Kamermeerderheid steunt mestbeleid HET TE Armoede: Noodlot of onrecht? Binnenland erkgeversvoorzitter nnooy Kan naar ING amer wil militairen >ren over Srebrenica GRATIS: EEN KNAAP VAN EEN KNAAPJE! Brug Zaltbommel filekampioen Politie gebruikt Dijkstal toch niet als schietschijf POLITIEBONDEN IN AKTIE LTO-Nederland wijst CAO voor tuinbouw af VVD en CDA: Ook erkende vluchtelingen moeten terug Politiek zwijgt over nazi-verleden Bernhard fNSDAG 6 DECEMBER 1995 nderporno via computer is heling ■hen» Beheerders van Bulletin Board Systems (BBS, een soort tronisch prikbord), zijn strafbaar als via hun computer kin- jorno wordt verspreid. Zij kunnen worden vervolgd voor he- Dat blijkt uit een uitspraak van de rechtbank in Zutphen. jens justitie is het de eerste keer in Nederland dat een be- der van een BBS hiervoor is veroordeeld. De 24-jarige man Vinterswijk kreeg drie maanden voorwaardelijk met een ïftijd van twee jaar. ior registratie minder ongevallen Een 'zwarte doos' in auto's kan het aantal ongevallen 30 procent verminderen. Tot die conclusie komt de stich- ■VVetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) na proef. De 'zwarte doos' registreert de handelingen van de imobilist. De onderzoekers denken dat zij zich daardoor be- jedragen. n Hoopen nieuw kamerlid CDA taagJ. ten Hoopen, tot nu toe vice-voorzitter van de orga- tie van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf MKB-Ne- and, is gisteren beëdigd als nieuw kamerlid voor het CDA. Hoopen (49) volgt M. Boers-Wijnbergop. derlander in race voor post in I-For De NAVO gaat een politiek vertegenwoordiger van het dgenootschap toevoegen aan de centrale staf van de multi- onale vredesmacht in Bosnië (I-For, de international peace- ring force). Minister Van Mierlo maakte gisteren bekend dat lederlander jonkheer Fieter Feith goede kans maakt om po- adviseur te worden van de I-For-commandant te velde, de rikaanse admiraal Leighton Smith. nder Rinnooy Kan, voor van de werkgeversorgani- CNO-NCW, treedt volgend te tot de Raad van Bestuur NG-groep. Dat heeft het en verzekeringsconcern tag bekendgemaakt. Wan- Rinnooy Kan precies aan ieuwe baan begint, is nog bekend. Rinnooy Kan opgevolgd door drs. Hans ert (55), die nu vice-voor- van VNO-NCW is. de ING-groep behoort ag/brussel. gpd veede Kamer wil tegen de '~ih minister Voorhoeve (de- toch een openbare hoor- houden over de gebeur en rond de val de moslim- re Srebrenica. De Kamer If de vier Nederlandse mi jn die tijdens de val van :nica belangrijke VN-posi- namen horen. Of de hoor- ook doorgaat, is de De Verenigde Naties e'in daarvoor namelijk toe- ïing geven, omdat de mi- l n onder VN-bevel vielen, grote fracties, met uitzon van de VVD, willen de itting met grote spoed :n, wellicht komende ;'dag al. Vervolgens hoopt nog voor het kerstre- :n plenair debat te wijden ebrenica, 'om het dossier- inica op fatsoenlijke wijze inen sluiten', aldus D66- gaat om generaal Nicolai erste de Ruyter, die in juli t jaar deel uitmaakten van 1 (hoofdkwartier in Saraje- rrder om kolonel Brantz, Is gestationeerd in Tuzla, De Jonge, indertijd aam op het VN-hoofd- er in Zagreb. ssen heeft Voorhoeve de nieuwe informatie ver- Een knaapje of een dressboy, 't maakt niet uit hoe u 'm noemt Maar u krijgt deze handige jongen, uitgevoerd in zwart en massief beukenhout, wél mooi gratis bij aankoop van een slaapkamer (vanaf f 500,-). Tijdelijk bij Dormaël! ANP Algemeen Nederlands Persbureju GPD Geassocieerde Pers Diensten Debat van maandag gaat alleen nog over details File top-20 in Nederland in 1995 D Lelystad De drie coalitiepartijen, WD, D66 en PvdA, stemmen in grote lijnen in met de voorgenomen mestmaatregelen van de ministers Van Aartsen (landbouw) en De Boer (milieu). Dat hebben de specialisten Blauw (WD), Ter Veer (D66) en Huys (PvdA) bevestigd nadat ze er gister morgen elk in hun eigen partij het groene licht voor heb ben gekregen. den haag. anp Nationale-Nederlanden, ING Bank, Postbank