Menzo hoogvlieger PSV Jacco Eltingh neemt Chang in de tang BOLLEN Sport PSV in goed gezelschap -ot bepaalt ïelname in Masters chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 5356463 Feyenoord verhuurt Glaucio erdam Feyenoord zal de Braziliaanse middenvelder Glau- io voor de rest van het seizoen verhuren aan een club in zijn leboorteland. Dat meldde RTL 4 Sport gisteravond. Uit Brazilië ser belangstelling voor de middenvelder van Flamengo, Portu- |uesa en Sao Paulo. Glaucio vertrekt op 19 december naar Brazi- ië. Voor de voorbereiding op het volgende seizoen moet hij zich De Kuip melden. )e Wolf dreigt met vertrek wolverhampton John de Wolf heeft het bestuur van Wol- erhampton Wanderers gedreigd met onmiddellijke ingang te rertrekken als hij nog langer in het tweede elftal moet spelen. De Jederlander maakte het afgelopen weekeinde geen deel uit van Ie selectie, maar diende gisteravond wel op te draven voor een iredstrijd van de reserves tegen Everton. De Wolf weigerde dat. Het tweede elftal is voor jonge ventjes of spelers die terugko nen van een blessure," laat de ex-Feyenoorder weten. „Met mij niets aan de hand. Ik ben aanvoerder en hoor gewoon in het erste te spelen. Als dat niet kan, is er voor mij geen toekomst neer bij Wolves." Deze week stelt de club een nieuwe manager an die De Wolf duidelijkheid moet verschaffen. ïngelsen vinden Ajax de beste dnden Europees- en wereldkampioen Ajax is door de lezers an het Engelse voetbalblad World Soccer Magazine uitgeroe- >n tot beste ploeg van het jaar. Louis van Gaal werd de beste oacli geacht. Gianluca Vialli van Juventus werd uitgeroepen tot este speler van het jaar. Zijn ploeggenoot Alessandro del Piero indigde als tweede. De Duitser Jürgen Klinsmann, vroeger spe- nd voor Tottenham Hotspur en nu uitkomend voor Bayern lünchen, veroverde de derde plaats in deze verkiezing. Liften niet terug bij Utrecht rRECHTDe terugkeer van Rob Alflen als profvoetballer bij FC trecht is van de baan. De speler werd vorig jaar bij Ajax afge- urd wegens een hernia. Bij een rentree van de 27-jarige speler loet Ajax de uitkering van ongeveer een miljoen gulden terug etalen aan de verzekeringsmaatschapij Lloyds. Dat is de Am- terdamse club niet van plan. In een clausule van zijn contract j ij Ajax stond bovendien dat hij bij afkeuring niet mocht terug eren in het betaalde voetbal. Alflen trainde alweer bij FC trecht. Hij speelde bij de amateurs van Holland en in de zaal ij Het Stoepje. 'warte Schapen praten met AGOVV ildoorn De Zwarte Schapen heeft contact gezocht met het pekloornse comité dat AGOW aan een licentie voor het be- lalde voetbal wil helpen. 'President' Richard Smith wil in Alme- profvoetbal binnenhalen en weet zich daarin gesteund door jn gemeentebestuur. Bij de financiële onderbouwing van de annen is Smith minder ver dan het Apeldoornse comité. Na- lens dat comité zegt voorzitter Cor Kok enthousiast te zijn over toenaderingspoging. „Mogelijk kunnen we de krachten bun- ilen," aldus Kok. Vorige week spraken de leden van AGQW ch formeel uit voor het spelen van profvoetbal. rN-wereld voetbaldag in Utrecht ist» De KNVB viert zondag tijdens de wedstrijd FC Utrecht - - Twente de Verenigde Naties Wereldvoetbaldag. In stadion algewaard treden Ferdi Vierklau van FC Utrecht en Jan van alst van FC Twente op als VN-voetbalambassadeurs. De actie oeit voort uit het initiatief van de wereldvoetbalbond FIFA instaande weekeinde te gebruiken om wereldwijd het vijftigja- i bestaan van de VN luister bij te zetten. Onder het motto The y the world played football hebben in 106 landen festiviteiten aats. an Velzen in basketbalteam iden» Ronald van Velzen is door bondscoach Toon van Helfte- iopgenomen in het Nederlands basketteam dat deelncnni in de I laarlem basketball Week. De Noordwijker, die deze zo- er de overstap van MSV naar het in de eredivisie spelende Go- i maakte, maakt daarmee zijn debuut in Oranje. 