'Je ziet ze groeien als iemand voor hen opkomt 'Ik wil geen keurig nieuwsprogramma' Rtv Show 'Met onze aanpak wordt voetbal op TV beslist geen kermis' WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 Pieter Storms komt op voor de gekwelde kleine man AMERSFOORT TON DE JONG Redding is nabij. Daar draait het flitsende busje van Breek ijzer al het paadje op. Koeien kijken om. Vandaag strijkt de Breekijzerman neer in landelijk Midwoud, Noord-Holland, waar de familie Hollander zelf een huis bouwde. Alleen de laatste twee meter van de riolering moest nog even op het ge meentelijk rioolnet worden aangesloten. Dat klusje werd uit besteed aan een aannemer die in naam der gemeente Noor- der-Koggenland toch al voor de deur in de grond aan het wroeten was. Rekening: ruim vierduizend gulden. kiest eieren voor zijn geld, klopt opnieuw aan en een stief kwartiertje later staat het spul weer op de gang ze zijn eruit. Men is overeengekomen dat een onafhankelijke deskundige zich óver de rekening zal buigen, en dat beide partijen zich daar in principe bij neer zullen leggen. „Tot ziens! En bedankt voor de koffie!" Leuke man wel, trouwens, die meneer van dat Grondbedrijf. „Hij keek altijd naar Breekijzer", gniffelt Storms. „Ik vroeg hem of hij zich wel eens had afgevraagd hoe hij zou reageren als het hem zelf een keer zou overkomen. Ja, zei-ie, dan zou ik de zaak open tegemoet treden. Nou, dat heb je gezien!" balies Het is een wereld van 'grote gevels', zoals hij zelf schetst. Gemeentehuizen, politiebureaus, kantoren van verzekeringsmaatschappijen Storms heeft meer kille voorportalen, troosteloze zitjes en borsthoge balies gezien dan goed is voor een mens. Maar Storms is dan ook op pad met een missie: problemen oplossen. Dat hij zijn weg in het onrecht zoekt met een camera die over zijn schouder meekijkt, lijdt bij de meeste van zijn aanspreekpunten vrijwel altijd lol arrogantie, allergie of vlekken in de nek: „Wilt u stóppen met filmen?" Vaak priemen ze een afwerend handje richting lens, zo'n opengesperd handje. „O ja, zo vaak", weet Joyce, een van de redacteuren van het programma, „maar daar doen ze ons alleen maar een plezier mee". Want Breekijzer mag dan opkomen voor de murw gebeukte kleine man, Storms moet ook aan het resultaat denken: „Het moge duidelijk Dat was Reyer Hollander, zelf bouwkundig tekenaar, voor een rioolaansluiting ietwat te gortig. Offertes van andere aannemers wezen uit dat zo'n klusje hoogop 800 florijnen hoeft te kosten, maar de gemeente was onvermurwbaar. I loewel... Over 2500 gulden viel ook wel te praten. I lad de broer van Reyer hem niet tot een briefje aan het programma Breekijzer aangespoord, dan had die rekening ongetwijfeld nog langer als een hete aardappel op tafel gelegen. En ze lag er toch al bijna twee jaar. Toen kwam Pieter Storms. Die vergewiste zich (zoals altijd) bij de underdog nog eens van de feiten en toog vervolgens naar de plek waar de zaken rechtgezet kunnen worden, in casu het gemeentehuis Noorder-Koggenland. Uit een deur komt meneer Vlaar hoofd Grondbedrijf naar buiten. Ha, meneer Storms heeft vader en zoon Hollander meegenomen. Ja, die kent hij wel. Het gaat over die rekening van dal riool, natuurlijk. Daar wil hij best over praten, maar dan zonder camera. „Zó doen we het, en niet anders". Tegenstribbelen helpt niet. Dan maar door het glas filmen, denkt cameraman/regisseur Martin Mulder, en omdat zo'n glasplaat voor de microfoon van geluidsman Marcel ook geen