en sinds kort ook ING-Barings. Rinnooy Kan is ruim vijf jaar voorzitter van het VNO geweest. Zijn voorggfn- ger, mr. Cees van Lede, is in middels president van het che mieconcern AKZO Nobel. Onder leiding van Rinnooy Kan en Blankert zijn het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) en het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) eerder dit jaar ge fuseerd in de nieuwe Vereniging VNO-NCW. Het openbare debat over de omstreden mestplannen staat pas voor aanstaande maandag op het programma. Nu de drie coalitiepartijen, die samen een meerderheid hebben in de Ka mer, hun standpunt eensgezind hebben bepaald, zal dit debat alleen nog maar over enkele de tails gaan. De boeren, die al weken ac tievoeren, zijn fel tegen de mestplannen van het kabinet. Ze hebben nu opnieuw harde verrassingsacties aangekondigd. Brabantse boeren hebben van daag al op veertien plaatsen langs autosnelwegen tractoren neergezet. Het is volgens boe renleider Meulenmeesters niet de bedoeling daarmee al meteen blokkades op te richten. De boeren zullen in de loop van de week wel massaal naar Den Haag optrekken. De coalitiepartijen hebben echter al onderling afgesproken vast te houden aan de normen. PvdA en D66 stellen wel dat wanneer nieuw wetenschappe lijk inzicht daartoe aanleiding geeft, de normen in de toe komst kunnen worden bijge steld. Als tegemoetkoming aan de boeren willen de partijen daarnaast de voorgestelde boete op overbemesting verlagen. Een andere aanpassing op de kabinetsplannen is dat WD, D66 en PvdA de mineralen- boekhouding willen invoeren voor alle veehouders en op ter mijn zelfs alle boeren (dus ook akkerbouwers). De mineralen- boekhouding moet de kern worden van het nieuwe mestbe leid. Van Aartsen en De Boer wil len die mineralenboekhouding alleen invoeren voor de veehou ders met veel beesten (en dus veel mest). Voor de anderen zou een relatief simpeler (en soepe ler) systeem afdoende zijn. Volgens Huys zijn de opmer kingen van de coalitiefracties goed gevallen bij de betrokken ministers. De woordvoerder van het ministerie van landbouw weigert echter elk commentaar. Minister De Boer heeft eerder al aangegeven voor een groot schaliger invoering van de mi neralenboekhouding te voelen. Het belangrijkste resterende geschilpunt binnen de coalitie heeft betrekking op het voorstel een bonus in te voeren voor schone boeren. De ministers en WD-kamerlid Blauw zijn daar tegen. D66'er Ter Veer dubt nog, terwijl PvdA'er Huys en ook CDA-kamerlid Esselink daar onomwonden voorstan dersvan zijn. .^tóiden utrecht-- Amersfoort SE qh - Arnhem Rotterdam [f] fl Dordrecht EB Breda, N B filegceevens over de eerste negen maanden van 199-1 en 1995 De files zijn ingedeeld naar zwaarte duur x lengte) De totale zwaarte bepaald de rangschikking in de file top-20. aantal C: richting ^"95 1 1 A2 voor brug Zaltbommel Maastricht 290 (1) 2 A2 Everdingen/Oudenri)n Utrecht 154 (2) 3 A2 Lekbrug bij Vianen Den Bosch 159 (4) 4 AIO Coentunnel Amsterdam 169 (5) 5 A2 voor brug Zaltbommel Utrecht 165 (6) 6 A9 Velsertunnel Alkmaar 144 (9) 7 A27 bij Laagraven Utrecht 115 (16) 8 A7 Purmerend-Zaanstad Zaanstad 127 (7) 9 A12 Lunetten Utrecht 105 (19) 10 A12 Woerden Utrecht 130 11 A4 Beneluxtunnel Schiedam 174 (11) 12 A4 Leiderdorp-Leidschendam R</sw//k 97 (13) 13 Knooppunt de Hogt Weert 51 (15) 14 A16 Moerdijkbrug Breda 65 15 A2 Holendrecht Utrecht 90 (17) 16 A9 Badhoevedorp Amstelveen 99 17 A20 Terbregse Plein Rotterdam 103 (10) 18 A2 bij Holendrecht Amsterdam 112 19 A12 Utrechtse Baan Zoetermeer 79 (20) 20 A2 aansl. A10 tot Rai Amsterdam 125 De Brug bij Zaltbommel (A2) blijft de top twintig van files aanvoe ren. Het aantal opstoppingen in zuidelijke richting steeg in de eer ste negen maanden van dit jaar van 267 naar 290. De toename wordt vooral veroorzaakt door schaft over de medische bij stand van Dutchbat aan mos lims in Srebrenica. Volgens de minister heeft de bataljonslei ding nooit bevel gegeven