Frankrijk wil rol Europa in NAVO versterken Feiten Meningen Rest van de wereld zal ons wegconcurreren Dijkstal overleeft motie 'Schoolstrijd gaat niet door, de discussie wel' Bedrijfsleven ontdekt bankroet als snelle ingreep WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 Kr is flink wat arbeidsonrust in de rijke lan den van de Europese Unie. Het meest in het oog springend, en daarom in het nieuws, na tuurlijk in Frankrijk. Maar ook in België is het verre van rustig, in Duitsland broeit het en de stakingsactiviteit in ons land breidt zich da gelijks uit. De inzet van die staking is overal min of meer dezelfde. Het behoud van ver worven rechten en inkomen, vooral in de col lectieve sector. De collectieve sector die voor een heel groot deel wordt gefinancierd uit be lastinginkomsten en voor een deel uit recht streekse betalingen door de gebruikers van de betreffende diensten. Dat loopt van ambtelij ke diensten tot en met sociale werkplaatsen van openbaar vervoer tot en met gezond heidszorg en onderwijs. De grote aanjager van deze conflicten in de collectieve sector, die zich vrijwel in alle lan den van de Europese Unie afspelen, is de noodzaak om de overheidsfinanciën op orde te brengen. Alle rijke westerse landen hebben decennia lang meer uitgegeven dan ze aan belasting- en premie-inkomsten binnen kre gen. Die uitgaven waren nodig om de verzor gingsstaten in stand te houden, het ambtelij ke apparaat op sterkte te houden, verworven rechten van ambtenaren en beambten te be kostigen en natuurlijk die van de uitkerings gerechtigden, infra structuur te onder houden en uit te brei den, leger en politie in stand te houden, ge- vangenissen te bou- K1 wen etcetera. Kortom, om alles te doen wat een burger van een moderne staat eist en verwacht. We hebben daarbij echter nimmer de te- PIM FORTUYN ring naar de nering medewerker willen zetten. Steeds hebben we geld ge leend om de tekorten die op die manier ontstonden te financieren. Gevolg daarvan is dat de staatsschuld van de meeste landen is opgelopen tot astronomi sche hoogten. En ja, dan komt er een keer dat de bel gaat voor de laatste ronde. De meeste regeringen van de ontwikkelde westerse landen zijn nu een reeks van jaren bezig om via betrekkelijk kleine stappen het financieringstekort aan te zuiveren, om straks hun staatsschulden stapsgewijs te kunnen te rugschroeven. Alles bijeen een langdurig en moeilijk karwei, vooral omdat het zo ontzet tend langzaam gaat. De rijke westerse landen zijn niet te be roerd om ontwikkelingslanden met grote te korten een shock-therapie toe te dienen, die er op neer komt dat de overheidssector dras tisch wordt ingekrompen en dat de modale bevolking een tijdje op een houtje mag bijten. Broekriem aanhalen heet het dan stoer. IMF en Wereldbank mogen het uitvoeren. In veel gevallen helpt het nog ook na ver loop van tijd. Er begint na de kaalslag en het weghakken van veel improduktieve rim-ram weer een fase van economische groei die veelal een stuk gezonder is en berust op basis van echte ondernemingszin en concurrentie. Maar wat voor hen werkt, zou kennelijk voor ons niet werken. En toch zullen we er vroeg of laat aan moeten geloven. De wereld wijde concurrentie en technologische ont wikkeling dwingen ons ertoe. Door die laatste zijn we hard op weg naar een 24-uurs econo mie en naar wereldwijde inkoop van goede ren en diensten of delen daarvan. De beste kwaliteit tegen de scherpste prijs. Dat dwingt ons eveneens kostenbewust te zijn en op nieuw na te denken over de inrichting en op tuiging van onze verzorgingsstaat, over de mate van inflexibiliteit van onze arbeid en over al die verworven rechten die wel prettig lijken, maar velen van ons op onze plaatsen vastspijkeren en buiten het circuit van de be taalde arbeid