is 'giftig' door besluit van Ajax Osinga weg bij Kardolus Franker schrikt van India Sport Jongaren met geldig %artje zijn welkom Vanavond voordeel op uw binnenlandse en buitenlandse telefoontjes. Bulgaar Filipov wordt nieuwe trainer DAC 22ENSDAG 6 DECEMBER 1995 Juventus standt door sneeuwstorm SOFIA RTR Juventus is teruggekeerd naar Turijn. Het vliegveld van Boekarest was gesloten wegens sneeuwstormen. De Italiaanse club was aanvan kelijk uitgeweken naar Sofia, maar pogingen de 500 kilo meter tussen Sofia en Boeka rest per trein te overbruggen, strandden eveneens door de barre weersomstadigheden. Daarop keerde Juve niet toe stemming van de UEFA lenig naar Turijn. Juventus speelt woensdag de laatste wedstrijd in groep C van de Champions League tegen Steaua Boekarest. Voor de Italianen staat niet veel meer op het spel, behalve de winstpremie van 1.2 miljoen gulden. Juventus is al win naar van groep C en treft in de kwartfinale vrijwel zeker Real Madrid als tegenstan der. Voor Steaua heeft de wed strijd ook uitsluitend finan ciële waarde. De landskam pioen van Roemenië is reeds uitgeschakeld voor een plaats bij de laatste acht. I let kan bij een overwinning in punten gelijk komen met Borussia Dortmund, maar in dat geval telt het onderlinge resultaat. Dat is in het voor deel van de Duitse club, de tegenstander van Ajax op 6 en 20 maart. De UEFA wil dat Juventus woensdag alsnog een poging doet Boekarest door de lucht te bereiken. Indien het Ot- openi-vliegveld van Boeka rest dan nog gesloten is, wordt de wedstrijd verzet naar woensdag 13 december. Z(s izins besmuikt en bedroefd bovendien sjokte de se- e van Ferencvaros, tegen de verwachting in gevolgd twee bestuursleden, gistermiddag een Amsterdams binnen. De toorn van Ajax-trainer Louis van Gaal de de afgelopen weken neer op de Hongaarse hoof- en dat h'eeft ze recht en diep in het hart geraakt. van donkere Ajacieden onop houdelijk met zogeheten oer woudgeluiden. Louis van Gaal verklaarde na afloop van het door Ajax met 1-5 gewonnen duel serieus overwogen te heb ben van het veld te stappen, uit protest. De waarnemers van de UEFA bleken de bewuste avond allemaal aan ernstige gehoor- stoornissen te lijden, waarop Ajax een officiële Jdacht indien de bij de Europese voetbalbond. Antwoord bleef uit, maar voor zitter Michael van Praag briesde onlangs dat bij de return, van avond in Amsterdam, geen Hongaarse supporters welkom zouden zijn. SIMON ZWARTKRUIS .AGGEVER orzitter Laszlo Deak it het Calimero-gevoel van rvaros - zij zijn groot en ik het meest treffend woorden. „Ajax is een |club en dan is het jammer pist zij zich van dit soort re- Ji bedienen. Ze moeten niet en dat ze na God op de le plaats komen." treurig stemmende affaire haar oorsprong op 27 sep- er jongstleden, in Buda- bij Ferencvaros-Ajax. Die begeleidden duizenden ;aarse supporters de acties 'l fERDAM GPD is van Ferencvaros met een lig plaatsbewijs zullen van- 1 alsnog tot het Olym- Stadion worden toegela- om de wedstrijd tegen Ajax te wonen. Via contacten in Ierland zijn Hongaarse porters erin geslaagd kaar voor de wedstrijd te be- :htigen. Volgens een poli- Voordvoerder varieert het chatte aantal op veertig tot itig personen, vice-voorzit- van Ferencvaros Laszlo Deak houdt het op honderd tot tweehonderd fans. Ajax heeft de 3.000 kaarten die in eerste instantie bestemd wa ren voor supporters van de be zoekende club, inmiddels