23-jarige Van Velzen maakt deel uit van een zogenaamde legevoegde selectie naast de dertien 'vaste' spelers. Dat bete- ;nt dat hij min of meer reserve is en op niet al te veel speeltijd g rekenen. Toch is zijn selectie opvallend. De 2.09 meter lan- i center is pas drie maanden actief in de eredivisie. 'orino ontslaat coach Sonetti Run Torino heeft gisteren coach Nedo Sonetti ontslagen. So- itti was veertien maanden werkzaam bij de voetbalclub uit de üiaanse Serie A. Torino staat daarin vijftiende. Zondag verloor iclub in stadion Delle Alpi de derby tegen stadgenoot Juventus et 5-0. De voornaamste kandidaat om Sonetti op te volgen is anco Scoglio, die eerder trainer was bij Genoa, Udinese, Bol- na en Messina. Zondag zat hij nog in de cockpit, lekker een beetje meevliegen met de piloten van de KLM City-hopper van Eindhoven naar Bremen. Koptelefoon over de oren, voor dat altijd spannende contact met de verkeerstoren. Stanley Menzo houdt van vliegen, hij heeft zelfs een brevet om zelf een toestel te be sturen. Gisteravond vloog hij ook weer. PSV zal hem daarvoor nog lang dank baar zijn. BREMEN HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Het was een kort vluchtje van Menzo deze keer, eentje van een seconde. Beiersdorfer kop te, de bal dook omlaag, Menzo leek geklopt. Ineens was er die katachtige vlucht. En die hand achter de bal. 'Achter de lijn', wist Aad de Mos na afloop met zekerheid. 'Voor de lijn' wist de keeper. De grensrechter vond dat ook, de scheidsrechter dus ook. Mede daarom bleef het 0-0 en bekert PSV verder in het UEFA-Cuptoernooi. Dick Advocaat gaf na afloop toe dat PSV veel geluk had ge had. En daar was veel voor te zeggen. Niet omdat Werder Bremen gisteravond zo gewel dig voetbalde. Wel omdat de ploeg PSV met de simpelste al ler taktieken (alle ballen als een raket naar voren) onder druk zette en hield en omdat Werder een aantal keren domme pech had. Marciano Vink erkende dat. „We zijn door het oog van de naald gekropen en we hebben veel te danken aan het fantasti sche keepen van Waterreus en Menzo." Eén keer was Water reus niet zo fantastisch. Vink: „Bij die corner, ja. Intuïtief ben ik naar de tweede paal gegaan, tegen de afspraak in zelfs. Ge lukkig kon ik daar de bal van de lijn koppen." Waterreus had een geldig ex cuus voor zijn fout; hij liep al snel in de wedstrijd tegen een ribblessure aan. „Een Duitser liep op me door. Vanaf dat mo ment verging ik van de pijn." Het had PSV de wedstrijd kunnen kosten. Na een half uur hield Waterreus het niet meer, reden om de scheidsrechter om verzorging te vragen. In zijn doelgebied, met de bal in de hand. De Italiaan staakte het spel, liet Waterreus behandelen en vervolgde het spel doodge moedereerd met een bizarre scheidsrechtersbal, pal voor Waterreus' neus. Uit de scrim mage ontstond een comer, uit die corner zou een goal zijn ontstaan als Vink dus niet naar zijn intuïtie had geluisterd. Zo kende de wedstrijd menig spannend, dramatisch moment. Opwindend was uiteraard het uiteindelijke uitvallen van Wa terreus. Menzo moest er derhal ve in, meteen nadat Waterreus zich als een blok voor de voeten van Bode had gestort. Gelukkig voor PSV knalde de Duitser te gen Waterreus op, gelukkig voor Ronaldo feliciteert Stanley Menzo met zijn schitterende invalbeurt. PSV kwam Stanley Menzo heel koel uit het trainingspak om Waterreus te vervangen. Perfecte invalbeurt