houden. Erg opschieten doet het ondertussen niet. Grote ingrepen blijven achterwege en dat leidt tot buitengewoon taaie gevechten tus sen de veranderaars en de belangenorganisa ties, die alles willen houden zoals het is, on der het motto: houden wat je hebt. Neder land is een schoolvoorbeeld van dit taaie en langdurige gevecht met hele, hele kleine vor deringen. Doordat we zo langdurig en verbe ten vechten en de vorderingen zo gering zijn, gaat onze energie op aan de verkeerde zaken, /.ij gaat op aan dat taaie perspectiefloze ver zet in plaats van aan de creatie van nieuwe produkten, flexibeler arbeidsinzet en moder nisering van onze maatschappij. Een shock-therapie op basis van een grand-design zou veel van die weggegooide energie in korte tjd kunnen omzetten in posi tieve energie die iets creëert in plaats van iets tegenhoudt. Een aantal ontwikkelingslanden laat ons dat zien. In ons soort landen, waar de uitgangssituatie door onze rijkdom en de ho ge scholing van de beroepsbevolking zoveel beter is, zou het resultaat veel sneller zicht baar zijn en ook een veel grotere omvang kennen. Als we onszelf echt durven aanpak ken is de doelstelling volledige werkgelegen heid binnen een paar jaar gerealiseerd, is het overheidstekort in één kabinetsperiode terug gebracht tot nul en kunnen we ons opmaken voor een paar fikse sprongen voorwaarts. In Frankrijk probeert het kabinet-Juppé dat nu. Het hele land ligt inmiddels plat, want ook daar wenst niemand in te leveren. Het gebrek van de benadering Juppé is, dat niet is geprobeerd om de mensen van het nut van deze ingrepen te overtuigen. De verhalen van de regering zijn te abstract en te macro-eco nomisch. Bovendien heeft ze de verkiezingen gewonnen door precies het tegenovergestel de te beweren. Wij glimlachen daar nu om en denken: zo dom pakken wij dat niet aan. Wij doen dat heel geleidelijk, kleine stapjes en veel overleg. We komen er nog wel achter. Alle rijke landen van de Europese Unie zullen er nog wel ach ter komen. De rest van de wereld heeft geen boodschap aan onze hoge kosten en inertie en zal ons dat in toenemende mate duidelijk maken, door ons gewoon weg te concurreren. En dan moeten we er toch aan geloven, al leen onder veel slechtere omstandigheden. Chirac draait besluit van De Gaulle terug De beslissing van Charles de Gaulle (op deze foto in 1959) om het militaire overleg van de NAVO te verlaten, is door Chirac teruggedraaid. archieffoto „Wat hebben de Fransen hiermee op het oog"? Voor minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken was dat gisteren de kernvraag, nadat zijn Franse collega Hervé de Charette op de halfjaarlijkse NAVO-bijeenkomst in Brussel een gedeeltelijke terugkeer van Frank rijk in het militaire overleg van de Alliantie had aangekondigd. Een enkeling wist het antwoord al: de volgende secretaris-generaal van de NAVO zal een Fransman zijn. Volgens Van Mierlo betekent de Franse stap eerder meer aandacht voor de 'Europese de fensie-identiteit' binnen de NAVO dan min der. Hij drukte zich mild uit. Het Franse be sluit kan over enkele jaren wel eens uitdraaien op een volledig inpalmen van de NAVO. Om het in wielertermen te zeggen: het is niet uit gesloten dat Frankrijk uit is op een 'erop en er over'. Het haalt de kopgroep in en neemt meteen de leiding over. Frankrijk zal nog altijd niet aan alle militaire overleg deelnemen. Het treedt wel weer als re gulier lid toe tot het hoogste militaire orgaan van de NAVO, het Militair Comité. Het wil ook opnieuw 'regelmatig' meedoen aan de verga deringen van de ministers van defensie, het zogeheten Defence Planning Committee (DPC). Maar het doet nog niet mee aan het overleg over de nucleaire component van de NAVO- afschrikking in de Nucleair Planning Group. En het wil de