in Nederland aan de man ge bracht. Bang voor ongeregeld heden is de politie niet. De woordvoerder: „Als in het bui tenland woonachtige perso nen daar een wedstrijd van een club uit hun vaderland be zoeken, zitten ze ook tussen supporters van de tegenpartij. Zo moet je het nu ook zien." Vlak na aankomst in Amster dam maakten de Hongaren een aangeslagen indruk. Meegereis de journalisten putten zich uit in excuses en bleven benadruk ken dat achter de misselijkma kende tribunegeluiden geen ra cistische motieven ten grond slag liggen. Televisiecommenta tor en tevens spelersmakelaar Laszlo Zsiray ontpopte zich als de witste vredesduif van het ge zelschap. Ten overstaan van ie dereen die het maar zien kon, bezorgde hij Baba Tunde Fatusi bijkans de knuffeldood, vette zoen inbegrepen. Fatusi, Nigeri- aan, is de eerste en enige zwarte speler uit de 96-jarige historie van de club. Een luidkeels uit geroepen 'kijk mij 's positief met donkere mensen omgaan' ontbrak er nog maar aan. „En in Budapest heb ik nog nooit pro blemen gehad", vertelt het 18- jarige talent, olympisch interna tional en eigendom van het Zwitserse Servette. „Daarom hebben de gebeurtenissen te gen Ajax me heel verdietig ge maakt." In de Hongaarse eredivisie spelen in totaal tien Afrikanen. Buiten Budapest zijn de oer woudgeluiden Fatusi niet vreemd. Helaas hoort dat erbij, klink het zacht. „Maar ik weet zeker dat de mensen cr niets ernstigs mee bedoelen. Ze drin ken heel veel voor ze naar het stadion komen en gaan zich dan balorig gedragen. Toch ben ik geluklog in Budapest. Of ik lang zal blijven? Nee, dat niet. Ik wil bij de grootste clubs van Eu ropa spelen. Daarom moet ik niet te lang bij Ferencvaros blij ven hangen." Waar Fatusi geen commen taar wenste te geven op de sup portersmaatregel van Ajax, had het kader van de club daar aan merkelijk minder moeite mee. Met Arnold Scholten, de invaller voor de geschorste Danny Blind voorop, loopt Ajax zich warm voor vanavond. foto anp Vice-voorzitter Laszlo Deak, bij voorbeeld. De verwachting was dat het bestuur geen afgevaar digden naar Amsterdam zou sturen, maar dat waren volgens Deak 'valse berichten'. Samen met de voorzitter afdeling voet bal - Ferencvaros is een omni- vereniging waar elf takken van sport worden beoefend - is hij met zijn club meegereisd. Het traditionele diner met het be stuur van de tegenstander zal het duo echter aan zich voorbij laten gaan. „Of we boos zijn?", herhaalt Deak de eerste op hem afgevuurde vraag. „Zeg maar gerust kwaad, giftig. We distan tiëren ons uiteraard van wat er in ons stadion is gebeurd, dat vinden wij zelf ook verschrikkel- lijk. En ik wil benadrukken dat er geen racistische motieven aan ten grondslag liggen. Ajax heeft de zaak sterk overtrokken. En ook de tegen ons gerichte handtekeningenactie die Johan Cruijjff steunde in Spanje, heeft ons kwaad gemaakt." Om over het bestuursbesluit van Ajax om Ferencvaros-fans te weigeren nog maar te zwij gen. Deak: „Mensen bij de grens tegenhouden komt op mij ook niet zo fris over. Straks gaan ze morgen vertellen dat er geen brildragende mensen naar bin nen mogen, en overmorgen hetzelfde over dikke mensen. Laat ze zich bij Ajax liever druk maken om het vandalistische gedrag van hun eigen suppor ters. Daar hoor je ons toch ook niet over?" Trainer Dezso Novak hield zich gisteren zo veel mogelijk op de vlakte. „Al moet ik zeggen dat deze koude