Niemand bij PSV die verbaasd bleek over Menzo's perfecte in valbeurt, zijn tweede wedstrijd in een jaar tijd. Jan Wouters, een van de uitblinkers bij PSV: „Stanley is een geweldige kee per die echter altijd achtervolgd zal worden door zijn fouten. Maar ik heb Van der Sar in het Nederlands elftal ook fouten zien maken. Stanley heeft dan ook te maken met het Eindho- vense publiek. Het is schandalig zoals ze zich in Eindhoven op stellen, ook naar de rest van het elftal toe. Als je ze nodig hebt, zijn er nooit. Misschien dat in elk geval de houding ten op zichte van Menzo na vanavond verandert." Menzo zelf zag er geëmotio neerd uit, direct na de wed strijd. Hij bestreed dat trou wens. „Nee hoor, ik ben cool Ik ben altijd cool" Hij wist ook ze ker dat de kopbal van Beiers dorfer de doellijn niet was ge passeerd. „Die bal is niet over de lijn geweest. Ik ging laat, om- DEN HAAG ANP Met PSV bereikten AS Roma, Barcelona, Bayern München en Nottingham Forest gisteravond de kwartfinales van het UEFA- bekertoernooi. Voor AS Roma stelde Carboni de plaats bij de laatste acht in de slotminuut veilig. Hij maakte in Rome de 3-1 tegen Brondby IF. Dat was na de 2-1 nederlaag in Denemarken de kapitale treffer. Barcelona versloeg Sevïlla met 2-0. In Nou Camp was na de rust Bakero verantwoordelijk voor 1 -0. Popes- cu maakte daarna 2-0, Moya 2-1 en Garcia 3-1. Veertien dagen geleden in Sevilla was het 1-1. In Lyon eindigde het duel tussen Lyon en Nottingham Forest in 0-0. De ploeg van Bryan Roy, die ontbrak door een blessure, ging na de 1-0 overwinning in En geland door. München won in Lissabon met 3-1 van Benfica. dat ik op het stuitje wachtte." Ten tijde van Menzo's entree had de wedstrijd al wel gespeeld kunnen zijn. PSV kwam een paar keer knap combinerend door, maar"Nilis had pech met een prachtige lob, Cocu schoot op de paal. Bremen had meer kansen, ook nog nadat Menzo een half uur voor tijd op doel was gekomen. Zelfs een minuut voor tijd had het nog gekund, maar toen vloog de volley van Vier recht in de armen van Menzo. Dat was net nadat Wouters misschien wel de beste kans van de wedstrijd had ge had. „Ik raakte hem goed, maar het doel stond net iets te ver naar rechts. Hij had moeten zit ten, ja." Niemand echter van PSV die ondanks het weer met een kil hart zal terugkijken op Bremen. Het was de avond dat Stanley Menzo verrees en weer vloog. Vink over zijn vroegere en hui dige ploegmaatje: „Stanley is een fantastische keeper, Ronald heeft alleen zijn kans gegrepen en gepakt. En dan weet je dat Stan weg wil, hij straalt dat soms ook uit. Maar als je hem nodig hebt, staat-ie er. Dat heeft hij vanavond weer bewezen." VERSUM ANP l deelnemersveld van het asters-tennistoernooi in nsterdam (12-17 decem- r) staat op één plaats na st. Tijdens de loting, aandag 11 december in het ibhuis van Gold Star, komt twaalfde deelneemster ar voren. Heieen van den rg en Esmir Hoogendoom bben op de Masters-rang- it evenveel punten. Het itste startbewijs krijgt één D hen na de loting. Ian Siemerink en Stepha- Rottier verdedigen bij het loortoernooi hun titel. Zo- I bij de mannen als bij de uwen nemen twaalf spe- i deel. De eerste vier van nationale Masters-rang- t hebben in de eerste ron- vrij. (iemerink voert bij de innen het deelnemersveld i. Brenda Sehultz is bij de uwen het hoogst geldas- rd. Jacco Eltingh en Ri- ird Krajicek ontbreken in asterdam wegens vakantie, deelnemers: mannen: Sie- rink, Haarhuis, Schalken, oen, Bok. Wassen, Kok, Van turn. Wibier, Reuter, Van leppingen. Belgraver, vrou- Sehultz, Boogert, Ore- ns, Rottier, Kamstra, De üle, Bollegraf, Muns-Jager- W, Nnorlander, Basting, Vis Van den Berg of