banden met het Europese mili taire hoofdkwartier van de NAVO, Shape, in het Belgische Bergen wel aanhalen, maar ook daar geen officieel onderdeel van worden. Ten slotte komen er evenmin weer NAVO-vestigin- gen op Frans grondgebied. Frankrijk blijft daarmee nog altijd aan minder NAVO-onder- delen meedoen dan Spanje. Maar De Charette stelde gisteren wel een vol ledige terugkeer van Frankrijk op alle niveaus in het vooruitzicht, op voorwaarde dat de Alli antie bereid is zich volledig te herstructureren. Hij zei het steeds weer in andere bewoordin gen: Frankrijk is uit op 'een aanpassing van het bondgenootschap aan het nieuwe Euro pa', op 'een herbezinning op de NAVO als ge heel', op 'meer verantwoordelijkheden voorde Europeanen in de Alliantie', kortom op een versterkte 'Europese defensie-identiteit'. In dat laatste speelt Frankrijk de hoofdrol, vooral omdat Groot-Brittannië er niet erg van ge charmeerd is. Er kan een rechte historische lijn worden ge trokken tussen dit besluit van de huidige Fran se president Jacques Chirac en de beslissing van generaal De Gaulle in 1966 onthet militai re overleg binnen de NAVO te verlaten. De Gaulle deed dat uit frustratie over de Europese onwil danwel onmacht om zich onafhankelij ker ten opzichte van de Verenigde Staten op te stellen. Hij vond dat de NAVO zich grondig moest hervormen en een nieuwe politiek moest ontwikkelen, waarin onder meer reke ning werd gehouden met de Franse 'force de frappe', het nucleaire potentieel van Frankrijk. Zelfs in de Amerikaanse Senaat heette het toentertijd dat De Gaulle wellicht nuttig werk had gedaan. De Democratische fractieleider van toen in de Senaat, Mansfield, zei dat 'een volledige herziening van de NAVO de VS in staat zou stellen hun verplichtingen in Europa aanzienlijk te beperken, vooral met het oog op de oorlog in Vietnam'. Volgens Mansfield moest Europa een grotere verantwoordelijk heid gaan dragen en een groter deel van de gemeenschappelijke defensielasten op zich nemen. Het toenmalige besluit van Frankrijk om uit het militaire NAVO-overleg te stappen, is om gekeerd evenredig met het huidige besluit om weer toe te treden. Kennelijk ziet Chirac nu wel de mogelijkheden om de Franse politiek in de NAVO ten uitvoer te leggen, die De Gaul le destijds ontbeerde. Er is intussen sprake van een gedeeltelijke te rugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Europa. Europa draagt al meer van de ge meenschappelijke defensielasten. Met een Eu ropese 'defensiepoot' binnen de NAVO heb ben ook de Amerikanen vorig jaar al inge stemd. En enkele weken geleden heeft Chirac ook nog eens de Franse 'atoomparaplu' aan Europa aangeboden. Er is nog een saillante overeenkomst met toen. Destijds was er sprake van dat De Gaulle (een zijdig) een niet-aanvalsverdrag met de Sov jetunie wilde sluiten. Eén van de ideeën die De Charette gisteren tevoorschijn haalde, was het voorstel van de Franse premier Alain Juppé van een half jaar geleden om een non-agres siepact met Rusland te sluiten. Frankrijk heeft niet, zoals gisteren in Britse kring werd geopperd, het idee van een opge waardeerde Westeuropese Unie, het 'eigen bondgenootschapje' van de Europese Unie, verlaten. Integendeel. De Charette heeft nog eens duidelijk gewezen op de noodzaak om de WEU te maken 'tot het orgaan voor de Euro peanen om hun defensie-aangelegenheden op elkaar af te stemmen'. De WEU is zowel het verdedigingsmechanisme voor de EU, zei hij, als de Europese pijler in de Alliantie. Minister Voorhoeve van defensie opperde in Brussel dat de Fransen momenteel kennelijk meer zien 'in een goed samenwerkende Eu ropese groep binnen de NAVO, dan in het al maar buiten de NAVO blijven hameren op hetzelfde aambeeld'. Dat doet echter niets af aan de vaste wil van Chirac om