om moslimvluchtelingen medische hulp te weigeren. Medewerkers van Artsen zonder Grenzen ver weten Dutchbat gewonden niet te hebben verzorgd, wat enke len het leven zou hebben ge kost. Voorhoeve schrijft dat kolo nel-arts Hegge, die tijdens de val van Srebrenica de leiding had van de medische eenheid van Dutchbat, had vastgesteld dat de medische voorraad van de blauwhelmen zo klein was, dat slechts een zeer beperkt aantal ernstig gewonde militai ren zou kunnen worden gehol pen. VN-instructies schreven voor dat gewonde blauwhelmen voorrang moesten hebben bo ven gewonde burgers. De minister benadrukt in zijn schrijven dat Dutchbat op 11 juli wel al het mogelijke heeft gedaan om de stroom vluchte lingen bij te staan, toen de en clave eenmaal was gevallen. Toen de bataljonsleiding had vastgesteld dat het grootste ge vaar voor Dutchbat was gewe ken, is de medische voorraad aangesproken om vluchtelingen te verzorgen. den haag/leeuwarden De politie in de regio Limburg-Noord heeft gisteren afgezien van een ludieke actie waarbij agenten symbolisch ep minister Dijkstal van binnenlandse zaken konden schieten. De actie was aangekondigd door het landelijk actiecentrum van de politie bonden, maar toen puntje bij paaltje kwam vonden veel politiemensen de vertoning toch wat onkies, aldus de politiewoordvoerder van de regio. In Amsterdam hielden politiemensen gisteren een protestdemonstratie, waarbij zij onder meer door de U-tunnel liepen. Even dreigde het altijd drukke verkeer door deze tunnel ten noorden van de hoofdstad ernstig verstopt te raken; veel mensen immers gingen vroeg naar huis vanwege de Sinterklaasviering. Het verkeer had echter min of meer ongehin derd doorgang. De politie in Friesland gaat de risico-wedstrijd Heerenveen-Feyenoord vrij dagavond aangrijpen om acties te voeren. Wat die acties inhouden, zou vandaag worden be slist. De wedstrijd kan doorgaan, want daarbij verleent diezelfde politie wel assistentie. FOTO DIJKSTRA BV COR SALVERIUS Van Rijn neemt bet in boek op voor allerarmsten SPECIALISTEN IN NACHTRUST den haag paula swieringa Irene Meermans is een zoge naamde 'traditionele arme'. Ze werd in 1934 geboren in een kleine stad in Zuid-Nederland. Haar vader was fabrieksarbeider en later Tos werkman' (werklo ze), die regelmatig in de steun zat. Haar moeder verstelde kle ding om het hongerloontje van vader aan te vullen. Irene en haar vier broertjes en zusjes hielpen al op jonge leeftijd mee in de kostwinning. Haar grootouders, overgrootou ders en betovergrootouders hadden het niet veel beter. Ze behoorden tot de laagste klasse van ongeschoolde fabriekswer- kers, landarbeiders en daglo ners en leefden onder erbarme lijke omstandigheden. Armoede wordt van generatie op generatie doorgegeven, con cludeert Henri van Rijn in zijn boek 'Armoede: noodlot of on recht?'. Vandaag, aan de voor avond van het Internationaal jaar voor de uitroeiing van ar moede, overhandigt hij een eer ste exemplaar aan minister Dijkstal van binnenlandse za ken. Van Rijn is actiefin de Interna tionale Beweging ATD-Vierde Wereld. Een organisatie die zich het lot van de armen in de hele wereld aantrekt. Met het boek vraagt Van Rijn aandacht voor het levensverhaal van Irene Meermans, dat representatiefis voor ongeveer tienduizend huishoudens in de Nederlandse samenleving. Het is het verhaal van de allerarmsten. Armoede is eigenlijk nooit weg geweest in Nederland. Ook niet met de komst van de bijstands wet in 1965. „Maar het heeft ja ren geduurd voordat de samen leving dit erkende." zegt Henri van Rijn. Hij is blij dat de rege ring dat nu wel doet en minister Melkert vorige week vrijdag de nieuwe Armoedenota presen teerde. „Het is alleen zo jammer dat die nota niet ingaat op het probleem waarmee de allerarm sten écht zitten." Volgens Van Rijn moet er een onderscheid worden gemaakt tussen 'nieuwe armen' en men sen die al generaties lang aan de onderkant van de samenleving leven. Dat doet de nieuwe