Hoogen- om MÜNCHEN EDWIN ALBLAS GPD-VERSLAGGEVER Michael Chang heeft weinig vrienden in het circuit. Pete Sampras, André Agassi en Jim Courier moeten hem niet als ploeggenoot, dus krijgt de num mer vijf van de wereld in de Da- vis Cup nooit de kans zijn land een dienst te bewijzen. Jacco El tingh zal Chang ook niet gauw op de koffie vragen, maar een partijtje tegen de Amerikaan gaat hij niet uit de weg. Zeker niet als daar een bonus van een kwart miljoen dollar op staat. Zo veel geld stak de Nederlan der, na zijn overwinning op Chang (7-6, 6-3) bij de Grand Slam Cup al in zijn zak. In München, waar ook het hoofd van Thomas Muster gis teren rolde, treft Chang nog wel een paar sympatisanten, omdat hij tot nu toe nooit verstek liet gaan bij de Grand Slam Cup. Hij won er alleen nog nooit. Wel was hij in 1991 (tegen David Wheaton) en 1992 (tegen Mi chael Stich) finalist. Op grond van zijn resultaten bij de masters in Frankfurt, waar de Amerikaan pas in de eindstrijd van Boris Becker ver loor, werd Chang in de Beierse hoofdstad zelfs als outsider be stempeld. Aan die status hecht te Jacco Eltingh gisteren weinig waarde. In de eerste set had de man uit Heerden voortdurend het initiatief. Hij gaf ruiterlijk toe dat de snelle baan hem in de kaart speelde. „Mijn volley's schoten daardoor niet harder door. Dat gaf Chang weinig tijd Jacco Eltingh aan het net in zijn gewonnen partij tegen Chang. om te kiezen welke bal hij zou slaan. Ik kon daardoor al een hoek vrijlaten, omdat het voor hem bijna onmogelijk zou zijn om de bal juist daar te slaan. Het leek misschien dat ik heel goed stond te volleren, maar ik kon gewoon makkelijk anticipe ren." In vier van Eltinghs zes ser vicegames maakte Chang geen punt. Eltingh sloeg in de eerste set elf aces, waarvan drie in de achtste game. Chang kwam weliswaar als eerste op break point, maar de underdog kreeg er bij 4-4 (0-40) drie op rij. Hij benutte ze niet, waardoor hét toch uiteindelijk op een tie break uitdraaide. Toen liet de opslag Eltingh een beetje in de steek. Hij produceerde zelfs twee dubbele fouten. „Maar Chang wilde die tiebreak ken nelijk ook niet winnen", grijns de Eltingh achteraf. Zelfs met vier setpoints kon Chang niet uit de voeten. El tingh verprutste er twee, maar de derde niet: 12-10. FOTO ANP Ook in de tweede set maakte Eltingh voortdurend Chang het leven zuur. De Amerikaan, die in de voorbije jaren zijn opslag toch aardig heeft verbeterd, werd er gek van. „De service van Chang is echt wel beter ge worden", constateerde ook El tingh. „Hij slaat ze nu ook mak kelijk met een snelheid van meer dan 190 kilometer per uur. Maar zijn tweede service is nog altijd niet sterk, hoewel hij ze in deze partij wel meer probeerde te plaatsen. Hij voelde zich na tuurlijk ook niet op zijn gemak, omdat ik er altijd maar achter aan kwam. In het begin sloeg hij ze nog wel redelijk dicht tegen de servicelijn aan, maar later werden ze steeds korter." Verliezen doet Chang niet graag, er over praten evenmin. Misschien lag het aan de baan, veronderstelde de kleine Ameri kaan. „Ik heb niet genoeg tijd gehad om er aan te wennen", zei hij. Het supreme court wijkt in derdaad enigszins af van ande ren in zijn soort, beaamde El tingh. Net als de ballen die in München worden gebruikt. Die zijn hard, keihard. „De eerste training op deze baan hield ik na een uurtje voor gezien. Een drama", meende Eltingh. „Alle ballen vlogen ver uit, of onderin het net. De baan is in de lengte geverfd. Dat maakt 'm in de lengte ook wat sneller, en in de breedte een beetje stroef." Ook de service van Eltingh hadden zijn kansen op de over winning niet vergroot, opperde Chang. „Maar ik