten, aas even min versmaden, en in het voor jaar hun maag graag vullen met eieren en pullen van (weide)vo- gels. De bunzing is lange tijd scherp vervolgd. Er waren zelfs speciale bunzingjagers. I let roofdier werd beschouwd als buit-con current. En boeren hadden evenmin veel op met de bun zing, omdat die gaarne in het kippenhok vertoeft. Het dier, in aantal sterk achteruit gegaan, geniet thans bescherming. He laas sneuvelen er nog veel bun zings in het verkeer. Vooral in de herfst, als jonge dieren nieu we leefgebieden zoeken en vol wassen mannetjes speuren naar vrouwtjes. Dode dieren in de berm verschaffen onderzoekers informatie over de verspreiding van soorten. Zeker als het schu we, nachtactieve soorten be treft. Zo wordt naar aanleiding van dode boommarters in de Velsertunnel thans veronder steld dat deze soort zich in de duinstreek heeft gevestigd. Het aantal verkeersslachtoffers op en langs wegen is mede zo groot omdat wegbermen, zeker als ze natuurvriendelijk worden beheerd, veel dieren aantrek ken. Over het natuurleven in wegbermen is een boekje ver schenen: 'Dieren op en langs de weg'. Behandeld worden twintig soorten zoogdieren (muizen vooral, die weer roofvogels zoals torenvalk, buizerd en kerkuil aantrekken), zestig soorten vo gels, zes soorten reptielen en negen soorten amfibieën. 'Die ren op en langs de weg' is sa mengesteld en uitgegeven door de dienst weg- en waterbouw kunde van Rijkswaterstaat. Te bestellen via postbus 5044, 2600 GA in Delft. Prijs: 20 gulden. PUZZEL 123456789 10 11 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. beroep; 2. een zekere, afstam meling; 3. gewricht; 4. aldus, edel, getij; 5. bovenlicht; 6. Turkse titel, ongewassen; 7. Ger maanse godheid; 8. voorzetsel, vreemde munt, Frans voegwoord; 9. afgesloten stadswijk; 10. vlak temaat, gewicht; 11. hoepelrok. Verticaal: 1Beryllium, vis, actinium; 2 voorvoegsel, regeringsreglement; 3. afslagplaats bij golf, deelge noot, scheepstouw; 4. zenuw ziekte; 5. dichterbijkomen, schoon; 6. bevallig; 7. bergpas, insekt. vrouwelijk dier; 8. bolge was, de onbekende; 9. de oudste (afk.), hoofddeksel, selenium. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kampioen; 2. waagstuk; 3. aardworm; 4. ratelaar; 5. toe vloed; 6. illuster; 7. eveneens; 8. rendabel. De woorden op de eerste en der de verticale rij zijn: KWARTIER en MARTELEN. Het sleutelwoord luidt: PLUIMVAREN. Minister Van Aartsen heeft de nijlgans en de rosse stekelstaart (een eendensoort) vogelvrij ver klaard. Wat hem betreft mogen jagers er voortaan naar harte lust op schieten. Ook de Siberi sche grondeekhoorn is toege voegd aan de lijst van exotische dieren die moeten worden be streden. De minister vindt intensieve be jaging van nijlgans en rosse ste kelstaart noodzakelijk om fau navervalsing door deze exoten (dieren die hier van nature niet voorkomen) tegen te gaan. De nijlgans heeft zich in de loop van enkele tientallen jaren over vrijwel geheel Nederland ver spreid. Volgens de minister brengt het dier schade toe aan gewassen. De nijlgans staat bo vendien te boek als 'agressief jegens vogelsoorten die hier van nature wel thuishoren. Met na me het broedterritorium wordt (te) fel verdedigd. De rosse stekelstaart richt in Nederland geen enkel onheil aan, maar trekt 's winters wel weg naar het zuiden, richting Spanje. Daar vermengt deze soort zich met de in zuid-Span- je inheemse witkopeend, een zeer zeldzame soort. Door de kruisingen dreigt de Spaanse witkopeend versneld uit te ster ven. In Nederland komen in het wild geen witkopeenden voor. Overigens: wat de minister doet is in feite niet meer dan symp toombestrijding. De bron van het exotenvraagstuk wordt niet aangepakt. Nogal wat mensen die op het platteland wonen graven een vijver in hun tuin en schaffen een waterwildcollectie aan. Liefst met veel bijzondere De nijlgans is vogelvrij verklaard. Volgens de minister berokkent de exoot te veel schade. foto natura en kleurrijke soorten. Per onge luk (of expres, als de hobby niet meer bevalt) ontsnappen vo gels, die