Ar moedenota niet. Van Rijn neemt het voorbeeld van de bijstandsmoeder. Daar zitten vrouwen bij die uit een behoorlijk milieu komen, goed geschoold zijn, maar door een echtscheiding in de bijstand te recht komen. „Die vrouwen hebben het zwaar, maar ze we ten zich toch aardig te redden. Ze zijn mondig en weten waar en hoe zij hun recht kunnen ha len en waar ze hulp kunnen krijgen." Veel moeilijker is dat voor de traditioneel arme gezinnen. „Die mensen zijn ongeschoold, kunnen nauwelijks lezen of schrijven en hebben een be perkte woordenschat. Ze komen vaak niet in aanmerking voor goede huisvesting. Ze zijn uitge stoten van het maatschappelijk leven en raken geïsoleerd. Door de samenleving krijgen ze al gauw het stempel van asociaal en onverantwoordelijk opge drukt." Kinderen vervallen vaak in het zelfde patroon. Ze doen het slecht op school, worden gepest vanwege hun afkomst en krij gen thuis geen goede basisont wikkeling. Hierdoor komen ze net als hun ouders in de bij stand of het ongeschoolde werk terecht. Werk dat veelal vies, zwaar en onderbetaald is en vreet aan hun gezondheid. Ver sterkt door de slechte woonom standigheden moeten velen het uiteindelijk doen met een WAO- uitkering. Irene Meermans ondervond dit aan de lijve. Ze trouwde met een alcoholist en leefde van de bijstand. Toen haar achtste kind werd geboren, werden de ande re zeven bij haar weggehaald en ondergebracht in tehuizen her en der in het land. Irene zou de kinderen hebben verwaarloosd. Daar is ze nog steeds woedend over. Als er goede gezinshulp was geweest, hadden de kinde ren gewoon kunnen blijven, zegt ze in het boek. Pas jaren later ziet Irene haar kinderen terug. Ze zijn volwas sen en de meësten hebben een baan in ongeschoold werk. Leo werkt via de sociale werkvoor zieningen in de tuinderij. Jac queline is schoonmaakster, Jes sica caissière bij een supermart en Albert lader en losser in de houthandel. „De opeenstapeling van proble men in arme gezinnen werkt als een vicieuze cirkel. Die is ook niet meer te doorbreken met de bijstandsregelingen die de rege ring treft," zegt Van Rijn. „Men sen weten vaak niet dat er rege lingen zijn zoals huursubsidie, extra uitkeringen en kwijtschel ding van schulden. Bovendien kunnen velen nauwelijks lezen of schrijven en stappen ze niet zo makkelijk op de hulpinstan ties af. Vaak uit schaamte." Voor deze 'allerarmsten' moet volgens Van Rijn een veel ge- structureerder beleid komen. Een beleid dat niet door de re gering die hun problemen onvoldoende kent wordt op gelegd, maar dat in samen spraak met hen wordt gemaakt. „Want zijn zijn de echte des kundigen." Door ze te laten participeren krijgen de allerarmsten ook een gevoel van waardering, zegt Van Rijn. En juist waardering en be grip is hard nodig. „Een gezin dat door de samenleving is af geschreven, gaat zich er ook na gedragen." werkzaamheden op het traject. Dat blijkt uit een overzicht van het ministerie van verkeer en water staat. In de eerste drie kwartalen van dit jaar waren er 9.374 filemeldin gen in Nederland tegen 8.669 in dezelfde periode vorig jaar. De problemen bij Zaltbommel ver dwijnen volgend jaar voor een groot deel omdat de nieuwe brug bij Zaltbommel opent. Bonden stappen uit Landbouwschap den haag gpd LTO-Nederland, de agrarische werkgeversorganisatie, heeft het CAO-akkoord voor de tuinbouw afgewezen. Als reactie hierop gaan de Voedingsbonden FNV en CNV het landbouwschap opheffen. Het schap is het cen trale regel- en overlegorgaan voor de agrarische sector. Door de afwijzing zitten 50.000 werk nemers in de tuinbouw nu zon- det De voornaamste bezwaren van LTO-Nederland zijn de loonstijging (in twee jaar twee procent) en de verkorting van de werkweek van 37 naar 36 uur. De grotere flexibiliteit van de werknemers bood daarvoor volgens de tuinders onvoldocn de compensatie. De bonden zijn woedend over de afwijzing. „Als de werkgevers niet willen praten over goede arbeidsverhoudingen, heeft