hinderpaal vormt, zwaait na 23 seconden de deur al weer open. „Ik verzoek u de kamer te verlaten", zegt Vlaar, verongelijkt. „Ik ben bereid u te ontvangen, maar u voldoet niet aan mijn voorwaarden. De apparatuur gaat uit, of moet ik andere maatregelen nemen?" Hij trekt de deur dicht. Storms zijn dat we televisie maken, verslaggeverstelevisie, en géén instituut zijn dat alle problemen van de wereld eventjes oplost". Vandaar enige criteria. Wil een kwestie voor Breekijzer in aanmerking komen, dan dient er in ieder geval sprake te zijn van een 'levendig' en 'verdedigbaar' probleem, èn moet de briefschrijver zelf 'alles' hebben gedaan om de onenigheid op te lossen. Op iedere honderd reacties komen er hooguit één a twee voor uitzending in aanmerking. Maar dan blijkt een cameraploeg ook een geduchte binnenkomer. „Die camera intimideert, dat merken we". Dat maakt het wapen niet minder legitiem, vindt Storms: „We gaan altijd de confrontatie aan met overheden, verzekeringsmaatschappijen gróte lichamen. En dan kom je de mensen tegen die gedelegeerde verantwoordelijkhedendragen, werknemers die soms wanstaltige verhalen overeind proberen te houden. Zodra je met die camera binnenstapt, wéten ze dat ze ongelijk hebben. En dan ontstaan die 'doorkijkjes', waarbij je wel eens het idee krijgt van: Jóngens, jóngens, jóngens!" beheerst Flagrante voorbeelden zeilden voorbij. De automobilist die een bekeuring kreeg voor een snelheidsovertreding in een stad waar hij nog nooit geweest was. De woonwagen kampbewoner die zich niet mocht verzekeren. Het huis-aan-huisblad dat van de lokale politie geen nieuws meer kreeg. Storms treedt de boosdoeners met open vizier tegemoet en tracht met argumenten de klok terug te draaien. „Het is een poging om de mensen mondiger te maken. Vaak leggen mensen zich op voorhand neer bij het idee dat ze tegen zo'n grote instantie op moeten boksen. En je ziet ze ook groeien, hè, die schuwe vogeltjes, wanneer er ineens iemand met een camera voor hun zaak opkomt. Want vaak zijn ze al op een punt beland Pieter Storms: „Er zijn schadebehandelaars die vijftig, zestig klanten per dag afpoeieren. Die mensen verdienen op een produktieve dag een ton voorde baas". foto cpd jaap de boer waar ze denken dat ze zélf gek zijn, omdat niemand hun probleem serieus neemt". Blijft immer beheerst, sociaal agent Storms. Stapelt uitweg op gevolgtrekking op feit, en vindt vaak louter onwil tegenover zich. Anders wordt het, wanneer verongelijkte tegenstrevers vanuit hun verdediging de aanval kiezen, al dan niet verbaal. De houder van een hondenkennel ging onlangs zó over de rooie, dat hij Storms bij de revers greep en op het punt stond zijn vuisten verder het woord te laten voeren. Storms bleef er als altijd redelijk stoïcijns onder, en bood zelfs zijn excuses aan voor het geval de kennelhouder geknoei met papieren was toegedicht. „Je bent er om een oplossing te zoeken", zegt de bemiddelaar, achteraf, „en niet om ruzie te maken. Het gaat om het probléém. En dat dien je op geen enkele wijze door er een rel van te maken. De kijker zit niet te wachten op een presentator die amok maakt". Regisseur Mulder: „Amok maken is niet onze stijl een platte rel schoppen kan iederéén. Dus proberen we te allen tijde correct te blijven, bepaalde regels in acht te nemen". Denkelijk speelde bij de hondenbaas op de achtergrond een criminele handel in pitbulls, vermoedt Storms ('pitbulls die in Nederland ter dood worden veroordeeld, worden