Juppé geeft niet toe aan betogers Aanklacht: Amir enige moordenaar van Rabin Voor geld is zetel in Doema Rusland wel te koop Buitenland ichietpartij voor tweede erkiezingsronde Egypte tosniër verwijt Rode Cruis 'partijdigheid' Vrachtverkeer heeft last van blokkades ^RUSLAND «/OENSDAG 6 DECEMBER 1995 Kinderen gedood bij gijzeling Rusland moskou Drie kinderen zijn gedood en zeven mensen gewond geraakt bij een gijzeling gisteren in de Russische stad Vladikav- kaz (noordelijk Kaukasusgebied). Een met granaten bewapende n man was een kleuterschool binnengedrongen, meldt het pers- bureau Interfax. De granaten zijn om onbekende redenen ont- ploft, waarbij de gijzelnemer ernstig gewond raakte. Drie kinde- ren vonden de dood, drie anderen zijn gewond, net als twee le raressen en een politieman. Juwelen hertogin van York gestolen ionden Op een vlucht van Washington naar Londen zijn een diamanten halsketting en armband van de hertogin van York, arah Ferguson, gestolen, heeft Buckingham Palace bekendge maakt. De sieraden, een huwelijksgeschenk van koningin Eliza beth II, zijn 615.000 gulden waard. Een woordvoerster van de hertogin zei dat de juwelen in de koffer zaten van een medewer ker, die maandag met een ander vliegtuig dan de hertogin uit Washington was teruggekeerd. Franse franc duidelijk hoger amsterdam Op de Europese wisselmarkten was het vandaag de Franse franc die de aandacht trok. Met een slotkoers van i 32,385 (per honderd) was de munteenheid duidelijk hoger dan I de 32,165 die maandag aan het eind van de handel werd geno teerd. De franc steeg door geruchten dat premier Juppé enkele - concessies zou doen om een einde te maken aan de stakingen. Verder steeg de koers omdat de Franse centrale bank zou ingrij- II Pen- Doden bij noodlanding Azerbeidzjan bakoe 49 Mensen zijn gisteren in Azerbeidzjan omgekomen il toen een vliegtuig een noodlanding maakte, aldus een zegsman ti van Azeri Airlines. De bemanning slaagde erin het vliegtuig aan de grond te krijgen in een bos op zes kilometer van het vliegveld a van Nachitsjevan. Er zouden 33 mensen gewond zijn geraakt, c Het was het tweede vliegtuigongeluk in Azerbeidzjan deze week. Bomaanslag in Doema-gebouw moskou Onbekenden hebben gisteren in Moskou een bom- r aanslag gepleegd in het gebouw van de Staatsdoema, de Russi- f sche Tweede Kamer. Het kantoor van een extreem-rechtse afge- vaardigde werd verwoest, maar er vielen geen slachtoffers. De 1 torn, die een geringe kracht had, zat in een attaché-koffertje. Doelwit zou de afgevaardigde Nikolaj Lyssenko zijn, de leider v van de uiterst rechtse Nationale Republikeinse Partij. Lyssenko :ei dat de aanslag het werk was van de 'Kaukasische maffia', die ach op hem had willen wreken. Redactrice weekblad doodgeschoten - hlgiers De hoofdredactrice van een Algerijns weekblad is giste- en door onbekenden doodgeschoten, zo heeft de politie bekend jemaakt. Het gaat om de 28-jarige Khadidja Dahmani, die o ïoofdredactrice van het blad Chouroukwas. Sinds het uitbreken fan de burgeroorlog in het land in 1992 zijn 56 journalisten om- ;ekomen. 'Laatste pad van Jezus ontdekt' 6 eruzalem Israëlische archeologen hebben kortgeleden het pad intdekt waarlangs Jezus voor het laatst als vrij man heeft gelo- >en, meldt de Maatschappij voorde ontwikkeling van Oost-Je- uzalem. Volgens de bijbel is Jezus na het Laatste Avondmaal angs dit pad naar Getsemane gelopen, waar Judas hem kuste. )aar arresteerden Romeinse soldaten hem. Archeologen menen ïiet bewijs te hebben gevonden in de vloerstenen die ze op de laats van Getsemane ontdekten. Tot dusver waren slechts en- ele treden gevonden. n onbekende man heeft gis- ren in de Egyptische hoofd- id Caïro vanuit een rijdende ito een oppositiekandidaat iiider vuur genomen. Het lid de Wafd partij raakte zwaar wond. Dit incident deed zich ir aan de vooravond van de :ede ronde van de parle- r entsverkiezingen in Egypte. 