r Eindexamens HAVO en VWO anders van opzet Nederlandse arbeidsmarkt krijgt dikke voldoende Binnenland Misschien gedwongen opname van pyromaan Waterkoud iroei investeringen zet oor, werkloosheid daalt Meeste bedrijven tegen afschaffen van Ziektewet Serie artikelen over kracht van Nederlandse economie OENSDAG 6 DECEMBER 1995 Politie ontdekt etage vol dode dieren ROODESCHOOLDe politie heeft vorige week 140 dode dieren ont- dekt op de bovenverdieping van een woning in Roodeschool. Dat heeft zij gisteren bekendgemaakt. Het ging om hamster- en ratachtigen en enkele konijnen. Ze zijn vermoedelijk omgeko men door honger en dorst. Zestig dieren, waaronder konijnen en chinchilla's, leefden nog. Zij zijn meegenomen door de die renambulance. De eigenaar zei dat hij de zorg voor de dieren ■aan iemand anders had overgedragen, die zich kennelijk niet zo ■goed van zijn taak had gekweten. iGrootste biologische grond-reiniger almelo De Overijsselse Commissaris van de Koningin Hendrikx stelt vrijdag in Almelo de grootste biologische grond-reinigings installatie van Nederland in gebruik. Via een speciaal procédé worden minerale oliën, vluchtige aromaten en verschillende po lycyclische aromatische koolwaterstoffen uit verontreinigde grond gezuiverd. Dat gebeurt door micro-organismen aan het iverk te zetten. Vier jaar voor ontvoering zakenman ifEUWARDENDe rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 4 jarige man veroordeeld tot vier jaar cel voor het ontvoeren van en Friese zakenman. Zijn handlangers kregen driejaar, twee aar (waarvan één voorwaardelijk) en twintig maanden (waarvan jen voorwaardelijk). Een medeplichtige tussenpersoon kreeg en jaar (waarvan de helft voorwaardelijk). De mannen namen e directeur van de technische groothandel Lasaulec in Heeren een op 15 augustus met geweld mee in een auto. Door de 48- arige werd hij enige tijd gevangen gehouden in een tennishal. )e ontvoering kwam spoedig ten einde, omdat de vrouw van de akenman het kentekennummer van de auto van de ontvoer- :rs had genoteerd. lam voor aanranding veroordeeld De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 40-jarige lam uit Oldenzaal veroordeeld tot een halfjaar gevangenis- :raf, waarvan vier maanden en drie weken voorwaardelijk. De ildenzaler, die als voorganger veel aanzien geniet in de islami tische geloofsgemeenschap, werd schuldig bevonden aan aan randing van drie vrouwen in een Oldenzaals winkelcentrum. De nan was speciaal naar Nederland gekomen om Nederlanders te onderwijzen in de zedenleer. 'ronk haalt hard uit naar Eiitspraak Mugabe over homo's inister Pronk (ontwikkelings menwerking) heeft gisteren ird uitgehaald naar de Zimba- vaanse president Mugabe we ns diens denigrerende uitla- ïgen over homoseksuelen vo- ;e week op de Afrika-confe- ntie in Maastricht. Pronk noemde de opmerkin- n van Mugabe, die homo- ksualiteit een bestialiteit lemde, ongepast, onwaardig disciminerend. Mugabe ver- :t homo's 'sub-dierlijk ge- l- ie economische groei zal dit evenveel bedragen als vorig namelijk 2,7 procent. De :i van de investeringen zet Ier door. De buitenlandse idel vertoont aanhoudend ;e groeicijfers. Na een aantal n van stijgende werkloos- - id daalt het aantal werklozen jaar met 25.000 tot 460.000. )at zijn de kernpunten uit Conjunctuurbericht 1995, het Centraal Bureau voor de itistiek (CBS) vandaag heeft jubliceerd. De groei van 2,7 Dcent van het bruto binnen- ids produkt brengt met zich ie dat de groei in de periode 10-1995 gemiddeld 2,3 pro- ït heeft bedragen, n de jaren tachtig lag de ge- ddelde groei op 1,8 procent. lage percentage is vooral oorzaakt door de inzinking het begin van het decenni- In de jaren zeventig was de lei tweemaal zo groot en in Gf'O CiO.I'iVXif'ï'filt' IVf. Piel Stuurgroep adviseert examendossier Centraal schriftelijk blijft den haag anp De eindexamens van HAVO en VWO krijgen de komende jaren een andere opzet. Een zogenaamd examendossier gaat de schoolonderzoeken vervangen. Uit het dossier moet blijken dat een leerling de vakken voldoende be heerst. De opleiding wordt afgesloten met een centraal examen. Daaraan kan een leerling pas deelnemen als het examendossier