voortzetting van het Land bouwschap voor ons ook geen zin meer. Vanaf nu zullen alon ze activiteiten in het Land bouwschap gericht zijn op de beëindiging ervan", aldus J. Im merzeel van de Voedingsbond CNV. Over hoe het verder moet, tast iedereen nog in duisternis. Volgens Immerzeel zal de tuin bouw weer afglijden naar het zwartwerken en de daarmee ge paard gaande uitbuiting van il legalen. den haag gpd De Tweede Kamerfracties van WD en CDA vinden dat ook er kende vluchtelingen met een zogenaamde a-status, moeten worden teruggestuurd naar hun vaderland, als de situatie daar weer veilig is. Zij willen deze discussie aanzwengelen met staatssecretaris Schmitz van justitie. Op papier is het ook nu in principe mogelijk politieke vluchtelingen terug te sturen als zij niets meer hebben te vrezen, maar in de praktijk gebeurt dat vrijwel nooit. De WD heeft hier al eerder kritiek op geleverd. Nu in Bosnië vrede voor de deur lijkt te staan, wordt de discussie weer actueel. Het kabinet heeft in verband met het vredesakkoord vorige week besloten het besluit over de lopende asielverzoeken van Bosniërs op te schorten. I let ka binet wil ze zo gauw als de situ atie het toestaat, terugsturen. De Kamer is het daar mee eens. Daarnaast zijn er echter meer dan tienduizend Bosniërs in Nederland die de a-status heb ben gekregen. I let kabinet heeft zich over deze groep niet expli ciet uitgelaten, maar volgens een woordvoerster van het mi nisterie van justitie is het niet de bedoeling de groep gedwon gen te laten terugkeren. CDA en WD willen dat dus wel. 'Discussie komt pas na dood prins den haag gpd Hernieuwde publiciteit die is losgebroken over het nazi verle den van prins Bernhard laat de I laagse politici vooralsnog koud. „Ach, die zogenaamde onthullingen voegen niet veel toe aan alles wat we al wisten. Wat moeten we dan? Hem het lidmaatschap van het Wereld- natuurfonds afnemen? Want meer heeft hij onderhand niet meer", heet het in de wandel- gangen Volgens Amerikaanse archie ven was prins Bernhard van 1 mei 1933 tot 8 januari 1937, een dag na zijn huwelijk met prinses Juliana, lid van de duitse nazi- partij NSDAP van Adolf Hitler. In 1948 heeft de toenmalige Ne derlandse regering, door tus senkomst van een topambte naar, geprobeerd de naam van de prins van de ledenlijst te la ten schrappen. Dat blijkt uit onderzoek van de wetenschappelijk medewer kers dr. G. Aalders en dr. C. Hil- brink van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). De onthullingen over Bernhard worden gepubliceerd in het boek 'De affaire Sanders', dat begin volgend jaar op de markt verschijnt. De onderzoekers zelf hebben een paar weken geleden een spreekverbod gekregen. Bernhard heeft nooit toegege ven dat hij lid was van de nazi partij. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst heeft de prins ook nu niets toe te voegen aan een eerdere bekentenis. Woordvoer der E. Brouwers: „Hij was tuis sen 1933 en 1935 lid van achter een volgens Motor SA. Flic gerst urm en Motor SS. Dat was in die tijd voor jongens van goe den huize niet ongebruikelijk om op die wijze ongeschonden een studie te kunnen voltooi en." Prof. P. F. Maas, directeur van het centrum voor parlementaire geschiedenis in Nijmegen, vindt de terughoudende reactie van de politiek begrijpelijk. „Bern hard is oud en algemeen be mind. De prins is vorig jaar ern stig ziek geweest en politici wil len hem kennelijk niet meer las tig vallen met zijn verleden. Ie dereen weet dat de prins een man is met dubieuze relaties." Uit de publikatie van de RIOD-onderzoekers blijkt dat Bernhard zijn NSDAP lidmaat schap destijds schriftelijk op zegde waarbij de prins het brief je ondertekende met de nazi groet Heil-Hitler. Maas: „Dat zal menigeen in Nederland toch pijn doen. Maar de maats schappelijke discussie over het oorlogsverleden van prins Bern hard zal waarschijnlijk pas na zijn dood worden gevoerd."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3