doorverkocht naar België en Duitsland waar ze veel geld waard zijn'), maar hij was er niet op uit een illegaal hondencircuit bloot te leggen, dus liet hij het er maar bij. Het hondje waarvoor Breekijzer op pad was gegaan, Shadow, bleek na veel telefoneren en informeren inmiddels een spuitje te hebben gekregen. Het mag niet meer verbazen dat de ambtenaar die van het lot van Shadow op de hoogte was, verslaggever Storms weigerde rechtstreeks uitsluitsel te geven. bonus Storms (ex-Nieuwe Revu, ex- Krant op Zondag) put uit die autoritaire opstelling mede zijn geestdrift. „Ik ben altijd al anti-autoritair geweest" hij ooit optekenen. En daa komt nog iets bij: „Ik ben i verleden, toen ik nog schn óók altijd zeer geïnteresse» geweest naar de vraag hoe heeft kunnen gebeuren, hi mensen besluiten hebben kunnen nemen die niet loj zijn. Het draait allemaal 01 macht en geld. Daarom vii het ook prachtig om te lat» zien hoe bijvoorbeeld verzekeringsmaatschappij marchanderen om maar n hoeven uitbetalen. Als je ii Nederland netjes je premii betaalt, denk je dat je goe( verzekerd bent, maar dat i niet zo. Ik wéét, dat verzekeringsmaatschappij andragogisch onderzoek d naar hoe mensen reagerer ze afhaken als je ze een teleurstellend briefje stuui zijn schadebehandelaars c vijftig, zestig klanten per d afpoeieren; die mensen verdienen op een produkt dag een tón voor de baas. dat trekt mij in dit werk, h doorzichtig maken van zu facetten van de samenlevi Dat hij en passant voor tweederde van de 'gevallet alsnog een oplossing weeti bewerkstelligen, is voor St^ Factory (de werkmaatscha de bonus van de inspannij de waardering is ernaar: Breekijzer is een van de bestbekeken programma'^ jongeling SBS 6. Weet de w in het zwart: „Iederéén he wel eens zo'n soortgelijk akkefietje, waarbij hij geer verder komt. Dus die herkenbaarheid, die is er En kennelijk vindt men he leuk, dat een programmal idee geeft dat er dan tóch oplossingen vindbaar zijnj Zelfs de meneer die met q Amsterdamse dienst Parkeerbeheer overhoop I ook zijn zaakbehartiger SB in onbegrip zag stranden,! voortaan goede moed. Hij erkentelijk vier flessen coB naar de redactie van Breel en beloofde: „Ik blijf kijkei Breekijzer, SBS 6, uitzeni elke donderdagavond, 22 Pieter Jan Hagens wil serieuze journalistiek zonder stropdas Pieter Jan Hagens maakte in mei dit jaar een onverwachte overstap van de VARA, waar hij vele jaren radio- en televisie werk had gedaan, naar Veroni ca. Daar presenteert hij nu we kelijks het journalistieke praatprogramma Hagens, dat in de gidsen staat omschreven als 'nieuws zonder stropdas'. De vraaggesprekken in Hagens worden afgewisseld met eigen reportages en een aantal vaste rubrieken, waaronder een nieuwsoverzicht van de afgelo pen week. De gasten en onder werpen worden geselecteerd uit het binnenlandse- en bui tenlandse nieuws over politiek, cultuur, media en sport. JAN VAN STIPRIAAN LUÏSCIUS „In nieuwsrubrieken bestaat een dodelijk soort keurigheid. Absoluut. Sober, saai en stropdassen. Als we maar worden gerespecteerd. Dat is helemaal niet goed voor de journalistiek. De journalist moet toch iemand zijn die met een grote dosis nieuwsgierigheid en argwaan alle establishment te lijf gaat. Een journalist moet helemaal niet keurig meedoen. Een journalist is een luis in de pels. Het respectabele dat veel programma's hebben, vind ik erg jammer. I Jet laatste dat ik wil is een keurig nieuwsprogramma maken." „Een groot probleem van de bekende nieuws- en