1 Bij de eerste ronde, vorige iek woensdag, kwamen der- n mensen om bij ongeregeld- den die in verband stonden i et de verkiezingen. .De Nationaal Democratische 3 rtij (NDP) van president Mu- rak won in de eerste ronde van de 137 zetels. Onafhan- lijke kandidaten behaalden rtien zetels. Een Egyptische htbank verklaarde gisteren resultaten van 40 van de 222 «districten ongeldig. De yptische regering verklaarde Ertegen in beroep te zullen in. De oppositie beschuldigde de NDP die sinds 1978 elke verkie zing domineerde, van fraude. De regering wees elke kritiek af. Maar ook organisaties voor de mensenrechten uitten hun twij fels over de uitslag zoals die door het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken is be kendgemaakt. In de tweede ronde dingen 66 oppositiekandidaten en 547 on afhankelijke en NDP-kandida ten naar 307 zetels in 174 kies districten. De oppositié over woog een boycot maar zette deelneming voort, ondanks de grote twijfel over de betrouw baarheid van de regering. Volgens politieke waarnemers was de verboden maar invloed rijke Moslim Broederschap de belangrijkste tegenkandidaat voor de regerende NDP. Maar met een harde campagne tegen de broederschap wist Cairo de moslimgroepering een zware slag toe te brengen. Tientallen leiders zijn gevangengezet en honderden aanhangers gearres teerd. iève bob kroon rrespondent het vierjaarlijkse congres het Rode Kruis heeft de snische regeringsvertegen - lordiger, Mustafa Bijedic, gis- en het Internationale Comité het Rode Kruis (ICRC) par- ligheid verweten bij zijn Ipacties in Bosnië. Ook zou ICRC 'onvoldoende door- tingsvermogen' hebben ge ïnd bij het onderzoek naar de izenden vermiste moslims in bren ica. ïeze onverhoedse kritiek viel slecht, dat de Japanse voor ter op aandrang van het ICRC ibeerde Bijedic het woord te tnemen. overigens tever- !fs. lijedic beweerde dat het IC en het Hoge Commissari- voor de Vluchtelingen (Unh- 'burgers aan de kant van de vische agressors snel en ef- tirt e hulp schoten', maar h 'betrekkelijk laat' bekom eden om moslim-burger- ditoffers. Verder zou de iC-delegatie ter plaatse 'zo Hf ijn geweest om zich bij uitwisseling van krijgsgevan genen door de 'Servische fascis ten' te laten opschepen met •grijsaards, vrouwen en kinde ren' in ruil voor Servische krijgs gevangenen in Bosnische han den. Het ICRC had volgens Bijedic ook laksheid betoond bij hulp aan tienduizenden moslims in de Bihac-sector en bij het on derzoek naar de Servische con centratiekampen en de verdwij ningen bij Srebrenica. Op een persconferentie zei Bijedic, de Bosnische permanente verte genwoordiger bij de VN in Ge- nève, dat hij 'misschien wat hard van stapel was gelopen', maar dat van organisaties als het Internationale Rode Kruis volledige onpartijdigheid kon worden verwacht. Bijedic gaf uiteindelijk toe dat de Rode-Kruisteams te velde 'heldhaftig werk' doen, maar dat hun leiders in Genève te egocentrisch waren om kritiek te kunnen verdragen. „Mis schien liep ik wat hard van sta pel", aldus de Bosnische diplo maat, „maar als je zo n 25 pro cent van je bevolking hebt ver loren, dan moet je af en toe wel even wat kwijt." den haag anp Nederlandse vrachtwagen chauffeurs ondervinden in toe nemende mate overlast van de stakingen in Frankrijk. Giste ren wierpen Franse vrachtwa genchauffeurs blokkades op rond twaalf steden. Volgens de werkgeversorganisatie Konink lijk Nederlands Vervoer (KNV) concentreren de blokkades zich rond Toulouse, Bordeaux, Lorient, Angoulème, Limoges, Pau, Bayonne, Pirigeux, Mar seille, Montpellier, Toulon en Perpignan. Tot nu toe lukt het de Neder landse vrachtwagenchauffeurs meestal nog om via sluipwe gen te rijden en hun lading af te leveren. Volgens KNV, waar bij de meeste internationale transporteurs zijn aangesloten, wordt de situatie steeds drei gender. Niet alleen het vrachtverkeer naar Frankrijk, maar ook dat naar Spanje en Portugal heeft last van de stakingen. Dagelijks vervoeren ongeveer 2000 vrachtwagens vanuit Neder land zo'n 45.000 ton lading naar deze drie landen. De on dernemers zijn meestal niet verzekerd tegen schade door wegblokkades. De staking bij de Franse spoorwegen duurt volgens de Nederlandse Spoorwegen mi nimaal tot morgen om 08.00 uur. Daarom rijden de