zich in het wild weten te handhaven. Het gaat dan niet alleen om nijlganzen of rosse stekelstaarten. Er zijn veel meer voorbeelden. Zoals zwarte zwa nen, Indische en Canadese gan zen, Chileense flamingo's, Ame rikaanse Smienten, mandarijn eenden. enzovoorts. Vogelbescherming vindt dat Van Aartsen de zaken verkeerd aanpakt. Het fokken en houden van exoten in waterwildcollec ties zou aan banden gelegd moeten worden. Dan kunnen ze ook niet meer ontsnappen en hoeft er vervolgens niet op ge schoten te worden. Vogelbe scherming vindt de beslissing van Van Aartsen daarom zeer ondoordacht. „Wij hebben er niet om gevraagd", aldus woordvoerder Nico de Haan. Met name de nijlgans is een in teressante soort. Langs de Nijl broedt de vogel in holen en spleten van Idifkusten. Dergelij ke broedplekken zijn in ons land niet beschikbaar. De nijl gans vond laaglandse alterna tieven: kerktorens. De Siberische grondeekhoorn, met een kleine kolonie al jaren aanwezig in Nederland, is op de 'zwarte' lijst gezet op advies van de Raad voor het Natuurbeheer. Andere exotische diersoorten die al sinds 1978 mogen worden afgeschoten zijn ontsnapte nertsen, wasberen, beverratten en marterhonden. En uiteraard de muskusrat. Landelijk informatienummer voor alle vragen over de natuur Hoe kan ik mijn tuin aantrekkelijker maken voor vlinders? Hoe leg ik een poel aan? Kan ik subsidie krijgen voor het knotten van wilgen? Waar maak ik in de buurt van Winterswijk een mooie natuurwandeling? Vanaf 13 de cember is er een speciaal 06-nummer dat op al dit soort vragen öf direct antwoord geeft, öf bij specialistische kwesties doorverwijst. De natuurtele- foon is een initiatief van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij, in het kader van het Europees natuurbeschermingsjaar. Land schapsbeheer Nederland voert het project uit. Van maandag tot en met donderdag staat de lijn elke ochtend voor 75 cent per minuut open voor tuinbezitters, agrariërs, scholieren, landgoedeigena ren, plantsoenbeheerders en alle an dere natuurliefhebbers die met kwel lende vragen rondlopen. De natuurte- lefoon is opgezet in overleg met orga nisaties die zich bezighouden met na tuur en landschap. Via die organisa ties beschikt de natuurtelefoon over een netwerk van specialisten, waar naar kan worden doorverwezen. Vol gens Landschapsbeheer Nederland is er behoefte aan een 06-nummer voor vragen over de natuur. De opening van dit initiatief is op woensdag 13 december, tijdens de slotmanifestas- tie van het Europees Natuurbescher mingsjaar in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Natuurtelefoon 06 - 32 02 40 30. TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel wreef zich de schim mels uit de ogen en keek bevreemd om zich heen.W-waar is de m- mist?" vroeg hij met zwakke stem. ,,Heb je een list verzonnen, Tom Poes? Alles ziet er zo helder uit, als je begrijpt wat ik bedoel." ,,Ik kon geen list bedenken", zei Tom Poes een beetje beschaamd. „Ik dacht, dat er niets meer aan te doen was. En toen kwam die ontploffing." „Ik hoor het al", mompelde Kwetal. Hij had een bloempje geplukt en hief dat blij om hoog. „Weet je wat Bommel gedaan heeft?" vroeg hij. „Hij heeft alle mir in celletjes van ficusdrip gepakt..." „Nee", zei heer Ollie, „de mir zat in de violen, de toornviolen, je weet wel. Die hadden gevoelige cellen of zoiets en ze mochten alleen met olie .besproeid worden..." „Celletjes van ficusdrip", vervolgde het mannetje. „En die ontploffen wanneer ze in het water komen. Toen heeft Bommel ze in de waterval gegooid en toen is de ficusdrip gebarsten en toen is de mir als nevel over het bos verspreid. Het water van de rivier zal nu de rest wel doen. Ach, wat een denkraam!" „Be doelt u, dat ik de mir verspreid heb?" vroeg heer Bommel aarzelend. „Hm", zei Tom Poes. ,,U bent in het water gevallen met die rare bloe men." Maar heer Ollie luisterde niet naar hem. Hij voelde een zware last van zijn schouders wentelen en er verscheen een mooie glimlach op zijn gelaat. „Ik wist het", sprak hij met herwonnen