nu waar te maken, waar De Gaulle destijds faalde: een ge transformeerde NAVO, waarin Frankrijk zijn stem kan en zal laten horen. BRUSSEL* ALY KNOL CORRESPONDENT TOM JANSSEN CDA-fractievoorzitterHeerma heeft gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer een motie van afkeuring in gediend tegen minister Dijkstal van binnenlandse zaken. Aan leiding vormden Dijkstals uit spraken in het weekblad Else vier over artikel 23 in de Grond wet. In dat artikel is de vrijheid van onderwijs vastgelegd. De regeringspartijen WD, PvdA en D66 lieten onmiddellijk weten de motie niet te zullen onder steunen, al vond ook D66 dat Dijkstal wat zorgvuldiger moet omspringen met de 'kroonjuwelen van de democra tie'. Volgens Dijkstal wordt het recht op de vrijheid van onderwijs volkomen geaccepteerd in Ne derland en heeft het om die re den geen grondwettelijke ver ankering meer nodig. Heerma interpreteerde dat als een wens |1 van de minister om artikel 23 uit de Grondwet daar maar he lemaal te schrappen. Maar dat was Dijkstals bedoe ling niet, legde hij gisteren uit. ,,De vrijheid van onderwijs is een groot en breed gedragen goed. De grondwettelijke veran kering vind ik prima. Waar ik al-O leen niet tevreden over ben, is de uitwerking van die veranke- F ring." Volgens Dijkstal wordt de for mulering van artikel 23 als te knellend ervaren, omdat daarin^ staat dat alle scholen gelijkbe rechtigd moeten worden. Dat zou kunnen botsen met de to wens van gemeenten om be paalde scholen in achterstands-fc wijken meer middelen te gevenjti DEN HAAG «ANP |l ,,Ik kan de heer Heerma gerust stellen, of misschien ook niet, ik uil geen schoolstrijd." Mi nister Hans Dijkstal (WD, bin nenlandse zaken) moest giste ren op het matje komen bij fractievoorzitter Heerma van het CDA. Maar af en toe was niet helemaal duidelijk wie nu wie ter verantwoording had ge roepen. Ook Heerma zelf kreeg het zwaar te verduren. De regeringspartijen waren geïrriteerd en hadden deze keer hun fluwelen handschoe nen thuisgelaten. „Wij hebben de eer tegen zijn motie te stem men", sneerde WD-fractie- voorzitter Bolkestein, want hij vond het gedoe 'niet ontbloot van zoeken naar spijkers op laag water'. Natuurlijk sprak Dijkstal énkele deemoedige woorden over het feit dat hij zich zo ongelukkig had uitgelaten, want ook voor hem is de vrijheid van onder wijs een 'groot goed'. En dat hij artikel 23 van de Grondwet 'niet meer van deze tijd' vindt, wil nog niet zeggen dat het artikel waarop de gelijkberechtiging van het bijzonder onderwijs is gestoeld, kan worden afge schaft. „Dat moet een misver stand zijn. De verankering van de vrijheid van onderwijs in de Grondwet moet blijven", corri geerde Dijkstal gisteren zijn ge wraakte uitlatingen in het week blad Elsevier. Maar dat er een discussie moet komen 'binnen én buiten de ze Kamer' over het knellende karakter van de wetstekst, daar bleef Dijkstal achter staan. Want had het CDA in het verleden niet talloze malen met een be roep op artikel 23 onderwijsver nieuwingen in de weg gestaan? De CDA-fractié veerde éven op. Misschien toch een mini- schoolstrijdje, dan? Nee, nee, nee, herhaalde Dijkstal keer op keer. Het kabinet ziet in de Grondwet geen belemmering om gemeenten meer een eigen onderwijsbeleid te laten voeren. En hijzelf, hij wilde er alleen maar over praten. Einde spoeddebat, zou je nor maal gesproken zeggen. Vooral omdat het 5 december was en ook de dames en heren volks vertegenwoordigers zo'n avond graag met gezin, chocomel en surprises doorbrengen. Ware het niet dat de irritatie bij de re geringspartners over de heibel die Heerma de afgelopen dagen schopte, blijkbaar tot grote hoogte was gestegen. Dijkstal mocht vorige week in derdaad als een olifant door de porseleinkast zijn gelopen, waardoor hij het