actualiteitenrubrieken is dat ze zo verschrikkelijk graag willen worden gerespecteerd. D'rzit geen durf meer in. het is allemaal zo keurig. Het zou toch goed zijn om ook programma's te maken, waarin een mening wordt geponeerd, waarin meer plek is voor een heftige discussie. I let verbaast me ongelooflijk dat er geen ander TV-programma is dat zoiets doet als Hagens." Pieter Jan I lagens (37) maakte in mei de opvallende overstap van VARA naar Veronica. Van alle kanten werd hij gewaarschuwd: jongen, waar begin je in godsnaam aan bij zo'n commerciële omroep. „Wat me achteraf opvalt is dat ik erg veel vrijheid heb. Men bemoeit zich absoluut niet met de journalistieke inhoud. Zelfs na de wat tegenvallende Pieter Jan Flagens: „Het verbaast me ongelooflijk dat er geen ander TV-programma is dat zoiets doet als Ha gens". foto cpd kijkcijfers hoor ik geen suggesties of ik niet meer seks in m'n programma wil stoppen." Hagens, die bij de VARA onder meer Jules Unlimited en dertien jaar lang actualiteiten via Radio 1 presenteerde, gaf zich overigens niet onmiddellijk gewonnen voor Veronica. „Ik heb heel lang getwijfeld, omdat ik werd gewaardeerd bij de VARA. Het enige bezwaar was dat ze niet zoveel zendtijd hebben. Dan is er erg veel journalistieke concurrentie bij zo'n omroep. En als je dan wordt benaderd door een andere omroep die zegt: 'Bedenk maar eens wat jij zou willen maken', dan moet je zo'n aanbod natuurlijk wel serieus nemen. Ik was wel verbaasd dat mijn ideeën zo snel werden aangenomen door Bert van der Veer (programma-directeur 1 lolland Media Groep I IMG, red.). Ik kreeg de garantie dat ik het programma in alle vrijheid kon maken. En kon dus m'n journalistieke ei kwijt. Ik heb een verrukkelijke vrijheid." Een journalistiek produkt maken voor de VARA heeft, geeft hij zelf toe, meer impact dan zo'n programma maken voor Veronica. „O zeker. Het was de gemakkelijkste weg om meer geduld te hebben en keurig op Nederland 3 te blijven. Daar heb je het smoel van de zender mee." „Ik ben overigens erg blij met het tijdstip van 22.15 uur. De eerste weken stond ik tegenover de een of andere grote voetbalwedstrijd. Bovendien vind ik dit tijdstip beter bij het programma passen." leken Hagens vindt zijn programma, dat wekelijks rechtstreeks vanuit cultureel centrum Arena in Amsterdan komt. 'absoluut journalistiek'. Hagens: „Kijk, zonder iets over de kwaliteit te willen zeggen denk ik dat wij een nieuw soort nieuwsprogramma maken. Wij doen dingen met het nieuws, waarvan sommige serieuze journalisten gruwen. Als je bij ons naar het onderdeel Het Nieuws en De Commentaren kijkt, dan zie je dat wij niet de gangbare manier van journalistiek bedrijvenEen groepje 'leken' gaat bij dit onderdeel in op een bepaald nieuwsitem. „Daardoor krijgt het onderwerp een leuke draai, waardoor je denkt: hé, da's leuk ofirritant." „De gangbare manier is natuurlijk interviewen, hoor en wederhoor plegen en de man met stropdas achter de desk. Bij ons is het meer discussie, het niet-serieuze serieus nemen, het serieuze soms helemaal niet serieus nemen, maar daarnaast brengen we ook onderwerpen die er volgens ons écht toe doen." Je kunt je afvragen of dat allemaal wel zin heeft bij een omroep die het toch vooral van de luchtige programmering voor jongeren van 18 tot 35 jaar moet hebben. „Tsja, iedereen denkt bij Veronica inderdaad aan tieten en spekzolen. Voor een programma als Hagens maken ze desondanks toch ruimte. Ik moet wel toegeven dat