levenkracht. „Ollie, jongen, wat je wilt, dat kan je, zei mijn goede vader altijd - en daar heb ik mij aan gehouden. Het is toch mooi om een Bommel te zijn!" Er viel een kleine stilte, die onderbroken werd doordat een plukje draadhippel zich van de tak boven hem losmaak te en hem vol op de schedel trof... H W R 18 V «ea bewolkt warmt regen -T- koufro opklaring L lagedn H ,°nn,g 19 temperatuu r hecto DOOR HANS VAN ES Nu de computermodellen wijzen op een toestand met aanhoudeni] vorst - tot na het weekeinde - wordt de kans steeds groter dat het cembergemiddelde voor het eerst sinds veertien jaar weer benedei normaal uitkomt. Het was in 1981 voor het laatst dat ons land inj cember op een degelijke vorstperiode met sneeuw en natuurijs wa getrakteerd. Zeker, ook in recente jaren wilde het nog wel winterej Nederland, maar dat waren meest speldeprikken van enkele dage De vorstperiode in 1981 kwam na een inwerkperiode van ongevea een week pas goed op gang na het midden van de maand. De peri van 13 tot 22 december was ijzig. Op de meeste plaatsen in ons I lag een flink sneeuwdek en met een gemiddelde temperatuur van 5.2 graden was het één van de koudste tiendaagse periodes van dj eeuw. Onbetwiste koploper was 1938; toen werd tussen 17 en 26 cember een gemiddelde genoteerd van -9.0 graden. Zo'n kou kwam in de eerste decemberhelft veel minder voor. In de eeuw scoorden alleen 1902 en 1921 met een gemiddelde benedd 5 graden. Als de huidige koudegolf ook volgende week weet te vol den, is er voor december 1995 misschien wel een ereplaatsje weg legd... Deze vorstperiode is zeker goed onderbouwd. Belangrijk is de hard nekkige positie van een hogedrukgebied, dat voorlopig heen en we pendelt tussen Zweden en West-Rusland. Oceaandepressies met zachte lucht moeten uitwijken naar de Poolzee of het Middelland*] Zeegebied. De vorming van een sneeuwdek kan de vost nog steviger in het zai helpen, vanwege het versterkte afkoelingseffect. Sneeuw viel er dinsdag op veel plaatsen langs de Engelse oostkusl op uitgebreide schaal boven Centraal-Europa. Ons land bleef op ei enkele vlok uitgezonderd droog en was er ruimte voor zon. Overdaj werd met straffe oostenwind droge, koude lucht aangevoerd; de nl ma lagen tussen -2 en -4 graden. Ook vandaag is het bijtend koud. Er is meer bewolking en de sneei kansen nemen geleidelijk toe. In de hogere luchtlagen bevindt zid boven Frankrijk een zogenaamde koudeput en die trekt morgen vl< langs Nederland in noordwestelijke richting. Mogelijk valt er morg of vrijdag dan sneeuw van wat meer betekenis. Na het voorbijtrekken van de storing wordt de vorst wat getemperd Zachtere lucht uit het zuiden dringt in eerste instantie door tot op| ge hoogte, maar waarschijnlijk niet aan de grond. De vorst wordt vi getemperd; vanaf vrijdag liggen de middagtemperaturen rond heti vriespunt en 's nachts vriest het met meer dan een graad of 5. i E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wolkenvelden en af en toe zon. Op de meeste plaat sen droog. Middagtempe- ratuur langs de kust in het zuiden en westen rond het vriespunt, elders meest lichte vorst. Zweden: Naast wolkenvelden van tijd tot tijd ook opklarin gen Langs de zuidoost kust kans op een sneeuw bui. Middagtemperaturen in het zuiden enkele gra den onder nul; in het mid den en noorden matige tot strenge vorst. Denemarken: Wolkenvelden en mogelijk wat sneeuw. Hier en daar ook zon. Een straffe oos tenwind. Overdag lichte Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en kans op wat regen, met name in Engeland ook sneeuw. Ge leidelijk kouder; maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het oosten van Engeland tot rond +5 graden in het wes ten van Ierland België en Luxemburg: Wolkenvelden. Vandaag nog overwegend droog. Vanaf morgen een toenemende kans op sneeuw. Koud met een middag- temperatuur van ongeveer min 4 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en hier en daar wat lichte sneeuw Lage temperaturen; maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in de westelijke departementen