probleem eer der frustreerde dan oploste. En ook al had Bolkestein wel 'bui tengewoon veel woorden nodig om de verstandigheid van Dijk stal boven tafel te houden' (Wolffensperger). De manier Hons PLjksbd waarop Heerma probeerde een tegenstelling te creëren tussen r 'paars' en de confessionele par-l tijen, schoot de regeringspartij-1 en op hun beurt in het verkeer- de keelgat. „Niemand zit op een nieuwe schoolstrijd te wach- ten", aldus Gerrit Jan Wolffens-F perger. Met het CDA volgens hem als enige uitzondering, ge- zien de 'gretigheid' waarmee op) Dijkstal werd ingehakt. „Dat u hiervan gebruik maakt om een stropop op te richten en die very( volgens met een zwaard te lijf tejf gaan", zei Bolkestein geërg De irritatie van waaruit Dijkstal had gesproken, riep namelijk wel herkenning op bij de rege ringsfracties. De irritatie over het gewapper met artikel 23 wel j te verstaan, als het CDA nieuw beleid in het onderwijs niet ziet zitten. ,,lk billijk het feit dat hij een discussie over de interpre tatie van artikel 23 wil aanmoe digen", zei Bolkestein. Daartoe uitgedaagd door Heerma - 'geef d eens voorbeelden van de laatste n jaren dan' - doken Wolffensper- r ger, De Cloe (onderwijsspecia- list PvdA) ert WD-fractievoor- zitter Bolkestein ook enkele voorvallen uit het nabije en ver- r| re verleden op waarbij het CDA beleid blokkeerde. Het was niet verwacht dat Dijk stal het erg moeilijk zou krijgen. En dat was ook niet het gev Heerma had natuurlijk alle recht van de wereld om hem tei verantwoording te roepen, al dus Dijkstal. Maar de minister wilde toch liever 'als een haas naar het beleid'. De problemen op de scholen wel te verstaan, want daar ging het toch alle maal om. Zelfs Heerma kon daar niet tegen zijn. Tegen zes sen staat Dijkstal zonder kleer scheuren voor de camera van Den Haag Vandaag. Hij hoeft alleen zijn stropdas nog maar even recht te trekken. DEN HAAG ANS BOUWMANS Niks reorganiseren, je laat je gewoon failliet verklaren. De schuldeisers hebben het na kijken, je hoeft geen duur sociaal plan te maken en je kunt nadat je de boedel voor een zacht prijsje hebt teruggekocht en alleen de ijverigste werknemers hebt mee genomen met een schone lei verder. Het lijkt erop dat gezonde, of in ieder geval le vensvatbare bedrijven het faillissement hebben ontdekt als snelle en goedkope re organisatiemethode. Het 'doorstarten' van failliete bedrijven on der dezelfde leiding of een al eerder bena derde overnemer is in opkomst. Is dat sa neren over de ruggen van de gemeenschap, schuldeisers en werknemers? Niet per se, meent de Almelose advocaat mr. Norbert Hijmans: een doorstart is lang niet altijd onoirbaar en soms zelfs de beste op'tie. Als ervaren curator in menig Twents faillisse ment vindt Hijmans wel dat er wettelijk meer ruimte moet komen om met een boedelkrediet op' zak alle serieuze voortzet tingsplannen goed te kunnen overwegen. Iedereen kent ze wel. Bedrijven die ooit failliet zijn verklaard, maar nu als nooit te voren bloeien. Het bekendste voorbeeld in Nederland van de laatste jaren is DAF Trucks dat in 1993 ten onder ging, maar dat momenteel de produktie nauwelijks kan bijbenen. In het oosten van het land opereren ook allerlei bedrijven onder (bij na) dezelfde naam en soms dezelfde lei ding en eigenaren, als op het moment dat ze failliet gingen. Ondermode-fabrikant L. ten Cate uit Geesteren is er een voor beeld van, maar ook groenteketen Altena in Epschede ging vorig jaar onder dezelfde eigenaren verder. Soms is de voortzetter een 'derde', die echter al klaar stond voor het bankroet, maar graag eerst de schul denlast weggewerkt zag. In de wandelgan gen wordt dan vaak gesproken van een 'technisch faillissement' (hoewel die term nergens in de>wet staat) omdat de oude vennootschap zich