Veronica wat onduidelijke series uitzendt. Dat vind ik zelf j heel jammer, omdat de mensen j denken dat ze geen ander programma bij Veronica kunnen vinden. Da's zonde. Want we kunnen toch veel meer!" Hoewel Veronica een doelgroepenzender is, zegt Hagens bij de onderwerpkeuze nauwelijks rekening te houden met een bepaalde selectieve belangstelling die aan jongeren wordt toegeschreven. „Ik probeer met Hagens een programma te maken, dat aan bepaalde criteria - die ik zelf heb gesteld - beantwoordt. Het criterium is niet: is het onderwerp wel jong. Ik wil programma's maken die de moeite waard zijn om naar te kijken en waar onderwerpen inzitten waar mensen door geboeid raken. Dan krijg je vanzelf meer kijkers." Wedstrijdelement - Tot welke categorie schaar jij je: de harde of de vriendelijke interviewer? „Op TV ben ik nu vreemd genoeg minder fel dan in m'n Radio 1 -tijd bij de VARA. Dat heeft veel te maken met wie je voor je neus hebt. Bij actualiteitenrubrieken op de radio heb je vaak te maken met mensen die iets te verbergen hebben. Een methode om achter de feiten te komen, is ze hard aan te pakken. Dat geldt zeker voor politici. Dat soort mensen heb ik minder vaak in mijn programma. Wij hebben gasten die niets te verbergen hebben, maar juist iets bijzonders kunnen en willen vertellen. Bij Hagens heb ik de taak om er voor te zorgen dat de discussie helder wordt gevoerd en dat de waaier aan standpunten dus duidelijk voor het voetlicht komt." „Het aardige van discussieprogramma's is dat je je soms identificeert met degene die aan het woord is. Er ontstaat een soort wedstrijdelement. Irritatie kan ook amusement zijn. Kijk naar die uitzending van Sonja met Adelheid Roosen, Karin Bloemen en Boudewijn Büch. Ik ergerde me blind aan die Adelheid Roosen, maar bleef daardoor wel kijken. Ik kreeg een héftige bewondering voor Sonja. Sonja zei in het heetst van de strijd plotseling: 'ik wou dat ik bij m'n moeder was'. Dat meende ze. Het is goed als je dat durft te zeggen. Dat zie ik de gemiddelde presentator nog niet roepen." Hagens, Veronica, elke woensdag om 22.15 uur. Piet Erkelens met 1DTV in strijd om voetbalrechten Piet Erkelens zwaaide jaren lang de scepter over de afde ling Muziek en Dans bij de NOS. Een jaar geleden maakte hij een tumultueuze overstap naar IDTV, producent van on dermeer TV-toppers als Lingo, Taxi en Pleidooi. De vroegere promoter van cultuur op TV is inmiddels programmadirec teur bij het produktiebedrijf en houdt zich - naast de cul tuurprogramma's - ondermeer bezig met de strijd om de voet balrechten. „Vroeger had ik niet zoveel met kijkcijfers te maken." AMSTERDAM MONIQUE BRANDT Voor honderd procent een vechter. Zo beschrijft Piet Erkelens, sinds kort programmadirecteur van Harry de Winters' produktiemaatschappij IDTV zichzelf. Die karaktertrek kan hem nog van pas komen. De komende maanden staat televisieland immers geheel in het teken van het Grote Gevecht: dat om de voetbalrechten. En IDTV is één van de gegadigden die de ring betreedt, evenals 'tegenstanders'als produktiebedrijf Endemol, de NOS en Veronica en RTL, die laatste twee verenigd in de Holland Media Groep. De KNVB zoekt naar de meest geschikte kandidaat waarmee de voetbalbond een speciale produktiemaatschappij wil oprichten voor de registratie van wedstrijden. Die zullen vervolgens worden aangeboden aan de omroepen. „We zitten opeens midden in de onderhandelingen. Onlangs hadden we een presentatie bij de KNVB en die is erg