oorlog niet goed is voor mijn team en voor het hele Hongaarse volk. Nu is het mijn taak ervoor te zorgen dat dit hele gedoe geen invloed op mijn spelers heeft. We komen hier om te voetballen. En het is niet aan mij diep op bestuurs besluiten van Ajax in te gaan. Maar ik wil best kwijt dat ik het er niet mee eens ben." De bestuursleden van Ajax en Ferencvaros zullen elkaar overi gens één keer niet kunnen ont lopen. Dat is tijdens de ver plichte bespreking met een de legatie van de UEFA. Vice-voor zitter Deak zegt daar geenszins naar uit te kijken, alleen al bij het horen van de naam Ajax trekken zijn mondhoeken zuur tjes naar onderen. „Ik vergelijk Ajax nu met een acteur die een Oscar heeft gewonnen, en ver volgens een hele slechte rol gaat spelen in een B-film. Op deze manier kent deze zaak alleen maar verliezers." 33% U leest het goed. Alleen vanavond, tussen 18.00 en 24.00 uur, belt u maar liefst 33% voordeliger. Het maakt niet uit hoe lang u belt. Of hoe ver. Die 33% voordeel is voor u. Of u nu uw zwager in Zierikzee belt, uw zus in Nieuw-Zeeland of uw broer op de Barentszzee. Zet uw luie stoel dus alvast maar bij de telefoon. VOORBURG «ANP Degenschermster Pernette Osinga heeft gebroken met haar trainer-coach Kasper Kardolus. Aan een lange en succesvolle samenwerking is daarmee een einde gekomen. Met de hulp van legerkapitein Pen wil de 28-jarige topsporter alsnog kwalificatie voor het olympisch toernooi in Atlanta (1996) afdwingen. Haar nieuwe begeleider is een onbekende in de nationale schermwereld. „Het is een hele moeilijke beslissing geweest", zei Osinga dinsdagochtend. „Ik ben vier maanden met mezelf in dis cussie geweest. Uiteindelijk heb ik me door mijn gevoel la ten leiden. Onder Kardolus kon ik mezelf niet meer zijn. Ik kon mezelf niet meer ontplooien. Daarom heb ik een punt gezet achter onze relatie. Maar het heeft meer met mij dan met Kardolus te maken. Laat dat duidelijk zijn." Kardolus wilde niet reageren op de scheiding. „Ik geef geen commentaar", sprak de gerenommeerde schermleraar uit Zoetermeer bij herhaling. „Misschien later wel, maar nu nog niet." Osinga, die ruim tien jaar lief en leed deelde met haar gewe zen coach, noemde Kardolus een hele goede trainer. „Ik heb veel aan hem te danken", leg de ze uit. „Maar ik wil verder met mijn loopbaan en met mijn leven. Ik ben 28 jaar, het is de hoogste lijd dat ik volwas sen word. Onder Kardolus kon ik niet creatief zijn en daardoor bleven ook mijn schermpresta- ties achter." Bij het toernooi om de we reldtitels, afgelopen zomer in Den Haag, kwamen de eerste scheurtjes naar buiten in de hechte band tussen Osinga en Kardolus. De getalenteerde schermster kon het spannings veld niet aan en sneuvelde al in de eerste ronde. Na die drama tische uitschakeling maakte Osinga voor de eerste keer melding van twijfels over de voorzetting van haar samen werking met Kardolus. „Voordat ik mijn beslissing nam, heb ik bij vrienden en be kenden advies gevraagd", liet Osinga weten. „Nee, dat waren geen mepsen uit de schermwe reld. Uiteindelijk kwam ik tot de conclusie dat het beter was om uit elkaar te gaan. Een paar weken geleden heb ik Kardolus al op de hoogte gebracht. Hij maakte een teleurgestelde en verraste indruk. Praten had echter geen zin meer. Mijn be sluit stond vast." Sinds september van dit jaar is Osinga werkzaam als officier bij de luchtmacht bij de staf ju ridische