heb ook ge noeg breakpoints gehad om de wedstrijd nog een andere wen ding te kunnen geven. Een paar sleutelpunten vielen alleen in het voordeel van Eltingh uit." Chang mag met 100.000 dol lar op zak, het troostgeld voor de eerste verliezers, gaan vissen in Nevada. Eltingh, die pas vrij dag weer speelt tegen Furlan of Kafelnikov, moet zijn safari in Zuid-Afrika nog even uitstellen. „Dan maar liever tot maandag", lachte hij weer. SUB I OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De wedstrijd Olym- pia - Roodenburg was afgelopen zondag drie kwartier oud en arbiter Sluyter blies een paar keer ferm op zijn fluitje, waar na hij de 22 acteurs richting kleedkamers stuurde. Rust en tijd voor een bakkie, conclu deerden de toeschouwers in Gouda, maar dat was een mis vatting. De wedstrijd was afge lopen. Sluyter had besloten het duel te staken en kwam in de tweede helft niet meer te rug. De leidsman voelde zich - zo liet hij weten - verbaal be dreigd door de spelers van Roodenburg. Het duel in de tweede klasse kende een stand van 1 -0 voor Olympia en was redelijk spor tief van aard, al vielen er links en rechts wat woorden. Maar er was nog geen gele of rode kaart gevallen. En opeens ging de scheids douchen... Bij Roodenburg zitten ze met de kwestie een beetje in de maag. Voorzitter Marius Wun- derink heeft alle betrokkenen binnen het elftal gehoord, want hij wil de onderste steen boven hebben. „Maar dat valt natuurlijk niet mee. ledereen heeft een lezing en de meest gekke verhalen ko men naar voren. Over wat de scheids zei en wat de spelers zeiden. Daar kom je moeilijk uit als je er niet zelf tussen hebt gestaan. De enige conclusie die mij rest en die we ook in ons rapport naar de KNVB hebben vermeld is dat we er helemaal niets van begrijpen. De scheidsrechter heeft toch kaar ten op zak? Als hij iets consta teert of hoort kan hij toch geel of rood trekken? Maar hij trof geen enkele sanctie en opeens loopt hij weg. Secretaris Tuyl van Olympia vindt dat op zijn beurt 'een vreemd standpunt' van de Leidse vereniging. Heeft die scheidsrechter geen sanctie getroffen? Ik vind het nogal wat als hij een wedstrijd staakt omdat hij zich beledigd en bedreigd voelt door spelers. Tijd om de man in het zwart eens om een toelichting te vra gen. Maar arbiter Sluyter heeft weinig behoefte om zijn be vindingen aan de grote klok te hangen. „Ik voelde me beledigd en be dreigd door spelers van Roodenburg. Nee. niet licha melijk. maar verbaal. Verder ben ik niet van plan op de zaak in te gaan." Heeft hij niet overwogen om een gele of rode kaart te trek ken voor de spelers die hem beledigden? „Nee, want dan had ik wel ze ven rode kaarten kunnen ge ven en daar ben ik niet op uil. Ik had er gewoon geen zin meer in op deze manier. Ik ga me niet belachelijk maken in het veld. En of het nu een richt lijn is of niet: als ik vind dat er in het veld dingen worden ge zegd die ik niet accepteer dan is dat de richtlijn voor mij en stop ik. De spelers van Roodenburg wassen hun handen in on schuld en vinden dat de actie van de referee zwaar overtrok ken is. Ron de Roode: „Het moment van staken kwam toen er een vrije trap was voor Olympia. Er vielen weer woorden en toen pakte hij de bal op en ging. Ik vind het belachelijk dat die man het over bedreiging heeft. Toen hij binnenzat wilde ik hem nog van mening doen veranderen. Ik zeg: scheids er wordt zo veel geroepen in het veld. Maar hij gooide de deur voor mijn neus dicht. Sluyter dreigde volgens de Roodenburger steeds met sta ken als het in de Leidse gele deren niet rustiger zou wor den. De Roode ontkent dat er een Leidenaar toen zou heb ben geroepen 'dan kap je er