in orde is. den haag anp Dat staat in een advies van de Stuurgroep Profiel Tweede Fase Voortgezet Onderwijs, dat van daag is aangeboden aan staats secretaris Netelenbos van on derwijs. De voorstellen voor een ande re examenopzet maken deel uit van de plannen om het onder wijs in de hoogste klassen van HAVO en VWO te hervormen. Vier zogenoemde profielen moeten ervoor zorgen dat de aansluiting met het HBO en het wetenschappelijk onderwijs be ter wordt De Stuurgroep Profiel Tweede Fase, die de hervorming voor bereidt, meent dat een nieuwe examenregeling niet te veel kan afwijken van de huidige. Er is vaak wel kritiek op de examens, maar niet op het systeem. Op dit moment is er aan het einde van het laatste schooljaar een centraal examen. Daaraan voorafgaand vinden onder auspiciën van de school school onderzoeken plaats. Voordeel van de huidige rege ling is het kwaliteitsbewakende effect van het centrale examen, aldus de Stuurgroep. Nadelen zijn onder meer het gebrek aan flexibiliteit en de geringe moge lijkheden om iets te doen aan de kwaliteitscontrole op het schoolonderzoek. Het examendossier moet aan die bezwaren tegemoet komen. Het voorziet in een landelijk be paald examenprogramma, maar scholen kunnen zelf bepalen wanneer de onderdelen aan bod komen. Dat hoeft dus niet in het laatste jaar. Voor sommi ge vakken krijgt een leerling een cijfer, voor onderdelen als een prakticum een aantekening dat aan de eisen is voldaan. Het centraal examen blijft grotendeels in stand. Het wordt afgenomen in Nederlands, En gels en alle vakken die in de profielen voorkomen. Dat kan pas als een leerling het examen dossier met succes heeft afge sloten. Binnen het examendos sier en binnen het centraal schriftelijk kunnen leerlingen onvoldoendes in beperkte mate compenseren met hogere cijfers voor andere vakken. In augus tus volgt een herkansing. De VSNU, de vereniging van universiteiten, maakt zich zor gen over de kwaliteit van het examendossier. Bovendien zou den alle talen centraal geëxami neerd moeten worden, ook als ze in het vrije deel zitten, aldus de VSNU in een advies. De her kansing zou bovendien vóór 1 augustus moeten plaatshebben, in verband met de start van de introductieperiodes. Minister erkent fout bij vrijlating Edenaar kleven hieraan echter de nodige juridische complicaties. Burgemeester mr. W. Blanken van Ede, die tot opname had kunnen beslissen, zei in een re actie gisteren dat hij op de dag van de vrijlating van de man ook heeft overwogen hem ge dwongen te laten opnemen. In overleg met de officier van justi tie heeft hij daar van afgezien. Voor een gedwongen opname is het een vereiste dat de man 'acuut dreigend gevaarlijk' was. Volgens Blanken was daar geen sprake van. Volgens de minister is de vrij lating van de pyromaan te wij ten aan een fout in het geauto matiseerde systeem. Mogelijk is er ook sprake van menselijk fa len. De minister zei de fout ern stig te betreuren, temeer omdat de griffie eerder een soortgelijke fout maakte. Het automatische systeem geeft aan dal de voor lopige hechtenis moet worden verlengd. Dat deed het te laat, waardoor de man vrij kwam. Het openbaar ministerie (OM) onderzoekt of het mogelijk is de Edese pyromaan, die door een fout van de rechtbank in Arn hem vrijkwam, gedwongen kan worden opgenomen voor psy chiatrische behandeling. Dat zei minister Sorgdrager (justitie) gisteren in de 'Tweede Kamer. Zij was wegens de kwestie door PvdA'er KaJsbeek naar de Ka mergeroepen. Op die manier kan mogelijk worden voorkomen dat de 22- jarige man, die wegens het stichten van dertig branden in Ede en omgeving door de recht bank is veroordeeld tol vijf jaar gevangenisstraf met TBS, lange tijd op vrije voeten blijft. De vrijlating van de man heeft voor onrust gezorgd in Ede. I Iet OM probeert de fout ook ongedaan te maken door de man volgende week voor te ge leiden bij het gerechtshof in Arnhem. Volgens Sorgdrager De minister zat zelfde zitting voor waarop Mugabe zijn op merkingen maakte, maar be sloot niet in te grijpen om 'ver dere uitglijders en esclatie' te voorkomen. „Ik wist dat Muga be nog kwalijker uitlatingen tot zijn beschikking heeft", aldus