zaken. Ze tekende een contract voor drie jaar. Bij het WK voor militairen in septem ber in Rome hervond Osinga, zonder de dwingende blik van Kardolus, haar ontspanning en plezier in schermen. Ze won prompt de titel. „Het rustige verloop van dat toernooi heeft me extra aan het denken gezet", bekende ze. „Als ik me lekker voel, gaat ook het schermen beter. In Rome ben ik veel wijzer geworden." Onder leiding van marinier Pen denkt Osinga weer in ba lans te komen. Ze is in elk ge val zeer onder de indruk van de faciliteiten, materialen en kennis die hei leger topspor ters kan aanbieden. Osinga heeft nog negen toernooien om zich voor Atlanta'96 te kwalificeren. De eerste zestien van de wereldranglijst mogen deelnemen aan het olympisch toernooi. Momenteel staat ze negentiende. „Er is nog niets verloren", meende Osinga. „Met een nieuwe aanpak hoop ik alsnog de olympische ploeg te halen. Ik heb er nog steeds alles voor over om mijn doel te berei ken." MUNCHEN ANP Stanley Franker is geschrokken teruggekomen uit India, waar hij een oriëntatiebezoek bracht. De Nederlandse tennissers spelen daar van 9 tot en met 11 februari in de eerste ronde van het toer nooi om de Davis Cup. „Het gaat verschrikkelijk zwaar worden", luidde de conclusie van de direc teur sportief van de KNLTB. In gezelschap van Frans Otten, voorzitter van de sectie toptennis van de bond, maakte Franker vorige week een vierdaagse trip naar Jaipur, waar de wedstrijd op gras wordt gespeeld. „Nou ja, gras. Het is groen en het lijkt er op, maar de sprieten zijn veel dikker dan wij gewend zijn. Met als gevolg dat de ballen haast niet opkomen. Dat zal de nodige aanpassing vergen." Franker was ook niet erg te spreken over de reis. „Jaipur ligt op vijf uur rijden met de auto van New Delhi. Dat hebben we op de heenweg ge daan. Maar dat is niet aan te bevelen." Tijdens de open Australische tenniskampioen schappen zullen alle spelers uit de top-dertig van de wereldranglijst hun opwachting maken in Melbourne. De organisatie van het eerste Grand Slam-toernooi in 1996, van 15 tot en met 28 janu ari, heeft dat woensdag bekend gemaakt. Pete Sampras, Andre Agassi en Thomas Muster vor men de top-drie op de ATP-lijst. Zij hebben hun komst naar Melbourne aangekondigd. De Spaan se gravelspecialist Alberto Berasategui fs in Hin ders Park één van de weinige afwezigen uit de top-vijftig. Scholtes naar NK kunststoten VOORSCHOTEN Voorschotenaar Rob Scholtes strijdt komende weekeinde (van vrijdag 8 tot en met zondag 10 december) in Kasteel Hoens- broek om de Nederlandse titel biljart artistiek. De andere zeven finalisten zijn R. de Vries (Amsterdam), J. Holka (Heerlen), B. van der Wal (Hattem), B. Vinke (Paasloo), S. Jonen (Uithoorn), J. Luising (Amsterdam) en M. Wingelaar (Heerlen). De finale begint zon dag om 14.00 uur. Voor de win naar ligt een bedrag van 2000 gulden gereed. ALPHEN AAN DEN RUN De mannenploeg van volley balvereniging DAC uit Alphen aan den Rijn wordt in de reste rende wedstrijden van het sei zoen geleid door de Bulgaar Krassimir Filipov. Filipov is niet de eerste de beste, want hij speelde twintig interlands voor zijn land. De Bulgaar, 34 jaar oud, was dit seizoen als assistent-trainer in dienst bij het in de eredivi sie uitkomende Link/AMVJ, Filipov, die zelfbij DAC sollici teerde, beëindigt zijn werk zaamheden bij de club uit Amstelveen. De in Amsterdam wonende Bulgaar verblijft reeds vier jaar in Nederland. SPORT OP TV WOENSDAG 18 43 18 51 Ned 2 Spoftiournaal 19 30-20 00 EURO Sportnieuws 19.35-20 40 RAI UNO Sportnieuws 20.00-22.00 EURO Snooker 20.00-22.15 BRT 2 Sport extra: Champions 20 00-22.25 Ned 2 Studio Sport: Ajax-Feren 22.00-23. 