failliet laat verklaren met het doel de activiteiten (deels) voort te zetten onder een nieuwe BV of NV. Grote concerns hadden daar al jaren eerder hun 'sterfhuisconstructies' voor bedacht: De ge zonde activiteiten eruit tillen en de verlies gevende achterlaten in BV's die je failliet laat gaan. Natuurlijk gunt iedereen het een onderne ming en de mensen die er werken, dat het ze weer goed gaat. Maar als een bedrijf on danks een faillissement toch levensvatbaar blijkt en direct weer winstgevend kan draaien, dringt zich de vraag op of dat ge beurt over de ruggen van werknemers en schuldeisers. Zeker als de oude aandeel houders nog ergens een zak geld blijken te hebben om de failliete boedel weer op te kopen. Dat zou onoirbaar kunnen zijn, omdat bij een 'gewone' afslanking of overname het zittende personeel rechten heeft die bij een bankroet niet gelden. Ontslagen moeten eerlijk verdeeld worden over de verschil lende afdelingen en leeftijdscategorieën en er zal met de bonden gepraat'moeten wor den over afvloefïngsmaatregelen. Dat hoeft bij een faillissement allemaal niet: De over nemer. of dat nu dezelfde of een andere ondernemer is. kan gewoon de activa (ge bouw, machines, voorraden) kopen en in dienst nemen wie hij wil. En de werkne mers hebben dan niks te eisen of te verha len. Ook schuldeisers moeten bij een bankroet- met-voortzetting maar afwachten wat er voor hen overschiet. Als daarbij bedacht wordt dat banken en belastingdienst meestal bevoorrechte crediteuren zijn, dan is het niet ongebruikelijk dat de rest van de schuldeisers genoegen moet nemen met een schijntje van de uitstaande schuld. Het woord 'schuldeiser' wekt doorgaans weinig medelijden, maar dit soort schuldeisers zijn doorgaans wel gewone bedrijven, die ook moeite hebben het hoofd boven water te houden. Het zal niet de eerste keer zijn dat een groot faillissement een domino-ef fect heeft op kleinere toeleverende onder nemingen. Het lijkt er de laatste jaren op dat curatoren (de advocaten die door de rechtbank wor den aangesteld om een faillissement af te wikkelen) proberen zoveel mogelijk werk gelegenheid in stand te houden. Hoewel de curator ervoor zit om er zoveel mogelijk geld voor de schuldeisers uit te slepen, zal de boedelbewaarder niet altijd toehappen op de gegadigde die het hardst met de geldbuidel rammelt. Of, zoals mr. Hijmans uit Almelo het formuleert: „Beide doelstel lingen, een zo hoog mogelijke opbrengst en behoud van werkgelegenheid zijn mijn eerste prioriteiten." Die twee kunnen om de gunst strijden, erkent hij: „Als bod A het beste is voor continuïteit, maar in prijs iets onder bod B zit, dan zal ik in het belang van de werkgelegenheid toch voor A kie zen, al krijgen de hoog preferente crediteu ren zoals de belastingdienst dan wat min der." Dat lijkt erop dat de gemeenschap d wordt opgezadeld met de gevolgen faillissement, maar volgens Hijmans ook worden bedacht dat het in stani den van banen op den duur weer gu uitpakt voor fiscus en werkloosheid: sen. Het ligt dus allemaal niet zo sin het lijkt. Kan een doorstart volgens Hijmans vaak haalbaar en wenselijk zijn, blijf feit dat het trieste gevolgen kan hebt voor individuele werknemers. „Kijk, overnemer is verplicht de ome Jan n nemen die al jaren het magazijn run tante Mien die de koffie rondbrengt ene oudere werknemer die nog maa jaartje voor zijn VUT zit. Ik pleit er M voor dit soort mensen mee te nemei behalve dat je sociaal trieste gevallei komt, zijn zulke mensen heel belanj voor de moraal in het bedrijf. Alles v anders na een faillissement. Als er d een paar vertrouwde gezichten blijv rondlopen, zullen de mensen eerdei gen: kom, we zetten er met z'n allen schouders weer onder." ALMELO JANI RUESINK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2