interna tionale treinen tussen Amste- dam CS en Parijs niet. Uitzon dering zijn de nachttreinen van en naar Parijs, maar die rijden alleen tussen Amsterdam en het Belgische Bergen (Mons). Honderdduizenden stakers hebben gisteren in tal van Franse steden betoogd tegen het bezuinigingsplan van de regering-Juppé. In Parijs trotseerden tussen de 50.000 en 160.000 mensen de bittere kou. In alle andere grote steden gingen eveneens stakers de straat op. De betoging in de hoofdstad ontaardde in geweld, toen een honderd tal jonge stakers slaags raakte met de politie. parus cees van zweeden correspondent De jongeren zouden hebben ge poogd een barricade op te wer pen met omvergegooide auto's. Ze werden door politie en gend armerie met traangasgranaten beschoten. Bij schermutselin gen tussen studenten en de po litie in de steden Nantes en Montpellier zijn gisteravond twintig agenten gewond ge raakt. De betogingen waren ge richt tegen een plan van pre mier Juppé om het tekort op de begroting te dichten met een reeks bezuinigingen. Sommige betogers lanceer den een persoonlijke aanval op de premier, die enige tijd voor een lage huur in een luxueuze gemeenteflat heeft gewoond. 'Juppé, smeerlap, betaal je huur', luidde de tekst op een spandoek. Maar tijdens een de bat in de Nationale Assemblée, de Tweede Kamer, bleek de pre- mier tot geen enkele concessie bereid. Hij verweet de stakers de economie in gevaar te bren gen. „Deze situatie is voor nie mand goed", schreeuwde Juppé oppositieleider Fabius toe, die zonder succes de vertrouwens kwestie had gesteld. „Ze (de si tuatie) verlamt beetje bij beetje onze bedrijven. En ze verergert de werkloosheid". De staking verlamde gisteren voor de twaalfde achtereenvol gende dag alle railvervoer. De fi les in en rond Parijs waren ech ter minder lang dan de voor gaande dag, omdat meer men sen op alternatieve wijze hun bestemming poogden te berei ken. Le Parisien, een ochten- blad, verscheen met een voor pagina die door lifters uitge knipt kon worden. De vette kop luidde: 'STOP. Ik ga naar...'. Voor het eerst sinds mensen heugenis werden in de hoofd stad de afgelopen dagen meer Fietsen dan auto's verkocht. Ook ander rollend materieel was in trek, vooral rolschaatsen. En winkels die anti-vervuilings maskers verkochten, deden eveneens goede zaken. De staking heeft alle railver voer tot stilstand gebracht met uitzondering van de Eurostar- treinen naar Londen en Parijs (ruim 70 procent van de die treinen reed de afgelopen da gen). Ook postbezorging en energieproductie zijn ontwricht. Van de 130 sorteercentra in Frankrijk lager er gisteren 84 plat. En van de 21 kerncentrales staakten er zeven. De grote vraag is echter of de staking zich verder zal uitbrei den, en met name naar de par ticuliere sector. „Als dat ge beurt", zo verklaarde een pro fessor economie van de Sorbon- ne Universiteit, „zal de regering moeten inbinden". Er waren ook enkele tekenen dat de partijen bereid zijn tot serieuze onderhandelingen. Juppé zou op een besloten bij eenkomst met leden van zijn ei gen partij hebben gezegd: „Ik ben niet van plan om zelfmoord te plegen. Ik ben moedig, maar niet roekeloos". En vakbonds leider Blondel verklaarde dat een staking zonder onderhan delingen 'een verloren staking' is. .CISDE PARIS SAINT LAZARE IS'tïilttF1I8UCMM SWF MJX I-ERMETURES Een van de vele duizenden demonstranten zwaait met een rookbom. De schaduw van een muzikant, die een hymne speelt ter ere van Yitzhak Rabin, tekent zich af tegen een reus achtige foto van de vermoorde premier. FOTO REUTER FOTO EPA PASCAL CUYOT tel aviv ad bloemendaal correspondent Yigal Amir, de 25-jarige student die heeft bekend de moord op premier Yitzhak Rabin te heb ben gepleegd, is officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hem worden moord met voor bedachten rade, samenzwering en illegaal bezit van vuurwa pens ten laste gelegd. Een rechtbank in Tel Aviv heeft hem vanmorgen in voor arrest gesteld, samen met met zijn broer Haggai en Dror Ada- ni, een gemeenschappelijke vriend. Haggai Amir en Dror Adani worden beschuldigd