Pronk. De minister wees er gisteren in het vragenuurtje in de Tvyee- de Kamer op dat veel Afrikaanse politici de mening van Mugabe delen. De Zimbabwaanse presi dent kreeg na zijn toespraak dan ook veel applaus. onjunctuurbericht over 1995 van CBS: de jaren zestig zelfs driemaal. Bij de investeringen zit de groei er goed in. Het volume van de bruto investeringen in vaste activa ligt 5 procent hoger dan vorig jaar. De groei is de grootste sinds 1986. Vooral de investeringen in machines en vervoermiddelen springen er uit. De handel met het buitenland is voor het tweede achtereen volgende jaar flink toegenomen. Zowel de invoer als de uitvoer steeg met 6 procent. Bij de ge zinsconsumptie is de groei nog steeds lager dan de economi sche groei, namelijk 2,1. Het herstel van de arbeids markt blijkt volgens het CBS niet alleen uit de daling van de geregistreerde werkloosheid, maar ook uit de groei van het aantal banen. De toename ligt op 25 tot 30.000 per kwartaal. Een dergelijk hoog groeitempo heeft zich sinds 1990 niet meer voorgedaan. heerlen In het Limburgse Heerlen viel gisteren de eerste sneeuw. Ook in de rest van het land was het waterkoud: de thermometers bleven over het algemeen op min drie graden ste ken. FOTO ANP DRIENS LINSSEN den haag anp Tachtig procent van het Neder lands bedrijfsleven is tegen het wetsvoorstel om de Ziektewet grotendeels af te schaffen. Voor al het midden- en kleinbedrijf voelt er niets voor. Bij grote be drijven is 45 procent tegen en 42 procent voor. Zowel grote als kleine bedrij ven zijn in meerderheid voor het opzetten van een vangnet om te voorkomen dat onderne mers in de problemen raken. Dat blijkt uit een telefonische enquête die het NIPO heeft la ten verrichten onder 815 werk gevers. Het gewraakte wetsvoorstel houdt in dat bedrijven ziek per soneel gedurende maximaal 52 weken (is nu vier danwel zes weken) het loon moeten door betalen. Werkgevers kunnen zich particulier verzekeren te gen dit risico. Alleen voor zwan gere werkneemsters en tijdelijk personeel blijft een collectieve uitkering overeind. Volgens het NIPO-onderzoek kan een aantal bedrijven zich straks niet particulier verzeke ren tegen het risico dat ze moe ten dragen, omdat het ziekte verzuim te hoog is. De instelling van een waarborgfonds zou de ze 'onverzekerbare' bedrijven kunnen helpen. Driekwart van de ondernemers zou zo'n vang net een goede oplossing vinden. De meeste bedrijven (47 pro cent) staan ook afwijzend te genover het kabinetsplan om bedrijven de mogelijkheid te ge ven zich particulier te verzeke ren tegen het WAO-risico. De regering moet het wetsontwerp daartoe nog indienen bij de Tweede Kamer. Van de bedrij ven steunt 36 procent dit plan wel, de rest is neutraal. De 'Tweede Kamer is vorige week in meerderheid akkkoord gegaan met het wetsvoorstel om de Ziektewet te schrappen. De Eerste Kamer moet het nog behandelen. Dat lukt niet meer dit jaar, zodat het voorstel op zijn vroegst per 1 februari van kracht kan worden. In merendeel van koelkasten zitten geen CFK's meer amsterdam anp Een aanzienlijk deel (57 pro cent) van de huishoudelijke koel- en vrieskasten in Neder land is vrij van CFK's en lll'K's. Dit percentage zal in 1996 ver der stijgen tot tachtig. Dat blijkt uit een onderzoek van Greenpeace Nederland. liet komend jaar zullen naar verwachting 480.000 koelkas ten worden verkocht die vrij zijn van deze voor de ozonlaag schadelijke gassen. In 1997 zal dit aantal groeien tot 680.000. De milieu-organisatie komt met deze cijfers aan de voor avond van de slotsessie van het Montreal Protocol in Wenen. Morgen zullen de daar aanwe zige ministers bepalen welke nieuwe maatregelen nodig zijn om de ozonlaag verder te be schermen. Justitie: Emmen niet schuldig aan diefstal gegevens Er komt geen verder strafrech telijk onderzoek naar tie 'com putervredebreuk' die de ge meente Emmen zou hebben ge pleegd bij een van haar ambte naren. De man deed vorige week aangifte nadat de gr meente zijn computer had gr kraakt en zo de beschikking had gekregen over zijn privé-aante keningen. De ambtenaar hield op zijn werk een dagboek bij waarin twee van zijn superieuren een (negatieve) hoofdrol