tot onge veer min 4 elders. Portugal: Vandaag nog wat zon maar snel meer bewolking en een toenemende kans op regen of buien, mogelijk met onweer Vrij koud met langs de kusten een mid- dagtemperatuur van ongeveer 13 gra- Madeira: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, mogelijk ook onweer Temperatuur 's middags rond 21 graden Spanje: Tamelijk bewolkt en op de meeste plaat sen van tijd tot tijd regen of buien; langs de oostelijke costa's plaatselijk veel neerslag. Hier en daar ook wat zon. Koud met op veel plaatsen maxima tus sen 5 en 10 graden; langs de costa's in het zuiden nog rond 15 graden'. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en kans op een bui, mis schien met onweer. Morgen op de zuids- tranden meer zon en droog. Middagtem- peratuur rond 22 graden. Marokko: Westkust half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of een onweersbui, vandaag alleen in het noorden, morgen ook meer naar het zuiden. Maxima meest tussen 15 en 20 graden Tunesië: Wolkenvelden en vandaag nog kans op een enkele regen- of onweersbui Mor gen vrijwel overal droog en vooral in het zuiden meer zon Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral morgen af en toe regen, in hogere streken ook sneeuw. Koud met maxima van rond het vriespunt in de buurt van Lyon tot onge veer plus 10 graden langs de Middel landse Zee-kust. Mallorca en Ibiza: Koud en tamelijk bewolkt weer met en kele stevige buien, mogelijk ook onweer Middagtemperatuur ongeveer 13 gra den. Italië: Vandaag meest bewolkt en enkele fikse regen- of onweersbuien, vooral in het zuiden hier en daar veel neerslag. Mor gen tijdelijk droger en vooral in het wes ten perioden met zon. Middagtempera tuur uiteenlopend van enkele graden bo ven nul in het noorden tot 16 op Sicilië Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer Vooral van daag vrij koud met maxima rond 12 gra den. Malta: Perioden met zon maar ook kans op een onweersbui Middagtemperatuur rond 17 graden Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van het wes ten uit stevige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur uiteenlopend van ongeveer 8 graden bij Thessaloniki tot 16 op Kreta. Turkije en Cyprus: Vandaag eerst nog zonnige perioden maar van het westen uit toenemende bewolking en vooral morgen regen- en onweersbuien, hier en daar met veel neerslag. Maximumtemperaturen uit eenlopend van 9 graden op de Dardanel- len tot 18 graden op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe motsneeuw of sneeuw Ook hier en daar zon. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen rond - 5 graden. Vooral in het noordoosta koude oostenwind. Zwitserland: Wolkenvelden maar ook hier en zon. Plaatselijk kans op sneeuw, in Graubunden Middagtemperatu -4 aan de noordkant van het Alpe sief tot +3 in het zuiden. In de t waait eerst nog een koude oostenw Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en vc tot tijd sneeuw of motsneeuw, vo< Karinthië en Stiermarken. Midda peratuur omstreeks -4 graden, bergen waait eerst nog een koudi tenwind. Koud en tamelijk bewolkt wintfl met af en toe wat sneeuw. In het n oosten ook kans op wat zon. Een si (koude) oostenwind Ook overdag ge en hier en daar zelfs strenge vor Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en af en toe wat sn Er waait een stevige schrale oosten Ook overdag lichte tot matige vorst Hongarije: Wolkenvelden en van tijd tot tij sneeuw. Veel wind Overdag i meeste plaatsen lichte vorst DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.33 Zon onder Maan op 17.17 Maanonderl Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.49 15.55 03.22 Laag 11.45»-- 11,26 1 Weerrapporten 06 december 07 uurj Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athenê Barcelona Boedapest Bordeauj Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Kiagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Buenos Aires c Casablanca I Johannesburg r Los Angeles t New Orleans 2 New York r Tel Aviv c

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8