van samenzwering en illegaal bezit van vuurwapens en explosie ven. De aanklager gaat ervan uit dat Yigal Amir de moord op Ra bin alleen heeft gepleegd, al wa ren zijn broer en Adani reeds lange tijd op de hoogte van zijn plannen. In de afgelopen twee jaar heeft het drietal een aantal mogelijkheden overwogen om Rabin om het leven te brengen. Volgens de aanklacht hebben ze de mogelijkheid onderzocht nitroglycerine in de waterlei- dingpijpen van Rabins flat te spuiten, een bom te verstoppen in een bandopname-apparaat waarmee de premier zou wor den 'geïnterviewd', een pistool te verbergen in een microfoon, een bom te plaatsen onder Ra bins dienstauto en een anti- tankraket af te vuren op zijn huis. De gebroeders Amir zou den ook van plan zijn geweest op de premier te schieten op het moment waarop hij zijn flat in Tel Aviv verliet. Op de ochtend van de dag van de moord zou Haggai zijn broer hebben gevraagd zijn ac tie uit te stellen tot hij de be schikking zou hebben over een automatisch geweer met tele scoop-vizier. I let gebruik van een pistool zou arrestatie vrij wel onvermijdelijk maken. Volgens de aanklacht wisten Haggai en Dror Adani niet pre cies wanneer Yigal zijn moord plan zou uitvoeren. Alle drie worden beschuldigd van het opbouwen van een groot arse naal aan wapens en explosie ven. Het was onderdeel van hun plan een joodse ondergrondse beweging te vormen, die aan vallen zou moeten uitvoeren op Palestijnen - met name Pales tijnse politiemannen - zodra de hergroepering van het Israëli sche leger op de Westelijke Jor- daanoever zou zijn voltooid. Een deel van de wapens en de munitie had Haggai gestolen van het leger. Dror Adani zou een Uzi- pistoolmitrailleur hebben bijge dragen, waarvoor Haggai een geluiddemper ontwierp. Andere wapens werden geleverd door sergeant Arieh Schwartz, die eerder deze week in staat van beschuldiging is gesteld. De rechtbank bepaalde van morgen dal de gebroeders Amir en Dror Adani in voorarrest zul len worden gehouden tot hel begin van hun proces. De offi cier van justitie zal naar wordt verwacht ongeveer veertig ge tuigen oproepen. Yigal Amir zal worden verdedigd door advo caat Yonathan Ray Goldberg, een inwoner van een religieuze nederzetting op de Westelijke Jordaanoever. I'ot nu toe heeft Amir de diensten van een advo caat geweigerd. moskou hans hoogenduk correspondent Hoeveel kost een zetel in het Russische parlement, de Doema? De schattingen lopen uiteen van anderhalve tot vier ton, want dat de 450 plaatsen te koop zijn betwijfelt hooguit nog een handvol naïevelingen ergens in een gehucht 5.000 ki lometer van Moskou. Maar wie koopt en hoe? Dat is veel inte ressanter met het oog op de parlementsverkiezingen in Rusland op 17 december. Als geld in Rusland zou kunnen spreken dan is 'democratie' de zer dagen beslist niet het meest favoriete woord. Deskundigen hebben uitgerekend dat er bij de strijd om de zetels ten min ste 750 miljoen gulden in om loop is. En dat is geen misselijk bedrag in een land waar het ge middelde inkomen zo'n 150 gulden per maand bedraagt. Formeel is alles keurig wettelijk geregeld, maar zoals bij alle wetten in dit land, kent ook de ze oneindig veel mazen. Uit de staatskas krijgt elk van de 43 partijen ongeveer 25 mille en mogen ze uit eigen middelen maximaal 3,6 miljoen uitgeven. Daar kom je echter ook in Rus land niet ver meer mee en dus wordt flink gerommeld. Als we bijvoorbeeld de officiële gege vens mogen geloven, is 'Ons huis is Rusland', de partij van minister-president Vïktor Tsjer- nomyrdin, één van de armste van het land. De partij zou na melijk alleen de officiële 25 mil le hebben uitgegeven. Volgens diezelfde cijfers is het budget van de extremist Zji- rinovski 124 keer zo groot. Maar op de duurste plekken in Mos kou hangen geweldige Tsjerno- myrdin-pamfletten, op de TV zijn zijn spotjes dagelijks te zien en wereldberoemde popsterren treden op onder het vaandel van 'Ons huis is Rusland'. Waar dat geld vandaan komt, is on duidelijk. Hoogstwaarschijnlijk zijn het de grote banken en sterke bedrij ven die via achterdeurtjes