spelen. Torn zij erachter kwamen, wis ten de superieuren de aanteke ningen van zijn harde schijf. Eerder deelden ze hem mee dat hij werd geschorst. Specialisten van de gemeente haalden de dagboek-gegevens later weer boven water. Volgens justitie zijn die gege vens niet als diefstal aan te mer ken. Onder deze omstandighe den is geen sprake van het weg nemen van enig 'goed'. )ok van 'computervredebreuk' is geen sprake omdat de computer en de harde schijf eigendom zijn van de gemeente. haag margreet vermeulen q rgens ter wereld zijn werknemers zo produk- als in Nederland. Nergens in de Europese 0 Ie wordt zo weinig gestaakt en zoveel overge- - rkt als hier. Ook wat betreft het aantal deeltijd- rknemers spant ons land de kroon. Toch jam- ren politici en werkgevers dat de Nederlandse eidsmarkt knarsend en piepend tot stilstand is omen. Maar ze hebben de feiten niet aan hun (vervelens toe krijgt Philips-topman Jan Tim- rij r in Azië de vraag voorgelegd: 'Waarom verkort Ie vakanties niet?'. Want de werknemers op hoofdkantoor zouden zo vaak afwezig zijn. iis een geliefd thema in ondernemersland, ar de werkelijkheid is anders. Met zes publieke stdagen staat ons land onderaan de Europese der. Ook met het gemiddeld aantal vakantie- jen van 22 per jaar staan we op Ierland na onderaan. De Duitsers hebben er dertig en sde Britten hebben er meer: 25. ander wijdverbreid misverstand is dat de Ne- andse werknemer zo weinig uren draait. Met 18 werkuren per full-time werknemer zijn we ikeurige middenmoter. Alleen Grieken, Span den en Britten werken beduidend langer jendien is Nederland absolute koploper als het [overuren gaat. In 1991 werkte maar liefst 28 .ent van de werknemers extra uren voor de t. Het EU-land dat daar het dichtstbij komt is jxtt-Brittannië, waar elf procent van de werk- ters in dat jaar overwerk verrichtte. In een tijd waarin bedrijven voortdurend krim pen, fuseren, afstoten, uitbreiden en/of hun zwaartepunt verleggen, is het belangrijk dat het werknemersbestand snel kan worden aangepast. Die flexibiliteit is medebepalend voor de slag kracht van onze economie. Daarom werkt dit paarse kabinet onder andere aan een verruiming van de winkelsluitingswet, een versimpeling van de arbeidstijdenwet, een verlaging van de loon kosten voor werkgevers en een versoepeling van het ontslagrecht. Maar als ons land wordt verge leken met andere EU-landen, is Nederland eigen lijk helemaal niet zo inflexibel. „Op de Europese meetlat zijn we best flexibel", zegt J. P. Vosse. onderzoeker bij de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA). „Er is een scheef beeld ontstaan omdat onze ar beidsmarkt wordt vergeleken met de VS of Azië." De OSA werkt aan een omvangrijk onderzoek naar de starheden op de arbeidsmarkt dat begin volgend jaar wordt gepubliceerd. De onderzoeker vindt eigenlijk alleen het ontslagrecht relatief rigi de. Nederland is het enige land waar werkgevers vooraf toestemming moeten vragen (bij het ar beidsbureau) om iemand te ontslaan. De toe stemming wordt in slechts zes procent van de ge vallen geweigerd. „Het lijkt hier dus om een for maliteit te gaan", concludeerde het National Isti- tute of Economie and Social Research (Niesr) vorig jaar in een vergelijkend onderzoek in opdracht van de OSA. Bovendien kan een werkgever de procedure bij het arbeidsbureau omzeilen door het ontslag via de rechter te regelen. Het nadeel van deze optie is natuurlijk wel dat er een prijskaartje aan hangt. „Als je kunt aantonen dat er geen werk is voor ie mand, dan kun je die persoon altijd ontslaan. In het uiterste geval zet je een reorganisatie op touw. Dat is een ideale manier om bepaalde pop petjes overbodig te maken", aldus Vosse. Toch pleit ook Vosse voor enige versoepeling van het ontslagrecht. „De ervaring leert dat een soepel ontslagrecht ertoe leidt dat mensen ook weer makkelijk in dienst worden genomen." Zo stringent als de ontslagbescherming op papier is geregeld, zo soepel zijn de spelregels voor uit zendarbeid en andere vormen van tijdelijke ar beid. „Wat dat betreft is Nederland een paradijs van flexibiliteit", verzucht F. van Haasteren van Randstad. Tijdelijke contracten (jaarcontracten) kunnen hierin tegenstelling tot de meeste EU- landen heel makkelijk worden verlengd. Werk gevers die hun personeel een 10-maandscontract aanbieden, kunnen dat zelfs tot in lengte van ja ren verlengen. (Denk aan de omroepen). Opmerkelijk is overigens het grote aantal körte- termijn contracten. Bijna dé helft van het aantal tijdelijke arbeidscontracten in ons land duurt kor ter dan drie maanden. Toch kiezen veel mensen zélf (35 procent) voor een tijdelijk contract. Een andere graadmeter voor de souplesse van werknemers is of ze vaak van baan wisselen. Ook dat valt mee. Nederlanders blijven hun baas ge middeld zeven jaar lang trouw, Britten acht jaar, Fransen tien jaar, Duitsers 10,5 jaar en Japanners zelfs 10,9 jaar. De beweeglijkheid van werkne mers kan gemeten worden door te vragen of men 'onlangs van baan is veranderd'. In 1992 ant woordde maar 20 procent van de ondervraagde Nederlandse werknemers met 'ja'. Alleen in Spanje en Denemarken lag dat percentage hoger. Kortom, de klachten over 'verstarring' van de Ne derlandse arbeidsmarkt mogen best met korreltje zout worden genomen. Want nergens ter wereld zijn de werknemers zo produktief als in Neder land, terwijl de loonkosten per eenheid produkt hier slechts een fractie hoger zijn dan in Japan, maar lager dan in de VS België, Duitsland, en Denemarken. Zelfs de grootste tobber op dit terrein, het minis terie van economische zaken, geeft in de Toets op het concurrentievermogen toe dat onze ar beidsmarkt alles behalve vastgelopen is. Voor ze ven onderzochte onderdelen kwam ons land in vergelijking met Europa, de VS en Japan twee maal als beste uit de bus, twee maal als midden moter en drie maal laag. Omgerekend naar een rapportcijfer is dat dus een dikke voldoende. Dat betekent natuurlijk allerminst dat we de ogen kunnen sluiten voor de immense werkloosheid. Maar de suggestie dat ons land op dit punt zoveel beroerder scoort dan andere EU-landen is on juist. In ons land neemt 41 procent van de inwo ners van vijftien jaar en ouder niet deel aan het arbeidsproces. Dat is veel, te veel om zelfgenoeg zaam te zijn, maar we doen het beter dan Europa in zijn geheel, waar 45 procent van de inwoners van vijftien jaar en ouder inactief is. Met dank aan het Nederlandse bureau van de Europese Commissie. Bronnen: Eurostat, OSA, OESO, Economische Zaken den haag marien van den bos De Nederlandse economie doet het in de ogen van des kundigen goed tot zeer goed. Ondanks langdurige werk loosheid en vergrijzing van de bevolking. De deskundigen struikelen over elkaar om Nederland te prijzen. „Nederland is toch altijd nog een modern, on dernemend, economisch sterk land", zegt de Vlaming Jacobs van TNO. „Ik vind dat de Nederlanders er in het al gemeen goed bij zijn", valt de Duitse bankananalist Aigncr hem bij. „Vanuit de financië le markten gezien is het beeld heel positief', zegt Blommen- berg van de OESO. Uitgebreide internationale vergelijkingen onderstrepen de relatieve kracht van de Ne derlandse economie. In het onlangs verschenen World (jontpetativeness Report wor den de landen op honderden manieren tegen het licht ge houden. De uitslag: Van de westerse wereld (OESO) gaan de VS, alles bij elkaar geteld, nog steeds ruim op kop in concurrentiekracht. Japan zakt sterk op deze ladder, maar staat nog net twee. Daarna volgen Zwitserland (3), Duitsland (4) en Neder land op de vijfde plaats. Bij de verwachtingen over in flatie of recessie staat Neder land op respectievelijk num mer 6 en 4 van de wereldtop. Valutakoersrisico: nummer twee. Agrarische produktivl- teit staat nummer I in de we reld en de hele financiële sec tor scoort op diverse onder delen van 2 tot 7, met een ge middelde van 5. De overheid is volgens het onderzoek de zwakke scha kel. Onderzocht is niet alleen de overheidsschuld, maar ook belastingheffingen het algehele gevoel van veilig heid. Hier scoort Nederland vaak laag, ergens als 30 tot 40ste. In een serie artikelen gaat de ze krant in op de kracht van de Nederlandse economie. Vandaag het eerste verhaal: Nederlandse arbeidsmarkt krijgt dikke voldoende.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5