toch lekker mee'. Hoewel Roodenburg met een tuchtzaakz.it opgescheept wordt het niet tijdelijk uit de competitie genomen. De wed strijd wordt wel uitgespeeld. KNVB-woordvoerder I love- linfl: „De arbiter is niet gemoles teerd. zoals ik heb begrepen. We nemen een elftal alleen uit de strijd ah er fysiek geweld is gebruikt. Vijftien oktober was een mooie dag in Zoeter- woude-dorp. De voetballers van SJZ versloegen die van Meerburg met 4-3. En dat betekent in het dorp heel veel, kunnen ze weer een half jaartje met de borst vooruit lopen en lange neuzen trek ken. Ondanks die vreugde ver schaffende driepunter is er een zwarte bladzijde aan dat hoek toegevoegd. SJZ werd in deze wedstrijd beschuldigd wegens het maken van bele digende opmerkingen aan het adres van scheidsrechter Van der Els. Winnen en toch de scheids rechter uitschelden, dat is vreemd. Dat vinden ze bij SJZ ook, want ze weten helemaal van niets. Nu de tuchtcommissie de Zoeterwoudse vierdeklas ser heeft beboet met 400 gul den, voelt de club zich op zijn zachtst gezegd belazerd. Niets gedaan hebben en toch gestraft worden, dat knaagt aan het rechtsgevoel. Maar hebben de spelers van SJZ, de kwade geniussen in de ogen van de scheids, niets gezegd? Hebben ze in het voorbijgaan per ongeluk iets gemompeld in de oren van de leidsman uit Spijkenisse? Het bestuur wilde de onder ste steen boven en startte een onderzoek. Met voorzit ter Van der Geest in de rol van Derrick en PR-man Ge rard van der i loeven In de gedaante van assistent Harry. Gerard van der Hoeven: We hebben spelers onder vraagd. We hebben bestuurs leden van Meerburg gevraagd of zij iets hebben gehoord. Er is iemand meegelopen tot de kantine, maar niemand heeft iets gehoord." Nu nebben scheidsrechteren voetballers bij Meerburg een lange weg te gaan voordat de kleedkamers bereikt zijn. Na dat Meerburg-bestuurslid Zandbergen de kantine was ingestapt, had scheidsrechter Van der Els nog een aantal meters af te leggen voordat hij zijn kleedkamer had be reikt. Op dat moment moe ten de SJZ-ers zich hebben misdragen. Althans, in de ogen van Van der Els: De spelleider: Het waren spelers die mij beledigden, dat was voor mij heel duidelijk. Er liep ook pu bliek en dat mopperde ook. Maar daar schenk ik geen aandacht aan. Waarom die voetballers van SJZ zich mis droegen weet ik ook niet. Mis schien omdat ik ze een gele kaart heb gegeven. Van der Els stuurde een rap port, dat in Zoeterwoude- dorp insloeg als een bom. Van der Hoeven: „Westaan vooreen raadsel. Als je verliest, kan ik me voor stellen dat je uit frustratie iets roept. Maar we hadden ge wonnen, er was geen vuiltje aan de lucht. De druiven waren extra zuur omdat SJZ nog een voor waardelijke straf had lopen, naar aanleiding van een ge staakte wedstrijd op 3 de cember 1993 tegen Altior. De voorwaardelijke geldstraf van 400 gulden werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Dat geld betaalt de Zoeter woudse club, met de grootst mogelijke tegenzin. Want hoewel men zegt onschuldig te zijn, gaat SJZ niet in hoger beroep. De vierdeklasser heeft namelijk al het vertrou wen in de tuchtcommissie verloren. Voorzitter Leo van der Geest, in het clubblad: „Het bestuur heeft de tucht commissie een brief geschre ven waarin wij onze onvrede en machteloosheid uitspreken over de wijze waarop de uit spraak tot stand is gekomen en waarom er bijvoorbeeld geen hoor- en wederhoor is toegepast. In het ergste geval zou het dus zo kunnen zijn dat een scheidsrechter zwartwit gesteld, betrokken personen kan maken en bre ken. Gebroken, dat voelt SJZ zich zeker. ROB VAN DER ZANDEN ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19