de kosten financieren. Krachtens de wet mag een bedrijf maxi maal 3,5 mille schenken aan een partij en een particulier 350 gulden, omgerekend 870.00 roebel. Maar er zijn hele een voudige trucs om veel meer geld in de favoriete partij of kandidaat te investeren. Een pro-Tsjernomyrdinconcert.dat ook op TV te zien is, kan bij voorbeeld volstrekt legaal wor VERKIEZINGEN den gesponsord door een bank of een ander bedrijf en bij dat soort gelegenheden wordt uiter aard reclame gemaakt voor de minister-president. Een andere, geheel legale, truc werd deze week door twee kranten onthuld. Mensen wor den op straat benaderd met de vraag of ze snel 50.000 roebel willen verdienen. Ze krijgen dan 800.000 roebel met het verzoek dit als persoonlijke gift op de re kening van een kandidaat-afge vaardigde te storten. Nadat ze het stortingsbewijs hebben la ten zien, volgt de beloning. De betreffende kandidaat heeft, uit welke bron dan ook, weer een fiks bedrag voor zijn campagne. Eén Doemalid adverteerde zelfs met telefoonnummer. De man, een onafhankelijke kandidaat met duidelijke sympathieën voorTsjernomyrdin, zou, vol gens één van de kranten, van diens partij 100.000 gulden heb ben ontvangen. Dat geld pro beert hij nu via de banktruc wit te wassen. De operatie verloopt succesvol, want toen de redac tie een kijkje bij de bank narn, stonden daar vijf mensen om geld te storten op de rekening van de kandidaat. „Sommigen wisten niet eens hoe ze zijn naam moesten schrijven", aldus de krant. Er zijn ook nog andere manie ren voor partijen om snel geld te maken. Zakenlieden, die van wege dubieuze transacties straf vervolging vrezen, hebben beste bedragen over om ergens op een verkiesbare plaats te ko men. Zitten ze eenmaal in de Doema, dan genieten ze parle mentaireonschendbaarheid. De partij van ex-vice-president Roetskoj dreigde zelfs uitgeslo ten te worden, omdat te veel maffia-achtige typen een plaatsje op de lijst hadden ge kocht. Topscorer met criminele kandidaten is de LDPR van Zji- rinovski. Op zijn lijst staan twaalf figuren die al in de bak hebben gezeten. Overigens zit nu ook een flink aantal afge vaardigden met strafblad in het parlement. De Gentrale Verkiezingscom missie heeft toegegeven niet over genoeg mankracht te be schikken om alles in de gaten te houden. En de 'gewone' kiezers hebben al lang door dal de ver kiezingsbeloften op de TV en in de pamfletten niets waard zijn, omdat het toekomstige beleid wordt bepaald op de kantoren van de geldmagnaten. Hoewel het buitengewoon moeilijk is een betrouwbaar beeld te krijgen van de partijen en hun sponsors zijn de grote lijnen wel zichtbaar. Derzjava, de partij van ex-president Roet skoj, wordt volgens eigen opga ven grotendeels gefinancierd uit de opbrengsten van diens boe ken. Bekend is echter dat dubieuze figuren voor veel geld hebben geprobeerd een verkiesbare plaats op zijn lijst te krijgen. I Iet Congres van Russische Ge meenten, tot voor kort een ob scure club maar nu helemaal in dankzij de populaire generaal I,ebed en de zakenman Skokov, krijgt geld uit de oliebusiness en het militair industrieel com plex. 'Ons huis is Rusland' wordt gesteund door de grote zakenlieden. I Iel liberale Jabloko-blok wordt opnieuw geholpen door de Moskouse banken, maar Gai dars 'Ruslands keus', in 1993 de lieveling van de financiële we- reld, heeft zijn meeste sponsors verspeeld. Ex-minister van fi nanciën Fyodorovkan rekenen op financiële injecties door middelgrote bedrijven. Een andere Fyodorov, de be faamde oogspecialist, moet het volgens eigen zeggen hebben van de leden van zijn partij en van zijn vermogen. Ook de gro te kanshebbers, de communis ten en de partij 'Vrouwen van Rusland', hebben geen grote geldschieters. Over de geldbronnen van Zji rinovski wordt net als twee jaar geleden druk gespeculeerd. Dat is niet nodig voor de 'Partij van de Bierliefliebbers'. Dat zij wor den geholpen door de brouwe rijen zal niemand verbazen. Net zo min als dat de partij nadruk kelijk laat weten niet serieus te willen worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7