goed gelopen. Het is mooi dat we binnen korte tijd zo'n serieuze partij zijn geworden in deze kwestie. Dat geeft duidelijk aan dat de potentie die in dit bedrijf zit groot is. We zijn erg gericht op samenwerking met andere partijen, dus wat dat betreft zijn we in het voordeel." Begin volgend jaar zal vermoedelijk duidelijk worden hoe de bonzen van de voetbalbond hebben beslist. Hoe dan ook: het zal de KNVB veel geld opleveren. Tegenstanders van de voortvarende plannen zijn echter bang dat de journalistieke aspecten van sport op TV in het gedrang komen door de grote invloed van de KNVB. Die vrees acht Erkelens ongegrond. „Natuurlijk, op het redactionele vlak zitten er wat verraderlijke aspecten aan, maar daar komen we wel uit. Er komt een redactiestatuut, om maar wat te noemen. Daarbij is het de bedoeling dat niet alleen de KNVB, maar ook de omroepen tevreden zijn over de uitzendingen. Je mag dus geen afbreuk doen aan de redactionele en journalistieke integriteit, want dat zullen de omroepen niet accepteren. Met onze aanpak wordt het voetbal op televisie absoluut geen kermis. Dat zou op den duur ook de ondergang van het voetbal betekenen." Piet Erkelens: „Vroeger had ik niet zoveel met kijkcijfers te maken". foto cpd overstap Van de wereld der muziek en dans tot de keiharde business van TV-producenten: dat is de op het oog wat merkwaardige carrière van Erkelens in een notedop. Een paar jaar geleden zou Erkelens vermoedelijk wat ongelovig zijn hoofd hebben geschud bij de gedachte dat hij ooit zou zijn betrokken bij zoiets als voetbalrechten. In die tijd had hij wel wat anders aan zijn hoofd: de promotie van de schone kunsten, bijvoorbeeld. Twaalf jaar lang werkte Erkelens bij de NOS. de laatste jaren aan het hoofd van de afdeling Muziek en Dans als verbe pleitbezorger van mooie cultuurprogramma's op televisie. Tot hij zich zo'n anderhalfjaar geleden realiseerde dat het eens ti, werd voor iets anders. ,,D was eruit. Ik had bij de N( zoveel meer te bereiken. I ontbrak me absoluut niet plezier in het werk, maan waren weinig vooruitzich besefte dat ik zo nog wel I zou kunnen doorsuddere maar dat wilde ik niet." Daarnaast speelde op dat moment volop de discuss de toekomst van de cultuurafdeling van de N( Een discussie die naar de van Erkelens niet helder g verliep. „De splitsing van en NPS was in aantocht, beoogde NPS-voorzitter van den Heuvel moest de op de rails zetten. Maar e geen beleid, geen visie. Zi we ons specifiek gaan ricl op het maken van bijzoni culturele programma's a VPRO, of moesten we de breedte in, met alle gevol van dien? Het was voorn? een politieke discussie, ei keuzen werden niet gemi werd geen stelling ingenc Vandaar dat Erkelens net de splitsing op aandrang beoogde NPS-leiding het ontwikkelde om met vier zijn medewerkers over te stappen naar IDTV. Daar zouden zij ID Cultuur gal opzetten, een nieuwe dochteronderneming vat Deze onderneming zou - volgens de overeenkomsi werd gesloten met de NP oprichting - drie jaar lanj programma's gaan make de NPS. „Een goede gara om een bepaald soort programma's en de kwal ervan te continueren", al Erkelens over die overeenkomst. 'De totale uitverkoop van de eigen programmering', zo oord echter het achtergebleve: personeel. De commotie tot een fikse rel. Gevolg:» overeenkomst werd afgel en voor Albert van den H was de kans op het NPS- voorzitterschap verkeken overstap van het vijftal gi door.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20