22 16 22 22.50-23. .00 EURO Boksen. 34 Ned 3 Sportjournaal .30 Ned 2 Studio Sport: Cham 22.50-23.50 BRT 2 Sport extra Champio 23.00-00. 23 00-00 23 30-00. i 00 EURO Supercross indoor 00 NBC Golt Skills Challenge .00 RTL5 Sport: Compaq Tennis 23 40-00 20 Ned 2 Studio Sport Champions DONDERDAG 08.10-08 19 Ned 3 Sportiourna.il 08.30-09.30 EURO Paardosport 10 00-12.00 EURO Skien. 12.30-12.45 Ned 3 Sportjournaal. SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Ten van dinsdag 5 december: 4-7- 15-16-21-22 24-31-36 39 48-51 -53 56 63-66-71-73-75-79 (onder voorbe VOETBAL UEFA-CUP: Werder Bremen - PSV 0-0. Scheidsrechter Trentalange (Ita) Toeschouwers: 25.07/ Gele kaart: Neubarth, Beiersdorter, Wiede ner (Werder Bremen), Menzo, Nilis (PSV). Eerste wedstri|d: 1-2, PSV naar kwartfma le. Werder Bremen: Rost; Wiedener, Eilt-.. Baiano, Ramzy (57. Beiorsdorfer) en Borowka, Basler, Votava (81. Vier), Cardo so en Bode; Neubarth. PSV: Waterreus (62 Menzo); Van der Weerden. ValCkx, Faber en Numan; Vink (67 Hoekstra), Wouters, Jonk en Cocu; 0). 23. Totti 10. 71 Baldo 2 0. 84. M0I Ier 2-1. 89 Carboni 3 1. Scheidsrechter Heynemann (Dui) Toeschouwers 48.000 Eerste wedstrijd 2 1 voor Brondby. AS Ro ma naar kwartfinale FC Barcelona (Spa) - Scvilla (Spa) 3-1 (0- 0). 6) Bakero 1 0. 80. Popescu 2-0, 81 Moya 2-1, 82. Garcia 3-1. Scheidsrechter: Ceccarini (Ita). Toechouwers: 75.000. Ro de kaarl: 67. Prieto (Scvilla). Eerste wed strijd: 1 -1FC Barcelona riaar kwartfinale. Olymplque Lyon (Fra) Nottingham Forest (Eng) 0-0. Scheidsrechter Vari der Ende (Ned). Toeschouwers: 35.513. Rode kaart 86. Maurice (Lyori). Eerste wedstri|d. 10 voor Nottingham Nottingham naar kwartfinale Benfica - Bayern München 1-3 (1-1). 14 Valdo 1-0, 32 Klinsmann 1-1, 67. Khn smann 1 2, 84. Herzog 1-3 Scheidsrech ter Mikkelsen (Oen) Toeschouwers 20.000. Eerste wedstrijd 4 1 voor Bayern Bayern naar kwartfinale BASKETBAL New York. NBA. Indiana Pacers - Philadelphia 76-ers 108 91. New York Knicks Dallas Mavericks 92-87, Ulah Jazz Houston Rockets 100 103, San Antonio Spurs Los Angeles La kers 117-89, Phoerux Suns Vancouver Grizzlies 112-108, Seattle Supersorucs Toronto Raptors 119-89, Los Angeles Clip pers - Orlando Magic 105114 HANDBAL WK vrouwen, in Oostenrijk en Hongarije. Noorwegen Japan 26-18 (12 8), Oosten rijk - Ivoorkust 29 13 (10 8). Roemenie 19 (17-10), Zuid Korea Rusland 24 20 (12 13). Kroatië Verenigde Staten 21 15 (10-3), Hongarije Oekraine 30-23 <12 11). SCHAKEN Wijk aan Zee. Sonnevanck-toernooi. Zeven de ronde: Nijboer (Ned) Skembris (Gri) I 0, Kotromas (Gri) Van de Mortel (Ned) 1 0, Brenmnkmeijer (Ned) Armas (Fra) 1 0, Rogers (Aus) Van den Doel (Ned) 1-0, Reinderrnari (Ned) - Peng (Chi) 1-0, Stand: I Nijboer 6 1/2 purit, 2. Kotroni.is 6, 3 Brenninkmeiier. Rogers 4 1/2, 5. Reinderman 3, 6. Van den Doel, Skembris 2 1/2, 8 Armas, Van de Mortel 2,10. Peng 1 1/2. TENNIS München. Grand Slam Cup. Eerste ronde: Eltingh (Ned) Chang (VSl) 7-6 6 3. Byron Black (Zim) - Muster (Oos) 7-6 2-6 6-1, Becker (Dui) Piohne (Fra) 6 1 6 7 9 7, Ivanisevic (Kro) - Korda (Tsj) 7-6 6-3

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23